Arrowwersum
Advertisement

Mary „Zed” Martin – artystka, która miała wizje dotyczące Johna Constantine’a. Po spotkaniu z nim w Heddwich dołączyła do jego zespołu i zaczęła pracować nad swoimi mocami, jednocześnie chcą ukryć się przed ojcem i jego krucjatą zmartwychwstania.

Osobowość[]

Zed posiada optymistyczną osobowość, czym wyróżnia się na tle zespołu. Postrzega świat w zupełnie inny sposób, będąc kontrastem Johna. Jest współczująca, kochając oraz chce wierzyć, że wykorzystuje swoje zdolności do pomocy innym ludziom – chce wierzyć we wszystkie dobre rzeczy o ludziach, nie zwracając uwagi na ich wady. Mimo tego wszystkiego jej moc potrafi uwolnić jej ciemniejszą stronę, zakrywając wszystko, co sprawia jej przyjemność. Wszystko przez to, że wielokrotnie widzi rzeczy tak straszne, że wiele osób by sobie z tym nie poradziło.

Jako empatka, po użyciu zdolności Zed wydaje się być wewnętrznie martwa, zmęczona. Nie każda wizja jest jednak udręką – zdarzają się takie, do których chce powracać. Martin walczy jednak z ciemnością, jaka ją otacza i mimo tego wszystkiego, co ją spotkało, jest szczęśliwa i przyjazna. W swoich malunkach zachowuje zdrowy rozsądek, tak samo, jak finezję w słowach, które padają z jej ust. Jako że większość czasu spędziła pod kloszem, trudną z nią nawiązać znajomości, a w dodatku nie lubi ona mówić o sobie.

Moce i zdolności[]

Pozazmysłowe postrzeganie świata

Moce[]

 • Pozazmysłowe postrzeganie – Zed posiada szeroko rozwiniętą moc o podłożu psychicznym, która pozwala jej na wiele rzeczy. Wywołuje u niej wizje przyszłych wydarzeń, teraźniejszych, a nawet przeszłych, do czego przyczyniają się wydarzenia, a także dotknięte osoby i przedmioty. Wizje są tak silne, że Zed przenosi się na miejsce wizji duszą, którą niektóre istoty mogą wyczuć.
 • Empatia – Zed jest empatką, co pozwala jej w łatwy sposób wyczuć emocję innych osób. Dotykając skóry Constantine’a wyczuła jego samotność, ból, desperację i poczucie winy, potrafiąc przy tym stwierdzić, że te cechy są motorem, motywacją mężczyzny.

Zdolności[]

 • Poliglota – Zed potrafi biegle posługiwać się kilkoma językami. Swoim ojczystym, jak i hiszpańskim.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Mary urodziła się jako przywódca kultu Ressurection Crusade, lecz gdy dorosła, zdecydowała się od nich uciec. Aby uniknąć podejrzeń, zmieniła imię na Zed i zaczęła się ukrywać[1].

Nowy cel[]

Spotkanie tajemniczego mężczyzny

Zed przesiadywała w swoim pokoju i rysowała Johna Constantine’a, o którym to miała wizje[2]. Nie wiedząc, kto ją nęka w wizjach, postanowiła opuścić mieszkanie. Tam jednak na ulicy spotkała tego mężczyznę, o którym śniła i próbowała się od niego, dowiedzieć kim jest. Ten jednak podstępem zakończył rozmowę, po czym zniknął. Przed tym dziewczyna zabrała mu portfel, a z jego prawa jazdy wyczytała, kim jest. Idąc jego tropem, odwiedziła hotel i włamała się do jego pokoju, oczekując Johna. Gdy ten wrócił, dziewczyna ponownie próbowała wyjaśnić, że poszukuje tylko odpowiedzi. Mężczyzna, widząc, iż ta jest empatką, zgodził się jej pomóc i próbował jej pokazać, jak kontrolować wizje. W rzeczywistości wykorzystał ją, aby rozwiązać zagadkę Heddwich. Następnie korzystając z jej nieuwagi, opuścił hotel. Zed udała się do baru, myśląc, iż to tam spotka Constantine’a, lecz natrafiła jedynie na pastora McGee, z którym zdecydowała się porozmawiać, dowiadując się tym samym wielu ciekawych faktów na temat ostatnich zajść w miasteczku. Po tym wszystkim wróciła do swojego mieszkania, gdzie zastała Johna. Zdenerwowana kazała mu wyjść, lecz ten wysunął propozycję współpracy, zaznaczając, że cenne umiejętności Zed strasznie by mu się przydały[3].

Po tej rozmowie, oboje udali się do kopalni, w której właśnie był zawał. Przed wejściem się rozdzielili, lecz po chwili Martin dostrzegła Constantine’a w zapełniającym się od środka błotem samochodzie. Po uratowaniu go, oboje wrócili do miasteczka z nowymi faktami dotyczącymi ginących wciąż górników. Zrozumieli też, że nie odpowiada za to pastor, lecz ktoś inny. Kiedy John postanowił wysadzić kopalnie, aby pozbyć się Coblynau, Zed przyprowadziła Ellisa, by ten wcisnął guzik, mogąc tym samym pomścić syna. Zaraz po tym Constantine poszedł zmierzyć się z głównym problemem miasteczka, a Martin oczekiwała na niego w jego apartamencie. Gdy ten się zjawił, dziewczyna wyjawiła, że nie odpuści, dołączając tym samym do zespołu egzorcysty[3].

Wyczucie jaśminu w wizji

W rzeczywistości Constantine ponownie uciekł Zed, lecz ta podążając za swoimi wizjami, odnalazła młyn, przy którym to spotkała uzbrojonego Chasa Chandlera. Mężczyzna, znając ostrzeżenia Johna, postanowił nie spławiać dziewczyny i oprowadzić ją po lokacji. Gdy Constantine skończył naukę zaklęcia, w trójkę spojrzeli na krwawą mapę, która to wskazała im Chicago. John wraz z Zed udali się na miejsce, aby sprawdzić tajemniczą śmierć Berniego Reeda. W tym celu włamali się do kostnicy, gdzie za pomocą ręki chwały wskrzesili chwilowo zmarłego, który wskazał im Marcusa Mooneya. Podążając tym tropem, dwójka natknęła się na mężczyznę, który opowiedział im o „diabelskim winylu”, po czym zmarł, zostawiając im ostatnią cześć tropu – nazwisko „Fell”. Niedługo po tym, Zed i John włamali się do domu Fellów. Egzorcysta uważał, że za wszystkim stoi muzyk, Ian Fell, którego zaatakował i oskarżył o zabójstwo Berniego. Po chwili pojawiła się uzbrojona Jasmine, która zdradziła, iż to ona jest związana z całym bałaganem. Opowiedziała o kontrakcie podpisanym z niejakim Antonem, który miał posłużyć jako ratunek dla męża umierającego 20 lat temu na raka. Wszystko się udało, lecz teraz ten sam handlarz duszy obiecał jej, że zwróci jej duszę w zamian za „diabelską płytę”. Constantine postanowił odwiedzić handlarza duszy, kiedy Martin pilnowała rodziny[4].

Po niedługim czasie trójka usłyszała muzykę i domyślając się, iż jest to zakazana płyta, pobiegli na górę do córki, skutecznie ją ratując. Niedługo później do domu wtargnęli przestępcy niejakiego Papa Midnite’a, którzy zabrali artefakt. Zed zrozumiała wtedy, że Johnowi coś grozi i postanowiła go namierzyć za pomocą magicznych gwoździ, jednocześnie skutecznie ratując mu życie. Niedługo później w mieście pojawił się Chas, który pomógł drużynie w poszukiwaniach. Szansę na odbicie płyty zdobyli dopiero dzięki wizji Martin, która ujrzała białego tygrysa, wskazując tym samym na tutejszą stację radiową. Kiedy Zed i Chas starali się urwać sygnał nadawania, John postanowił zawalczyć z głównym problemem. Zaraz po tym drużyna wróciła się po Antona, którego przyprowadziła do domu Fellów. Zmusiła go do zjedzenia kontraktu, co było równoznaczne z cofnięciem jego warunków i przywróceniem zdrowia Jasmine i powrotem choroby Iana. Po tym wszystkim zespół wrócił do Atlanty, gdzie znalazł chwilę na odpoczynek[4].

Szkolenie z Constantinem[]

Trening w parku

John spędzał z Zed dzień w parku, chcąc jej pokazać, że jej zmysły są niezwykle podatne na bodźce zewnętrzne. Po powrocie do młyna, egzorcysta dostrzegł niechlujne włamanie. Wiedział jednak, że przestępca nie miał szansy uciec dzięki zabezpieczeniom Jaspera. Kiedy weszli do środka, w pułapce antygrawitacyjnej znaleźli starego przyjaciela Johna, Gary’ego Lestera. Mężczyzna wyjaśnił, dlaczego przybył do Atlanty do Constantine’a. Powodem było jego uzależnienie spowodowane przez śmierć Astry, przez które zaczął tak balować, iż znalazł się w Sudanie. Gdy doszedł do siebie, na jednej z ulic spotkał chłopaka, Okoto, w którego ciele ukryty był demon. Gary postanowił go wypędzić, co mu się udało, a następnie zamknął go w dzbanie, który starał się przewieźć do Johna. Na lotnisku jednak wystąpił problem, przez który demon się uwolnił i zaczął zabijać. Constantine zostawił Zed z Lesterem, a sam postanowił zbadać, z kim ma do czynienia. W tym czasie Zed przypadkowo dotknęła Gary’ego, odczuwając jego ból, cierpienie, nałóg i wstyd. Gdy John powrócił, wyjaśnił, że walczą z demonem głodu, który korzysta z żywicieli, a kiedy ten zacznie słabnąć, korzysta z kolejnego. Martin wręczyła egzorcyście rysunki chłopaka, którego zobaczyła przez wizje, w związku z czym Constantine postanowił odwiedzić szamana. Tymczasem Lester miał dość, że Constantine go odpycha i nie pozwala mu uczestniczyć w sprawie, z którą przyszedł. Na drodze ustała mu Zed, która nie chciała go wypuścić, lecz ten znając jej wyczulone zmysły, dotknął ją, przekazując ból, wstyd i głód, po czym poszedł. Gdy John wrócił, po krótkiej rozmowie z Martin zdał sobie sprawę, gdzie się udał jego przyjaciel. Gdy nad ranem John przyprowadził Garyego do młyna, dziewczyna zrozumiała, iż egzorcysta uwięził demona wewnątrz niego, przez co była zła. Wypomniała mu, że podpuścił przyjaciela, który tylko chciał być taki, jak on. Ten wykrzyczał tylko, że Gary wiedział, na co się pisze i kazał Martin przygotować salę na końcu długiego korytarza, w którym siedział z Lesterem aż do jego śmierci[5].

Zed od ponad dwóch godzin próbowała połączyć swoje wizje z krwawą mapą, kiedy John naprawiał jeden z artefaktów. Chas w tym czasie przygotowywał posiłek, kiedy to niespodziewanie wizje Martin powróciły. Zobaczyła ona małego chłopca, który był uczony przez mamę strzelania z pistoletu. Tym samym Zed uzyskała swoiste połączenie z mapą, na co John liczył i mogli wyruszyć w kolejne miejsce, którym był Nowy Orlean. Po dotarciu trójka pierwsze co udała się w tajemniczy zaułek, w którym doszło zeszłej nocy do czegoś paranormalnego. Nie znaleźli nic podejrzanego, lecz spotkali detektywa Corrigana, który był sceptycznie nastawiony do „bandy dziwaków zajmujących się okultyzmem”. Wiedział jednak, że to, co stało się w tym miejscu ostatnio, nie było normalne i zabrał od Constantine’a wizytówkę. Zaraz po tym Zed i John udali się zarejestrować do hotelu, gdzie egzorcysta wyjawił, iż jest wściekły, że nie wie nic o Martin. Ta zdradziła, że nie lubi wina, po czym ruszyła w kierunku windy. Kiedy drzwi się otworzyły, empatka zobaczyła ulicę i popsute drzewo, a po chwili pędzący w jej stronę samochód. Constantine szybko zrozumiał, że mają aktualnie do czynienia z dwoma zjawiskami, więc postanowił powiadomić policję o wypadku. Z samego rana udali się z Chasem w miejsce z wizji, gdzie dowiedzieli się o śmierci kierowcy, który przed zgonem pytał o autostopowicza Philipa. Po chwili na miejsce przybył sam Corrigan, który aresztował Constantine’a, podejrzewając go o udział w wypadku. Chandler podczas nieobecności przyjaciela postanowił przypilnować, aby nikomu w zaułku nie stała się krzywda, natomiast Zed dostała niedługo później zlecenie od Johna, który dogadał się z detektywem. Udała się porozmawiać z babcią autostopowicza, która zdradziła, że niedawno kontaktowała się z niejakim Papa Midnite’em, którego Constantine postanowił odwiedzić. Tymczasem Zed stała przy drodze, na której zdarzały się wypadki, próbując odstraszyć ducha autostopowicza. Po chwili podjechał Corrigan, który zaproponował, że mogliby go sami podwieźć, zamiast odganiać innych[1].

Poznanie Corrigana

Po długim jeżdżeniu w końcu spotkali ducha Phila, którego postanowili podrzucić. Podczas krótkiej rozmowy ten jednak zniknął, wyskakując przed samochód, gdzie ponownie zniknął. Po chwili znowu trafili na autostopowicza, z którym Zed w tym czasie udało się dogadać. Chłopak po chwili zniknął, co oznaczało, że zadanie zostało wykonane. Corrigan wrócił na ulicę do Martin, której powiedział, że wiele o niej wie, ale usunął jej akta z dowodów policyjnych. Kiedy dziewczyna dotknęła policjanta, zobaczyła go martwego w zielonej aurze. Nie chcąc przyznać prawdy, wyjawiła, że wszystko jest dobrze[1]. Zed znajdowała się w szkole malarskiej i jak wielu innych członków, malowała nagiego modela – Eddiego. Nagle dostrzegła w wizji węże oplatające jej nogi i zaczęła krzyczeć. Nauczycielka z tego powodu postanowiła zarządzić piętnaście minut przerwy, a sam model w szlafroku podszedł do artystki, którą zaprosił na randkę. Ta początkowo odmówiła, ale po namyśle zdecydowała się spotkać z miłym mężczyzną. Niedługo po tym wróciła do młyna, gdzie próbowała opowiedzieć o tym, co ją spotkało Johnowi. Egzorcysta zainteresował się, dopiero kiedy przyjaciółka wspomniała o wizji. Dostrzegł więc powiązanie między plamą na krwawej mapie w Briarwood i kaznodziei, który zmartwychwstał i zaczął czynić cuda. Wspólnie więc postanowili więc zbadać całą sprawę, mimo braku wiary Martin. Po dojechaniu do miasteczka zaszli do kościoła, w którym Zachary odprawiał kazanie. Byli świadkami rzeczy, jakich dokonuje, w tym uleczenia wzroku starca. John zauważył również, że Zed jest niewierzącą, lecz ich dyskusję o wierze przerwał kaznodzieja, który zaczął mówić w enochiańskim – języku aniołów, co wzbudziło podejrzenia Constantine’a co do mocy, jaką włada kaznodzieja. Po mszy postanowili się ustawić w kolejce do Zacha tylko po to, aby Zed dotknęła mężczyzny i dowiedziała się z pomocą wizji czegoś więcej. Tak też się stało i dziewczyna zobaczyła rękę wyciągniętą w stronę anioła. To sprawiło, że Martin zaczęła wierzyć w słuszność czynów kaznodziei, lecz John pokazał, iż jest inaczej, podchodząc do wielkiego stawu, gdzie wszystkie żyjące w nim zwierzęta obumarły. Wiedział bowiem, że to znak, iż dzieje się tutaj coś złego. Niedługo po tym, Constatine ku zdziwieniu Zed starał się wezwać anioła. Dziewczyna żartobliwie uważała, że powinien ładnie poprosić, a nie odprawiać rytuały. Kiedy w końcu Manny się pojawił i dowiedział się o kaznodziei mówiącym po enochaińsku, dał małą podpowiedź Johnowi, naginając zasady Najwyższego, po czym zniknął. Tym samym egzorcysta z pomocą zdezorientowanej Zed za pomocą echolokacji namierzył Imogen – anielice, której Zachary wyrwał pióro, przez co ta upadła na Ziemię. Zabrali ją w bezpieczne miejsce, gdzie po chwili pojawił się Manny[6].

Okazało się, że jeśli anielica nie odzyska swojego pióra, jej dusza wygaśnie i ona sama przestanie istnieć. Postanowili więc odzyskać je, wcześniej zakładając wokół szopy zaklęcie ochronne. Po jakimś czasie kaznodzieję odwiedził Constantine, który próbował odebrać pióro. Ten jednak nieumyślnie odrzucił falą uderzeniową egzorcystę i kazał mu opuścić jego dom. John wracając do namiotu, zauważył, jak pewien człowiek uzdrowiony przez kaznodzieję zaatakował Zed. W ostatnim momencie udało mu się go zabić, ratując przyjaciółkę. Zaraz po tym oboje wrócili do aniołów, przerywając im rozmowę o cierpieniu, jakiego doświadczyła Imogen. Manny bowiem chciał wiedzieć, jak to jest czuć ból. Wiedząc, że anielicy pozostało mało czasu, John z Zed wymyślili plan, który polegał na próbie wsparcia współczucia w kaznodziei, dzięki czemu w czasie zbiorowego chrztu w jeziorze, kobiecie udało się odebrać pióro. Całe zbiorowisko przerwał atak „ghuli” – uzdrowionych przez Zachary’ego, co zmusiło go wraz z Constantine i Martin do ucieczki do kościoła. Tam John nakazał Zed pobiec do Imogen i oddać jej pióro, kiedy on sam próbował zatrzymać ghule. Wtedy też Zachary zrozumiał swój błąd i powiedział, że to wszystko jego wina i że wszystko mogłoby się potoczyć inaczej, gdyby pewnego wieczoru nie zabił przypadkowo człowieka. Tym samym Constantine pojął, iż popełnili błąd, gdyż Imogen nie jest wcale aniołem Nieba, tylko Piekła. Postanowił więc pobiec do szopy i zatrzymać Zed, lecz kiedy przybył, było już za późno. Imogen ukazała swoją prawdziwą postać, upadłego anioła i starała się uciec, lecz wcześniej utworzone zaklęcie ochronne nie pozwoliło jej opuścić szopy. Jak się okazało, sama włożyła w dłoń kaznodziei pióro, aby znaleźć się w wymiarze ludzi, a później móc w nim żyć. Wiedząc, że nie ma wyjścia, chwyciła Zed i była gotowa ją zabić, jeśli John nie ściągnąłby zaklęcia. Egzorcysta wiedział, że nie może mierzyć się z jej mocą i prosił Manny’ego o pomoc, który to nie mógł ingerować w wydarzenia. Anioł jednak nie mógł pozwolić na taki obrót sprawy i przejął ciało Martin, wyrywając Imogen serce, zabijając ją tym samym. Po tych wszystkich wydarzeniach Zed wróciła do domu, aby odpocząć. W pewnym momencie zadzwonił do niej Eddie, który poinformował ją o przegapionym spotkaniu. Dziewczyna przeprosiła i zaproponowała, aby spotkali się kiedy indziej[6].

Doganiając przeszłość[]

Odkrycie prawdy o Eddim

Zed powróciła do rysowania, aby zapomnieć o ostatnich wydarzeniach związanych z Imogen. John rozpoznał w szkicach Invunche, potężne złe istoty, które wymarły dawno temu. Nagle w młynie pojawia się Anne Marie w projekcji astralnej, prosząc Constantine’a o pomoc i wyjaśniając mu niedawne zajścia w Meksyku. Podaje mu adres, gdzie ma się udać, po czym znika. Podczas pakowania John wyjaśnia przyjaciółce, kim była dla niego Anne i jednocześnie zabrania jej jechać, uznając, iż wciąż jest na „chorobowym”. Znacznie później, kiedy John z Chasem działali w Meksyku, Zed spotkała Eddiego, z który postanowiła udać się do baru. Po niedługiej rozmowie dotknęła go i miała wizję przedstawiającą go obok dużego białego sejfu i nie chcąc wzbudzać podejrzeń, zaprosiła go do młyna. Tam zaczęła z nim flirtować, kiedy to niespodziewanie go zaatakowała, zdradzając, iż wie, że jest wysłannikiem ojca. Ku jej zdziwieniu w młynie pojawiło się dwóch innych wysłanników, którzy zabili Eddiego i rozpoczęli pościg za dziewczyną. Ta pokonała jedną z nich, lecz drugi napastnik za pomocą specjalnych środków obezwładnił Martin i zabrał ją do samochodu[7]. Po niedługim czasie Zed obudziła się w ciężarówce i zaczęła próby ucieczki, zmuszając kierowcę do zatrzymania się. Kiedy ten otworzył drzwi, dziewczyna rzuciła się na niego, podała mu środek usypiający, po czym zabrała jego samochód i uciekła, pozostawiając go w lesie. Niedługo po tym dostała telefon od Chasa, który opisał przyjaciółce ostatnie wydarzenia. Wiedząc, że John nie zwalczy sam siedzącego w nim demona, dziewczyna udała się do Meksyku, gdzie wraz z Chasem spotkali się z Anne Marie, która jako jedyna mogła odnaleźć Constantine’a za pomocą projekcji astralnej[8].

Podczas spotkania się z zakonnicą, ta w żaden sposób nie zamierzała pomóc Johnowi. Dopiero kiedy Zed zdradziła, że egzorcysta ma w tym jakiś plan, gdyż rozmawia z aniołem, Anne Marie zrozumiała swój błąd. Niedługo później przed więzieniem pojawiła się Zed z Chasem, którzy planowali dostać się do więzienia. Chandler też zamierzając wejść do środka, postanowił wykorzystać najłatwiejszy sposób i uderzył policjanta, dzięki czemu jego plan się powiódł. Niedługo po tym, ku zdziwieniu słabnącego Johna, pojawiła się również Anne Marie, która obiecała pomóc. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca zaczęli dokonywać egzorcyzmu. Zdziwił ich fakt, że na takim etapie opętania, woda święcona nie działała na byt. Proces przerwał Nachasz – wąż kusiciel, którego celem było wykończenie egzorcysty. Dostrzegł jednak, że ten jest opętany i ucieszył się, że niedługo będą sojusznikami. Mimo wszystko zaatakował Chasa, któremu skręcił kark, a w odwecie został sam zamordowany przez zakonnicę za pomocą mistycznego sztyletu. Niedługo później John obudził się w kostnicy przy Anne Marie, gdzie w worku obok znajdował się również Chandler. Jako że stan egzorcysty nie był najlepszy, postanowili przenieść go do młyna. W tym celu Julio zebrał od wszystkich więźniów całe zapasy heroiny, które następnie wstrzyknęli dożylnie Constantine’owi. Dzięki temu mieli sposób na wywiezienie go do określonego miejsca, lecz aby odwrócić uwagę strażników, Anne Marie użyła projekcji astralnej, tworząc nagą kopię siebie. Po dotarciu do młyna, korzystając z nieprzytomności Johna, zespół zaczął przygotowywać potrzebne rzeczy, przywiązując opętanego do łóżka. Gdy ten się obudził, zrozumiał, że nie może użyć dyktafonu, gdyż demon nie posłucha jego głosu. Poprosił więc, aby Anne Marie dokonała egzorcyzmu, gdyż posiadała odpowiednie kompetencje. Miała to jednak zrobić po katolicku, co pozwalał jej fakt poznania istnienia Nieba i Piekła. Zgodziła się na to, ostrzegając Zed i Chasa, że w pewnym momencie demon będzie próbował wykorzystać ich słabości przeciwko nim. Anne nie przebaczyła sobie tego, do czego dopuściła się w Newcastle, przez co Pazuzu przejął kontrolę nad Constantinem. Zaczął wyśmiewać przyjaciół, próbując doprowadzić ich do załamania i wytykając im ich największe porażki. Zed wytłumaczyła zakonnicy, że musi przebaczyć również sobie, nie tylko Johnowi, co pozwoli jej na pozytywne dokończenie rytuału. Kiedy demon opuścił ciało egzorcysty, Constantine podziękował przyjaciołom za pomoc i pozostanie przy nim w tak trudnym momencie. Niedługo później podczas pożegnania, Anne Marie namówiła Martin, aby ta powiedziała bliskim prawdę o swojej przeszłości[8].

Pobyt w szpitalu

Zed zamierzała uciekać, uważając, że młyn nie jest bezpiecznym miejscem i ponownie mogą ją znaleźć. John za wszelką cenę próbował dowiedzieć się, przed kim wciąż ucieka, słysząc w odpowiedzi nazwę organizacji fanatyków – krucjaty zmartwychwstania. Kiedy egzorcysta dowiedział się, że ojciec przyjaciółki jest jej przywódcą, zrozumiał jej obawy, obiecując ochronę tak silną, jak tylko jego zdolności na to pozwolą. Rozmowę przerwała pojawiająca się na krew na krwawej mapie, wskazującą Nowy Jork. Constantine zrozumiał, że może mieć to związek z Chasem, który w tym momencie zmierza do swojej rodziny na spotkanie z córką. Postanowili przyszykować się na podróż, zabierając ze sobą wiele przydatnych rzeczy, w tym ścięgno z pięty Achillesa. Kiedy Zed i John dostali wiadomość od Chasa, udali się do szpitala, w którym ten się znajdował. Tam przedstawił przyjaciołom, co się stało z jego córką i stwierdził, że to nie jest zwykła śpiączka, gdyż wielu pacjentów cierpi na to samo. Constantine postanowił do sprawdzić i odkrył, że dusza Geralidne opuszcza ciało. Przerażony faktem, że jakiemuś magowi udało się oddzielić duszę od ciała, postanowił skontaktować się ze starym znajomym, który był medium. Rozmowę przerwała Renee, która wróciła do sali. Była wściekła, że John zbliżył się do jej córki i oczekiwała od byłego męża wyjaśnień, lecz usłyszał tylko w odpowiedzi o pomocy. Niedługo po tym trójka odwiedziła sklep Fennela, który zaczął grozić Constantine’owi ze strzelby. Chciał pomóc Zed i Chasowi, ale nie zamierzał współpracować z egzorcystą ekscentrykiem, który myśli tylko o sobie. Zdesperowany Chandler nie miał jednak czasu, aby negocjować z mężczyzną, więc wyrwał mu broń i go znokautował, zmuszając do pomocy. Fennel odprawił rytuał, dzięki któremu Geraldine mogła przemówić jego ustami. Wtem ten został przerwany i tajemniczy mag był zaskoczony, że ktoś wykorzystuje jedną z jego ofiar. Rozpoznał Johna i powiedział, że tym razem tak łatwo go nie pokona, paląc ciało Fennela żywcem. Constantine zapamiętał jednak zaklęcie przez niego rzucone i napisał je, dając Zed. Ta dzięki temu namierzyła lokalizację potencjalnego porywacza, gdzie zaraz po tym drużyna się udała. Na miejscu John dezaktywował zaklęcie kamuflujące, odkrywając kryjówkę maga, którym okazała się być Felix Faust – potężny czarodziej, któremu udało się oddzielić ciało od duszy i zamierza wykorzystać je do zwiększenia własnej mocy. Wściekły Chas chcąc odzyskać córkę, zaatakował maga, przez co Constantine musiał zawrzeć z nim pakt. Miał zwrócić duszę Geraldine w zamian za pomoc egzorcysty w pozbyciu się demona Karabasana, na co ten się zgodził. Po opuszczeniu kryjówki, John wściekły na Chandlera, że go nie posłuchał, oddalił go od sprawy i postanowił działać sam z Zed[9].

John wraz z Zed udali się do opuszczonego magazynu, który prawdopodobnie był kryjówką demona. Martin zgodziła się służyć za przynętę, aby zaciągnąć potwora do wcześniej przyszykowanego magicznego kręgu. Gdy również Karabasan się w nim znalazł, Constantine próbował podpalić krąg, lecz zapalniczka odmówiła posłuszeństwa. W związku z tym, aby uratować przyjaciółkę przed niebezpieczeństwem, użył paralizatora, niszcząc demona potężnym napięciem. Zaraz po tym wrócili do szpitala, aby wraz z Chasem wrócić na spotkanie z Faustem. Słysząc to nazwisko, Renee zamierzała pomóc drużynie, obawiając się o swoją córkę. Zed postanowiła zostać z kobietą, aby pilnować ciała córki. Kobiety zdawały sobie sprawę, że dziecku zostało mało czasu. Matka obwiniała się, że nie jest zdolna pomóc własnemu dziecku, kiedy to dowiedziała się, iż Martin jest medium. Poprosiła ją, aby spróbowała skontaktować się z jej córką, co ta uczyniła. Połączenie zostało jednak przerwane, a cały ból z dziewczynki przeniósł się na kobietę. Lekarze zajęli się tą sprawą, a Renee odnalazła w rozsypanych rzeczach z torebki kobiety adres, pod który postanowiła się udać. Podczas niedysponowania Zed, drużyna pokonała Fausta, a dusze wróciły do właścicieli. W pewnym momencie do szpitala przyszedł John, który oczekiwał, aż dziewczyna się przebudzi. Gdy tak się stało, osłabiona kobieta powiedziała, że matka Johna nie chce, aby obwiniał się jej śmiercią. Zaskoczony tymi słowami położył się obok przyjaciółki i zaczął rozmyślać nad swoim życiem[9].

Dar od Boga[]

Ujrzenie Manny’ego

Zed za pomocą nici Ariadny odnalazła jeden ze spokojniejszych pomieszczeń w korytarzu młyna, gdzie po niedługim czasie odnalazł ją John, który dostrzegał ból przyjaciółki, która w rzeczywistości próbowała uciec od swoich zdolności. Po krótkiej motywującej rozmowie zespół pojechał do miejscowego szpitala, gdzie zamierzali zbadać trop od Manny’ego. Kiedy Martin dotknęła pacjentki, zobaczyła światło i anioła, po czym wraz z nią dostała napadu. Lekarze szynko zlecili tomografię mózgu, którą wykonywał doktor Galen. Niedługo później odwiedził Zed, której pokazał wynik badań. Wszystko wskazywało na to, że posiada ona guz przy płacie skroniowym, który mógł wywoływać jej wizje. Jakiś czas później lekarz ponownie próbował namówić kobietę do leczenia, kiedy rozmowę przerwał anestezjolog – doktor Carroll. Gdy tylko Galen opuścił salę, Zed zwróciła się do mężczyzny, pytając, kim jest. Wiedziała bowiem, że coś ukrywa dzięki swoim zdolnością. Manny przedstawił się i próbował dodać otuchy kobiecie, wymijając się z pytaniami dotyczącymi tego, skąd pochodzi jej dar. Po niedługiej rozmowie z aniołem kobieta postanowiła podjąć decyzję o pozostawieniu guza w jej ciele, co przedstawiła lekarzowi. Ten nie był zadowolony z wyboru, kiedy do sali wbiegli Manny i John, gdzie rzucili na lekarza wiele oskarżeń. Ten się wyparł, lecz zaraz po tym zaczął uciekać, więc drużyna udała się za nim, gdzie to Zed zrozumiała swoje wizje. Aby te się spełniły, John postanowił uwolnić Manny’ego z ciała doktora, po czym próbował walczyć z monstrum. Niestety bezskutecznie, więc po raz pierwszy całą nadzieję pokładał w Mannym, oczekując na jego przybycie. Zgodnie z wizjami Zed pojawiło się niebiańskie światło, do którego Galen zaczął podążać, zabierając go ze sobą, a sam odłamek, który był w jego ciele, połączył się w całość z odłamkiem diamentu Jaspera. Po tych wydarzeniach Martin udała się do kościoła, gdzie odnalazł ją John. Niedługo po tym pojawił się również Manny, którego kobieta po raz pierwszy ujrzała na własne oczy. Była szczęśliwa, że mogła porozmawiać z aniołem, więc Constantine postanowił zostawić ich samych[10].

Kiedy Jim Corrigan przejął sprawę zmarłego detektywa i przyjrzał się dokumentacji, skontaktował się z Johnem i Zed, z którymi spotkał się w barze. Tam pokazał im zdjęcia martwego partnera – Clementa Dupree, który został zmumifikowany. Na jego ciele znajdował się również dziwny symbol, więc zespół postanowił sprawdzić grób zmarłego. Na miejscu okazało się, że badał on sprawę dotyczącą zaginięcia trzech dziewczynek w tym samym wieku i łączył to wszystko z teorią Tetrady Krwawych Księżyców. Sam symbol był używany do piętnowania czarownic w XII wieku, co oznaczało, że dziewczyny zostały uprowadzone przez satanistę. Każda z nich była mu potrzebna do jednej z pełni księżyca, składając tym samym ofiary, aby odnowić nowy cykl. Corrigan dostał telefon z posterunku, w którym dowiedział się o kolejnym porwaniu. Tymczasem rozmowę Zed i Johna przerwało nagłe obudzenie się wyciągniętych z grobu zwłok, w które wstąpił Gary Lester, ostrzegając przyjaciela o wyznaczonej nagrodzie za jego głowę. Okultyści wraz z detektywem odwiedzili matkę zaginionej, która opowiedziała o ich ostatniej kłótni. Trójka postanowiła zbadać sprawę w pokoju Vesty, gdzie Zed nie mogła nic zobaczyć w wizji z powodu swojej dezorientacji. Z tego też powodu zeszła na dół do matki dziewczynki, której ciało przejął Manny. Anioł widział wewnętrzny dylemat kobiety dotyczący wyjawienia prawdy Corriganowi, więc ten przyznał, że ma ona o tyle łatwiej od anielskich istot, iż posiada możliwość wyboru i nie obowiązują ją żadne zasady. Po tych słowach Zed wróciła na górę do Johna, który postanowił za pomocą specjalnego rytuału dowiedzieć się, gdzie jest Vesta. Polegał on jednak w głównej mierze na porażeniu prądem, co nie spodobało się Jimowi i Martin, jednakże osiągnęli oni cel, wiedząc o ostatnim miejscu pobytu dziewczynki. Szybko udali się na miejsce, gdzie Constantine zauważył, iż są obserwowani[11].

Pocałunek z Corriganem

Zgodnie z jego oczekiwaniami zaatakował ich zombie voodoo Papa Midnite’a, którego Corrigan w ostatnim momencie zastrzelił. John wiedział, że kończy się czas, więc poprosił Zed, aby skupiła myśli i pomogła im swoimi zdolnościami. Tym samym kobieta uzyskała adres, pod który natychmiast się udali. Na miejscu znaleźli ukrzyżowane ciało ochroniarza, które było zapieczętowane tym samym symbolem, co poprzednie ofiary. Egzorcysta wiedział, że coś się szykuje, więc kazał uciekać przyjaciołom, obiecując, iż niedługo oddzwoni. Po niedługim czasie, Constantine spotkał się z Martin i Corriganem w domu, w którym prawdopodobnie była przetrzymywana dziewczynka. Po znalezieniu zaginionej Zed zabrała ją w bezpieczne miejsce, a John z Jimem zajęli się przestępcą. Detektyw początkowo planował oddać go w ręce policji, kiedy to egzorcysta wyjaśnił mu o bestialstwach, jakich ten się dokonał. Nie chciał bowiem, aby za wszystko, co zrobił, spędził tylko kilka lat w więzieniu i ponownie wyszedł na wolność, więc Jim go wypuścił, kazał uciekać i po chwili zastrzelił, kończąc jego marny żywot. Po tym wszystkim Vesta wróciła do matki, a Corrigan spędzał czas z Martin w barze, gdzie dowiedział się o swojej przyszłości, lecz mimo wszystko postanowił się z nią pogodzić, całując kobietę[11].

Występy[]

Constantine[]

 1. Non Est Asylum
 2. The Darkness Beneath
 3. The Devil's Vinyl
 4. A Feast of Friends
 5. Danse Vaudou
 6. Blessed Are the Damned
 7. The Saint of Last Resorts: część 1
 8. The Saint of Last Resorts: część 2
 9. Quid Pro Quo
 10. Waiting for the Man

Ciekawostki[]

Galeria[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Constantine[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 1,2 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Danse Vaudou” wyemitowany 21 listopada 2014 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Non Est Asylum” wyemitowany 24 października 2014 roku.
 3. 3,0 3,1 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „The Darkness Beneath” wyemitowany 31 października 2014 roku.
 4. 4,0 4,1 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „The Devil's Vinyl” wyemitowany 7 listopada 2014 roku.
 5. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „A Feast of Friends” wyemitowany 14 listopada 2014 roku.
 6. 6,0 6,1 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Blessed Are the Damned” wyemitowany 5 grudnia 2014 roku.
 7. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „The Saint of Last Resorts: część 1” wyemitowany 12 grudnia 2014 roku.
 8. 8,0 8,1 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „The Saint of Last Resorts: część 2” wyemitowany 16 stycznia 2015 roku.
 9. 9,0 9,1 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Quid Pro Quo” wyemitowany 23 stycznia 2015 roku.
 10. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Angels and Ministers of Grace” wyemitowany 6 lutego 2015 roku.
 11. 11,0 11,1 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Waiting for the Man” wyemitowany 13 lutego 2015 roku.

Zobacz też[]

Advertisement