FANDOM


Shengcún.
Yao Fei Gulong, Niewinny człowiek

Yao Fei Gulong (姚飞古龙 Yáo Fēi Gǔlóng) (zm. w 2008 roku) – pierwszy mentor Olivera Queena, mistrz łucznictwa i sztuk walki, ojciec Shado i Mei. Został uznany za ekstremalnie niebezpiecznego przez chiński rząd, w wyniku czego zesłano go na wyspę Lian Yu. Jego córka wyznała później, że zmuszono go do bycia kozłem ofiarnym w sprawie masakry na niewinnych cywilach, co było przyczyną wygnania na wyspę za zbrodnie, których nie popełnił. Pobierał nauki u Talii al Ghul.

O sobowość Edytuj

Yao Fei kierował się w swoim życiu honorem. Był troskliwym i kochającym ojcem, który zgodził się na współpracę z Edwardem Fyersem tylko po to, aby uchronić swoją córkę, Shado przed śmiercią. Poza tym, cechowały go wysoki poziom inteligencji i umiejętność kalkulowania.

Moce i zdolności Edytuj

Zdolności Edytuj

 • Kondycja fizyczna – jak na swój wiek, Yao Fei był naprawdę silny. Mógł mierzyć się z potężniejszym od siebie Billym Wintergreenem.
 • Mistrz łucznictwa – Yao Fei był mistrzem łucznictwa. Dzięki tym umiejętnościom był w stanie przeżyć na wyspie i zabić wielu najemników Fyersa.
 • Ekspert w walce wręcz – Yao Fei był niezwykle biegłym wojownikiem walki wręcz. Podczas konfrontacji korzystał z elementów Wing Chun, Arnis i Jujutsu, dzięki czemu za pierwszym razem udało mu się pokonać Billy'ego Wintergreena.
 • Poliglota – jako rodowity Chińczyk, Yao Fei doskonale mówił po mandaryńsku, posługiwał się także biegle językiem angielskim.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Yao Fei Gulong był generałem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W pewnym momencie życia szkolił się pod okiem Talii al Ghul[1]. Kiedy chińskie wojsko dokonało ludobójstwa, Yao Fei został zmuszony do wzięcia na siebie odpowiedzialności za czyny, których nie popełnił. Miał dwie bliźniacze córki, Shado i Mei[2][3].

Yao Feia zesłano na wyspę Lian Yu. Wkrótce został więźniem Edwarda Fyersa, który chciał wykorzystać go w swoim planie wywołania wojny. Około rok później, do jego celi trafił Slade Wilson, mający za zadanie uwolnić byłego generała. Australijczyk pomógł Chińczykowi uciec, po czym udali się, aby odnaleźć partnera Slade'a, Billy'ego, okazało się jednak, że ten przeszedł na stronę Fyersa. Obaj mężczyźni uciekli z obozu Edwarda. Opracowali również plan ucieczki, korzystając z samolotu dostarczającego zapasy[2].

Szkolenie rozbitka Edytuj

Yao Fei draws an arrow from Oliver

Yao Fei pomaga Queenowi

Yao Fei widząc nowego przybysza na wyspie, tworzącego mogiłę jakiejś ofiary, postrzelił go w pierś i kiedy stracił on przytomność, zabrał go do swojej kryjówki[4]. Tam aby wzmocnić rozbitka, dał mu do wybicia zioła a następnie wyciągnął strzałę z piersi. Gdy na chwilę się oddalił, Oliver uciekł, bojąc się Yao Feia. Mężczyzna po niedługim czasie wytropił chłopaka, wyciągnął go z pułapki, w którą wpadł i ostrzegł, że musi uważać, gdyż inni go zauważą[5].

Oliver ostatecznie wrócił do kryjówki, do której po chwili Yao Fei przyniósł ptaki w klatce, mówiąc do rozbitka „shengcún”. Chłopak nie rozumiał chińskiego, lecz mężczyznę to nie interesowało. Wziął jednego ptaka, zabił go i usmażył mając pożywienie, którym nie chciał się podzielić z Queenem. W końcu Yao Fei zdradził Oliverowi, że musi zabić ptaka, jeśli chce coś zjeść. Chłopak ostatecznie przerażony i głodny wykonał to polecenie, zyskując tym samym jedzenie. Wtedy też Yao Fei przyznał, że „shengcún” oznacza „przetrwaj”, a chłopak będzie musiał jeszcze niejednokrotnie zabijać, ażeby przeżyć. Widząc zdjęcie ukochanej rozbitka, łucznik powiedział, że musi z niej zrezygnować, gdyż już nigdy do niej nie wróci[6].

Yao Fei teaches Oliver to shoot with a bow

Nauka strzelania z łuku

Aby zdobyć pożywienie, Yao Fei zabrał Olivera do lasu, gdzie za pomocą łuku uśmiercił królika. Queenowi nie podobała się perspektywa maszerowania po zakrwawione truchło, więc mężczyzna pokazał mu jak się strzela, jedna zawiódł się na jego zdolnościach. Przez swoją porażkę Oliver musiał przynieść jedzenie, lecz po zrobieniu kilku kroków zaatakowali go żołnierze, którzy zabrali go do namiotu Edwarda Fyersa. Rozbitek nie zdradził człowieka, który go uratował, wyznaczając jego lokację przez co był torturowany przez zamaskowanego wojownika. Po chwili do namiotu wtargnął Yao Fei, który uratował Queena i zabrał go do kryjówki. Tam dał mu coś na wzmocnienie, podziękował za niewydanie go, a następnie udał się odciągnąć uwagę żołnierzy[7].

Yao Fei po kilku dniach powrócił do jaskini, gdzie przywitał go osłabiony Queen z informacją, że jedzenie i woda się kończą. Nagle zauważył, jak łucznik wlecze ze sobą pobitego Fyersa, który według rozbitka miał możliwość zabrania Olivera do domu. Poszli więc razem w kierunku obozu żołnierzy, gdzie zakładnik próbował przekonać młodzieńca, że Lian Yu jest więzieniem, a Yao Fei więźniem. Chłopak jednak nie dał się przekupić, lecz mimo to zaatakowali ich żołnierze, którzy pojmali łucznika i zabrali go do swojego obozu. Mężczyzna przed złapaniem nakazał uciec Oliverowi, co ten uczynił[2][3]. Fyers zabrał go do jednego z namiotów, gdzie próbował skłonić do współpracy. Jako że Yao Fei pozostawał nieugięty, Edward wymyślił nowy sposób. Po kilku godzinach mężczyzna wrócił, przeprosił rozbitka za złe zachowanie i uwolnił go, ku jego zdziwieniu. Po chwili pokazał Shado w objęciach Wintergreena, zmuszając go pod groźbą jej śmierci do współpracy. Pierwsze co zrobił, to wręczył generałowi uniform żołnierza[8].

Infiltracja dla córki Edytuj

Yao Fei pulls off the mask of Fyers soldier

Yao jako żołnierz Fyersa

Po tych wszystkich wydarzeniach, Oliver zdobył strój jednego z żołnierzy i zamierzał uwolnić Yao Feia. Edward Fyers jednak rozpoznał Queena i zamknął go w celi, a kiedy ten się przebudził, żołnierz pokazał rozbitkowi tożsamość jednego ze swoich ludzi. Pod maską krył się Fei, który przez cały ten czas pracował dla Edwarda[9].

Pierwszym jego rozkazem do wykonania była egzekucja Olivera, podczas walki w kręgu. Yao użył wtedy specjalnej techniki, by upozorować śmierć przeciwnika. Amerykanina, uznanego za zmarłego, pozostawiono w strumieniu wody[10]. Jakiś czas później, Edward nakazał Yao Feiowi szkolić nowych rekrutów w łucznictwie. Potem Chińczyk spotkał się z Oliverem w namiocie. Okazało się wtedy, że Yao nie chce uciec, bo ktoś go tu zatrzymuje, lecz chwilę później do namiotu wszedł Fyers, więc Fei ogłuszył Queena. Za oddanie Edwardowi Olivera, dawny oficer chińskiej armii otrzymał pięć minut czasu ze swoją uwięzioną córką, Shado[11].

Yao Fei, wciąż z Edwardem, spotkał się z Oliverem i Slade'em. Fyers zagroził, że zabije córkę Chinczyka, jeśli ten nie spełni jego żądań. Doszło do konfrontacji, w wyniku której były wojskowy został postrzelony. Ranny Yao oznajmił Oliverowi, że jedynie ich spowalnia i rozkazał potem zabrać Shado w bezpieczne miejsce, a jego zostawić[12]. Yao Fei wrócił do szczątków samolotu, kiedy reszta jego towarzyszy rozmawiała. Córka przytuliła go, a on sam został zapytany, jak udało mu się uciec. Chińczyk odpowiedział, że wcale tego nie zrobił, po czym samolot otoczyła grupka najemników Fyersa[13].

Oliver, Shado i Slade zostali sprowadzeni do obozu Fyersa, gdzie Queen spotkał mężczyznę, który niegdyś prosił go o pomoc, podając się za bezbronnego studenta. Jego podejrzenia, co do niego okazały się prawdziwe. Mężczyzna ten przechwytywał transmisje radiowe pilotów, by Fyers wiedział, kiedy zestrzelić pewien samolot lecący z Paryża do Hongkongu. Pracodawca Fyersa chciał w ten sposób zdestabilizować gospodarkę Chin. Gdy Yao Fei odmówił wzięcia udziału w zamachu, Edward wyjął pistolet, znokautował Olivera, postrzelił nogę Slade'a oraz strzelił w bark Shado. Gdy szef najemników zagroził śmiercią córki Yao, ten wyraził zgodę na wzięcie udziału w poczynaniach Fyersa, lecz tylko, jeżeli Shado będzie bezpieczna. Po tym, jak nagranie z przyznaniem się Yao Feia do wystrzelenia rakiet zostało nagrane, Fyers zabił byłego generała, ku rozpaczy Shado[14].

Występy Edytuj

ArrowEdytuj

 1. Czcij ojca swego
 2. Samotny strzelec
 3. Niewinny człowiek
 4. Urazy
 5. Spuścizna
 6. Koniec roku
 7. Ufaj, ale sprawdzaj
 8. Vertigo
 9. Odyseja
 10. Zbawienie
 11. Niedokończone sprawy
 12. Zbrodniczy zamiar
 13. Mrok na skraju miasta
 14. Missing
 15. Lian Yu

Komiksy Edytuj

Arrow: KomiksEdytuj

 1. Wintergreen
 2. Shado of the Past

Ciekawostki Edytuj

 • W komiksach DC Comics, Yao Fei znany był jako Accomplished Perfect Physician – superbohater i członek potężnej chińskiej organizacji.
 • Yao Fei zadał Oliverowi pierwszą z wielu jego blizn i jednocześnie był jego pierwszym mentorem.
 • Oliver nosi w swoich strojach mściciela zielony kaptur, aby uhonorować Yao Feia i Shado.
 • Zarówno on, jak i jego córka zginęli przez postrzał w głowę.
 • Yao Fei i Shado zostali pochowani po bokach grobu Roberta Queena.
 • Nazwisko Yao Feia zostało zdradzone dopiero w piątym sezonie przez Talię al Ghul.

Galeria Edytuj

Sceny z serialu „ArrowEdytuj

Kadry z komiksu „Arrow: KomiksEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Second Chances” wyemitowany 1 lutego 2017 roku.
 2. 2,0 2,1 2,2 Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Koniec roku” wyemitowany 12 grudnia 2012 roku.
 3. 3,0 3,1 Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Spalony” wyemitowany 16 stycznia 2013 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Czcij ojca swego” wyemitowany 17 października 2012 roku.
 5. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Samotny strzelec” wyemitowany 24 października 2012 roku.
 6. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Niewinny człowiek” wyemitowany 31 października 2012 roku.
 7. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Urazy” wyemitowany 7 listopada 2012 roku.
 8. Komiks „Arrow: Komiks”, rozdział „Shado of the Past” wydany 24 kwietnia 2013 roku.
 9. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Ufaj, ale sprawdzaj” wyemitowany 23 stycznia 2013 roku.
 10. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Vertigo” wyemitowany 30 stycznia 2013 roku.
 11. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Odyseja” wyemitowany 13 lutego 2013 roku.
 12. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Zbawienie” wyemitowany 27 marca 2013 roku.
 13. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Zbrodniczy zamiar” wyemitowany 24 kwietnia 2013 roku.
 14. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Mrok na skraju miasta” wyemitowany 8 maja 2013 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.