Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Vincent „Vince” Sobel (zm. 1 lutego 2018 roku) – był detektyw policji i partner Dinah Drake, który pozornie został zamordowany przez Seana Sounsa w noc wybuchu akceleratora cząsteczek. Mężczyzna dzięki czarnej materii stał się meta-człowiekiem i zyskał niezwykłe moce regeneracyjne, rozpoczynając tym samym potajemną krucjatę jako zamaskowany Vigilante.

Przez kilka miesięcy infiltrował zespół przestępców Caydena Jamesa, aż w końcu prawda wyszła na jaw a on sam został zamordowany przez Czarną Syrenę na oczach ukochanej.

Osobowość[]

Vincent wydawał się być odważnym mężczyzną, który służył sprawiedliwości jako detektyw policji, a zarazem starał się ochronić swoją partnerkę i kochankę Dinah Drake. Nawet w momencie, kiedy wiedział, że umrze, nie przejmował się swoją śmiercią, tylko starał się podnieść na duchu kobietę, która była torturowana przez ostatnie dwa tygodnie. Po odkryciu mocy Vincent zrozumiał, że jako policjant robił niewiele i szukał nowego sposobu, tworząc alter ego mściciela. Wraz z tym jego osobowość całkowicie się zmieniła: stał się niezwykle brutalny, okrutny i bezwzględny, nawet dla przestępców, którzy popełnili drobne wykroczenia. Jest skłonny mordować przestępców z zimną krwią, nawet jeśli nikogo nie skrzywdzili fizycznie. Spostrzega Star City jako zabrudzone miasto, które można oczyścić z przestępczości tylko w jeden sposób – zabijając kryminalistów. Robi to, gdyż widzi, że prawo nie zawsze działa tak, jak powinno i najgroźniejszy otrzymują kolejne szanse. Nie poddaje się po porażce i twardo stawia na swoim, nie pozwalając innym wkroczyć mu w jego działania.

Moce i zdolności[]

Moce[]

Regeneracja Vincenta

 • Zwiększona siła – Vincent może zadawać niezwykle potężne ciosy, a także wykonywać niezwykle efektywne uniki.
 • Zwiększona wytrzymałość – ciało Vincenta jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego człowieka bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia.
 • Regeneracjameta-geny Vincenta pozwalają na niezwykle szybką i dokładną regenerację uszkodzeń ciała, nawet tych najgorszych i śmiertelnych. Był w stanie w kilka sekund naprawić uszkodzoną czaszkę od kuli, lecz jego oko i spalona twarz nie mogą się zregenerować z powodu powstania przed mutacją.

Zdolności[]

Zdolności bojowe Vigilante

 • Ekspert w walce wręcz – Vincent jest biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby walczyć z kilkoma przeciwnikami jednocześnie.
 • Ekspert w walce bronią – jako były policjant, Vincent potrafił obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej.
 • Kondycja fizyczna – lata pościgów za przestępcami spowodowały, że Vincent posiada niezwykłą kondycję fizyczną.
 • Znakomity taktyk – Vincent stał się genialnym taktykiem, dzięki czemu jest niezwykle ostrożny, a jednocześnie gotowy niemal na wszystko.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Chwila przed wypadkiem

W 2013 roku Dinah działała jako tajny agent ukrywający się pod nazwiskiem Tiny Boland, a jej zadaniem było infiltrowanie działań Seana Sonusa. Kiedy mężczyzna odkrył, że kobieta była tajniakiem, torturował ją przez dwa tygodnie. Następnie Sean złapał jej partnera, Vincenta i zamierzał zamordować na jej oczach. W tym samym czasie akcelerator cząsteczek w S.T.A.R. Labs wybuchł, a fala ciemnej materii uderzyła we wszystkich obecnych w opuszczonym magazynie. W tym momencie Sonus przycisnął spust broni, raniąc detektywa Sobela, a Dinah z rozpaczy i żalu zaczęła krzyczeć, atakując tym samym mężczyznę nowymi zdolnościami[1] Czarna materia również napromieniowała Vincenta, którego rana postrzałowa po pewnym czasie zagoiła się. On sam postanowił działać w ukryciu i wykorzystywać swoje meta-ludzkie zdolności do własnej krucjaty, okrzykując się pseudonimem Vigilante[2].

Oczyszczanie miasta[]

Groźby w stronę mściciela

Vigilante śledził poczynania dwóch ludzi handlujących żywym towarem – Nathana Sierra i Pablo Esteveza, których to wymordował wraz z ich ludźmi, ratując tym samym młodą dziewczynę. Następnie zaniósł ciała przestępców pod komisariat, formując z nich literę „V”. Następnie zajął się Spooky Crew, którzy próbowali obrabować bank w Star City. Podczas walki w budynku, tylko Jenkins nie mógł uciec z powodu rany postrzałowej, przez którą to się wykrwawił. Vigilante odnalazł resztę przestępców jakiś czas później, lecz kiedy to chciał się ich pozbyć, przeszkodził mu w tym zespół mścicieli. Mężczyzna jednak się nie poddał i wyszedł bez szwanku z walki z Zieloną Strzałą, grożąc mu, że jeśli jeszcze raz ktoś z jego drużyny wkroczy mu w drogę, nie będzie się ograniczał. Późnym wieczorem wiedząc o miejscu pobytu jednego z członków gangu – Erica Dunna, ostrzelał cały motel, chcąc pozbyć się go raz na zawsze. Trochę później Vigilante zrozumiał, że kolejny napad na bank jest tak naprawdę planem bohaterów, aby przykuć jego uwagę. Ogłuszył więc Artemis siedzącą w samochodzie przed budynkiem, po czym pobił Mister Terrifica i zabrał go ze sobą. W banku zażądał spotkania z Zieloną Strzałą, grożąc jednocześnie rekrutowi zabiciem go. Gdy Vigilante zamierzał oddać śmiertelny strzał, łucznik go powstrzymał i schwytał, lecz ten dzięki kontrolowanemu wybuchowi zdołał uciec[3].

Spartan wraz z Zieloną Strzałą odnaleźli Vigilante w opuszczonym budynku i kiedy rozpoczęła się między nimi wymiana ognia, Flash zabrał bohaterów, pozostawiając zdezorientowanego przeciwnika samego[4].

Poszukiwania Edlunda

Vigilante próbował odnaleźć Jamesa Edlunda – mężczyznę odpowiedzialnego za wykonanie zamachu w ratuszu. W pewnym momencie jego droga przecięła się z trasą Zielonej Strzały, który przesłuchiwał jednego z ulicznych bandziorów, próbując dowiedzieć się, kim jest właściciel broni terrorysty. Między mścicielami nawiązał się konflikt, który zakończył się oddaniem kilku strzał i pocisków w obu kierunkach[5].

Vigilante słysząc o poczynaniach burmistrza Queena dotyczących zatajenia morderstwa detektywa Malone przez Zieloną Strzałę przygotował się do akcji i wyczekiwał na stałej trasie limuzyny swojego celu. Gdy ta zaczęła jechać w jego kierunku, mściciel oddał serię strzałów, wywołując tym samym dachowanie samochodu. Kiedy pojazd całkowicie się zatrzymał, Vigilante czekał, aż ktoś z niego wyjdzie i ku jego zdziwieniu oberwał sonicznym atakiem od pewnej napastniczki, lecz szybko ją obezwładnił podobnie jak Theę, która się na niego rzuciła. Zaraz po tym próbował zamordować Olivera, jednak dzięki unikom burmistrz przeżył aż do momentu przyjazdu policji, która zmusiła mściciela do ucieczki. Jakiś czas później, Vigilante został zaatakowany przez Prometeusza, który chciał przekazać wojownikowi wiadomość, że „Queen jest jego celem”. Po krótkiej walce mężczyzna został zrzucony z dachu przez przeciwnika, lecz w teorii uciekł i przygotował kolejną zasadzkę na Queena przed ratuszem. Tam jednak zaatakowała go drużyna Zielonej Strzały, która była przygotowana na spotkanie z Vigilante. Zaskoczył go rozwój zdolności Mister Terrifica, który z pomocą T-Sphere zmusił wroga do ucieczki[6].

Uderzenie przeszłości[]

Rozmowa z Dinah po latach

Kiedy Vincent dowiedział się, że radna Pollard zamierza przyczynić się do uchwalenia prawa dotyczącego nielegalności mścicieli, zaczął poszukiwać „brudów” na kobiecie i uznając ją za skorumpowaną, zaatakował ją przy pierwszej lepszej okazji. Jego plan został jednak udaremniony przez szybką reakcję Dinah Drake, którą Vigilante późnym wieczorem ponownie spotkał. Kobieta zamierzała w końcu zatrzymać kryminalistę, lecz ten nie chciał łatwo się poddać. Widząc jego ruch, Dinah użyła swojego dźwiękowego krzyku, niszcząc wizjer mężczyzny. Poobijany ściągnął maskę, ukazując swoją prawdziwą twarz, doprowadzając tym samym policjantkę do osłupienia i torując sobie drogę do bezpiecznej ucieczki. Nieco później Vincent dowiedział się, że Pollard będzie udzielała wywiadu dla kanału 52 i postanowił to wykorzystać, zakradając się na poddasze. W odpowiednim momencie wyłączył światła w całej lokalizacji i zaatakował kobietę w ustronnym miejscu. Na jego drodze stanął Czarny Kanarek, który nakazał radnej uciec i chciał porozmawiać z Vincentem. Zza ich pleców wybiegł policjant, który oddał śmiertelny strzał w wizjer Vigilante, przyczyniając się do jego pozornego zgonu. Meta-geny mężczyzny pozwoliły mu się jednak zregenerować i wytłumaczyć Dinah swoje zachowanie, lecz rozmowę przerwały koguty policję, zmuszając Sobela do ucieczki. Zanim opuścił lokację, pozostawił w samochodzie Drake pudełko po zapałkach z małą papierową różyczką w środku, chcąc pokazać jej, że pamięta stare czasy i nigdy nie zapomniał o swojej miłości[2].

Vincent wyciągnął Dinah z wesela Olivera Queena i Felicity Smoak, chcąc ponownie żyć u jej boku. Kobieta nie mogła wciąż zrozumieć, czym Sobel się stał i nakazała mu opuścić miasto, grożąc przy tym, że przy następnym spotkaniu nie puści go wolno i wsadzi za kratki. Kilkadziesiąt godzin później załamana i zdesperowana Dinah sama skontaktowała się z Vincentem i poprosiła go o spotkanie, na którym wyjawiła, że zrezygnowała z bohaterstwa i potrzebuje przyjaciela, na co mężczyzna się zgodził. Niedługo po tym spotkaniu Sobel udał się na kolejne z drużyną Caydena Jamesa, z którą to oglądał na monitorach rozpad drużyny mścicieli w bunkrze[7].

Dinah odkrywa sekrety Vincenta

Przez kolejne tygodnie Vincent zmienił swój image jako Vigilante i przestał zabijać, zmuszając przestępców do oddania się w ręce policji. Poza tym znacznie zbliżył się do Dinah, z którą umówił się na spacer nad rzeką, gdzie niemal się nie pocałowali. Romantyczne chwile przerwał telefon do Vincenta, przez którego ten musiał odejść. Zmuszony był bowiem ukazać się w kryjówce drużyny, przedstawiając tym samym liczny sojusz Caydena przed Zieloną Strzałą, który zdecydował się uciec. Niedługo po tym dostał telefon od Dinah, która poprosiła go o spotkanie, na którym zdesperowana spoliczkowała go i zdradziła, że wie o jego współpracy z przestępcami. Nie mogła pojąć, że pozwoliła mu się do siebie zbliżyć i zakuła go w kajdanki. Ten jednak okazał się sprytniejszy i uwolnił się, ogłuszając kobietę. Kilka godzin później nadszedł moment transakcji z Bertinellim, z którym przestępcy spotkali się w jego porcie. Tam również pojawił się łucznik, który współpracował z Jerrym. Kryminaliści okazali się jednak sprytniejsi, ponownie prowokując bohatera do ucieczki i zabijając Bertinelliego. Niedługo po tym Vincent czyścił bronie w kryjówce, kiedy to Cayden chciał upewnić się, czy Drake nie będzie stanowiła dla niego problemu[8].

Kiedy Cayden rozpoczął wcielać w życie swój plan przeciw Star City, a Queen ujawnił, że to właśnie haker stoi za wszystkimi incydentami, przestępcy zaczęli działać. Zanim Sobel poszedł z Sheckiem do wyznaczonej bezpiecznej strefy, którą mieli zaatakować, były policjant przesłał Outsiderom informacje o planie ataku. Zgodnie z planem na miejscu kryminaliści spotkali się z oporem mściciel. Podczas walki Sheck zdołał zbliżyć się do Wild Doga i był bliski oddania śmiertelnego strzału, lecz wtedy Vigilante ukazał się jako podwójny agent i zastrzelił Bootsa, nim ten zdołał wykrzyczeć, iż mściciel jest zdrajcą. Po tym wszystkim Vincent spotkał się z Dinah, która wybaczyła mu jego kłamstwa i namiętnie go pocałowała[9].

Śmierć Vincenta w męczarniach

Romans Sobela z Dinah ponownie kwitł, jednakże Cayden zaczął podejrzewać mężczyznę o zamordowanie Shecka i stał się wobec niego nieufny. Vincent starał się zachować pozory „dobrego przestępcy”, lecz w międzyczasie spotykał się z Outsiderami. Podczas kolejnego przekazania informacji zaatakowała go oryginalna drużyna, lecz szybko zrozumiała swój błąd. Natychmiast wszyscy udali się do kryjówki, gdzie wszystkie niedogodności zostały wyjaśnione. Queen jednak mimo wszystko wciąż nie ufał Sobelowi, lecz potrzebował jego osoby to włamania się do serwerów Caydena. Wszystko poszło zgodnie z planem, lecz kiedy Vincent opuścił budynek, Anatoly Knyazev ogłuszył go. Kiedy tylko się obudził, był przywiązany do krzesła i czekał na tortury ze strony dawnych sojuszników. Na jego szczęście Outsiderzy znaleźli Sobela, lecz była to pułapka. Na rozkaz Jamesa Czarna Syrena zaczęła krzyczeć Vincentowi do ucha, poszukując granicy wytrzymałości jego zdolności regeneracyjnych, ostatecznie zabijając go na oczach ukochanej[10].

Występy[]

Arrow[]

Flash[]

 1. Inwazja!

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Adrian Chase znany był jako Vigilante – superbohater i mściciel, posługujący się najróżniejszą bronią i różnymi sztukami walk w walce z przestępczością.

Galeria[]

Koncepty[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Przypisy[]

 1. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Second Chances” wyemitowany 1 lutego 2017 roku.
 2. 2,0 2,1 Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Deathstroke Returns” wyemitowany 9 listopada 2017 roku.
 3. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Vigilante” wyemitowany 16 listopada 2016 roku.
 4. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Inwazja!” wyemitowany 29 listopada 2016 roku.
 5. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Spectre of the Gun” wyemitowany 15 lutego 2017 roku.
 6. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Fighting Fire With Fire” wyemitowany 1 marca 2017 roku.
 7. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Irreconcilable Differences” wyemitowany 7 grudnia 2017 roku.
 8. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Divided” wyemitowany 18 stycznia 2018 roku.
 9. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „We Fall” wyemitowany 25 stycznia 2018 roku.
 10. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „All for Nothing” wyemitowany 1 lutego 2018 roku.

Zobacz też[]

Advertisement