Arrowwersum
Advertisement

Vendetta” – ósmy odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 5 grudnia 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 5 listopada 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Oliver i Helena zbliżają się do siebie. Strzała trenuje ją, żeby została jego sojuszniczką, a także pokazuje jej jak używać kuszy. Diggle nie pochwala go za to, że podzielił się swoją tajemnicą z przestępczynią, bowiem nie jest pewien czy można jej zaufać. Pomimo tych rad, milioner nie słucha jego uwag, ale zaczyna mieć wątpliwości. Poszukiwanie zemsty przez Helenę okazuje się zbyt silne dla Olivera, aby sobie z tym poradzić, zwłaszcza po tym jak kobieta zabija szefa Triady i rozpętuje się piekło. Tymczasem Walter Steele prosi Felicity Smoak o pomoc w odnalezieniu informacji o tajemniczej organizacji Tempest. Tommy Merlyn idzie za radą Laurel i próbuje zdobyć pracę u przyjaciela po tym, jak ojciec odciął mu dostęp do majątku.

Scenariusz[]

Rozmowa z kelnerką

Helena obudziła się w środku nocy i zostawiła Olivera samego w łóżku, udając się na poszukiwania Triady. Widząc z ukrycia Zhishana, zamierzała go zamordować, lecz powstrzymał ją Kaptur. Pomimo tego, że była na niego wściekła, zgodziła się na wspólny obiad, na którym młody milioner chciał ją przekonać do swoich metod, lecz mimo próśb, kobieta była nieugięta i w dodatku wyznała, że nie zależy jej na związku. Przez cały czas John starał się uświadomić Olivera, że dla Heleny jest już za późno na zmianę. Queen nie chciał tego słuchać i udał się do domu Bertinellich, skąd zabrał Helenę na grób Sary. Wspólny ból związany z osobami, które stracili, przekonał kobietę do wizji Olivera, który obiecał jej, że nigdy jej nie skrzywdzi. Następnie zabrał ją do swojej kryjówki, aby podszkolić ją w łucznictwie. Tam jednak spotkali Johna, który wciąż był sceptycznie nastawiony do ich relacji, obawiając się jednocześnie o sekret przyjaciela.

Laurel starała się przekonać Tommy'ego, aby zapytał Olivera o posadę dla siebie w budowanym przez niego klubie nocnym. Zaznaczyła, że młody Merlyn nadaje się do tego, jak nikt, gdyż posiada odpowiednie zdolności, zna scenę klubową i potrafi się bawić. Po tych słowach Tommy obiecał, że poprosi przyjaciela o pomoc przy najbliższym spotkaniu. Tymczasem w Queen Consolidated Felicity poinformowała Waltera o nowych informacjach na temat jego żony, dając mu przy tym wydruk symbolu, którym posługiwał się ktoś, kto także badał tę sprawę. Mężczyzna poprosił ją o zakończenie śledztwa, grożąc jej wyrzuceniem z pracy i oskarżeniami dotyczącymi grzebania w prywatnych transakcjach. Tej nocy Oliver udał się wraz z Heleną na trening, dając jej kuszę i kostium, które miały pomóc ukierunkować jej agresję. Ich celem stał się diler pracujący dla FrankaAnthony Venza, który znajdował się również na liście. Wspólnie pokonali mężczyznę, prowokując policję do aresztowania go i skonfiskowania jego towaru. Tym samym Kaptur pokazał Łowczyni, że jest inny sposób na walkę. Później Helena spotkała się z ojcem, który zadowolony był z faktu jej przyjaźni z Oliverem. Nagle zadzwonił do niego telefon informujący o losie Venzy, który pogorszył humor Franka.

Odnalezienie dziennika Moiry

Waltera gnębiło to, co powiedziała mu Felicity i postanowił przeszukać rzeczy Moiry, kiedy ta opóściła dom. W starym zegarze odnalazł małe pudełko z podobnym symbolem, a w nim notes z pustymi kartkami. Tymczasem Tommy i Laurel udali się do restauracji Table Salt, gdzie para nie mogła dostać stolika. Mężczyzna starał się go załatwić, lecz z powodu braku pieniędzy nie mógł nic zrobić. Nagle pojawili się Oliver i Helena, którzy zaproponowali, by para dosiadła się do nich. W trakcie wspólnego posiłku Laurel zeszła na temat pracy dla Tommy'ego, co Oliver początkowo zlekceważył, bowiem wiedział o nieodpowiedzialności przyjaciela. Od słowa do słowa Helena dowiedziała się, że panna Lance jest byłą dziewczyną Olivera. Niemiłe żarty ze strony pary sprawiły, że Tommy i Laurel wyszli szybciej. Młody Merlyn wyznał dziewczynie, że nie podoba mu się żebranie o pomoc i jest też zazdrosny z powodu przyjaciela. Helena również postanowiła opuścić kolacje, lecz dogonił ją Oliver. Z jej słów usłyszał tylko to, że ona widzi, iż mężczyzna dalej kocha swoją dawną miłość i nie pozwoli ponownie siebie zranić.

Tommy udał się do mieszkania Laurel, aby ją przeprosić za swoje zachowanie i porozmawiać z nią na temat ich wspólnej przyszłości i tego, co może ich spotkać. W tym czasie w kryjówce Oliver wyznał Johnowi, że ten miał rację odnośnie Heleny. Tak bardzo chciał wierzyć w jej przemianę, że nie dostrzegał tego, co widział przyjaciel. Potwierdziło się to kiedy Helena na własną rękę zabiła Zhishana – przywódcę chińskiej Triady. Pozostawiła przy życiu jednego z jego ludzi, któremu kazała przekazać pozdrowienia od Bertinelliego, tym samym odpowiednio skierowała podejrzenia Chiny White. Kiedy Oliver odnalazł ciało Zhishana, uświadomił sobie, że może to doprowadzić do wojny, o czym wspominał również Quentin, dowiadując się nieco później o całym zajściu.

Łowczyni postrzelona przez ojca

Walter poprosił Felicity o stawienie się w jego biurze, bowiem jego ciekawość wzięła górę. Przekazał jej dziennik i ostrzegł przed grożącym niebezpieczeństwem i tym, co spotkało szefa ochrony. Kobieta chciała jednak za wszelką cenę rozwikłać zagadkę i zgodziła się pomóc Walterowi. W tym czasie China White i jej ludzie wtargnęli do posiadłości Bertinelliego, nie wiedząc o tym, iż w środku czeka na nich Kaptur, który zdołał wyciągnąć Franka. Na jego drodze stanęła Helena, która postrzeliła ojca ze swojej kuszy i wyznała, co czuła przez te wszystkie lata. Mściciel powstrzymał ją przed zabiciem go w krótkiej walce, a Frank korzystając z chwili nieuwagi wojowników, chwycił kuszę i strzelił w dziewczynę. Przestraszony stanem ukochanej, Oliver zabrał ją do swojej kryjówki i udzielił jej pomocy. Kiedy ta się obudziła, powiedział jej, że Frank trafił do więzienia, więc sprawiedliwości stało się zadość.

Dziewczyna mimo to pragnęła zemsty i wychodząc, zagroziła Queenowi, że ujawni jego sekret, jeśli ten będzie się wtrącał w jej czyny. Po tym wydarzeniu Oliver udał się do Big Belly Burger, gdzie spotkał Johna, po którego zadzwoniła Carly. Tymczasem Felicity przyszła do Waltera, aby oznajmić mu, że dziennik zawiera listę nazwisk, która była widoczna jedynie w ultrafiolecie. Wieczorem Tommy przyszedł do Olivera, aby go przeprosić za zaistniałą sytuację. Odmówił pieniędzy, a zamiast tego postanowił zacząć od przyjęcia oferty pracy przyjaciela, chcąc tym samym rozpocząć nowe życie.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

  • Helena Bertinelli – Kim była?
  • Oliver Queen – Znałem ją dawno temu... Chodziłem z jej siostrą. Nie lubiłem poważnych związków, wszystkie umiałem schrzanić. Zacząłem sypiać z Sarą... z siostrą mojej dziewczyny. Zabrałem ją na jacht i utonęła... na moich oczach. Zraniłem jej rodzinę, miałem to gdzieś. Zanim trafiłem na wyspę, byłem egoistą, bezmyślnym i strasznym człowiekiem. Raniłem wszystkich, których kochałem. Ty też żyjesz na wyspie...
  • Felicity Smoak – Wzywał mnie pan? Zbliża się Boże Narodzenie, zwolnienia o tej porze roku prowadzą do samobójstw.
  • John Diggle – Frytki serowe z papryczkami? To wołanie o pomoc.
  • Oliver Queen – Nie wiem co gorsze. To, czy kula z kurarum.
  • John Diggle – Kula jest gorsza.

Felicity gasi światło w biurze

  • Walter Steele – Co ty wyprawiasz?
  • Felicity Smoak – Wolę to zrobić w ciemności... To nie miało zabrzmieć dwuznacznie.

Ciekawostki[]

  • Oliver Queen zmienia Helenę, tworząc z niej mścicielkę, która jest kolejną osobą posługującą się strzałami.

Zobacz też[]

Advertisement