Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Możesz być Mistrzem Czasu, ale ja jestem jego panem... Mam wyższy cel niż ktokolwiek z was!

Vandal Savage, „Rzeka czasu

Vandal Savage (ur. w 1700 roku p.n.e., zm. w 2021 roku) – znany jako Hath-Set, Curtis Knox i Sasha Mahnovski był kapłanem służącym Ramzesowi II w starożytnym Egipcie. Jego miłością była kapłanka Chay-Ara, która zakochana była w księciu Khufu. Kiedy Hath-Set się o tym dowiedział, usiłował zamordować kochanków, jednak podczas tego aktu ich troje zostało napromieniowanych meteorytem z Thanagaru. W jego rezultacie Chay-Ara i Khufu przechodzą cykl wiecznej reinkarnacji, a on sam rozwinął umiejętności regeneracji i nieśmiertelności. Zawdzięcza on je dzięki zabijaniu każdego wcielenia kapłanki i księcia, zyskując przy tym niezwykłą potęgę i wieczne życie.

W pewnym momencie Hath-Set przyjął nowe imię – Vandal Savage i zaczął polować na wszystkie wcielenia kapłanki Chay-Ary i księcia Khufu. Od swoich narodzin zrobił to około 206 razy, zyskując przy tym niezwykłą zdolność wiecznego życia. To jednak doprowadziło do zwiększenia ambicji mężczyzny i chęci rządzenia całym światem, nie tylko Egiptem. W miarę upływu czasu manipulował wieloma ważnymi dla historii ludźmi, przywódcami i generałami, doprowadzając do wojen i konfliktów, zyskując przy tym doświadczenie i osiągając własne cele. W obecnej linii czasu Vandalowi udało się podbić świat w 2166 roku, pozostawiając za sobą miliardy martwych istnień. Przez cały czas próbowała pokonać go drużyna śmiałków, która dokonała ostatecznego zabójstwa wroga jednocześnie w trzech oddalonych od siebie w czasie momentach: spalony przez Micka Rory'ego w 1958 roku, uduszony przez Sarę Lance w 1975 roku i zabity przez Kendrę Saunders, Scythiana Torvila i Ripa Huntera w 2021 roku.

Osobowość[]

Vandal jest niezwykle agresywnym, zimnym i brutalnym człowiekiem, który za wszelką cenę próbuje dążyć do wykonania swojego celu. Żyjąc przez ponad 4000 lat, mężczyzna nabył niezwykłego doświadczenia, widząc wszystko, co się działo od życia w starożytnym Egipcie. Dzięki temu stał się doradcą Czyngis-chana oraz Juliusza Cezara, a także stał za plecami wielu innych ważnych i wysoko postawionych osobistości. Jego siła woli pozwala mu nie odczuwać bólu, dzięki czemu jest niezwykle trudnym i aroganckim przeciwnikiem. Vandal dalej czuje coś do wszelkich wcieleń Chay-Ary, komentując, że „jest piękna w tym życiu, podobnie jak w ostatnim”. Savage często nie docenia swoich przeciwników, jak było w przypadku drużyny Zielonej Strzały i drużyny Flasha, a także później w przypadku drużyny Ripa Huntera, którzy mimo wszystko zdołali go kilkukrotnie zabić.

Mimo że Vandalem kieruje głównie miłość, jego ostatecznym i zarazem największym celem jest chęć podporządkowania sobie całej planety. Aby to osiągnąć, współpracował on z najnikczemniejszymi ludźmi w historii, generałami, głowami państwa, a nawet zbrodniarzami, doprowadzając tym samym do niejednej wojny, ale również do ich zakończenia. Zakłada się również, że to on namówił Gavrilo Principa do rozpoczęcia I Wojny Światowej, a także stał za zamachem na Johna Kennedy'ego. Ostatecznym rezultatem tych manipulacji był światowy rozwój technologii, broni i osiągnięć naukowych tylko dla własnych późniejszych korzyści. Vandal zachowuje się również egoistycznie, stwierdzając, że widzi siebie jako siłę natury, starającą się uczynić ze świata lepsze miejsce za wszelką cenę, niezależnie od tego, ile wojen będzie musiało przejść. Jego szaleństwo na tym punkcie jest ta wielkie, że niejednokrotnie ginęli jego najbliżsi właśnie w takich konfliktach. Wyjątkiem była córka – Cassandra, która była prawą ręką ojca, nie wiedząc o jego złych postępkach i będąc przekonaną, że czyni on dobro.

Moce i zdolności[]

Moce[]

Umiejętności bojowe Vandala

 • Nadludzka wytrzymałość – ciało Vandala jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego człowieka bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia. Nauczył się sztuki powstrzymywania bólu od samego Robin Hood'a.
 • Magia – Vandal posiada niezwykłą wiedzę na temat magii i okultyzmu, a także specjalizuje się w tych dziedzinach. Dzięki temu połączył swoją energię życiową z Chay-Arą i Khufu, która wzmacnia go podczas zabijania kochanków na przestrzeni tysiącleci. Żartobliwie oświadczył, że nauczył sztuczek magicznych samego Harry'ego Houdiniego.
 • Nieśmiertelność – dzięki rzuconym czarom na księcia Khufu i kapłankę Chay-Arę, Vandal poprzez zabijanie ich kolejnych reinkarnacji i zabieranie ich energii życiowej, zwiększa swoją siłę, stając się tym samym coraz silniejszy i nieśmiertelny.

Zdolności[]

 • Ekspert w walce wręcz – Vandal jest niezwykle biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby ogłuszyć drużynę Zielonej Strzały, drużynę Flasha oraz drużynę Ripa Huntera.
 • Ekspert w walce bronią – nieśmiertelny człowiek potrafi obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej. Posiada przy sobie 32 rodzaje sztyletów, a także noży do rzucania, które obsługuje z niezwykłą dokładnością i delikatnością.
 • Kondycja fizyczna – Vandal przez tysiące lat swojego życia nabrał kondycji. Regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycje fizyczną.
 • Znakomity taktyk – dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, które zdobył podczas 4000 lat tropienia Chay-Ary i Khufu, których zabił 206 razy, Vandal stał się genialnym taktykiem. Dzięki temu stał się doradcą Czyngis-chana, a także Juliusza Cezara.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Morderstwo Chay-Ary i Khufu

Hath-Set urodził się w Egipcie i w miarę swojego wieku stał się zaufanym kapłanem Ramzesa II. Potajemnie jednak gardził faraonem, chcąc nim sam zostać i poczuć władzę w rękach. Głównie zajmował się modlitwami do boga Horusa, w których prosił o oszczędzenie ich ziem przed „niebieskimi kamieniami”, które w rzeczywistości były meteorami. Po pewnym czasie zaczęła mu pomagać kapłanka Chay-Ara, w której Hath-Set się zakochał. Kobieta darzyła jednak uczuciem księcia Khufu. Dowiedziawszy się o tym Hath-Set, zaprzestał modłów do bogów, chcąc zniszczyć całe królestwo. Następnego dnia kapłan został zaatakowany przez zamachowca, którego nazwał „Gareeb”. Mężczyzna był w stanie zabić swoją ofiarę, ale się zawahał, co poskutkowało zamknięciem w celi. Przetrzymywał go bardzo długo, chcąc poznać jego imię i motyw, lecz ten twierdził, że jego czyny są zabezpieczeniem na przyszłość. Hath-Set zagroził mężczyźnie, że wkrótce dzięki „niebieskim kamieniom” on, jak i całe królestwo upada. Po kilku dniach od tej rozmowy, Gareeb zdołał uciec, a kapłan zapamiętał twarz mężczyzny na wieki[1].

Wracając z rozmowy z Ramzesem II, Hath-Set zobaczył Chay-Arą i Khufu razem, co niezwykle go zezłościło. Następnego dnia ponownie ich ujrzał, tym razem w łożu, więc zdecydował się zaatakować. W krótkiej walce śmiertelnie dźgnął księcia, a następnie to samo uczynił z kapłanką. W tym samym czasie rozpoczął się deszcz meteorów na królestwo, zwanych „niebieskimi kamieniami”. Kiedy Hath-Set modlił się do bogów o cierpienie kochanków, kapłanka Chay-Ara modliła się o ochronę Horusa. Oba modły się spełniły, a spadające kamienie pochodzące w rzeczywistości z planety Thanagar napromieniowały całą trójkę. Chay-Ara i Khufu przechodzili cykl wiecznej reinkarnacji, a Hath-Set zyskał nieśmiertelność. Meteory wpłynęły również na sztylet Amona i bransoletkę, które stały się jedynymi rzeczami mogącymi zabić Hath-Seta, jedynie przez ich właścicielkę. Po pewnym czasie pałający w dalszym ciągu zemstą kapłan porzucił swoje imię i przyjął nową tożsamość – „Vandal Savage”[2].

Kolejne 4000 lat[]

W przeciągu kolejnych dekad, Savage odkrył istnienie różnych wcieleń Chay-Ary, które nie pamiętają nic z poprzednich żyć. Ku jego radości, kobieta zakochała się w nim, nie wiedząc, kim jest w rzeczywistości. Po pewnym czasie Vandal odkrył również wcielenie Khufu, który to odnalazł kobietę i pomógł jej przypomnieć sobie o poprzednich życiach. Gdy ta odrzuciła Vandala dla nowego mężczyzny, nieśmiertelny tyran pałał do ich obu zemstą i postanowił ich zabić. Odkrył wtedy, że po ich śmierci, ich energia życiową przenosi się do niego, dzięki czemu może być wiecznie młody. W związku z tym Savage postanowił zabijać kochanków w ich każdym kolejny wcieleniu, jednocześnie wzrastała jego ambicja i pożądanie władzy nad całą planetą. Wiedział jednak, że obecne zasoby świata nie są wystarczające, aby osiągnąć taki cel, wiec potajemnie zaczął wpływać na różne osoby, doprowadzając tym samym do konfliktów, rozwoju broni i technologii, oraz odkryć naukowych[2].

Vandal poznał Juliusza Cezara i miał okazję prowadzić go przez wojny galijskie, następnie służył jako najbardziej zaufany doradca Czyngis-chana. Po kilku latach spotkał również Robin Hooda, który wyjawił mu technikę kontrolowania bólu. Później znany był pod nazwiskami Machiavelliniego i Nostradamusa[2].

Wielka moc – wiele ofiar[]

Około 1831 roku, Savage spotkał kolejne wcielenia kochanków Hannibala Hawkesa i jego żonę. Po pewnym czasie Vandal dopadł małżeństwo i zamordował mężczyznę, natomiast kobiecie udało się przeżyć, lecz żyła samotnie aż do swojej śmierci krótko po 1871 roku. W 1887 roku, Vandal zabił dwa miliony ludzi podczas wywołanej przez niego powodzi w Chinach, zmuszając najnowsze wcielenia Khufu i Chay-Ary do poddania się. W Wiktoriańskim Londynie mężczyzna poznał Kubę Rozpruwacza jak perfekcyjnie rozcinać ciała. Kilka lat później mężczyzna napotkał Harry'ego Houdiniego, którego nauczył sztuczek magicznych[3].

W 1914 roku mężczyzna spotkał się z Gavrilo Principem i zmanipulował go do przeprowadzenia zamachu na Franzie Ferdinandie, doprowadzając tym samym do wybuchu I Wojny Światowej[2]. W 1925 roku, Vandal odnalazł najnowsze wcielenia Egipskiego księcia i kapłanki znanych jako Joe Boardman i Edith Boardman, którzy ukrywali się w Karolinie Północnej. Mężczyzna w środku nocy zamordował ich w hotelu, nie wiedząc o ich synu – Aldusie, który ukryty był w szafie. Młodzieniec dorastał w przekonaniu, że aby zemścić się na zabójcy, musi opowiadać historię reinkarnacji Khufu i Chay-Ary oraz nieśmiertelności Hath-Seta. Około 1950 roku Vandal stał się bliskim przyjacielem Józefa Stalina i w zamian za przekazanie mu wszelkiej wiedzy taktycznej, ten nauczył go sztuki torturowania tak, aby ofiara zdradziła wszelkie posiadane informacje[4].

Zasmakowanie normalnego życia[]

Curtis i Gail witają sasiadów

Przed 1958 rokiem, Vandal opuścił ZSRR i przeniósł się do Harmony Falls, gdzie znany był pod imieniem „Curtis Knox”. Podając się za psychiatrę, znalazł pracę i wkrótce po tym stał się szefem ściśle tajnego skrzydła domu dla obłąkanych – „sali H”. W rzeczywistości mężczyzna skupiał się na wykonywaniu tam niebezpiecznych eksperymentów na pacjentach. W tym czasie poznał on również Gail, z którą się później ożenił. Pewnej nocy zaczął go przyciągać podobny meteor do tego, który dał mu nieśmiertelność. Podczas jego oglądania napotkał na kilku nastolatków, którzy rozbili się samochodem przy drodze. Vandal porwał kilku z nich za pomocą miejscowego szeryfa i zanieśli ich na „salę H”, gdzie narazili ich na silnie skoncentrowane dawki meteoru. Jego badania jednak nie przeszły pomyślnie, gdyż pacjenci zostali zmienieni w potworne istoty, przypominające fizyczne manifestacje wcieleń kapłanki Chay-Ary i księcia Khufu[5].

Tydzień później w mieście pojawiła się drużyna Ripa Huntera, która badała szereg brutalnych morderstw. Kendra i Ray udając małżeństwo, nieświadomie wykupili mieszkanie naprzeciwko domu rodziny Knoxów. Vandal wyczuł wcielenie swojej miłości i pewnego dnia wraz z żoną zaprosili ich na wieczorne przyjęcie sąsiedzkie. Ku zadowoleniu Savage'a, małżeństwo zgodziło się, udając niewiedzę o jego postępkach. Na przyjęciu mężczyzna zaczął flirtować z Kendrą, próbując dowiedzieć się, ile pamięta z poprzednich wcieleń. Po chwili dostał jednak telefon ze szpitala, z którego dowiedział się, że jeden ze zmutowanych chłopaków zabił człowieka. Następnego dnia wrócił do domu, gdzie dowiedział się, że z magazynu został mu skradziony sztylet Amona. Zrozumiał wtedy, że jego sąsiadka go oszukała i pamięta poprzednie życia, co za tym idzie, planuje go zabić. Tej nocy Vandal ponownie wypuścił mutantów i dziwnym trafem jeden z nich odnalazł Jaxa Jacksona, który to został przetransportowany następnie przez szeryfa do placówki Savage'a, gdzie mężczyzna wstrzyknął mu surowicę z meteoru. Podczas tego został wezwany do obsługi gościa, którym okazała się Kendra. Mimo że ta wyraziła chęć kontynuowania dyskusji z poprzedniej nocy, mężczyzna wiedział, co zamierza zrobić i dyskretnie ukradł z jej torebki sztylet. Kiedy Kendra próbowała wyciągnąć ostrze, Vandal wyśmiał ją i przyznał, że wiedział, co ta zamierzała. Gdy planował zabić dziewczynę, dziwna wiązka laserowa powaliła go na ziemie, ogłuszając na dłuższą chwilę[5].

Norweski incydent[]

Kradzież prototypu rakiety

Podczas trwania II Wojny Światowej, Vandal był członkiem partii nazistowskiej Adolfa Hitlera. W 1963 roku mężczyzna był obecny podczas zamordowania prezydenta Johna F. Kennedy'ego, gdzie odgrywał ważną rolę całego wydarzenia[2].

W 1975 roku Savage udomowił się w St. Roch, gdzie pod nazwiskiem „Sasha Mahnovski” stał się właścicielem drogiej rezydencji, gdzie przechowywał liczne artefakty gromadzone przez wieki – w tym sztylet Amona. Poszukując jednego z meteorów, Vandal udał się do Norwegii, skąd ukradł wojskowy prototyp rakiety atomowej. Następnie zrobił aukcję w tajnym hangarze, chcąc sprzedać głowicę nuklearną, która przyciągnęła wielu kupców w tym Damiena Darhka. Po chwili Vandal wyczuł jednak, że inkarnacje Khufu i Chay-Ary są w pobliżu i zaoferował 25% zniżki na osprzęt wojskowy dla tych, którzy zabiją jego towarzyszy. Rozpoczyna się walka, która pozwala Savage'owi bezproblemowo uciec. Jak się później okazało, ludzie przestępcy odnaleźli kawałek egzoszkieletu Atom, przez co nieśmiertelny mężczyzna wywnioskował, że ludzie, z którymi ma do czynienia są z przyszłości. Nakazał swoim pracownikom rozpracować technologię, grożąc, że w przeciwnym razie pozbędzie się ich. Po kilku godzinach, Vandal złapał w swojej rezydencji Raya, Leonarda i Micka, dzięki którym zwołał resztę drużyny. Podczas wielkiej walki z bohaterami przed rezydencją, zaatakował go Hawkman, który wbił mu skradzione z kolekcji ostrze w pierś. Mimo początkowej wiary, że to koniec, Vandal wyciągnął sztylet i zamordował nim Cartera. Kiedy chciał uczynić to samo z Kendrą, został ogłuszony, co pozwoliło bohaterom uciec[6].

Po pewnym czasie, Vandal był gotowy użyć ciała Khufu jako „naczynia” w rytuale swojego kultu. Kiedy pan Black i Caleb złapali Ripa i Sarę, zaprowadzili ich do pomieszczenia, w którym obrzęd był odprawiany. Po krótkiej rozmowie z Gareebem, Savage dowiedział się, że w przyszłości odbierze mu żonę i syna. Następnie rozciął tętnice Cartera i wlał do kielicha, po czym się napił. Uczyniło to też kilku jego wiernych, dzięki czemu będą mogli żyć przez kolejne sto lat. Po chwili pojawiła się reszta drużyny, która zaczęła walczyć z tajemniczą sektą. Hunter zaatakował Vandala i skutecznie wbił mu ostrze w klatkę piersiową, dzięki czemu wróg przestał oddychać. Kiedy odzyskał przytomność, zdał sobie sprawę, że jedynym sposobem na wyjaśnienie tego wszystkiego są podróże w czasie. Po pewnym czasie zaczął być wspierany przez strażników czasu – Mistrzów Czasu, którzy wyjawili mu, że w 2175 roku zaprowadzili ludzkość do zwycięstwa z rasą Thanagarian. W zamian za wehikuł czasu i pełen immunitet, Vandal wypełniał ich rozkazy, zazwyczaj na swoją korzyść. Podróżował on między różnymi okresami, odnajdując najbardziej odpowiednie pory, aby wprowadzać w życie swoje plany, które miały doprowadzić do późniejszego przejęcia przez niego władzy nad całym światem[1].

Projekt „Svarog”[]

Vandal chwilę przed śmiercią

Przez następne jedenaście lat, Vandal zaczął koncentrować swoje wysiłki na stworzeniu własnej wersji Firestorma, w związku z czym przedostał się do ZSRR, gdzie próbował wykorzystać swoje wszelkie zasoby. Po wielu nieudanych eksperymentach na ludziach, Savage nie był w stanie zrównoważyć równania „płonącego człowieka”. Ostatecznie przebiegły mężczyzna zatrudnił fizyczkę Valentinę Vostok, która znacznie zbliżyła się do rozwiązania równania, jednak wciąż czegoś w nim brakowało. Kiedy żołnierze sowieccy złapali profesora Steina w poszukiwaniu rozwiązania zaczęli torturować starca, ale bez większych rezultatów. Podczas jednej z rozmów, Vandal zwrócił uwagę na fakt, że jego stary przyjaciel – Józef Stalin pokazał mu najróżniejsze metody tortur[7].

Ostatecznie Savage nakazał torturować również złapanych Raya i Micka, dzięki czemu udało się wyciągnąć informacje z profesora Steina. Osiągając cel, Vandal wiedząc o ataku na gułag drużyny, udał się tam i spotkał Kendrę Saunders. Nie chciał jej zabić, ale zaproponował jej dołączenie do niego w zamian za długowieczność. Wojowniczka odmówiła, co poskutkowało złością wroga, który nie zdążył nic zrobić, gdyż pojawił się uzbrojony Rip. Podróżnik zażądał od Savage'a oddania medalionu, co wróg uczynił, dodając, że przez ostatnie lata wpatrywał się w zdjęcie jego rodziny, dzięki czemu będzie wiedział, kogo ma zabić. Hunter unikając walki, opuścił budynek i wywołał eksplozję, w wyniku której Vandal został ponownie zabity[8].

Drużynowy problem[]

Uchwycenie przez marynarzy

Vandal Savage ukrył się na statku towarowym zmierzającym do Central City, gdyż poszukiwał najnowszej reinkarnacji Chay-Ary. Kiedy załoga złapała pasażera na gapę, zabrała mu płaszcz z 32 ostrzami i zakuła w kajdanki. Po zacumowaniu w porcie, Vandal użył magii, aby uwolnić się z nich, po czym zabił marynarzy i policjantów, którzy mieli zabrać mężczyznę na przesłuchanie. Zaraz po tym łowca udał się do CC Jitters, gdzie spotkał Cisco Ramona i Kendrę Saunders, którą nazywał Egipską kapłanką. Nagle w kafejce pojawił się Flash, który ogłuszył przestępcę. Kiedy ten tylko wstał, wyrzucił nóż w kierunku bezbronnej pary, rozpraszając superbohatera i niespostrzeżenie uciekając[9].

Jakiś czas później Vandal udał się do Star City, gdzie podczas przyjęcia drużyny Flasha i drużyny Zielonej Strzały wleciał przez okno do mieszkania Queena. Wyrzucił w kierunku bohaterów kilka noży, które Barry złapał w ostatnim momencie. Odparł atak kilkunastu strzał wystrzelonych przez Olivera, jednak dopiero nagły atak ze strony Theii spowodował upadek z mężczyzny z balkonu z kilkunastu pięter. Drużyna bohaterów zdziwiła się, kiedy nie znalazła ciała na ulicy. Vandal zdając sobie sprawę, że w taki sposób nie wygra, powrócił do Central City i odnalazł w starym kościele Berło Horusa. Kiedy w kaplicy pojawili się Flash i Zielona Strzała, rozpoczęła się długa i efektywna walka, w której Savage zdradził, że mściciele są niezwykle godnymi przeciwnikami. Kiedy tylko mężczyzna wyczuł poprzednie wcielenie Kendry w nowej formie, użył większej mocy artefaktu, niszcząc budynek i samem uciekając[9].

Drużyna zabija Vandala

Ra's al Ghul zorganizował spotkanie Vandala wraz z Zieloną Strzałą i Flashem, podczas którego łowca zdradził, że jeśli Carter Hall i Kendra Saunders do określonego czasu nie poddadzą się, zacznie niszczyć Star City i Central City, podobnie jak zrobił to w 1887 roku. Po pewnym czasie bohaterowie zgłosili się do Vandala z zakutą „zwierzyną”, jednak zamierzali podstępem pokonać wroga. Przy wymianie, Zielona Strzała zaatakował mężczyznę, a Flash rozkuł Hawkgirl i Hawkmana. Podczas długiej walki, Kednra nie mogła użyć swoich zdolności, co doprowadziło do jej śmierci, a także śmierci Cartera. Zaraz po tym niebezpieczny przestępca wygenerował z berła potężną falę energii, która zmiotła wszystkich bohaterów w obrębie kilkunastu kilometrów. Jedynie młodemu Allenowi udało się uciec, cofając się tym samym w czasie i nadpisując starą linię czasu nową wersją. Podczas ponownego spotkania na wymianie z Vandalem, Kendra skutecznie użyła swoich zdolności, a w walce pomogli Pędziwiatr, Czarny Kanarek i Spartan. Flash i Zielona Strzała przejęli berło, którego moc wspólnie przekierowali na Savage, obracając go tym samym w proch. Jakiś czas później, Malcolm zebrał jego szczątki i powiedział, że zawdzięcza mu jedną ważną rzecz[2].

Krok od władzy absolutnej[]

W 2147 roku, Vandal przebywał w Konglomeracie Kasni, gdzie służył jako doradca Tora Degatona i tutor jego syna – Per Degatona. Jednak jego prawdziwym celem było wykorzystanie zaawansowanej technologii państwa, do zapewnia sobie lepszej drogi do przyszłego imperium. Chciał skorzystać z tajnej broni – „wirusa Armagedonu”, który miał znacznie zmniejszyć populacje ludzkości. Próbując to osiągnąć, przeciągnął Pera na swoją stronę i nauczył go swoich racji, manipulując tym samym jego umysłem, aby później dyktować ludziom swoje żądania przez niego. W odpowiednim momencie zamierzał przejąć za niego władzę, jednak nie zdradził mu tego, gdyż Per traktował Savage'a jak ojca. W pewnym momencie pobytu w Kasni, Vandal spotkał kobietę, z którą miał dziecko – Cassandrę Savage[10].

Vandal wręcza Perowi sztylet

Mimo wielu rozmów z Torem, mężczyzna nie dawał się przekonać do wykorzystania wirusa przez Vandala. Chwilę potem Per został porwany przez drużynę Ripa, więc Savage ponownie spotkał się z ojcem chłopaka i zaoferował swoją pomoc. Poprowadził oddział żołnierzy i robotów A.T.O.M. do miejsca, gdzie ukryty był statek porywaczy – Waverider, jednak tam zaatakowali go bohaterowie. Podczas walki nieśmiertelny tyran złapał Białego Kanarka i zagroził jej śmiercią, jeśli Hunter się nie podda. Słysząc to, podróżnik w czasie zaproponował taką samą ofertę, tylko za życie Pera. Mimo błagać młodzieńca, aby ojciec pozwolił działać Vandalowi, ten bojąc się o syna, kazał tutorowi wypuścić wojowniczkę. Podobnie postąpił zespół, który po wypuszczeni chłopca odleciał. Niedługo po tym Vandal opowiedział Perowi historię o greckim księciu, który został wygnany przez ojca, a ten w obawie przed upadkiem, zamordował ojca, pozwalając swojemu państwu przetrwać. Następnie Savage przekazuje chłopakowi ostrze i przekonuje go, że jego ojciec będzie próbował uczynić ten sam błąd, sugerując tym samy, że jedynym rozwiązaniem jest zamordowanie go. W wyniku śmierci Tora, Per został wybrany przewodniczącym rady, ale nie mogąc rządzić jako nieletni, wybrał jako swojego pełnomocnika Vandala. W swoich pierwszych rządach nakazał wypuszczenie wirusa, zabijając tym samym miliardy, w tym żonę Savage'a. W 2152 roku Vandal żądny władzy absolutnej, zamordował Pera, stając się tym samym liderem Konglomeratu Kasni, lecz z powodu wcześniejszej ingerencji drużyny bohaterów, wydarzenia te miały miejsce 5 lat wcześniej – w 2147 roku[11].

Współpraca z Mistrzami Czasu[]

Kilka lat przed 2166 rokiem, Vandal zaczął dominować nad światem i pozostawiał za sobą miliardy zmarłych. Będąc dyktatorem Ziemi, przewodził potężnym legionem żołnierzy. Jego panowanie miało taki wpływ, że dyktatorów takich jak Juliusza Cezara i Adolfa Hitlera uznano w porównaniu do niego za amatorów. W pewnym momencie Savage napotkał kolejne wcielenie księcia KhufuScythiana Torvila, który ku jego zdziwieniu nie pamiętał nic z poprzednich żyć. W związku z tym zaczął nim manipulować do tego stopnia, że mężczyzna stał się jego zaufanym dowódcą armii. Prowadząc wraz z nim i córką liczne podboje stał się niekwestionowanym liderem planety, któremu sprzeciwiało się kilka grup rebeliantów. Po raz kolejny został zaatakowany przez drużynę legend, która podczas akcji straciła bezpośredni kontakt do niego, więc postanowili porwać Cassandrę. Gdy mężczyzna się o tym dowiedział, wysłał w kierunku lokalizacji Waveridera Lewiatana. Po pewnym czasie dziewczyna jednak wróciła do ojca, oznajmiając mu, że udało jej się uciec. Vandal zdał sobie sprawę z jej kłamstwa, po czym dowiedział się, że ta wręczyła mu kody dostępu do jego bazy. Wszystko przez to, że bohaterowie zdradzili jej, kim tak naprawdę jest tyran Savage, a także kto wypuścił wirus, który zabił jej matkę. Nagle pojawił się zespół, który zaczął walczyć z armią wroga. Hawkgirl była gotowa zabić Vandala, jednak zauważyła, że pod hełmem jego dowódcy kryje się wcielenie Cartera Halla. Dowiedziała się od rannego Savage'a, że ten wyprał mu mózg i nic nie pamięta, a jedynym sposobem na przywrócenie mu wspomnień jest pozostawienie ich obu przy życiu[11].

Vandal poddusza Palmera

Savage został zabrany na pokład Waveridera, gdzie drużyna zamknęła go w celi. Rip Hunter chcąc znać tajemnice wroga, postanowił z nim porozmawiać. Jak się okazało, to właśnie on go zaimponował – kiedy zrozumiał, że można manipulować czasem, zaczął szukać odpowiedzi. Miał sporo czasu, aby ją odnaleźć – tym samym przyznając się, że było go ciężko namierzyć, bo przenosił się w czasie. Po pewnym czasie odwiedziła go Sara Lance, którą Savage próbował przekonać do tego, że kapitanowi Hunterowi nie można ufać. Następnie nadarzyła mu się okazja rozmowy z Rayem Palmerem, do którego Vandal się przyrównywał, ze względu na fakt, że Kendra zdradziła ich przez miłość do innego. Po dłuższej przerwie odwiedził go profesor Stein z prośbą o pomoc w wyleczeniu efektu ubocznego naprawy silnika statku, w efekcie w którym, Jefferson Jackson zaczął się starzeć.Savage próbował to wykorzystać do opuszczenia celi, jednak Martin zauważył podstęp i postanowił odejść. kilka minut po tym ponownie odwiedził go wściekły Palmer, na którego obecność Vandal ponownie zaczął go dołować, mówiąc, że nie jest tak silny, jak Scythian, dlatego nie zasługuje na Kendrę. To niezwykle zezłościło naukowca, który otworzył celę i zaczął okładać wroga, jednak ten szybko go obezwładnił. Następnie uwolnił Torvila i nastała walka z załogą statku, którą Savage szybko pokonał. Kiedy miał zabić Saunders, Scythian obronił ją, obrywając przez to ostrzem. Gdy tylko Kendra to zauważyła, zebrała w sobie gniew i zaatakowała Vandala, skutecznie go nokautując[12].

Dzięki temu Rip zaprowadził Vandala przed Radę Mistrzów Czasu w punkcie wyjścia. Tam jednak okazało się, że strażnicy mają z rozkazu Druce'a odesłać Savage'a do 2166 roku i aresztować Huntera. Zaraz po tym przestępca odwiedził mężczyznę w celi i wyśmiewał się z niego oraz z faktu, że to on doprowadzi do śmierci swojej rodziny. Następnie zabrał Kendrę i Scythiana na wehikuł czasu, chcąc im pokazać początek zagłady przed ich zamordowaniem. Gdy znaleźli się w Londynie w wyznaczonym czasie, dziewczyna błagała, aby Vandal nie zabijał rodziny Huntera, jednak ten jej nie posłuchał i odszedł wypełnić przeznaczenie[13]. Na miejscu Vandal zastrzelił Mirandę, która próbowała ochronić swojego syna. Pochylił się do chłopca i zaczął obrażać jego rodziców, mówiąc, że zarówno matka i ojciec byli głupcami, przez co młodzieniec go opluł z pogardą. Ten czyn zmusił Savage'a do zamordowania dziecka[4].

Ostatnie tchnienie[]

Ostatnia konfrontacja z Hunterem

Vandal po powrocie na statek próbował skontaktować się z Druce'em, jednak dowiedział się, że większość Mistrzów Czasu została zamordowana i organizacja nie będzie już wspierać jego działań. Kendra zaczęła się śmiać z niego, wierząc, że teraz ten nie osiągnie swoich celów. Savage chcąc zestresować dziewczynę, wspomniał, że aktualnie znajdują się w wehikule czasu. Chcąc utrzymać świat przy swojej kontroli, Vandal zamierzał wykorzystać krew Kendry i Scythiana, łącząc ją z trzema meteorami w trzech różnych odcinkach czasu, kiedy to Ziemia i Thanagar będą zrównane – w 1958 roku, 1975 roku i 2021 roku. Dzięki temu spowodowałby paradoks czasowy, który przyczyniłby się do cofnięcia czasu do momentu, w którym w Ziemię uderzył pierwszy meteor. Próbując zdobyć oryginalny głaz i dostarczyć go do 2021 roku, udał się do 1944, gdzie Kendra zdołała mu uciec. Mimo tego, że ją ostatecznie złapał, tej udało się zostawić wiadomość dla przyjaciół. Następnie Savage pobrał próbki krwi od Hawkgirl i Hawkmana, a następnie spotkał się z plutonem nazistów, chcąc odebrać im kamień. W planach próbowali przeszkodzić mu drużyna legend, jednak udało im się tylko uratować Scythiana i musieli się natychmiast wycofać[14].

Po przetransportowaniu głazu do 2021 roku, Savage udał się do 1958 roku, gdzie namówił samego siebie do wykonania planu, dając mu próbkę krwi Scythiana. Następnie przeniósł się do 1975 roku i ponownie poprosił siebie o przysługę. Kiedy we wszystkich trzech okresach rytuał się rozpoczął, Vandal nie był świadom, że podczas tego będzie śmiertelny. W związku z tym w 1975 został zaatakowany i zamordowany przez Białego Kanarka i Firestorma, w 1958 roku uczynił to samo Atom i Heat Wave, a w 2021 roku zajęli się nim Hawkman i Rip Hunter. Dwójka ta po chwili uwolniła Hawkgirl, która wbiła sztylet w Savage'a po długiej walce. Wiedząc, że to już koniec, mężczyzna zaczął naśmiewać się z Huntera, który mimo wszystko nie uratował swojej rodziny. Zdenerwowany podróżnik w czasie popchnął Vandala na generator prądu na budynku, uśmiercając go raz na zawsze[15].

Występy[]

Flash[]

 1. Legends of Today

Arrow[]

 1. Legendy dnia wczorajszego

Legends of Tomorrow[]

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Vandal Savage był jaskiniowcem, który zyskał nieśmiertelność poprzez wystawienie na działanie radioaktywnego meteorytu. Dzięki temu przeżył tysiące lat, widząc wszystkie zmiany jakie zachodziły na świecie.
 • Aldus Boardman twierdził, że pod nazwiskami Machiavelliniego i Nostradamusa krył się Vandal Savage.

Galeria[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Więzy krwi” wyemitowany 4 lutego 2016 roku.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Czwarty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Legendy dnia wczorajszego” wyemitowany 2 grudnia 2015 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Ośmiu wspaniałych” wyemitowany 14 kwietnia 2016 roku.
 4. 4,0 4,1 Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Pilot: część 1” wyemitowany 21 stycznia 2016 roku.
 5. 5,0 5,1 Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Noc jastrzębia” wyemitowany 10 marca 2016 roku.
 6. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Pilot: część 2” wyemitowany 28 stycznia 2016 roku.
 7. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Biali rycerze” wyemitowany 11 lutego 2016 roku.
 8. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Misja ratunkowa” wyemitowany 18 lutego 2016 roku.
 9. 9,0 9,1 Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Legends of Today” wyemitowany 1 grudnia 2015 roku.
 10. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Potomstwo” wyemitowany 7 kwietnia 2016 roku.
 11. 11,0 11,1 Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Lewiatan” wyemitowany 28 kwietnia 2016 roku.
 12. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Rzeka czasu” wyemitowany 5 maja 2016 roku.
 13. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Przeznaczenie” wyemitowany 12 maja 2016 roku.
 14. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Legendarni” wyemitowany 19 maja 2016 roku.
 15. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Legendarni” wyemitowany 19 maja 2016 roku.

Zobacz też[]

Advertisement