FANDOM


Scalił się pan kiedyś z kobietą? Myślę, że stworzymy wspaniałego Firestorma!
Valentina Vostok, „Misja ratunkowa

Valentina Vostok (zm. w 1986 roku) – naukowiec ZSRR pracująca dla Vandala Savage'a, znana pod pseudonimem Sowiecki Firestorm.

Osobowość Edytuj

Valentina jest niezwykle gorliwym i ambitnym naukowcem, który wykazuje cechy humanitarnej osoby używającej swoich wynalazków do rozwoju technologii. Po pewnym czasie jej wizja lepszego świata niezwykle się zmieniła i zaczęła dostrzegać potencjał swoich wynalazków do celów militarnych. To sprawiło, że kobieta stała się zimna, mściwa i gorzka, a także była w stanie zabijać niewinnych ludzi bez wahania, kiedy ci przeszkadzali jej w wypełnianiu planu, a także używała ich do celów naukowych, skazując ich na pewną śmierć. Mimo tego wszystkiego, Vostok jest inteligentną i zaciekłą kobietą, niemartwiącą się konsekwencjami swoich działań. Cechuje ją niezwykła podejrzliwość, nawet do współpracowników, a także zawziętość i skłonność do interpretowania normalnych zachowań jako wrogich, obraźliwych czy też pogardliwych.

Moce i zdolności Edytuj

Moce Edytuj

Soviet Firestorm throw fire blast

Kompetencje Sowieckiego Firestorma

 • Nadludzka siła – jako Sowiecki Firestorm, Valentina posiada zwiększoną siłę, dzięki czemu jest niezwykle silnym przeciwnikiem.
 • Nadludzka wytrzymałość – jako Sowiecki Firestorm, Valentina posiada zwiększoną wytrzymałość, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymałym przeciwnikiem.
 • Kondycja fizyczna – Valentina przez kilka lat spędzonych na braniu lekcji baletu nabrała kondycji. Regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycję fizyczną.
 • Pirokineza – Valentina jest w stanie produkować energię jądrową w postaci ognia z ciała. Wszystko dzięki charakterystycznej jądrowej transmutacji obu organizmów Sowieckiego Firestorma. Strukturę komórkową matrycy Firestorm może zostać zdestabilizowana przez promieniowanie jonizujące, które tymczasowo wyłącza uprawnienia Sowieckiego Firestorma. W takim przypadku Martin i Valentina nie rozdzielą się, ale ich kompetencje zostaną anulowane.
 • Lot – dzięki umiejętności generowania energii jądrowej w postaci ognia, Sowiecki Firestorm jest w stanie latać z niezwykle szybką prędkością.
 • Psychiczne połączenie – Valentina potrafi psychicznie kontaktować się z Martinem Steinem i słyszy jego „bezcielesny głos”. Nawet wtedy, kiedy są rozdzieleni, ich powiązanie pozwala im na organiczną komunikację wrażeń i emocji.

Biografia Edytuj

Projekt „Svarog” Edytuj

Ray Palmer and Leonard Snart meet Valentina Vostok (7)

Namiętne pożegnanie

Valentina zaczęła pracować z Vandalem Savage'm między 1975 rokiem a 1986 rokiem. Zaczęli pracę nad stworzeniem własnego „Płonącego Człowieka”, po tym, jak mężczyzna zobaczył go po raz pierwszy 10 lat wcześniej. Projekt, nad którym pracowali, został nazwany „Svarog” na cześć starożytnego słowiańskiego boga ognia. W 1986 roku drużyna legend udała się do ZSRR, gdzie zamierzali dowiedzieć się więcej o planach Savage'a. Ray Palmer spotkał Valentinę przed jednym z teatrów baletu i próbował ją nakłonić do inwestowania swoich badań przez jego firmę. Kobieta jednak się nie zgodziła i odeszła z Leonardem Snartem, który podczas namiętnego pożegnania, skradł jej portfel i dokumenty. Dzięki temu bohaterowie po dłuższym czasie przedostali się do ośrodka badawczego, w którym ponownie napotkali Vostok. Kobieta zdradziła, że współpracując z Savage'm przez ten cały czas była w pełni świadoma jego zamiarów. Kiedy rozpoczęła się krótka walka, Snartowi udało się uciec, ale Ray Palmer, Mick Rory i Martin Stein zostali porwani i przewiezieni do gułagu „koszmar”. Następnego dnia właśnie tam Valentina starała się wyciągnąć z profesora Steina informacje na temat stworzenia Firestorma, gdyż jej wcześniejsze próby tworzenia własnej armii były nieskuteczne. Mężczyzna odmówił, przez co był odurzany narkotykami i zastraszany, aż w końcu dwójka zabranych z nim przyjaciół była torturowana na jego oczach. Właśnie przez to mężczyzna się złamał i zaczął zdradzać sekret, nie mówiąc jednak o kluczowym składniku. Tego jednak domyśliła się kobieta, widząc pojawiające się rany na ciele profesora, wskazujące na fizyczne połączenie z innym człowiekiem, dzięki czemu matryca Firestorma mogła być stabilna[1].

Valentina zmusiła profesora do złączenia się, stając się tym samym na pewien czas niestabilną wersją Firestroma nazywaną Sowieckim Firestormem. Posiadając takie moce, kobieta zaczęła niszczyć gułag i właśnie wtedy na ratunek Steinowi przybyła drużyna. Jax przekonał starca będącego w fuzji z wrogiem, że może z tym walczyć, co poskutkowało rozłączeniem Sowieckiego Firestorma. Jako że Valentina od początku ignorowała zalecenia naukowca co do sklejarki kwantowej, której nie stworzyła, stała się niestabilna do tego stopnia, że zaczęła pochłaniać sama siebie, doprowadzając do wybuchu, w którego efekcie cała lokacja została zniszczona[2].

Występy Edytuj

Legends of TomorrowEdytuj

 1. Biali rycerze
 2. Misja ratunkowa

Ciekawostki Edytuj

 • W komiksach DC Comics, Valentina Vostok znana była jako Negative Woman. Pracowała dla ZSRR jako Sowiecki pilot, kiedy uderzyła w nią energia, która ją całkowicie przemieniła. Postanowiła zostać superbohaterką na miarę tamtych lat.

Galeria Edytuj

Sceny z serialu „Legends of TomorrowEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Biali rycerze” wyemitowany 11 lutego 2016 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Misja ratunkowa” wyemitowany 18 lutego 2016 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.