Arrowwersum
Advertisement

Urazy” – piąty odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 7 listopada 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 29 października 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Tuż po tym, jak detektyw Lance aresztował Olivera Queena za morderstwo, młody milioner prosi tylko o jednego prawnika, który będzie go reprezentował – Laurel Lance. Kobieta przejmuję sprawę, co stawia ją w trudnej sytuacji z ojcem. Oliver zgadza się na badanie barografem przed detektywem Lace, ale sytuacja robi się napięta, gdy oskarżony zostaje zapytany o wydarzenia na wyspie. Milioner powraca wspomnieniami do czasu wypadku, kiedy otrzymał pierwszą bliznę od Deathstroke'a.

Scenariusz[]

Quentin przesłuchuje Olivera

Będąc na Lian Yu Oliver uczył się pod okiem Yao Feia jak strzelać z łuku. Kiedy udał się po upolowaną przez łucznika zwierzynę, wpadł w pułapkę i został pojmany przez zamaskowanych żołnierzy. Oliver został zabrany na posterunek, gdzie jego przesłuchaniem miał zająć się detektyw Lance. Te jednak zostało szybko przerwane przez Moirę i Waltera, którzy kazali uwolnić chłopaka i nie odpowiadać mu na żadne pytania, aż do przyjazdu adwokata. Gdy detektyw wyszedł, młody miliarder powiedział, że da się bronić tylko Laurel Lance – nikomu innemu. Zgodnie z prośbą, matka Olivera odwiedziła CNRI i poprosiła dziewczynę o pomoc, lecz ta odmówiła.

Na sali sądowej Queen oznajmił, że będzie bronił się sam, zapewniając tym samym, że jest niewinny. Prokurator Kate Spencer od razu wniosła o odrzucenie kaucji, lecz zjawiła się Laurel, która zaproponowała, aby Oliver mógł wrócić do domu wraz z bransoletką GPS. Sędzia Moss zgodziła się i ustanowiła kaucję. Queen zapewnił przyjaciółkę, że nie może być zamaskowanym mścicielem, bowiem ten chce coś zmieniać, a to nie jest w jego stylu. Po dopełnieniu formalności w rezydencji młody milioner ogłosił, że wypadałoby urządzić przyjęcie z okazji jego wolności. Nie przypadło to do gustu Tommy'emu. Tymczasem Quentinowi nie podobało się to, że Laurel broni Queena. Wszystko przez to, że nie mógł mu wybaczyć, gdyż z jego powodu zginęła Sara. Doszło między nimi do kłótni, podczas której kobieta poruszyła wątek odejścia swojej matki, dodając na końcu, że jej również brak jest siostry.

Przygotowania do śledztwa

Oliver wyznał Johnowi, że wiedział o kamerach na klatce schodowej, które przyczyniły się do jego aresztowania. Chciał tym samym dać się złapać i zapewnić sobie na stałe alibi, gdyż w końcu ktoś by połączył fakty, że mściciel pojawił się wraz z powrotem Queena. Jednocześnie mężczyzna poprosił Diggle'a o pomoc i przedstawił mu artykuł o Leo Muellerze – człowieku z „listy”, który handlował bronią w Starling City. Użyczył mu także własnego sprzętu, aby mógł śledzić cel. Tymczasem Walter spotkał się z Josiahem Hudsonem – szefem ochrony Queen Consolidated, któremu opowiedział o znalezieniu jachtu Roberta i poprosił mężczyznę o pomoc w przeniesieniu statku do bezpiecznego miejsca. Niedługo po tym, prokurator Kate spotkała się z Laurel i Oliverem, aby wyjaśnić im, że Quentin nagiął przepisy w czasie aresztowania i milioner może być zwolniony w każdej chwili. Mężczyzna jednak odmówił, chcąc poddać się testowi na wykrywaczu kłamstw w obecności detektywa, aby udowodnić mu, że jest niewinny. Laurel starała się go nakłonić, aby skorzystał z oferty Spencer, na co ten się zgodził, gdyby test na wykrywaczu nie wypadł pozytywnie.

Mężczyźni zabrali Olivera do obozu i umieścili w jednym z namiotów, w którym Queen poznał Edwarda Fyersa – dowódca, który zarządzał tutaj wszystkim. Przerażony Oliver zaoferował od razu pieniądze w zamian za wolność, lecz żołnierz wyciągnął fotografię Yao Feia w wojskowym stroju i zapytał się rozbitka, czy widział tego mężczyznę, lecz milioner zaprzeczył. Edward przekazał go w ręce tajemniczego mężczyzny, specjalisty od tortur, zaznaczając przy tym, że wie, iż Oliver nie potrafi kłamać. Młody Qeen przyszedł do siostry, aby z nią porozmawiać. Dziewczyna zastanawiała się, dlaczego brat się ostatnio tak dziwnie zachowuje, a także przypomniała mu o grocie strzały, który od niego dostała, ale ten zbagatelizował całą sprawę, mówiąc, że kupił go w sklepie z pamiątkami na lotnisku. Thea nie chciała po prostu go ponownie stracić. Tymczasem Moira spotkała się z Malcolmem, który zastanawiał się, czy dawny rozbitek czegoś przed nimi ukrywa.

Badania poligrafem

Oliver i Laurel udali się na komisariat na badanie poligrafem, a pierwsze pytanie dotyczyło tego, czy Queen i Kaptur to jedna i ta sama osoba. Wynik okazał być się pozytywny, co zdziwiło policjanta, więc zadawał kolejne pytania na temat wyspy i blizn, które ten posiada. Oliver przyznał, że nie chciał o tym mówić, ale nie był sam na wyspie – torturowali go mieszkańcy. Ostatnim pytaniem było, czy milioner kogoś zabił, na co odpowiedź była twierdząca, tłumacząc się, że zabił on Sarę – córkę Quentina. Technik przyznał, że wyniki są pozytywne, a załamany Oliver wyszedł z pomieszczenia. Każde pytanie zadawane przez detektywa przypominało mu, co przeszedł na wyspie w pierwszych dniach. Fyers dał ostatnią szansę Queenowi na wyjawienie prawdy, lecz ten nic nie zdradził, co sprawiło, że zamaskowany żołnierz mógł zacząć „bawić się” ofiarą, zdając mu kilka ran na klatce piersiowej. Laurel po przeprowadzonych badaniach zapytała ojca, czy Oliver jest teraz wolny, lecz Quentin zaprzeczył, dostrzegając to, że mężczyzna coś ukrywa.

Impreza w domu milionera zaczęła się na całego, a na niej samej był obecny także Lance, który obserwował Olivera. Ten zaś spotkał się z Digglem, który zlokalizował przemytniczy transport. Plan miał polegać na tym, że to nie Oliver pojawi się w kostiumie zakapturzonego łucznika, dzięki czemu jego alibi będzie nie do podważenia. Johnowi nie spodobało się jednak to, że przyjaciel ukrywał przed nim plan, aż do ostatniej chwili, lecz mimo wszystko postanowił zatrzymać przestępczą transakcję. Na przyjęciu zjawiła się także Laurel, która chciała przeprosić za zachowanie swojego ojca. Opowiedziała Oliverowi, jak po śmierci Sary Quentin zatracił się całkowicie w pracy. Na jej prośbę Queen pokazał blizny, które pozostały mu po pobycie na wyspie. Mężczyzna wyznał, że były momenty, gdy chciał umrzeć, a przy życiu trzymała go tylko jedna myśl. Zaczęli się całować, ale Laurel nagle wstała i wybiegła.

Diggle udaje Kaptura

Oliver nie chciał zdradzić prawdy na temat Yao Feia, więc Fyers kazał zabić chłopaka, ale wtedy pojawił się nowy przyjaciel Queena i znokautował Edwarda, po czym stanął do walki z oprawcą. Ten złapał wystrzeloną w locie strzałę, lecz ostatecznie Yao Fei zdołał wyciągnąć Olivera z namiotu. Transakcja, którą przeprowadzał Mueller, przebiegała bez zastrzeżeń, kiedy nagle zgasły światła, a na miejscu pojawił się Kaptur. Diggle powalił kilku przestępców, ale ich szef zdołał uciec. Tymczasem Walter poprosił Moirę do swojego biura, aby powiedzieć jej, że zna prawdę na temat jachtu Roberta. Niestety wokół sprawy zaczęły dziać się dziwne rzeczy, bowiem Josiah, który miał się zająć przeniesieniem statku, zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Oskarżył kobietę o kłamstwo, jednak ta uprzedziła go, że wkroczył na bardzo niebezpieczną ścieżkę. W tym samym czasie w pokoju Olivera zjawił się kelner, przypominając mu, że jest proszony na główną salę. Kiedy Queen wyszedł, okazało się, że mężczyzna jest zabójcą, który zamierzał się pozbyć młodego milionera. Doszło do szamotaniny, ale w porę zjawił się Quentin. Po tym wydarzeniu, Lance dostał telefon od przełożonego, który nakazał ściągnąć Oliverowi bransoletkę GPS. Moira uświadomiła sobie, że zabójca pracował dla Malcolma, lecz oskarżyła Lance'a, że przez jego bezpodstawne podejrzenia, jej syn stał się celem. Na sam koniec młodzieniec podziękował Lance'owi za uratowanie życia.

Następnego dnia Moira udała się do Malcolma, żądając wyjaśnień. Ten wyznał, że chciał mieć pewność i przeprosił, bowiem jasne się stało, że jej syn i Kaptur to nie ta sama osoba. Przyznał się również, że zlecił zabójstwo Josiaha, aby ukryć ich sekret. Moira zagroziła mu, że jeśli tylko jeszcze raz celem stanie się jej rodzina, nie zawaha się zniszczyć Merlyna. Tymczasem w posiadłości Oliver odnalazł woreczek, który upuścił w sypialni. Yao Fei zabrał Queena z powrotem do jaskini. Zaimponowało mu to, że chłopak nie złamał się w trakcie tortur, zostawił mu woreczek, po czym uciekł, zasłaniając wejście do jaskini głazem. Do Olivera przyszła Laurel, aby opowiedzieć mu, że po bliższym przyjrzeniu się wynikom z poligrafu, zauważyła, że mężczyzna skłamał na temat tego, że nie był w więzieniu, bowiem w ósmej klasie byli razem na wycieczce w takiej placówce. Zaczęła się zastanawiać, co jeszcze nie było prawdą. Oliver, chcąc zmienić temat, wyznał, że od powrotu z wyspy nie może spać, mało je i nie może się podpisać, co dopiero mówić o posługiwaniu się łukiem. Laurel zaznaczyła, że nie może między nimi dojść do czegoś więcej, na co Queen ostatecznie przystał. Później spotkał się z Digglem, który nie podzielał jednak jego opinii o trzymaniu najbliższych w niewiedzy. Zapytał Olivera, czy w swoim planie rozważył to, jaki może mieć on wpływ na jego rodzinę i przyjaciół. Walter spakował się i postanowił opuścić posiadłość. Powiedział Moirze, że udaje się w długą, biznesową podróż do Melbourne i nie wie, kiedy wróci. Tymczasem Laurel odnalazła swojego ojca w barze i zabrała go do domu. W kryjówce Oliver wyznał Johnowi, że jego kłamstwa najbardziej ranią jego samego. Następnie założył swój kostium, namierzył Muellera i przerwał kolejną transakcję. Po pokonaniu jego ludzi powiedział przestępcy, że zawiódł to miasto.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

 • Laurel Lance – Dobrze więc, że dowody są jedynie poszlakowe. Laurel Lance – reprezentuję oskarżonego. Bogactwo pana Queena nie odbiera mu prawa do kaucji i domniemania niewinności.
 • Prawniczka – Może uciec!
 • Laurel Lance – Oskarżony zgodzi się na areszt domowy i elektroniczną bransoletę.
 • Oliver Queen – Nie prawda.
 • Moss – Zgoda.
 • Prawniczka – Wysoki sądzie...
 • Moss – Kaucje wyznaczam na 15 milionów dolarów. Oskarżony zgłosi się po bransoletę.

Policjant zakłada Oliverowi elektroniczną bransoletę

 • Policjant – Radzę pozostać w domu. Pytania?
 • Oliver Queen – Jutro wydaję przyjęcie, mogę wyjść na basen?
 • Policjant – Jeśli staniesz na trawie, przyślą tu S.W.A.T.
 • Moira Queen – Przyjęcie?
 • Oliver Queen – Wykorzystam fakt, że tu utknąłem – motyw więzienny. Skazani na Shawshank, napiszemy: „wpadnijcie, zanim zamkną Queena”.
 • John Diggle – Okłamałeś ją... Powiedziałeś „półprawdę”.
 • Oliver Queen – Musiałem ją zmylić.
 • John Diggle – Smutne jest to, że w to wierzysz. Sprawy nie idą według planu. Nie przewidziałeś, że ludzie będą zadawać tyle pytań... Nie wiedziałeś, jaki efekt przyniosą kłamstwa, zwłaszcza gdy okłamujesz bliskich... Gdy planowałeś, jak uratujesz miasto, nie wziąłeś pod uwagę, jak to wpłynie na twoich bliskich... Jak ich to zrani...
 • Oliver Queen – Mylisz się... Stale o tym myślę. To, że okłamuję rodzinę, nie rani jej bardziej niż mnie.

Ciekawostki[]

 • Na imprezie przy basenie w domu Olivera Queena można było usłyszeć utwór pod tytułem You're Gonna Love This wykonawcy 3OH!3.
 • Podczas zdjęć, Oliver trzyma tablice policyjne z numerami 73 1941. Numery te są odniesieniem do najzabawniejszego komiksu Green Arrow, noszącego numer 73, który został wydany w 1941 roku.

Zobacz też[]

Advertisement