FANDOM


Trial By Fire” – pierwsza część animacji „Vixen”, zaliczanej jako serial internetowy.

Amerykańska premiera miała miejsce 25 sierpnia 2015 roku na kanale CW Seed, lecz produkcja była podzielona na sześć pięciominutowych części, które były wydawane co tydzień. Dopiero 19 lipca 2018 roku złączono odcinki w jedną część, jak to na samym początku planowano i wraz z tym ruchem również nadano filmowi normalny tytuł.

Opis Edytuj

Po tym, jak rodzice Mari McCabe zostali zabici w skorumpowanej Afryce, dziewczyna ucieka do Ameryki. Tam poznaje moc totemu Anansi, który odziedziczyła po zmarłej rodzinie. Korzystając z niego, uzyskuje ona umiejętności zwierząt, które używa do walki z przestępczością. Przybiera pseudonim Vixen i tym samym próbuje uczcić pamięć swoich rodziców. Wykorzystuje swoją moc, aby chronić świat przed niebezpieczeństwami, podobnymi do tych, które skrzywdziły jej najbliższych.

Streszczenie Edytuj

Mari McCabe Crash Arrow

Mari łapie wystrzeloną strzałę

W nocy na dachach Detroit odbywa się pościg. Mari McCabe zwinnie wspina się na samą górę wieżowca, dzięki mocy totemu Anansi. Tuż za nią biegnie Strzała z uzbrojonym łukiem, a na samym końcu po ścianie wbiega Flash. Kiedy łucznikowi udaje się odciąć kobiecie drogę ucieczki, ta staje się niewidoczna i przeskakuje nad mężczyzną. Widząc, że podąża za nią meta-człowiek, przewraca mechanizm wentylacyjny budynku, aby bezskutecznie zatarasować mu drogę. Następnie wspina się na zbiornik wody i rozrywa go, przez co bohater musi uniknąć wody. Mari udaje się uciec na drugi budynek, kiedy z przeciwnego bloku zostaje w jej kierunku wystrzelona strzała. Uciekinierka bez problemu ją łapie, ku zdziwieniu Strzały, po czym ją niszczy i kontynuuje ucieczkę, używając zdolności tygrysa. Po kilkukrotnych próbach złapania Mari i wbicia w jej ciało strzały, łucznik postanawia wystrzelić w jej kierunku siatkę. Mari próbuje się zatrzymać, jednak przez błędny ruch zaczyna spadać na ulicę z kilku pięter.

Trzy dni wcześniej Mari obudziła się w areszcie, kiedy nagle do krat podszedł strażnik, który poinformował kobietę, że ktoś wpłacił za nią kaucję. Nie dostaje jednak odpowiedzi, kto jest tym darczyńcą, lecz zamiast tego zostaje zabrana do magazynu, gdzie inny policjant oddaje jej rzeczy. Jednym z nich jest totem, za którego Hauser oferuje dwadzieścia dolarów, chcąc go wręczyć żonie. Widząc niechęć, oferuje większą sumę, lecz kobieta mimo to nie zgadza się. Po wyjściu z komendy Mari zauważyła Chucka – przybranego ojca, dowiadując się, że to on wpłacił kaucję. Po krótkiej rozmowie oboje udają się coś wspólnie zjeść, rozmawiając przy posiłku o powrocie Mari do Detroit. Dziewczyna opowiedziała, że przyjechała tutaj w poszukiwaniu pracy jako projektantka mody, jednak jej szef uznał, że jej dzieła nie mają „tożsamości”. Właśnie dlatego wbiła mu w rękę długopis i trafiła za to do aresztu. Kilka godzin później oboje opuścili bar, wciąż rozmawiając ze sobą, głównie o przeszłości i poszukiwania Mari informacji o jej prawdziwych rodzicach. Niespodziewanie drogę zablokowała im grupka przestępców, którzy zaczęli grozić bronią, chcąc zdobyć kosztowności oraz naszyjnik kobiety. Przestraszony Chuck zamierzał dać im swój portfel z piętnastoma dolarami, lecz mężczyźni ogłuszają go, po czym łapią przerażoną Mari i ostrzegają, że nie będą mówić ponownie. Przerażona kobieta zamierzała oddać naszyjnik, jednak kiedy go dotknęła, poczuła przypływ siły i agresji. Ogłuszyła napastników niezwykle szybko i zwinnie, a tuż po tym obudził się Chuck, który nie wiedział, co tam się wydarzyło. Mari również nie była w stanie wyjaśnić nic, zastanawiając się, co właśnie zrobiła.

Mari McCabbe Frist Active Totem

Pierwsza aktywacja totemu

W mieszkaniu pastora, Chuck zapytał córkę, czy chce wypić coś mocniejszego od kawy, chcąc jakoś „przetrawić” ostatnie wydarzenia. Zaraz po tym wspomniał Mari, że może zostać u niego, bowiem jej pokój jest nietknięty od jej wyjazdu. Gdy tylko kobieta weszła do niego, zwróciła uwagę na półkę ze zdjęciami i zaczęła sobie przypominać ważny dla jej życia moment. Mała, zapłakana Mari przyszła do przybranej matki i opowiedziała, jak koleżanki ze szkoły obrażają jej przybraną matkę, której dziewczynka nie miała nawet okazji poznać. Patty z całych sił starał się wesprzeć córkę, lecz jej słowa doprowadziły do kolejnego pytania: dlaczego jej mama ją opuściła? Kobieta opowiedziała dziewczynę, jak znaleźli ją i że obok niej znajdował się tajemniczy naszyjnik, który zamierzała dać dziewczynce w odpowiednim momencie, sądząc, że dzięki niemu znajdzie odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Zaraz po tym wyciągnęła go ze szkatułki i wręczyła Mari, uważając to za odpowiedni moment. Te wspomnienia uświadomiły McCabe, że musi dowiedzieć się więcej o swoim naszyjniku. Udała się więc do profesora Macalestera, z którym chciała wyjaśnić, czym jest totem. Od progu mężczyzna był zafascynowany naszyjnikiem i zaczął zadawać trudne pytania, na które kobieta odpowiadała szczerze. Po chwili rozmowy uczony dostrzegł, że materiał, z jakiego wykonano totem, jest rodzajem miejscowego kamienia z prowincji M'Changa z Zambezi. Dziewczynie chodziło po głowie jednak słowo „Anansi”, o które zapytała. Dowiedziała się, że Anansi to żartobliwy bóg, który według legendy stworzył totem dla wojownika nazywanego Tantu. Profesor przyznał, że posiada trzy doktoraty i nie jest w dalszym ciągu sędzią tego, co głupie, pozwalając tym samym Mari się otworzyć przed nim. Dziewczyna zdradziła, że będąc dzieckiem, naszyjnik był dla niej głupim śmieciem, jednak teraz wydaje jej się, że może być kluczem do odnalezienia rodziny. Wtedy też Macalester poinformował ją, że według legendy totem daje użytkownikowi dostęp do „ashe” królestwa zwierząt – życia, siły, esencji zwierząt, które użytkownik przywołuje myślami.

Gdy Mari opuściłą biur profesora, ten zadzwonił do Kuasy i poinformował ją, że odwiedziła go kobieta, która pokonała gang przestępców, a także oznajmia, że kiedy zajdzie taka potrzeba, może ją sprowadzić ponownie. McCabe wróciła do domu, gdzie zaczęła rozmawiać z Chuckiem na temat totemu, pokazują mu jego możliwości. Kobieta wspomina, że przed powrotem do Detroit spędziła trochę czasu w Central City, więc wydaje się to być normalne, tak jak dzisiejszy świat, których ich otacza. Jakiś czas później kobieta weszła na dach mieszkania, chcąc sprawdzić chociaż część swoich możliwości. Tym samym użyła zdolności pająka, aby wspiąć się po ścianie, a następnie jako jastrząb rozpędza się, chcąc zeskoczyć z dachu i odlecieć, jednak tuż przed skokiem zatrzymuje się i wraca do domu. W tym samym czasie w Central City w S.T.A.R. Labs Barry Allen biegał po laboratorium, kurczowo czegoś poszukując, kiedy nagle wszedł zdenerwowany Cisco Ramon. Mężczyzna wytłumaczył, że użył algorytmu do rozpoznawania twarzy Felicity Smoak, aby wyszukać aktywność meta-ludzi i skutecznie ściąga uwagę Allena, pokazując mu pewnego meta-człowieka, którą nazwał „Vixen” – lisicę z Detroit. Sprinter udał się po Strzałę, z którym udał się na miejsce. Postanowili normalnie porozmawiać z kobietą, grzecznie pukając do drzwi, które otworzył im pastor. Gdy Mari dostrzegła mścicieli, zmieniła się w panterę i uciekła, co zmusiło bohaterów do rozpoczęcia pościgu za nią.

Arrow and The Flash met Vixen

Strzała i Flash odwiedzają Mari

Mari przez pół miasta uciekała przed bohaterami i mimo próśb nie zamierzała się zatrzymać. W końcu łucznik wystrzelił w jej kierunku strzałę z siatką, co wytrąca kobietę z równowagi i zaczyna spadać z wieżowca na ulicę. Flash zbiegł z budynku, aby ją złapać, jednak kobieta użyła zdolności ptaka i odleciała. Strzała ma dosyć gonitwy i nakazuje się zatrzymać, oznajmiając, iż zależy im tylko na rozmowie. Kobieta się w końcu zgadza i podczas rozmowy Felicity sprawdza, że 11 grudnia 2013 roku – podczas wybuchu akceleratora cząsteczek, Mari znajdowała się w Big Belly Burger w Detroit. Po krótkiej konwersacji dotyczących umiejętności McCabe dziewczyna odleciała, pozostawiając mścicieli z wieloma pytaniami bez odpowiedzi. Tego samego dnia, późnym wieczorem kobieta udała się do profesora Macalestera, który akurat szykował się do opuszczenia swojego biura. Dziewczyna poprosiła go o pomoc w dowiedzeniu się, skąd pochodzi totem Anansi, lecz profesor nie rozumiał jej pośpiechu, póki nie dostrzegł tego, na co amulet jej pozwala. Wtedy też niespodziewanie do pomieszczenia weszło dwóch uzbrojonych mężczyzn, a za nimi tajemnicza Kuasa, która nakazuje Mari oddać przedmiot, albo ta zakończy swój żywot. McCabe zamierzała go oddać, lecz ten stworzył swoistą więź z kobietą, co zmusiło przeciwniczkę do wydania rozkazu pozbycia się bohaterki. W związku z tym Mari zaczęła uciekać, lecz jeden z ochroniarzy postrzelił ją w ramię, przez co kobieta straciła przytomność.

Obudziła się w małym budynku, w którym była tylko z Kuasą. Obie próbowały się dogadać, aby totem został usunięty tak, by nie naruszyć szyi posiadaczki. Gdy porwana wspomniała o poszukiwaniach rodziny, Kuasa przyznała się, że jest jej siostrą i przywitała ją w domu. Tym samym okazało się, że w śpiączce Mari została przewieziona do Zambezi w prowincji M'Changa. Kobieta zaczęła opowiadać McCabe historię, jak kilkadziesiąt lat temu miejscowi zaczęli prosić boga Anansi, aby chronił wioskę. W zamian za oddanie mu czci, ten ukrył swoją moc w totemie. Kuasa miała stać się strażniczką artefaktu, jednak lokalny władca zaatakował wioskę, co zmusiło matkę dziewczynek do ucieczki wraz z Mari i naszyjnikiem. Mimo tego, że z wioski została tylko śmierć, zadaniem starszej siostry w dalszym ciągu był obowiązek ochrony totemu. Tym samym Kuasa zdradziła, że gdy dowiedziała się, kto posiada totem, rozpoczęła swój pościg. Następnie przeprosiła siostrę, tłumacząc, że istnieje tylko jeden sposób na rozłączenie więzi użytkownika i artefaktu. To też skłoniło Mari do ucieczki, w którą Kuasa nakazała ochroniarzom nie interweniować, gdyż zdawała sobie sprawę, że ta w końcu padnie z sił. Tak też się stało po kilkugodzinnej ucieczce, z czego skorzystała Kuasa — odbierając artefakt siostrze. Nieprzytomna Mari zaczęła słyszeć głosy, które informowały ją, że to nie jest czas na odpoczynek i musi zatrzymać pretendenta, którego zaraziła ciemność. Za jej plecami stały duchy zwierząt i najbliższych, którzy stwierdzają, że będą stać za nią tak długo, jak ona będzie stała za nimi i wskazują, że nie musi bać się swojej mocy.

Mari stand with animals

Zwierzęta oferują pomoc Mari

W tym samym czasie Kuasa odprawiała rytuał z kilkoma ludźmi w zniszczonej rodzinnej wiosce, kiedy nagle pojawiła się Mari. Kobiety zaczęły ze sobą walczyć. Najstarsza siostra była przekonana, że czyni dobrze, podczas gdy Mari wypełniała swoje przeznaczenie i zamierzała trzymać się mocno reguł swoich przodków. Kuasa wykorzystywała moce zwierząt, kiedy Mari broniła się zwykłym kijem, skutecznie raniąc przeciwniczkę. Chwile później niepostrzeżenie wyciągnęła z glinianego naczynia pająka, którym uderzyła w ranę kobiety. Dziewczyna nie wiedziała, co jest w truciźnie, ale zdawała sobie sprawę, że działa to o wiele szybciej, kiedy dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu. Właśnie przez to Kuasa zaczyna mdleć, wykrzykując ostatkiem sił, że totem jest przeznaczony dla niej. Gdy tylko ta padła na ziemię, McCabe odebrała totem. Jakiś czas później w Detroit Mari w specjalnym kostiumie pokonała grupkę przestępców, którzy w ciemnej uliczce próbowali obrabować dwójkę ludzi. Następnie wróciła do mieszkania Chucka, któremu wytłumaczyła, że całe życie myślała, że gdyby poznała prawdę o sobie, wiedziałaby, dokąd idzie i jaki jest jej cel. Z tej wypowiedzi pastor wywnioskował, że jego przybrana córka chcę porzucić pracę projektantki mody i zamierza stać się bohaterką. Mari potwierdziła tylko to, że mężczyzna, którego zraniła, miał racę – w jej pracach brakował tożsamości, gdyż jej po prostu nie miały – teraz jednak dziewczyna zdawała sobie z tego sprawę. Wskazała, że totem miał pomóc chronić jej wioskę, lecz teraz jest nią Detroit. Zakańczając rozmowę Mari, nazwała pastora ojcem i przytuliła się do niego, wyznając swoje uczucia.

Po chwili Mari w swoim bohaterskim kostiumie ustała na dachu budynku i zaczęła rozmawiać ze Strzałą i Flashem, których obiecała wypatroszyć, kiedy jeszcze raz wrócą do jej domu. Kiedy przestali się kłócić między sobą, łucznik powiedział, że przestępczość w Detroit rośnie, a ludzie potrzebują „kobiety w brązowym kostiumie”. Po chwili zaproponował szkolenie, jednak Mari nie zgodziła się, gdyż chciała wpierw dowiedzieć się, jak to działa – zamierzała działać na własną rękę. Flash poinformował kobietę, że jeśli kiedykolwiek będzie potrzebowała pomocy, może na nich liczyć. Przy okazji nazwał ją Vixen, według pomysłu Cisco. W końcu zmieszany sprinter ucieka, a Strzała przed odejście mówi do mścicielki, że życie bohatera nie jest łatwe, lecz jest pewny, iż ona da sobie z nim radę.

Obsada Edytuj

Wydanie domowe Edytuj

Vixen - The Complete First and Second season

Wydanie DVD

Main.png Osobny artykuł: Vixen: The Movie

Wydanie domowe kompletnego filmu „Vixen” składające się z pierwszej oraz drugiej części na DVD i Blu-ray zostało wypuszczone do sprzedaży 23 maja 2017 roku.

Płyty zawierały dwanaście odcinków liczące około 5 minut, a także usunięte sceny, jak również zdjęcia z produkcji i wywiady z aktorami. Na wydaniu znajdowały się też dwie oryginalne serie:

  • „Spirit Animal” – krótki filmik rozrzedzający historię totemu i jego mocy.
  • „Justice League Unlimited” – dwa odcinki serialu „Justice League Unlimited”, które skupiają się na postaci Vixen.

Ciekawostki Edytuj

Galeria Edytuj

Loga i karty tytułowe Edytuj

Grafiki promocyjne Edytuj

Plakaty promocyjne Edytuj

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.