FANDOM


Wyglądasz, jakbyś urodził się do obrywania.
Tony Woodward, „Narodziny Flasha

Tony Woodward (ur. w 1989 roku, zm. 19 października 2014 roku) – meta-człowiek posiadający umiejętność zmieniania swojej skóry w stal, przez co został nazwany Girderem. Jest zarazem starym kolegą ze szkoły Barry'ego Allena i Iris West, który został zamordowany podczas walki z Ściemniaczem.

Osobowość Edytuj

Przez całe swoje życie, Tony cieszył się z możliwości ranienia innych, tym samym przedstawiając sobą swoją wyższość i arogancje. Robił to też po to, aby zaimponować niektórym ludziom. Po pewnym czasie zdominowała nad nim obsesja straszenia innych, pokazując tym samym kompletny brak zaimponowania im. Tony był niezwykle waleczny i nigdy nie uciekał przed walką, co doprowadziło do jego śmierci podczas walki z Ściemniaczem. Przez całe swoje młode życie gnębił Barry'ego Allena, jednak w ostatnich swoich momentach starał się go ochronić.

Moce i zdolności Edytuj

Moce Edytuj

Tony Woodward and Farqoon fight (4)

Wytrzymałość Tony'ego

 • Transformacja w stal – Tony potrafi zmieniać swoją skórę w stal, dzięki czemu zwiększa swoją wytrzymałość i siłę. Tony może zmieniać swoją skórę w metal, przez co jest doskonałym przewodnikiem prądu, co oznacza, że może zostać bardzo łatwo pokonany za jej pomocą.
 • Nadludzka siła – dzięki swojej transformacji w stal, Tony może zadawać niezwykle potężne ciosy, a także wykonywać niezwykle efektywne uniki. Potrafił bez problemu przewrócić samochód, a także rozbić gruba warstwę betonu jednym uderzeniem.
 • Nadludzka wytrzymałość – ciało Tony'ego jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego człowieka bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia. Aby przebić się przez jego skórę, potrzeba wyjątkowej siły.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Young Tony Woodward and young Barry Allen fight (2)

Sprzeczki szkolne z Allenem

Tony urodził się pomiędzy 1987 a 1988 rokiem i uczęszczał do tej samej szkoły co Barry Allen i Iris West. Jako uczeń nieustannie prześladował młodego Allena i wyśmiewał go, mówią, że jego ojciec zamordował Norę. Potajemnie podkochiwał się w Iris i dokuczał innym, aby jej zaimponować swoją siłą[1].

Kiedy dorósł, jego kartoteka policyjna wypełniła się drobnymi kradzieżami, napadami oraz napaściami[1].

Nowe zdolności Edytuj

Tony Woodward see Barry Allen alias Flash (4)

Rozmowa z Barrym

Pod koniec 2014 roku, Tony pracował w Iron Works w Keystone City. Kiedy został zwolniony, wdał się w bójkę z szefem i przypadkowo został przewrócony, spadając do pojemnika z roztopioną stalą. W tym samym czasie, akcelerator cząsteczek w S.T.A.R. Labs wybuchł, zmieniając tym samym młodego Woodwarda w meta-człowieka. Dziesięć miesięcy później Tony dopuścił się przestępstwa, przez co ścigała go policja. Stoczył wtedy walkę z Flashem, jednak z łatwością go pokonał. Następnego dnia spotkał się z Iris i próbował ją nakłonić, by przestała pisać o Szkarłatnym Sprinterze. Gdy Barry się o tym dowiedział, natychmiast przywdział swój strój i ruszył do walki z Woodwardem. Mimo jego zapału, Girder ponownie go pokonał, przygniatając go ciężkim regałem. Niedługo potem znalazł Iris i zabrał ją do szkoły, do której chodzili razem z Barrym. Wtedy pojawił się Flash, jednak podczas walki superbohater uciekł, ale zaraz potem z prędkością większą niż dźwięk powrócił i powalił Tony'ego. Gdy Woodward się obudził, był już w więzieniu dla meta-ludzi, a młody Allen wyjawił mu swoją sekretną tożsamość[1].

Niedługo potem do bazy drużyny Flasha dostał się Farooq Gibran. Aby uratować Barry'ego, Harrison zawarł układ z Tony'm. Wells miał go uwolnić, a Woodward w zamian miał zabić intruza. Girder zgodził się, niestety podczas walki młody kryminalista został porażony prądem, co doprowadziło do jego osłabienia. Ostatnimi swoimi słowami kazał Allenowi uciekać, po czym zmarł[2].

Tony Woodward is zombie

Tony jako niemyślący zombie

Po tym, jak drużyna bezskutecznie próbowała przywrócić Barry'emu moce, czarna materia z drugiego akceleratora cząsteczek wskrzesiła część mózgu Tony'ego, powodując u niego zombie-podobne zachowanie. Opuścił S.T.A.R. Labs i zaczął podążać śladami swojego ostatniego ataku. Pierwsze co ukradł samochód terenowy, a następnie udał się do CC Jitters. Zaraz po tym zmierzał do domu Westów, gdzie zauważył Iris. Dziewczyna zaczęła przed nim uciekać, zaprowadzając tym samym ponownie do S.T.A.R. Labs w pułapkę. Cisco i Harry bezskutecznie planowali spalić jego mózg, stosując dwa potężne elektromagnesy. Drużyna postanowiła się skryć, a sam Grider dobijał się do drzwi pomieszczenia, w którym ci się znajdowali. Dopiero kiedy Barry Allen wrócił, zaciągnął ponownie wroga do elektromagnesów i wytworzył wystarczająco dużo energii, aby to pozwolić Tony'emu spocząć raz na zawsze[3].

Występy Edytuj

FlashEdytuj

 1. Narodziny Flasha
 2. Awaria prądu
 3. Zbiegły dinozaur

Ciekawostki Edytuj

 • W komiksach DC Comics, Tony Woodward znany był jako Girder – przestępca z Iron Heights, który był jednym z silniejszych wrogów Flasha. Poprzez wypadek w pracy, został narażony na działanie technologii S.T.A.R. Labs, dzięki czemu jego skóra pokryta została niezwykle wytrzymałą formą stali.
 • Eobard Thawne określa Tony'ego jako „człowieka ze stali”, słysząc o jego kompetencjach. Te określenie odnosi się do superbohatera z komiksów DC Comics – Supermana, który przez swoją niezwykłą wytrzymałość jest często tak określany. Jedna z części filmów o tym bohaterze nosi tytuł Człowieka ze stali.

Galeria Edytuj

Sceny z serialu „FlashEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Narodziny Flasha” wyemitowany 18 listopada 2014 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Awaria prądu” wyemitowany 25 listopada 2014 roku.
 3. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Zbiegły dinozaur” wyemitowany 10 maja 2016 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.