Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

The Saint of Last Resorts: część 2” – dziewiąty odcinek serialu „Constantine”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 16 stycznia 2015 roku na kanale NBC. Data premiery w Polsce nie jest jeszcze znana.

Opis[]

Anne Marie Flynn pozostawia Johna Constantine na pastwę Invunche. Mężczyźnie udaje się rzucić potężny czar, dzięki któremu zamyka demona w swoim ciele. Chas Chandler musi wraz z przyjaciółmi musi pomóc Johnowi, wiedząc, że czas jest bardzo cenny. Z każdą minutą siły ciemności rosną, a Constantine zostaje całkowicie opętany.

Streszczenie[]

Konfrontacja z Invunche

John nie chcąc umrzeć w taki sposób, postanowił pozwolić się opętać demonowi Pazuzu, którego wezwał do swojego ciała, regenerując ranę i odganiając tym samym przerażonego Invunche. W tym czasie Anne Marie udało się wyprowadzić dzieci, oddając je w ręce Hugo Lopeza. Chas nie zauważył jednak przyjaciela, więc zapytał zakonnicy, gdzie on jest. Ta odwróciła się do niego ze smutkiem i powiedziała, że jest jej przykro, co skłoniło mężczyznę do ponownego wejścia do kanałów. Tymczasem przy egzorcyście pojawił się Manny, który był wściekły, iż ten nie poprosił o pomoc, tylko pozwolił demonowi przejąć jego ciało. Przyznał, że to nie jest tak, że nie może mu pomóc – on po prostu teraz tego nie zrobi. Gdy anioł znikł, Chas odnalazł Johna i wyciągnął go z kanałów.

W tym samym czasie Zed obudziła się w ciężarówce i zaczęła próby ucieczki, zmuszając kierowcę do zatrzymania się. Kiedy ten otworzył drzwi, dziewczyna rzuciła się na niego, podała mu środek usypiający, po czym zabrała jego samochód i uciekła, pozostawiając go w lesie. John powiedział Chasowi, jak przeżył spotkanie z Invunche, zdradzając tym samym, iż jest teraz opętany. Dał sobie parę dni, zanim demon całkowicie przejmie nad nim kontrolę, lecz przyznał, że jeśli nie uda mu się dokonać planowanego auto-egzorcyzmu, będzie trzeba go zabić. Nagle Johnowi zaczęło się pogarszać i zaatakował on Chandlera, po czym uciekł. Gdy Chas się obudził, skontaktował się z Zed i poprosił ją o pomoc w poszukiwaniach. Po niedługim czasie Constantine zaczął dochodzić do siebie, a wokół niego znajdowało się wielu zmarłych gangsterów z pourywanymi kończynami. Za nim natomiast stała policja, która aresztowała mężczyznę za zbiorowe zabójstwo. Zabrali go do lokalnego więzienia, gdzie spotkał się z Stanley'em Gibsonem z brytyjskiego konsulatu, który wytłumaczył egzorcyście całe zajście. Mężczyzna jednak nie mógł pomóc Johnowi, więc ten rzucił się na niego, ukradkiem zabierając mu portfel, po czym został wyprowadzony przez strażnika. Tymczasem Chas odebrał Zed, która już miała plan. Zamierzała odnaleźć przyjaciela za pomocą Anne Marie i jej projekcji astralnej.

Nowe porządki w więzieniu

Podczas spotkania się z zakonnicą, ta w żaden sposób nie zamierzała pomóc Johnowi. Dopiero kiedy Zed zdradziła, że egzorcysta ma w tym jakiś plan, gdyż rozmawia z aniołem, Anne Marie zrozumiała swój błąd. Stanley'a Gibsona odwiedził Vicente, który chciał mieć pewność, czy Constantine nie wyjdzie z więzienia. Konsul potwierdził to, po czym rozmówca zaatakował go i zjadł, ujawniając prawdziwą postać. Tymczasem John zapoznał się z więziennym handlarzem, Julio, który obiecał zaprowadzić go do kaplicy, w zamian za wcześniej zdobyty portfel urzędnika. Po drodze ciało handlarza przejął Manny, który chciał chwilę porozmawiać z egzorcystą. Constantine szczerze mu przyznał, że boi się umrzeć i nie jest jeszcze na to gotowy. Gdy Julio zaprowadził go do kaplicy, mężczyzna zrozumiał, iż został wystawiony gangowi Santa Muerta, który chciał pomścić zamordowanych kolegów. Właśnie wtedy Pazuzu obudził się w mężczyźnie, który rozszarpał więźniów. Gdy się obudził, znajdował się na placu więziennym, gdzie okrzyknął się nowym władcą, aby mieć spokój. Gdy wszyscy się rozeszli, Anna Marie pojawiła się w więzieniu dzięki projekcji astralnej, ustalając miejsce pobytu przyjaciela.

Niedługo po tym przed więzieniem pojawiła się Zed z Chasem, którzy planowali dostać się do więzienia. Chandler też zamierzając wejść do środka, postanowił wykorzystać najłatwiejszy sposób i uderzył policjanta, dzięki czemu jego plan się powiódł. Niedługo po tym, ku zdziwieniu słabnącego Johna, pojawiła się również Anne Marie, która obiecała pomóc. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca zaczęli dokonywać egzorcyzmu. Zdziwił ich fakt, że na takim etapie opętania, woda święcona nie działała na byt. Proces przerwał Nachasz – wąż kusiciel, którego celem było wykończenie egzorcysty. Dostrzegł jednak, że ten jest opętany i ucieszył się, że niedługo będą sojusznikami. Mimo wszystko zaatakował Chasa, któremu skręcił kark, a w odwecie został sam zamordowany przez zakonnicę za pomocą mistycznego sztyletu. Niedługo później John obudził się w kostnicy przy Anne Marie, gdzie w worku obok znajdował się również Chandler. Jako że stan egzorcysty nie był najlepszy, postanowili przenieść go do młyna. W tym celu Julio zebrał od wszystkich więźniów całe zapasy heroiny, które następnie wstrzyknęli dożylnie Constantine'owi. Dzięki temu mieli sposób na wywiezienie go do określonego miejsca, lecz aby odwrócić uwagę strażników, Anne Marie użyła projekcji astralnej, tworząc nagą kopię siebie.

Pożegnanie przyjaciółki

Po dotarciu do młyna, korzystając z nieprzytomności Johna, zespół zaczął przygotowywać potrzebne rzeczy, przywiązując opętanego do łóżka. Gdy ten się obudził, zrozumiał, że nie może użyć dyktafonu, gdyż demon nie posłucha jego głosu. Poprosił więc, aby Anne Marie dokonała egzorcyzmu, gdyż posiadała odpowiednie kompetencje. Miała to jednak zrobić po katolicku, co pozwalał jej fakt poznania istnienia Nieba i Piekła. Zgodziła się na to, ostrzegając Zed i Chasa, że w pewnym momencie demon będzie próbował wykorzystać ich słabości przeciwko nim. Anne nie przebaczyła sobie tego, do czego dopuściła się w Newcastle, przez co Pazuzu przejął kontrolę nad Constantinem. Zaczął wyśmiewać przyjaciół, próbując doprowadzić ich do załamania i wytykając im ich największe porażki. Zed wytłumaczyła zakonnicy, że musi przebaczyć również sobie, nie tylko Johnowi, co pozwoli jej na pozytywne dokończenie rytuału. Kiedy demon opuścił ciało egzorcysty, Constantine podziękował przyjaciołom za pomoc i pozostanie przy nim w tak trudnym momencie. Niedługo później podczas pożegnania, Anne Marie namówiła Martin, aby ta powiedziała bliskim prawdę o swojej przeszłości. Sam John pożegnał się z zakonnicą, przepraszając ją za wszystkie swoje błędy i obiecując zmianę.

Obsada[]

Role główne

Role drugoplanowe

Ciekawostki[]

  • W odcinku dwa razy zostaje odtworzona muzyka pojawiająca się w otwarciu serialu „Constantine”.

Zobacz też[]