Arrowwersum
Advertisement

Spuścizna” – szósty odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 14 listopada 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 29 października 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Gang rabusiów bankowych, nazwany Gangiem Pokera napada na miejscowy bank i poważnie rani policjanta po służbie. John Diggle mówi Oliverowi, że musi odejść od listy ojca i zacząć pomagać obywatelom Starling City. Tymczasem Tommy prosi Theę o radę dotyczącą jego związku, ale robi się niezręcznie, kiedy dziewczyna uświadamia sobie, że pyta ją o Laurel. Moira pyta się Olivera o wszystkie jego ostatnie zniknięcia.

Scenariusz[]

Sprytna ucieczka złodziei

Gang złodziei włamuje się do banku w Starling City i zamierzają poznać kombinację do sejfu, lecz menadżer oznajmia, że jej nie zna. Jeden z klientów jest policjantem po służbie, lecz kiedy próbuje sięgnąć do ukrytej broni, mężczyzna w masce Asa obraca się w jego kierunku, po czym oddaje kilka strzałów. Królowi nie udaje się go powstrzymać, przez co atmosfera staje się bardziej napięta. W międzyczasie zjawiła się policja, a sam detektyw Hilton próbował nakłonić rabusiów do poddania się, lecz mimo starań, ci zdążyli uciec przez podziemny tunel. Jako zasłonę użyli zakładników, których równolegle do swoich działań wypuścili z banku – wszystkich ubranych w maski podobne do tych, które sami włożyli.

Oliver i John znajdują się w kryjówce, gdzie trenują walkę. Milioner z łatwością pokonuje swojego towarzysza techniką, której nauczył go na wyspie Yao Fei. Następnie wybiera z listy ojca kolejne nazwisko: Scotta Morgana. John sugeruje mu, że może powinien zająć się złodziejami z banku zwanymi Gangiem Pokera, jednak Queen twierdzi, iż nie ma sensu tracić czasu na zwykłych ulicznych rabusiów. Zmęczony i głodny Oliver spala pustą stronę z dziennika, by utrzymać ogień. Z braku jedzenia i wody zaczyna słabnąć i widzi ducha swojego ojca.

Rada miłosna od Theii

W biurze CNRI Laurel i Joanna próbują się dowiedzieć, czemu wstrzymano dotacje ze Stagg Industries. Nagle Tommy zjawia się i proponuje prawniczce wypad za miasto w weekend. Kobieta mówi mu, że ma teraz ważniejsze rzeczy na głowie, streściła krótko sytuację, więc mężczyzna odpuścił. W rezydencji Queenów Thea prowadziła rozmowę z bratem na temat samopoczucia ich matki. Ta jednak zjawia się nagle i im przerywa konwersację, informując ich o brunchu z Bowemanami, na którym ma się zjawić Carter Bowen. Nie są zachwyceni planowanym spotkaniem i próbują się z niego wymigać, ale nie udaje im się. Oliver dostaje telefon od Johna o próbie samobójczej Morgana, zbiera się do wyjścia i natrafia na Tommy'ego, którego grzecznie spławia. Pałeczkę przejęła Thea, która mylnie odebrała sygnały od chłopaka i uznała, że ten jest nią zainteresowany, udzielając jej konkretnych rad miłosnych.

Oliver dociera do szpitala, gdzie okazuje się, że John zwabił go podstępem. Diggle załatwił przeniesienie Stanowi, a Queen pod wpływem rozmowy z żoną Washingtona zmienił zdanie co do rabusiów, biorąc ich na celownik. W kryjówce mężczyźni wspólnie obejrzeli nagrania z banku, które niewiele im pomogło. W związku z tym Kaptur zjawił się na posterunku policji, by ukraść pliki potrzebne do identyfikacji sprawców napadu. Tommy, by zaimponować Laurel, zjawia się w CNRI i proponuje, by Merlyn Global Group zostało nowym sponsorem firmy. Kobieta nie jest zachwycona tą propozycją, gdyż wyczuwa nieszczerość tego gestu, jednak daje się przekonać koleżance, że to dla nich szansa, ponieważ naprawdę potrzebują pieniędzy.

Ostatnia szansa Restona

Oliver dokopuje się do danych złodziejaszków, dopasowując do siebie ich profile. Okazuje się, że skoku dokonała rodzina – ojciec, jego dwóch synów oraz matka udająca jednego z zakładników. Wiedząc, że grupa zorganizuje kolejny napad, oczekiwali na ich ruch. Niedługo po tym Diggle wyciąga Queena z brunchu, ku niezadowoleniu jego matki. Kaptur dopada mężczyzn, którym koniec końców udaje się uciec, ale gubią oni zrabowane pieniądze. Po ucieczce dochodzi między nimi do kłótni, a jej efektem jest umowa dotycząca ostatniego skoku, po którym wyjadą i spróbują normalnie żyć za to, co już mają. Następnego dnia Oliver odwiedził Felicity, chcąc dowiedzieć się czegoś o Dereku Restonie, który pracował w fabryce stali Queen Consolidated, aż do jej zamknięcia, wraz z którym zwolniono 1500 ludzi, nie płacąc im pensji i odprawy, wykorzystując lukę w umowie. Queen postanawia naprawić błąd ojca, dając Restonowi jeszcze jedną szansę na poprawę. Spotyka go w Glades, przeprowadza krótką rozmowę i proponuje pracę. Ten odmawia i nie zauważa, że podrzucono mu pluskwę. Derek nie chce kolejnego napadu, próbuje przekonać żonę, by tego nie robili, ale ulega. Ostatnim celem gangu ma być Redwood United Bank, więc wraz z przestępcami na miejscu zjawił się sam Kaptur, który wdaje się w bójkę z Asem. Podczas szamotaniny do pomieszczenia wkracza stróż nocny z bronią i przypadkiem postrzela Króla, który osłonił własnym ciałem syna. Mężczyzna umiera, zanim zjawiła się karetka, a ostatnie co widzi to Queena pod kapturem kostiumu łucznika.

Na balu CNRI Thea, odrzucona przez Tommy'ego, upija się. Młody Merlyn pomaga jej doprowadzić się do stanu używalności na tyłach budynku, gdzie znajduje ich Laurel. Obiecuje mu zaległy taniec, gdy ten postanawia odwieźć pannę Queen do domu. Oliver budzi się, a ogień wciąż się pali. Podczas snu odbył rozmowę z ojcem, w której ten dał mu jasno do zrozumienia, że ma przeżyć. Rozbitek sięga do notesu, by spalić kolejną czystą kartkę, jednak gdy unosi ją nad płomień, pojawia się na niej tekst z nazwiskami.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

 • John Diggle – Kto cię nauczył?
 • Oliver Queen – Yao Fei.
 • John Diggle – Zostawił ci te blizny?
 • Oliver Queen – Jedną.
 • John Diggle – A reszta? Pewnego dnia mi powiesz...
 • Oliver Queen – Jasne...

Oliver pokonuje przyjaciela

 • Oliver Queen – ...ale nie dziś.
 • Moira Queen – Wiecie kto zadzwonił? Janice Bowen – matka Cartera.
 • Oliver Queen – Carter Bowen – syn idealny.
 • Moira Queen – Naprawdę?
 • Oliver Queen – Carter wygrał mistrzostwa szachowe, Carter jest kapitanem zespołu debaty...
 • Moira Queen – Nie mówiłam tak.
 • Thea Queen – Carter dostał się na Harvard i do Princeton...
 • Oliver Queen – Carter ma same piątki...
 • Thea Queen – Wynalazł lekarstwo na raka...
 • Moira Queen – Wystarczy, załapałam.
 • Tommy Merlyn – Tort czekoladowy czy mokka?
 • Laurel Lance – Mhh... Marchewkowy.
 • Tommy Merlyn – Serio? Królik Bugs nie przyjdzie.
 • Oliver Queen – Mój ojciec popełniał błędy – ranił ludzi... A zraniony człowiek często podejmuje błędne decyzje. Nie muszą one definiować ciebie i twojej rodziny... Możesz to zmienić... Gdyby mój ojcec otrzymał szansę, wszystko by zmienił – nie odszedł. [...] Jedno nas łączy. Ponosimy konsekwencje czynów mego ojca, ale to jego grzechy. My odpowiadamy za własne...

Ciekawostki[]

 • Na imprezie zorganizowanej przez Tommy'ego Merlyna można było usłyszeć utwór pod tytułem One More Night wykonawcy Maroon 5.

Zobacz też[]

Advertisement