Arrowwersum
Advertisement

Spalony” – dziesiąty odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 16 stycznia 2013 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 12 listopada 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Pewność siebie Olivera zostaje podważona, po przegranej z Czarnym Łucznikiem. Postanawia zrobić sobie przerwę od tajemnej tożsamości i zaprzestać skreślać kolejne nazwiska z listy. Jednakże, kiedy Laurel prosi Strzałę o pomoc przy śledztwie w sprawie tajemniczych śmierci strażaków, mężczyzna po chwili niepewności zgadza się, co prawie przypłaca własnym życiem. Tymczasem, Tommy postanawia założyć fundusz dla strażaków, a Thea pomaga wyjść Moirze z depresji.

Scenariusz[]

Śmierć Danny'ego

W jednym z budynków przemysłowych miasta Starling City rozpętał się pożar, a strażacy starali się okiełznać żywioł. Danny oczyszczający wyższe poziomy budynku zostaje zaatakowany przez nieznanego napastnika, ubranego w mundur strażacki i oblany łatwopalną cieczą. Chwilę później substancja zajmuje się od otaczającego ognia i strażak staje w płomieniach, a niczym niewzruszony napastnik odwraca się i odchodzi. Tej samej nocy, w swojej kryjówce Oliver rozpoczyna trening, a podczas niego nie może zaznać spokoju po przegranym pojedynku z Czarnym Łucznikiem. Pomimo wyleczenia doznanych ran z mężczyzną wciąż jest coś nie tak, a podczas próby strzelania do ruchomego celu, chybia. Trening przerywa mu John, który mówi, że mimo upływu sześciu tygodni od porwania Waltera, nikomu nie udało się znaleźć choćby najmniejszej poszlaki. Oboje zaczynają zdawać sobie sprawę, że najprawdopodobniej Walter już nie żyje. John nie chce tracić więcej czasu na poszukiwania i sugeruje Oliverowi, że powinni zająć się listą. Queen uznaje jednak, że rodzina bardziej go potrzebuje.

Yao Fei nakazuje Edwardowi Fyersowi rozkazanie swoim ludziom, by sprowadzili na wyspę samolot. Mężczyzna zapewnia porywacza, że niedługo na miejscu zjawią się jego ludzie. Po chwili zza drzewa wychodzi zamaskowany napastnik. Yao nakazuje Oliverowi uciekać, a sam rozpoczyna walkę. Rozbitkowi udaje się zbiec, po czym z oddali patrzy, jak zamaskowani napastnicy obezwładniają Yao. W CNRI Joanna rozmawia z Laurel na temat ostatniej rozprawy, kiedy konwersację przerywa Quentin Lance. Detektyw przybył wraz z kapitanem oddziału straży pożarnej, porozmawiać z Joanną. Dziewczyna w momencie ujrzenia kapitana zdała sobie sprawę, jaką wiadomość przyszli jej przekazać. Jej brat, Danny, zginął w akcji podczas gaszenia pożaru. Informacja ta doprowadziła prawniczkę do załamania. Tymczasem w posiadłości Queenów, Moira siedzi w swojej sypialni, zapatrzona w zdjęcie jej i Waltera. Oliver próbuje namówić matkę, by zeszła do salonu i pooglądała razem z nim i Theą film. Kobieta woli jednak pobyć sama, przez co siostra opowiada Oliverowi, jak wyglądała sytuacja, gdy on wraz z ojcem zaginęli na morzu. Queen dowiaduje się, że to Walter był osobą, która pomogła Moirze otrząsnąć się po tamtej tragedii. Thea okazuje również, jak bardzo zależy jej na ojczymie i woli myśleć, że ten wdał się w romans z jakąś stewardesą i z poczucia wstydu nie jest w stanie się z nimi skontaktować, niż dopuszczać myśl o tym, że mężczyzna nie żyje. Rozmowę rodzeństwa przerywa dyskusja w telewizji na temat Kaptura, co daje Oliverowi wiele do myślenia.

Rozmowa na temat Danny'ego

Laurel rozmawia z Tommym w mieszkaniu, kiedy odwiedza ich Joanna. Dziewczyna prosi przyjaciółkę o pomoc, uznając, że okoliczności śmierci jej brata były inne, niż te przedstawione przez kapitana straży. Uważa, że jej brat został zamordowany i ma na to dowodu. Początkowo Laurel nie chce wierzyć koleżance, jednak na podstawie zdobytego przez nią raportu z sekcji zwłok Danny'ego, szybko zmienia zdanie. Okazuje się, że na zwłokach zmarłego odnaleziono pozostałości po terpentynie – silnie łatwopalnej substancji, a największe podejrzenia budzi fakt, że ta substancja nie mogła znajdować się nigdzie w budynku. Następnego dnia po przeprowadzeniu własnego dochodzenia, Laurel udaje się do ojca, by przedstawić swoje odkrycie. Okazuje się, że śmierć Danny'ego nie była odosobnionym przypadkiem, gdyż tydzień wcześniej poniósł śmierć również inny strażak, okoliczności zdarzenia były takie same – pozostałości terpentyny na ubraniu, śmierć w płomieniach. Detektyw jednak nie daje się przekonać, twierdzi, że strażacy prowadzą własne śledztwo i nie może nic z tym zrobić. Ich rozmowa zostaje przerwana przez technicznego, który odniósł detektywowi telefon od Kaptura. Analiza podzespołów oraz znajdujących się na urządzeniu odcisków palców nie przyniosła rezultatów. Po zakończonej rozmowie detektyw odchodzi od biurka, zostawiając na nim przyniesione urządzenie, więc Laurel korzysta z okazji i zabiera telefon.

Trening Olivera przerywa dźwięk telefonu. Jest ogromnie zdziwiony, gdy w słuchawce słyszy głos swojej byłej dziewczyny. Tego samego wieczora, kaptur odwiedza Laurel w jej mieszkaniu zgodnie z prośbą. Dziewczyna prosi go o pomoc w złapaniu zabójcy brata jej najlepszej przyjaciółki, lecz mężczyzna nie może zrozumieć, czemu prawniczka zgłosiła się do niego, zwłaszcza po tym, co powiedziała swojemu ojcu o mścicielu. Mimo wszystko Kaptur obiecał, że postara się pomóc. Następnego dnia, Oliver poprosił Johna, by ten przyjrzał się sprawie. Diggle posiada znajomości w straży, więc bez większego problemu zdobędzie niezbędne informacje. Dziwi go jednak fakt, że Queen nie chce zająć się tą sprawą, woli zdobyte informacje przekazać policji. Ochroniarz próbuje przekonać bohatera, że to właśnie dla takich sytuacji został tym, kim został i nie powinien od tego uciekać. Rozmowę przyjaciół przerywają wrzaski w klubie, znajdującym się nad kryjówką. Oliver wykorzystuje sytuację, by uniknąć odpowiadania na pytania postawione przez Johna i postanawia to sprawdzić. Okazuje się, że za zamieszaniem stoi Tommy motywujący wykonawcę do przyspieszenia prac nad klubem. Merlyn przedstawia Oliverowi pomysł zorganizowania przyjęcia charytatywnego, mającego na celu zebranie funduszy na pomoc rodzinom poległych strażaków. Queenowi bardzo podoba się ta idea i postanawiają, że odbędzie się ona w niewyremontowanym jeszcze klubie milionera. Tymczasem do biura pomocy prawnej przychodzi wzburzony Quentin, który zabiera Laurel na stronę i żąda od córki zwrotu skradzionego telefonu, lecz ta twierdzi, że telefon zabrał Kaptur. Pomimo szlachetnych pobudek, jakie kierowały Laurel, detektyw nie może zrozumieć, czemu jego córka zwróciła się o pomoc do mordercy. Quentin wyraźnie daje do zrozumienia, że nie popiera jej poczynań, po czym wychodzi.

Poznanie tożsamości wroga

Do posiadłości Queenów przyjeżdża Ned Foster – jeden z ważniejszych osób w Queen Consolidated. Informuje Moirę o trudnej sytuacji w firmie, próbuje ją również nakłonić do objęcia stanowiska po mężu. Kobieta jednak odmawia, twierdząc, że musi zająć się teraz rodziną. Pomimo zapewnień Olivera, że wraz z Theą dadzą sobie radę, nie zmienia zdania. Do salonu wchodzi Diggle, informuje Olivera o umówionym spotkaniu i obaj udają się do samochodu. John dzieli się z Oliverem swoimi znaleziskami oraz obawami o życie kolejnych strażaków. Oliverowi z trudem udało się rozpalić ogień, który po chwili zmuszony jest ugasić. Patrole przeszukujące wyspę niebezpiecznie blisko zbliżyły się do jego pozycji. Najemnik, po zlokalizowaniu obozowiska Olivera, informuje inne patrole o miejscu, w którym całkiem niedawno znajdował się rozbitek. W Starling City płonie kolejny budynek, a jeden ze strażaków, upewniający się, że w budynku nie pozostał żaden cywil, zostaje zaatakowany przez umundurowanego napastnika. Morderca wypycha strażaka za barierkę, lecz ten ostatniej chwili chwyta za rękę napastnika, jednak nie jest w stanie się utrzymać. W chwili, gdy Kaptur jest dosłownie kilka metrów od nich, strażak spada w płomienie i ginie. Oliver próbuje walczyć z napastnikiem, jednak zostaje szybko przez niego obezwładniony. Leżący na ziemi bohater przygląda się, jak napastnik wyjmuje z kieszeni granat i rzuca przed siebie, po czym znika w płomieniach. Mścicielowi udało się przed jego ucieczką dostrzec tatuaż na dłoni, po czym udaje się do kryjówki, rozmyślając nad swoimi działaniami.

Oliver toczy w sobie wewnętrzną walkę, po chwili zastanowienia postanawia zaatakować przechodzącego obok najemnika. Z powodu braku doświadczenia w walce nie udaje się mu zaskoczyć przeciwnika i szybko zostaje pozbawiony broni. Dochodzi do szarpaniny, w wyniku której obaj zaczynają staczać się w dół zbocza. Oliver ma ogromne szczęście, napastnik z impetem uderza w leżące pod zboczem głazy i ginie na miejscu. Rozbitka przed śmiercią ratuje ciało napastnika, które łagodzi jego upadek i sprawia, że mężczyzna wpada do wody. Po chwili rozmyśleń Kaptur dzwoni do Laurel i wyjawia jej wszystkie informacje, jakie udało mu się zdobyć na temat osoby, która zabiła Danny'ego. Dziewczyna jest bardzo zaskoczona, że łucznik odmówił jej pomocy, a z tą decyzją nie zgadza się również John. Po krótkiej szamotaninie Diggle uświadamia Oliverowi, co utracił podczas walki z drugim łucznikiem. Otrzymana od Tommy'ego wiadomość ponownie pozwala mężczyźnie na uniknięcie konfrontacji z Johnem. Następnie milioner udaje się do siedziby straży pożarnej, upewnić się, czy lista gości na przyjęcie charytatywne jest kompletna. Wychodząc z budynku spotyka Laurel, która przyszła opróżnić szafkę Danny'ego. Korzystając z okazji, dziewczyna wypytuje kapitana Rainesa o oddział strażaków nazywających się „Świetliki”. Kapitan próbuje unikać tematu, zarówno dotyczącego podejrzanych zgonów części członków oddziału, jak i pożaru, w którym zginął pierwszy ze strażaków. Do rozmowy przyłącza się Oliver, który dowiaduje się, że pierwszy ze strażaków zginął dwa lata wcześniej w ogromnym pożarze wieżowca. Po zakończonej rozmowie Laurel szybko wychodzi z remizy, a próbującego porozmawiać z nią Olivera szybko spławia. Odchodząc, dziewczyna dzwoni do Kaptura i informuje, że nie udało jej się niczego dowiedzieć.

Przeglądanie starych zdjęć

W rezydencji Moira przegląda album ze zdjęciami rodzinnymi, kiedy do sypialni matki wchodzi Thea. Córka próbuje pomóc matce i stara się namówić ją na wyjście na kolację, do kina lub na spacer. Moira odmawia, prowokując tym samym kłótnię, lecz słowa córki zmuszają kobietę do zastanowienia się nad swoim postępowaniem. W kryjówce Oliver przegląda informację na temat tragicznego pożaru wieżowca, kiedy to poszukiwania zostają przerwane przez Johna, który przyszedł przeprosić Olivera za jego wcześniejsze postępowanie. Pomiędzy przyjaciółmi dochodzi do rozmowy, milioner przyznaje, dlaczego nagle zaczął obawiać się śmierci – ma zbyt wiele do stracenia i obawia się bólu, jaki przysporzy swojej rodzinie. John uświadamia Oliverowi, że rodzina nie jest powodem, dla którego powinien obawiać się śmierci, tylko celem, dla którego powinien żyć. Po szczerej rozmowie Queen wyjawia Diggle'owi swoje podejrzenia dotyczące śmierci Garfielda Lynnsa. Uważa on, że strażak wcale nie zginął w pożarze – został jedynie uznany za zmarłego. Wieczorem w klubie Olivera odbywa się bal charytatywny na rzecz rodzin poległych strażaków. Podczas rozmowy Laurel z Tommym przychodzi Oliver, który wraz z przyjaciółką udaje się w stronę kapitana straży pożarnej, którego zaczyna wypytywać o pożar, w którym podobno zginął Garfield. Pomimo początkowej niechęci kapitana do opowiadania o zdarzeniu sprzed lat, upór Olivera i Laurel się opłacił. Okazuje się, że Lynns zlekceważył rozkaz odwrotu i kontynuował akcję ratowniczą, mimo tego, że pozostał sam na placu boju. Kapitan od lat zadręczał się myślą, że pozostawił Garfielda na pewną śmierć. Oliver zapewnia go, że Lynns nie zginął tamtego dnia i to on stoi za tragiczną śmiercią wszystkich zmarłych strażaków z oddziału „Świetlików”. Przez salę pełną ludzi kroczy Lynns ubrany w strój strażaka. Pewna kobieta zatrzymuje go, chcąc mu osobiście podziękować za pracę, którą wykonuje. Gdy mężczyzna odwraca się w stronę kobiety, ta milknie, widząc szepczące twarz ogromne blizny od poparzenia. Mężczyzna udaje się w stronę Olivera, Laurel i kapitana i przerywa rozmowę trojga, po czym rzuca granat, który wznieca pożar.

Ludzie w popłochu starają się uciec z klubu, a po chwili staje się jasne, po co przybył Lynns. Napastnik pozwala uciec wszystkim, z wyjątkiem kapitana Rainesa. Korzystając z zamieszania, Oliver udaje się do kryjówki, po swoje przebranie, a napastnik w tym czasie oblewa kapitana terpentyną. Podczas ucieczki z klubu Laurel i Tommy o mały włos nie zostają przygnieceni przez spadającą kratownicę, która odcina im drogę ucieczki. Garfield wyjawia kapitanowi, co działo się z nim po pożarze, po czym wyjmuje i zapala zapalniczkę, którą następnie rzuca w stronę kapitana. W tym momencie pojawia się łucznik, który jednym celnym strzałem trafia w rzuconą zapalniczkę, ratując tym samym kapitana Rainesa. Nakazuje on kapitanowi uciekać, chcąc tym samym osobiście porozmawiać z Lynnsem. Pomimo jego starań nie udaje mu się przekonać Garfielda do poddania się, gdyż mężczyzna odwraca się i wchodzi w płomienie, padając chwilę później martwy na ziemię. Jakiś czas później w posiadłości Queenów, Thea i Oliver oglądają poranne wiadomości. Konwersację rodzeństwa na temat uszkodzeń klubu przerywa Moira wchodząca do salonu. Okazuje się, że słowa wypowiedziane wcześniej przez Theę pomogły matce się pozbierać i postanawia ona wrócić do pracy i objąć stanowisko po Walterze. Tymczasem w biurze pomocy prawnej, Joanna zabiera swoje rzeczy. Z powodu śmierci brata, zmuszona jest wyjechać na kilka tygodni, musząc zaopiekować się matką. Przed wyjazdem prosi Laurel, by przekazała odznakę strażacką brata mścicielowi, jako podziękowanie za pomoc. Laurel obiecała, że zrobi, co w jej mocy, by spełnić prośbę przyjaciółki. Po chwili do biura przychodzi również detektyw Lance, który podejrzewa, że córka okłamała go i wciąż posiada telefon od łucznika. Prosi ją o zwrot urządzenia, lecz po chwili postanawia, że odda córce urządzenia. Jak się później okazuje na komisariacie, detektyw Lance zainstalował w telefonie podsłuch, mając nadzieję, że Laurel skontaktuje się w końcu z mścicielem. Oliver odzyskuje przytomność i wypływa na powierzchnię, gdzie postanawia przebrać się w mundur najemnika, którego zabił. W kieszeniach kamizelki znalazł klucze oraz mapę wyspy.

Obsada[]

Role drugoplanowe

 • Annie Ilonzeh jako Joanna de la Vega
 • Ramon Terrell jako Danny de la Vega
 • Lee Vincent jako Kelton
 • Fraser Corbett jako Dave Ellet
 • Michael Daingerfield jako Ned Foster
 • Danny Nucci jako Raynes
 • Byron Mann jako Yao Fei Gulong
 • Sebastian Dunn jako Edward Fyers
 • Jeffrey Robinson jako Billy Wintergreen
 • Andrew Dunbar jako Garfield Lynns/Świetlik

Cytaty[]

 • Thea Queen – Już to widziałam.
 • Oliver Queen – Zlituj się, dawno mnie nie było. Przegapiłem świetne filmy Zacha... Gali... fianakisa.
 • Thea Queen – Mówię o mamie.
 • Oliver Queen – Kim jesteś i co zrobiłeś z Tommy'm, tym który wynajął stadion, by pograć nago z modelkami?
 • Tommy Merlyn – Potrzebował kopa w tyłek.
 • John Diggle – Laurel sama ma pokonać mordercę?
 • Oliver Queen – Nie naprawię całego zła.
 • John Diggle – Wiem, ale chyba daleko ci do formy.
 • Oliver Queen – Chyba tak.

Mężczyźni zaczynają walczyć, wpierw Oliver zostaje obezwładniony biurkiem, a następnie John

 • Oliver Queen – Co to udowodniło?
 • John Diggle – Że biurko jest solidne.
 • John Diggle – Przeżyłem to co ty, wystraszyłem się śmierci.
 • Oliver Queen – Nie o to chodzi... Na wyspie wiele razy ocierałem się o śmierć. Nie bałem się, bo nie miałem nic do stracenia. Jednak, gdy łucznik omal nie zabił mnie, pomyślałem o swoich bliskich. O rodzinie, o Laurel, o Tommym... Przeraziło mnie to, że ucierpią, gdy znów mnie stracą. Po raz pierwszy od dawna mam coś do stracenia.
 • John Diggle – Nic nie rozumiesz... Uważasz, że bliscy odbierają ci przewagę – jest odwrotnie. Dzięki nim stajesz się silniejszy. Pokonujesz śmierć, bo masz po co żyć. To najlepsza motywacja.

Ciekawostki[]

Zobacz też[]

Advertisement