Arrowwersum
Advertisement
Stub.svg Ta strona jest zaledwie zalążkiem artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go korzystając z odpowiedniego wzoru.

Każdy ma mroczne oblicze... Słyszałeś o Yin i Yang? Są w nas przeciwne siły – mrok i światło, zabójca i bohater...

Shado, „Tożsamość

Shado (zm. w 2008 roku) – więzień Edwarda Fyersa na Lian Yu oraz była studentka medycyny, będąca córką Yao Feia i siostrą Mei. Przez pewien czas była mentorką i zarazem dziewczyną Olivera Queena, a także dobrą przyjaciółką Sary Lance oraz Slade'a Wilsona, który później się w niej zakochał.

Shado była używana przez Edwarda Fayersa, by szantażować jej ojca, dopóki nie została uratowana przez Olivera i Slade'a. Po wielu niebezpiecznych przygodach na wyspie została zabita przez Anthony'ego Ivo w czasie misji ratowania życia Slade'a, a jej śmierć była jednym z czynników wpływających na późniejszą chęć zemsty Wilsona na Queenie.

Osobowość[]

Shado jest miłą i dojrzałą osobą jak na swój wiek, wykazała się tym niejednokrotnie podczas treningów z Oliverem dając mu różne rady i mądrości życiowe. Jeśli zajdzie potrzeba, nie powstrzymuje się od ranienia i zabijania kogokolwiek, co pokazała podczas ratunku ze strony Olivera i Slade'a, kiedy to szybko powala kilku strażników oraz uratuje Queena z rąk jednego z napastników, błyskawicznie skręcając mu kark. Shado jest niezwykle opiekuńcza dla swoich przyjaciół. Szybko zakochała się w Oliverze po kilku spotkaniach, wiedząc jednak, że był on zakochany w innej kobiecie. Ich związek był bardzo uczuciowy i intymny, mimo to, że wiedzieli, iż mogą nigdy nie opuścić wyspy. Jej ojciec, jak i ona mieli olbrzymi wpływ na życie Olivera.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Zdolności łucznicze Shado

  • Ekspert w walce wręcz – Shado jest niezwykle biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby powalić bez najmniejszego problemu kilku napastników.
  • Kondycja fizyczna – Shado przez kilka lat spędzonych na wyspie nabrała kondycji. Regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycję fizyczną.
  • Zdolności łucznicze – największą zdolnością Shado jest niezwykła umiejętność posługiwania się łukiem. Potrafi oddać strzał z niesamowitą dokładnością i szybkością, nawet gdy cel lub ona jest w ruchu.
  • Poliglota – Shado potrafi biegle posługiwać się kilkoma językami. Między innymi swoim ojczystym, jak i angielskim.
  • Zdolności medyczne – Shado będąc studentką medycyny, nauczyła się tworzyć różne wywary i mikstury lecznicze, które nie raz uratowały jej lub jej kompanom życie.
  • Medytacja – Shado jest specjalistą w medytacji, której to nauczyła między innymi Olivera.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Shado była córką byłego generała Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej - Yao Feia Gulonga oraz siostrą bliźniaczką Mei. Podczas dzieciństwa ojciec nauczył ją, jak walczyć i się bronić a powodem tej decyzji było to, że mężczyzna chciał mieć syna. Gdy dziewczyna osiągnęła wiek dojrzały — została lekarzem, zachowując swoje umiejętności w sztukach walki, które w przyszłości rozwijała. Kiedy jej ojciec zaginął Shado spędziła wiele lat czekając na niego, aż któregoś dnia nieznani mężczyźni przyszli do jej domu, twierdząc, że mają informacje o miejscu pobytu ojca. Ci jednak pracowali dla Edwarda Fyersa, więc ją porwali i przetransportowali na wyspę, gdzie znajdował się jej ojciec. Dziewczyna była więźniem żołnierza i dźwignią przetargową przeciwko ojcu.

Poznanie przyjaciół[]

Spotkanie z ojcem

Shado była więziona przez Edwarda jako szantaż na Yao Feiu. Mężczyzna nagrodził więźnia za pozostanie lojalnym pięciominutowymi widzeniami z córką. Została ponownie wykorzystane przez Edwarda, aby grozić Oliverowi i Slade'owi do oddania mu chipu sterującego wyrzutnią rakiet. Spotkanie przerodziło się jednak w walkę, podczas której udało się uwolnić Shado, obezwładniając kilku porywaczy i oraz samego Edwarda. W czasie ucieczki, Yao Fei został postrzelony w nogę, więc postanowił pozostać w tyle, aby zapewnić reszcie bezpieczną ucieczkę.

Podczas jednego z treningów Slade'a i Shado, dziewczyna postanawia osobiście szkolić Olivera i zaczęła od uderzania dłońmi w wodę w misce, aby też popracować nad jego cierpliwością i wytrwałością. Później zaczęła trenować go w łucznictwie, co na początku nie szło mu za dobrze. Mężczyzna dokonał licznych prób w strzelaniu do celu, ale każda z nich kończyła się niepowodzeniem. W trakcie rozmowy podczas szkolenia, oboje przeżyli pierwszy wspólny pocałunek, mimo pamięci Queena do dziewczyny, którą zostawił w Starling City. Po pewnym czasie we wraku samolotu pojawił się Yao Fei, który uważał, że udało mu się uciec z rąk Fayersa. Po krótkiej chwili kilku żołnierzy Edwarda pojawiło się na miejscu, twierdząc, że to starzec doprowadził ich do wraku. Tym samym cała czwórka została ponownie pojmana i zaprowadzona do obozu żołnierza. Po tym, jak Yao Fei okazał nieposłuszeństwo względem Edwarda, zaczął strzelać w nogę Slade'a, uderzył Olivera w twarzy, i strzelił Shado w ramię, chcąc tym samym ponownie zmusić mężczyznę do posłuszeństwa. Po nagraniu materiału, na którym ojciec Shado bierze na siebie winę zestrzelenie samolotu „Ferris Air”, Fyers strzelił w głowę chińczyka, zabijając go i pozostawiając jego córkę w rozpaczy.

Zatrzymanie planu Edwarda

Kiedy Oliver zdołał uwolnić się z użyciem noża wcześniej danego mu przez Yao Fei i zaatakował Edwarda i uwolnił przyjaciół. Po powaleniu kilku żołnierzy trio udało się w kierunku wyrzutni rakietowej w celu powstrzymania zestrzelenia samolotu. Shado zamierzała poinformować pilota poprzez odnalezioną centralę komunikacyjną, jednak została zatrzymana przez żołnierza. Zaczęła z nim walczyć, pozostawiając Oliverowi zadanie rozmontowania urządzenia naprowadzającego cel. Gdy chłopakowi udało się zmienić lot pocisku, okazało się, że nakierował go na bazę operacyjną Edwarda, doszczętnie ją niszcząc. W następstwie tego wydarzenia rzekomo zmarły Fyers ponownie schwytał Shado i używał jej jako karty przetargowej dla wolności Olivera. Młodzieniec nie chcąc ryzykować życia dziewczyny, wycelował łuk ze strzałką skierowaną bezpośrednio na Edwarda i trafił mu w szyję, zabijając go na miejscu po chwili konania.

Bliski koniec[]

Shado zaczęła nosić kaptur ojca, by go w ten sposób uhonorować. Pięć miesięcy po śmierci Fyersa, ona i Oliver zaczęli żyć już w dość zażyłym związku. Gdy pewnego dnia dostrzegli, że ich urządzenie zbliżeniowe wykryło intruzów, ruszyli w głąb wyspy, aby to sprawdzić. Gdy Shado na chwilę się odłączyła, została wzięta do niewoli. Została później ponownie uratowana przez Olivera i Slade'a, ale Queen widząc, iż Shado została uderzona w czasie przesłuchiwania, dokonał bestialskiego mordu. Po zakończeniu incydentu cała trójka zdała sobie sprawę, że nie są już sami na wyspie.

Przysługa dla Slade'a

Slade przekonał Shado, że musi porozmawiać z Oliverem, po tym, jak okazało się, że poważnie cierpi po zabiciu najemnika. Rozmawiała z nim sama, starała się go pocieszyć, odnosząc się do pewnej wschodniej filozofii, aby pomóc mu przezwyciężyć jego winy, a później całowali się namiętnie i kochali przy rzece. Slade zauważył ich, jednak postanowił im nie przeszkadzać i usunął się na jakiś czas. Następnie trójka wykorzystała mapę i zdjęcia, prowadząc ich do znalezienia jaskini z trupami japońskich żołnierzy z II Wojny Światowej.

Shado badała zwłoki, podczas gdy Slade i Oliver postanowili wejść wyżej by rozejrzeć się po okolicy. Gdy mężczyźni dotarli na szczyt góry, ujrzeli statek wystrzeliwujący rakietę w kierunku ich schronienia, co zmusiło ich do nagłego powrotu do Shado. Podczas ostrzeliwania ich kryjówki próbowali dotrzeć do kobiety, jednak obaj zostali powaleni przez wybuchy. Oliver został schwytany przez ludzi, którzy ich zaatakowali, jednakże Shado i Slade udało się ukryć w pozostałościach bazy, gdzie kobieta zajęła się potwornymi oparzeniami twarzy Slade'a, które poniósł w trakcie bombardowania. Była szczęśliwa, gdy usłyszała Olivera kontaktującego się z nimi za pośrednictwem radia ze statku wroga. Jakiś czas później podczas rozmowy w cztery oczy z Wilsonem, Shado zauważyła, że organizm mężczyzny wychładzał się z powodu obrażeń.

Ucieczka przed wrogeiem

Shado i Slade napadli na Anthony'ego Ivo i załogę Amazo gdy ci wyprowadzali Olivera z jaskini, gdzie poszukiwali buddyjskiego amuletu. W czasie negocjacji doszło do strzelaniny, w której trakcie Queen zabierał ze sobą Sarę i razem ze spotkanymi po chwili Shado i Sladem uciekli w głąb wyspy. W trakcie pogoni Shado uzbroiła bombę i zdetonowała ją, aby opóźnić pościg. Gdy uciekli, Oliver wyjawił, iż amulet jest we wraku samolotu, na co Shado odpowiedziała, że ma go ze sobą, gdyż buddyjski cytat przypomina jej o ojcu. Odkryli, iż na drugiej stronie amuletu są współrzędne okrętu z II wojny światowej, na którego pokładzie może znajdować lek zdolny uratować ludzkość. Oliver chciał wiedzieć, czy lekarstwo może uratować Wilsona, który stawał się coraz słabszy.

Shado była załamana, gdy odkryła, kim naprawdę był Oliver sprzed wyspy, kiedy to zabrał Sarę na jacht, będąc w związku z Laurel, która czekała na niego w Starling City. Po jakimś czasie zespół znalazł się na łodzi podwodnej, gdzie przeszukiwali każdy kąt w celach podania niezwykłego leku Wilsonowi. Mężczyzna był już w stanie agonii, kiedy to jego przyjaciele podali mu lek. Przy tej czynności, Slade wyznał Shado, co tak naprawdę do niej czuje. Nagle wojownik dostał drgawek oraz zaczął się szarpać, gdy nagle opadł z sił. Po sprawdzeniu jego pulsu okazało się, że mężczyzna nie żyje. Przyjaciele opłakiwali kompana, gdy nagle przez drzwi wtargnął Ivo wraz ze swymi ludźmi, który zabrał całą trójkę oraz skrzynie z niezwykłym lekiem ze sobą.

Śmierć Shado

Na zewnątrz Ivo postawił Olivera przed wyborem, w którym to chłopak miał zdecydować, którą z dziewczyn ocali. Jeśli jednak nie dokonałby wyboru, zabiłby obie. W ostatniej chwili odliczania Queen wybrał Sarę, czego wynikiem była śmierć Shado poprzez strzał w głowę. Po chwili podbiegł Slade, któremu siły wróciły, zabił troje załogantów i spostrzegł ciało kobiety, które wziął w ręce, poprzysięgając zemstę. Shado została pochowana przez Slade'a obok jej ojca i ojca Queena.

Występy[]

Arrow[]

Komiksy[]

  1. Shado of the Past

Ciekawostki[]

Galeria[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Przypisy[]


Zobacz też[]

Advertisement