Arrowwersum
Advertisement

Jak mówiłem od początku, jestem przyszłością Flash...

Barry Allen, „Wiem, kim jesteś

Bartholomew „Barry” Allen (ur. 14 marca 1989 roku, zm. 24 maja 2017 roku) – alternatywna przyszła wersja Barry'ego Allena, która w pewnym momencie swojego żywotu stała się potężnym sprinterem nazywanym Savitarem, którego nazwa odnosiła się do hinduskiego boga ruchu. Powstało wiele mitów i legend na temat jego osoby w całym multiwersum i był określany jako Bóg Prędkości oraz Władca Szybkości. Został również nazwany Mrocznym Panem przez kult, który prowadził za pomocą pewnego akolity nazywanego Doktorem Alchemym.

W pewnym momencie Barry spotkał swoją młodszą wersję, z którą przegrał walkę, w wyniku czego został zamknięty w Mocy Prędkości na wieczność. Mimo porażki Savitar stał się jedynym wrogiem, który tak poważnie i emocjonalnie złamał Flasha. Kiedy młodsza wersja Barry'ego stworzyła linię czasu nazywaną Flashpointem, mężczyzna postanowił ukazać się światu za pomocą swojego kultu i kamienia filozoficznego, którym to obdarowywał wiele osób meta-genami. Podobnie uczynił z Wallym Westem, którego następnie podstępem zmusił do uwolnienia go z więzienia w wymiarze prędkości. Niedługo po tym sprzymierzył się z Killer Frost, z którą wypełniał swoje przeznaczenie. Po serii niefortunnych zdarzeń okazało się, że sprinter nie zabił Iris tylko H.R., przez co wkrótce zostanie wymazany z istnienia. Mimo prób nie udało mu się uratować siebie i stanął do walki z Flashem, Kid Flashem i Flashem z Ziemi-2, w wyniku której utracił zbroję. Ostateczny cios zadała jednak Iris, która zastrzeliła aberracją, po czym ten został wymazany z istnienia.

Osobowość[]

Zanim stał się Savitarem, Barry był moralną, honorową i bezinteresowną osobą wykorzystującą swoje zdolności do pomocy innym. Po utracie Iris i odrzuceniu przez przyjaciół stał się szalony, zostając nemezis samego siebie. Ukształtował sobie alter ego, uważając, iż jest bogiem, spoglądającym na wszystkich z wyższością, pogardą i drwiną. Uważa, że musi mu być oddawana cześć, przez co stworzył z pomocą Doktora Alchemy kult wykonujący jego polecenia. Savitar jest bezwzględnym i okrutnym człowiekiem wobec innych, co pokazał, mordując policjantów w kryjówce swoich wyznawców, czy też brutalne pobicie Barry'ego. Mimo to głównie koncentruje się na psychicznym zniszczeniu Allena, doprowadzając go do odczuwania bólu i nieszczęścia, zabijając jego ukochaną.

Savitar nienawidzi Barry'ego, za to, co ten mu uczynił w przyszłości, lecz mimo to ukazuje w stosunku do niego niewielką ilość empatii, wspominając o jego cierpieniu spowodowany utratą ojca i matki. To jednak nie przeszkadzało mu w byciu aroganckim, zimnym, sadystycznym, niemoralnym i manipulacyjnym przestępcą, nieposiadającym poczucia winy, czy też wyrzutów sumienia za swoje czyny. Właśnie jego szaleńcze złożona osobowość sprawiła, że zaczął być on traktowany jako aberracja i został odrzucony przez zespół, co go stworzyło.

Moce i zdolności[]

Moce[]

Superszybkość Savitara

 • Superszybkość – Savitar posiada superszybkość, która jest jego atutem w byciu przestępcą. Jest on tak szybki, że ludzkie oko nie dostrzega żadnego ruchu i tylko inny sprinter, chociaż z trudnością, może go zauważyć.
 • Szybka regeneracja cząsteczek – dzięki swojej superszybkości, jego cząsteczki regenerują się w niezwykłej prędkości.
 • Nadludzka wytrzymałość – ciało Savitar jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego człowieka bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia.
 • Nadludzka siła – dzięki swojej superszybkości, Savitar może zadawać niezwykle potężne ciosy, a także wykonywać niezwykle efektywne uniki.
 • Zwiększony refleks – dzięki swojej superszybkości, Savitar posiada zwiększony refleks, który pozwala mu między innymi na przyspieszoną percepcję.
 • Podróżowanie w czasie – przy osiągnięciu niezwykle szybkiej prędkości i działaniu wielu innych nieznanych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, Savitar może złamać barierę czasoprzestrzenną i podróżować w czasie. Oprócz tego, że ta umiejętność jest niezwykle potężna, jest też niezwykle niebezpieczna i niekontrolowana.
 • Elektrokineza – Savitar może generować potężne błyskawice energetyczne i przekierowywać je w wybranym kierunku, przy uzyskaniu odpowiedniej prędkości. Zazwyczaj robi to nieświadomie podczas biegu, ale przy odpowiednim użyciu może strzelać nimi, a także przywracać akcję serca.
 • Nietykalność – dzięki swojej superszybkości, wszystkie komórki ciała Savitara mogą wibrować z taką samo częstotliwością jak powietrze, dzięki czemu może przechodzić płynnie przez dowolne przedmioty stałe bez jakichkolwiek obrażeń.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Zdobycie artefaktu

Savitar posiadał identyczne życie, co Barry Allen, aż do pewnego momentu, w którym chłopak stworzył Flashpoint[1].

W usuniętej linii czasu przed Flashpointem Barry stworzył pozostałości czasu, aby wspólnie z nimi zatrzymać Savitara. Dzięki swoim zdolnością wróg pokonał wszystkich, lecz oszczędził tylko jednego z nich, robiąc to, w celu zapewnia powstania samego siebie. Ta istota po powrocie do swoich czasów została odrzucona przez przyjaciół, którzy uważali go za aberrację, a nie prawdziwego Allena. Zdesperowany i załamany postanowił pokonać ten ból, stając się bogiem. W pewnym momencie zdobył kamień filozoficzny, zaczął nazywać siebie „bogiem prędkości” i założył czczący go kult. Legendy o jego postaci rozprzestrzeniły się po całym multiwersum, a on sam niedługo po tym zyskał wytrzymałą zbroję. Przed każdym pojawieniem się na Ziemi, jego kult pod przywództwem Alchemy'ego przygotowywał świat na jego przyjście, poprzez stworzenie armii meta-ludzi, którymi miał dowodzić[1].

W pewnym momencie Savitar został pokonany przez Barry'ego Allena z przyszłości, który w jakiś sposób zamknął wroga na wieczność w nicości poprzez umieszczenie kamienia filozoficznego w starożytnej szkatułce. Po tym, jak Allen stworzył Flashpoint, Savitar zdał sobie sprawę z rosnącej potęgi bohatera i postanowił ponownie postawić nogę na Ziemi z pomocą Juliana Alberta, planując zemstę za to, co mu się przydarzyło[1].

Walka z Flashem[]

Zabójstwo Edwarda

Kiedy Rywal przegrał i trafił do celi w Iron Heights, Doktor Alchemy wyznał mężczyźnie, że się na nim zawiódł. Następnie pojawił się Savitar, który to zadał kilka mocnych ciosów sprinterowi, po czym wykonał ostatnie, śmiertelne uderzenie[2].

Kiedy Doktor Alchemy zamierzał przekształcić Wally'ego Westa i jego kryjówka podstępem została zaatakowana przez Flasha i Departament Policji, Savitar wbiegł do pomieszczenia, uwolnił swoich wyznawców i pozbył się kilku policjantów. Następnie po tym, jak Wally dotknął kamienia i jego ciało objął kokon, sprinter chwycił Flasha i przedstawił mu się, po czym zamierzał go wykończyć[3].

Zamrożone ciało Savitara

Detektyw West próbował zestrzelić napastnika sprintera, lecz go nie widział. Po chwili Savitar zabrał Flasha w bieg po mieście z niezwykłą prędkością, który skończył się w porcie. Tam mężczyzna chciał zakończyć wojnę z Flashem, dusząc go, kiedy to pojawili się Vibe i Caitlin Snow. Dziewczyna zamroziła niewidzialnego dla jej oka wroga, prowokując go do ucieczki. Jakiś czas później Savitar pojawił się przed szpitalem, nawołując Juliana i prosząc go, aby ten ponownie mu pomógł jako Doktor Alchemy[4].

Kiedy Allen i Jay Garrick zaatakowali Alchemy'ego, Flash z Ziemi-3 postanowił zająć się wrogiem, jednak ten pokonał bohatera, szydząc z niego. Kiedy zamierzał się go pozbyć, kamień filozoficzny został umieszczony w szkatułce, zamykając „boga prędkości” w próżni. Ten jednak nie zamierzał skończyć swojego dzieła i zmusił Cisco do uwolnienia go, przez co Savitar miał okazję ponownie zmierzyć się z Allenem i w dodatku z Wallym. Kiedy wyglądał, jakby miał się oby pozbyć, szkatuła ponownie została zamknięta, a ten zniknął. Dla bezpieczeństwa, Garrick i Allen postanowili umieścić artefakt w Mocy Prędkości[5].

Pierwsza prawdziwa walka z Flashem

Wiedząc, że Wally zaczyna osiągać odpowiednią prędkość do otworzenia portalu do Mocy Prędkości, Savitar zaczął tylko mu się objawiać, szydząc z osoby bohatera i walcząc z nim. Wtedy też zespół ponownie zaczął kontaktować się z wrogiem poprzez Juliana, kiedy to zdradził, że jest coraz bliżej osiągnięcia swojego celu i żadne działania bohaterów nie zmienią przyszłości. W końcu zdesperowany Wally podjął się wyrzucenia ostatniego fragmentu kamienia filozoficznego do Mocy Prędkości, robiąc to w tajemnicy przed drużyną. Savitar podpuszczał młodzieńca, który ostatecznie wypełnił swój cel, nie wiedząc, iż w rzeczywistości spełnił pragnienie wroga. Złowrogi spriner wykorzystał okazję i zastąpił swoje miejsce w wymiarze szybkości młodym Westem, mogąc tak opuścić swoje więzienie. Pierwsze co zrobił, to stanął do walki z Flashem, który z góry był przegrany. Savitar wbił ostrze w klatkę piersiową bohatera, mówiąc, że zamierza go zabić, ale czas na to jeszcze nadejdzie, po czym uciekł, zostawiając rannego Barry'ego zdanego na siebie[6].

Savitar próbował namierzyć kawałek swojej zbroi, którą wbił w Barry'ego podczas poprzedniej walki, aż na swojej drodze napotkał Jesse Quick. Dziewczyna zrozpaczona utratą Wally'ego zamierzała sama pokonać sprintera, ale dostrzegła, że ten jest o wiele silniejszy, niż myślała. Rozpoczęła się walka, którą bohaterka szybko przegrała. Savitar chwycił Jesse i zdradził, że ma w przyszłości dla niej ciekawe plany. Zaraz po tym przerażona dziewczyna wbiła mu jego własne ostrze, raniąc go i zmuszając do ucieczki[7].

Sojusz z Killer Frost[]

Spotkanie Killer Frost

W lesie Central City Savitar spotkał Caitlin Snow, która przeszła mutację w Killer Frost, oznajmiając, iż na nią czekał. Dziewczyna wystraszyła się, iż sprinter będzie chciał ją zgładzić, lecz ten zaprzeczył, prosząc ją o dołączenie do niego. Killer Frost nie zamierzała przyjąć propozycji, ale zapytała, co takiego miałby on do zaoferowania. Słysząc to pytanie, Savitar klęknął i rozpoczął otwieranie zbroi, ukazując Caitlin swoje prawdziwe oblicze, dzięki czemu zyskał jej zaufanie[8].

Przewidując, że jego młodsza wersja będzie próbowała zbudować pułapkę z pomocą Tracy Brand, Savitar wysłał Killer Frost, aby powstrzymała bohaterów. Za pierwszym razem dziewczyna została zmuszona do odwrotu, podobnie jak za drugim razem, więc posunęła się ona o krok dalej i zagroziła Joemu, że zamorduje Cecille Horton, jeśli ten nie stawi się w umówione miejsce z naukowcem. Jej groźby zostały odebrane i bohaterowie pojawili się na miejscu, gdzie Vibe zaskoczył Caitlin i ją ogłuszył. Savitar nie mogąc pozwolić na taki obrót sprawy, zabrał nieprzytomną dziewczynę i uciekł. Nie minęło długo od ostatniego spotkania, kiedy Flash wybiegł na ulice Central City i przywołał Savitara. Stojąc przed jego obliczem, wydedukował, iż pod zbroją kryje się on sam – z przyszłości, gdyż tylko on mógł wiedzieć o wszystkim, co się dzisiaj stało, gdyż sam to przeżył. Te słowa zmusiły sprintera do ściągnięcia zbroi i ukazania swojej osoby, szyderczo naśmiewając się z bohatera, iż od początku mu mówił, że jest przyszłością[9].

Utrata wspomnień

Przygotowując się do kolejnego kroku, Savitar nagle został pozbawiony wszelakich wspomnień, co spowodowane było faktem, iż jego młodszej wersji usunięto pamięć. Gdy w pomieszczeniu pojawiła się Killer Frost, mężczyzna zaatakował ją, uświadamiając sobie po chwili, iż nie wie, kim jest. Dziewczyna postanowiła zająć się tą sprawą i pomogła drużynie odwrócić efekt, przywracając pamięć Savitarowi[1].

Barry naprawiał swoją zbroję po ostatnim starciu z bohaterami, kiedy to podeszła do niego Killer Frost, pytając, czy naprawdę zamierza zabić Iris. Mężczyzna dostrzegł, że kobieta zaczyna w niego wątpić, lecz przekonał ją do słuszności swoich czynów. Nagle przypomniał sobie coś, czego nie przeżył – to jak namówił Snarta do pomocy, jednak wiedział, iż nie ma sensu im przeszkadzać, gdyż i tak wszystko się uda. Kiedy Leonard z Allenem zdobyli to, czego szukali, Savitar wtargnął do S.T.A.R. Labs udając Barry'ego, dzięki czemu zespół wyjawił mu, gdzie ukrywa się Iris. Z tymi informacjami mężczyzna udał się na Ziemię-2, gdzie w krótkiej walce złamał nogę Wally'emu. Zaraz po tym zaskoczył jej ojca i Harry'ego, porywając dziewczynę i zabierając kilka godzin później na ulicę Infantino Street. Tam niedługo po tym ukazał się też Flash, który próbował powstrzymać wroga za pomocą Speed Force Bazooki, lecz bezskutecznie. Savitar przyznał, że wszystko, co robił Allen do tej pory, miało za zadanie doprowadzić go do tego momentu, a zbudowane urządzenie nie działało dzięki kamieniowi filozoficznemu, który został przez niego wrzucony do Mocy Prędkości. Zaraz po tym wbił Iris ostrze w serce, uśmiercając ją i uciekając z miejsca[10].

Chwila przed śmiercią

Savitar zabrał Bazookę ze sobą i nakazał Killer Frost przestać walczyć z Vibem, uważając, że ten im się jeszcze do czegoś przyda. Nagle przypomniał sobie coś, co go zdziwiło – Iris nie zginęła, a zamiast jej sprinter zabił H.R., co oznaczało, że przyszłość dla niego zaczęła się zmieniać. Wiedząc, że to dla niego koniec, opracował plan B, który polegał na zmodyfikowaniu Speed Force Bazooki w ten sposób, aby po wystrzeleniu jej w Savitara, ten został zdefragmentowany i ponownie złożony w całość, co pozwoliłoby mu nie być wymazanym z istnienia, a także istnieć w każdym miejscu i czasie jednocześnie. Zagroził mu zabiciem Caitlin, jeśli nie wykona jego polecenia, po czym udał się na spotkanie z samym sobą, gdzie Allen powiedział, że mogą mu pomóc. Wspólnie odwiedzili S.T.A.R. Labs, gdzie zespół starał mu się przedstawić plan, mimo nienawiści do jego osoby. Savitar jednak miał inny plan i skorzystał z okazji, uwalniając kamień filozoficzny i doprowadzając do wybuchu niszczącego laboratorium. Sam wrócił do swojej kryjówki, gdzie urządzenie było gotowe, a Ramon został zabrany przez Gypsy w bezpieczne miejsce. Zaraz po tym wraz z Caitlin zamierzał użyć urządzenia, lecz plan się nie powiódł. Wtedy pojawił się Cisco z zespołem, który powiedział, że przerobił broń w inny sposób, bo nie myślał stworzyć z niego boga. Rozpoczęła się walka między nim a trzema sprinterami, a do bohaterów dołączyła sama Caitlin, którą przekonał Ramon. W ten sposób Savitar utracił zbroję, którą Allen zniszczył, po czym ogłuszył wroga. Ten jednak wstał i zamierzał wykończyć samego siebie, kiedy to w jego kierunku strzał w plecy oddała Iris, uśmiercając go i doprowadzając do wymazania z istnienia[11].

Występy[]

Flash[]

 1. Paradoks
 2. Cień
 3. Killer Frost
 4. Prezent
 5. Atak na Central City
 6. Gniew Savitara
 7. Powrót do Mocy Prędkości
 8. Wiem, kim jesteś
 9. Przyczyna i skutek
 10. Infantino Street
 11. Meta

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Savitar był człowiekiem, który miał obsesję na punkcie prędkości i w pewnym momencie zaczął studiować Moc Prędkości, zyskując tym samym w dziwny sposób zdolności. Następnie obrał sobie za cel wyeliminowanie wszystkich sprinterów, ażeby on był jedynym, który będzie posiadał połączenie z niezwykłym wymiarem.

Galeria[]

Sceny z serialu „Flash[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Przyczyna i skutek” wyemitowany 9 maja 2017 roku.
 2. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Paradoks” wyemitowany 11 października 2016 roku.
 3. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Cień” wyemitowany 15 listopada 2016 roku.
 4. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Killer Frost” wyemitowany 22 listopada 2016 roku.
 5. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Prezent” wyemitowany 6 grudnia 2016 roku.
 6. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Gniew Savitara” wyemitowany 7 marca 2017 roku.
 7. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Powrót do Mocy Prędkości” wyemitowany 14 marca 2017 roku.
 8. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Flash z przyszłości” wyemitowany 25 kwietnia 2017 roku.
 9. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Wiem, kim jesteś” wyemitowany 2 maja 2017 roku.
 10. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Infantino Street” wyemitowany 16 maja 2017 roku.
 11. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Meta” wyemitowany 23 maja 2017 roku.

Zobacz też[]

Advertisement