Arrowwersum
Advertisement

Samotny strzelec” – trzeci odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 24 października 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 22 października 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Oliver Queen zostaje zaskoczony, kiedy ktoś eliminuje jeden z jego celów. Celem Strzały jest doprowadzenie ludzi do poczucia sprawiedliwości, a wszelaka pomoc i uśmiercanie ich nie jest na rękę łucznikowi. Milioner wkrótce dowiaduje się, że mężczyzna jest Deadshotem, który zabija biznesmenów, którzy próbują wylicytować jedną z większych firm. Walter Steele jest jednym z celów najemnika, więc Oliver „werbuje” komisarza Lance do pomocy. Tymczasem młody Queen dowiaduje się, że Laurel i Tommy spali ze sobą.

Scenariusz[]

Zabójstwo Jamesa Holdera

Kaptur wziął za cel Jamesa Holdera – dewelopera, którego firma umieszczała uszkodzone czujniki dymu w tanich mieszkaniach w Glades, doprowadzając tym samym do wielu pożarów i zgonów. Łucznik odwiedził go, aby porozmawiać o tym, co powinien zrobić Holder, ale w tym momencie tajemniczy mężczyzna oddał strzał w serce biznesmena. Łucznik wystrzelił strzały w jego kierunku, ale nie mógł nic zrobić z powodu kul lecących w jego stronę, dzięki czemu morderca zdołał uciec. Kiedy Oliver powrócił do swojej kryjówki, uświadomił sobie, że kula, którą został postrzelony przez napastnika, była zatruta. Szybko podbiegł do swojej skrzyni, zażył zioła, po czym stracił przytomność. Na wyspie tajemniczy łucznik, który postrzelił Queena, starał się mu pomóc. Dał Oliverowi zioła do zjedzenia, a potem wyciągnął strzałę z jego piersi. Oliver obudził się i zauważył, ile czasu zajął mu powrót do „żywych”, po czym udał się do domu, gdzie w salonie dostrzegł policję. John przedstawił milionerowi, że Thea z przyjaciółkami włamały się do sklepu z ciuchami i zaczęły przymierzać sukienki. W tym samym czasie policja badała miejsce śmierci Holdera, gdzie detektyw Hilton odnalazł strzały. Właśnie przez to uważał, że za zabójstwo odpowiedzialny jest łucznik, ale detektyw Lance nie był pewny do końca, czy mściciel zmienił swój styl działania.

Powróciwszy do kryjówki, Oliver zbadał truciznę użytą w kuli, która doprowadziła go do znanego zabójcy zwanego Deadshotem. W tym czasie morderca na swoim ciele tatuował nazwisko ofiary – Jamesa Holdera, oglądając przy tym wiadomości mówiące o śmierci mężczyzny. Queen postanowił otworzyć klub nocny w Glades, gdzie była położona fabryka – miał zamiar go używać jako przykrywki dla zakapturzonego łucznika i tajnej bazy, a swój pomóc przedstawił Tommy'emu. Tymczasem w Departamencie Policji detektyw Hilton powiedział swojemu partnerowi, że kula znaleziona w ciele Hodlera była zatruta kurarum, co tylko wzmocniło przekonania Quentina, że ktoś inny stoi za śmiercią bogacza i udał się sam zbadać miejsce zbrodni. Zaraz po tym Oliver odkrył, że zatrute kule pochodzą od rosyjskiego braterstwa, więc udał się do pewnego warsztatu samochodowego, gdzie chciał rozmawiać z Leonovem. Ten początkowo wziął go za wroga, ale Queen pokazał mu swój tatuaż, który symbolizował to, że jest on osobą wysoko postawioną w szeregach organizacji. Alexi od razu zmienił ton rozmowy, po czym dowiedział się, że mężczyzna poszukuje użytkownika pocisków z kurarum. Zagroził także, że jeśli Oliver nie byłby tym, za kogo się podawał, miał wysłać swojego człowieka, aby się go pozbył wraz z jego rodziną. Tymczasem Deadshot uderzył ponownie, zabijając Carla Rasmussena, co zaprowadziło policję na trop. Wszyscy zamordowani byli zainteresowani kupnem firmy Unidac Industries, która miała zostać sprzedana na aukcji. Podczas rozmowy zostało wyraźnie przekazane, że ojczym Olivera, Walter Steele, może być jednakowo osobą, która wynajęła zabójcę lub osobą, która jest następna na celowniku Deadshota.

Bójka w klubie Fullera

Oliver z Tommym udali się do klubu nocnego Poison prowadzonego przez Maxa Fullera – mężczyznę, z którego żoną przed ślubem przespał się Queen. Przyjaciele wpadli na Laurel, a zaraz po niej na Theę, która była mocno podpita. Oliver miał zamiar zabrać ją do domu, ale ta odmówiła, a następnie w złości zdradziła, że jego najlepszy przyjaciel sypia z jego byłą dziewczyną, lecz ta sytuacja nawet nie poruszyła milionera. Jakby tego było mało, pojawił się właściciel klubu, Max, który zabrał Queena w ustronne miejsce, a następnie kazał swoim ochroniarzom pobić mężczyznę. W jego obronie stanął Merlyn, który chciał chronić przyjaciela, niestety bezskutecznie. Niespodziewanie zjawiła się Laurel, która obezwładniła Fullera, a ten za takie upokorzenie nakazał trójce wynosić się z jego lokalu i nigdy nie wracać. Ranny Oliver starał się uciec od zakapturzonego mężczyzny, który strzelił w niego strzałą, a następnie pielęgnował go do powrotu do zdrowia. Rozbitek wędrował po lesie, ale na nieszczęście wpadł w pułapkę i został złapany w sieć.

Diggle zabrał Queena i Merlyna do Big Belly Burger, w której obaj przyjaciele wyjaśnili sobie sytuację związaną z Laurel. Następnie Oliver dostał telefon od Leonova, który powiedział, że Deadshot tak naprawdę nazywa się Floyd Lawton, a także podał mu adres zabójcy. Kaptur postanowił od razu rozprawić się z zabójcą, jednak został zauważony i doszło do szybkiej wymiany ognia. Łucznikowi udało się ochronić przed pociskami, jednak Deadshot uciekł, pozostawiając swój komputer. Nie posiadając odpowiednich umiejętności, Oliver zabrał urządzenie ze sobą do Queen Consolidated, gdzie zwrócił się do jednej z pracownic IT, Felicity Smoak, o pomoc. Ta odnalazła na dysku plany miejsca, w którym miała odbyć się aukcja Unidac Industries, a także odkryła, że Warren Patel wynajął Floyda Lawton. Niestety zadania nie ułatwiał fakt, że budynek giełdy był otoczony trzema wieżami, z których doskonale było wszystko widać, więc Deadshot mógł oddać strzał z każdego miejsca. Wiedząc, że nie obstawi wszystkich miejsc i jednocześnie nie będzie mógł ochronić kolejnego celu wroga, Kaptur udał się do detektywa Lance'a. Powiedział mu wszystko, co wie o zabójcy i człowieku, który go zatrudnił, po czym poprosił go o pomoc.

Kaptur pomaga rannemu Johnowi

Niedługo przed aukcją, budynek był zapełniony ludźmi, w którym znajdowała się również rodzina Olivera. Po chwili pojawiła się policja, która obstawiła wszystkie miejsca i aresztowała Patela. Lance postanowił sprawdzić status swoich ludzi – wszyscy potwierdzili, że nic się nie dzieje. Piąty głos nie należał do funkcjonariusza, lecz do Deadshota, który był już gotowy do kolejnego uderzenia. Jego kolejnym celem stał się Walter, ale w ostatniej chwili uratował go Quentin, który dostrzegł laser snajperki. Deadshot zaczął na ślepo strzelać do przypadkowych osób. Oliver kazał Diggle'owi wyprowadzić rodzinę, a sam udał się rozprawić z wrogiem, zakładając ukradkiem swój strój strój, ukryty wcześniej w koszu na śmieci. Za nim wyruszył Diggle, który wykonał rozkaz milionera. Łucznik dostał się do miejsca, gdzie przebywał Deadshot i mężczyźni zaczęli do siebie strzelać. Jedna ze strzał trafiła w oko Deadshota, ogłuszając go. Niestety w całym zamieszaniu Diggle został przypadkowo postrzelony. Na wyspie tajemniczy zakapturzony mężczyzna uwolnił Olivera z pułapki. Powiedział, że jeśli tak będzie się zachowywał, to ktoś zabije go. Kaptur ukradkiem wymknął się z budynku, zabierając ze sobą rannego Diggle'a do swojej kryjówki. Tam podał mu zioła, dzięki którym po niedługiej chwili ochroniarz odzyskał przytomność. Kiedy zaczął się rozglądać dookoła, dostrzegł Olivera w stroju mściciela stojącego naprzeciw niego.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

 • Oliver Queen – Co się stało?
 • John Diggle – Gliny ją przywiozły. Włamała się do sklepu, przymierzała sukienki, była pijana. A jak minął pański wieczór?
 • Oliver Queen – Po tym jak wyszedłem do toalety i nie wróciłem?
 • John Diggle – Od dziś sikamy razem...
 • Tommy Merlyn – Jesteś pewny? Nigdy nie prowadziłeś... czegokolwiek. Może obejrzymy konkurencje? W centrum otworzył się klub Maxa Fullera – Poison.
 • Oliver Queen – Max Fuller? Spałem z jego narzeczoną.
 • Tommy Merlyn – Przed ślubem...
 • Oliver Queen – Na próbie wesela.
 • Tommy Merlyn – Czyli przed ślubem.
 • Tommy Merlyn – Ooo, myślałem, że prawa wyryte na kamieniu zabraniają ci dobrej zabawy.
 • Laurel Lance – Bardzo śmieszne Tommy.
 • Carly Diggle – Adoptowałeś dwóch białych chłopców?
 • John Diggle – To mój klient: Oliver Queen.

Carly widząc obolałych milionerów

 • Carly Diggle – Świetnie go bronisz.
 • Tommy Merlyn – Jeśli chodzi o Laurel, miałem ci powiedzieć... Czekałem na okazję...
 • Oliver Queen – Nie robią kartki: „Przepraszam, że z spałem z dziewczyną zaginionego kumpla”?
 • Oliver Queen – Felicity Smoak? Oliver Queen.
 • Felicity Smoak – Wiem kim pan jest, panie Queen.
 • Oliver Queen – „Pan Queen” był moim ojcem.
 • Felicity Smoak – Ale nie żyje... Utonął, a pan nie... I przyszedł pan do działu internetowego słuchać jak trajkocze. Kończę za trzy... dwa... jeden...
 • Oliver Queen – Mam problem z laptopem. Serwowałem w sieci i zalałem go kawą.
 • Felicity Smoak – To dziury po kulach.
 • Oliver Queen – Kawiarnia jest w złej dzielnicy. Da radę wydostać z niego coś? Będę zobowiązany.

Ciekawostki[]

 • Adres hotelu, w którym ukrywa się Deadshot to 1700 Broadway w Nowym Jorku. Jedno z biur DC Comics znajduje się pod tym adresem.
 • Niektóre z nazwisk na ciele Deadshota są ludźmi z listy Strzały: Gordon Verheul, Todd Pittson, czy też Ken Shane. Inne zaś pochodzą z komiksów i nawiązują do porwania syna przestępcy: Wes Anselm i Andy Haskell. Można również zauważyć nazwisko Andrew Diggle, które mówi o zabójstwie brata Johna.

Zobacz też[]

Advertisement