Arrowwersum
Advertisement

S.T.A.R. Labs (Scientific and Technological Advanced Research Laboratories/Laboratoria Zaawansowanych Badań Naukowych i Technologicznych) – placówka badawcza zlokalizowana w Central City. Największym i najsłynniejszym jej wynalazkiem jest akcelerator cząsteczek, którego wybuch spowodował przedostanie się do atmosfery czarnej materii, co dało początek istnieniu większości znanych meta-ludzi. Od tego czasu działa ona przede wszystkim jako kryjówka drużyny Flasha oraz więzienie dla niebezpiecznych meta-ludzi.

Historia[]

Projekt S.T.A.R. Labs

W roku 2000 Harrison Wells i jego narzeczona - Tess Morgan przygotowywali się do otwarcia laboratorium. Początkowo miało ono nosić nazwę T.E.S.S. Labs - Technological Engineering Scientific Studies, jednak ostatecznie oboje wybrali nazwę S.T.A.R. Labs. Zanim ich marzenie urzeczywistniło się, pochodzący z przyszłości Eobard Thawne doprowadził do ich wypadku samochodowego, w którym kobieta zginęła, zaś Thawne przejął tożsamość Harrisona i jako on założył zakład naukowy, zachowując przy tym zarówno nazwę oraz wygląd zewnętrzny w formie opracowanej przez nieżyjącą już parę. Pod jego przewodnictwem S.T.A.R. Labs zbudowało akcelerator cząsteczek nowej generacji, który miał przynieść nowe metody leczenia w medycynie oraz zapewnić postęp w badaniach naukowych, a w rzeczywistości jedynie miał sprawić, że Barry Allen stanie się Flashem. Został on publicznie uruchomiony w grudniu 2013 roku, a w wydarzeniu tym uczestniczyło wielu ludzi — wśród nich był też młody kryminolog. Po 45 minutach akcelerator stał się niestabilny, w efekcie czego doszło do wybuchu i uwolnienia fali czarnej materii, która zniszczyła znaczną część placówki, natomiast fala uderzeniowa spowodowała śmierć 17 ludzi, a wielu innych doznało obrażeń. Po pewnym czasie okazało się, że część ludzi poddana działaniu czarnej materii zapadła w śpiączkę i obudziła się z wyjątkowymi, nadludzkimi zdolnościami. Zostali oni określeni przez Cisco Ramona jako meta-ludzie - ludzie z niezwykle rzadkim meta-genem. Po eksplozji laboratorium zostało sklasyfikowane jako obiekt z 4. kategorią niebezpieczeństwa i nie było od tego czasu w pełni funkcjonalne. „Doktor Wells” utracił swoją reputację jako naukowiec i wielu obwiniało go o to, co się wydarzyło w grudniowy wieczór. Od tego momentu udawał, że utracił również zdrowie, a dokładniej zdolność samodzielnego poruszania się, więc postanowił poruszać się na wózku inwalidzkim - w taki sposób chciał oddalić od siebie ewentualne podejrzenia dotyczące jego prawdziwej tożsamości. Placówka po tym wydarzeniu znajdowała się w złej kondycji i nie była w stanie konkurować z innymi firmami badawczymi, zwłaszcza z Mercury Labs.

Główne laboratorium placówki zostało później przekształcone w skrzydło medyczne dla Barry'ego. Po wybudzeniu ze śpiączki i odkryciu swoich niezwykłych możliwości pozostali pracownicy S.T.A.R. Labs dostosowali je tak, aby wspierać działanie Flasha. Tunel wchodzący w skład zniszczonego akceleratora cząsteczek zmodyfikowano, aby pełniło funkcję więzienia dla meta-ludzi stanowiących publiczne zagrożenie. Po zdradzeniu przez Eobarda swojej tożsamości jako Reverse-Flasha, przyszłość firmy pozostawała niepewna do czasu jego zgonu. W swoim testamencie, sporządzonym na wypadek niepowodzenia opracowanego planu i związanej z tym śmierci, przekazał on prawo własności do laboratorium na rzecz Barry'ego Allena.

Podziemia[]

Podziemia S.T.A.R. Labs

W podziemiach S.T.A.R. Labs znajduje się generator pola siłowego, który był użyty przez drużynę do pojmania Reverse-Flasha, a rolę przynęty przejął prototyp tachionowy. Jednak ich plan zawiódł i wróg skradł urządzenie, po czym uciekł. Później Cisco odkrył, że ktoś sabotował generator, po czym pojawił się hologram Reverse-Flasha. W tym momencie do piwnicy wszedł Wells, który przyznał, że młodzieniec jest niezwykle inteligentny i było mu bardzo ciężko ukryć przed nim prawdę. Wyjawił swoją prawdziwą tożsamość jako pochodzący z przyszłości Eobard Thawne, który cofnął się w czasie, aby zabić Barry’ego, co skończyło się niepowodzeniem. Z gniewu zabił Norę Allen, ale utracił połączenie z Mocą Prędkości i utknął w tym czasach. Wyznał, że Ramon pokazał mu, jak to jest mieć syna, ale mimo wszystko i tak go zabił. Jednocześnie Barry próbując powstrzymać tsunami stworzone przez Marka Mardona, przypadkowo cofnął się w czasie i wydarzenia te zostały wymazane z historii.

Po odkryciu w Star City zwłok prawdziwego Wellsa, drużyna, korzystając ze wspomnień Cisco ze starej linii czasu, zastawiła na „Wellsa” pułapkę. Przy czym Ramon odwrócił działanie pola siłowego tak, aby nie wpuściło ono sprintera do środka. Liczyli, że odtwarzając przebieg zdarzeń, Thawne ponownie przyzna się do morderstwa matki Allena. Cisco uruchomił generator pola siłowego, pojawił się także hologram Reverse Flasha. Jak za pierwszym razem, „Wells” przyłapał Cisca na tym i wyjawił mu, kim naprawdę jest. Nie wiedzieli jednak, że ten obiecał Hannibalowi Bates wolność w zamian za przejęcie jego wyglądu. Przestępca poinstruował meta-człowieka, jak ma postępować, więc zgodnie z planem Bates powiedział, że zawsze uważał Ramona za niesamowicie inteligentnego, a Joe od samego początku miał wobec niego podejrzenia. Przyznał, że nie miał nigdy zamiaru zabijać matkę Barry'ego, a następnie podniósł rękę w analogiczny sposób, co Thawne zabijając Ramona. Po tym, jak przeszedł przez pole siłowe, wypowiedział słowa: „Jesteś mądry. Jesteś mądry, Cisco. Ale nie tak mądry...” i w tym momencie zginął od pocisku wystrzelonego przez Joego. Ku zaskoczeniu wszystkich, tak naprawdę był to Bates, a prawdziwy Eobard rozpoczął z nimi rozmowę przez interkom i stwierdził, że potrzebuje Barry'ego i bardzo szybko przyjdzie się im zmierzyć. Następnie odkryli, że Thawne od dawna wiedział, co planują, bowiem szpiegował ich za pomocą zainstalowanych w S.T.A.R. Labs, laboratorium na komendzie policji oraz w ich domach kamer.

Krypta czasu[]

Ukryte pomieszczenie

Tajemne pomieszczenie, zbudowane przez Eobarda przy użyciu nieznanych materiałów, nazwane potem przez Cisco jako „krypta czasu”. Thawne wykorzystywał je do przechowywania kombinezonu Reverse-Flasha i stworzonej w przyszłości przez Barry'ego Allena interaktywnej sztucznej świadomości - Gideon. Pokój ten udało się drużynie odkryć dzięki trójwymiarowemu modelowi S.T.A.R. Labs, który Cisco wykonał po wybuchu akceleratora, aby określić skalę zniszczeń.

Pracownicy[]

Byli pracownicy[]

Ciekawostki[]

  • W odcinku „Chodząca bomba atomowa” okazało się, że S.T.A.R. Labs posiada przynajmniej jedną ciężarówkę rejestracją „STAR 52”, która odnosi się do wydarzenia z komiksów DC ComicsNew 52.
Advertisement