Arrowwersum
Advertisement

Rok temu uratowałeś mi życie... Nie mówię o porywaczu! Ocaliłeś mnie... Dałeś mi cel...

Roy Harper do Olivera Queena , „Wstrząsy

Roy William Harper, Jr. (ur. w 1991 roku) – młodociany przestępcą, który wychowywał się na ulicach Glades. Odnalazł sens życia dopiero dzięki poznaniu Theii, którą obrabował, a także dzięki poznaniu Strzały, z którym zaczął współpracować, dostarczając mu informacje z przestępczego półświatka. Próbując ratować miasto, tak jak swój idol, do krwi chłopaka zostało wstrzyknięte Mirakuru, przez co stał się ludzką bronią z szeregiem nadprzyrodzonych umiejętności. Po poznaniu Olivera Queena – prawdziwej tożsamości mściciela, Roy poprosił go o szkolenie, tym samym stał się zaufanym członkiem drużyny, znanym jako łucznik Arsenał.

Kiedy za sprawą Quentina Lance'a, tożsamość Strzały została wystawiona na próbę, Harper podał się za mściciela i dał się aresztować, pozorując swoją śmierć w więzieniu i oczyszczając imię Queena. Roy musiał jednak opuścić zespół i miasto, rozpoczynając etap w życiu polegający na ciągłym ukrywaniu się. Podczas jego nieobecności Thea przybrała jego kostium i zastąpiła go w drużynie jako Pędziwiatr. Po kilku latach na trop chłopaka wpadł Kalkulator, który zmusił go do kradzieży komponentów technologicznych, kontrolując go. Kiedy Roy odzyskał władzę, pomógł bohaterom pokonać przestępcę i przeniósł się w inne miejsce.

Rok 2018 wcale nie byl lepszy, bowiem niebezpieczny gangster Ricardo Diaz z pomocą skorumpowanych policjantów złapał Harpera i torturowali go, nakazując zeznawać przeciwko Oliverowi i ujawnić jego tożsamość publicznie. Ostatecznie został uratowany przez mścicieli i po tym wszystkim miał spędzić resztę życia z ukochaną. Ich plany popsuł jednak konflikt Gildii Tantanosa, która planowała wykorzystać ostatnie Jamy Łazarza odkryte przez Merlyna przed jego śmiercią. Thea czując się winną za działania ojca, wraz z Harperem i Nyssą ruszyli zniszczyć ostatnie z pozostałych legendarnych jezior życia, odchodząc z zespołu mścicieli. Kilka miesięcy później Oliver dobrowolnie oddał się w ręce FBI i wyjawił publicznie, że jest Zieloną Strzałą, oczyszczając Roya z wszelkich zarzutów.

Osobowość[]

Roy nie lubił kraść, a robił to tylko dlatego, że był w złej sytuacji. Nie znosił ludzi bogatych, ponieważ wierzył, że większość z nich są chciwymi, samolubnymi i aroganckimi osobami. Mimo swojego początkowego zachowania względem Thei, Harper uratował dziewczynę przed bandytami, pokazując tym samym, że ma dobre serce. Odważny charakter Roya często się przejawiał podczas walki z bandytami, jednakże ma on okropny lęk do igieł, co wynika z prawdopodobnej przeszłości i nałogu narkomana. Chłopak stwierdził, że nigdy nie będzie prosił o swoje życie, o jego ratunek, ponieważ jego wrogowie nie zasługują na satysfakcje z zabicia go.

Roy wykazuje się niesamowitą wdzięcznością w stosunku do Strzały. Chłopak stwierdził, że nie tylko uratował jego nędzne życie, ale także dał mu jakiś cel, czego wcześniej mu brakowało. W dowodzie wdzięczności, Harper zmienił swoje życie w niewiarygodnym stopniu i tempie, odkładając tym samym przestępcze życie na bok. Później Roy podobnie do Olivera rozwiną wielkie poczucie sprawiedliwości i honoru, a także poczucie winy, moralności i skruchę za swoje czyny. Porywczość, gwałtowność i agresywność chłopaka często wprowadzała go w kłopoty, zwłaszcza po wstrzyknięciu Mirakuru, jednak po otrzymaniu szczepionki od S.T.A.R. Labs, Roy nauczył się panować nad swoimi emocjami.

Pomimo trudnego początku z Theą, Roy wykazał się wielkim uczuciem do dziewczyny, które starał się pokazać nawet z Mirakuru we krwi. Wielokrotne treningi w łucznictwie nie powodowały, że tracił nerwy, pomimo ciągłych porażek. Nabrał większej pewności siebie, gdy pierwszy raz trafił w cel. Jednak kiedy został postrzelony w rękę, stracił kontrolę nad swoim gniewem, co zmusiło Olivera do zatrzymania go pseudonimem „Speedy”, którego nienawidził.

Pomimo swoich wielu dobrych uczynków dla Starling City, Roy ma wielkie poczucie winy po zabójstwie policjanta, po przedawkowaniu Mirakuru. Chłopak zdawał sobie sprawę, że nie miał kontroli nad sobą w tamtym czasie. W tym celu, znalazł odkupienie przez anonimowe wysyłanie pieniędzy i artykułów spożywczych rodzinie policjanta. Te czyny nie były dla chłopaka pełnym odkupieniem, dlatego też podał się za Strzałę, kiedy Oliver został aresztowany. Wiedział, że jedynym sposobem na całkowite oczyszczenie jest odsiadka w więzieniu. Działania te były też motywowane gigantycznym szacunkiem do Olivera, któremu Roy tak wiele zawdzięcza.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Roy strzelający z łuku

 • Ekspert w walce wręcz – Roy jest niezwykle biegłym wojownikiem walki wręcz, gdyż był szkolony przez Sarę Lance i Olivera Queena.
 • Ekspert w walce bronią – były przestępca potrafi obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej. Był wstanie wyrzucić grot strzały z taką szybkością i dokładnością, aby zranić przeciwnika.
 • Zwiększona wytrzymałość – lata spędzone na walce na ulicach doprowadziły do tego, że ciało Roya jest niesamowicie tolerancyjne na ból. Wszelkie obrażenia, nawet te największe nie dyskwalifikują bohatera.
 • Kondycja fizyczna – przez dzieciństwo spędzone w Glades, Roy posiada niesamowitą kondycję fizyczną. Regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia.
 • Zdolności łucznicze – początkowo Roy nie potrafił posługiwać się łukiem, a pierwsze lekcje w tej dziecinie nie przychodziły łatwo. Dopiero po pewnym czasie jego zdolności wzrosły do tego stopnia, że potrafi oddać strzał z niesamowitą dokładnością i szybkością, nawet gdy jest w ruchu.
 • Zdolności zwiadowcze – Roy posiada niesamowite zdolności zwiadowcze, które nabrał podczas misji obserwacji innych. Był wstanie śledzić Nyssę bez jej jakiejkolwiek wiedzy.
 • Zdolności medyczne – dzięki szkoleniu Johna, Roy potrafi udzielić pierwszej pomocy.
 • Zdolność jazdy – Roy potrafi prowadzić samochody i motory, co wydaje się być bardzo przydatne. Często ich używa w celu złapania wroga.
 • Zdolności mutanta – po wszczepieniu do krwi Roya Mirakuru, jego większość zmysłów uległa znacznej zmianie. Wzrosła jego siła, wytrzymałość, zwinność, sprawność, refleks, a także jego komórki szybciej się regenerowały. Gdy chłopak otrzymał szczepionkę stworzoną przez naukowców ze S.T.A.R. Labs, chłopak stracił powyższe kompetencje.

Biografia[]

Romans z milionerką[]

Przesłuchanie Roya Harpera

Laurel Lance i Thea Queen postanowiły zrobić sobie krótką przerwę w pracy. Podczas gdy dziewczyny rozmawiały i przechadzały się ulicami Glades, wyskoczył zakapturzony złodziej, który wyrwał torebkę z rąk Thei i zaczął uciekać. Nieudana próba złapania przestępcy nie zniechęciła milionerki i jej przyjaciółki, gdyż chłopak w czerwonej bluzie pozostawił po sobie ślad, dzięki któremu dziewczyny były wstanie ustalić jego tożsamość. Thea zadzwoniła do Laurel, aby ta poprosiła ojca o aresztowanie niejakiego Roya Harpera. Gdy detektyw Lance przesłuchiwał złodzieja, poszkodowana przyglądała się wszystkiemu z ukrycia. Historia chłopaka, którego matka była uzależniona od Vertigo, wzruszyła dziewczynę. Poprosiła policję, aby go wypuścili, po czym sama wybrała się do jego domu. Chłopak był jednak sceptycznie nastawiony do jej wizyty, gdyż uważał pannę Queen za rozwydrzoną milionerkę. Po chwili rozmowy, Harper oddał jej torebkę[1].

Thea trafiła na Roya na ulicy, gdzie postanowiła zaoferować mu pracę w nowym klubie Olivera. Tommy Merlyn pojawił się w pracy u Laurel i powiedział Thei, że Roy się nie pojawił w klubie. Dziewczyna odwiedziła chłopaka w domu, gdzie ten wytłumaczył jej, że nie potrzebuje, aby ktoś się nad nim litował. Wściekła dziewczyna wybiegła z mieszkania i natrafiła na kilku złodziejaszków. Nagle pojawił się Harper, który pokonał bandytów, jednakże został zraniony nożem. Thea zabrała Roya do szpitala i pomimo wcześniej wykazanej odwagi, bał się zastrzyku. Chłopak nie mógł się skupić na niczym innym, gdyż ciągle myślał o igle. Dodatkowo kłócił się z koleżanką o to, czy są przyjaciółmi, czy też nie. Panna Queen pocałowała go, aby odwrócić jego uwagę[2].

Próba zabicia Roya

Spotkanie Roya i Thei zostało przerwane przez innego mężczyznę, który przyniósł coś Harperowi i przypomniał mu o spotkaniu z Joe. Thea wpadła do Roya, aby powstrzymać go przed popełnieniem przestępstwa. Kiedy się z nim kłóciła, ktoś wstrzyknął chłopakowi środek nasenny i go porwał. Okazało się, że Harper stał się kolejną ofiarą Zbawiciela. Strzała wyruszył, aby ocalić Roya, pomimo tego, że chłopak był gotowy umrzeć. Zanim przestępca strzelił w jego stronę, zjawił się bohater. Mściciel zmuszony był zabić Josepha Falka, aby ocalić Harpera. Gdy tylko chłopak wrócił do dziewczyny, przeprosił ją[3].

Roy trafił na Quentina, któremu wyjaśnił swoje intencje. Uznał, że chciał przyjrzeć się śledztwu, którym zainteresował się także mściciel i przy okazji ukradł jedną z policyjnych krótkofalówek. Thea i Harper jedli wspólnie kolację, kiedy dziewczyna usłyszała policyjne radio. Chłopak postanowił sprawdzić, co się dzieje, ale wpadł w pułapkę Quentina. dziewczyna odnalazła chłopaka na komisariacie, gdzie oboje zostali zabrani do kostnicy. Tam detektyw pokazał im kolejną ofiarę Kaptura. Dodatkowo pouczył Harpera, że działanie poza prawem to żadne rozwiązanie. Mimo tych słów, Roy czuł, że bohater, który ocalił mu życie, nie mógł mieć złych intencji. Po pewnym czasie Thea zaczęła podejrzewać, że Roy ma jakieś kontakty z Mścicielem. Postanowiła wspierać swojego chłopaka w jego śledztwie, tym samym pokazując, że zależy jej na nim[4].

Sprawą morderstw w Unidac Industries zajęli się Quentin Lance i Lucas Hilton. Obserwował ich Roy, będący razem z Theą na randce. Zasugerował, aby dziewczyna użyła swoich dojść w biurze pomocy prawnej, aby odnaleźć jakiś ślad Kaptura. Thea na posterunku podsłuchała rozmowę detektywów, którzy ustalili, że Markov kilka razy dzwonił do Merlyn Global. Thea od razu udała się do Roya i powiedziała mu, że naśladowca Strzały powiązany jest z firmą Malcolma Merlyna, przez co postanowili wspólnie sprawdzić ten trop. Na parterze firmy, Oliver spotkał Theę. Widząc Roya domyślił się, że para coś kombinuje, jednak gdy poznał prawdę, ostrzegł Harpera przez mścicielem. Kiedy Roy i Thea wrócili do domu, chłopak postanowił opracować nowy plan, nie przejmując się ostrzeżeniami Queena. Dziewczyna bała się, że może stracić kolejną osobę, którą pokochała. Harper wyznał jej, że też stracił kiedyś kogoś bliskiego. Thea postanowiła postawić mu ultimatum: albo ona, albo bohater. Chłopak zasugerował, że przez takie wymagania, ich znajomość powinna się zakończyć[5].

Przestraszony Harper

Gdy Moira Queen zwołała konferencje prasową w domu, aby oznajmić o swoim udziale w przedsięwzięciu, Thea od razu udała się do Glades do swojego chłopaka. Chaos w dzielnicy zmusił Roya do pomocy starszemu dziadkowi, który był okradany. Bez problemu poradził sobie z większością bandytów, ale jeden posiadał broń i zaczął grozić chłopakowi. Z odsieczą przybyła mu Thea, która ogłuszyła bandytę butelką. Opuszczając dzielnicę Starling City, Roy został poproszony o pomoc pasażerom autobusu. Nie spodobało się to Thei, bowiem nie chciała, aby jej chłopak naśladował Strzałe. Harper poprosił ukochaną, by odjechała bez niego. Chciał wiedzieć, że dziewczyna będzie bezpieczna[6].

Współpraca z mścicielem[]

Po zniszczeniu Glades, Roy zauważył zniknięcie Strzały, więc postanowił w nocy samodzielnie patrolować ulice, aby stłumić podejrzenia o zniknięciu mściciela. Gdy policja znajdowała chłopaka w miejscach przestępstw, zawsze aresztowała go za utrudnianie pracy policji. Dodatkowo kontynuował swój romans z Theą, pracując w klubie Verdant, który został przez nią przejęty. Gdy jednej nocy, Harper zauważył mężczyzn próbujących zgwałcić młodą dziewczynę, kazał jej uciekać i zaczął walczyć z bandytami. Nagle pojawia się kobieta w czarnym kostiumie, która pomogła młodzieńcowi, po czym uciekła. Zdziwiony Roy stał z osłupieniem, wpatrując się w miejsce, w którym ostatni raz widział tajemniczą kobietę[7].

Stub.svg Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy[]

Arrow[]

 1. Złodziej zwany Dodgerem
 2. Powrót Łowczyni
 3. Zbawienie
 4. Zbrodniczy zamiar
 5. Mrok na skraju miasta
 6. Poświęcenie
 7. Miasto bohaterów
 8. Tożsamość
 9. Zepsute lalki
 10. Tygiel
 11. Wrogów trzymaj blisko
 12. Proces Moiry Queen
 13. Naukowiec
 14. Trzy duchy
 15. Promień rażenia
 16. Ślepy punkt
 17. Wstrząsy
 18. Potomstwo demonów
 19. Czas zgonu
 20. Obietnica
 21. Drapieżne ptaki
 22. Deathstroke
 23. Człowiek w kapturze
 24. Pomroczność
 25. Ulice w ogniu
 26. Niemożliwy wybór
 27. Wyciszenie
 28. Sara
 29. Corto Maltese
 30. Magik
 31. Tajemnicza przeszłość Felicity Smoak
 32. Winny
 33. Napiąć łuk
 34. Dzielni i odważni
 35. Wspinaczka
 36. Osamotniona
 37. Nocne miasto
 38. Bunt
 39. Kanarki
 40. Nanda Parbat
 41. Oferta
 42. Tendencje samobójcze
 43. Wróg publiczny
 44. Złamana Strzała
 45. Oto twój miecz
 46. Zrzucone okowy
 47. Doppelgänger
 48. The Thanatos Guild

Miniseriale[]

Blood Rush[]

 1. Mr. Queen is Unavailable
 2. Roy to the Rescue
 3. Down the Rabbit Hole
 4. The Sample
 5. Closing In
 6. Heroic Deeds

Komiksy[]

Arrow: Sezon 2.5[]

 1. Return
 2. Descent
 3. Acolyte
 4. Following
 5. Awakenings
 6. Transitions
 7. Gone
 8. Assault
 9. Assurances
 10. Choice
 11. Flames

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Roy Harper znany był jako Speedy, który posiadał niezwykłe umiejętności waleczne i zdolności łucznicze. Był synem leśniczego, który po jego śmierci wychowywał się na ulicy. Gdy sięgnął dna, poznał Olivera Queena, który go zaadoptował.
  • W serialu „Arrow”, pseudonim ten jest używany przez Theę Queen – siostrę mściciela.
  • Według twórców, z odcinka „Złodziej zwany Dodgerem” została wycięta scena, w której Thea nazywa Roya Speedy'm.
  • W odcinku „Drapieżne ptaki”, Roy po raz pierwszy zostaje nazwany przez Strzałę Speedy'm. Użył pseudonimu swojej siostry, aby zatrzymać chłopaka przed zabiciem niewinnego człowieka, wiedząc, że Harper nienawidzi tego pseudonimu.
  • Po przedawkowaniu narkotyków Speedy opuścił przyjaciela, jednakże po długim czasie powrócił do niego pod pseudonimem Arsenał i Czerwona Strzała.
 • W odcinku „Powrót Łowczyni” okazuje się, że Roy Harper boi się ostrych przedmiotów, zwłaszcza igieł. Ponownie wykazuje do nich niechęć w odcinku „Trzy duchy”, kiedy Brat Krwi wstrzyknął mu Mirakuru. Jest to odniesienie do jego oryginalnego, komiksowego odpowiednika, który walczył z heroiną.
 • Sin nazywa Roya „Abercrombie”, odnosząc się tym samym do firmy ciuchów, jakie chłopak nosi.

Galeria[]

Koncepty[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Przypisy[]

 1. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Złodziej zwany Dodgerem” wyemitowany 20 lutego 2013 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Powrót Łowczyni” wyemitowany 20 marca 2013 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Zbawienie” wyemitowany 27 marca 2013 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Niedokończone sprawy” wyemitowany 3 kwietnia 2013 roku.
 5. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Mrok na skraju miasta” wyemitowany 8 maja 2013 roku.
 6. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Poświęcenie” wyemitowany 15 maja 2013 roku.
 7. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Miasto bohaterów” wyemitowany 9 października 2013 roku.

Zobacz też[]

Advertisement