Arrowwersum
Advertisement

Wojna wiele nas kosztowała. Chcesz to zaprzepaścić dla przybyszów z innego świata?! Losy naszych wiszą na włosku!

Raymond „Ray” Terrill (ur. w 1993 roku) – były pracownik Tulsa Fair Housing, który pewnej nocy doświadczył czegoś niezrozumiałego – spotkał swojego sobowtóra z innego świata, który napromieniował go swoimi mocami, zamieniając się w czyste światło. Od tamtego momentu Ray uczył się kontrolować swoje nowo nabyte zdolności, stając się bohaterem Tulsy znanym pod pseudonimem The Ray.

Z czasem Terrill trafił na Ziemię-X, gdzie dołączył do rebeliantów Freedom Fighters walczących z nazistowskim reżimem. Tam też poznał Leo Snarta, w którym się zakochał.

Osobowość[]

Ray był nieśmiałym człowiekiem, dbającym o dobro innych i starającym się nie dopuścić do wykluczania osób innej wiary, karnacji, czy orientacji ze społeczeństwa. Sam bowiem był homoseksualistą i przez wiele miesięcy nie potrafił powiedzieć o tym własnym rodzicom. Jedynie jego przyjaciel o tym wiedział i wciąż próbował go z kimś zeswatać, mimo jego niechęci do zawiązywania z kimś szerszej relacji. Terrill zachowywał się często lekkomyślnie i nieodpowiedzialnie, chociażby wtedy, kiedy to opowiadał Johnowi o tym, co spotkało go pamiętnej nocy. Mimo jasnych zastrzeżeń o pozbyciu się danych z innego świata, ten postanowił zachować przedmiot, traktując go jak artefakt. Mimo swoich wad najsilniejszą cechą Raya była chęć pomagania innym, przez co zdecydował się używać swoich mocy w słusznej sprawie, stając się bohaterem Tulsy. Przez cały czas myślał o tym, że jego zmarły brat byłby dumny z jego osiągnięć.

Ray gardzi nazistowskim rządami na Ziemi-X, lecz mimo wychowywania się w wojennym kraju, jest optymistą i żartownisiem, niestroniącym od wygłupów. Bywa odważny i męski, ale w rzeczywistości jest uczuciowym mężczyzną. Niemniej jednak, w razie potrzeby bywa poważny, zwłaszcza wtedy, kiedy coś dręczy jego osobę, bądź ukochanego. Był gotowy pożegnać się z Leo i dać mu czas na poznanie Ziemi-1, mimo że to mogło oznaczać dłuższe rozstanie między parą.

Moce i zdolności[]

Moce[]

Moce świetlne Raya

 • Zwiększona siła – dzięki niezwykłym meta-genom, Ray posiada zwiększoną siłę, znacznie większą od siły przeciętnego człowieka.
 • Zwiększona wytrzymałość – meta-geny sprawiają również, że ciało Terrilla jest odporne na większość ataków, z których może wyjść bez najmniejszej rany.
 • Absorpcja energii świetlnej – organizm Raya absorbuje energię Słońca, dzięki czemu zyskuje on szereg potężnych, a zarazem niebezpiecznych mocy z nią związanych.
  • Manipulacja światła – Ray potrafił manipulować pochłonięte wiązki słoneczne, strzelając nimi z kończyn lub całego ciała, czy także uderzać świetlnymi pięściami. Dodatkowo potrafił załamywać światło, stając się praktycznie niewidzialny, a także przechodzić przez obiekty odbijające lub przepuszczające światło w danym stopniu.
  • Lot – jako czysta energia Ray potrafi poruszać się z prędkością światła i pokonywać kosmiczne odległości w krótkim czasie.

Zdolności[]

 • Ekspert w walce wręcz – Ray jest biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby przetrwać walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie.
 • Kondycja fizyczna – Ray jako rebeliant, regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycję fizyczną.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Ray urodził się ze związku Roberta i Grace, będąc młodszym bratem Michaela. W dość młodym wieku chłopak dowiedział się, że jego brat zginął na wojnie, co miało na niego ogromny wpływ. Z czasem Terrill zatrudniony został w Tulsa Fair Housing, gdzie pracował przez kilka lat[1].

Wielkie zmiany[]

Poznanie własnego sobowtóra

Ray przyjmował klientkę przy swoim biurku w firmie zajmującej się mieszkaniami. Kobieta opowiedziała o tym, jak jej rodzina została wyeksmitowana z własnego mieszkania – tylko oni, z powodu bycia Muzułmanami. Terrill obiecał zbadać sprawę, każąc kobiecie się jeszcze nie pakować, co znacznie ją podbudowało. Podczas przerwy Ray przygotowywał mowę na konferencję przed przyjacielem, Johnem. Mężczyzna znacznie się denerwował mimo tego, iż Trujillo kazał mu się wyluzować. Po chwili do pomieszczenia weszła Jenny, która kazała znajomym się przygotować. Nim Terrill porządnie zaczął przemowę, jeden z przedsiębiorców mu przerwał i zdradził, że firma zostanie niedługo zamknięta, zakazując Jenny, Johna, jak i Raya. Powodem były straty majątkowe, co mogłoby przyczynić się do poważnych cięć podatkowych. Opłacalne więc było jedynie zawieszenie działalności. Po całej konferencji Terrill i Trujillo udali się do pobliskiego baru topić smutki w alkoholu. John postanowił zmienić temat, widząc, jak jeden z klientów patrzy się na jego przyjaciela. Mężczyzna był zdumiony, że Ray wciąż nie wyjawił swojej orientacji rodzicom, lecz mimo to chciał, aby chłopak się w końcu zabawił, nakazując mu zagadać do przyglądającemu się mu klientowi. Ray nie był jednak gotowy na flirtowanie z powodów zawodowych, więc postanowił udać się do domu. Podczas wspólnego posiłku, rodzice zaczęli wypytywać Raya o dziewczynę, z którą pracuje – Jenny, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich syn jest gejem. Chcąc szybko zmienić temat, chłopak powiedział o upadku firmy, w której pracował. Ku zdziwieniu wszystkich, to ucieszyło Roberta, który uważał, że to czas, aby jego syn zajął się poważną pracą, taką, jaką zajmował się jego brat. Po posiłku chłopak wyszedł na zewnątrz, aby porozmawiać z Johnem przez telefon. Rozmowę przerwał jednak gigantyczny wyłom, który pojawił się na jego trawniku, a z niego wyszedł tajemniczy osobnik. Widząc jego rany, Terrill zamierzał pomóc, lecz ten się nie zgodził, ukazując swoją twarz identyczną, jak jego. Wręczył mu rdzeń, a następnie zmienił się w energię słoneczną i napromieniował komórki Raya, dezorientując chłopaka[1].

Po ostatnich przeżyciach Ray udał się do Johna, któremu o wszystkim opowiedział – zaznaczając na istnienie sobowtóra. Trujillo nie wierzył jednak przyjacielowi, uważając jego historię za wymyśloną i niepopartą dowodami. Gdy Terrill pokazał mu tajemniczy rdzeń, mężczyzna wciąż mu nie wierzył, póki urządzenie nie zostało przypadkowo aktywowane. Przyjaciele przestraszyli się i odbiegli od niego, aż w końcu ukazał się hologram postury robota. Hologram Red Torando szybko dostrzegł, że znajduje się na Ziemi-1 i przedstawił mężczyzną teorię multiwersum, zaznaczając przy tym, że pochodzi z okrutnego świata, jakim jest Ziemia-X. Opowiedział historię, która różni oba światy od siebie, dodając informacje o grupie bojowników nazywanych Freedom Fighters, a także ich wrogach z Nowej Rzeszy. Zadaniem Terrilla było zniszczenie rdzenia, który zawierał tajne informacje niemogące wpaść w ręce wroga. Ray nie zamierzał jednak zniszczyć urządzenia, przez co między przyjaciółmi narodziła się drobna sprzeczka, podczas której chłopak nieświadomie aktywował swoje zdolności i przybierając kostium. Wtedy też John zrozumiał, że kiedy sobowtór z innego świata eksplodował, przekazał Terrillowi swoje zdolności, które mężczyźni po krótkiej dyskusji postanowili przetestować, niszcząc mieszkanie Trujillo[1].

Bohater samouk[]

Testowanie superzdolności

Ray ćwiczył strzelanie świetlnymi promieniami do gęsi, co nie szło mu za dobrze. John zaczął żartować, że przyjaciel nadawałby się tylko do pokazów fajerwerków na święta. Po krótkiej dyskusji Terrill ponownie postanowił przećwiczyć latanie, odkrywając przy tym nową zdolność, którą pokazał przyjacielowi zaraz po wylądowaniu. Mógł bowiem manipulować światło do tego stopnia, że jego ciało było niewidzialne. Kilka godzin później Ray wrócił z Johnem do baru, gdzie Trujillo zamierzał w końcu namówić przyjaciela do poznania obserwującego go chłopaka. Terrill w końcu uległ i wypłoszył chłopaka od stolika za pomocą swoich zdolności, dając sobie okazję na rozmowę z nim sam na sam. Ray zagadał do niego, poznając jego imię i rozpoczynając długą pogawędkę, która prowadziła ich obu w kierunku parku. Nagle mężczyźni usłyszeli kobiecy krzyk, natychmiast biegnąc w jego stronę i zauważając rabunek. Terrill nakazał uciec znajomemu, kiedy on zająłby się przestępcą jako The Ray. Jako że wszystko udało się gładko i szybko, bohater wykorzystał sytuację i powiesił złodzieja na lampie ulicznej, gdzie oczekiwał na przybycie funkcjonariuszy[1].

Następnego dnia dwójka przestępców okradała bank, kiedy to niespodziewanie włączył się alarm. Złodzieje nie przejmowali się nim, gdyż doskonale wiedzieli, że policja nie zdąży przybyć na czas. Nagle pojawił się The Ray, który zmusił kryminalistów do poddania się. Jego pewność siebie jednak zawiodła, bowiem nie dostrzegł on trzeciego przestępcy, który zdołał postrzelić bohatera w ramię. Tym samym Terrill znalazł się w pułapce, lecz wykorzystał swój spryt, zmuszając wrogów do postrzelenia siebie. Gdy tylko usłyszał syreny policyjne, natychmiast opuścił budynek i wrócił do domu, gdzie zajął się opatrywaniem rany postrzałowej w łazience. Gdy Robert dostrzegł zakrwawione bandaże, mężczyzna, chcąc zaimponować ojcu, skłamał, że grał w koszykówkę i lekko się zranił. Rodzinną rozmowę przerwał telefon od Jacoba, który Terrill poszedł odebrać na dworze. Oboje umawiali się na spotkanie, kiedy to Ray oberwał strzałką ze środkiem usypiającym, przez co zaczął słabnąć, ostatecznie padając na ziemie. Ostatkiem sił próbował otworzyć oczy, dostrzegając postury dwóch osób przyglądających się jego osobie[1].

W pewnym momencie Ray trafił na Ziemię-X i dołączył do organizacji ruchu oporu nazywanej Freedom Fighters, którą dowodził generał Schott. Wspólnie sprzeciwiali się nazistowskiej władzy na Ziemi-X i walczyli o wolność oraz Amerykę. W pewnym momencie Terrill zbliżył się do Leo Snart, z którym zaczął chodzić. Z czasem dopadli go naziści, którzy za jego orientację seksualną, zamknęli go w obozie[2].

Zmiana światów[]

Poznanie bohaterów z Ziemi-1

Ray przebywał w obozie koncentracyjnym, kiedy to trafili do niego bohaterowie z Ziemi-1. Ich rozmowę przerwał Sturmbannführer, który zaprowadził nowych więźniów z Terrillem na egzekucję. W ostatnim momencie pojawił się Citizen Cold, który przegonił nazistów i uratował swojego chłopaka, wraz z bohaterami z Ziemi-1. Zniszczył obrożę Terrilla, który swoją mocą dokończył robotę Snarta, po czym wszyscy uciekli do bazy Freedom Fighters, gdzie na wejściu spotkali generała Schotta. Zarówno Ray, jak i Leo uspokoili dowódcę, zapewniając, że ich goście nie są źli. Ci jednak pragnęli wrócić do swojego świata urządzeniem nazistów, które Winn zamierzał zniszczyć. Po długich namowach Snarta i Terrilla Schott zgodził się dać drużynie godzinę na dostanie się do hangaru. Tam plan jednak nie do końca poszedł po myśli rebeliantów, których obecność zauważył Sturmbannführer, rozpoczynając bitwę. Jakby tego było mało, generał Schott zerwał umowę i szybciej aktywował tajną broń, której zadaniem było zniszczenie transportera międzywymiarowego. W dodatku profesor Stein został ranny w wyniku postrzelenia przez nazistów[2].

Ostatecznie Flash i The Ray zniszczyli Red Tornado, torując sobie bezpieczną drogę przez wyłom na Ziemię-1, gdzie przenieśli się do S.T.A.R. Labs. Leo był zachwycony wyglądem innego świata, dołączając do innych bohaterów, z których pomocą skutecznie zniszczył Metallo. Zaraz potem wszyscy herosi udali się na Waveridera, gdzie Terrill poznał Curtisa Holta, z którym dość dobrze się dogadywał. Po niedługim czasie planowania okazało się, że profesor Stein zmarł, co dało bohaterom większej siły do walki. W tym czasie Dark Arrow skontaktował się z bohaterami, proponując rozejm w zamian za serce Supergirl. Ci się nie zgodzili, rozpoczynając tym samym walkę na ulicach Central City, którą wygrali, pozbywając się raz na zawsze Black Arrowa i Overgirl. Niedługo po tym Vibe przyszykował wyłom powrotny na Ziemię-X, lecz Snart odmówił wejścia do niego. Pożegnał się z Terrillem i wyznał, że chciałby spróbować trochę życia po drugiej stronie, na co ten przystał, całując mężczyznę i odchodząc do wyłomu[3].

Występy[]

Flash[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 3

Legends of Tomorrow[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 4

Freedom Fighters: The Ray[]

 1. A Hero Rises

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Ray Terrill był superbohaterem znanym jako The Ray. Dorastał w zaciemnionym pokoju przez ojca, który nie pozwalał mu wychodzić na słońce, obawiając się, że jego moce się wtedy uaktywnią i tak jak on, będzie chciał zostać bohaterem. Ray jednak odkrył swoje moce i zaczął ich używać w słusznym celu, zdobywając zaufanie innych herosów takich jak Liga Sprawiedliwych oraz Wojowników Wolności.

Galeria[]

Koncepty[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Sceny z serialu „Freedom Fighters: The Ray[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Pierwsza część animacji „Freedom Fighters: The Ray”, wyemitowana 8 grudnia 2017 roku.
 2. 2,0 2,1 Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 3” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.
 3. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 4” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.

Zobacz też[]

Advertisement