Arrowwersum
Advertisement

Widziałem jak DeVoe jest krok przed nami, zranił Caitlin, meta padają jak muchy - dlaczego? Bo nie chcemy go wykończyć, gdy nadarza się okazja.

Ralph Dibny, „Lose Yourself

Ralph Dibny – jedna z czternastu osób, które utraciły życie podczas eksplozji akceleratora cząsteczek w S.T.A.R. Labs. Został przywrócony do życia przez próbę odwrócenia przez Flasha skutków stworzenia linii czasu zwanej „Flashpointem”. Znacznie później został napromieniowany ciemną materią z Mocy Prędkości, zyskując meta-geny pozwalające mu na nieograniczone rozciąganie każdej części własnego ciała. Tym samym dołączył do drużyny Flasha i zaczął działać jako bohater pod pseudonimem Elongated Man.

Ralph przez cały czas był zmotywowany, aby pozbyć się raz na zawsze Thinkera, widząc, ile zła ten wyrządził. Ostatecznie podczas ataku wroga na S.T.A.R. Labs, Dibny podczas walki z nim stracił życie poprzez przetransferowanie umysłu DeVoe do jego ciała. Przestępca więził jednak bohatera w swoim umyśle, który po kilku tygodniach od rzekomej śmierci odzyskał kontrolę nad swoim ciałem, zabijając DeVoe i powracając do świata żywych.

Osobowość[]

Ralph był egoistycznym człowiekiem chcącym osiągać sukcesy i będącym rozpoznawanym przez innych. Podczas jednej ze swoich policyjnych spraw podłożył ważny dowód, który wskazywał na winę męża ofiary, który mimo wszystko był winny. Czyn ten doprowadził do utraty pracy, za co przez lata obwiniał Barry'ego Allena. Z czasem otworzył biuro i zaczął działać jako prywatny detektyw, ale ledwo wiązał koniec z końcem, popadając w wiele długów. Zachowywał się samolubnie i natarczywie, aż do momentu, kiedy ponownie na swojej drodze napotkał na Allena. Wewnętrznie mężczyzna zaczął się zmieniać, ale nie uważał swojego czynu z przeszłości za zły, gdyż tylko tak mógł wysłać za kratki winnego człowieka.

Przyjaciele Barry'ego przemówili Ralphowi do rozsądku do tego stopnia, że zrezygnował on z szantażowania burmistrza i nie przyjął pieniędzy, oddając kompromitujące zdjęcia w jego ręce. Kiedy dowiedział się, że pod maską Flasha kryje się sam Allen, a Joe West znalazł się w tarapatach, był gotowy bohatersko wykorzystać swoje nowe zdolności, ratując detektywa. Tym samym pokazał swoją bezinteresowność i chęć stania się lepszym człowiekiem.

Moce i zdolności[]

Rozciągliwe ciało Ralpha

Moce[]

 • Zwiększona siła – Ralph wykazał się niezwykłą, ponadludzką siłą, którą gwarantują mu jego odmienne meta-geny. Był w stanie złapać jedną ręką helikopter i utrzymać go w miejscu przez pewien czas.
 • Zwiększona wytrzymałość – elastyczne ciało Ralpha sprawia, że posiada on ponadprzeciętna wytrzymałość i jest odporny na większość ataków. Jego ciała nie można skaleczyć, a także przebić kulą wystrzeloną z bliska.
 • Elastyczność – największą zdolnością Dibny'a jest zdolność nieograniczonego rozciągania swojego ciała niczym guma. Może przyjmować najróżniejsze kształty, tworząc proste przedmioty. Umiejętność ta jest połączona z jego pamięcią mięśniową, którą pozwala mu powrócić do jego pierwotnego kształtu.
 • Zmiennokształtność – elastyczne ciało Ralpha pozwala mu na dobrowolną zmianę kształtu, także w innych ludzi o innym kolorze skóry. Nie ma większych ograniczeń, ale aby utrzymać inną formę, mężczyzna musi zachować skupienie, gdyż w przeciwnym razie bezwładnie się rozpada.

Zdolności[]

 • Geniusz – Dibny prowadzi własną firmę detektywistyczną i mimo swojego zachowania, jest doświadczonym detektywem zdolnym rozwiązać większość śledztw.
 • Dedukcja – Ralph nie ogranicza się do rozumowania dedukcyjnego, co nie raz pomogło mu w trudnym śledztwie.

Biografia[]

Wczesne życie[]

W 2012 roku Ralph był głównym detektywem podczas śledztwa dotyczącego morderstwa Judy Gimlin, która była również jedną z pierwszych spraw Barry'ego Allena jako młodszego kryminologa. Kobieta została zastrzelona na śmierć, a jej mąż, Regan Gimlin, był głównym podejrzanym. Wszystko wskazywało na jego winę, lecz nie było dowodów. Dibny nie chcąc pozwolić mu cieszyć się wolnością, postanowił podrobić dowody, zwalając całą winę na podejrzanego, lecz jego kłamstwo zostało odkryte przez Allena, co skończyło się wyrzuceniem z pracy. Z czasem Ralph założył prywatne biuro detektywistyczne i specjalizował się w rozwiązywaniu spraw niewiernych małżonków[1], lecz pewnego dnia stracił życie wraz z wybuchem akceleratora cząsteczek w S.T.A.R. Labs, będąc jedną z czternastu osób zmarłych w wyniku eksplozji[2]. Ingerencja Flasha w linię czasu i stworzenie „Flashpointu”, a następnie próba odwrócenia zamieszania przywróciła mężczyznę do życia, który przez kolejne lata prowadził swoje biuro[3].

Jesienią 2017 roku, Ralph jechał jedną z linii w autobusie w Central City, kiedy przed pojazdem otworzył się portal do Mocy Prędkości, z której wybiegł Flash. Wyłom po chwili się zamknął, ale wszyscy obecni w tym czasie w autobusie zostali napromieniowani ciemną materią, zyskując meta-geny. Niedługo po tym z Dibnym skontaktował się DeVoe, przedstawiający się jako klient. Zlecił on detektywowi śledzić burmistrza Bellowsa, odkrywając przy tym romans polityka. Tym samym Ralph zaczął go szantażować, chcąc wzbogacić się na jego zdradzie[1].

Trening bohatera[]

Kłótnia z Allenem

Ralph przedstawiał wyniki śledztwa jednej zrozpaczonej klientce, którą próbował poderwać. Ta go spoliczkowała i opuściła biuro, lecz po chwili pojawili się w nim detektyw West i Barry Allen. Dibny był zszokowany ich wizytą i ze względu na stare czasy, nie mówił prawdy na zadawane pytania. Kiedy ci odeszli, w pomieszczeniu pojawili się kolejni goście – oprychy wysłane przez burmistrza Bellowsa, które miały zastraszyć prywatnego detektywa, zwieszając go z dachu. Nieumyślnie i nieświadomie Dibny odkrył meta-ludzkie zdolności i za pomocą rozciągniętych nóg, zdołał zbiec. Widzący to Allen i West natychmiast zabrali mężczyznę do S.T.A.R. Labs, gdzie zespół starał się rozwiązać zagadkę jego ciała. Po dłuższym czasie Caitlin Snow sporządziła serum na podstawie DNA mężczyzny, który nie odwrócił meta-genów Ralpha, lecz pozwolił mu łatwiej je kontrolować. Sugerując się pamięcią mięśniową, mężczyzna przywrócił sobie kaloryfer. Po niedługim czasie w laboratorium pojawił się sam Allen, z którym Ralph się pokłócił na temat śledztwa z przeszłości. To sprowokowało mężczyznę do wyjścia i spotkania się późnym wieczorem z burmistrzem. Słowa Barry'ego dały do zrozumienia, że źle zrobił, więc oddał kompromitujące zdjęcia, rezygnując z przyjęcia pieniędzy i szantażu. Bellows nie mógł sobie pozwolić na puszczenie wolno świadka i strzelił mu w twarz, jednak jego nowe zdolności amortyzowały kulę. Po chwili pojawił się Flash, który próbował ochronić detektywa, lecz przeszkodził mu w tym Breacher, który za pomocą swoich zdolności mocno poturbował dwójkę. W ich obronie stanął Vibe, który wytłumaczył Breacherowi, że Dibny nie jest tym, za kogo ten go bierze. W tym czasie burmistrz porwał detektywa Westa, zabierając go na helikopter. Flash nie mając możliwości dostać się na niego bez żadnych utrudnień, poprosił Ralpha o pomoc, ukazując swoją prawdziwą tożsamość. W związku z tym mężczyzna postanowił pomóc, skutecznie przyczyniając się do ratunku byłego współpracownika. Późnym wieczorem Allen odwiedził Ralpha w biurze, gdzie przeprosił go za swoje zachowanie i zaproponował mu współpracę z „nerdami ze S.T.A.R. Labs”[1].

Ralph wprosił się na wieczór kawalerski Allena, zaskakując przyjaciół w domu Westów. Nie podobała mu się nerdowska atmosfera, więc zaproponował wyjście do klubu ze striptizem, którego był stałym klientem. Wspólnie spędzali czas, oglądając tancerki i upijając się, nie zwracając uwagi na telefony alarmowe. Dibny za pomocą swoich zdolności podkradał pieniądze innym klientom, wywołując tym samym nieco później zamieszki w lokalu, przez które wszyscy trafili do aresztu. Po kilku godzinach z opałów wyciągnął ich Harry, który wpłacił za przyjaciół kaucję[4].

Mając wolny dzień, Allen zaczął trenować Ralpha, lecz jego zdolności doprowadziły do postrzelenia rabusia, który ich zaatakował. Przez cały ten czas Barry starał się wytłumaczyć detektywowi, że priorytetem jest zadbanie o bezpieczeństwo ludzi, nawet przestępców, lecz Ralph nie przejmował się niczyim losem. Po jakimś czasie zespół zajął się poszukiwaniem kolejnego meta-człowieka z autobusu, w związku z czym wykorzystali Dibny i hipnozę Sharon Finkel, odkrywając tym samym potencjalny cel i zamiary Miny Chaytan. Podczas pierwszego spotkania Ralph szybko został ogłuszony, a Flash zajął się ratowaniem ofiary, zamiast gonitwą za przestępczynią. Podczas kolejnego spotkania, Dibny nie zamierzał pozwolić uciec kobiecie, nie zwracając przy tym uwagi na szkody, które ta czyni. Ostatecznie udało mu się ją dopaść, lecz kosztem poważnego zranienia małej dziewczynki. Mężczyzna zaczął się obarczać poczuciem winy, że jego działania mogły doprowadzić do śmierci dziecka, przyznając tym samym, że nigdy nie musiał troszczyć się o innych, bo bycie prywatnym detektywem było znacznie prostsze. Allen widząc odbicie dawnego siebie w Dibny, obiecał mu, że będzie jego przyjacielem, ale nie będzie łatwo i oboje będą musieli nauczyć się polegać na sobie. W tym czasie Mina zdążyła uciec z aresztu i zaczęła okradać muzeum, gdzie obecność bohaterów ją zaskoczyła. Ralph zajął się ożywionym szkieletem tyranozaura, kiedy Flash skutecznie złapał złodziejkę. Jakby tego było mało, Ralph widząc starania Chaytan w dążeniu do oddania „części historii” jej plemieniu, postanowił sam zająć się skradzionym przez kobietę artefaktem, oddając go ich prawowitym właścicielom. Następnego dnia detektyw odwiedził poszkodowaną dziewczynkę w szpitalu, pocieszając ją i tworząc z ciała balonowe zwierzęta[5].

Wielka odmiana[]

Dibny udaje Mikołaja

Z okazji świąt Harry i Cisco ubierali choinkę w S.T.A.R. Labs, kłócąc się ze sobą. Chwile później doszedł do nich Ralph, który przypadkowo obraził Caitlin, mówiąc, że jej zła wersja jest zabawniejsza. Niedługo po tym, zarówno dziewczyna, jak i Barry zostali porwani, więc zespół zgodnie z poleceniami Iris zaczął działać. Napięcie rosło, aż w końcu doprowadziło do kłótni Ralpha i Cisco, który to wypomniał mu, że gdyby ten nie obraził Caitlin, ta nie trafiłaby do CC Jitters i nie zostałaby porwana. Po kilku godzinach Ramon przeprosił przyjaciela, kiedy to ich szczerą rozmowę na temat przyjaźni przerwała Iris nakazująca skupić się na Snow i zrezygnować z Barry'ego, uważając, iż ten jest sprytny i da sobie radę. Zgodnie z planem bohaterowie odnaleźli lokalizację przyjaciółki, więc do walki wkroczyli Dibny i Vibe, którzy pokonali Blacksmith, ratując Caitlin oraz innego meta-człowieka. Po tym wszystkim okazało się, że Allen zdołał się uwolnić z rąk Thinkera, wracając do domu Joe na świąteczne przyjęcie. Tam zastali wystrojone mieszkanie przez samego Ralpha, który za wszelką cenę starał się być lepszym człowiekiem[6].

Po ostatnich wydarzeniach rozpoczął się proces Barry'ego Allena dotyczący rzekomego morderstwa Clifforda DeVoe. Chłopak na czas trwania procesu zyskał areszt domowy, lecz dzięki zhakowaniu bransoletki przez Cisco, naukowiec mógł pojawić się w S.T.A.R. Labs i porozmawiać przed rozprawą z przyjaciółmi na temat planu Thinkera. Po konwersacji Joe poprosił Ralpha o przysługę – chciał wykorzystać jego detektywistyczne specjalności. Bacznie obserwowali dom Marlize DeVoe, aż w końcu zrobili zdjęcia, jak kobieta całuje Dominica Lanse'a. Natychmiast mężczyźni donieśli dowody do sądu, lecz ten nie wystarczył, aby uniewinnić Allena. W związku z tym Joe poprosił Dibny'ego o kolejną przysługę – zdesperowany poprosił go o włamanie się do domu DeVoe, aby mógł podłożyć dowody obciążające Thinkera. Ralph otworzył drzwi, ale nie puścił Westa, póki nie wytłumaczył mu, że będzie musiał z tym żyć i stanie się tym, z kim stara się walczyć. To dało policjantowi do zrozumienia, że są inne sposoby, aby pomóc Allenowi w tych trudnych chwilach. Kilka godzin później Allen był zmuszony wrócić do sądu, gdzie niedługo później uznano go za winnego dokonanych czynów i natychmiast wysłano do Iron Heights[7].

Ralph odbywa rozmowę o bohaterstwie

Dibny zajął się powstrzymaniem terrorysty, który porwał zakładników i groził aktywacją bomby. Bohater w zabawny, ale niebezpieczny sposób stanął na drodze zamachowca, niszcząc jego bombę zaraz po uratowaniu cywilów. Kiedy tylko wrócił do S.T.A.R. Labs, drużyna ponownie zaczęła szukać dowodów, które byłyby w stanie uniewinnić Allena. Nie mogli się tym zająć długo, ponieważ młody Trickster uciekł za pomocą matki. Kiedy tylko przestępca wyzwał Dibny'ego do walki, bohater ruszył czym szybciej na miejsce. Tam jednak okazało się, że wróg przyszykował specjalny kwas, który to był w stanie poważnie zranić, a nawet zabić Ralpha, co zmusiło Vibe'a do szybkiej interwencji i ucieczki z przyjacielem. Przestępcom jednak nie było dość, bowiem porwali zakładników i planowali użyć na nich swojego kwasu, ponownie wyzywając bohatera na pojedynek. Jako że Dibny zaczął bać się o własne życie, do walki ruszyła Killer Frost i Vibe, kiedy to Harry starał się zneutralizować zabójczy środek wroga. W międzyczasie Ralph włamał się do więzienia do celi Barry'ego, chcąc dowiedzieć się, co go motywuje. Tym samym zyskał siłę i motywację, by ruszyć z odsieczą przyjaciołom, używając do tego nowego kostiumu. Po pokonaniu przestępców wszystkim drużyna wróciła do laboratorium, gdzie Ralph przeżywał nadanie mu złej ksywki – Elongated Mana[8].

Zespół wciąż poszukiwał sposobu na wyciągnięcie Allena z więzienia, kiedy to okazało się, że organizm Cecille Horton w ciąży aktywował pewne meta-geny, co zaciekawiło bohaterów. Ich rozmyślenia przerwała wiadomość od Barry'ego, który poprosił drużynę o pomoc w udowodnieniu niewinności współwięźnia. Poszukując prawdziwego sprawcy morderstwa sprzed lat, bohaterowie natrafili na Sylberta Rundiego, który szybko okazał się być winnym. Na nieszczęście był meta-człowiekiem, co pozwoliło mu na zmniejszenie Dibny'ego i Ramona. Komórki mężczyzn zaczęły się powoli rozpadać, nie będąc przyzwyczajonymi do takich rozmiarów. W dodatku „sztuczki” Harry'ego nie działały, aż po kilku godzinach zrozumiał, że aby mężczyźni wrócili do swoich pierwotnych rozmiarów, muszą ponownie dać się strzelić wiązką przeciwnika. Tym samym Harry zaryzykował życie i stanął na linii ognia, skutecznie ratując przyjaciół i pojmując przestępce[9].

Cel dla Thinkera[]

Ćwiczenie zmiennokształtności

Ralph wchodząc do swojego biura, wyczuł obecnego tam dawnego znajomego, Earla Coxa, który zaproponował mu dobrze płatną pracę. Mężczyzna zdradził mu, że już taki nie jest i ma nowych przyjaciół, którzy o niego dbają. Słysząc to. Cox opisał Dibny'ego, jako osobę, która traci wszystko — nawet bliskich, zastrzegając przy tym, że nie jest dobrym przyjacielem. Po tych słowach Earl wyszedł, a Ralph zaczął się nad sobą zastanawiać aż do S.T.A.R. Labs, gdzie w złości przypadkowo przybrał formę byłego znajomego. Jakby tego było mało Cecile odkryła, że naczelnik Wolfe zamierza sprzedać Barry'ego i paru meta-ludzi Amunet Black. Zespół postanowił więc wykorzystać nowe zdolności Dibny'ego i spotkać się z przestępczynią jako Gregory Wolfe w jej barze. Wszystko szło dobrze do momentu, aż Ralph stracił panowanie i jego „przybrana forma” rozpadła się, zmuszając go do ucieczki. Po tym wszystkim prywatny detektyw poddał się i zaczął pić we własnym biurze, aż to odwiedziła go Caitlin, która jako Killer Frost przemówiła mu do rozsądku. Tym samym Dibny wpadł na pomysł, jak wyciągnąć Allena z więzienia. Przybrał formę samego DeVoe i udał się do sądu, gdzie przedstawił, iż jego śmierć nie miała miejsca, dzięki czemu Barry został uniewinniony. Po tym wszystkim Ralph udał się do domu Westów świętować z bliskimi, ale kiedy wszedł, wszyscy patrzyli na niego z troską, mając mu do przekazania złe wieści[10].

Zespół bojąc się o Ralpha, utworzył dla niego „program niańczenia”, który polegał na pilnowaniu go 24 godziny na dobę. Podczas pilnowania przez Cisco, Dibny odebrał z magazynu rzeczy znalezionych karton przedmiotów z autobusu, w którym znajdowała się płyta niejakiej Izzy Bowin. Ramon błyskawicznie odnalazł kobietę w jednym z barów, gdzie aktualnie koncertowała. Barry postanowił udać się z Ralphem na miejsce i zaraz po koncercie zaczepili kobietę, przedstawiając jej sprawę dość jasno: zły człowiek poluje na nią i chce wykorzystać jej zdolności. Bowin nie była pewna co do prawdomówności mężczyzn, więc zaatakowała ich falą dźwiękową i uciekła. Po niedługim czasie Dibny Ramon i Allen postanowili ponownie porozmawiać z Izzy, lecz tym razem w kostiumach bohaterów. Niespodziewanie na polu walki pojawił się Thinker, którego ku zdziwieniu wszystkim Bowin udało się zranić i sprowokować do ucieczki. Nie mając innego wyjścia, herosi zabrali kobietę do S.T.A.R. Labs, gdzie próbowali namówić ją do współpracy, ukazując swoje prawdziwe twarze. Izzy nie zamierzała jednak rezygnować ze wszystkiego, co osiągnęła na rzecz czegoś, czego nie rozumie. Dopiero po szczerej rozmowie z Ralphem zrozumiała, że powinna spróbować. Zespół trenował kobietę, chcąc wykorzystać jej zdolności do pokonania Thinkera, aż do momentu, kiedy Bowin się zraniła. Ralph próbował powstrzymać ją przed odejściem, ale bezskutecznie, gdyż ta chciała sama stawić czoła wrogowi, nie ufając bohaterom. Ramonowi udało się po niedługim czasie namierzyć kobietę, z którą był DeVoe. Mimo starań bohaterów kobieta wpadła w pułapkę przestępcy, który podłączył ją do maszyny zamieniającej ciała. Ralph nie mógł uwierzyć w to, co się dzieje, gdyż mocno polubił Izzy i załamał się, patrząc, jak Clifford zabija Bowin i ucieka z jej ciałem. Kilkanaście godzin później Dibny wpuścił do swojego biura Allena, słuchając przy tym piosenki Izzy. Detektyw zdając sobie sprawę z faktu, iż przyjaciel stracił pracę, wręczył mu wizytówkę „Barry Allen, prywatny detektyw”, przyjmując go tym samym do „swojej agencji”. Jednoznacznie stwierdził, że mają jeszcze trzy osoby do odnalezienia, a kiedy to zrobią, sam osobiście wykończy Thinkera[11].

Ralph przeprasza Iris

Ralph wciąż ukrywał się w laboratorium, kiedy to pewnego ranka Harry zebrał zespół, aby przedstawić im swój pomysł na przechytrzenie Thinkera. Po wielu nieprzespanych nocach wpadł na pomysł stworzenia swojej wersji czapki myśli, lecz Cisco był przeciwny napromieniowaniu ciemną materią naukowca, który nie panuje nad emocjami. Dibny był zły, że drużyna odrzuca jedyny plan, który może uratować go przed śmiercią i odszedł do swojego pokoju pod laboratorium. W połowie drogi zatrzymała go Iris, która starała się przekonać przyjaciela, iż jest bezpieczny. Ten jednak w złości powiedział, że kobieta nie wie, jak to jest narażać się poza budynkami S.T.A.R. Labs, gdyż tylko ryzykuje życie innych, będąc tylko liderką zespołu. Niedługo po tym Melting Point podmienił moce Barry'ego i dał je Iris, przez co ta musiała nauczyć się pracować w terenie. Ostatecznie drużynie udało się odwrócić działanie mocy meta-człowieka, rekrutując go do zespołu. Po tym wszystkim Ralph przeprosił Iris za swoje słowa, a jej motywacyjna gadka dała mu do zrozumienia, że czas najwyższy wyjść poza mury laboratorium[12].

Ralph trenował wraz z Barrym, jak mają zachować się podczas konfrontacji z Thinkerem. Mężczyzna obracał jednak wszystko w żart, co zaczęło irytować Allena. Poszukując Janet Petty detektywi natrafili na przestępstwo, podczas którego została skradziona korona z dynastii Kahndaq, a za winną zespół uważał poszukiwaną. Ralph mając dobre intencje, przypadkowo namieszał na miejscu zbrodni, co podirytowało Barry'ego. Kiedy Harry wskazał siedzibę Earla Coxa jako miejsce pobytu Null, oboje się tam udali. Dibny przyjął wygląd Joe, aby nastraszyć znajomego, wprowadzając Allena w pułapkę i pozwalając poszukiwanej uciec. Po poworcie do laboratorium naukowiec zawiesił przyjaciela w działaniach, nie mogąc znieść jego nieposłuszeństwa. Po kilku godzinach Barry zdecydował się szczerze porozmawiać z Ralphem, który dał mu w końcu do zrozumienia, że zachowuje się tak wtedy, kiedy się denerwuje i ma tak od dzieciństwa, które to nie było łatwe. Słowa te zmieniły postrzeganie mężczyzny przez przyjaciela, który poprosił go o pomoc w schwytaniu Null. Na miejscu sprinter wpadł w tarapaty, ale pozwolił działać sojusznikowi, który skutecznie złapał Petty i uratował jego samego. Po powrocie do laboratorium zespół świętował zwycięstwo, a Allen przeprosił za swoje zachowanie[13].

Walka o bliskich[]

Ralph dziękuje Barry'emu za wszystko

Ralph wraz z Barrym sprawdzał autobus z pamiętnego dnia, poszukując śladów, które zaprowadziłyby ich do Edwina Gaussa. Dibny wciąż myślał nad tym, że można powstrzymać raz na zawsze DeVoe tylko w jeden sposób, co nie podobało się przyjacielowi. Ich konwersację przerwało wezwanie Harry'ego do S.T.A.R. Labs, gdzie naukowiec pokazał zespołowi nową broń dźwiękową, zdolną ogłuszyć, a nawet zabić Clifforda. W końcu zespołowi udało się znaleźć Edwina i namówić go do przeniesienia na czas nieokreślony do rury. Dibny jaki jedyny spostrzegał zagrożenie w Thinkerze i poprosił Gaussa o otworzenie portalu do wymiaru DeVoe, aby mógł się z nim rozprawić. Jego cel nie został jednak osiągnięty z powodu ingerencji Flasha i walki, jaka między bohaterami się wywiązała. Gdy Dibny się przebudził po porażce, wytłumaczył Allenowi, że nie boi się o siebie, tylko o swoich bliskich, zespół, który jest dla niego rodziną. Ralph nie zamierzał współpracować z zespołem, który postanowił wykorzystać plan przyjaciela i udać się do kryjówki wroga. Thinker podstępem jednak przeniósł się z żoną w tym samym momencie do S.T.A.R. Labs, którego bronił między innymi Ralph. Clifford odciągnął jego uwagę od meta-ludzi, ożywiając i powiększając szkielet dinozaura, którego pokonanie chwilę bohaterowi zajęło. Zaraz po tym ruszył na ratunek, ale było już za późno, bowiem wróg przejął moce Kima, Petty oraz Gaussa, co zdenerwowało mężczyznę. Między nimi rozpoczęła się walka, którą Ralph wygrał, zakuwając DeVoe w kajdanki. Gdy tylko Barry wrócił, był dumny z przyjaciela, że go posłuchał i nie przekroczył granicy człowieczeństwa. Wtedy też niespodziewanie Clifford wydostał się z kajdanek, zmanipulował grawitację sprintera i na jego oczach przejął ciało Dibny'ego, który ostatkiem sił podziękował Barry'emu za to, co ten w nim zmienił[14].

Kiedy zespoł zaczął współpracować z Marlize, Allen za pomocą mocy Cecille Horton i krzesła Thinkera przedostał się do umysłu wroga. Tam ku zdziwieniu odnalazł Ralpha, który z nieznanego powodu był trzymany przy życiu. Allen wyjaśnił swój cel przyjacielowi, dążąc z nim do osiągnięcia go. Ostatni element dobra Clifforda znaleźli jednak martwy, zdjąć sobie sprawę z tego, że nie ma innego rozwiązania. Dibny nakazał Barry'emu wrócić do swoich bliskich i spędzić z nimi ostatnie chwile, lecz w odpowiedzi usłyszał, że też należy do tych bliskich i nie zostawi go. Po krótkim przemyśleniu naukowiec wpadł na pomysł, aby bohater odzyskał kontrolę nad swoim ciałem, przechodząc przez „portal umysłowy” DeVoe. Wróg stworzył jednak armie klonów samego siebie, aby powstrzymać bohaterów. Ralph zmienił się w Elongated Mana i pomógł przyjacielowi w walce, lecz ta nie odnosiła większych rezultatów, gdyż klonów przybywało coraz więcej. Zdecydowali się przedrzeć przez armię, biegnąc w stronę portalu i nie zatrzymując się. Tym samym Barry wybudził się ze śpiączki, a Ralph zaczął odzyskiwać kontrolę nad swoim ciałem, przed tym, jak Clifford miał zamordować Cecille. Po powrocie do S.T.A.R. Labs, nim zespół zdążył cokolwiek zrobić, okazało się, że DeVoe przeniósł swoją świadomość do krzesła. Marlize miała dość tego wszystkiego i zniszczyła rdzeń, wskutek czego satelity przestępcy zaczęły spadać w kierunku miasta. Aby uratować Central City przed zniszczeniem, Flash, Vibe i Elongated Man ruszyli na ratunek cywilom. Po tym wszystkim zespół świętował w domu Westów narodziny Jenny, nim ich powitanie zostało przerwane przez tajemniczą dziewczynę, z którą wszyscy zdołali się spotkać. Przedstawiła się ona jako Nora Allen, córka Barry'ego i Iris[15].

Występy[]

Flash[]

Ciekawostki[]

Galeria[]

Koncepty[]

Sceny z serialu „Flash[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 1,2 Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Elongated Journey Into Night” wyemitowany 31 października 2017 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Awaria prądu” wyemitowany 25 listopada 2014 roku.
 3. 3,0 3,1 Artykuł: „The Flash: About that Ralph Dibny reference in season 1…” na stronie ew.com
 4. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Girls Night Out” wyemitowany 7 listopada 2017 roku.
 5. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „When Harry Met Harry...” wyemitowany 14 listopada 2017 roku.
 6. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Don't Run” wyemitowany 5 grudnia 2017 roku.
 7. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „The Trial of The Flash” wyemitowany 16 stycznia 2018 roku.
 8. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „The Elongated Knight Rises” wyemitowany 23 stycznia 2018 roku.
 9. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Honey, I Shrunk Team Flash” wyemitowany 30 stycznia 2018 roku.
 10. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „True Colors” wyemitowany 6 lutego 2018 roku.
 11. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Subject 9” wyemitowany 27 lutego 2018 roku.
 12. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Run, Iris, Run” wyemitowany 13 marca 2018 roku.
 13. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Null and Annoyed” wyemitowany 10 kwietnia 2018 roku.
 14. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Lose Yourself” wyemitowany 17 kwietnia 2018 roku.
 15. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „We Are The Flash” wyemitowany 22 maja 2018 roku.

Zobacz też[]

Advertisement