FANDOM


Quid Pro Quo” – dziesiąty odcinek serialu „Constantine”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 23 stycznia 2015 roku na kanale NBC. Data premiery w Polsce nie jest jeszcze znana.

Opis Edytuj

Kiedy córka Chasa Chandlera, Geraldine Chandler zapada w tajemniczą śpiączkę, drużyna Johna musi negocjować z diabelskim geniuszem – Felixem Faustem w zamian za jej duszę.

Streszczenie Edytuj

Renne Chandler waiting in home on ex-husband (5)

Odnalezienie córki

Zed zamierzała uciekać, uważając, że młyn nie jest bezpiecznym miejscem i ponownie mogą ją znaleźć. John za wszelką cenę próbował dowiedzieć się, przed kim wciąż ucieka, słysząc w odpowiedzi nazwę organizacji fanatyków – krucjaty zmartwychwstania. Kiedy egzorcysta dowiedział się, że ojciec przyjaciółki jest jej przywódcą, zrozumiał jej obawy, obiecując ochronę tak silną, jak tylko jego zdolności na to pozwolą. Rozmowę przerwała pojawiająca się na krew na krwawej mapie, wskazującą Nowy Jork. Constantine zrozumiał, że może mieć to związek z Chasem, który w tym momencie zmierza do swojej rodziny na spotkanie z córką. Postanowili przyszykować się na podróż, zabierając ze sobą wiele przydatnych rzeczy, w tym ścięgno z pięty Achillesa. Tymczasem Chas wszedł do domu byłej żony, która była zła na mężczyznę, że się spóźnił. Ten nie zamierzał jej słuchać i natychmiast udał się na górę przywitać z córką. Dostrzegł ją jednak nieprzytomną, leżącą na podłodze.

Kiedy Zed i John dostali wiadomość od Chasa, udali się do szpitala, w którym się znajdował. Tam przedstawił przyjaciołom, co się stało i stwierdził, że to nie jest zwykła śpiączka, gdyż wielu pacjentów cierpi na to samo. Constantine postanowił do sprawdzić i odkrył, że dusza Geralidne opuszcza ciało. Przerażony faktem, że jakiemuś magowi udało się oddzielić duszę od ciała, postanowił skontaktować się ze starym znajomym, który był medium. Rozmowę przerwała Renee, która wróciła do sali. Była wściekła, że John zbliżył się do jej córki i oczekiwała od byłego męża wyjaśnień, lecz usłyszał tylko w odpowiedzi o pomocy. Niedługo po tym trójka odwiedziła sklep Fennela, który zaczął grozić Constantine’owi ze strzelby. Chciał pomóc Zed i Chasowi, ale nie zamierzał współpracować z egzorcystą ekscentrykiem, który myśli tylko o sobie. Zdesperowany Chandler nie miał jednak czasu, aby negocjować z mężczyzną, więc wyrwał mu broń i go znokautował, zmuszając do pomocy.

Team Constantine meet Felix Faust (1)

Spotkanie Fausta

Fennel odprawił rytuał, dzięki któremu Geraldine mogła przemówić jego ustami. Wtem ten został przerwany i tajemniczy mag był zaskoczony, że ktoś wykorzystuje jedną z jego ofiar. Rozpoznał Johna i powiedział, że tym razem tak łatwo go nie pokona, paląc ciało Fennela żywcem. Constantine zapamiętał jednak zaklęcie przez niego rzucone i napisał je, dając Zed. Ta dzięki temu namierzyła lokalizację potencjalnego porywacza, gdzie zaraz po tym drużyna się udała. Na miejscu John dezaktywował zaklęcie kamuflujące, odkrywając kryjówkę maga, którym okazała się być Felix Faust – potężny czarodziej, któremu udało się oddzielić ciało od duszy i zamierza wykorzystać je do zwiększenia własnej mocy. Wściekły Chas chcąc odzyskać córkę, zaatakował maga, przez co Constantine musiał zawrzeć z nim pakt. Miał zwrócić duszę Geraldine w zamian za pomoc egzorcysty w pozbyciu się demona Karabasana, na co ten się zgodził. Po opuszczeniu kryjówki, John wściekły na Chandlera, że go nie posłuchał, oddalił go od sprawy i postanowił działać sam z Zed.

John wraz z Zed udali się do opuszczonego magazynu, który prawdopodobnie był kryjówką demona. Martin zgodziła się służyć za przynętę, aby zaciągnąć potwora do wcześniej przyszykowanego magicznego kręgu. Gdy również Karabasan się w nim znalazł, Constantine próbował podpalić krąg, lecz zapalniczka odmówiła posłuszeństwa. W związku z tym, aby uratować przyjaciółkę przed niebezpieczeństwem, użył paralizatora, niszcząc demona potężnym napięciem. Zaraz po tym wrócili do szpitala, aby wraz z Chasem wrócić na spotkanie z Faustem. Słysząc to nazwisko, Renee zamierzała pomóc drużynie, obawiając się o swoją córkę. Zed postanowiła zostać z kobietą, aby pilnować ciała córki. Niedługo po tym, podczas spotkania z Felixem, mag zerwał umowę, jakoby John pokonał Karabasana poprzez rozproszenie energii, a nie wysłanie go do Piekła o czym mówiła na początku umowa. Nie widząc innego wyjścia, Constantine zabrał zdenerwowanego przyjaciela na zewnątrz, gdzie próbował go uspokoić. Ten jednak nie zamierzał się poddawać i ogłuszył przyjaciela, zamykając go w samochodzie. Sam natomiast udał się do maga z propozycją, proponując mu 32 dusze w zamian za jedną – duszę jego córki. Faust nie dowierzał, że jedno ciało może być tak „pojemnym naczyniem”, więc Chandler postanowił mu to pokazać, zabijając się na jego oczach.

Chas Chandler makes a proposal to Felix Faust (4)

Podstępna sztuczka Chasa

Tymczasem Zed i Renee pilnowali ciała Geraldine w szpitalu, rozumiejąc, iż nie zostało wiele czasu. Matka obwiniała się, że nie jest zdolna pomóc własnemu dziecku, kiedy to dowiedziała się, iż Martin jest medium. Poprosiła ją, aby spróbowała skontaktować się z jej córką, co ta uczyniła. Połączenie zostało jednak przerwane, a cały ból z dziewczynki przeniósł się na kobietę. Lekarze zajęli się tą sprawą, a Renee odnalazła w rozsypanych rzeczach z torebki kobiety adres, pod który postanowiła się udać. W tym czasie Chas powrócił do życia, zaskakując Fausta, który był gotowy przystać na propozycję mężczyzny. Ten oczekiwał jednak uściśnięcia dłoni jako „dopełnienia” transakcji, kiedy to John się obudził i zamierzał ratować przyjaciela. Chandler rozumiał doskonale, że mag może go oszukać i przywiązał go do siebie za pomocą ścięgna z pięty Achillesa, po czym wyciągnął z kieszeni granat i wyciągnął zawleczkę, oczekując na śmierć. Wtem w budynku pokazała się Renee, którą Chas nakazał Johnowi chronić, wykrzykując swoje ostatnie słowa przed wybuchem, w wyniku którego Faust zginął, a dusze wróciły do prawowitych właścicieli.

Kilkadziesiąt minut później, po przyjechaniu straży pożarnej, John miał okazje na spokojnie porozmawiać z Renee. Wytłumaczył jej, że Chas wróci i potrwa to na tyle długo, w zależności jak gwałtowna była jego śmierć. Próbował też usprawiedliwić siebie, że nie chciał stanąć między ich relacje i gdyby mógł zmienić czas, naprawiłby to. Tego jednak uczynić nie może, a tylko dzięki niemu Chandler wciąż żyje, podobnie jak wielu innych ludzi. Następnego dnia z rana Chas odwiedził Renee, która była szczęśliwa jego widokiem. Mężczyzna zabrał pewien album i udał się na górę do córki, której przedstawił swoich przyjaciół – osoby, których dusze zamieszkują jego ciało. Tymczasem Constantine oczekiwał w szpitalu, aż Zed się przebudzi. Gdy tak się stało, osłabiona kobieta powiedziała, że matka Johna nie chce, aby obwiniał się jej śmiercią. Zaskoczony tymi słowami położył się obok przyjaciółki i zaczął rozmyślać nad swoim życiem.

Obsada Edytuj

Ścieżka dźwiękowa Edytuj

 • „(Don't Fear) The Reaper” – Blue Öyster Cult
  John Constantine rzuca czar ochrony na przyjaciela.
  Blue Öyster Cult - (Don't Fear) The Reaper
 • „47 Ways to Die” – Lillian Axe
  Chas Chandler stara się uratować ludzi znajdujących się w płonącym barze.
  Lillian Axe - 47 Ways to Die

Ciekawostki Edytuj

 • Łacińskie „quid pro quo” jest często zastępowane angielskim „tit for tat” – „coś za coś”. Mimo tego, angielska formuła wyraża poczucie zemsty, natomiast łacińska nazwa zachęca jedynie do wymiany.
 • Chas Chandler wspomina, że ostatnie spotkanie z Felixem Faustem odbyło się w Hell's Kitchen. Jest to nawiązanie to miejsca, w którym mieszkał bohater z komiksów DC ComicsCyborg.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.