Arrowwersum
Advertisement

Pilot” – pierwszy odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 10 października 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 15 października 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Po katastrofie miliarder i playboy Oliver Queen został uznany za zmarłego. Po pięciu latach przeżytych na piekielnej wyspie Lian Yu na Oceanie Spokojnym, mężczyzna zostaje odnaleziony. Po powrocie do Starling City, mężczyzna stopniowo zaczyna ponownie przybliżać się do swoich najbliższych. Udaje mu się nawiązać kontakt z oddaną matką, z ukochaną siostrą i z najlepszym przyjacielem, ale ma problemy z przybliżeniem się do swojej byłej dziewczyny Laurel, która obwinia go za śmierć swojej siostry. Nabywając nowe umiejętności na wyspie, staje się tajemniczym łucznikiem, mścicielem, który zostaje nazwany przez policję Kapturem. Jako samozwańczy bohater, Oliver stara się naprawić wszystkie błędy popełnione przez jego rodzinę i rozpoczyna walkę ze złą częścią społeczeństwa.

Streszczenie[]

Oliver jako rozbitek

Po spędzeniu pięciu lat na bezludnej wyspie Lian Yu na Oceanie Spokojnym, Oliver Queen zauważa łódź rybacką w okolicy. Biegnie do obozu, zabiera łuk i strzela płonącą strzałą we wcześniej przygotowany stos na wybrzeżu, który zapala się. Rybacy dostrzegają pożar i domyślają się, że ktoś jest na wyspie. Na plaży zauważają zarośniętego człowieka w zielonym stroju, który klęka przed nimi. Mężczyźni zabierają nieznajomego na statek i odpływają z wyspy. Każdy kanał informuje o powrocie do Starling City słynnego milionera – Olivera Queena, syna Roberta Queena. Obaj pięć lat temu udali się w podróż jachtem Queen's Gambit, który zatonął podczas sztormu. Media opisują go jako „złego chłopaka”, który nieraz był aresztowany, a także oskarżony o napaść na paparazzi. Oliver zostaje przywieziony do szpitala i zbadany przez doktora Lamba, który zauważył jego ciało całe pokryte oparzeniami i bliznami. Po chwili przybywa matka chłopaka, która dowiaduje się od lekarza, że syn może nie być taki sam, jak wcześniej – pięć lat temu. Gdy tylko chłopak zauważa kobietę, podchodzi do niej i przytula się. Następnego dnia Moira zabiera Olivera do domu. Mężczyzna nie pozwala bagażowemu na zabranie drewnianej skrzyni z samochodu, gdyż jest dla niego zbyt cenna. Po przekroczeniu progu, Olivera wita były partner biznesowy ojca – Walter Steele. Queen ledwo co go pamięta, ale zauważa rodzinną gospodynię domową, której każe pozdrowić rodzinę. Nagle ze schodów zbiega młodsza siostra chłopaka, Thea, która przytula się do brata i mówi, że zawsze wiedziała, że on żyje.

W tym czasie Laurel i jej przyjaciółka rozpatrują sprawę biznesmena Adama Hunta w biurze pomocy prawnej. Podczas gdy Lance rozmyśla nad pracą, inni pracownicy biura skupiają się przy telewizji, w której dziennikarze informują o powrocie Olivera, który jako jedyny przeżył. Za zmarłych uznają załogę statku, Roberta Queena i Sarę Lance. Gdy młoda prawniczka zauważa zbiorowisko, zdenerwowana wyłącza telewizor i odchodzi. W rezydencji Quennów, Oliver stoi w swoim pokoju przed lustrem i rozmyśla nad przeszłością, spoglądając na swoje blizny. Jacht Queen's Gambit płynie na Oceanie Spokojnym w trakcie potężnej burzy. Jeden z członków załogi informuje Roberta, że kapitan zamierza zawrócić statek, jednak milioner nakazuje płynąć dalej. Nagle ze swojej kajuty wychodzi Oliver i Sara, która poszukuje chłopaka. Robert ostrzega syna, że to nie skończy się dobrze dla niego i dla rodziny Lance'ów. Na wieczornej kolacji, Tommy Merlyn obiecuje pokazać Oliverowi wszystko, co zmieniło się w trakcie jego nieobecności. Młody milioner zamierza zobaczyć firmę ojca, Queen Consolidated. Walter sugeruje, że nie ma pośpiechu jej odwiedzać, gdyż zdąży to zrobić jeszcze nie raz. Gdy Raisa niosąc jedzenie niemal się nie przewróciła, Oliver odpowiada na jej przeprosiny po rosyjsku, ku zaskoczeniu innych. Queen wspomina, że on też nie wiedział, iż były przyjaciel jego ojca sypia z matką. Moira decyduje się powiedzieć, że wyszła za Waltera, aby utrzymać firmę, gdyż sądzili, że Oliver zmarł. W nocy, podczas burzy były rozbitek śpi przy otwartym oknie.

Przerażenie po katastrofie

W jednej z kajut, przerażona Sara odlicza sekundy mijające między błyskiem a grzmotem, jednak Oliver uspokaja ją. Całują się, po czym dziewczyna przerywa i twierdzi, że Laurel ich zabije, gdy się dowie, że są razem. Queen próbuje ją zapewnić, że nigdy o nich się nie dowie. Niespodziewanie statek zaczyna przechylać się na jedną stronę, przez co tworzy się wielka dziura w kadłubie. Wszyscy wpadają do wody, a Oliver ostatkiem sił próbuje odnaleźć Sarę. Nagle zabiera go na tratwę ratunkową członek załogi i jego ojciec. Moira wchodzi do pokoju Olivera, aby zobaczyć, co się dzieje. Chłopak odruchowo rzuca się na matkę i chwyta ją za szyję. Puszcza ją i przeprasza w momencie, kiedy zauważył Waltera. Przestraszona kobieta mówi, że nic się nie stało i cieszy się, że jest już w domu. Następnego dnia Queen otworzył drewnianą skrzynię, z której wyciąga mały dziennik. Następnie udaje się do siostry, która z przyjaciółką ukrywa narkotyki. Chłopak daje Thea buddyjski symbol nadziei, tłumacząc, że miał nadzieje na powrót do niej. Rozmowę rodzeństwa przerywa Tommy, który zabiera przyjaciela do miasta. Po drodze tłumaczy, że pogrzeb był do bani i planuje zrobić wielką imprezę na cześć jego powrotu. Samochód na chwilę zatrzymuje się przy starej fabryce, którą Robert sprzedał kilka lat temu. Kiedy Tommy pyta Olivera, czego najbardziej brakowało mu na wyspie, milioner odpowiada – Laurel.

Laurel mówi Joannie, że Adam Hunt wystąpił z wnioskiem o zmianę sędziego, którego przekupił. Rozmowę przerywa Oliver, który przeprasza za śmierć Sary i bierze całą winę na siebie. Nie chce winić za to Laurel, która doprowadziła do związku z jej siostrą. Zdenerwowana kobieta informuje go, że lepiej by było, gdyby to on zginął, a nie Sara. Po frustrującej rozmowie Queen wraca z przyjacielem do samochodu, kiedy atakuje ich kilku zaatakowanych mężczyzn. Przestępcy usypiają obu milionerów, jednak Oliver ostatkiem sił próbuje się bronić. Ostatecznie pada na ziemie i obaj zostają zabrany w nieznane miejsce. Na łodzi ratunkowej, Robert daje Oliverowi coś do picia, aby się wzmocnił. Członek załogi jest zdenerwowany, gdyż to powinno starczyć dla nich wszystkich. Starzec informuje pracownika, że jego syn jest jedyną osobą, która przeżyje tę katastrofę. Młodzieniec nie jest do końca pewny, czy da radę przetrwać. Jeden z zamaskowanych porywaczy budzi Olivera i pyta, czy Robert zginął w katastrofie. Queen nie odpowiada i zostaje porażony paralizatorem. Przestępcy zadają pytanie, czy ojciec powiedział mu coś przed śmiercią. Chłopak, widząc obok nieprzytomnego przyjaciela, mówi, że Robert oznajmił mu, że ich zabije. Przestępcy śmieją się i podkreślają trudną sytuację milionera, jednak Oliver uwalnia się i atakuje wrogów. Dwóch z nich ginie w magazynie, a trzeci widząc to, zaczyna uciekać. Po sprawdzeniu, czy Tommy żyje, Oliver zaczyna ścigać mężczyznę. Pościg kończy się na zewnątrz budynku, kiedy to syn milionera musi go zabić, gdyż poznał jego tajemnicę.

Uwolnienie z rąk przestępców

Jakiś czas później w rezydencji Queenów, policja przesłuchuje porwanych milionerów. Detektyw Lance i detektyw Hilton słyszą z ust Queena, że uratował ich człowiek w zielonym kapturze. Tommy nie może tego potwierdzić, gdyż był nieprzytomny. Quentin zadaje Oliverowi trudne pytanie, co denerwuje Moirę. Walter uspokaja sytuacje i nakazuje policji opuścić mieszkanie. Dodaje, że Oliver się zgłosi, gdy przypomni sobie coś więcej. Oliver poszukuje informacji na temat Adama Hunta i spostrzega jego na liście w dzienniku. Raisa przynosi coś do jedzenia i tłumaczy, że zawsze był dobrym człowiekiem, a pomimo popełnianych błędów, zawsze miał dobre serce. Po wyjściu z domu, Moira zatrzymuje syna i informuje go o tym, że zatrudniła mu ochroniarza – Johna Diggle. Podczas podróży samochodem do wcześniej wyznaczonego celu, Queen zagaduje ochroniarza, który wspomina o swoich wojskowych osiągnięciach. Chwilę później odwraca się do tyłu i zauważa, że nie ma milionera. Okazuje się, że chłopak wyskoczył podczas jazdy. Oliver wchodzi na teren byłej fabryki, którą Robert sprzedał kilka lat temu. Wewnątrz budynku, Queen robi dziurę w podłodze do fundamentów. Zmienia podziemne pomieszczenie w tajny schron pełny komputerów i urządzeń do ćwiczeń. Następnie wyciąga ze skrzyni, którą przywiózł z wyspy, strzały i łuk. Gotowy Oliver udaje się poszukiwać Hunta. W tym czasie biznesmen kieruje się do swojego samochodu i rozkazuje jednemu z pracowników zająć się Laurel Lance. Będąc blisko pojazdu, szybę przebija strzała. Kaptur zabija dwóch ochroniarzy Adama, a następnie grozi Huntowi. Gdy nie przeleje 40 milionów dolarów na wyznaczone konto bankowe na następną noc, zginie. W chwili nieuwagi biznesmena Oliver znika.

Po powrocie do biura Adam dzwoni na policję, w celu zapewnienia ochrony. Opowiada detektywom, że zaatakował ich człowiek w zielonym kapturze z łukiem i strzałami. Prosi policjantów, aby koordynowali dalsze prace z nowym szefem ochrony. Hilton zauważa, że Queen mówił prawdę o samozwańczym bohaterze w zielonym kapturze. W tym samym czasie Oliver idzie do swojego samochodu, w którym czeka na niego Diggle – tym razem nie jako kierowca, tylko pasażer. Udają się na imprezę powrotną, zorganizowaną przez Tommy'ego. Na miejscu młody milioner wykrzykuje, że na wyspie brakowało mu tequili i wznosi toast z tłumem przybyłych osób. Na imprezie podczas rozmowy z Tommym, Oliver zauważa, jak jego siostra przemyca narkotyki. Dziewczyna tłumaczy, że podczas jego nieobecności była sama, po czym odchodzi do przyjaciół, gdzie zauważa brak narkotyków. Okazuje się, że podczas nieuwagi Thea, Oliver zabrał torebkę i wyrzucił ją. Milioner spotyka Laurel i przeprasza ją, za to, co wcześniej powiedział. Uznaje, że mógłby się zamienić miejscem z Sarą. Kobieta próbuje mu przekazać, że jest otwarta i może z nim porozmawiać o tym, co się stało. Roztargniony Queen widząc, że Hunt nie przelał pieniędzy, mówi Laurel, że on nie zmienił się w ciągu tych pięciu lat i nie chce jej ponownie skrzywdzić. Zdezorientowana kobieta uznaje, że przynajmniej raz, mówiąc coś takiego, był uczciwy. Oliver próbuje opuścić teren, jednak Diggle zatrzymuje go i pokazuje, gdzie jest impreza. Milioner podchodzi do drzwi i nagle obezwładnia swojego ochroniarza. W tym samym czasie Drakon umieszcza uzbrojonych ludzi na korytarzu i pyta Hunta o monitorowanie windy. Nie zauważywszy przez policje patrolującą ulice i wejście do budynku, Oliver strzela strzałą z liną. Kaptur wyłącza światła w całym budynku i rozpoczyna walkę z ochroniarzami. Gdy Adam słyszy, jak jego ludzie krzyczą, wzywa policje. Drakon podnosi broń i strzela do Olivera, jednak bohater w tym samym czasie rzuca nożem w pierś przeciwnika. Gdy policja weszła do budynku, milioner ściąga kuloodporną kamizelkę i wyskakuje przez okno. Detektywi w ostatnim momencie zauważają, jak Kaptur zjeżdża po linie w dół, kierując się na imprezę Queena.

Zdziwieni detektywi

Policja wchodzi do budynku, w którym odbywa się impreza Queena. Detektywi każą przeszukać pomieszczenia, jednak zjawia się Oliver, który informuje o zamkniętej i prywatnej zabawie. Quentin mówi o tajemniczym mścicielu, który jest tutaj. Milioner śmieje się i oferuje każdemu dwa miliony dolarów, gdy tylko dostarczą informacje o samozwańczym bohaterze. Ten czyn prowokuje detektywów i policje do opuszczenia bankietu. Nagle Tommy podchodzi do przyjaciela i zapytawszy o przypadek, że impreza jest w pobliżu budynku Hunta, dowiedział się, że na wyspie działo się „wiele rzeczy”. Następnego dnia podczas sprzątania biura, Adam zostaje powiadomiony o zniknięciu z jego konta 40.000.000 dolarów. Nie zdają sobie sprawy, że Kaptur zostawił strzałę z bezprzewodowym nadajnikiem, który pozwolił mu się włamać do systemów biznesmena. Robert informuje syna, że nie ma wystarczająco dużo żywności, aby wszyscy trzej przetrwali. Prosi Olivera, aby wrócił do domu i naprawił jego błędy. Wycieńczony Oliver nie zdaje sobie powagi z sytuacji i uznaje, że starczy pożywienia. Nagle Robert wyciąga broń i strzela do członka załogi, po czym ponownie prosi przerażonego syna o naprawę błędów i popełnia samobójstwo.

Laurel i Joanna odkrywają, że ich klienci otrzymują anonimowe darowizny o łącznej wysokości 40.000.000. Obie kobiety zgadzają się, że miasto zyskało nowego anioła stróża. Tommy przychodzi po córkę detektywa i na zewnątrz pyta o Olivera. Laurel zapewnia, że nie ma się czego obawiać, gdyż między nią i milionerem nic się nie zmieniło od zaginięcia. Gdy przyjaciele się żegnają, odchodzą w przeciwnych kierunkach. Okazuje się, że całą rozmowę słyszał Kaptur. Po śmierci Roberta, Oliver dryfował przez długi czas sam po oceanie. Nagle przed sobą zauważa wyspę, do której niesie go prąd morski. Wieczorem Moira spotyka człowieka, który mówi, że policja nie będzie w stanie odkryć, że porywacze Olivera są z nimi związani. Mężczyzna pyta, czy ma ponownie spróbować wyciągnąć z niego informacje, jednak kobieta odmawia. Według niej istnieją inne sposoby, którymi może się dowiedzieć, co powiedział Robert synowi.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Wstęp[]

Lektor angielski[]

My name is Oliver Queen. For five years, I was stranded on an island with only one goal-- Survive. Now I will fulfill my father's dying wish-- to use the list of names he left me and bring down those who are poisoning my city. To do this, I must become someone else. I must become something else.

Lektor polski[]

Nazywam się Oliver Queen, spędziłem pięć lat na odległej wyspie próbując przeżyć. Wypełniam ostatnią wolę ojca – rozprawiam się z ludźmi, którzy zatruwają moje miasto. Musiałem się zmienić... stać się kimś innym.

Cytaty[]

Tommy widzi Olivera pierwszy raz o pięciu lat

 • Tommy Merlyn – Mówiłem, jachty są do bani.
 • Oliver Queen – Tommy Merlyn.
 • Tommy Merlyn – Tęskniłem.

Oliver mówi po rosyjsku do Raisy

 • Tommy Merlyn – Znasz rosyjski?
 • Walter Steele – Nie wiedziałem.
 • Oliver Queen – A ja nie wiedziałem, że sypiasz z moją matką.
 • Thea Queen – Nic nie powiedziałam.
 • Oliver Queen – Nie musiała.

Sara odlicza uderzenia piorunów

 • Sara Lance – Jeden, dwa, trzy... Coraz bliżej.
 • Oliver Queen – To niezbyt naukowe.
 • Sara Lance – A co ty wiesz o nauce?
 • Oliver Queen – Znam się na fermentacji i... biologii.

Widząc, jak Oliver wręcza siostrze pamiątkę

 • Tommy Merlyn – Ja chcę koszulkę z napisem: „kumpel był rozbitkiem, przywiózł mi tylko koszulkę”.
 • Tommy Merlyn – Pogrzeb był do bani.
 • Oliver Queen – Bzykałeś?
 • Tommy Merlyn – Jeszcze jak! Ktoś musiał pocieszyć laski.
 • Robert Queen – Myślałem, że mamy więcej czasu... Nie jestem taki jak myślisz. Zawiedliśmy nasze miasto – ja i inni. […] Nie wystarczy dla wszystkich...
 • Oliver Queen – Oszczędzaj siły...
 • Robert Queen – Przetrwasz... Wrócisz do domu i naprawisz moje błędy, ale najpierw... musisz przeżyć. Słyszysz Ollie?
 • Oliver Queen – Odpoczywaj tato.
 • Robert Queen – Nie.

Robert wyciąga broń i zabija kapitana

 • Oliver Queen – Tato?!
 • Robert Queen – Przetrwaj!

Robert popełnia samobójstwo, strzelając sobie w głowę

 • Quentin Lance – Facet w zielonym kapturze załatwił trzech porywaczy? Dlaczego to zrobił?
 • Oliver Queen – Nie wiem. Znajdźcie go i zapytajcie.
 • Adam Hunt – Miał kaptur – zielony... oraz łuk i strzały. Nie wierzycie? Posłał dwóch ochroniarzy do szpitala!
 • Quentin Lance – Roześlę list gończy za... Robin Hood'em.

Patrząc na ochroniarza – John'a Diggle

 • Tommy Merlyn – Podciera ci też pupę? Nie uprawiałeś seksu od 1839 dni. Polecam Carmen Golden.
 • Oliver Queen – Która to?
 • Tommy Merlyn – Żywcem ze „Zmierzchu”..
 • Oliver Queen – A co to?
 • Tommy Merlyn – Lepiej, że nie wiesz.

Ścieżka dźwiękowa[]

 • „Hurricane II” – Ume
  Oliver wręcza siostrze buddyjski symbol nadziei, Hōzen.
 • „C'Mon Doll” – My Goodness
  Tommy opowiada Oliverowi o jego pogrzebie i proponuje imprezę powitalną.
 • „Work Hark Play Hard” – Tiesto
  Oliver przybywa na swoją imprezę powitalną.
 • „We Are The Champions” – Queen
  Oliver staje na scenie.
 • „Blow (Cirkut Remix)” – Kesha
  Oliver mówi gościom, że najbardziej tęsknił za tequilą.
 • „Outlaw” – Jeremy Thurber
  Hunt rozmawia z ochroniarzem o imprezie Queena.
 • „Gloryhole” – The Trust
  Laurel odchodzi z Oliverem od tłumu, aby porozmawiać.
 • „Playing In The Dark” – Jeremy Thurber
  Diggle próbuje przeszkodzić Oliverowi w ucieczce z imprezy.
 • „Babes” – Icky Blossoms
  Policja przerywa imprezę Queena.
 • „Levels” – Avicii
  Tommy dostrzega, że impreza Olivera znajduje się w pobliżu Hunt Multinational.
 • „Apparitions” – The Raveonettes
  Laurel i Tommy rozmawiają o swoich uczuciach.

Ciekawostki[]

 • Maska ze strzałą w oku, znajdująca się na wyspie Lian Yu należy do Slade’a Wilsona, a nie do Billy’ego Wintergreena. Według Amazo obaj nosili takie same, ale tylko jego została lekko spalona.
 • Oliver Queen i Robert Queen zostali rozbitkami w 2007 roku, a milioner spędził pięć lat z dala od domu. Do Starling City powrócił w 2012 roku.
 • Wiele scen kręcono przez BB Studios w Burnaby w Kanadzie. Tam również nakręcono serial DC Comics Tajemnice Smallville, opowiadającym o młodości Supermana. Sama rezydencja Queenów należała do Lexa Luthora.

Zobacz też[]

Advertisement