Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Oliver Queen (zm. 28 listopada 2017 roku) – führer Nowej Rzeszy na Ziemi-X i jednocześnie dyktator. Był w związku małżeńskim z Karą Zor-El – współwładcą i partnerką, którą chciał uratować przed śmiercią, zabierając serce Supergirl. Podczas walki znany jest pod pseudonimem Dark Arrow.

Osobowość[]

Oliver jest sadystycznym i zimnokrwistym faszystą, który jest lojalny wobec nazistowskiej misji. Przez cały czas naśmiewał się ze słabości swojego odpowiednika i jego przyjaciół, wyśmiewając ich bohaterstwo, męstwo i walkę o niewinnych. Wierzył w tyranię i uścisk, a także idee traktowania uzdolnionych jak władców. Queen jest świadom faktu swojej złej natury, ale nie dba o to i uważa, że jego czyny są prawidłowym sposobem na życie. Oliver zachowuje się zwykle stoicko i bezwzględnie, nie troszcząc się o nikogo oprócz siebie i swojej żony. Jego determinacja w uratowaniu ukochanej jest tak duża, że nie boi się czynić krzywdy łudząco podobnej odpowiedniczki – Supergirl, której zamierzał odebrać serce dla żony. Oliver boi się o Karę do tego stopnia, że kiedy ta podczas walki zostanie zraniona choćby w najmniejszym stopniu, mężczyzna zarządza odwrót. Mimo to stwierdza, że jego miłość do żony jest taka sama, jak miłość do ojczyzny.

Queen jest pozbawiony empatii, współczucia i honoru, przez co jest postrzegany przez bohaterów z Ziemi-1 jako odrażający i jednocześnie niebezpieczny. Mimo całej nienawiści do Zielonej Strzały mężczyzna wydaje się być hipokrytą, bowiem tak samo, jak on przyjaźnił się z Merlynem i załamał się, kiedy ten zmarł. Rzeczywiście Oliver ukrywa swoją prawdziwą osobowość, pod maską bezdusznego wojownika i egoisty.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Zdolności łucznicze Dark Arrowa

 • Ekspert w walce wręcz – Oliver jest niezwykle biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby pokonać kilku wyszkolonych przeciwników jednocześnie.
 • Ekspert w walce bronią – Queen potrafi obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej.
 • Kondycja fizyczna – Oliver posiada niezwykłą kondycję fizyczną, co znacznie ułatwia wykonywanie najróżniejszych akrobacji, uników, czy także prowadzeniu walk z przeciwnikami.
 • Zdolności łucznicze – największą zdolnością Olivera, jest niezwykła umiejętność posługiwania się łukiem. Potrafi oddać strzał z niesamowitą dokładnością i szybkością, nawet gdy jest w ruchu.
 • Znakomity taktyk – dzięki swojemu doświadczeniu, które zdobył podczas wykonywania misji dla ojczyzny, Oliver stał się genialnym taktykiem. Właśnie dzięki temu stał się godnym następcą Hitlera i włada Nową Rzeszą.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Oliver urodził się w Rzeszy i zamiast pójść do szkoły, szkolił się w walce w specjalnych szkółkach. W tym czasie zaprzyjaźnił się z Tommym Merlynem i wraz z nim zyskał przywództwo nad Nową Rzeszą, stając się później führerem Ziemi-X[1].

Początki bywają trudne[]

Dark Arrow atakuje Freedom Fighters

Wielu ludzi skrywało się po ruinach budynków Tulsy na Ziemi-X, których to chronili uzbrojeni rebelianci. Kiedy naziści dowiedzieli się o przybyciu Freedom Fighters, Overgirl z Dark Arrowem i Blitzkriegem zaatakowali, poczynając od zniszczenia mostu łączącego dwa ważne punktu upadającego miasta. Głównym celem wojowników okazał się Red Tornado, któremu przestępcy zamierzali odebrać korę mózgową. Overgirl jako pierwsza uderzyła w androida, wbijając jego ciało w ziemię, kiedy to łucznik walczył z Black Condorem. Bohater okazał się sprytniejszy, a jakby tego było mało, mściciele współpracowali ze sobą, przez co ten został w końcu znokautowany przez Dollmana. Tymczasem Overgirl wykańczała androida, któremu z pomocą ruszyła Phantom Lady. The Ray postanowił wyciągnąć Reda z dna, kiedy to Black Condor zaczął atakować kosmitkę. W tym czasie konający Tornado kazał przyjacielowi upewnić się, że jego wspomnienia nie trafią w ręce wroga, po czym oddał swoją korę mózgową bohaterowi, wyłączając się. Jakby tego było mało, przeciwnicy znowu zaczęli atakować, więc z odsieczą pojawił się Vibe. Widząca to Kara wystrzeliła laserem z oczu, zabijając Dollmana. Vibe wiedząc, że wspomnienia Reda nie mogą zostać utracone, otworzył wyłom i przeniósł Raya w nieznane miejsce, kiedy to członkowie Nowej Rzeszy walczyli z pozostałymi bohaterami[2].

Kilka godzin później Overgirl przyglądała się z dumą, jak jej świat ulega władzy Nowej Rzeszy. Rozmyślenia przerwali jej Dark Arrow oraz Blitzkrieg, którzy poinformowali o śmierci Dollmana i dalszych poszukiwaniach Phantom Lady, Black Condora i Vibe'a. Dali też kobiecie znać, że The Ray uciekł z rdzeniem Red Tornado przez wyłom i nie mają pojęcia, gdzie teraz jest. Kosmitka nakazała przyszykować wszelkie siły na atak Freedom Fighters, chcąc zdobyć zasoby pamięci androida. Po kilku godzinach Nowa Rzesza odnalazła Vibe w zniszczonym budynku przy komputerach, zmuszając mściciela do ucieczki. W pościg za nim ruszył Blitzkrieg, który w piwnicy zaczął walczyć z bohaterem, ostatecznie zabijając go. Zaraz po tym przestępcy zaczęli poszukiwać informacji o lokalizacji The Raya na komputerze Vibe'a, dowiadując się tym samym, że bohater znajduje się na Ziemi-1. Kara ponownie nakazała sojusznikom przygotować się na potencjalną podróż, będąc przy tym pewna pomyślnego ukończenia celu[2].

W końcu ożenił się z Karą, lecz z powodu nadmiernej ilości pochłoniętego promieniowania słonecznego przez jej ciało, serce zaczęło słabnąć, powoli zabijając kobietę. Wtedy w ich życiu pojawił się Eobard Thawne, który zaproponował pomoc, opowiadając o multiwersum i innych światach, a także sobowtórach[1].

Inwazja na Ziemię-1[]

Ucieczka z ranną żoną

Dark Arrow dowiedział się o nielegalnej placówce, w której naukowcy pracowali nad transporterem wymiarowym. Łucznik pozabijał ich wszystkich i kiedy miał uczcić zwycięstwo, zaatakował go Strażnik, którego Queen z łatwością pokonał. Następnie przekazał informacje Nowej Rzeszy, która natychmiast zaczęła pracować nad przeniesieniem przywódców na Ziemię-1. Wraz z żoną, przyjacielem i małą częścią dostępnej armii zaatakował kościół, w którym Barry Allen brał ślub z Iris West. Ich celem była Supergirl, lecz na ich nieszczęście, oprócz poszukiwanej, w lokacji znajdowało się wielu innych bohaterów. Overgirl mocno oberwała po ataku swojej odpowiedniczki, w związku z czym Queen zdecydował się wycofać, porzucając Prometeusza na pastwę Sary Lance i Alex Danvers. Wieczorem Oliver i Kara obserwowali Central City z dachu, kiedy to pojawił się Eobard Thawne wściekły za to, że zaatakowali o wiele wcześniej, czego wynikiem była strata Merlyna. Kobieta szybko uspokoiła mężczyzn, uważając, że całą złość powinni zachować na bohaterów[3].

W kryjówce na Ziemi-1 Oliver obserwował nadajnik, dzięki któremu dowiedział się, że Tommy nie żyje. Był wściekły i swoją złość wyładowywał na Eobardzie, lecz ponownie Kara ich rozdzieliła, która przypomina im o misji. W związku z tym Thawne wskazał na pryzmat znajdujący się w placówce Dayton Optical, którego trójka ukradła. Na zewnątrz zaatakowali ich Flash, Supergirl i Zielona Strzała, którym wrogowie ukazali swoje twarze. Chcąc uniknąć większego starcia, zniszczyli oni rusztowanie pobliskiej budowy, zmuszając bohaterów do pomocy budowlańcom i umożliwiając sobie bezpieczną ucieczkę do kryjówki. Queen długo w niej nie został, gdyż włamał się do S.T.A.R. Labs, kiedy to bohaterowie ruszyli w kierunku prawdopodobnej lokacji nazistów. Już na korytarzu Dark Arrow spotkał Harry'ego Wellsa, którego ogłuszył po tym, jak ten włączył alarm. Następnie pokonał Heat Wave'a oraz Killer Frost, a także Mister Terrifica, Czarnego Kanarka oraz Wild Doga, którzy po przegranej bitwie zostali zamknięci w rurze. Następnie Oliver wrócił do kryjówki, gdzie pozostali bohaterowie byli już obezwładnieni. Metallo ogłuszył Karę i zabrał ją, a pozostałych bohaterów odesłał do obozu na Ziemi-X[4].

Śmierć Dark Arrowa

Oliver przez cały czas czuwał przy swojej żonie w S.T.A.R. Labs, gdzie Eobard przygotowywał się do przeszczepu serca z ciała Supergirl do ciała Overgirl. Mimo kilku problemów naukowiec przeszedł do nacinania skóry skalpelem[1], lecz Atom mu przeszkodził, wywołując krótką bitwę i zmuszając sprintera do ucieczki. Dark Arrow odnalazł w jednym z pomieszczeń Felicity Smoak i Iris West, które zamierzał zabić, póki nie dostrzegł Zielonej Strzały grożącej jego żonie. W ten czas pojawił się Reverse-Flash, który zabrał sojuszników na Wellenreitera. Jako że stan Overgirl się pogarszał, Queen zaproponował rozejm z bohaterami – jego siły opuściłby Ziemię-1 w zamian za Supergirl. Herosi jednak się nie zgodzili, przez co Dark Arrow na ulicach Central City rozpoczął wojnę. Do walki z nim stanął Zielona Strzała, kiedy to pozostali bohaterowie pozbywali się nazistów. Gdy Oliver ujrzał, jak jego żona wybucha, padł na kolana, zaczął rozpaczać, po czym szybko się obrócił, chcąc zamordować swojego odpowiednika. Ten jednak szybkim ruchem niespodziewanie wystrzelił strzałę w serce wroga, zabijając go na miejscu i kończąc inwazję[5]

Występy[]

Supergirl[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 1

Arrow[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 2

Flash[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 3

Legends of Tomorrow[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 4

Freedom Fighters: The Ray[]

 1. A Hero Rises

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Oliver Queen znany był jako Green Arrow, który posiadał niezwykłe umiejętności waleczne i łucznicze. Gdy jego rodzice zmarli podczas polowania w Safari, młody chłopak zaczął obwiniać się o ich śmierć. Aby poradzić sobie z trudną przeszłością, zaczął walczyć z przestępczością, broniąc swojego miasta.

Galeria[]

Sceny z serialu „Supergirl[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Sceny z serialu „Freedom Fighters: The Ray[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 1,2 Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 3” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.
 2. 2,0 2,1 Pierwsza część animacji „Freedom Fighters: The Ray”, wyemitowana 8 grudnia 2017 roku.
 3. Trzeci sezon serialu „Supergirl”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 1” wyemitowany 27 listopada 2017 roku.
 4. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 2” wyemitowany 27 listopada 2017 roku.
 5. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 4” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.

Zobacz też[]

Advertisement