Arrowwersum
Advertisement

Nazywam się Oliver Queen. Po pięciu latach w piekle, wróciłem do domu z jednym celem – ocalić moje miasto. Moje stare podejście nie wystarczyło... Musiałem stać się kimś innym... Musiałem stać się czymś innym... Musiałem stać się Zieloną Strzałą!

Oliver Queen, wprowadzenie odcinków sezonu czwartego

Oliver Jonas „Ollie” Queen (ur. 16 maja 1985 roku) – były miliarder, playboy, przez jakiś czas właściciel klubu nocnego Verdant oraz były dyrektor naczelny Queen Consolidated.

W 2007 roku Oliver udał się na wycieczkę wraz z ojcem, Robertem Queen i siostrą swej dziewczyny, Sarą Lance. Podczas wyprawy napotkali sztorm i jacht Queen's Gambit zatonął na wyspie Lian Yu. Ojciec popełnił samobójstwo na szalupie ratunkowej, pozostawiając po sobie nazwiska osób, którzy zatruwali Starling City. Młodzieniec trafił tam jako playboy, miliarder, którego nie interesowało los innych osób, nawet najbliższych. Po swoim powrocie w 2012 roku chłopak stał się odważny i dojrzały oraz potrafił podejmować trudne decyzje. Postawił sobie jeden cel: uratować swoje miasto. Używał swojego alter ego do ratowania Starling City przed zatruciem korupcją i zepsuciem, sądząc tych, którzy to miasto trują, przywdziewając wtedy strój bohatera, którego nazywano najpierw Kapturem, a potem - Strzałą.

Śmierć bliskich Oliverowi strasznie go przytłumiała, szczególnie jego matki i najlepszego przyjaciela, jednak gdy jego siostra została poważnie okaleczona, Queen podjął trudną decyzję. Obiecał dołączyć do ligi zabójców i zająć miejsce Ra's al Ghula w zamian za uratowanie Theii. W szeregach asasynów Oliver przyjął imię Al Sah-him (السهم – Strzała), jednak był też nazywany Wareeth al Ghul (وريث الغول – Spadkobierca Demona) oraz Ibn al Ghul (ابن الغول – Syn Demona). Po zabiciu przywódcy ligi, Oliver postanowił odpocząć od bohaterstwa i spędzić czas z Felicity Smoak, jednak w tym czasie miasto nawiedziła organizacja R.Ó.J., co zmusiło mężczyznę do powrotu jako Zielona Strzała. Po pokonaniu Damiena Darhka został zaprzysiężony na stanowisko burmistrza Star City i na tym stanowisku starał się uczcić imię swojej zamordowanej przyjaciółki, Laurel Lance.

Kolejny rok był dla Olivera wyzwaniem, bowiem uczył się działać jako burmistrz i szkolił nowych bohaterów, ale napotkał też niebezpiecznego przeciwnika - Prometeusza. Zabójca przez długi czas grał na psychice Queena, starając się mu pokazać, że wszyscy wokół niego cierpią. Ostateczna konfrontacja odbyła się na Lian Yu, gdzie przestępca popełnił samobójstwo i wysadził wyspę, raniąc przyjaciół Olivera i zabijając matkę Williama na oczach młodzieńca. Działania Prometeusza dały się we znaki nawet po jego śmierci, gdyż sekretna tożsamość Zielonej Strzały została wystawiona na próbę opinii publicznej, a śledztwo nad sprawą mściciela wszczęło samo FBI. Dla bezpieczeństwa mężczyzna postanowił spędzać więcej czasu z synem, biorąc jednocześnie w tym czasie ślub z Felicity Smoak. Pomysłowy gangster Dragon opanował całą infrastrukturę miasta – od policji, przez sędziów i kończąc na urzędnikach, a mściciele nie mogli sobie poradzić z powstrzymaniem jego operacji. W związku z tym Oliver oddał się w ręce FBI, w zamian za pomoc w uratowaniu miasta. Tym samym przyznał się przed reporterami, że jest mścicielem i zawsze nim był, trafiając do Slabside Maximum Security Prison.

Osobowość[]

Przed utknięciem na wyspie, Oliver był stereotypowym popsutym dzieciakiem, często określanym jako „zły chłopiec”. Będąc niewyobrażalnie bogatym playboyem, nie obchodziło go, kto został zraniony wskutek jego działań. Oprócz tego był niezwykle wyluzowany, lekkomyślny, samolubny, a zarazem często okłamywał najbliższych. Nie potrafił wyciągać wniosków z wcześniej popełnionych błędów i powtarzał je w kółko. Właśnie przez to zdradził Laurel Lance z inną dziewczyną, która zaszła w ciążę. Następnie ponownie zdradził swoją dziewczynę, z Sarą – jej siostrą.

Po utknięciu na Lian Yu, Oliver znacznie zaczął się zmieniać. Przyczyniły się do tego wydarzenia takie jak prawdopodobna śmierć Sary, samobójstwo ojca, czy pewność nie ujrzenia nigdy więcej rodziny. Gdy Yao Fei Gulong uratował go i nauczył, jak przetrwać, Oliver był gotów poświęcić własne życie, aby uratować przyjaciela. Po spotkaniu Slade'a Wilsona, Queen rozpoczął swoją podróż jako wojownik. Mężczyzna początkowo związał Olivera, gdyż uważał, że nie ma krzepy. Rozbitek zaimponował najemnikowi, kiedy złamał własne ręce, aby się uwolnić. Pomimo tego, że nauczył się walczyć, ale bał się zrobić komuś krzywdę. Chłopak szybko przyswajał wiedzę, gdyż dzięki Shado nauczył się strzelać z łuku w kilka dni. Oliver wolał ratować przyjaciół, kiedy pojawiały się szanse powrotu do domu. Gdy został zmuszony do życia w Hong Kongu przez Amandę Waller, Queen odmówił dla niej pracy i próbował uciec dziewięć razy. Zgodził się wykonywać jej zlecenie, kiedy agentka zagroziła życiu Maseo i jego rodzinie.

Po powrocie do Starling City, Oliver przyjął postać zamaskowanego bohatera zwanego Kapturem. Próbował ukryć swoją zmianę, swoją odpowiedzialność, powagę, zdyscyplinowanie, pewność siebie, lojalność, oraz moralność, aby nikt nie dowiedział się o jego alter ego. Udając niedojrzałego playboya i zepsutego dzieciaka, milioner zranił kilka bliskich osób. Pomimo tego starał się naprawić swoje błędy. Zauważał utalentowane inne osoby, które wydają się doskonałymi parterami. W ten sposób zaczął tworzyć drużynę Strzały. Mściciel ma poczucie sprawiedliwości i honoru, a także jest prawie nieustraszony. Jako Strzała, mężczyzna nie działa jako sędzia, czy kat. Trzyma się swoich silnych zasad i czuje wyrzuty sumienia za swoje złe czyny.

Po śmierci Tommy'ego, Oliver zdecydował się, że aby uczcić pamieć przyjaciela, nie może zabijać. Przez to starał się często ratować przestępców, którzy mogli umrzeć. Pomimo tego przy osobach, które zagrażają jego rodzinie czy znajomym, mężczyzna nie ma wyboru. Przejawy dobrych intencji milionera upadają przy jego bezwzględnych morderstwach ludzi z listy. Queen okazał się też być bardzo mądrym człowiekiem, gdyż zacierał wszelkie ślady otwierając klub nocny. Wszystko po to, aby nie wzbudzić podejrzeń co do bohaterskiej tożsamości. Oliver często wydaje się być bardzo uparty oraz nie ufa ludziom od przedsięwzięcia, gdy dowiedział się o wszystkich kłamstwach rodziny.

Umiejętności[]

Oliver strzelający z łuku

 • Ekspert w walce wręcz – Oliver jest niezwykle biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby ogłuszyć Ra's al Ghula.
 • Ekspert w walce bronią – jako były agent A.R.G.U.S.-a potrafi obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej.
 • Kondycja fizyczna – Oliver przez kilka lat spędzonych na wyspie nabrał kondycji. Regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycje fizyczną.
 • Zdolności łucznicze – największą zdolnością Olivera, jest niezwykła umiejętność posługiwania się łukiem. Potrafi oddać strzał z niesamowitą dokładnością i szybkością, nawet gdy jest w ruchu.
 • Znakomity taktyk – dzięki swojemu doświadczeniu, które zdobył podczas wykonywania misji, Oliver stał się genialnym taktykiem. Właśnie przez to ma dowództwo nad drużyną Strzały.
 • Poliglota – Oliver potrafi biegle posługiwać się kilkoma językami. Swoim ojczystym, jak i rosyjskim, kantońskim, hiszpańskim i mandaryńskim. Dzięki doskonałej znajomości tego ostatniego, członkowie Triady myślą, że mówi po japońsku.
 • Zdolności medyczne – będąc na wyspie, Oliver nauczył się tworzyć różne wywary i mikstury lecznicze, które nie raz uratowały mu życie. Niektóre rzeczy zapamiętał od Tatsu Yamashiro.
 • Medytacja – Oliver jest specjalistą w medytacji, której nauczył się od Tatsu i Shado. Używał jej do przeszkolenie Roya, który miał wstrzyknięte mirakuru.
 • Ekspert podstępu – zdolności podstępu, kłamstwa i oszustwa przydają się Oliverowi w trudnych sprawach, takich jak oszukanie wykrywacza kłamstw. Umiejętności te przydają się też w celu ukrycia podwójnego życia.
 • Zdolność jazdy – Oliver potrafi prowadzić samochody i motory, co wydaje się być bardzo przydatne. Często ich używa w celu złapania wroga.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Laurel całuje Olivera na pożegnanie

Oliver urodził się 16 maja 1985 roku[1], jako syn Roberta i Moiry Queen. We wczesnym wieku, zaprzyjaźnił się z Tommym Merlynem, jego późniejszym najlepszym przyjacielem. W tamtym czasie poznał też Laurel Lance, która stała się jego przyjaciółką[2]. W dzieciństwie Oliver zdobył trochę wiedzy o inżynierii, pomagając ojcu w naprawach[3].

Gdy Oliver i jego najlepszy przyjaciel mieli 20 lat, często popadali w liczne skandale, jak zaatakowanie paparazzich, prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków, kradzież taksówki, czy oddawanie moczu na policjanta, a także obaj mieli romans z McKenną Hall[4]. Na jednej z imprez Tommy'ego, oboje poznali Sarę, siostrę Laurel. Spotkanie to doprowadziło ich do bycia złapanym przez policję, w wyniku czego Sara otrzymała zakaz na wychodzenie z domu, a Oliver jakiś czas później zaczął umawiać się z Laurel. W tym okresie Oliver został wyrzucony z czterech szkół[5].

W 2007 roku, Laurel zaproponowała Oliverowi wynajęcie wspólnego mieszkania, argumentując propozycję przykładem ich znajomych, którzy mimo krócej trwającego związku już ze sobą mieszkają. Chłopak najpierw zgodził się na tą propozycję, ale później zaczął panikować, gdyż była to decyzja niosąca za sobą wielką odpowiedzialność, do której nie był przyzwyczajony, biorąc na przykład jego wcześniejsze występki[6]. Z powodu tej paniki, zaczął niszczyć swój związek z Laurel, najpierw idąc do łóżka z pewną kobietą, która podczas tej nocy zaszła w ciążę, a potem zdradzając Laurel z jej siostrą[7]. Sara została też zaproszona przez niego na jacht Queen's Gambit, o czym Laurel nie wiedziała, dopóki nie dotarła do niej wieść o zatonięciu jachtu i śmierci siostry[8].

Pobyt na Lian Yu[]

Oliver dryfuje w szalupie

Oliver wraz ze swoim ojcem wyruszył w rejs jachtem, na który zaprosił Sarę, siostrę Laurel. Niestety jacht znalazł się w samym środku sztormu, który spowodował zatonięcie Queen's Gambit. Oliver, Robert Queen i jeden ze współpracowników Queena, znaleźli się na szalupie ratunkowej, która przez jakiś czas dryfowała po Oceanie Spokojnym. Ojciec zastrzelił współpracownika, a sam popełnił samobójstwo mówiąc synowi, że ma przetrwać i naprawić jego błędy. Ostatecznie samotny Oliver rozbił się na chińskiej wyspie Lian Yu, gdzie pogrzebał obu zmarłych, w ubraniach swojego ojca znalazł książeczkę z listą pewnych osób i chwilę później został zaatakowany przez Yao Feia, który przeniósł go potem do swojej kryjówki[8].

Po przebudzeniu się, Oliver spróbował uciec, lecz wpadł w pułapkę, a Yao Fei musiał go z niej uwolnić. Queen nie miał żadnego wyjścia, musiał podążać za nieznajomym, by przetrwać. Kilka następnych dni spędził na patrzeniu się na zdjęcie Laurel. Pewnego dnia Yao przyniósł Oliverowi ptaka uwięzionego w klatce i powiedział, że ten musi stworzenie zabić, by samemu przeżyć. Początkowo odmówił, lecz kierowany głodem, złamał kark ptakowi. Został on następnie poinformowany, że będzie musiał odebrać jeszcze trochę żyć i by zapomniał o Laurel albo nie przetrwa[9].

Oliver przesłuchiwany przez Fyersa

Pewnego dnia, podczas polowania, Oliver spróbował swoich sił w strzelaniu z łuku. Niestety nie udało mu się trafić celu, więc otrzymał zadanie wypatroszenia zająca, którego upolował Yao Fei. Podczas swojej wędrówki do upolowanej zwierzyny, Oliver został porwany przez pewnych uzbrojonych mężczyzn, którzy zabrali go do swojego obozu. Został tam dwukrotnie przesłuchany, wpierw przez lidera obozu, czyli Edwarda Fyersa, a następnie przez Billy'ego Wintergreena. Następnie do obozu przybył Yao Fei, który uratował Olivera, zabrał go do swojej kryjówki, szczelnie ją zamknął i poszedł odciągnąć uzbrojonych mężczyzn od miejsca ukrycia uratowanego więźnia[10].

Poważnie ranny Oliver zaczął mieć halucynacje, w których widział swojego ojca mówiącego mu, by przetrwał, bo inaczej jego poświęceni pójdzie na marne. Oliver w tej wizji próbował też spalić pusty notes ojca, ale gdy tylko zbliżył jedną ze stron do ognia, wtedy pojawiły się na niej litery. Ostatecznie okazało się, że jest to lista ludzi, którzy zatruwają Starling City, a Oliver obiecał wizji swojego ojca, że przeżyje, by wypełnić ten obowiązek.

Oliver rozmawiający z wizją Roberta

Jakiś czas później, Yao Fei powrócił do kryjówki wraz ze schwytanym Fyersem. Okazało się, że ma on samolot, który może zabrać rozbitków z plaży. Niestety, chwilę później zostali zaatakowani przez ludzi Fyersa dowodzonych przez Wintergreena. Edward oznajmił, iż ciekawie się złożyło, że Yao schwytał go tak łatwo. Yao powiedział Oliverowi, by uciekał, a sam zaczął walczyć z ludźmi Fyersa, ostatecznie zostając schwytanym. Jeden z ludzi Fyersa kontynuował swoje poszukiwania Olivera, który musiał walczyć uzbrojony tylko w nóż. Potyczka doprowadziła do tego, iż oboje wpadli do pobliskiego strumyka. Żołnierz zmarł, gdyż upadł na skały, a upadek Olivera został zamortyzowany przez wodę. Queen zabrał uniform zmarłego, w którym znalazł klucze i mapę wyspy.

Używając mapy, Oliver, przebrany za jednego z żołnierzy, dostał się do obozu Fyersa, towarzysząc mu. Oliver myślał, że ten go nie rozpozna, gdyż założył kominiarkę. Udało mu się dostać do pomieszczenia, gdzie był przetrzymywany Yao Fei, lecz wtedy został ogłuszony przez Fyersa i wtrącony do jednej z cel. Po odzyskaniu przytomności, Fyers oznajmił mu, że od początku wiedział, że Oliver był tym żołnierzem, gdyż to właśnie oczy mówią prawdę o człowieku, dlatego też jego ludzie noszą kominiarki. Dał on też Oliverowi radę, by tak łatwo nie ufać ludziom, przedstawiając mu tożsamość strażnika jego celi. Okazało się, że jest to Yao Fei, który zaczął współpracować z Fyersem. Pierwszym jego rozkazem do wykonania była egzekucja Olivera, podczas walki w kręgu. Yao użył wtedy specjalnej techniki, by upozorować śmierć przeciwnika.

Slade grozi Oliverowi

Gdy Oliver się przebudził w pobliskim strumieniu wody, znalazł w swojej kieszeni mapę z zaznaczoną drogą, którą postanowił podążyć. Doprowadziło go to do opuszczonego samolotu, gdzie pewien mężczyzna próbował go zabić. Oliver szybko powiedział, że przysłał go tutaj Yao Fei, co uspokoiło napastnika. Przedstawił się on jako Slade Wilson i powiedział, że razem z Yao obserwowali tutejsze lotnisko, planując ucieczkę z wyspy. Slade rzucił Oliverowi miecz i rozpoczął z nim walkę, by ocenić jego umiejętności walki wręcz. Ostatecznie oznajmił swojemu oponentowi, że walczy gorzej niż dziewczyna i go ogłuszył.

Oliver przebudził się, będąc przywiązanym do krzesła. Slade zamierzał go zabić, by utrzymać swoją kryjówkę w tajemnicy, jednak Queen złamał sobie rękę, by się uwolnić. Wtedy dopiero Wilson przyznał, że w Oliverze drzemie dusza wojownika, więc zaczął go trenować. Oliver znalazł też w rzeczach Slade'a pomarańczowo-czarną maskę, taką samą jak ta, którą nosił torturujący go w obozie Fyersa człowiek. Slade oznajmił Oliverowi, że on i jego były współpracownik mieli takie same maski do misji wyzwolenia Yao Feia z wyspy dla pewnej australijskiej agencji.

Przez kilka następnych dni, Oliver i Slade trenowali walkę. Oliver zaczął się poddawać, a Wilson zmotywował go do treningu, ostrzegając go o tym, że Fyers nie bierze jeńców. Stworzyli plan ucieczki z wyspy i przedostali się na lotnisko. Oczyścili wieżę kontrolną i oczekiwali na samolot z zapasami. By samolot wylądował, Slade musiał podać przez radio odzew, którym był cytat z Odysei, jedynej lektury szkolnej, którą przeczytał Oliver. Hasło było prawidłowe i Slade obiecał kompanowi, że ten wróci do domu, lecz wpierw naśle nalot na obóz Fyersa. Oliver szybko przypomniał Wilsonowi, że ten obiecał uratować Yao Feia, lecz gdy ten odmówił, Queen postanowił sam wybrać się do obozu Fyersa, by uratować człowieka, który niegdyś go uratował. Na miejscu okazało się, że Yao nie chce uciec, bo ktoś go tu zatrzymuje, lecz chwilę później do namiotu wszedł Fyers, więc Fei ogłuszył Olivera.

Oliver ponownie był zmuszony do walki w kręgu, lecz tym razem miał walczyć z Billym Wintergreenem. Queen przegrywał to starcie, lecz wszyscy zostali rozproszeni pobliskim wybuchem, więc rozbitek skrył się i obserwował walkę pomiędzy Billym i Sladem, którą wygrał ten drugi, zabijając swojego byłego przyjaciela. Chwilę później, Fyers postrzelił Slade'a, więc Oliver wziął leżący obok karabin i odpowiedział ogniem. Po powrocie do kryjówki, Queen wyjął z Wilsona naboje. Niestety okazało się, że rana Slade'a jest zakażona, więc Oliver wybrał się po zioła, którymi kiedyś uleczył go Yao Fei. W tym celu powrócił do jaskini, w której niegdyś się ukrywał. Na miejscu spotkał mężczyznę, który był związany i poważnie ranny. Twierdził on, że jest studentem i razem z przyjaciółmi wybrał się na łowienie ryb, lecz ich statek zatonął, a go znaleźli ludzie Fyersa, którzy go ciężko ranili i pobili. Mężczyzna prosił Olivera o rozwiązanie i uwolnienie go. Queen postanowił jednak nie wierzyć studentowi i pozostawił go w jaskini. Po powrocie do kryjówki Slade'a, Oliver napoił go roztworem z przyniesionych ziół, które według Wilsona działały.

Slade powrócił do swojej wcześniejszej sprawności, a Oliver myślał nad sposobem ucieczki z wyspy. Ostatecznie zauważył radio do komunikacji z pilotami samolotów, więc próbował je uruchomić. Po kilku dniach udało mu się sprawić, by radio zadziałało, jednak umożliwiło im to tylko odbieranie częstotliwości, a nie wysyłanie komunikatów. Z wiadomości radiowych, Slade i Oliver dowiedzieli się, że Fyers oczekuje na maszynę zwaną „Scyllą”. Okazała się ona być rosyjską wyrzutnią rakiet, która może śledzić 100 celów i zestrzelić 12 z nich. Slade i Oliver postanowili odkryć, co takiego planuje Fyers. Wilson zaczął myśleć, o tym, iż właściciel „Scylli” chce rozpocząć wojnę. Ostatecznie zdecydowali się na wysadzenie wyrzutni rakiet i zajęli się tym według planu Olivera, który polegał na zebraniu wszystkich strażników machiny w jednym miejscu. Gdy podkładali ładunki, Oliver znalazł mniej destruktywne wyjście, a mianowicie wyjął płytkę kontrolną z obwodów maszyny, bez której ta nie zadziała. Wilson ucieszył się, gdyż ta płytka mogła być ich dźwignią negocjacyjną. Był to plan Olivera, więc to on miał się zająć negocjacjami z Fyersem.

Doszło do spotkania Olivera i Slade'a z Fyersem i jego najemnikami. Rozpoczęła się kolejna tura negocjacji, gdzie Queen przedstawił swoje warunki. Płytka została ukryta, a jej położenie zostanie zdradzone Fyersowi z poziomu łodzi, którą ma im załatwić szef najemników, a wspomniana wcześniej łódź ma ich zabrać do domu. Wtedy Fyers złożył kontrpropozycję. Jego ludzie przynieśli na miejsce wyrywającą się dziewczynę, a Edward oznajmił, że jeżeli Oliver lub Slade nie przyniosą mu płytki, dziewczyna zginie, ku rozpaczy obecnego tam Yao Feia, który rozpoznał w niej swoją córkę. Slade wycelował w Fyersa swoim pistoletem i rozkazał mu puścić dziewczynę wolno. Gdy Edward rozkazał ją zabić, Shado zaczęła walczyć, ku zdziwieniu Olivera. Za pomocą dziewczyny, grupa obezwładniła Fyersa i najemników, którzy wezwali wsparcie, przed którym udało się uciec. Ranny Yao oznajmił Oliverowi, że jedynie ich spowalnia i rozkazał potem zabrać Shado w bezpieczne miejsce, a go zostawić. Gdy dotarli na miejsce, odkryli, że płytka zniknęła. Wtedy Shado podsunęła im plan, by jako dźwignię negocjacyjną zastosować wiedzę o zamiarach Fyersa, gdyż ona właśnie tą wiedzę posiadała.

Shado uczy Olivera medytacji

W kryjówce Slade'a, Shado i Wilson zaczęli trenować walkę, dziewczyna chciała też nauczyć Olivera samoobrony. Jego trening opierał się na uderzaniu w taflę wody nalanej do wiadra. W pewnym momencie znudzony Oliver zapytał Shado o to, czego Fyers chce od Yao Feia. Okazało się, że Yao był kiedyś generałem i teraz zostanie obwiniony o szkody spowodowane wystrzeleniem rakiet ze „Scylli”. Widząc, że trening walki nie przynosi skutku, Shado postanowiła nauczyć Olivera strzelania z łuku. Slade naciskał na jak najszybsze uratowanie Yao Feia, a Shado wymyśliła plan z użyciem łuku. Jednakże Oliver nie był jeszcze pewnym łucznikiem, przez co plan nie spodobał się Wilsonowi, więc dziewczyna założyła się z nim o to, że jeżeli Oliver trafi z łuku w cel do zmierzchu, to plan wejdzie w życie. Shado udała się z Oliverem przed kryjówkę, by obserwować jego postępy w łucznictwie. Te treningi poskutkowały bliższymi kontaktami pomiędzy Oliverem a Shado. Gdy tylko wrócili do kryjówki, pojawili się tam najemnicy Fyersa.

Oliver, Shado i Slade zostali sprowadzeni do obozu Fyersa, gdzie Queen spotkał mężczyznę, który niegdyś prosił go o pomoc, podając się za bezbronnego studenta. Jego podejrzenia, co do niego okazały się prawdziwe. Mężczyzna ten przechwytywał transmisje radiowe pilotów, by Fyers wiedział, kiedy zestrzelić pewien samolot lecący z Paryża do Hongkongu. Pracodawca Fyersa chciał w ten sposób zdestabilizować gospodarkę Chin. Gdy Yao Fei odmówił wzięcia udziału w zamachu, Edward wyjął pistolet, znokautował Olivera, postrzelił nogę Slade'a oraz strzelił w bark Shado. Gdy szef najemników zagroził śmiercią córki Yao, ten wyraził zgodę na wzięcie udziału w poczynaniach Fyersa, lecz tylko, jeżeli Shado będzie bezpieczna. Po tym, jak nagranie z przyznaniem się Yao Feia do wystrzelenia rakiet zostało nagrane, Fyers zabił byłego generała, ku rozpaczy Shado.

Oliver zdołał się uwolnić, zadźgał mężczyznę śledzącego loty samolotów, po czym uwolnił także Shado, co poskutkowało walką. Niestety nie zdołali powstrzymać wystrzelenia pierwszej rakiety. Razem z Shado, Queen próbował przeprogramować wyrzutnię, co ostatecznie się udało, powodując wysadzenie całego obozu Fyersa. Oliver wrócił na zgliszcza obozu, gdzie spotkał Slade'a oraz Fyersa trzymającego Shado jako zakładniczkę. Oliver wystrzelił do niego z łuku, trafiając mu w gardło i zabijając go.

Konflikt z Anthony'm Ivo o Mirakuru[]

Kilka miesięcy później, Oliver wyraźnie podszkolił się w walce, a także związał się z Shado, ku niezadowoleniu Slade'a. Czujniki, które grupa ukradła z obozu Fyersa, wykrył zbliżających się uzbrojonych ludzi. Szybko udali się na konfrontację z nimi, a w pewnym momencie Shado oddzieliła się od grupy, by zagwarantować Slade'owi i Oliverowi przewagę. Szybko została porwana, a Wilson i Queen udali się na poszukiwania. Znaleźli ją przetrzymywaną przez grupę żołnierzy, którzy chcieli odnaleźć pewne groby na tej wyspie i chcieli się od niej dowiedzieć, gdzie się te znajdują. Oliver, widząc, że jeden z żołnierzy grozi Shado, wybiegł z ukrycia i zaatakował przeciwnika, ostatecznie go zabijając.

Chwilę po dokonaniu morderstwa, zszokowany Oliver zaczął patrzeć na swoje ręce, na których miał krew swojej ofiary. Tymczasem Slade i Shado odkryli mapę, która była podejrzanie podobna do tej, którą dostał Wilson od A.S.I.S., gdy agencja wysyłała go na wyspę. Po chwili najemnik mówi Shado, że ktoś musi porozmawiać z Oliverem, gdyż ten po dokonanym zabójstwie, nie rozpoznaje samego siebie. Zmyła ona z jego twarzy krew i wytłumaczyła mu, że pozostał sobą, argumentując swą wypowiedź informacjami o tym, iż w każdym człowieku jest trochę zła i trochę dobra. Rozmowa ta doprowadziła do pocałunku. Mimo wszystko, Slade oznajmił mu, że wyspa go zmieniła, a jego uczucia do Shado wkrótce go zgubią. Grupa wkrótce natknęła się na pozostałości po japońskich żołnierzach. Wszyscy zauważyli, że czaszki były zdeformowane.

Jedne ze zwłok zostało zabrane do kryjówki Slade'a, Shado i Olivera, gdzie Wilson narzekał na to, iż studiują kościotrupa zamiast szukać ludzi odpowiedzialnych za wcześniejsze porwanie córki Yao Feia. Razem z Oliverem udał się na zwiad. Podczas wspinaczki, Slade dał wykład Oliverowi o tym, iż ten powinien unikać związków, gdyż troska może doprowadzić do jego śmierci. Po chwili pod Wilsonem zarwał się brzeg, a Queen go złapał, podsumowując swój czyn tym, iż gdyby się o Slade'a nie troszczył, to ten by zginął. Podczas zwiadu zauważyli, że pewien statek wystrzelił w ich kierunku rakiety. Obaj pobiegli w kierunku Shado, lecz zostali ogłuszeni przez pobliski wybuch. Następnie Oliver obudził się zamknięty w celi.

Po jakimś czasie przyszedł do niego ocalały pirat, który wcześniej przesłuchiwał Shado. Mężczyzna zapytał go ilu ich jest i jak są uzbrojeni oraz, czy znaleźli groby. Nie usłyszawszy odpowiedzi zaproponował Oliverovi dwie opcje: powie wszystko i zostanie zabity, albo będzie torturowany, aż powie wszystko, a potem zostanie zabity. Oliwer odmawia, w wyniku czego zostaje postrzelony w żołądek. Później dostał narzędzia, dzięki którym mógł wyjąć kulę. Po wyjęciu kuli Kapitan powrócił i zapytał go znowu, czy zna lokalizację japońskich ciał i choć Oliver nie powiedział ani słowa, kapitan wywnioskował, że rzeczywiście na właściwej wyspie. Później załoga wyniosłą Olivera z celi. Został wrzucony do pokoju, a naprzeciw jego stanęła kobieta. Oliver dostrzegła, że to Sara Lance, był w szoku, że podobnie jak on przeżyła katastrofę.

Następnie do pokoju wszedł mężczyzna, przedstawiając się jako Anthony Ivo, po czym zapytał Olivera o jego imię. Sara zasygnalizowała mu aby nie podawał prawdziwego imienia, więc stwierdził, że ma na imię Tommy i jest jednym z ocalałych z katastrofy. Gdy Ivo zapytał, czy znalazł japońską łódź podwodną Oliver zaprzeczył. Ivo ujawnił, że podczas II wojny światowej Japończycy stworzyli serum o nazwie "Mirakuru", które zwiększało siłę fizyczną i umożliwiły szybką regenerację komórek u człowieka. Wyjaśnił, że serum było transportowane przez łódź podwodną, która była pod ostrzałem, więc okręt musiał wpłynąć na mieliznę i teraz dzięki niemu wiedzą na której znajduje się to wyspie. Oliwer krzyknął, że Ivo zabiłmu przyjaciół, na co ten odparł, że z tego powodu to Oliver musi znaleść okręt.

Później Sara odwiedziła Olivera w jego celi, doradzając mu, aby nie zdemaskowali się wzajemnie, w przeciwnym wypadku oboje zostali zabici. Oliver chciał ostrzec swoich przyjaciół, wierząc, że nadal żyją, więc później tej nocy Sara otworzyła klatkę Olivera i kazała mu iść za nią. Kiedy wychodził jeden z więźniów poprosił, aby o nich nie zapomniał, więc Oliver obiecał, że wróci. Sara przyprowadziła go do pokoju z nadajnikiem radiowym i pokazała mu, że może skontaktować się z przyjaciółmi. Oliver zadzwonił do swoich przyjaciół, a Shado odpowiedziała, ale zanim zdołał poznać jego położenie, Sara odłączyła radio. Ivo i kapitan weszli do pokoju, a Ivo wyjawił, że Oliver potwierdził tylko, że jego przyjaciele żyją, a więc nadal zagrożenie, przez co zostaną zabici. Kapitan uważał, że Oliver nie będzie już użyteczny i przyłożył mu pistolet do głowy, jednak Sara wtrąciła się, stwierdzając, że Oliver może być użyteczny. Ivo zgodził się, opowiadając Oliverowi, że wraca na wyspę i nazywa go jego nazwiskiem, ujawniając, że Sara pozornie manipulowała nim przez cały czas.

Wkrótce Oliver wrócił na wyspę i doprowadził wrogów do wraku samolotu, który kapitan nieznalazwszy przyjaciół rozbitka kazał wysadzić. Jednak Shado udało się zapobiec eksplozji. Gdy dotarli do grobu japońskich żołnierzy, Ivo zapytał Olivera o amulet, który wcześniej znalazł w miejscu. Oliver nie odpowiadał, denerwując, który wyrzucił go na zewnątrz, aby go torturować. Gdy kapitan miał go torturować zjawili się Salde i Shado, aby ratować Olivera, strzelając do jednego z mężczyzn i łapiąc Sarę i Olivera, aby uciec przed Ivo i jego ludźmi. Gdy uciekli dość daleko, zatrzymali się i Oliver wspomniał o amulecie, który Shado trzymała jako wisiorek. Zdali sobie sprawę, że wyryte z jednej strony amuletu są współrzędne do okrętu podwodnego, gdzie przechowywano Mirakuru. Kiedy Sara wyjaśniła, że serum może ocalić ludzkość, Oliver zapytał ją, czy pomoże Slade'owi, który powoli umierał ze względu na swoje zbiorowe obrażenia od poprzednich eksplozji.

Sara powiedziała, że jest szansa, że serum ocali Slade'a, więc zaczęli wędrować przez wyspę w stronę zapisanych współrzędnych. Podczas podróży Shado zapytała Olivera, skąd zna Sare, więc przyznał, że jest siostrą Laurel. W końcu znaleźli okręt podwodny i weszli do niego, pozostawiając osłabionego Slade'a w pobliżu wejścia, aby znaleźć Mirakuru. Gdy już go znaleźli, Sara powiedziała, że muszą podać środek znieczulający przed wstrzyknięciem serum, jednak okazało się, że na pokładzie takich leków nie było. Oliver postanowił zaryzykować. Slade myśląc, że umrze wyznał Shado miłóść. Oliver dał mu serum, a on, Shado i Sara były przerażone, gdy zdawało się być gorzej niż przedtem.

Nim zdążyli opłakać Slade'a przybył Ivo ze swoimi ludźmi i pojmali trójkę. Zabrali Mirakuru i więźniów do lasu. Sara starała się przekonać Anthonego, aby puścił ich wolno jeśli mu na niej zależy, na co ten odpowiedział, że zależy, dlatonie jej nie zabije, ale Oliver może. Ivo dał Oliverowi 30 sekund, aby wybrać, czy umrzeć ma Sara, czy może Shado. Oliver próbował przekonać Ivo, aby odpuścił i odpłynął, ale ten nie chciał słuchać w wycelował pistolet w stronę głowy Sary. Oliver zasłonił ją swoim ciałęm, co Ivo przyjął za decyzję, więc strzelił do Shado. Widząc jej śmierć Oliver stracił przytomność. Chwilę później pojawił się Slade atakując wszystkich strażników. Ivo uciekł, zostawiając swoich ludzi na śmierć. Gdy Slade odkrył ciało Shado zapytał, dlaczego zginęła, Sara kryjąc Olivera powiedziała, że Ivo zastrzelił ją bez powodu.

Później Oliver, Slade i Sara pochowali Shado obok Yao Feia i Roberta Queena. Slade dał Oliverovi zielony kaptur należący do Shado. Po pogrzebie, gdy chodzili, Oliver był blisko przekazania Sladeowi prawdziwego powodu, dlaczego Shado została zabita, ale Sara podeszła do niego i odradziła mu tego, gdyż Slade nadal miał w sobie Mirakuru i nie mają pojęcia co zrobi jak się dowie. Zapytali Slade'a, dokąd zmierzają, na co ten odpowiedział, że z powrotem na pokład samolotu, aby się przygotować się zanim zbiją i Ivo i jego ludzi. Zanim Oliver powstrzyma go przed kontynuowaniem planu zabijania Ivo, Slade podniósł Olivera stopę pod ziemię, zadławił się. Oliver był przeciwny akcji, więc Slade chwycił go mocno za szyję i ściskał póki nie powstrzymała go Sara. Wtedy Slade zrozumiał, że Mirakuru miesza mu w głowie. Później tej nocy Ivo skontaktował się z nimi przez radio, mówiąc im, że mają dziesięć dni, aby wydać mu Mirakuru, zapewniając im bezpieczne opuszczenie wyspy. Odwrócili się chcąc skonsultować się ze Sladem i zorientowali się, że zniknął.

Stub.svg Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy[]

Arrow[]

 1. Pilot
 2. Czcij ojca swego
 3. Samotny strzelec
 4. Niewinny człowiek
 5. Urazy
 6. Spuścizna
 7. Muza ognia
 8. Vendetta
 9. Koniec roku
 10. Spalony
 11. Ufaj, ale sprawdzaj
 12. Vertigo
 13. Zdrada
 14. Odyseja
 15. Złodziej zwany Dodgerem
 16. Na celowniku
 17. Powrót Łowczyni
 18. Zbawienie
 19. Niedokończone sprawy
 20. Zbrodniczy zamiar
 21. Przedsięwzięcie
 22. Mrok na skraju miasta
 23. Poświęcenie
 24. Miasto bohaterów
 25. Tożsamość
 26. Zepsute lalki
 27. Tygiel
 28. Liga zabójców
 29. Wrogów trzymaj blisko
 30. Proces Moiry Queen
 31. Naukowiec
 32. Trzy duchy
 33. Promień rażenia
 34. Ślepy punkt
 35. Wstrząsy
 36. Potomstwo demonów
 37. Czas zgonu
 38. Obietnica
 39. Drużyna samobójców
 40. Drapieżne ptaki
 41. Deathstroke
 42. Człowiek w kapturze
 43. Pomroczność
 44. Triumf Blooda
 45. Ulice w ogniu
 46. Niemożliwy wybór
 47. Wyciszenie
 48. Sara
 49. Corto Maltese
 50. Magik
 51. Tajemnicza przeszłość Felicity Smoak
 52. Winny
 53. Napiąć łuk
 54. Dzielni i odważni
 55. Wspinaczka
 56. Osamotniona
 57. Nocne miasto
 58. Bunt
 59. Kanarki
 60. Powrót
 61. Nanda Parbat
 62. Oferta
 63. Tendencje samobójcze
 64. Wróg publiczny
 65. Złamana Strzała
 66. Upadek
 67. Al Sah-him
 68. Oto twój miecz
 69. Nazywam się Oliver Queen
 70. Zielona Strzała
 71. Kandydat
 72. Odrodzenie
 73. Poza granicami odkupienia
 74. Upiory przeszłości
 75. Zagubione dusze
 76. Braterstwo
 77. Legendy dnia wczorajszego
 78. Ponura zatoka
 79. Krwawe porachunki
 80. Nieusprawiedliwiona nieobecność
 81. Zrzucone okowy
 82. Grzechy ojca
 83. Zmowa milczenia
 84. Uprowadzony
 85. Złamane serca
 86. Światło nadziei
 87. 11:59
 88. Płacz kanarka
 89. Genesis
 90. Monument Point
 91. Lost in the Flood
 92. Rozłam
 93. Legacy
 94. The Recruits
 95. A Matter of Trust
 96. Penance
 97. Human Target
 98. So It Begins
 99. Vigilante
 100. Invasion!
 101. What We Leave Behind
 102. Who Are You?
 103. Second Chances
 104. Bratva
 105. Spectre of the Gun
 106. The Sin-Eater
 107. Fighting Fire With Fire
 108. Checkmate
 109. Kapiushon
 110. Disbanded
 111. Dangerous Liaisons
 112. Underneath
 113. Honor Thy Fathers
 114. Missing
 115. Lian Yu
 116. Fallout
 117. Tribute
 118. Next of Kin
 119. Reversal
 120. Deathstroke Returns
 121. Promises Kept
 122. Thanksgiving
 123. Kryzys na Ziemi-X: część 2
 124. Irreconcilable Differences
 125. Divided
 126. We Fall
 127. All for Nothing
 128. The Devil's Greatest Trick
 129. Collision Course
 130. Doppelgänger
 131. The Thanatos Guild
 132. Brothers in Arms
 133. Fundamentals
 134. The Dragon
 135. Shifting Allegiances
 136. Docket No. 11-19-41-73
 137. The Ties That Bind
 138. Life Sentence

Flash[]

 1. Pilot
 2. Flash kontra Arrow
 3. Niebezpieczne lotnisko
 4. Flash z dwóch światów
 5. Legends of Today
 6. Inwazja!
 7. Kryzys na Ziemi-X: część 3

Vixen[]

 1. Trial By Fire
 2. Family Reunion

Legends of Tomorrow[]

 1. Pilot: część 1
 2. Czas się kończy
 3. Inwazja!
 4. Kryzys na Ziemi-X: część 4

Supergirl[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 1

Komiksy[]

Arrow: Komiks[]

 1. Test Drive
 2. Time's Arrow
 3. Prey
 4. China White
 5. Diggle
 6. Fathoms
 7. Moskwa
 8. Boys Night
 9. [REC.]
 10. Falling
 11. Caged
 12. Limbo
 13. Szanghaj
 14. 6:15 to Starling City
 15. Sins of the Father
 16. Two Minute Warning
 17. Wintergreen
 18. Make it Rain
 19. Detour
 20. Hunters
 21. The Pieces Missing
 22. Lone Hunter
 23. Aftermath(występ niekanoniczny)
 24. Shado of the Past

Arrow: Sezon 2.5[]

 1. Return
 2. Descent
 3. Acolyte
 4. Ascension
 5. Following
 6. Outnumbered
 7. Haunted
 8. Awakenings
 9. Transitions
 10. Gone
 11. Assault
 12. Assurances
 13. Choice
 14. Flames

The Flash: Sezon zero[]

 1. A Little Help From Some Friends

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Oliver Queen znany był jako Green Arrow, który posiadał niezwykłe umiejętności waleczne i łucznicze. Gdy jego rodzice zmarli podczas polowania w Safari, młody chłopak zaczął obwiniać się o ich śmierć. Aby poradzić sobie z trudną przeszłością, zaczął walczyć z przestępczością, broniąc swojego miasta.
 • Oliver Queen jest pierwszym człowiekiem, który wyzwał do walki Ra's al Ghula i przetrwał.
 • Oliver dotychczas stosował trzy łuki. Pierwszy używany był przez Kaptura i został zniszczony przez Malcoma Merlyna, drugi był łukiem Yao Fei, natomiast trzecim był łuk zamówiony przez Felicity i stworzony przez firmę Oneida Kestrel.
 • Każdy cel Olivera polega na uczczeniu pamięci kogoś bliskiego. Początkowo wykreślał nazwiska z listy, aby uczcić pamięć ojca. Śmierć Tommy'ego spowodowała, że każdy niezabity przestępca był hołdem dla przyjaciela. Samo noszenie zielonego kaptura ma uczcić pamięć Yao Fei i Shado.
 • Twórca Zielonej Strzały podczas tworzenia swojego bohatera inspirował się Batmanem.

Galeria[]

Koncepty[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Vixen[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Przypisy[]

 1. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Urazy” wyemitowany 7 listopada 2012 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Vendetta” wyemitowany 5 grudnia 2012 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Na celowniku” wyemitowany 27 lutego 2013 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Vertigo” wyemitowany 30 stycznia 2013 roku.
 5. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Ślepy punkt” wyemitowany 22 stycznia 2014 roku.
 6. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Przedsięwzięcie” wyemitowany 1 maja 2013 roku.
 7. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Pomroczność” wyemitowany 23 kwietnia 2014 roku.
 8. 8,0 8,1 Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Pilot” wyemitowany 10 października 2012 roku.
 9. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Czcij ojca swego” wyemitowany 17 października 2012 roku.
 10. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Samotny strzelec” wyemitowany 24 października 2012 roku.

Zobacz też[]

Advertisement