FANDOM


Non Est Asylum” – pierwszy odcinek serialu „Constantine”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 24 października 2014 roku na kanale NBC. Data premiery w Polsce nie jest jeszcze znana.

Opis Edytuj

Z powodu nieudanego egzorcyzmu, który spowodował śmierć dziewczynki z rąk demona, John Constantine, samozwańczy egzorcysta i mistrz czarnej magii, zostaje skazany na wieczne potępienie. Podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym dostaje ostrzeżenie, które prowadzi go do nie świadomiej niebezpieczeństwa Liv Aberdine. Constantine daje jej amulet należący wcześniej do jej ojca, który pozwala jej zobaczyć to, czego nie widzą inni.

Streszczenie Edytuj

Emma possessed by a demon (1)

Opętanie w szpitalu

John Constantine od trzech miesięcy znajdował się w szpitalu psychiatrycznym Ravenscar w północnej Anglii, poddając się różnym testom i próbując zapomnieć o tym, że wysłał 9-letnią dziewczynkę na potępienie. Odbywał rozmowę z doktorem Huntoonem, który uważał, iż mężczyzna mianem „demona” opisuje zabójcę. Próbował go przekonać, że demony nie istnieją, lecz John nie był skłonny do uwierzenia w to, gdyż wiele widział i przeżył. Po tej rozmowie udał się na spotkanie ludzi, który mają problem z nałogami, ale zamiast rozmówcy zainteresował go karaluch. Idąc jego tropem, doszedł na strych, gdzie ujrzał kobietę malującą coś po ścianie pełnej owadów. Gdy spojrzał w jej oczy, wiedział, iż ma do czynienia z demonem i postanowił go wygnać. Po całej sprawie ujrzał na ścianie napis „śmierć Liv”, który skłonił go do opuszczenia ośrodka.

Tymczasem Liv Aberdine wraz z Maxem jedli posiłek w pracy. Po krótkiej rozmowie oboje opuszczają budynek. W samochodzie dziewczyna nie może odpalić silnika i zaczyna się denerwować. Ziemia zaczyna się trząść, a na ulicy powstaje krater, przed którym kobieta ledwo ucieka. Przestraszona zamierza biec, jednak drogę blokuje jej taksówka, z której wychodzi John Constantine. Mężczyzna próbuje jej pomóc i uświadomić, że to nie on na nią poluje. Kobieta, myśląc, że to gwałciciel straszy go gazem pieprzowym, po czym ucieka, zabierając wizytówkę od nieznajomego. On w tym czasie wchodzi do powstałego krateru i spotyka anioła Manny'ego, który mówi o czymś, co nadciąga, po czym odlatuje. Po drodze spotyka przyjaciółkę Talię, która ją podwiozła do domu. Tej nocy demon odwiedził jej mieszkanie, jednak nie mógł się dostać do środka przez symbol na jej drzwiach. Dziewczyna została obudzona w samym środku nocy przez policjantów, którzy poinformowali ją o śmierci sąsiadki. Następnego dnia Liv postanowiła porozmawiać z Constantine'm, więc się z nim spotkała. Mężczyzna przedstawił jej Chas'a Chandlera, który wyrył na jej drzwiach symbol, dzięki któremu demon jej nie zaatakował. Dziewczyna dowiedziała się, że byli oni znajomymi jej ojca, a także dowiedziała się o jego realnej dacie śmierci. John dał Liv medalion, który należał nie kiedyś do Jaspera. Nagle karetka wjechała w budynek wypożyczalni samochodów, w którym miała znajdować się dziewczyna. Okazało się, że za kierownicą pojazdu siedzi Talia, która została opętana przez demona. Po tym wydarzeniu kobieta postanowiła udać się do domu matki, od której chciała dowiedzieć się prawdy o ojcu. Podczas rozmowy dziewczyna dotknęła medalionu, przez który zobaczyła martwą duszę babci, co doprowadziło do jej ucieczki z krzykiem.

Jasper Wintres mill

Ucieczka do kryjówki

Przestraszona dziewczyna ponownie spotkała się z Johnem żądając wyjaśnień. Mężczyzna przeszedł na tory i kazał Liv wyciągnąć medalion, po czym złapał kobietę za ręce i nie puszczał. Poprosił ją, aby się rozejrzała, po czym wytłumaczył, że potrafi ona dostrzec prawdziwą naturę świata, podobnie jak jej ojciec. Zauważa demony, anioły, a także uwięzione dusze szukające ucieczki. Nagle dostrzega nadjeżdżający pociąg, więc chciała zejść, jednak John nie puszczał. Przerażona próbowała się wyrwać, jednak mężczyzna nie ulegał, aż w końcu pojazd zniknął. Constantine wyjawił, że był to tylko pociąg widmo. Liv postanowiła udać się z przyjaciółmi ojca w pewne miejsce. Po drodze zaatakował ich kabel elektryczny opętany przez demona, który zabił Chase'a, jednak dwójce udało się uciec do młyna Jaspera, w którym się ukryli. Tam dowiedzieli się z ksiąg, że poluje na nią Furcyfer, a także stworzyli krwawą mapę. Constantine wpadł na plany, dzięki którym pozbędą się demona.

Po tym wszystkim Constantine udaje się na uniwersytet, gdzie pracuje jego przyjaciel. Spotyka jednak Manny'ego, który prosi Johna o dołączenie do walki, mówiąc, że istnieje jeszcze szansa dla jego duszy. Po krótkiej wymianie zdań mężczyzna odwiedza Ritchiego Simpsona, którego podstępem zmusza do pomocy w polowaniu na Furcyfera. Zaraz po tym on sam wraz z Liv udał się na dach parkingowy, przekupując wcześniej strażnika. Tam mężczyzna rysuje specjalną pieczęć, która zatrzyma demona, jednak dziewczyna będzie musiała zostać przynętą. Po pewnym czasie Furcyfer pojawia się na dachu budynku, aż w końcu wchodzi w pieczęć. Costantine zrzuca zaklęcie, jednak potwór próbuje go przekonać, że ma Astrę – dziewczynkę, którą egzorcysta przypadkowo posłał do piekła. Zamierza cofnąć czar, jednak Liv ostrzega go, że owa dziewczyna jest też demonem. Po chwili Ritchie Simpson wystrzeliwuje promień światła w demona, dzięki czemu zostaje on odesłany z powrotem do piekła. Przyjaciel Johna decyduje się odstawić dziewczynę do domu, jednak po drodze opowiada mu o Astrze i Constantine. Liv postanowiła przenieść się do Kalifornii do swojej kuzynki, nie mogąc znieść takiego życia. Wiedząc jednak, że musi pozostawić jakąś wskazówkę dla nowych przyjaciół, zaznaczyła na mapie miejsca, które mężczyźni muszą zbadać, aby zniszczyć podmioty zła.

Constantine and Chas in bar

Szczera rozmowa w barze

Tymczasem John przesiadywał w barze, kiedy odwiedził go Chase mówiący o wskazówkach pozostawionych przez Liv. Mężczyzna specjalnie się tym nie interesował i dalej pił, kiedy to Manny przejął ciało barmana. Dowiedział się, że egzorcysta zamierza dołączyć się do walki z siłami ciemności, jeśli ma jakąś szansę na uratowanie swojej duszy. Po chwili wyszedł, każąc aniołowi dopisać alkohol na rachunek i udał się do ciemnej alejki przesiąkniętej czarną energią. Gdy zaatakowali go uzbrojeni ludzie, podpalił sobie ręce, strasząc ich i prowokując do ucieczki.

Obsada Edytuj

Ścieżka dźwiękowa Edytuj

  • „Ring of Fire” – Social Distorsion
    John i Chas rozmawiają z Liv Aberdine o jej ojcu, słuchając muzyki w radiu.
    Social Distorsion - Ring of Fire
  • „Again” – Ben Broussard
    John rozmawia w barze z Chasem i nieco później z Mannym.
    Ben Broussard - Again

Ciekawostki Edytuj

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.