Arrowwersum
Advertisement

Niewinny człowiek” – czwarty odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 31 października 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 22 października 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Oliver Queen nadal nie wymyślił, jak wrócić do Laurel, jednak jego siostra dała mu dobrą radę. Strzała zajmuje się uniewinnieniem podejrzanego o morderstwo swojej żony – Petera Declana, który został wrobiony przez jednego z ludzi na jego liście. Jako kaptur prosi Laurel o pomoc w odnalezieniu dowodów odciążających człowieka. John Diggle otrzymuje propozycje dołączenia do drużyny strzały, natomiast Walter Steele prosi Felicity Smoak o pomoc, w celu odnalezienia 2.600.000 dolarów, które Moira użyła bez jego wiedzy.

Scenariusz[]

Szczera rozmowa rodzeństwa

Oliver ujawnił się Diggle'owi i chciał, aby ten do niego dołączył, lecz ochroniarz widział w nim kryminalistę i mordercę, co skłoniło go do opuszczenia kryjówki. Queen powrócił do domu, gdzie trafił na Laurel, która powiedziała mu, że rodzina martwiła się o niego po strzelaninie i wypomniała, żeby nie myślał tylko o sobie. Na wyspie Oliver przebywał w jaskini z tajemniczym wybawcą, który powiedział do niego po chińsku „shengcún”, przynosząc ptaka w klatce. Rozbitek dał mu do zrozumienia, że nie zna tego języka, lecz mężczyzna nie zwracał uwagi na jego słowa. Queen i Thea nie mogąc spać, spędzili noc w salonie, oglądając wiadomości o Peterze Declanie – człowieku, który rzekomo zamordował swoją żonę. Poza tym Oliver szczerze porozmawiał z siostrą o Laurel, a w rozmowie dziewczyna doradziła mu jak wrócić do łask byłej dziewczyny. Następnego ranka na milionera czekał nowy ochroniarz – Rob Scott. Młodzieniec nie był za bardzo zadowolony, że Diggle zrezygnował z posady. Z wiadomości Oliver dowiedział się, że egzekucja na Peterze Declanie zostanie wykonana w ciągu dwóch dni, a także to, że jego żona pracowała dla biznesmena Jasona Brodeura – człowieka, który znajdował się na liście.

Jasona rozmawiał z jednym z Ankovem, prywatnym ochroniarzem, który na zlecenie Brodeura zamordował żonę Declana. Mówili o tym, że żona Petera odkryła toksyczne odpady, dlatego ją zabili i wrobili jej męża. Tymczasem Kaptur włamał się do mieszkania Laurel i powiedział jej, że musi bronić Declana, bo według niego mężczyzna był niewinny. Kobieta nie rozpoznała w mścicielu Olivera, ponieważ specjalnym urządzeniem zmodulował swój głos. Po tym spotkaniu młoda prawniczka poszła do więzienia porozmawiać z oskarżonym. Peter opowiedział jej o swojej niewinności, a także o tym, że jego żona poszła do przełożonych w sprawie tego, że firma Brodeura wyrzucała w Glades toksyczne odpady, przedstawiając to jako dowód swojej niewinności. W firmie Queen Consolidated Walter wspomniał żonie, że dział zgodności z przepisami wykrył, iż wycofano 2,6 miliona z jednej z ich filii w Vancouver, lecz kobieta, chcąc uciszyć sprawę, powiedziała mężowi, że może to być zwyczajny błąd księgowych. Tymczasem Laurel poszła porozmawiać z ojcem o sprawie Declana, skąd dowiedziała się, że przełożony Camille, Matt Istook zaprzeczył, żeby widział ją tego dnia.

Spotkanie prawniczki i mściciela

Oliver przyszedł do restauracji, w której pracuje szwagierka Diggle'a i zapytał się byłego ochroniarza czy rozpatrzył jego „ofertę” bycia pomocnikiem. Milioner wyciągnął dziennik swojego ojca z nazwiskami wszystkich złych ludzi w Starling City i zdradził mężczyźnie, że wie, kto zabił jego brata. Miał także nadzieję, że pomoże mu w zdjęciu osób odpowiedzialnych za zabójstwa i inne złe rzeczy, które działy się w mieście. W tym samym czasie w rezydencji Queenów Moira przyznała się Walterowi, że wzięła 2,6 milionów z konta, aby zainwestować w przedsięwzięcie przyjaciela, po czym zaproponowała, że zadzwoni do księgowości i wszystko wyjaśni. Tej nocy Laurel spotkała się z łucznikiem na dachu i powiedziała mu, że żona Declana w dniu morderstwa doniosła na Brodeura do jej przełożonego – Matta Istooka, ale ten wszystkiego się wyparł. Kaptur stwierdził, że przestępca nie był jeszcze przesłuchiwany przez niego. Laurel zapytała się go, dlaczego ukrywa twarz, na co ten odpowiedział, że chroni swoich bliskich, po czym uciekł.

Do gabinetu Waltera przyszła Felicity Smoak, która zapytała się go, dlaczego została zwolniona. Jak się okazało, Walter wezwał ją, aby dyskretnie sprawdziła niezgadzającą się kwotę 2,6 milionów z nieudanej inwestycji sprzed 3 lat zaaprobowanej przez jego żonę. Tej samej nocy, Kaptur napadł na Matta Istooka, którego mściciel zaczął zastraszać, aby ten finalnie przyznał się, że Brodeur zapłacił mu, za ukrywanie prawdy. Wspomniał mu także, że ma dokumenty, które udowadniają, iż mówił prawdę. Na wyspie, Oliver był głodny, ale Yao Fei nie chciał mu dać nic do jedzenia. Kazał mu zabić ptaka, którego wcześniej przyniósł, ale Oliver bał się to uczynić, gdyż wcześniej nikomu nie sprawił krzywdy. Do CNRI przyszedł Kaptur i dał Laurel dokumenty obciążające firmę Brodeura, po czym kobieta powiedziała, że zawsze wierzyła, że prawo jest święte, ale teraz uważa, że miasto potrzebuje takiego kogoś jak on. Po tym spotkaniu prawniczka zaniosła te dokumenty do pani sędzi, ale to nie pomogło w odroczeniu egzekucji. Pojawił się tam również adwokat Jasona i sam Brodeur, któremu Laurel dała mu do zrozumienia, że nie podda się łatwo. Mężczyzna zdenerwował się, że sprytna prawniczka może go zniszczyć, ale Ankov miał znajomości w więzieniu i obiecał się wszystkim zająć.

Zamieszki więzienne

Felicity Smoak wyjaśniła Walterowi, co odkryła – firma, w którą zainwestowała Moira, nie istnieje, a same pieniądze zostały użyte, by ustanowić spółkę offshore o nazwie Tempest. Nie było żadnych śladów, żeby firma działała, z jednym wyjątkiem – w 2009 roku organizacja kupiła magazyn w Starling City. Tymczasem Kaptur włamał się do gabinetu Brodeura i był gotowy zabić biznesmena, jeśli ten nie przyzna się i nie oczyści Declana. Mężczyzna oczywiście się na to nie zgodził, więc łucznik strzelił mu w rękę. Do Brodeura zadzwonił Ankov, który powiedział, że coś się wydarzy za godzinę. Przestępca wyjawił, że mają zamiar zabić Declana w więzieniu jeszcze tej nocy, aby zakończyć całą sprawę. Oliver przebrał się za policjanta i poszedł uratować Declana, kiedy to jeden z funkcjonariuszy wpuścił Ankova i otworzył cele w bloku B. Rozpoczęły się zamieszki, a mściciel, chcąc uratować oskarżonego i Laurel, która też znajdowała się w więzieniu, musiał walczyć z wieloma więźniami. Momo wysiłku, jeden ze skazańców dogonił ich i obezwładnił Olivera, po czym zaczął dusić kobietę. W ostatniej chwili z całej siły uderzył w niego łucznik, a w napadzie złości prawie zabiłby go, lecz Laurel powstrzymała go. Kobieta była przerażona, a sam bohater uciekł. Po krótkim czasie zjawiła się policja, która zamierzała ustalić, co się wydarzyło. Prawniczka po całym zajściu zmieniła zdanie o łuczniku i zdradziła ojcu, że był on ubrany jak normalny policjant, co podsunęło detektywowi pewien pomysł.

Na wyspie, Oliver wciąż był bardzo głodny i powiedział Yao Feiowi, że nikogo nigdy nie zabił, jednak ten nawet nie zareagował na to. Oliver z wielkim żalem uśmiercił ptaka, chcąc pozbyć się uczucia głodu Walter poszedł do magazynu Tempest, a kiedy dostał się do środka, zobaczył ze zdziwieniem wrak jachtu, który rozbił się pamiętnej nocy. Tymczasem detektyw Lance oglądał nagranie z kamery z budynku giełdy, w którym była strzelanina w poprzednich dniach. Zobaczył tam Olivera i doszedł do wniosku, że milioner i mściciel są jedną i tą samą osobą. W tym samym czasie w parku Laurel powiedziała Declanowi, że ochroniarz Brodeura wydał swojego szefa, niwelując tym samym oskarżenia Petera i pozwalając mu ponownie przejąć prawa do wychowywania córki. Na wyspie Yao Fei przemówił po angielsku do rozbitka i wytłumaczył mu, że „shengcún” oznacza „przetrwaj”. Odniósł się do ptaka i do tego, że nie będzie on ostatnią rzeczą, którą chłopak będzie musiał zabić, jeśli chce przetrwać. Powiedział mu także, żeby zapomniał o Laurel, gdyż nigdy nie wróci do domu Moira spotkała się z tajemniczym mężczyzną w jego limuzynie, gdzie uświadomił on kobiecie, że Kaptur nie bierze za cel biznesmenów, ale osoby z listy. Tymczasem Diggle przyszedł do posiadłości Olivera i powiedział, że mu pomoże. Nie chciał być jednak zwykłym pomocnikiem i wytłumaczył mu, że ta walka obedrze go z człowieczeństwo – zamierza tylko pomóc mścicielowi zmniejszyć ilość ofiar. W tym momencie do domu weszła policja z detektywem Lancem i aresztowała Olivera za wszystkie zbrodnie popełnione jako Kaptur.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

 • Thea Queen – Dlaczego nie śpisz?
 • Oliver Queen – Koszmary.
 • Thea Queen – O czym?
 • Oliver Queen – O Laurel.
 • Thea Queen – Uderz do niej. Przyszła sprawdzić, czy żyjesz.
 • Oliver Queen – Mam swoje powody.
 • Thea Queen – Jakie? Poza tym, że spałeś z jej siostrą, która umarła, jej ojciec cię nienawidzi, a ty jesteś palantem.
 • Oliver Queen – To te główne.
 • Oliver Queen – Cześć.
 • Rob Scott – Rob Scott, nowy ochroniarz.
 • Oliver Queen – Silna dłoń.
 • Rob Scott – Pięć lat w SWAT.
 • Oliver Queen – Już czuję się bezpieczniejszy...
 • Felicity Smoak – Mam pytanie, dlaczego mnie zwalniacie?
 • Walter Steele – Panna Smoak?
 • Felicity Smoak – Jestem najcenniejszą pracowniczką działu technicznego, włączając dyrektora. Zwalnianie mnie byłoby poważnym błędem.
 • Walter Steele – Dlatego pani nie zwalniam.
 • Felicity Smoak – Gdy pan mnie wezwał, założyła...

Felicity pokazuje, jak ręką podcina sobie gardło

 • Walter Steele – Chcę coś sprawdzić. Trzy lata temu moja żona „utopiła” dwa miliony sześćset tysięcy dolarów. Proszę ustalić szczegóły... Poszperać... Dyskretnie...
 • Felicity Smoak – Jestem pańską dziewczyną.

Felicity odchodzi kawałek, po czym niepewnie zawraca.

 • Felicity Smoak – To znaczy nie jestem... to nie był podryw. Dziękuję, że mnie pan nie zwolnił.
 • Thea Queen – OMG. Co ci się stało w twarz?
 • Oliver Queen – Słucham?
 • Thea Queen – Masz coś z ustami, jakbyś... się uśmiechał.
 • Oliver Queen – Bardzo śmieszne.
 • Quentin Lance – Szukaliście faceta w kapturze?
 • Kelton – Mam szukać gościa przebranego za balerinę?

Ciekawostki[]

 • Początkowo odcinek ten miał nosić tytuł „Salvage”, jednak zmienioną ją na „An Innocent Man”[1].

Przypisy[]

Zobacz też[]

Advertisement