Arrowwersum
Advertisement

Jestem historykiem, zajmuję się rekonstrukcją historyczną drogą dedukcji. Taki ze mnie detektyw czasu, ale nie trzeba eksperta, by zauważyć, że tydzień po pańskim przybyciu do miasta, pojawił się też Robin Hood.

Nate Heywood, „Czas się kończy

Nathaniel Heywood – historyk specjalizujący się w rekonstrukcji historycznych wydarzeń. Ze względu na swoją inteligencję i doświadczenie był w stanie wywnioskować, że czas uległ strasznej zmianie, w wyniku której kilku bohaterów mogło ucierpieć. Idąc tym tropem, Nate pomógł Mickowi uruchomić Waveridera i odnaleźć członków drużyny porozrzucanych w czasie, stając się tym samym jednym z legend. Po zdobyciu zdolności zamieniania ciała w niezwykle wytrzymały stop metalu zyskał pseudonim Citizen Steel.

Nate dołączając do legend, dowiedział się, że kapitan Hunter porozsyłał swoich przyjaciół w różne okresy, a sam udał się na spotkanie z Amerykańskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwości, z którym podzielił Włócznie Przeznaczenia na kilka fragmentów. Na drodze bohaterów stanął Legion Zagłady, którego celem było zdobycie potężnego artefaktu, aż w końcu udało im się użyć potężnej broni. Mimo to legendom udało się przywrócić dawny ciąg linii czasu, likwidując tym samym ostatnią aberrację stworzoną przez upadły już Legion Zagłady – samego siebie. Po tych wydarzeniach Nate kontynuował swoją misję, napotykając z zespołem nowy problem – zniszczoną historię całego świata.

Zespół postanowił naprawić swoje błędy, stając naprzeciw organizacji strzegącej linii czasu, założonej przez Huntera - Biura Czasu. Jakby tego było mało, pojawił się nowy problem w postaci mistycznego demona Mallusa, który zebrał zespół mający jedno zadanie — tworzyć anachronizmy, które osłabiają jego więzienie, jakim jest sam czas. Legendy zebrały sześć magicznych totemów Zambezi, które ostatecznie wykorzystali do stworzenia manifestacji ich mocy pod postacią maskotki Beebo, która to też pokonała wroga. Zniszczenie demona otworzyło jednak drzwi na świat innym, mistycznym bytom.

Osobowość[]

Nate jest nadpobudliwym człowiekiem dążącym swój zawód wielką pasją. Ma skłonności od opisywania innym swoich odkryć i hipotez, mimo niechęci ze strony rozmawiającego. Heywood jest również altruistyczny, gotowy do pracy i podjęcia trudnej decyzji w krótkim czasie, co pokazał, zgadzając się na swoją przygodę w wehikule czasu. Cechy te składają się na jedną z ważniejszych cech Nate'a – odwaga, którą pokazał, ryzykując życie i prosząc Olivera Queena o pomoc. Pomimo nazywania siebie „detektywem czasu”, w rzeczywistości mężczyzna wie o nim mniej, niż myślał i wydaje się być upokorzony, widząc, co na to jedno pojęcie się składa.

Mimo początkowego chorowania na hemofilię Nate był na tyle odważny, aby wyjść na pole bitwy u boku swojego dziadka. Z czasem zaczął czuć coś do Amayi, lecz nie potrafił do końca tego wyznać. Poszedł za radą samego siebie, który był aberracją, wyznając kobiecie swoje uczucia.

Moce i zdolności[]

Transformacja ciała w stal

Moce[]

 • Transformacja w stal – Nate potrafi zmieniać swoją skórę w wytrzymały stop stali, dzięki czemu zwiększa swoją wytrzymałość i siłę.
 • Nadludzka siła – dzięki swojej transformacji w stal, Nate może zadawać niezwykle potężne ciosy, a także wykonywać niezwykle efektywne uniki. Potrafił bez problemu przewrócić samochód, a także rozbić grubą warstwę betonu jednym uderzeniem.
 • Nadludzka wytrzymałość – ciało Nate'a jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego człowieka bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia. Aby przebić się przez jego skórę, potrzeba wyjątkowej siły.

Zdolności[]

 • Poliglota – Nate potrafi biegle posługiwać się kilkoma językami. Swoim ojczystym, jak i niemieckim, francuskim, japońskim, włoskim i łacińskim.
 • Geniusz – Nate jest niezwykle inteligentny, co pomaga mu rozwiązywać trudne zagadki historyczne, czy też w rozwiązywaniu misji drużyny Ripa Huntera.
 • Dedukcja – Nate nie ogranicza się do rozumowania dedukcyjnego, co nie raz pomogło mu w trudnym śledztwie. Dzięki temu odkrył, że pod kapturem Zielonej Strzały kryje się tak naprawdę Oliver Queen.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Nate urodził się z hemofilią i kiedy w wieku pieciu lat skaleczył się w kolano, jego rodzice dla bezpieczeństwa odcięli go od świata zewnętrznego. Jako dziecko zainspirował się serią filmów „Indiana Jones” reżyserstwa George'a Lucasa i zaczął studiować historię. Oprócz tego chłopak uwielbiał opowieści ojca dotyczące dziadka, kiedy to ten w końcu przekazał mu jego nieśmiertelnik. Mimo to Nate nie posiadał najlepszych relacji z ojcem, z czasem dość mocno się od niego oddalając. Ostatecznie Nate opuścił dom w wieku 16 lat i poszedł na Oxford, gdzie w rok skończył studia, otrzymując tytuł magisterski[1].

Nate zajmował się rekonstrukcją historycznych wydarzeń i czasu historii, przez co zyskał miano „detektywa czasu”. Od początku był zafascynowany otaczającym go światem i szybko wydedukował, że pod kapturem Strzały kryje się Oliver Queen, który to powrócił do Starling City tydzień przed pojawieniem się mściciela. W podobny sposób dowiedział się o życiorysie legend, których poczynania zaczął analizować na kartach historycznych i różnych źródłach zarówno pisanych, jak i niepisanych[2].

Od historyka do bohatera[]

Podjęcie trudnej decyzji

Nate zaczął zauważać, że oprócz historii zmienia się również rzeczywistość i to coraz mocniej. Postanowił działać, wiedząc, że legendy mają tarapaty i prześliznął się przez ochronę ratusza, dostając się tym samym do biura burmistrza miasta. Ten zgodził się na rozmowę dopiero po tym, jak Heywood zdradził, że Ray Palmer i Sara Lance są w tarapatach. Nate starał się wszystko dogłębnie wytłumaczyć mężczyźnie i ten zgodził się z nim udać następnego dnia na dno oceanu. Tam znaleźli wrak statku, który znajdował się tam od około 1942 roku. Po wejściu na pokład odnaleźli jedynie Micka w stanie hibernacji, który po odhibernowaniu zgodził się o wszystkim opowiedzieć. Heywood wywnioskował z opowieści, że kapitan Hunter użył funkcji awaryjnej statku i rozesłał członków swojej drużyny po całym czasie. Po namowach Queena Nate decyduje się pomóc Rory'emu w poszukiwaniach zespołu, odnajdując każdego z nich w oddalonym od siebie okresie. Następnie nie mogąc znaleźć śladu kapitana, wspólnymi siłami legendy postanowiły zmodyfikować lekko czas, aby w 1942 roku nie doszło do wybuchu bomby atomowej w Nowym Jorku. W strojach CIA przekonali Alberta Einsteina do przekazania opinii publicznej wyników swoich badań i przyznania się, że pracował nad nimi razem z Milevą Maric, dzięki czemu rząd Stanów Zjednoczonych zapewnił im bezpieczeństwo. Kiedy legendy chcieli opuścić ten rok, zatrzymała ich organizacja podająca się jako Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości[2].

W wyniku niezrozumienia obu drużyn nastała walka, w wyniku której legendy zostały zabrane do siedziby ASS i tam na pewien czas zamknięci w celi. Kiedy jednak Komandor Stal podszedł do celi i nie chciał uwierzyć w opowieść o podróżach w czasie, Nate wymienił numer nieśmiertelnika mężczyzny i opowiedział jego historię, zaznaczając tym samym na końcu, że jest wnukiem Henry'ego i nikt poza jego rodziną nie miał dostępu do nieśmiertelnika. Dzięki temu legendy zostały wypuszczone i miały okazję porozmawiać z Rexem Tylerem, którego rzekomo znali. Kiedy Martin Stein przedstawiał ich wersję wydarzeń, Nate ponownie podszedł do swojego dziadka i zaczął z nim rozmowę, zaznaczając, że nie tak wyobrażał sobie ich pierwsze spotkanie. Kiedy ASS musiało wyruszyć do Paryża i odnaleźć znajdującego się tam Kriegera, legendy zostały zmuszone do opuszczenia 1942 roku. Właśnie wtedy Nate na statku rozmyślał o swoim dziadku, kiedy odwiedziła go Sara i poinformowała, że muszą go odstawić do 2016 roku, gdyż nie należy do drużyny. Po chwili Heywood zauważył, że jego nieśmiertelniki znikły, co oznacza, że czas się zmienił. Po tym wywnioskował, że członkowie ASS zginą w ciągu następnych 24 godzin i za zgodą zespołu postanowili wrócić do 1942 roku. Kiedy wlatywali do Paryża, Sara chciała dać Nate'owi słowniki doustne, lecz ten odmówił z powodu znajomości niemieckiego, francuskiego, japońskiego, włoskiego i łaciny. Po przybyciu na miejsce legendy spotkały Amayę, która była na zwiadach i wspólnymi siłami odkryli plan Barona Kriegera. Gdy po akcji wrócili na statek, panna Lance skutecznie dostrzegła, że Nate cierpi na hemofilię, jednak ten uznał, że będąc w terenie, czuje się o wiele żywszy niż kiedykolwiek, więc kobieta nie musi się o niego martwić. Kiedy legendy i Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości wspólnymi siłami odkryli cel nazistów, jakim był mistyczny artefakt – Amulet Askaranu, postanowili go odbić. Mimo skutecznego wykradnięcia przedmiotu Komandor Stal stał się jednym z celów Super-Kriegera, lecz uratował go Nate na motocyklu. Ten jednak został zestrzelony przez samoloty, które zaczęły bombardować okolice bazy nazistowskiej, a w wyniku tego Heywood otrzymał poważne ranny wewnętrzne, których nawet Gideon nie mogła naprawić. Palmer jednak wstrzyknął historykowi wcześniej przyszykowane zmodyfikowane serum, którego używał Krieger, dzięki czemu stan mężczyzny zaczął się poprawiać. Kiedy się obudził, miał czas, aby pożegnać się ze swoim dziadkiem, który przeprosił za swoje zachowanie w stosunku do niego i nazwał swojego wnuka bohaterem[1].

Nate odkrywa swoje moce

Nate wypoczywał po opuszczeniu 1942 roku, kiedy usłyszał dziwny hałas na statku. Kiedy znalazł jego przyczynę – Vixen, ogłuszył ją pięścią, która cała zamieniła się w stop stali. Jakiś czas później postanowił sprawdzić, jak uruchomić swoje zdolności wraz z Rayem, jednak podczas testów w maszynowni mężczyzna uszkodził właz Waveridera i wyleciał w strefę międzyczasową, a kiedy się przez nią przebił, znalazł się w Feudalnej Japonii. Mimo tego, że upadek z wysokości przeżył bez szwanku, zemdlał, widząc, co narobił. Kiedy się obudził, wiozła go na wozie kobieta – Masako. Ta postanowiła zabrać rannego i brudnego przybysza do ojca. Tam Nate został umyty i odziany, a przy okazji wiele dowiedział się o życiu Masako i o Shogunie, za którego ta ma wyjść za mąż. Po chwili do mieszkania kobiety zapukał wysłaniec jej przyszłego męża, który chciał się dowiedzieć, czy wszystko w porządku. Heywood postanowił jednak się pokazać, myśląc, że obroni kobietę, używając swoich mocy. Nie mógł jednak tego zrobić, a samuraj przebił ostrzem brzuch bohatera. Zarówno Masako, jak i Ichiro zajęli się krwotokiem i raną mężczyzny, który po przebudzeniu prawie pocałował swoją wybawicielkę, lecz jego drużyna go odnalazła. Opowiedzieli mu o tym, jak Shogun przejął egzoszkielet Atoma i zaznaczył, że tylko Nate ze swoimi zdolnościami może pokonać mężczyznę. Ray zaczął szkolić przyjaciela, jak wyłączyć kombinezon, przy czym Heywood zrozumiał, że „wyłączenie” będzie tak naprawdę zniszczeniem jej. Kiedy Shogun najechał wioskę, Nate myślał, że uda mu się go pokonać, jednak jego moce nie ukazały się. Dopiero kiedy życie Masako było zagrożone, rozpoczęła się równa walka, w której Steel zniszczył zbroję wraz z jej nosicielem. Podczas pożegnania Nate pocałował Masako i oddał jej katanę jej rodziny. Gdy drużyna doszła do siebie na Waveriderze, postanowili pomóc Amayi w odnalezieniu zabójcy Rexa Tylera[3].

Kiedy drużyna odebrała sygnał od jakiegoś podróżnika z 1863 roku, postanowiła zbadać tę aberrację czasu, sądząc, że może to być Pirat Czasu. Wszyscy oprócz Palmera udali się na miejsce, gdzie zniszczyli odnaleziony wehikuł, kiedy to nagle zauważyli mężczyznę uciekającego przed uzbrojonymi żołnierzami. Postanowili pomóc mężczyźnie, który okazał się być Henrym Scottem, który to w niedalekiej przyszłości miał donieść generałowi Ulyssesowi Grantowi, zakańczając tym samym wojnę secesyjną. Rozmowę przerwała grupa zombie biegnąca w kierunku rozmawiających, którą drużyna dość szybko pokonała. W wyniku tego ataku ucierpiał jednak Henry, który zginął, prosząc Jaxa o przysługę. Zespół postanowił się rozdzielić: Sara z Nate udali się do generała Granta, Jax i Amaya mieli zakończyć misję Scotta, natomiast Ray i Martin starali się uratować Micka, który został zarażony przez zombie. Podczas pierwszego spotkania z generałem w jego obozie, ten nie chciał uwierzyć w historię o zombie zmierzających w ich kierunku, jednak Sarze udało się udowodnić ich teorię. Przez długi czas współpracowali z żołnierzami, aż w końcu udało im się zwabić w pułapkę wszystkich zakażonych i spalić ich ciała. Następnego dnia do obozu przyszła grupa niewolników, których generał obiecał nakarmić i im pomóc, walcząc o prawa równości dla czarnoskórych. Po tym, jak Jax oddał Ulyssesowi dokumenty, podając się za Scotta, drużyna wróciła na Waveridera[4].

Kontrola mocy[]

Konfrontacja z Darhkiem

Nate pracował nad sejsmografem czasowym, aby za jego pomocą wyszukiwać aberracje czasowe, kiedy to odwiedziła go Amaya. Mężczyzna stwierdził, że odkąd ta jest na statku, nie mieli okazji porozmawiać ze sobą, a on bardzo chciałby dowiedzieć się czegoś o swoim dziadku. Konwersację jednak przerwał alarm zbudowanego urządzenia, który to odnalazł aberrację w 1987 roku w Waszyngtonie. Część drużyny postanowiła udać się do Białego Domu, natomiast Amaya z Nate'em udali się do tajnej sali treningowej Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości z myślą, że któryś z członków organizacji będzie miał jakieś informacje o obecnych latach. Tam jednak okazało się, że organizacja nie działa już od kilku lat. Przeglądając papiery z budynku, zaatakowała ich postać zmieniająca się w cień. Kiedy ta przybrała postać ludzką, Amaya zauważyła w niej Todda, jednakże Heywood ogłuszył starca, nie wiedząc, kim ten jest. Przez kilka minut oczekiwali, aż mężczyzna się obudzi, a kiedy to nastąpiło, Rice wyraził niezadowolenie z faktu, że Jiwe opuściła ich dawno temu. Kobieta starała się wytłumaczyć, dlaczego ich opuściła i obiecała, że to naprawi. Po powrocie na Waveridera dwójka dowiedziała się od reszty zespołu, że aberracją jest Damien Darhk sprawujący jeden z ważnych urzędów w Białym Domu. W związku z tym Nate i Amaya ponownie udali się do sali treningowej, chcąc poprosić Todda o pomoc i mimo początkowego niezainteresowania sprawą, mężczyzna postanowił pomóc ze względu na stare czasu. Gdy w końcu odnaleźli Damiena, przerwali jego transakcje z KGB. Nate postanowił zająć się „duchami”, każąc Sarze złapać Damiena, lecz tego podczas konfrontacji z kobietą zabrał sprinter. Po powrocie na statek i wyleczeniu Todda Nate miał nadzieje wypić z nim piwo, jednak ten zdradził, że spieszy się do rodziny. Zaraz po tym Amaya opisała Heywoodowi, jaki był jego dziadek, za co ten jej podziękował[5].

Kiedy Nate badał amulet zdobyty od Darhka podczas poprzedniej misji, jego urządzenie odkryło aberrację w 1874 roku. Po udaniu się we wskazane współrzędne i uratowani Jonaha Hexa, Heywood wraz z Palmerem i Jacksonem chcąc zbadać wpływy Trurnbulla dołączyli do obozu jego gangu, udając bandytów i odkrywając tym samym, że mężczyzna odnalazł złoże gwiazdy karła. Jakiś czas później, po tym, jak Mick wywołał bójkę w pobliskim barze, Nate próbował interweniować i chciał ochronić przyjaciela. Niestety pocisk wystrzelony w jego kierunku był stworzony z odnalezionego minerału, przez co przebił grubą stalową powłokę bohatera. Po sprowadzeniu do statku i uregulowania warunków zdrowia, Palmer zorientował się o planie Trurnbulla i wykorzystaniu jednego z pociągów do zniszczenia całej kolei. Nate ponownie udał się z Rayem i Jaxem w pole, próbując zatrzymać pociąg. Mężczyzna postanowił zrobić to samemu, wiedząc, że tylko on może to uczynić. Ustał na torach, przybrał metaliczną postać i z pomocą siły tarcia zatrzymał pojazd. Po powrocie na statek, Palmer zgodnie ze znalezionymi wcześniej planami Nate'a, stworzył mu kostium, posiadający wiele elementów z gwiazdy karła[6].

Walka z Dominatorami

Nate pilotując w 2016 roku Waveridera uratował kilku bohaterów, którym udało się uciec ze statku Dominatorów. Za pomocą promienia przyciągnął ich na wehikuł czasu. Tam Ray przypomniał sobie, co mówił jeden z kosmitów do drugiego i poprosił Gideon o przetłumaczenie tego, dzięki czemu herosi dowiedzieli się, jaki jest kolejny cel wroga[7]. Po odstawieniu Theii do jej domu, Nate zabrał drużynę do hangaru, gdzie zdecydował się udać wraz z Vixen i Heat Wavem do roku 1951, kiedy to Dominatorzy po raz pierwszy zaatakowali ziemię. Zabrali ze sobą Cisco i Felicity, jednak kazali zostać im na statku. Po dostaniu się w określone miejsce zaatakowali jednego z kosmitów, który oddalił się od pozostałych i go ogłuszyli, kiedy to nagle pojawili się uzbrojeni ludzie pod dowództwem młodego mężczyzny, którzy strzałkami uśpili bohaterów. Gdy ci się obudzili, byli osłabieni zamknięci w jakimś pomieszczeniu ze swoim celem – Dominatorem. Na ratunek przyszło jednak „wsparcie techniczne” w postaci Cisco i Felicity. Wspólnie postanowili uwolnić Dominatora, znając ich cel i chcąc zachować się inaczej niż oni. To jednak nie pomogło, gdyż po powrocie do 2016 roku i skontaktowaniu się z kosmitą, ten zdradził, że w zamian ich oszczędzi, ale nie będzie taki litościwy dla innych meta-ludzi. W tym samym czasie Barry Allen zamierzał oddać się w ręce kosmitów, wiedząc, że to jedyny sposób na zatrzymanie inwazji. Kiedy Biały Kanarek z Firestormem starali się zatrzymać bombę, Steel wraz z innymi bohaterami mierzył się na dachu jednego z wieżowców z kosmitami. Gdy ci ujrzeli, że ich plan legł w gruzach, zaczęli się wycofywać. Po tym wszystkim, nowa pani prezydent – Susan Brayden okrzyknęła bohaterów jako wsparcie dla wojska, a po całej uroczystości wszyscy świętowali wygraną. Kiedy Nate zauważył Smitha, z pomocą Kary wygonił go z hangaru, a po pożegnaniu dziewczyny, legendy udały się na Waveridera, kontynuując swoją misję[8].

Nate i Ray testowali nową wersję egzoszkieletu, kiedy to po krótkiej rozmowie z Sarą, na statku włączył się alarm dotyczący aberracji w 1927 roku. Drużyna postanowiła się tam udać, gdzie Heywood wraz z Palmerem udają się pilnować Eliota Nessa, który był ważnym człowiekiem, z którego pomocą Al Capone został aresztowany. Niestety mężczyznę przejęło dwóch policjantów na oczach Raya i obiecało mu pomóc powrócić do biura. Historyk wyjaśnił, że w tych latach policja była przekupiona przez Al Capone i tak naprawdę Eliotowi grozi teraz niebezpieczeństwo. Wszyscy udali się do doków, gdzie powstrzymali zabójstwo agenta, a następnie umieścili go na Waveriderze w sali medycznej, aby ten doszedł do siebie. W tym czasie Nate i Ray postanowili zająć się tym, co powinien robić teraz Ness i w tym celu skontaktowali się z agentem Bennettem, udając rannego agenta, jednak ich trop okazał się mylny. Tym samym Martin i Sara zostali porwani przez Legion Zagłady, a kiedy drużynie udało się uratować przyjaciół, okazało się, że profesora Steina udaje sprinter. Sara, wiedząc, że kosztem jest życie profesora, postanowiła oddać wrogowi Amulet Askaranu i pozwalając tym samym odejść Malcolmowi, Damienowi i Eobardowi. Po tym wszystkim Ray i Nate wypuścili Nessa, oddali mu dokumenty i zapewnili, że dzięki temu pozbędzie się Al Capone[9].

W pogoni za złem[]

Rozmowa z G. Lucasem

Nate próbował się dowiedzieć, do czego Legionowi Zagłady potrzebny był amulet i pracował nad tym w nocy przy głośnej muzyce. Obudził tym samym Raya i Amayę, którzy wprowadzili Heywooda na dobry tor myślenia, sugerując, że nie są to dwa osobne medaliony, ale jeden. Po poinformowaniu o tym fakcie reszty drużyny Nate zrozumiał, że amulet jest kompasem do legendarnej Włóczni Przeznaczenia, która może nadpisać czas. W celu poszukiwania owego artefaktu udali się do Los Angeles w 1967 roku i tam ku zdziwieniu spotkali przy planie filmowym kapitana Huntera z Damienem i Malcolmem. Plan jednak nie poszedł po myśli, gdyż Hunter został aresztowany, a drużyna została zmuszona się wycofać. Po wyciągnięciu mężczyzny z aresztu Ray i Nate zauważyli, że coś się zmieniło, gdyż to, co zainspirowało ich do wybrania takiego kierunku w życiu, zanikało jak ich moce. Po głębszym zbadaniu sprawy okazało się, że dość mocno wpłynęli na przyszłość George'a Lucasa, który to nie został reżyserem i nie stworzył filmów takich jak „Gwiezdne Wojny” czy „Indiana Jones”. Kiedy odnaleźli mężczyznę i próbowali go przekonać do swej racji, zaatakował ich Legion Zagłady, który poszukiwał kawałka Włóczni Przeznaczenia. Wspólnie wpadli w sidła wroga, który kazał im szukać artefaktu w śmieciach. Mimo tego, że udało się im naprawić aberrację, Hunter został porwany[10].

Drużyna zastanawiała się, po co sprinterowi Włócznia Przeznaczenia, skoro posiada niezwykłe zdolności, dzięki którym może zmieniać rzeczywistość. Chcieli się również dowiedzieć, jaki plan ma Legion Zagłady i co kryje w sobie zdobyty ponownie amulet Askaranu. Martin ściągnął na statek córkę, która rozwiązała zagadkę artefaktu i wraz z Palmerem próbowała połączyć go z systemem Gideon. W międzyczasie dziewczyna dowiedziała się od Micka, że jest aberracją, co chwilowo zepsuło atmosferę na statku. Martin jednak nie poddał się i powiedział zgodnie z radą Jaxa, co do niej czuje, przywracając dawne stosunki[11].

Romantyczna chwila

Nate i Amaya szykowali posiłek na Waveriderze, znacznie się do siebie zbliżając, kiedy Gideon odkryła aberrację w 1779 roku. Kiedy legendy dowiedziały się, że ta jest związana z Georgem Washingtonem, postanowili naprostować historię, spotykając żołnierza na balu dzień przed świętami. Nate i Amaya mieli udawać małżeństwo, wzbudzając tym samym podziw. Kiedy jednak mężczyzna został odnaleziony i miał zostać zabrany przez Sarę w bezpieczne miejsce, Rip Hunter postrzelił kobietę i użył urządzenia, które wyłączyło całą technologię w promieniu kilkuset kilometrów, unieruchamiając tym samym Waveridera. W dodatku Rory wraz z przyszłym prezydentem zostali porwani, a dowództwo nad drużyną przejął Jax. Jiwe i Heywood zdecydowali się odnaleźć przyjaciela, jednak po drodze zaatakowało ich kilku bandytów, co skutkowało wpadnięciem Nate'a do rzeki. Wyziębionego wojownika wyłowiła Amaya, która zabrała go do pobliskiego opuszczonego namiotu. Dziewczyna zamierzała ogrzać ciało przyjaciela swoim ciałem, lecz po wszystkim ostatecznie dwójka spędziła wspólną noc. Z samego rana, kiedy Washington miał być powieszony, Vixen i Citizen Steel odnaleźli obóz i pomogli Rory'emu uwolnić George'a. Po pożegnaniu się z wojownikiem i zabraniem technologii z przyszłości drużyna wróciła na statek, gdzie świętowała Boże Narodzenie. Podczas niego Nate wręczył Amayi prezent w postaci czerwonych trzewików i usłyszał od kobiety, że ta go bardzo lubi, ale członkowie zespołu nie powinni ze sobą romansować[12].

Kiedy Gideon odnalazła Włócznię Przeznaczenia w 3000 roku, drużyna udała się w miejsce jej ostatniej lokalizacji. Tam jednak ku swojemu zdziwieniu znaleźli jedynie martwego Charlesa. Niedługo po tym Włócznia ponownie została namierzona w 507 roku, gdzie bohaterowie napotkali rycerzy z Camelotu pod przywództwem Ginewry, która zaprowadziła przybyszów do zamku przed okrągły stół. Po sprzymierzeniu się z królem Arturem i odkryciu, z tutejszym Merlinem jest Courtney, legendy postanowiły zdobyć fragment artefaktu, który chroniła dziewczyna. Jednocześnie Nate próbował odciągnąć Raya od zostania rycerzem Camelotu, gdyż wiedział, że cała historia może się źle dla niego skończyć. Podczas uczty w zamku, progi budynku przekroczył król, który schwytał Czarnego Rycerza. Szybko jednak okazało się, że mózg Artura jest kontrolowany przez Huntera i Darhka, którzy postawili ultimatum – albo mieszkańcy oddadzą artefakt po dobroci w ciągu 24 godzin, albo Camelot upadnie. Mimo odzyskania przez legendy fragmentu Włóczni, bohaterowie postanowili zawrócić i wraz z Palmerem stanąć w obronie zamku, łapiąc tym samym Ripa i zamykając go w celi na Waveriderze[13].

Ostrożności nigdy nie za wiele[]

Nate poznaje przyszłość Amayi

Kiedy Rip wydostał się z celi, postawił całą drużynę do pionu. Po zniszczeniu amuletu bohaterowie uchwycili byłego przyjaciela, od którego chcieli się dowiedzieć, gdzie znajduje się ostatni fragment Włóczni Przeznaczenia. Działania Huntera doprowadziły jednak do awaryjnego lądowania Waveridera w okresie kredy i odpadnięcia pewnego elementu statku, przez który drużyna była uziemiona. Nate z Amayą i Rayem postanowili odnaleźć brakujący fragment, kiedy reszta drużyny starała się przywrócić normalność Ripowi. Trójka podróżników po drodze napotkała wiele dinozaurów, którzy uważali ich za smakowity kąsek. Mimo wszystko cali dotarli do starej kryjówki Palmera, gdzie spędzili kilka godzin na odpoczynku. Tam Ray, widząc, że Nate'a ciągnie do Amayi, wyznał, że ich związek nie ma sensu ze względu na przyszłość kobiety, która zostanie babcią Mari. Kiedy drużyna ponowiła poszukiwania i Ray zabrał element Waveridera, w pościg za nim udała się Tyranozaurzyca, na której drodze stanęła Amaya. Kobieta przyjęła ashe jej gatunku i „porozmawiała z nią”, ratując tym samym przyjaciół. Po powrocie na statek i naprawieniu go drużyna powitała starego Ripa i ruszyła w drogę po ostatni fragment Włóczni Przeznaczenia[14].

Legendy poszukiwały Henry'ego w 1970 roku – tam, gdzie Rip odstawił mężczyznę. Początkowo drużyna miała problem ze znalezieniem bohatera, jednak odnaleźli go w NASA pracującego przy projekcie Apollo 13. Po spotkaniu Nate i Amaya nie mogli uwierzyć, że spotykają go ponownie, po czym poprosili o podanie lokacji ostatniego fragmentu Włóczni Przeznaczenia. Jak się okazało, Henry umieścił kawałek we fladze USA i dał Neilem Armstrongowi, który umieścił ją na księżycu. Część drużyny postanowiła pozostać na Ziemi, a część udała się na satelitę ziemską. Tam Nate dał dziadkowi żmudne nadzieje, że ten wróci do swojej rodziny, jednak ostatecznie Amaya wyznała mu prawdę, jak to bywa z podróżami w czasie. W złości młody Heywood wyjawił kobiecie informacje o jej przyszłości i tym, co stanie się z Zambezi. Drużynie ostatecznie udało się zdobyć artefakt, jednak z powodu uszkodzeń Waveridera nie mogli gładko wejść w ziemską atmosferę. Ich lądowanie mogło skończyć się spaleniem, jeśli Henry nie poświęciłby się i nie otworzył włazu w ładowni, aby wyrównać ciśnienie i temperaturę. Po tym wszystkim Nate wrócił do siedziby NASA, gdzie spotkał Hanka – młodą wersję swojego ojca, któremu dał dobre rady na przyszłość, myśląc, że dzięki temu uda mu się coś zmienić. Następnie wrócił na statek, gdzie przeprosił Amayę za to, co jej wcześniej powiedział, po czym postanowił udać się do siebie i wszystko przemyśleć[15].

Współpraca Nate'a z Tolkienem

Po ostatnich wydarzeniach Nate starał się odpocząć od misji, kiedy drużyna przyszła do niego z łacińską inskrypcją „natum de sanguine – perditas a sanguine”, którą mężczyzna przetłumaczył. Tym samym bohaterowie, aby zniszczyć Włócznię Przeznaczenia, musieli zdobyć krew Chrystusa. W tym celu udali się w okres I Wojny Światowej do człowieka, który miał o tym jakieś pojęcie – Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Po namowie mężczyzny do pomocy drużyna podążała spisanym śladami, napotykając na swojej drodze Legion Zagłady z Leonardem Snartem wyciągniętym z 2015 roku – przed dołączeniem do legend. Mimo komplikacji zespół odnalazł krew Chrystusa na polu bitwy pomiędzy Francją a Niemcami podczas I Wojny Światowej. Aby dostać artefakt, Hunter i John namówili żołnierzy do chwilowego zawieszenia broni. Legendy zdobyły krew, jednak zaatakował ich Legion, na którego stronę przeszedł Mick wraz z Włócznią. Po powrocie na statek drużyna próbowała zrozumieć, co zrobiła źle i starali się pocieszyć, że wrogowie mogą nie wiedzieć, jak użyć potężnej broni[16].

Legionowi Zagłady udało się poprawnie użyć Włóczni Przeznaczenia, skutecznie zmieniając rzeczywistość. Nate został rozdzielony z innymi członkami zespołu, a ich pamięć została zmodyfikowana. Tym samym nie pamiętał on, że należał do legend, jednak dzięki swym zdolnością zaczął coś odkrywać. Poprosił o pomoc samego Eobarda Thawne'a – najmądrzejszego człowieka na świecie, lecz ten odmówił pomocy i nakazał go zabić. Uratował go Mick Rory, który zaprowadził go do domu woźnego Palmera. Tam odkryli, że „blizny rzeczywistości” sprawiły, iż Ray stworzył broń umysłową działającą tak, jak cofniecie. Na nieszczęście Heywooda, Rory przetestował ją na nim, skutecznie przywracając mu pamięć. Następnie uczynili to z Palmerem, kiedy to przerwały im wysłanniczki Darhka – Sara i Amaya. Udało im się przywrócić pamięć pannie Lance i zaczęli planować, jak uratować resztę drużyny. Wysłali więc Sarę, aby odzyskała Jiwe oraz Jaxa, a w tym czasie Heywood poszukiwał manuskryptu w książkach, który pomógłby im użyć Włóczni. Zespół nie posiadał mocy i nie mógł odzyskać Steina oraz Huntera, lecz mimo wszystko przeciwstawił się Legionowi, w którym dochodziło do rozłamu. W trakcie próby odzyskania artefaktu Amaya została zamrożona przez Snarta i zamordowana, a sam Eobard dokonał zniszczenia Włóczni Przeznaczenia, pozwalając tym samym reszcie odejść i cieszyć się z nowej rzeczywistości. Legendy wróciły do domu Nate'a, gdzie rozpaczali nad utratą przyjaciółki i zastanawiali się, co zrobić dalej[17].

Śmierć aberracji Nate'a

Legendy wpadły na pomysł, jak uratować rzeczywistość, odzyskując Waveridera i cofając się do 1916 roku. Podjęli tę decyzję, wiedząc, iż nie mogą spotkać samych siebie, aby nie wywołać burzy czasowej. Mimo to zamierzali podłożyć samym sobą krew Chrystusa, jednakże nieskutecznie i pozwalając przy tym zginąć Palmerowi. Wiedząc, że pierwszy plan nie wypali, zamierzali wykraść swoim młodszym wersją Włócznie Przeznaczenia, jednak ten plan również nie wypalił, gdyż zespół napotkał swoją wersję. Po wyjaśnieniu całej sytuacji zaatakował ich Legion Zagłady, który posiadał wsparcie Reverse-Flashów z różnych czasów, a każdy z nich mordował kolejno legendy. Nate również oberwał i umierał na kolanach Amayi, lecz wiedząc, iż taki los jest mu pisany, gdyż był aberracją stworzona przez wroga. Przed śmiercią poprosił swoją młodszą wersję, aby nie był dupkiem i posłuchał się jego rady i wyznał Jiwe swoje uczucia. W tym czasie Sara skutecznie przywróciła dawny ciąg linii czasu, pozwalając Black Flashowi pozbyć się Eobarda i odstawiając niedługo po tym Malcolma, Damiena i Leonarda w miejsca, gdzie zostali zrekrutowani. Widząc, jak Amaya pakuje się na statku, Nate wyznał jej miłość, skutecznie prosząc o to, aby z nim została, gdyż przeznaczenie na nią poczeka. Po tych wydarzeniach legendy kontynuowały swoją misję, napotykając nowy problem – zniszczoną historię całego świata[18].

Próbując się dowiedzieć, co tak właściwie zrobili i jak naprawić zniekształconą linię czasu, zespół prawie został pożarty przez dinozaura, kiedy to zabrał go w inne miejsce jakiś portal. Okazało się, że za wszystkim stoi sam Rip Hunter, który to utworzył organizację nazywaną Biuro Czasu, której zadaniem jest pilnowanie czasu. Jakby tego było mało, mężczyzna postanowił rozwiązać legendy, pozwalając im żyć własnym życiem. Kolejne sześć miesięcy było dla Nate'a trudne, lecz jako Citizen Steel współpracował z Kid Flashem i zwalczał przestępczość w Central City. Jako że Amaya wróciła do 1942 roku, Heywood zaczął randkować. Pewnego dnia dostał wiadomość od Sary, że Mick odnalazł anachronizm – błąd w czasie, którym był sam Juliusz Cezar. Znudzeni swoim dotychczasowym życiem i żądni przygód skontaktowali się z Biurem Czasu, chcąc ponownie powrócić do służby i odzyskać statek. Hunter był jednak temu przeciwny i odsunął od sprawy przyjaciół, więc ci postanowili wykraść Waveridera, zabrać Jaxa i Martina, po czym udać się na do Rory'ego. Po schwytaniu Juliusza drużyna postanowiła odstawić go na swoje miejsce, lecz nie wszystko poszło zgodnie z planem, gdyż rzymianin zabrał Nate'owi księgę, co spowodowało zmiany w czasie. Jakby tego było mało, pojawiło się Biuro Czasu, które postanowiło samodzielnie naprawić błąd legend, którzy mimo wszystko nie zamierzali rezygnować i dołączyli się do walki. Po wszystkim Hunter ku niezadowoleniu agentów pozwolił działać bohaterom i zatrzymać statek[19].

Miłosne schadzki[]

Nate wybacza Amai

Nate pomagał Rayowi i Jaxowi rozgryźć technologię wykradzioną agentom Biura Czasu, aby móc samodzielnie śledzić anachronizmy. Postanowili udać się do Wisconsin w 1870 roku, gdzie natknęli na cyrk P.T. Barnuma, w którym znajdował się ich cel. Postanowili zbadać klatki i w jednej z nich odnaleźli tygrysa szablozębnego, którego chłopacy przypadkowo wypuścili na wolność. W związku z tym Sara postanowiła zwerbować na nowo Amaye, która to mogła pomóc im w problemie dzięki swoim zdolnością. Kiedy kapitan wróciła z przyjaciółką, Nate nie był zadowolony z jej powrotu, więc postanowił z Jaxem i Rayem iść to baru. Tam wywiązała się bójka, w której Heywood ukazał swoje zdolności. Obecny w lokum Barnum był zachwycony mocami mężczyzny i zaproponował mu oprowadzenie po cyrku. Ten jednak wrócił na Waveridera, gdzie zaczął trzeźwieć, natomiast dyrektor cyrku porwał w tym czasie jego przyjaciół. Kiedy zespół starał się uwolnić znajomych, Nate i Amaya odważyli się porozmawiać o sobie i o dniu, w którym się rozstali. Kiedy natrafili na Jaxa i Raya w klatce, zostali obezwładnieni i obudzili się w podobnej klatce. Mieli stać się cyrkową atrakcją, a najbardziej Barnumanowi zależało na zdolnościach Heywooda. Zmusił go do ukazania metalowej powłoki, grożąc Amayi. Zezłoszczona kobieta użyła swoich zdolności, ratując ukochanego i prawie zabijając cyrkowców. Głos mężczyzny przywrócił jej rozsądek, a ich kłótnia zakończyła się pocałunkiem na cyrkowej arenie. Po powrocie na pokład Waveridera Amaya zdradziła drużynie, iż straciła kontrolę nad swoimi mocami[20].

Nate wraz z profesorem Steinem próbował pomóc przypadłości Amayi, lecz oboje szukali przyczyny na różne sposoby. Martin widział w tym podłoże naukowe, natomiast Heywood poszukiwał rozwiązania mistycznego. Badanie przerwał jednak alarm od agenta Gary'ego odebrany przez Gideon zmienił plany zespołu, który udał się do Seattle w 2042 roku. Tam dowiedzieli się o tajemniczej kobiecie, ścigającą hakerkę z ruchu oporu, na której trop wpadli. Dziewczyna jednak ich wystawiła i uciekła, nie ufając im. Po skutecznym odwrocie na pokład statku, Nate postanowił skupić się na pomocy Jiwe metodą spożycia wywaru z korzenia rzadkiej rośliny halucynogennej. Mężczyzna musiał mimo wszystko poradzić sobie z kontrolowaniem Waveridera, lecz zachowywał się jak naćpany i nie mógł w pełni wykorzystywać swojego rozumu. Kiedy odzyskał świadomość, Amaya podziękowała mu za pomoc i mimo jego obaw postanowiła zostać w drużynie, nie dla niego, lecz Zari – nowego członka drużyny, kontrolującego totem powierza, którą zrekrutowała do zespołu[21].

Obserwacja młodego Palmera

Palmer próbował polepszyć zespołowe relacje, kiedy nagle zniknął z pokładu. Jak się okazało, został on zamordowany w 1988 roku, więc bohaterowie natychmiast udali się do Ivy Town dzień przed jego zniknięciem i zajęli się sprawą. Drużyna podzieliła się i każdy z nich doglądał młodej wersji przyjaciela, odkrywając, że ten znacznie się zmienił: kradł, wagarował, a wszystko po to, aby zająć się Gumballem – dzieckiem Dominatorów. Jakby tego było mało, na kosmitę polował agent Smith oraz jego matka – królowa Dominatorów. Sam Nate był zauroczony mamą przyjaciela i kiedy okazało się, że jest w niebezpieczeństwie, natychmiast udał się jej pomóc. Na miejscu ta go zaczęła uwodzić, lecz zaloty przerwała Amaya, która dostrzegała podstęp. Za kobietę podawała się bowiem matka kosmity, którego legendy broniły. Zari i pozostałość czasowa Raya wyciągnęli młodą wersję Palmera i kosmitę z laboratorium, a następnie zwrócili ją matce, która zabrała dziecko i odleciała z Ziemi. Legendy przez krótki czas postanowili zostać w 1988 roku i wesprzeć młodego Raya na imprezie Halloweenowej, strasząc nękające go dzieci[22].

Nate nie spał przez kolejne noce, szukając wzoru pomiędzy anachronizmami. Udało mu się owy odnaleźć, odkrywając zaskakującą rzecz – dwa z nich nie pasowały do wzoru. Pierwszym był rok 2042, z którego legendy zabrały Zari, a kolejnym był 1895 roku, do którego postanowili się udać. Jak się okazało, ich problemem był wampir, który wysysał krew z ofiar i podrzucał ich ciała w przypadkowe miejsca, lecz dowodu na jego istnienie nie było. Śledztwo doprowadziło ich do rozkopanego grobu, z którego wyszedł Rip Hunter. Po powrocie na pokład dyrektor Biura Czasu zdradził, iż jest na tajnej, nawet dla własnej organizacji, misji śledząc niejakiego Mallus – istoty mistycznej, który jest wspominany w każdej epoce i roku. Bohaterowie zgodzili się współpracować z Hunterem, lecz podczas jednych z poszukiwań Heywood został ogłuszony i przeniesiony do tajemniczego laboratorium. Gdy się obudził, poznał przodka profesora Steina, Henry'ego, który chciał wykorzystać krew Nate do przywrócenia do życia jego mistrza znajdującego się w szklanej trumnie. Po pewnym czasie Rip i Sara przybyli przyjacielowi z odsieczą, odkrywając tym samym, że to Damien Darhk miał zostać wskrzeszony. Historyk powrócił na statek, w którym nieco później Hunter zamknął całą drużynę, chcąc sam spotkać się z Mallusem. W tym czasie przyczynił się do wskrzeszenia Darhka i jego ucieczki, co poskutkowało decyzją Sary w oddaniu Ripa w ręce Biura Czasu[23].

Mistyczny kłopot[]

Obserwacja Heleny Trojańskiej

Od ostatnich wydarzeń Nate pracował nad odnalezieniem kolejnego tropu Darhka, odnajdując anachronizm w 1937 roku w Hollywood. Bohaterowie natychmiast się tam udali, odkrywając na planie filmowym Helenę Trojańską, która była ich celem. Jej zdolność, a raczej „klątwa piękności” zmusiły ją do ucieczki i dołączenia do K&B Pictures. Drużyna udała się na bal studia, na którym miała zostać przedstawiona Helena, lecz tam odkryli, że jej agentem został sam Damien Darhk. Mężczyzna nie zamierzał walczyć z legendami, chcąc iść na kompromis. Sara jednak się nie zgodziła, zabrała Helenę na Waveridera i uciekła z przyjaciółmi. Kiedy wydawało się, że wszystko szło po ich myśli, Martin Stein w ciele Jaxa stanął w obronie Hedy Lamarr i został zaatakowany przez sojuszników Darhka. Legendy natychmiast udały się na miejsce, gdzie Lance zaproponowała Damienowi pojedynek w starym stylu ligi, bez magii i sojuszników. Sara wygrała walkę i kiedy miała skończyć z wrogiem, magią zaatakowała ją jego córka, skutecznie raniąc. Na jej szczęście do walki dołączył Firestorm, który zmusił wrogów do ucieczki. Sara w ciężkim stanie trafiła do sali szpitalnej na statku, gdzie rozpoczęła regenerację[24].

Jako że Sara od ostatniej walki wciąż była nieprzytomna, zespół postanowił samodzielnie zająć się kolejnym anachronizmem, napotykając owy w Wietnamie w 1967 roku. Nate i Rory przebrali się w wojskowe mundury i próbowali dowiedzieć się więcej o zaginięciu jednego z oddziałów, napotykając przy tym drużynę, w której skład wchodził ojciec Micka. Mężczyźni przedstawili się jako agenci CIA i zaoferowali swoją pomoc, na co starszy Rory się zgodził. Żołnierze przemierzali dżunglę, napotykając kolejnych członków zaginionego zespołu, którzy zachowywali się jak dezerterzy, co zmusiło bohaterów do zabicia ich. Przez cały ten czas Heywood próbował uświadomić Micka, że jego ojciec nie jest taki zły, lecz ten osobiście się o tym przekonał wieczorem, podczas szczerej rozmowy przy ognisku. W końcu żołnierze dotarli do oczekiwanego miejsca, gdzie znajdowała się „bestia” - źródło ich problemów. Nate z powodu swojej niesubordynacji został ogłuszony, kiedy uzbrojeni weszli na teren wroga. Dick zamierzał wybić wszystkich obozowiczów, lecz Rory wyjaśnił mu, że nie ma to najmniejszego sensu, grożąc mu bronią i mówiąc, że ma wiele do stracenia. Po całym zamieszaniu i pozbyciu się anachronizmu zespół wrócił na statek, na którym zajadali się ciastem z przepisu żony prezydenta Johnsona. Po chwili dostrzegli Sarę, która przebudziła się ze śpiączki ku zadowoleniu drużyny[25].

Heywood ratuje Supergirl

Sara, Jax, Martin i Mick opuścili zespół i udali się na ślub Iris West i Barry'ego Allena[26]. Kilka godzin później pozostali członkowie legend dostali wezwanie do 2017 roku[27], więc natychmiast odwiedzili S.T.A.R. Labs oblegane przez nazistów. Heywood uwolnił przyjaciół z cel w rurze, a następnie wszyscy zaatakowali Metallo, ostatecznie go pokonując. Następnie bohaterowie przenieśli się na Waveridera, gdzie zaczęli szykować się do starcia z wrogiem z Ziemi-X, kiedy to omawianie planu przerwała im wiadomość od złego Queena, który zaproponował rozejm w zamian za życie Supergirl. Herosi się jednak nie zgodzili, wywołując tym samym walkę na ulicach miasta. Po niedługim czasie okazało się, że Overgirl staje się niestabilna i może wybuchnąć, zmiatając Central City z powierzchni Ziemi. Wells poradził Supergirl zabrać swoją odpowiedniczkę wysoko w kosmos, gdzie ta uległa zniszczeniu. Tym samym Zielona Strzała zamordował Black Arrowa, zakańczając wojnę. Po pozbieraniu się Nate wraz z przyjaciółmi udał się na pogrzeb Martina Steina, którego wszyscy honorowo pożegnali, a następnie wrócili na pokład statku z nowym sojusznikiem – Leo Snartem[28].

Po stracie profesora Steina, każdy z drużyny zmagał się z żałobą na swój sposób. Leo Snart postanowił pomóc ekipie w wyrażaniu emocji i za pomocą kukiełki chciał, aby ci powiedzieli Martinowi ostatnią rzecz, jaką chcieliby powiedzieć. Pomysł jednak był dość mocy po tak krótkim czasie i nie wypalił na dłuższą metę, a jakby tego było mało, pojawił się potężny anachronizm w Południowej Ameryce w 1000 roku. Legendy natychmiast się tam udały odkrywając, że wikingowie czczą nowego boga – Beebo – maskotkę z teraźniejszości, a także porwali młodego Steina. Bohaterowie odbili młodszą wersję przyjaciela i powrócili na Waveridera, gdzie dowiedzieli się wszystkiego. Chcąc wyruszyć i odzyskać zabawkę z osady wikingów, Sara poprosiła o pomoc Ave Sharpe, która pomogła legendom z infiltrować plemię wojowników. Na ich nieszczęście Mick został przyłapany na kradzieży maskotki i rozpoczęła się bitwa, którą przerwał Damien Darhk udający boga Asgardu — Odyna. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, legendy wycofywały się, aby ułożyć plan. Biuro Czasu odmówiło wysłania kilku agentów z powodu poważnych stratach w swoich szeregach spowodowanych aresztowaniem Ripa Huntera. Mimo to bohaterowie postanowili działać, skutecznie ogłuszając córkę wroga i zmuszając go do ucieczki, którą przerwała Sara. Darhk użył jednak artefaktu pozwalającego mu przenosić się w czasie, skutecznie uciekając, natomiast Lance została przeniesiona do tajemniczego miejsca, gdzie miała okazję porozmawiać z Mallusem. Po chwili wyciągnęła ją stamtąd Ava, zakańczając misję. Późnym wieczorem na statku Jax planował potajemnie odejść z drużyny, nie mogąc być bohaterem i myśląc o tym, jak wskrzesić Steina. Przyjaciele więc przygotowali świąteczną kolację, którą pożegnali Jeffersona, czcząc przy tym pamięć poległych[29].

Pogoń za totemami[]

Nate ratuje Amayę przed Kuasą

Kiedy na pokład trafił John Constantine – egzorcysta podążający za tropem tajemniczego demona, który znał imię Sary Lance, Amaya i Nate chcieli znać powód jego przybycia. Jak się okazało, bytem tym był sam Mallus, z którym bohaterowie walczyli od kilku miesięcy. W związku z tym wojownicy ruszyli do zakładu psychiatrycznego, aby dowiedzieć się więcej od pacjentki Constantine, którą okazała się być sama Nora Darhk. Mimo to bohaterowie zdecydowali się pomóc Johnowi podczas kolejnego egzorcyzmu na dziewczynce, lecz właśnie wtedy demon przejął nad Norą kontrolę, rysując runę, która to przeniosła egzorcystę, Sarę oraz Snarta do przeszłości. W tym czasie Amaya zaczęła walczyć z Kuasą, a Nate widząc, iż przyjaciółka może polec, zamroził wroga, po czym obydwoje zabrali ją do celi na Waveriderze. Po kilku godzinach sporu Jiwe zdecydowała się porozmawiać z wnuczką i zaproponowała pomoc. Kobiecie spodobał się ten pomysł, kiedy nagle Heywood zaatakował ją, widząc otwartą celę. Przeciwniczka okazała się sprytniejsza i za pomocą swoich zdolności zaczęła podtapiać mężczyznę. Aby uniknąć rozlewu krwi, Amaya odłożyła broń i jeszcze raz przyznała, że może jej pomóc, ale Nate będzie tego częścią, dlatego musi go zostawić w spokoju. Słysząc to, Kuasa postanowiła zaufać babce i odeszła ze statku. Ostatecznie nie była to jedyna strata zespołu, bowiem Darhk przekonał młodszą wersję córki, aby pozwoliła Mallusowi działać, dołączając tym samym do Zakonu Spowitego Kompasu. Chociaż zespół wrócił cały i zdrowy na pokład, Constantine odszedł, oferując swoją pomoc w każdym momencie, a Leo pożegnał się z legendami, uważając, iż nadszedł czas na powrót na swój świat[30].

Z rozkazu Sary, Zari miała przeprowadzić rutynową kontrolę Waveridera. Hakerka postanowiła jednak zmodyfikować lekko system Gideon, dodając program wyszukujący luki w historii, dzięki czemu Tomaz mogłaby uratować swojego brata i zmienić przyszłość. Na jej nieszczęście pozostali członkowie wrócili z misji, dostrzegając przepalenie rdzenia SI. Kapitan Lance wściekła się na Zari, której nakazała naprawić statek. Podczas napraw, tajemnicza substancja z rur rdzenia trysnęła na twarz kobiety, która zapadła w śpiączkę. Gdy tylko zespół odnalazł Zari, zabrali ją do sali medycznej i podłączyli do Gideon. Przez kolejne kilka godzin dziewczyna utknęła w symulacji Gideon, dzięki której SI starała się pokazać Zari, że może ufać legendom. Gdy tylko ta się zbudziła, była pewna, że zna swoje miejsce w zespole. Z informacji wyniesionych z symulacji zdradziła Sarze zadanie, które Constantine powierzył Palmerowi. Jednocześnie wsparła Nate’a i Amayę w ich związku, a także oceniła dzieło literackie Micka, sugerując mu inne zakończenie[31].

Nate odnajduje totem ziemi

Kiedy Sara udała się z Avą na randkę, legendy ruszyły tropem totemów z Zambezi. Pierwszym celem był totem ognia, lecz ten został skradziony z muzeum Detroit przez Damiena Darhka. Drugim kursem był totem ziemi ukryty przez Czarnobrodego w 1717 roku na Bahamach. Wszyscy oprócz Zari ruszyli po odzyskanie artefaktu, tworząc historię o „Okrutnej kapitan Jiwe” i zaraz po tym bez Micka i Amayi wrócili na statek, który okazał się być zaparkowany w samym środku trójkąta bermudzkiego. To zmusiło drużynę do pozostawienia przyjaciół i awaryjnego cofnięcia się do 2018 roku do Star City. Po niedługim czasie na pokładzie niespodziewanie pojawiła się kapitan Lance, która przerwała randkę, widząc spadający z nieba statek. Kiedy zespół wytłumaczył jej, co się stało, Sara rozkazała migiem Zari naprawić statek i gdy tylko było to możliwe, powrócić do 1717 roku, gdzie bohaterowie ostatecznie zdobyli totem ziemi, utracili totem Anansi i stracili Palmera, który został porwany przez Darhków[32].

Kiedy zespół dowiedział się, że Palmer zniknął, Sara natychmiast zarządziła poszukiwania. Sugerując się wskazówkami z nagrania Raya, wysłała Nate'a i Micka na koncerty „Grateful Dead” w różnych czasach, lecz nic nie znaleźli. Po powrocie na statek Heywood ujrzał Huntera, który przyprowadził Wally'ego Westa, co niezwykle go uszczęśliwiło. Po wielu zmaganiach i próbach udało się namierzyć Palmera w Berlinie, skąd zabrał go Kid Flash wraz z totemem ognia. Nate uznając misje za zakończoną, poszedł ćwiczyć na siłownię, gdzie zaczął rozmawiać z Rayem, dostrzegając jego zauroczenie Norą Darhk i chęcią pomocy jej osobie[33].

Taniec do muzyki Presleya

Zespół napotkał dziwnych zmian w czasie, odkrywając wielki anachronizm w Memphis w 1954 roku. Wszystko powiązane było z Elvisem Presleyem, który nie został nigdy „królem rock & rolla”, co skłoniło legendy do podjęcia próby spotkania go podczas mszy jego wuja. Kiedy Elvis grał na gitarze, totem Zari zaczął wariować, co zmusiło bohaterów do ucieczki na statek. Jak się okazało, Presley był posiadaczem szóstego zaginionego artefaktu, totemu śmierci. Wally szybko podmienił gitarę, lecz to nie wystarczyło, aby naprawić bieg historii. Okazało się, że dzięki kryształowi Elvis podczas grania widział ducha swojego brata, co dawało mu siłę do dalszego tworzenia muzyki. To zmusiło Nate'a do spróbowania z Amayą wskazania Elvisowi właściwej drogi, ostatecznie pozbywając się duchów przywołanych przez muzyka. Tym samym Heywood pokazał ukochanej klimat rock & rolla, jednocześnie zdobywając najniebezpieczniejszy totem[34].

Kiedy anachronizmów zaczęło przybywać, zespół nie mógł siedzieć z założonymi rękoma i patrzeć, jak Mallus rośnie w siłę. Sara podzieliła więc drużynę na kilka mniejszych oddziałów i powysyłała w konkretne miejsca, aby naprawić czas. Kiedy wszyscy wrócili, znaleźli nieprzytomnego i rannego Raya Palmera oraz opętaną przez Mallusa za pomocą totemu śmierci kapitan Lance. Bohaterowie nie mieli szans w walce z nią, więc schronili się w pokoju medycznym. Kolejno próbowali powstrzymać przyjaciółkę, lecz całe zasilanie statku zostało odcięte, uniemożliwiając legendom komunikację czy też ewakuację. Kiedy po kilkudziesięciu minutach odnaleźli ranną Zari, zdecydowali się pokonać totem totemem i w tym celu Amaya nakazała Mickowi użyć totemu ognia, z którego pomocą udało się unieruchomić Sarę. Ta jednak wciąż zamknięta była w królestwie Mallusa i dopiero szczere słowa Avy sprawiły, że ta się przebudziła, przepraszając zespół za całe zamieszanie[35].

Naprawić los ukochanej[]

Damien i Nate udają tortury

Kiedy Sara zajęła się osobistą misją, Amaya została mianowana na kapitana. Szybko rozdzieliła obowiązku, nakazując Zari trenować Rory'ego, a Nate'owi i Wally'emu przemówić Mari McCabe w 2018 do rozsądku. Kiedy po niecałej godzinie West wrócił na pokład, wraz z nim pojawiła się Kuasa, która oddała totem Anansi babce, zdradzając przy tym, że zyskała go dzięki poświęceniu Heywooda. W tym czasie mężczyzna był torturowany przez Damiena, który zmagał się z kryzysem. Nie ufał bowiem córce, którą zawładnął demon i tak rozmawiał ze związanym bohaterem o swoich odczuciach, aż do momentu, aż Eleanor ogłuszyła ojca. W ostatniej chwili przybyła Vixen oraz Kid Flash, którzy zaczęli walczyć z wrogiem. Moment nieuwagi wykorzystał Kuasa, która uwolniła Heywooda. Mallus był do niepokonania w obecnej postaci, lecz skupił się na zdradzie byłej sojuszniczki, której wyrwał z serca totem wody, uśmiercając ją na oczach babki. Jiwe była gotowa walczyć i pomścić zabójstwo wnuczki, lecz West i Heywood zdążyli ją odciągnąć i uciec na statek. Tam Amaya zdradziła Nate'owi, że wciąż nie wie, czego chce od życia i udała się potajemnie na Skoczka, którym ruszyła do Zambezi w 1992 roku[36].

Kiedy Nate dostrzegł, że Amaya zniknęła, natychmiast powiadomił o tym drużynę. Jakby tego było mało, Rip Hunter potrzebował pomocy z odciągnięciem Grodda od młodego Baracka Obamy. Nate wraz z Wallym zostali wysłani, aby powstrzymać Jiwe przed popełnieniem głupstwa. Niestety przybyli za późno i byli świadkami przekazania totemu Anansi, bez jej następczyni – córki Amai. Zaraz po tym mężczyźni zaczęli szukać odpowiedzialnej za wszystko przyjaciółki, która ostatecznie nakłoniła Heywooda do pomocy. Wally nie był przekonany co do tego planu, wiedząc, do czego doprowadził Barry „Flashpointem”, lecz mimo wszystko zdecydował się wesprzeć przyjaciół. Nate udał się skraść starej Amai totem, nie spodziewając się, że ta się obudzi i go zaatakuje z pełną werwą. Kobieta zachowywała się, jakby nie pamiętała mężczyzny, ale ostatecznie postanowiła wysłuchać go i wykorzystała daną rade względem córki. Tym samym Esi przyjęła swoje dziedzictwo, a trójka legend mogła wrócić na pokład Waveridera. Tam okazało się, że zespół nie ma nic przeciwko anachronizmowi stworzonemu przez Amayę, gdyż chcieli wykorzystać to zjawisko do pokonania Mallusa ze współpracującym Damienem Darhkiem, którego jedynym celem była chęć uratowania córki. Wspólnie z wrogiem przenieśli opętaną kobietę do wioski w Zambezi i czekali na uwolnienie się demona, będąc wyposażonymi w totemy. Plan jednak nie powiódł się z powodu uwolnienia Grodda przez Darhka, któremu totem śmierci ukazał inną drogę na odzyskanie Nory. Nate skutecznie z pomocą totemu ziemi przegnał meta-człowieka, odkrywając, że stara Jiwe pamięta jego osobę. Mimo starań bohaterów Mallus uwolnił się wyśmiewając nieudolność zespołu[37].

Pożegnanie zakochanych

Legendy nie widząc szans w walce z demonem, postanowiły przegrupować się na Waveriderze. Pomógł im w tym Rip Hunter, który poświęcił się, aby zyskać im trochę czasu. Bohaterowie musieli zaprzestać rozpaczać i pokierowali się do Salvation w 1874 roku, gdzie zgodnie z odkryciem Nate'a i Amai zamierzali wykorzystać moc totemów do stworzenia czegoś czystego, co byłoby w stanie stanąć przeciwko Mallusowi. Pierwsza próba nie wyszła najlepiej, co popsuło morale drużyny. Ich kłótnię przerwało przybycie Avy z posiłkami w postaci Heleny Trojańskiej, Kuasy z nowej osi czasu oraz Jaxa z 2023 roku, którzy byli gotowi pomóc w walce ze złem. Kiedy armie Juliusza Cezara, Freydís Eriksdottir i Czarnobrodego przybyły po totemy, bohaterowie rozpoczęli walkę, do której dołączyli również Eleanor Darhk i Jonah Hex. Gdy tylko Mallus pojawił się osobiście, zespół był zmuszony przystąpić do kolejnej próby użycia mocy totemów. Tym samym stworzyli manifestację ich mocy, która przybrała formę Beebo, pod której postacią udało im się zniszczyć Mallusa. Po tym wszystkim Amaya zdecydowała się wrócić do swoich czasów, do których odprowadził ją Heywood. Kobieta nie zgodziła się na wymazanie pamięci i pożegnała ukochanego pocałunkiem. Ten po powrocie na statek udał się z resztą drużyny na Arubę w 2018 roku, lecz ich wypoczynek został szybko przerwany przez Gary'ego i Constantine'a. Egzorcysta miał pretensje do herosów, że ci wypuścili demona, otwierając drzwi nowym, mistycznym zagrożeniom. Jednocześnie wyrzucił z worka odciętą głowę smoka, wskazując na powagę sytuacji[38].

Występy[]

Legends of Tomorrow[]

 1. Czas się kończy
 2. Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości
 3. Szogun
 4. Potwory
 5. Dawny znajomy
 6. Kraj bandytów
 7. Inwazja!
 8. Tak to się robi w Chicago
 9. Magiczne artefakty
 10. Legion śmierci
 11. Zdrajca
 12. Camelot/3000
 13. Ziemia zaginionych
 14. Człowiek rakieta
 15. Drużyna Włóczni
 16. Dziwny świat
 17. Aruba
 18. Aruba-Con
 19. Freakshow
 20. Zari
 21. Phone Home
 22. Return of the Mack
 23. Helen Hunt
 24. Welcome to the Jungle
 25. Kryzys na Ziemi-X: część 4
 26. Beebo the God of War
 27. Daddy Darhkest
 28. Here I Go Again
 29. The Curse of the Earth Totem
 30. No Country for Old Dads
 31. Amazing Grace
 32. Necromancing the Stone
 33. I, Ava
 34. Guest Starring John Noble
 35. The Good, The Bad and The Cuddly

Arrow[]

 1. Invasion!

Ciekawostki[]

Galeria[]

Koncepty[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości” wyemitowany 20 października 2016 roku.
 2. 2,0 2,1 Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Czas się kończy” wyemitowany 13 października 2016 roku.
 3. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Szogun” wyemitowany 27 października 2016 roku.
 4. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Potwory” wyemitowany 3 listopada 2016 roku.
 5. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Dawny znajomy” wyemitowany 10 listopada 2016 roku.
 6. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Kraj bandytów” wyemitowany 17 listopada 2016 roku.
 7. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Invasion!” wyemitowany 30 listopada 2016 roku.
 8. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Inwazja!” wyemitowany 1 grudnia 2016 roku.
 9. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Tak to się robi w Chicago” wyemitowany 8 grudnia 2016 roku.
 10. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Magiczne artefakty” wyemitowany 24 stycznia 2017 roku.
 11. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Legion śmierci” wyemitowany 31 stycznia 2017 roku.
 12. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Zdrajca” wyemitowany 7 lutego 2017 roku.
 13. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Camelot/3000” wyemitowany 21 lutego 2017 roku.
 14. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Ziemia zaginionych” wyemitowany 7 marca 2017 roku.
 15. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Człowiek rakieta” wyemitowany 14 marca 2017 roku.
 16. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Drużyna Włóczni” wyemitowany 21 marca 2017 roku.
 17. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Dziwny świat” wyemitowany 28 marca 2017 roku.
 18. Drugi sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Aruba” wyemitowany 4 kwietnia 2017 roku.
 19. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Aruba-Con” wyemitowany 10 października 2017 roku.
 20. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Freakshow” wyemitowany 17 października 2017 roku.
 21. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Zari” wyemitowany 24 października 2017 roku.
 22. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Phone Home” wyemitowany 31 października 2017 roku.
 23. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Return of the Mack” wyemitowany 7 listopada 2017 roku.
 24. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Helen Hunt” wyemitowany 14 listopada 2017 roku.
 25. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Welcome to the Jungle” wyemitowany 21 listopada 2017 roku.
 26. Trzeci sezon serialu „Supergirl”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 1” wyemitowany 27 listopada 2017 roku.
 27. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 2” wyemitowany 27 listopada 2017 roku.
 28. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 4” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.
 29. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Beebo the God of War” wyemitowany 5 grudnia 2017 roku.
 30. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Daddy Darhkest” wyemitowany 12 lutego 2018 roku.
 31. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Here I Go Again” wyemitowany 19 lutego 2018 roku.
 32. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „The Curse of the Earth Totem” wyemitowany 26 lutego 2018 roku.
 33. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „No Country for Old Dads” wyemitowany 5 marca 2018 roku.
 34. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Amazing Grace” wyemitowany 12 marca 2018 roku.
 35. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Necromancing the Stone” wyemitowany 19 marca 2018 roku.
 36. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „I, Ava” wyemitowany 26 marca 2018 roku.
 37. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Guest Starring John Noble” wyemitowany 2 kwietnia 2018 roku.
 38. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „The Good, The Bad and The Cuddly” wyemitowany 9 kwietnia 2018 roku.

Zobacz też[]

Advertisement