Wikipedia.svg Ta strona zawiera treści z Wikipedii na licencji CC-BY-SA 3.0. Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

NBC – amerykańska sieć telewizyjna, dla której rozpoczęła się produkcja serialu „Constantine”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

National Broadcasting Company jest amerykańską siecią telewizyjną z siedzibą w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal, która dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE. NBC jest czasami nazywana Peacock Network, w związku z jej logiem, symbolizującym pawia. To właśnie dla kanału NBC rozpoczęła się produkcja serialu „Constantine”.

NBC jest dostępna w około 112 milionach odbiorników w USA, 98,6% z nich to telewizory. NBC posiada 10 własnych stacji i około 200 afirmacji w Stanach Zjednoczonych i innych terytoriach tego kraju. W roku 2003 obecna od 1926 roku nazwa właściciela sieci, „National Broadcasting Company” została zmieniona na „NBC Universal”. Poprzedziło to fuzję z Vivendi Universal w 2004 roku. NBC okazjonalnie używa swojej pierwotnej nazwy, np. w trakcie Macy's Thanksgiving Day Parade.

NBC posiada sieć kanałów lokalnych, które najczęściej nie są własnością NBC, lecz lokalnych struktur medialnych. W wielu stanach USA jest nadawanych kilka stacji nadający program sieci, w Polsce natomiast NBC zastępuje kanał Universal Channel, który rozpoczął emisję serialu „Arrow” w Polsce.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • National Broadcasting Company pierwotnie było amerykańską siecią radiową.
  • Logo NBC to paw z sześcioma kolorowymi piórami symbolizującymi sześć części NBC w czasie wprowadzenia tego loga na rynek: News (Informacje), Sports (Sport), Entertaiment (Rozrywka), Stations (Kanały), Network (Sieć) i Productions (Produkcja).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.