Arrowwersum
Advertisement

Muza ognia” – siódmy odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 28 listopada 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 5 listopada 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Oliver Queen spotyka tajemniczą kobietę, Helenę Bertinelli – córkę mafijnego bossa, Franka Bertinelliego, przy której milioner w końcu może być sobą. Dość późno uświadamia sobie, że kobieta tak samo jak on posiada sekrety, których nie może wyjawić. Helena ma własną, osobistą misję do dokonania zemsty, a Strzała zostaje wrzucony w sam środek wydarzeń. Tymczasem Tommy jest zaskoczony swoim bankructwem i zwraca się do Laurel Lance po wsparcie.

Scenariusz[]

Zamach na Moirę

Zgodnie z prośbą Theii, Oliver podjeżdża motocyklem pod Queen Consolidated, skąd miał zabrać matkę na lunch. Kobieta dostrzega syna na ulicy i podąża w jego kierunku, lecz przeszkadza jej Paul Copani, zagadujący kobietę. Nagle ulicą przejeżdża inny motocyklista, który oddaje serię strzałów w kierunku rozmawiających ze sobą ludzi i ucieka. Oliver podbiega czym prędzej do matki, widząc po drodze martwego Copaniego. Dostrzegając, że Moirze nic nie grozi, udaje się w pieszy pościg za jednośladem, skutecznie go doganiając i przypadkowo gubiąc go w ostatnim momencie. Po tym wyczynie chłopak udał się do szpitala, gdzie została przewieziona jego matka. Po usłyszeniu od doktora Lamba, że z Moirą jest wszystko dobrze i krótkiej wymianie zdań z siostrą, Oliver spotyka detektywa Hiltona i detektywa Lance'a na korytarzu, których to wypytuje o postęp w poszukiwaniach. Tymczasem Tommy odwiedza Laurel w jej domu, przynosząc jej jedzenie i chcąc spędzić z nią trochę czasu. Uznaje bowiem, że ich związek działa nie tak, jak powinien i zaprasza prawniczkę na kolację, chcąc tym samym ją do siebie przekonać.

Zdenerwowany Oliver trenuje w swojej kryjówce, gdy odwiedza go Diggle proponując mu wzięcie wolnego i spędzenie trochę czasu z rodziną. Młody milioner nic sobie z tego nie robi i zaczyna opowiadać przyjacielowi o zamordowanym, niedoszłym wspólniku jego matki. Okazuje się, że miał on coś wspólnego z firmą Bertinelli Construction i nie jest pierwszą ofiarą z nią związaną. Queen postanawia dostać się do „wnętrza” rodziny Bertinellich i zamierza w tym celu udać się do domu Franka Bertinelliego. Plany te o mały włos nie krzyżuje mu Thea, co kończy się kłótnią rodzeństwa. Dziewczyna ma mu za złe, że ta cały dzień opiekuje się matką, a on znowu zamierza wyjść. Rozmowę przerywa pojawienie się Tommy'ego, lecz Queen ponownie spławia kumpla. Zanim ten jednak odszedł, przyjaciel wyjawił mu, że idzie na randkę z Laurel.

Spotkanie z rodziną mafijną

Elegancko ubrany Oliver zjawia się w rezydencji Bertinellich, gdzie poznaje głowę rodziny oraz jego córkę, Helenę. Z Frankiem rozmawiają między innymi na temat kontraktu między firmami, na który nie bardzo chciała się wcześniej zgodzić Moira. Przerywa im współpracownik Franka oznajmiając, iż nadszedł czas na ważne spotkanie, na które liczył Bertinelli. Queen postanawia się ulotnić, ale zostaje mu zaproponowana kolacja z Heleną, by dokończyć interesy. Nie bardzo mu to pasuje, ale ostatecznie się zgadza, lecz sama kobieta też nie wygląda na zachwyconą.

W tym czasie Bertinelli spotyka się z Chiną White, która wyjaśnia mu, że Triada nie stoi w żadnym wypadku za atakami na jego ludzi, choć on nie daje temu wiary. Nie wie też, że podsłuchuje ich policja chcąca zapobiec mafijnej wojnie. W tym samym czasie, gdy Helena i Oliver siedzą w restauracji, Tommy i Laurel również wybrali się coś zjeść. Mężczyzna nie ustaje w próbach przekonania Lance do swojej osoby. Uroczy nastrój przerywa powrót kelnera, który informuje Merlyna, iż jego karta kredytowa nie działa, w czym zapewne maczał palce Malcolm. Queen ma nieco więcej szczęścia, gdyż wieczór z ciemnowłosą córką Franka okazuje się być o wiele przyjemniejszy, niż się zapowiadał. Szczera rozmowa z Heleną pozwoliła mu się nieco otworzyć oraz dowiedzieć się czegoś o niej. W pewnym momencie dzwoni Diggle, który wyciąga go ze spotkania. Przed wyjściem, dziewczyna zdążyła go jeszcze ostrzec przed swoim ojcem.

Odkrycie prawdy o napastniku

Nick Salvati, pracujący dla Bertinelliego, zaczął odwiedzać starych dłużników. Jednym z nich jest Russo – restaurator i właściciel lokalu, z którego Queen dopiero co zdążył wyjść. Oliver wraca do lokalu pod postacią Kaptura. Wkracza w ostatniej chwili, a tuż za nim zjawia się postać w czerni i kasku motocyklowym – ta sama osoba, która strzelała do mężczyzny, który rozmawiał z jego matką. Pod koniec walki, jaka odbyła się między nimi, łucznik ściąga jej z głowy nakrycie, demaskując tym samym młodą kobietę, która ucieka.

Oliver zastanawia się, jaki motyw ma poznana dopiero co dziewczyna. Próbuje jej nawet bronić, choć Diggle stara się przemówić mu do rozsądku, sugerując, że to ona jest tą złą, bowiem zabiła wcześniej czterech mężczyzn. Tymczasem detektyw Lance wraz z innym policjantem przeglądają nagrania z kamer zainstalowanych w restauracji. Dostrzega on tam Queena i następnego dnia składa mu wizytę w jego rezydencji. Nie jest ona kierowana kolejnymi oskarżeniami, a cenną radą, by chłopak dał sobie spokój ze spotkaniami z Heleną, gdyż jej rodzina jest niebezpieczna. W tym samym czasie Tommy odwiedza ojca, by dowiedzieć się, co stało się z jego pieniędzmi. Okazuje się, że został od nich odcięty i mimo burzliwej wymiany zdań, młody Merlyn odchodzi z niczym.

Porwanie przez Nicka

Na niewielkim, przykościelnym cmentarzu Oliver odnajduje Helenę, która odwiedza grób swojego zmarłego narzeczonego. Stojącą na chodniku dwójkę zaskakują ludzie Bertinelliego, celujący w nich bronią. Każą wsiąść im do auta i zabierają ich do magazynu – tam skuwają i przywiązują do krzeseł. Nick Salvati mówi im, iż przejrzał działania córki swojego szefa. Ta wyjawia, że jest to efekt morderstwa bliskiej jej osoby, Michaela, który zginął z rozkazu ojca Heleny. Sądził on, iż Mike to szpieg FBI i wie za dużo o działalności Franka. Znalazł nawet dowód, czyli materiały w jego laptopie, ale nie miał pojęcia, że tak naprawdę komputer należał do Heleny. Nick chciał zastrzelić kobietę tak samo, jak wcześniej jej ukochanego, ale Oliverowi udaje się wyswobodzić i rzuca się na Salvatiego. Dziewczyna również się uwalnia i razem stają do walki z ludźmi Bertinelliego, którzy koniec końców giną.

Tommy wyjaśnia Laurel nieprzyjemną sytuację z knajpy, na co kobieta okazuje mu wsparcie. W sypialni Moiry zjawia się jej mąż, który powrócił ze służbowego wyjazdu. Zza uchylonych drzwi obserwuje ich Oliver, który po chwili odchodzi i natyka się na siostrę. Thea przeprasza go za swoje wcześniejsze zachowanie i okazuje zrozumienie dla jego zachowania. Następnie Queen zjawia się w mieszkaniu Heleny, gdzie dowiaduje się, iż kobieta rozgryzła jego drugą, sekretną tożsamość. Każde próbuje dowieść swoich racji dotyczących motywów ich działań, co kończy się gorącym pocałunkiem.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

Laurel otwiera drzwi i zauważa dostawcę pizzy oraz Tommy'ego z jedzeniem

 • Tommy Merlyn – Dotarłem tu dziesięć sekund przed nim.
 • Tommy Merlyn – Nie chcę, żebyś się dowiedział od kogoś innego. Zaprosiłem Laurel na kolacje... na randkę.
 • Oliver Queen – To dobrze. Oboje zasługujecie na kogoś porządnego.
 • Tommy Merlyn – Dzięki.
 • Oliver Queen – Muszę biec.
 • Tommy Merlyn – Widzimy się później?
 • Oliver Queen – Jeśli ją skrzywdzisz, skręcę ci kark.

Zdziwiony Tommy patrzy na przyjaciela

 • Oliver Queen – Żartowałem.
 • Helena Bertinelli – Oliver Queen, męska wersja Lindsay Lohan.
 • Oliver Queen – Nie rozumiem... Ona atakuje własną rodzinę.
 • John Diggle – Jest porąbana jak ty.
 • Oliver Queen – Nie kpij.

Ciekawostki[]

 • Jest to pierwszy odcinek, w którym nie pojawiają się retrospekcje.
 • W momencie, kiedy Helena zabija Nicka, mówi: „Poznał mój sekret”. Tymi słowami odnosi się do odcinka „Pilot”, kiedy Oliver zabił jednego z porywaczy mówiąc: „Poznałeś mój sekret”.

Zobacz też[]

Advertisement