Arrowwersum
Advertisement

Byłam posłuszna, robiłam co chciałeś... Ale jeśli mojej rodzinie spadnie włos z głowy – zniszczę twój świat do fundamentów.

Moira Queen, „Urazy

Moira Dearden Queen (ur. w 1964 roku, zm. 24 kwietnia 2014 roku) – była żona Roberta Queen, później Waltera Steele'a oraz matka Olivera i Thei. Członkini organizacji Tempest, mającej na celu zniszczenie Glades. Kobieta miała sporo sekretów, w tym ten o śmiertelnej katastrofie statku Queen's Gambit. Została zamordowana na oczach swoich dzieci przez Slade'a Wilsona, który poszukiwał zemsty na Oliverze.

Osobowość[]

Moira była często bezwzględną i niemoralną kobietą, pomimo końcowego uzasadnienia. Zatrudniła ludzi, aby porwali jej syna. Starała się to usprawiedliwić tym, że robi wszystko, aby udowodnić o jego niewiedzy na temat organizacji Tempest, tym samym ratując mu życie. Gdy po pewnym czasie bezskutecznie próbowała zamordować Malcolma Merlyna wraz z współpracownikiem Frankiem Chenem, musiała zdradzić przyjaciela, aby uchronić siebie i swoją rodzinę. Pomimo tego, przekonała Malcolma, aby oszczędził córkę Franka.

Gdy Moira okazała się winna, zaczęła mieć wyrzuty sumienia o swoje zaangażowanie w przedsięwzięcie i odpowiedzialność za śmierć 503 osób, w tym Tommy'ego. Podczas rozprawy sądowej musiała wyznać, że miała romans z Malcolmem i owocem tego związku jest Thea. Po długim czasie, kiedy kobiecie udało się wyjść z więzienia, spotkała Merlyna, który oznajmił, że zawsze będzie zajmował się ich córką.

W odcinku Pomroczność, Moira powiedziała Oliverowi, że wie od dawna o jego sekrecie – o tym, że jest Strzałą. Następnie wraz ze swoimi dziećmi została porwana przez Slade'a Wilsona. Mężczyzna kazał młodemu Queenowi wybrać, kto ma zginąć, tak samo jak musiał wybrać między Moirą a Theą. Porywacz postanawia zabić Theę, ale Moira poświęca się, ratując córkę. Wbija jej ostrze w serce i pozostawia. Podczas konania kobieta przeprasza dzieci za wszystkie swoje błędy.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Robert zwierza się żonie

Malcolm przybył jako ostatni na spotkanie w posiadłości Queenów. Rozmowę z Moirą o dzieciach przerwał dzwonek do drzwi. Do pozostałych dołączył Walter Steele, który przyniósł dokumenty dla Roberta. Zebrani dyskutowali na temat tego, jak nakłonić skorumpowanych biznesmenów do działania na rzecz miasta. Później Robert opowiedział Moirze o planie Merlyna. Kobieta była zszokowana udziałem męża w całej sprawie. Queen wyznał, że gdy odmówił wręczenia łapówki w związku z budową fabryki w Glades, doszło do szarpaniny, podczas której mężczyzna zginął. Tym samym udział w „Przedsięwzięciu” stał się jego karą. Żona jednak nie widziała odkupienia w zabijaniu tysięcy ludzi, na rzecz jednej duszy. Następnego dnia pani Queen udała się do doków, aby pożegnać Roberta przed wypłynięciem razem z Oliverem jachtem Queen's Gambit.

Kilka dni po zatonięciu jachtu, Moira odwiedziła Quentina Lance'a i jego córkę, którym przekazała złą wiadomość. Oznajmiła, że na statku oprócz załogi, Olivera i Roberta znajdowała się też Sara – młodsza córka Lance'ów.

Kiedy Oliver dowiaduje się, że dziewczyna, z którą się przespał jest w ciąży, zwraca się z prośbą do Moiry. Kobieta zaprasza ciężarną i prosi ją o opuszczenie miasta. Milionerka daje jej czek na dwa miliony na utrzymanie potomka w zamian za oznajmienie Oliverowi, że straciła dziecko i zakończenie znajomości. Pomimo początkowej niechęci, dziewczyna przyjmuję zapłatę po namowie Moiry i zgadza się opuścić Starling City[1].

Powrót utraconego syna[]

Spotkanie syna po powrocie

Moira dostała rzekomy telefon od syna, który próbował przekazać matce, że wraca do domu. Kobieta początkowo nie chciała uwierzyć, ze złością ignorując rozmówcę i mówiąc, iż jej syn zginął pięć lat temu. Po wsłuchaniu się w głos zrozumiała, iż to naprawdę Oliver i zapłakana zaczęła wypytywać, co się stało i czy ojciec przeżył. W odpowiedzi usłyszała tylko, że niedługo będzie w mieście[2]. Po jego powrocie mężczyznę przebadał lekarz, który przekazał Moirze, że ciało Olivera pokrywają liczne blizny, a czas spędzony poza domem może spowodować, że nie będzie z nim kontaktu. Mężczyzna jednak bez problemu rozpoznał swoją matkę i przytulił się do niej. Ta od razu zabrała go do ich domu, gdzie przywitał się z mieszkańcami. Przy wspólnym posiłku Oliver odgadł, że Walter sypia z jego matką. Kobieta przyznaje, że tak naprawdę poślubiła byłego pracownika ojca, gdy Robert został uznany za zmarłego. Wszystko po to, aby Queen Consolidated funkcjonowało tak, jak dawniej. Po napadzie na Tommy'ego i Olivera, detektyw Quentin Lance poinformował Moirę, że porywacze byli zawodowcami i chcieli porwać jej syna dla okupu. Identyfikacja mężczyzn, którzy zaatakowali młodego milionera, nie powiodła się. Następnie wieczorem, Moira spotkała się z tajemniczym mężczyzną, któremu powiedziała, że nie musi już aranżować kolejnego porwania, bowiem miała inne sposoby na to, by dowiedzieć się, co wie jej syn[3].

Zakapturzony łucznik dopadł swoją kolejną ofiarę z listy. Następnego dnia media skupiły się ponownie na wyczynie mściciela ze Starling City. Moira jednak nie uważała, że obecność kogoś takiego na ulicach wpłynie dobrze na mieszkańców. Pani Queen nie podobało się, że ochroniarz John Diggle nie wypełnia swoich obowiązków. Chciała wiedzieć, gdzie ciągle wymyka się jej syn. Później Walter ogłosił, że nowy budynek, który właśnie powstaje będzie nosił imię Roberta Queena. Moira w roli prezesa chciała ujrzeć swojego syna, ale ten odmówił. Krótka wymiana zdań z młodym milionerem doprowadziła do kłótni, a podczas ceremonii, Oliver jednoznacznie oznajmił, że nie zamierza rządzić Queen Consolidated[4].

Rozmowa z córką

Moira spotkała się z tajemniczym mężczyzną, aby zapewnić go, że Oliver nic nie wie. Okazało się, że katastrofa jachtu Queen's Gambit to nie był wypadek, a doszło do sabotażu. Pani Queen wiedziała o całej sprawie. Moira musiała w końcu zareagować na wyczyny swojej córki, która po alkoholu włamała się do sklepu. Po rozmowie z Olvierem uświadomiła sobie, że ostatnio nie była najlepszą matką. Postanowiła być bardziej stanowcza, ale Thea i tak się wymknęła, gdy ta dała jej szlaban. Dziewczyna jednak wszystko przemyślała i później przyszła przeprosić mamę. W firmie Queen Consolidated, Walter wspomniał żonie, że Dział Zgodności z Przepisami wykrył, iż wycofano 2,6 miliona z jednej z ich filii w Vancouver. Później w rezydencji, Moira przyznała się mężowi, że wzięła te pieniądze z konta, aby zainwestować w przedsięwzięcie przyjaciela. Żona powiedziała, że zadzwoni do księgowości i wszystko wyjaśni. Następnie biznesmenka ponownie spotkała się z tajemniczym mężczyzną w jego limuzynie. Ten uświadomił Moirze, że zakapturzony łucznik nie bierze za cel tylko biznesmenów, ale osoby z listy[5].

Gdy jej syn został pojmany przez Lance'a pod zarzutem bycia zamaskowanym mścicielem, Moira od razu interweniowała. Musiała też zmierzyć się z oskarżeniami Malcolma Merlyna, który podejrzewał, że młody milioner coś ukrywa przed światem. Kazał kobiecie zająć się tą sprawą, albo to on sam miał przejąć inicjatywę. W trakcie przyjęcia wydanego przez jej syna, Walter oznajmił żonie, że odnalazł wrak statku Queen's Gambit. Kobieta nie mogła jednak ujawnić mu całej prawdy, co pogorszyło relacje między nimi. Kiedy Oliver został zaatakowany przez zabójcę, wściekła kobieta zagroziła Malcolmowi, że jeśli jeszcze raz powtórzy się taka sytuacja, nie będzie przebierała w środkach. Po powrocie do domu okazało się, że Walter wyjeżdża w podróż służbową i nie wie, kiedy wróci do rodziny[6].

Przyjaźń z wrogiem[]

Chwila przed zamachem

W domu państwa Queen, Thea prowadziła rozmowę z bratem na temat samopoczucia ich matki, jednak kobieta wchodząc do pokoju, przerwała ich konwersację. Poinformowała rodzeństwo o brunchu z Bowemanami, na którym miał się zjawić Carter Bowen. Kilka dni później Oliver podjechał na motocyklu pod Queen Consolidated, skąd planował zabrać matkę na lunch, jednak ich plany popsuł zamach. Tajemniczy nieznajomy na jednośladzie, strzelił w kierunku Moiry i jej rozmówcy. Kobieta wyszła bez szwanku, jednak mężczyzna zgarnął kilka kul w klatkę piersiową. Milionerka na wszelki wypadek została przetransportowana do szpitala, gdzie przebadano ją. Merlyn odwiedził przyjaciółkę, jednak Moira była zaskoczona jego wizytą, myśląc, że do drzwi pukała córka. Gość enigmatycznie odwołał się do ich wspólnego celu oraz do tego, co chciał Robert. Głównym celem wizyty było upewnienie się, że nadal działają w jednej drużynie. Później w sypialni Moiry zjawił się jej mąż, który powrócił ze służbowego wyjazdu. Zaskoczona i ucieszona kobieta chciała w końcu porozmawiać z Walterem – pragnęła odbudować zaufanie, którym ten kiedyś ją obdarzył[7].

Oliver dołączył do Moiry i Waltera, którzy zabawiali gości takich jak Malcolm Merlyn i komisarz Brian Nudocerdo podczas obiadu. Rozmawiali na temat Kaptura i słuszności jego poczynań, a także rozmyślali nad jego nazwą. Później Oliver zebrał wszystkich członków rodziny i ogłosił, że w tym roku będą obchodzili Święta, co bardzo ucieszyło matkę. Kobieta spotkała się w sekrecie z Malcolmem, który powiedział jej, że Walter wie więcej o liście niż powinien, czego dowiedział się od Douga. Przypomniał jej, że zgodnie z wcześniejszym szantażem trzymał się z dala od jej rodziny, jednakże teraz miarka się przebrała. Moira ponownie zapewniła mężczyznę, że zajmie się tą sprawą. Kiedy Walter udał się do żony, ta przypomniała mu, że obiecał, iż nie będzie prowadził dalej śledztwa. Mąż tłumaczy, że czuł, jak kobieta go okłamuje. Ta wyznała, że wydobyła łódź, aby mieć kolejną kartę przetargową w walce z tajemniczą organizacją. Oznajmiła, że sama do niej należy, a także dodała, że po przyjęciu wyzna mu całą prawdę. Kiedy młody Queen przebywał w szpitalu, zjawili się cała rodzina milionera. John wytłumaczył, że Oliver miał wypadek na motocyklu. Później pani Queen zażądała spotkania z Malcolmem, bowiem wiedziała, że to on uprowadził jej męża. Ten obiecał, że nic mu się nie stanie i nie dowie się o udziale kobiety we wszystkim. Gdy ta zaczęła protestować, przypomniał jej, że organizacji Tempest pozostało jedynie sześć miesięcy do wdrożenia ich planu przebudowy miasta. Moirę przeraził fakt, że Malcolm kompletnie nie przejmował się tym, że zginą tysiące ludzi. Mroczny człowiek obiecał tylko, że Walter wróci, gdy wszystko się zakończy[8].

Rozpacz po utracie męża[]

Spotkanie Moiry i Malcolma

W posiadłości Queenów, Moira siedziała w swojej sypialni, zapatrzona w zdjęcie jej i Waltera. Oliver próbował namówić matkę, by zeszła do salonu i pooglądała razem z dziećmi film, ale kobieta wolała pobyć sama. Później przeglądała album ze zdjęciami rodzinnymi, gdy do jej sypialni weszła Thea. Córka próbowała pomóc matce, poprzez namówienie jej na kolację lub spacer, jednak Moira odmówiła, prowokując tym samym kłótnię. Po zakończonej dyskusji córka milionerki wyszła, a jej słowa zmusiły kobietę do zastanowienia się nad swoim postępowaniem. W posiadłości Queenów, rozmowę rodzeństwa przerwała ich matka wchodząca do salonu. Okazało się, że słowa wypowiedziane wcześniej przez nastolatkę pomogły jej się pozbierać. Moira postanowiła wrócić do pracy i objąć stanowisko po Walterze[9].

Będąc na zakupach z Theą, Moira otrzymała telefon od Malcolma. Podczas rozmowy, obiecała mężczyźnie wstrzymać jeden ze swoich kontraktów, który mógł zagrozić operacji Merlyna w zamian za dowód, że Walter żyje. Córka była świadkiem spotkania matki z przyjacielem i zaczęła podejrzewać, że mają romans. Kiedy syn spotkał się z matką, by porozmawiać o podejrzeniach siostry, ta wyznała, że Robert nie był jej wierny, ale poprosiła, by nie mówił o tym jej córce. W trakcie imprezy z okazji osiemnastych urodzin Thei, dziewczyna ponownie zobaczyła jak Moira spotyka się z Malcolmem. Mężczyzna przekazywał jej dowód, że Walter żyje. W późniejszej kłótni z biznesmenką dziewczyna powiedziała matce, że chciałaby, aby to ona znalazła się na pokładzie statku, który zatonął. Gdy wściekła nastolatka doprowadziła do wypadku, Oliver wraz z matką postanowili odwiedzili ją w szpitalu. Ta jednak nie chciała widzieć Moiry na oczy, a tuż po wyjściu trafili na dwójkę policjantów, którzy przybyli aresztować pannę Queen za jazdę pod wpływem narkotyków. Później Moira postanowiła powiedzieć córce prawdę na temat Roberta, co doprowadziło do ponownego przybliżenia się do siebie[10].

Kiedy Oliver zapytał matkę o dziennik wyznał, że sprawdził imiona w internecie i powiązane były one z działalnością przestępczą. Matka powiedziała mu, że to dziennik ojca, który zapisywał nazwiska osób, które winne były mu przysługę w zamian za wcześniejszą pomoc. Dodała, że Robert miał wiele tajemnic, o których nawet ona nie miała pojęcia, po czym spaliła dziennik. John zajął miejsce szofera Moiry, gdy ten tajemniczo zachorował. Postanowił ją dodatkowo śledzić, ale nie odkrył niczego podejrzanego. Później Diggle podrzucił milionerkę do jej księgowego. Ponownie ją śledził i przy wykorzystaniu urządzenia nasłuchującego usłyszał jak Moira zapewniała Malcolma, że Carl Ballard nie przeszkodzi w ich „Przedsięwzięciu”. Merlyn kazał jej się pozbyć wraku jachtu. Oliver nadal nie mógł pozbierać się po odkryciu przez Diggle’a prawdy o wypadku. Udał się do gabinetu matki jako Kaptur i oskarżył ją o to, że zawiodła miasto. Strzała zjawił się w biurze Moiry, chcąc dowiedzieć się więcej o zaginięciu Waltera. Kobieta zaczęła błagać go o litość pokazując zdjęcie Thea. Po chwili jednak wyciągnęła broń i wystrzeliła w kierunku superbohatera, który pomimo ciężkiej rany zdołał uciec. Kiedy później Queen powrócił do domu, detektyw Lance poinformował młodego milionera o ataku Strzały na Moirę. Syn zapewnił matkę, że mściciel już więcej jej nie zaatakuje[11].

Zdrada współpracownika[]

Moira planuje zemstę z Frankiem

Do posiadłości Queenów przyjechał Frank Chen, który zamierzał porozmawiać z Moirą. Konwersacja zeszła na temat przedsięwzięcia, co zdenerwowało kobietę, która miała już dość życia w ciągłym strachu o życie członków rodziny. Po krótkiej namowie, Chen postanowił wesprzeć przyjaciółkę w wycofaniu się. Moira poprosiła go, aby ustalił, gdzie przebywał Walter. Bała się, że gdyby ich plan się powiódł, nie mogłaby sama odnaleźć ukochanego. Później Moira spotkała się z osobą poleconą przez Chena i okazało się, że była to China White. Kobieta miała zabić Merlyna, jednak przed ceremonią Malcolm poprosił milionerkę o rozmowę, gdy będzie po wszystkim. Po zamachu do szpitala przybyła także Moira. Kiedy Tommy zostawił ich samych, milioner oznajmił kobiecie, że zrobi wszystko, aby dowiedzieć się, kto go zdradził[12].

Moira ponownie spotkała się z Frankem Chenem. Rozmawiali o tym, że Malcolm nie dowiedział się jeszcze kto był odpowiedzialny za zamach na niego. Mężczyzna uważał, że pani Queen powinna wysłać rodzinę z daleka od Starling City dla jej bezpieczeństwa. Malcolm zadzwonił do Moiry i oznajmił, że aresztowano członka chińskiej Triady. Zgodził się on wyjawić, kto był odpowiedzialny za zamach w zamian za skrócenie kary. Moira powiedziała Frankowi, że nie miała wyjścia i musiała powiedzieć wszystko Malcolmowi. Chwilę później Chen został zamordowany przez Mrocznego Łucznika, który podziękował pani Queen za jej lojalność. Za namową Moiry zgodził się oszczędzić rodzinę Chena[13].

Moira zajęła się Taylorem, chłopcem przebywającym pod opieką Laurel, podczas gdy Diggle z Robbinsonem sprawdzili aktualne zabezpieczenia posiadłości Queenów. Kobieta pokazała pannie Lance zdjęcia Olivera z dzieciństwa. Nagle zjawił się Oliver i powiedział, że za sprawą Kaptura, Rasmus został przekazany w ręce policji. Moira poprosiła jednak swoich gości, aby dla bezpieczeństwa zostali na noc. Następnego ranka, milionerka rozmawiała z firmą ubezpieczeniową odnośnie polisy na życie Waltera. Kobieta wierzyła jednak, że jej ukochany wciąż żyje i nie zamierzała o tym rozmawiać. Później do Moiry zadzwonił Malcolm, aby powiedzieć jej, że urządzenie Markova zmierza prosto do Starling City. Podziękował kobiecie za udzielone wsparcie, a gdy ta wspomniała o Robercie, ten przeprosił za zabicie go. Kiedy Oliver dowiedział się o rzekomej śmierci Waltera, wrócił do domu i przekazał tę informację matce i siostrze, ale Moira nie chciała w to uwierzyć. Kobieta wpadła do gabinetu Malcolma oskarżając go o zabicie Waltera, jednak ten udowodnił jej, że mężczyzna jest cały i zdrowy. Głośnej wymianie zdań milionerów przysłuchiwał się Strzała[14].

Następnego ranka, Moira rozmawiała z firmą ubezpieczeniową odnośnie polisy na życie Waltera. Kobieta wierzyła jednak, że jej ukochany wciąż żyje. Później do milionerki zadzwonił Malcolm, aby powiedzieć jej, że Urządzenie Markova zmierza prosto do Starling City. Podziękował kobiecie za udzielone wsparcie, a gdy ta wspomniała o Robercie, ten przeprosił ją za to, że musiał go zabić. Kiedy Oliver dowiedział się o rzekomej śmierci Waltera, wrócił do domu i przekazał tę informację rodzinie, ale matka nie chciała w to uwierzyć. Kobieta wpadła do gabinetu Merlyna oskarżając go o zabicie Waltera. Ten udowodnił jej, że mężczyzna jest cały i zdrowy[15].

Przedsięwzięcie[]

Moira wyjawia plany Malcolma

Oliver poszedł pogadać z matką, która właśnie oglądała wiadomości o mordzie w Unidac Industries. Przerażona wstała i szybko wyszła coś załatwić. Gdy Oliverowi w końcu udało się porozmawiać z matką, zapytał ją o sprawę porwania Waltera. Gdy zaczęli się kłócić, w posiadłości zgasło światło. Oboje zostali sparaliżowani za pomocą specjalnych strzałek. Kiedy Moira odzyskała przytomność, Kaptur wynurzył się z cienia i powiedział jej, że zawiodła Starling City. Bohater zażądał od milionerki odpowiedzi na temat „Przedsięwzięcia”. Gdy ta odmówiła, Strzała zaczął bić Olivera. Kobieta o wiele mocniej bała się jednak Malcolma, więc ostatecznie postanowiła wyznać prawdę. Merlyn chciał zniszczyć Glades za pomocą maszyny wywołującej trzęsienia ziemi, stworzonej przez Briona Markova. Wyznała, że dołączyła do organizacji Tempest nie z własnej woli, ale Oliver nie chciał słuchać żadnych dodatkowych wyjaśnień. Kiedy Moira wróciła do domu, czekał tam na nią Malcolm rozmawiający z Walterem. Wychodząc, Merlyn zapewnił kobietę, że zatarł wszelkie ślady, które mogłyby połączyć ich z „Przedsięwzięciem”. Zagroził także, że zabije Steele'a, jeśli ten wejdzie im ponownie w drogę. Moira poszła porozmawiać z Walterem, który wręczył jej papiery rozwodowe. Mężczyzna nie chciał słuchać wyjaśnień kobiety, pomimo tego, że milionerka robiła wszystko po to, aby go chronić[16].

Oliver udał się do Moiry, aby porozmawiać o „Przedsięwzięciu”. Kobiecie jednak najbardziej zależało na tym, aby jej dzieci były bezpieczne, a mieszkańcy Glades jej nie obchodzili. Syn opowiedział jej w jakich okolicznościach zginął Robert. Nagle Malcolm zadzwonił do Moiry, aby oznajmić, że „Przedsięwzięcie” rozpocznie się w nocy. Oliver wiedział, że trzeba powstrzymać Merlyna za wszelką cenę. Queen powiedział przyjaciołom wszystko, czego dowiedział się od Moiry. Felicity odkryła, że symbol z dziennika był mapą, które wskazywało miejsce umieszczenia urządzenia. Kaptur był gotowy wyruszyć na miejsce, gdy do Queena zadzwoniła Thea, aby oznajmić, że Moira zwołała w posiadłości konferencję prasową. Felicity włączył telewizor w momencie, w którym pani Queen oznajmiała, że wzięła udział w „Przedsięwzięciu”, aby chronić swoją rodzinę przez Malcolmem. Kobieta poprosiła o natychmiastową ewakuację Glades. Thea od razu wybiegła z posiadłości, aby odnaleźć Roya, podczas gdy detektyw Lucas Hilton aresztował panią Queen[17].

Prawda więźnia[]

Moira w Iron Heights

Moira przesiaduje w Iron Heights i czeka na swój proces dotyczący udziału w przedsięwzięciu. Gdy w więzieniu zjawia się Oliver, kobieta ostrzega go przed Isabel Rochev, która zamierza przejąć Queen Consolidated. Proponuje też synowi poprosić Waltera o pomoc, aby uratował firmę przed nikczemnymi planami kobiety. Po porwaniu Thei przez Kaptury, dziewczyna decyduje się odwiedzić matkę, gdzie zdaje sobie sprawę z tego, jak ona cierpi. Moira tłumaczy, że wszystkie jej czyny były spowodowane ochroną dzieci. Młoda dziewczyna przeprasza matkę i przytula się do niej, po czym wspólnie próbują szczerze porozmawiać[18].

Thea odwiedza matkę w Iron Heights i pokazuje jej kilka ubrań. Kobieta uświadamia córce, że styl w więzieniu nie jest ważny, jednakże dziewczyna przyniosła ciuchy na stawiennictwo w sądzie. Podczas procesu sędzia Mandelbaum tłumaczy, że przyjęcie kaucji nie wchodzi w grę, gdyż nikt nie przywróci życia pięciuset trzem osobą. W tym wypadku, Moira jest zagrożona karą śmierci. Oliver łapie matkę za ramię i tłumaczy, że będą o nią walczyć[19]. Następnie w celi Jean Loring będąca adwokatem przestępczyni tłumaczy, że musi wyjawić wszystkie swoje sekrety dzieciom, aby wygrać sprawę sądową i przeżyć. Wszystkie wątpliwości muszą zostać rozwiane, zwłaszcza te, na które nie ma odpowiedzi[20].

Queenowie zbierają się w więzieniu na spotkaniu prawników. Jean uważa, że pomoc Laurel dla Donnera jest nie fair, gdyż dziewczyna dorastała w domu rodziny Queenów. Zamierza wnieść wniosek o jej odsunięcie, jednak oskarżyciel uważa, że jest to niepotrzebne. Głównym celem spotkania jest zawarcie ugody – dożywocie z możliwością zwolnienia. Jean nie patrząc na Moirę oznajmia, że nie zgadza się. Przestraszona matka przytula się do córki, a Laurel informuje, że nieprzyjęcie ugody automatycznie akceptuje karę śmierci. Moira prosi o czas, aby przemyśleć całą sprawę. Jakiś czas później Thea prosi Olivera, aby zjawił się w więzieniu. Tam mężczyzna dowiaduje się, że matka zgodzi się na ugodę. Nastolatka nie chce przyjąć do siebie faktu, że Moira nie zamierza walczyć i wychodzi. Oliver mówi, że wie, kiedy kobieta coś ukrywa. Skazana prosi syna o przekonanie Thei do jej wyboru, gdyż tak dla wszystkich będzie lepiej. Podczas kolejnych odwiedzin, rodzeństwo informuje matkę, że nie musi się bać sekretów, gdyż oni jej nie zostawią. Po tych słowach, Moira zamierza odrzucić ugodę i walczyć dla swoich dzieci[21].

Moira informuje córkę o priorytetach

Jean sugeruje Thei, że powinna zerwać z Royem, gdyż związek z przestępcą może zagrozić uniewinnieniu jej matce, a zamierzają ją pokazać w jak najlepszym świetle. Zdruzgotana dziewczyna rzuca Harpera, jednak przy późniejszym spotkaniu w więzieniu z matką zastaje Roya. Moira informuje córkę, że ich związek nie popsuje werdyktu jej procesu, gdyż najważniejsze dla niej jest dobro dzieci[22].

W najbliższym czasie ma się odbyć kolejna rozprawa sądowa, na której Moira jest postawiona przed sądem za zaangażowanie w przedsięwzięcie i zabicie 503 osób w Glades. Laurel próbuje odwieść kobietę od tego, aby ta zeznawała we własnej obronie. Wszystko dlatego, że przejęła sprawę po Donnerze, który miał „asa” na skazaną. Jakiś czas później Moira wzywa swoje dzieci, którym przedstawia atut Adama. Przyznaje się do romansu z Malcolmem, co powoduje obrazę u rodzeństwa. Podczas procesu była milionerka decyduje się zeznawać. Zgodnie z obietnicą, Laurel wyjawia zgromadzonym romans z Merlynem. Kobieta strasznie się denerwuje, czekając na werdykt ławy przysięgłych, jednakże wspierają ją dzieci. Po dłuższym czasie sąd publikuje werdykt, w którym Moira zostaje uniewinniona, ku zaskoczeniu Olivera. Kiedy się spakowała i została zwolniona, z więzienia odbiera ją kierowca, który zawozi w nieznane miejsce. Tam zauważa Malcolma, który informuje kobietę o manipulacji ławą przysięgłych, a także o tym, że Thea jest jego córką. Mężczyzna domagał się, aby była milionerka powiedziała jej o tym, jednak przestraszona i zdziwiona kobieta poprosiła o trochę czasu[23].

Następnego dna, tuż po opuszczeniu więzienia, Moira postanowiła odwiedzić Queen Consolidated. Po przywitaniu przez Felicity, kobieta dosiadła się do zebrania prowadzonego przez Isabel Rochev. Nowy prezes firmy przywitał panią Queen, jednak zaraz po tym postanowiła chwilę porozmawiać z Oliverem. Jakiś czas później, Moira oglądała w domu zdjęcia z dawnych lat, kiedy jej syn powiedział, że urządzi przyjęcie powitalne dla matki, obiecując jej, że wszystkim się zajmie. Później w nocy, milionerkę odwiedza Malcolm, który żartobliwie informuje, że nie dostał zaproszenia na przyjęcie. Mężczyzna ponownie zażądał, aby Thea dowiedziała się prawdy o ojcu. Następnie na przyjęciu Moira nie była zaskoczona, że przybyło mało ludzi. Spotkała też Isabel, z którą wymieniła kilka zdań. Po zgromadzeniu, Oliver postanowił przeprosić za błąd, jednak Moira była zadowolona z przyjęcia. Następnej nocy ponownie pojawił się Malcolm, który dowiedział się, że Thea nie poznała prawdy. Milionerka poinformowała Ra's al Ghula o oszukanej śmierci Merlyna, zmuszając tym samym Magika do ciągłej ucieczki[24].

Moira zatrzymała Olivera w domu i poinformowała go, że Thea zamknęła się w domu na cały dzień. Mężczyzna zauważył, że już Boże Narodzenie, na co kobieta żartobliwie odpowiedziała, że tym razem darują sobie przyjęcie[25].

Nowy początek[]

Wybuch na zbiórce Sebastiana

Moira, Thea i Roy uczestniczą w zbiórce krwi Sebastiana Blooda dla obywateli Starling City. Nagle wybucha jedna z bomb Shrapnela, która przewraca wieżyczkę z oświetleniem. Ta spada w kierunku Moiry, jednak w ostatniej chwili uratował ją Harper, który miał we krwi mirakuru. Zaskoczona milionerka podziękowała chłopakowi swojej córki[26].

Moira spotkała się z Walterem i jego przyjacielem na obiedzie. Mężczyźni próbowali przekonać kobietę, aby wzięła udział w wyborach na burmistrza Starling City. Wszystko dlatego, że spora liczba mieszkańców uważa, że polityka i wierzenia Sebastiana Blooda mogą zagrozić wielu korporacjom. Milionerka początkowo nie chciała się zgodzić, gdyż wiedziała, co zrobiła w przeszłości, a takiej osobie nie można zaufać. Walter przedstawia wykres, w którym 43% mieszkańców uznaje kobietę za niewinną. Dodaje, że każdy kocha historię o odkupieniu. Moira dopiero po rozmowie z córką zgadza się i informuje o tym byłego męża. Wspólnie postanawiają uciszyć na czas kampanii lekarzy, którzy byli obecni podczas narodzin Theii[27].

Moira rozmawia z Felicity Smoak, która dowiedziała się o prawdziwym ojcu Theii. Kobieta zaczęła manipulować uczuciem pomiędzy pracownicą Queen Consolidated, a własnym synem i ostatecznie przekonuje informatyczkę, aby nie wyjawiała tego sekretu. Jakiś czas później, milionerka rozpoczyna swoją kampanię na burmistrza, którą zaczęły wspierać jej dzieci. Moira spotkała się z Sebastianem, który proponuje jej wycofanie się, jednak kobieta odmawia oznajmiając, że mężczyzna jej nie docenia. Po jakimś czasie, wściekły Oliver zaczyna kłócić się z matką, za to, że ukryła prawdę o Theii. Kobieta stwierdziła, że zrobiła to, aby ochronić swoją rodzinę. Po tych słowach były playboy postanowił zakończyć znajomość z matką, uznając, że ze względu na kampanię, zachowa pozory. Podczas kolejnej rozmowy matki i syna, Oliver zauważył, że Moira ma gościa. Mężczyzna przedstawił się jako Slade Wilson i uścisnął dłoń milionerowi[28].

Igrając ze śmiercią[]

Moira oprowadza gościa po domu

Kiedy Oliver zaczął zadawać dziwne pytania Moirze, kobieta odparła, że Wilson wsparł jej kampanię. Milionerka wraz z gościem zaczęła omawiać problem rozwarstwienia płac. Jakiś czas później w domu nastała niezręczna sytuacja, podczas oprowadzania mężczyzny po domu. Slade wykazał wielką chęć obejrzenia kolekcji obrazów Queenów, dlatego też Moira poprosiła służbę o otworzenie reszty części domu. Nagle pojawiła się Thea, która razem z matką pokazała gościowi kolekcję dzieł sztuki. Po zakończeniu wycieczki, do domu przyszedł Roy Harper, a zaraz po nim Sara Lance. Widząc zgromadzenie rodzinne, Slade postanowił opuścić mieszkanie. Chwilę po tym Moira poinformowała syna, że jeśli w dalszym ciągu ma się tak zachowywać w stosunku do niej, nie musi odwiedzać domu[29].

Moira odwiedza syna w Queen Consolidated, gdzie podśmiewa się z Isabel Rochev. Najpierw zapytała, czy Thea się do niego nie odzywała. Zaraz potem chciała się dowiedzieć, czy przyjedzie na debatę. Mężczyzna ponownie oświadczył, że pomimo kłótni obiecał wspierać kampanię. Po jakimś czasie podczas debaty, Sebastian Blood próbował odciągnąć milionerkę od kampanii. Nagle pojawiło się pytanie od Theii, po czym na ekranie za kandydatami ukazał się film, w którym młoda dziewczyna wołała o pomoc z napisem: „Ile jest warte życie Theii Queen?”. Przestraszeni ludzie nie wiedzieli, co się dzieje. Kiedy policja zajęła się sprawą, zaczęto zadawać Moirze pytania, kto mógł to zrobić. Zdruzgotana kobieta zawsze myślała o Merlynie, ale bała się do tego przyznać. Wieczorem w domu, milionerkę wzięło na wspomnienia o córce, o których mówiła Oliverowi. Kobieta uznała, że to ona ponosi winę za wszystko, co zaszło. Nagle syn chwycił matkę za rękę, chcąc pokazać jej, że ją wspiera. Kiedy Thea się odnalazła, na komisariacie pojawiła się też matka. Przestraszona dziewczyna uznała, że Slade wyznał jej prawdę o prawdziwym ojcu, po czym zapłakana dziewczyna opuściła budynek[30].

Slade zabija Moirę

Zostaje przeprowadzony wywiad z Moirą w domu na temat kampanii. Rozmowę przerywa Thea, która informuje matkę, że nie użyje jej lokalu do wiecu. Milionerka stawia na swoim i przypomina córce, że podpisała kontrakt na dalszą alienację na czas wyborów. Po tej rozmowie, pomocnik pani Queen informuje, że nie może być kandydatem i matką w tym samym czasie. Jakiś czas później, kobieta spotyka się z Sebastianem i informuje go, że rezygnuje, gdyż potrzebuje jej rodzina. Gdy zaczyna się wiec, Oliver odnajduje matkę i domaga się wyjaśnień. Moira mówi, że musi pokazać się z innej strony dla córki. Mężczyzna doradza jej, że może pokazać Theii, że jest dobrym człowiekiem, zmieniając Starling City jako burmistrz. Po tych słowach, milionerka oświadcza, że wie o sekrecie dziecka, o czym się dowiedziała podczas przedsięwzięcia. Mimo tego, nigdy nie mogła powiedzieć, jaka jest z niego dumna. Rozmowa z synem poprawiły humor kobiecie, która zdecydowała się brać dalej udział w kampanii. Po ataku zwariowanego Roya na klub i przerwaniu wiecu, rodzina postanowiła udać się do domu. Thea kłóci się, że powinna znać prawdę. W tym czasie, Moira zamierza powiedzieć dzieciom o Merlynie, kiedy nagle coś uderza w samochód, powodując tym samym wypadek. Wszyscy budzą się związani, a obok nich jest Slade. Niebezpieczny mężczyzna opowiada o swojej historii i powiązaniu z Queenem. Nakazał dokonać Oliverowi poprawnego wyboru, między zabiciem Theii a zabiciem Moiry. Milionerka w obawie o własne dzieci postanowiła oddać siebie. Wilson stwierdził, że ma ona odwagę, jednak szkoda, że nie przekazała jej synowi. Nagle chowa broń i wyciąga miecz, po czym szybkim ruchem zabija Moirę[1].

Występy[]

Arrow[]

 1. Pilot
 2. Czcij ojca swego
 3. Samotny strzelec
 4. Niewinny człowiek
 5. Urazy
 6. Spuścizna
 7. Muza ognia
 8. Vendetta
 9. Koniec roku
 10. Spalony
 11. Ufaj, ale sprawdzaj
 12. Vertigo
 13. Zdrada
 14. Odyseja
 15. Złodziej zwany Dodgerem
 16. Na celowniku
 17. Powrót Łowczyni
 18. Zbawienie
 19. Zbrodniczy zamiar
 20. Przedsięwzięcie
 21. Mrok na skraju miasta
 22. Poświęcenie
 23. Miasto bohaterów
 24. Tożsamość
 25. Zepsute lalki
 26. Tygiel
 27. Liga zabójców
 28. Wrogów trzymaj blisko
 29. Proces Moiry Queen
 30. Naukowiec
 31. Trzy duchy
 32. Promień rażenia
 33. Wstrząsy
 34. Potomstwo demonów
 35. Obietnica
 36. Deathstroke
 37. Człowiek w kapturze
 38. Pomroczność
 39. Niemożliwy wybór
 40. Wspinaczka
 41. Powrót
 42. Invasion!
 43. Lian Yu

Komiksy[]

Arrow: Komiks[]

 1. Time's Arrow
 2. Prey
 3. Fathoms
 4. The Pieces Missing

Arrow: Sezon 2.5[]

 1. Haunted

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Moira Queen była matką Olivera Queena i żoną miliardera Roberta Queena. Obaj rodzice zmarli podczas polowania w Safari, kiedy zostali poturbowani przez lwy. Mały chłopak obwiniał się o ich śmierć, ponieważ bał się podnieść broń i ich uratować.
  • W komiksach DC Comics, Mia Dearden jest prawdziwą tożsamością drugiego pomocnika Strzały – Speedy'ego.

Galeria[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Pomroczność” wyemitowany 23 kwietnia 2014 roku.
 2. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Lian Yu” wyemitowany 24 maja 2017 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Pilot” wyemitowany 10 października 2012 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Czcij ojca swego” wyemitowany 17 października 2012 roku.
 5. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Niewinny człowiek” wyemitowany 31 października 2012 roku.
 6. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Urazy” wyemitowany 7 listopada 2012 roku.
 7. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Spuścizna” wyemitowany 14 listopada 2012 roku.
 8. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Koniec roku” wyemitowany 12 grudnia 2012 roku.
 9. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Spalony” wyemitowany 16 stycznia 2013 roku.
 10. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Ufaj, ale sprawdzaj” wyemitowany 23 stycznia 2013 roku.
 11. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Zdrada” wyemitowany 6 lutego 2013 roku.
 12. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Złodziej zwany Dodgerem” wyemitowany 20 lutego 2013 roku.
 13. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Na celowniku” wyemitowany 27 lutego 2013 roku.
 14. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Zbrodniczy zamiar” wyemitowany 24 kwietnia 2013 roku.
 15. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Przedsięwzięcie” wyemitowany 1 maja 2013 roku.
 16. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Mrok na skraju miasta” wyemitowany 8 maja 2013 roku.
 17. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Poświęcenie” wyemitowany 15 maja 2013 roku.
 18. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Miasto bohaterów” wyemitowany 9 października 2013 roku.
 19. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Tożsamość” wyemitowany 16 października 2013 roku.
 20. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Zepsute lalki” wyemitowany 23 października 2013 roku.
 21. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Liga zabójców” wyemitowany 6 listopada 2013 roku.
 22. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Wrogów trzymaj blisko” wyemitowany 13 listopada 2013 roku.
 23. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Proces Moiry Queen” wyemitowany 20 listopada 2013 roku.
 24. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Naukowiec” wyemitowany 4 grudnia 2013 roku.
 25. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Promień rażenia” wyemitowany 15 stycznia 2014 roku.
 26. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Wstrząsy” wyemitowany 29 stycznia 2014 roku.
 27. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Czas zgonu” wyemitowany 26 lutego 2014 roku.
 28. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Deathstroke” wyemitowany 2 kwietnia 2014 roku.
 29. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Człowiek w kapturze” wyemitowany 16 kwietnia 2014 roku.

Zobacz też[]

Advertisement