Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Maseo już nie istnieje. Jestem Sarab.

Maseo Yamashiro, „Wspinaczka

Maseo Yamashiro (zm. w kwietniu 2015 roku) – były mentor i przyjaciel Olivera Queena, były agent A.R.G.U.S. oraz mąż Tatsu i ojciec Akio Yamashiro. Członek ligi zabójców, gdzie dołączając wybrał sobie nowe imię, Sarab (سراب, pol. Widmo), porzucając te, które miał dotychczas.

Osobowość[]

Maseo był bezwzględnym agentem, który wykonywał każde polecenie Amandy Waller, kiedy pracował w A.R.G.U.S.-ie. Wszystko przez to, że ta wpływowa kobieta potrafiła grozić mu śmiercią rodziny. Był także troskliwy i rodzinny, dbał o swoją rodzinę i o jej bezpieczeństwo. Był także lojalny, wpierw dla Ra's al Ghula, lidera ligi zabójców, a potem dla Olivera, którego uratował przed śmiercią.

Po śmierci Akio w Hong Kongu, Maseo dostał się do ligi zabójców i przyjął imię Sarab. Wraz z zerwaniem życia z przeszłością i utratą prawdziwego imienia, mężczyzna stał się człowiekiem zamkniętym w klatce, z której nie ma ucieczki. Zrezygnował z komunikacji z żoną, aby ludzie dawniej dla niego ważni byli bezpieczni. Jego bezwzględność i lojalność lidze doprowadziły do wydarzeń, w których musiał zabijać niewinnych. Był gotów zabić swoją żonę i powiedzieć jej, aby przekazała Akio, jak on ją kocha. Ostatecznie ostrze katany Tatsu przebiło jego bok, zabijając i uwalniając go tym samym z klatki, w jakiej żył.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Sarab podczas walki z żoną

 • Ekspert w walce wręcz – jeżeli był członkiem ligi zabójców, to musiał przejść szkolenie, w którym musiał opanować do perfekcji walkę wręcz wieloma broniami.
 • Ekspert w walce bronią – jako były agent A.R.G.U.S., Maseo umie bardzo dobrze posługiwać się wieloma broniami palnymi.
 • Zdolności sztuk walki – jako członek ligi zabójców, Maseo musiał umieć poradzić sobie w walce bez broni.
 • Znakomity taktyk – dzięki swojemu doświadczeniu, które zdobył podczas wykonywania misji dla A.R.G.U.S., Maseo stał się genialnym taktykiem.
 • Poliglota – Maseo posługiwał się biegle wieloma językami: chińskim, japońskim, angielskim i prawdopodobnie arabskim.

Biografia[]

Mentor Olivera[]

Pierwsza wspólna misja

To Maseo przyprowadził Olivera do Amandy Waller, gdy ten próbował skontaktować się ze swoją rodziną, w związku z tym, został on oddany pod opiekę rodziny Yamashiro pod groźbą śmierci Tatsu i Akio, w wypadku niesubordynacji Maseo, bądź Olivera[1]. Razem z Maseo, Oliver otrzymał rozkaz zabicia Tommy'ego Merlyna, który przybył do Hong Kongu, szukać Olivera. Jednakże, Oliver nie mógł zabić swojego przyjaciela, więc razem z Maseo porwali Tommy'ego, oznajmili mu, że zhackowali konto Olivera, które uruchomiło alarm, który przyprowadził tu Merlyna, po czym Oliver chciał, by Malcolm Merlyn zapłacił okup. Wtedy pojawił się Maseo, który „uratował” Tommy'ego i pozwolił uciec[2].

Jakiś czas później, Maseo przekazał Oliverowi rozkaz zabicia pewnego terrorysty, który miał informacje na temat Edwarda Fyersa i jego planów zestrzelenia samolotu Ferris air. Oliver wypełnił swój rozkaz, a następnie namówił syna Maseo, by ten pożyczył mu laptop, dzięki któremu mógł odszyfrować informacje. Maseo wściekł się na Akio, ale Oliver przyznał, że to jego wina[3].

Próba uchwycenia kolejnego celu

Maseo musiał nauczyć Olivera wydobywać informacje z więźniów[4]. Porwali więc kilku członków Triady, po czym zaczęli ich torturować, by dowiedzieć się, że Chien Na Wei zdobyła wirus Omega. Maseo, obawiając się o bezpieczeństwo rodziny, powrócił do domu, tylko by odkryć, że jego żona została porwana przez białowłosą kobietę[5].

Maseo, Tatsu, Akio i Oliver znaleźli schronienie u starej przyjaciółki. Tam ustalili, że Queen zabije Amandę Waller, a do siedziby agencji wejdzie za pomocą przepustki Yamashiro. Po powrocie mężczyzny okazało się, że Amanda była więziona przez generała, który zamierza użyć niebezpiecznych gazów. Wspólnie włamują się do laboratorium, z którego kradną kilka szczepionek. Tatsu nie pozwala, aby Oliver się dla nich poświęcił, dlatego decydują się mu pomóc w pokonaniu wroga[6].

Trio dyskretnie szpieguje wojsko

Trio obserwowało wojsko, które uzbroiło Alfę i Omegę w niebezpieczną broń biologiczną. Udali się w pościg za ciężarówką i po dłuższej walce zauważyli, że walizka była pusta. Tatsu zmusiła jednego z żołnierza do wyjawienie miejsca, w którym ukryto broń biologiczną. Mężczyzna powiedział, gdzie ją ukryto jednak na miejscu rozpoczęła się strzelanina. W walce fiolka z Alfą i Omegą rozbiła się, wypuszczając wirus w powietrze[7].

Katastrofa jaka się wydarzyła, zmusiła Maseo i Tatsu do powrotu do syna. Po drodze zauważają wojskową ciężarówkę, z której żołnierze dają szczepionki poszkodowanym. Trio szybko się domyśla, że jest to wirus, gdyż generał Shrieve nie chce, aby ktoś mu umknął. Pokonują wrogów i palą wszystkie próbki, po czym udają się do syna. Gdy doszli do domu, do rodziców podbiegł przestraszony Akio patrzący na martwą opiekunkę. Chcąc wykorzystać zamieszanie i uciec z miasta, drużyna ukradła samochód. W nim Tatsu zauważyła, jak młody chłopak zaczyna odczuwać skutki zarażenia wirusem[8].

Śmierć Akio na rękach rodziców

Drużyna udała się do pobliskiej zniszczonej apteki, aby uratować Akio. Maseo wpadł na pomysł, aby zabrać szczepionkę generałowi. Zdeterminowany mężczyzna przekonał Olivera, aby z nim poszedł i pozostawił Tatsu z synem. Gdy dostali się do bazy wroga, Maseo zmusił Queena do uwolnienia z siebie tego, co dostrzegła w nim Amanda Waller – wewnętrznego zabójcy. Gdy po dłuższej walce dwójka znalazła Shrieve'a, torturowała go, aby wyjawił gdzie jest szczepionka. Gdy to zrobił, Oliver postanowił zabrać go ze sobą. Na miejscu okazało się, że Akio zmarł, a szczepionka tak naprawdę była insuliną, gdyż generał jest cukrzykiem. Przez zabranie go do swojej kryjówki zostali namierzeni przez wojsko, co zmusiło ich do poddania się[9].

Płacząc nad ciałem syna, Maseo zaważył, jak Oliver atakuje generała. Po krótkiej walce i pokonaniu kilku żołnierzy, trójka udała się do pobliskiego zaufanego człowieka i poprosili go o skremowanie ciała młodego chłopca. Mężczyzna umieścił prochy w trzech urnach, dając dwie z nich rodzicom. Trzecią Tatsu dała Queenowi, któremu oświadczyła, że był przyjacielem dla Akio. Zdruzgotany mężczyzna uznawszy, że patrząc na żonę widzi oczy syna, którego nie mógł uratować, postanowił udać się w odosobnienie[10].

Członek ligi zabójców[]

Obserwacja pojedynku z Ra'sem

Jakiś czas później, śmierć syna, która wydarzyła się w Hong Kongu zmieniła Maseo. Po tym wydarzeniu, udał się on do Nanda Parbat, gdzie zaczął się szkolić na członka ligi zabójców i przyjął imię Sarab[9]. Do tajemniczego ugrupowania dołączył razem z Sarą Lance. Maseo był obecny w 2014 roku w Starling City, gdzie liga zażądała od Olivera wydania im zabójcy Kanarka. Oliver wydał sam siebie, by ochronić swoją siostrę i przystąpił do pojedynku z Ra's al Ghulem, ostatecznie umierając. Maseo zabrał potem ciało Olivera i przyniósł je do swojej żony Tatsu, by go ożywiła. Następnie pomagał Oliverowi się wykurować i zaplanował mu ucieczkę z terenu Ligi Zabójców.

Po uratowaniu Olivera, Maseo przygotowywał się do powrotu do Nanda Parbat, odmawiając kilkukrotnie ofertę Queena, w której zostanie wolny, wracając z nim do Starling City. Gdy członkowie Ligi Zabójców odwiedzili dom Tatsu, Maseo próbował bezskutecznie ukryć ją i przyjaciela. Zabójcy zostają pokonani, a Sarab kaleczy się, aby zapewnić sobie alibi. Zamierzał powiedzieć Ra's al Ghulowi, że został skaleczony podczas pomyślnej ucieczki Queena. Pomimo wielu próśb kobiety, Maseo udaje się do Nanda Parbat. Następnie skontaktował się z Chase'm, który poinformował Saraba o zostaniu Merlyn'a i jego córki w Starling City. Zabójca słysząc to, obiecuje złożyć raport Ra's al Ghulowi[8].

Próba ostrzeżenia przyjaciela

Maseo zaprowadza Olivera do Ra's al Ghula, który opisuje czyny mściciela. Oliver nie boi się śmierci, jednak chce, aby Głowa Demonów oszczędziła życie Johna Diggle. Ku zdziwieniu milionera, Ra's al Ghul nie zamierza zabić mężczyzny. Wyjawia, że jest pod wrażeniem jego odwagi i chce, aby zajął jego miejsce – stał się kolejnym przywódcą Ligi Zabójców. Pomimo wielu przekonań Queen nie zgadza się, ale wraz z przyjaciółmi zostaje wypuszczony. Pewnej nocy w Starlig City, Sarab spotyka się z starym przyjacielem i dziękuje mu za wszystko, co zrobił dla jego rodziny. Tłumaczy, że nie może odmówić bycia następcą Ra'sa, gdyż on już go wybrał i nie ma odwrotu. Oliver nie przyjmuje tej wiadomości do siebie, żegna Maseo i odchodzi[11].

Maseo obserwował walkę Strzały z członkami ligi zabójców, jednak gdy wszyscy polegli, podszedł do Olivera. Tłumaczył milionerowi, że Ra's nie odpuści i zrobi wszystko, aby postawić na swoim. Następnie rzuca bombę dymną i znika wraz z innymi wojownikami. Później, podczas rozmowy w komisariacie na temat działalności Kaptura, burmistrz zostaje zabita strzałą, a kolejne trafiają w inne osoby. Za łukiem stoi Maseo, który celuje w Felicity[12].

Kobieta zostaje uratowana przez Raya, który zostaje śmiertelnie postrzelony strzałą. Później Strzała, Czarny Kanarek i Arsenał odnaleźli Maseo wraz z kilkoma innymi członkami Ligi Zabójców w Starling City, na dachu opuszczonej fabryki. Pomimo tego, że udało im się pokonać wrogów, zostali zmuszeni do ucieczki przed policją. Następnie Sarab porwał Quentina sprzed komisariatu i zaprowadził do Ra'sa al Ghula, który wyjawił prawdziwą tożsamość Kaptura[13].

Głowa Demona daruje życie Maseo

Maseo wezwał Olivera i powiedział mu, że Theę można jeszcze uratować. Następie był widziany u boku Ra's al Ghula w Nanda Parbat. Zaprowadził Johna do jego pokoju, gdzie mężczyźni zaczęli rozmawiać. Diggle dowiedział się, dlaczego Maseo dołączył do ligi, jednak próbował go przekonać, że syn nie byłby dumny z czynów ojca. Gdy drużyna Strzały ogłuszyła Queena i porwał, Sarab zabił kilku członków ligi, mówiąc, że nie chce być tylko pustą skorupą. Gdy Ra's rozmawiał z Oliverem, Maseo przyznał się do zdrady i oferował życie lidze. Głowa Demona darowała życie zabójcy, uznając, że jego człowieczeństwo przejęło przez chwilę kontrolę nad jego ciałem i duszą[14].

Maseo pomagał Głowie Demona w przeszkoleniu Al Sah-hima przed zostaniem kolejnym Ra's al Ghulem. Dostarczył więźnia, którego mężczyzna musiał zabić. Pomagał dawnemu przyjacielowi w porwaniu Lyli Diggle i wymianie jej na Nyssę, która miała dać syna Oliverowi. Był obecny, kiedy Ra's dal mężczyźnie ostatnie zadanie, jakim zostało wypuszczenie Alfy i Omegi na Starling City[9].

Śmierć na rękach żony

Ra's opowiedział Al Sah-himowi, że przyjął Maseo z ważnego powodu – dostarczył mu niezwykle niebezpieczną broń biologiczną. Gdy podczas przedślubnej kolacji, Oliver opuścił stół, Sarab potajemnie udał się za przyszłym Ra's al Ghulem. Usiadł koło niego przy ognisku i zaczął rozmawiać o Tatsu i o swoim ciężkim życiu. Gdy drużyna Strzały pojawiła się w Nanda Parbat, Sarabowi przystało walczyć z Kataną. Gdy ją obezwładnił, powiedział, aby przekazała synowi, że go kocha. Po tych słowach zamachnął się na kobietę, lecz ta przebiła jego bok swoim ostrzem. Maseo konając na rękach swojej żony podziękował, za uwolnienie go z własnej klatki, którą sam sobie stworzył[10].

Występy[]

Arrow[]

Ciekawostki[]

Galeria[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Przypisy[]

 1. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Wyciszenie” wyemitowany 8 października 2014 roku.
 2. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Sara” wyemitowany 15 października 2014 roku.
 3. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Magik” wyemitowany 29 października 2014 roku.
 4. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Napiąć łuk” wyemitowany 19 listopada 2014 roku.
 5. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Wspinaczka” wyemitowany 10 grudnia 2014 roku.
 6. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Osamotniona” wyemitowany 21 stycznia 2015 roku.
 7. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Nocne miasto” wyemitowany 28 stycznia 2015 roku.
 8. 8,0 8,1 Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Powrót” wyemitowany 18 lutego 2015 roku.
 9. 9,0 9,1 9,2 Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Oto twój miecz” wyemitowany 6 maja 2015 roku.
 10. 10,0 10,1 Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Nazywam się Oliver Queen” wyemitowany 13 maja 2015 roku.
 11. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Nanda Parbat” wyemitowany 25 lutego 2015 roku.
 12. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Oferta” wyemitowany 18 marca 2015 roku.
 13. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Tendencje samobójcze” wyemitowany 25 marca 2015 roku.
 14. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Upadek” wyemitowany 22 kwietnia 2015 roku.

Zobacz też[]

Advertisement