FANDOM


Najlepiej się czułem, nie po wygranym meczu, tylko kiedy kumple z drużyny osłaniali mnie na boisku. Wiedziałem, że dopilnują, żeby nic mi się nie stało. Kiedy patrzyłem, jak biegniecie do statku, nawet te dwa przygłupy, czułem to samo. Lubię być częścią drużyny!

Martin Stein (ur. 16 marca 1950 roku; zm. 28 listopada 2017 roku) – uznany fizyk, który przewodził projektowi naukowemu F.I.R.E.S.T.O.R.M.. Po wybuchu akceleratora cząstek Martin połączył się z Ronnie'em Raymondem i stał się połową meta-człowieka zwanego Firestormem.

Po śmierci Ronnie'ego, drugą połową Firestorma stał się Jefferson Jackson. Po pewnym czasie zapoznawania się ze swoimi umiejętnościami Stein spotkał Ripa Huntera i dołączył do jego drużyny legend, chcąc uratować przyszły świat przed Vandalem Savage'm i zapewnić sobie należyte miejsce bohatera. Po pokonaniu wroga i zniszczeniu Mistrzów Czasu Martin postanowił kontynuować przygodę podróżnika w czasie.

Po sześciu miesiącach spędzonych na naprawianiu aberracji czasowych stworzonych przez Piratów Czasu legendy napotkały na aberrację wywołaną przez nieznanego sprintera. Próbując ją naprawić, Waverider doznał poważnych uszkodzeń, więc dla bezpieczeństwa Hunter porozsyłał swoich przyjaciół w różne okresy, a sam udał się na spotkanie z Amerykańskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwości, z którym podzielił Włócznie Przeznaczenia na kilka fragmentów. Na drodze bohaterów stanął Legion Zagłady, którego celem było zdobycie potężnego artefaktu, aż w końcu udało im się użyć potężnej broni. Mimo to legendom udało się przywrócić dawny ciąg linii czasu, likwidując tym samym ostatnią aberrację stworzoną przez upadły już Legion Zagłady – samego siebie. Po tych wydarzeniach kontynuował swoją misję, napotykając z zespołem nowy problem – zniszczoną historię całego świata.

Zespół postanowił naprawić swoje błędy, stając naprzeciw organizacji strzegącej linii czasu, założonej przez Huntera - Biura Czasu. Jakby tego było mało, pojawił się nowy problem w postaci mistycznego demona Mallusa, który zebrał zespół mający jedno zadanie — tworzyć anachronizmy, które osłabiają jego więzienie, jakim jest sam czas. Martin starał się jednak skończyć z życiem jako superbohater, planując poświęcić się córce i wnukowi – anachronizmom, które stworzył. Jego plany zniszczyło kilkukrotne postrzelenie podczas próby ucieczki z Ziemi-X podczas trwania kryzysu na tym świecie i zdając sobie sprawę z tego, co go czeka, zerwał swoje połączenie z Jeffersonem, umierając spokojnie na jego oczach.

Osobowość Edytuj

Martin jest pacyfistą, który protestował przeciwko wojnie wietnamskiej. Nienawidził pizzy, lecz po połączeniu się z Ronnie'em, przejął trochę jego cech osobowych i zaczął danie z kuchni włoskiej lubić. Podczas ślubu Ronnie'ego i Caitlin okazało się, że Martin posiada trochę poczucia humoru, a także, że według niego każdy związek jest najważniejszą rzeczą na świecie.

Z początku nastawienie profesora wobec drużyny Flasha było nieprzyjazne i oziębłe. Jednakże, po tym, gdy został przez Flasha uratowany, nastawienie te uległo ociepleniu. Mimo jego pacyfistycznej natury nie boi się on walki, a wręcz ukazuje w niej swoją odwagę i czasem brutalność.

Moce i zdolności Edytuj

Moce Edytuj

Jefferson Jackson and Flash fight Tokamak (1)

Kompetencje Martina

 • Nadludzka siła – jako Firestorm, Martin posiada zwiększoną siłę, dzięki czemu jest niezwykle silnym przeciwnikiem.
 • Nadludzka wytrzymałość – jako Firestorm, Martin posiada zwiększoną wytrzymałość, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymałym przeciwnikiem.
 • Pirokineza – Martin jest w stanie produkować energię jądrową w postaci ognia z ciała. Wszystko dzięki charakterystycznej jądrowej transmutacji obu organizmów Firestorma. Matryca Firestorma może zostać zdestabilizowana promieniowaniem jonizującym, które pozbawia na jakiś czas moce połączenia dwóch meta-ludzi, lecz ich nie rozdziela.
 • Lot – dzięki umiejętności generowania energii jądrowej w postaci ognia, Firestorm jest w stanie latać z niezwykle szybką prędkością.
 • Psychiczne połączenie – Martin potrafi psychicznie kontaktować się z Jeffersonem Jacksonem i słyszy jego „bezcielesny głos”. Nawet wtedy, kiedy mężczyźni są rozdzieleni, ich powiązanie pozwala im na organiczną komunikację wrażeń i emocji.
 • Transmutacja materii – Firestorm potrafi manipulować cząsteczkami na poziomie molekularnym w taki sposób, że może zmienić jedną substancję w całkowicie inną.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Martin urodził się w żydowskiej rodzinie, a ojciec przekonał go, by ten został rabinem jeszcze zanim Martin udał się na MIT. Stein udał się na uniwersytet w Chicago, gdzie poznał swojego dobrego znajomego Quentina Quale'a[1]. W październiku 1975 Martin z przyszłości powoduje to, że jego przeszła wersja nie bierze udziału w imprezie mieszanych wydziałów, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Ripowi Hunterowi udaje się jednak przywrócić linii czasowej odpowiedni bieg, zachęcając młodego Steina, by jednak wziął udział w imprezie[2]. Martin zdobył wiele osiągnięć i nagród naukowych, mając nawet oddzielną półkę na swoje trofea. Jego żona - Clarissa, często narzekała na to, że jej mąż jest pracoholikiem, lecz on nadal ją bardzo kochał, o czym często mówił przyjaciołom[1]. Martin był też autorem wielu teorii naukowych, które pisał m.in. dla oksfordzkiej prasy uniwersyteckiej. Jedną z tych teorii była teoria o podróży w czasie publikowana około 1990 roku, przez którą zyskał światową sławę w branży naukowej[3].

Tuż przed wybuchem akceleratora cząsteczek, Martin był zaangażowany w projekt F.I.R.E.S.T.O.R.M., o którym wraz z Jasonem Rauschem napisał 800-stronicowy raport[4].

Stub Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy Edytuj

FlashEdytuj

Legends of TomorrowEdytuj

 1. Pilot: część 1
 2. Pilot: część 2
 3. Więzy krwi
 4. Biali rycerze
 5. Misja ratunkowa
 6. Star City 2046
 7. Na pastwę losu
 8. Noc jastrzębia
 9. Pozostawieni
 10. Potomstwo
 11. Ośmiu wspaniałych
 12. Ostateczny azyl
 13. Lewiatan
 14. Rzeka czasu
 15. Przeznaczenie
 16. Legendarni
 17. Czas się kończy
 18. Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości
 19. Szogun
 20. Potwory
 21. Dawny znajomy
 22. Kraj bandytów
 23. Inwazja!
 24. Tak to się robi w Chicago
 25. Magiczne artefakty
 26. Legion śmierci
 27. Zdrajca
 28. Camelot/3000
 29. Ziemia zaginionych
 30. Człowiek rakieta
 31. Drużyna Włóczni
 32. Dziwny świat
 33. Aruba
 34. Aruba-Con
 35. Freakshow
 36. Zari
 37. Phone Home
 38. Return of the Mack
 39. Helen Hunt
 40. Welcome to the Jungle
 41. Kryzys na Ziemi-X: część 4
 42. Beebo the God of War

VixenEdytuj

 1. Family Reunion

SupergirlEdytuj

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 1

ArrowEdytuj

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 2

Ciekawostki Edytuj

 • W komiksach DC Comics, Martin Stein był genialnym naukowcem, który został połączony z Ronnie'em Raymondem podczas eksplozji w placówce badań nuklearnych. Jako Firestorm używał mocy transmutacji obiektów do pomagania innym.

Galeria Edytuj

Grafiki promocyjne Edytuj

Sceny z serialu „Legends of TomorrowEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Chodząca bomba atomowa” wyemitowany 10 lutego 2015 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Pilot: część 2” wyemitowany 28 stycznia 2016 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Opad promieniotwórczy” wyemitowany 17 lutego 2015 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Zemsta złoczyńców” wyemitowany 20 stycznia 2015 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.