Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Święty nie był, ale należał do rodziny. Jeśli nie możesz jej chronić, to przynajmniej ją pomścij...

Mark Mardon, „Nie w porę

Mark Mardon – złodziej, brat Clyde'a Mardona, który, razem z nim, został wystawiony na działanie wybuchu akceleratora cząsteczek S.T.A.R. Labs. Zyskał wtedy moce kontrolowania pogody, więc Cisco Ramon nazwał go Weather Wizardem.

Osobowość[]

W przeciwieństwie do Clyde'a, Mark uczy się na własnych błędach i jest bardziej ostrożny oraz opanowany. Myśli trzeźwo, jednakże stara się ranić ludzi w najefektywniejszy sposób, jaki jest możliwy. Jego sadystyczna chęć pomszczenia brata doprowadziła do torturowania Joe, próby zabicia go na oczach córki i utworzenia fali tsunami, która zmiotłaby całe miasto z powierzchni Ziemi. Zdaje sobie sprawę, że jego brat nie był święty, jednak był rodziną, który trzeba chronić. Mark nie cofnie się przed niczym, co stanie na jego drodze. Ponadto widzi różnicę między byciem odważnym, a byciem głupim, dzięki czemu często zyskuje przewagę nad wrogiem.

Moce i zdolności[]

Moce[]

Wielka fala Mardona

 • Kontrolowanie pogody – Mark potrafił w każdej chwili sprowadzić na kogoś ogromną burzę, wyznaczyć terytorium, które ma zostać zalane obfitym deszczem. Gdy odetnie się Markowi dostęp do naturalnych przewodów elektrycznych atmosfery, tym samym odetnie się mu dostęp do jego mocy.
 • Lot – przekierowując podmuchy wiatru pod swoje ciało, Mardon jest w stanie latać z niewielką prędkością.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Mark opiekował się swoim bratem, Clyde'em, odkąd ten miał 10 lat. W pewnym momencie swojego życia, bracia zamordowali z zimną krwią ojca Patty Spivot za kilkaset dolarów. W 2014 roku, po obrabowaniu jednego z banków w Central City zostali zaobserwowani przez Barry'ego Allena. Ich sprawą zajmowali się detektywi Joe West i Fred Chyre. Obaj bracia zostali wystawieni na skutki wybuchu akceleratora cząsteczek, zyskując nadprzyrodzone moce. Byli wtedy w samolocie, który się rozbił. Clyde wyszedł z wypadku cało, a Mark miał połamane wszystkie kości, więc jego brat przez jakiś czas działał samotnie i w końcu został zabity przez Joe'a Westa[1].

Powrót do Central City[]

Mark przed zabiciem człowieka

Jakiś czas później, Mark powrócił do Central City. Szukał on człowieka, który zabił jego brata, by się na nim zemścić. Dowiedział się tego od policyjnego koronera. Następnie przyjął atak na posterunek policji, gdzie został zatrzymany przez Flasha, który użył stworzonej przez Cisco Ramona „różdżki czarodzieja”, która odcinała dostęp Marka do jego mocy. Jednakże, Mardonowi udało się później porwać Joe'a i zwabić jego córkę na molo, by sprowadzić na Central City tsunami i zemścić się na człowieku, który zabił jego brata. Flash próbował stworzyć barierę na wybrzeżu poprzez szybkie bieganie wzdłuż plaży, ostatecznie tworząc wyrwę w czasoprzestrzeni[2].

Stworzona przez Flasha wyrwa w czasoprzestrzeni, doprowadziła do cofnięcia chłopaka się o kilka dni w czasie, do wieczora, w którym Mardon napadł na koronera. Znając każdy ruch przestępcy, bohater znalazł go w mieszkaniu i zabrał do więzienia pod S.T.A.R. Labs, tym samym skutecznie zapobiegł przyszłym działaniom Mardona[3]. Gdy meta-ludzie byli przewożeni przez drużynę Flasha do innego więzienia, Leonard Snart z sabotował zabezpieczenie ciężarówki, dzięki czemu przestępcy odzyskali swoje moce. To przerwało kłótnie Marka z Kylem Nimbusem, którzy postanowili opuścić swoje klatki. Wraz z Ciuciubabką, Deathboltem i Jeźdźcem Tęczy zaatakowani bohaterów, których szybko pokonali. Po zabiciu przez Snarta Jake'a Simmonsa i podziękowaniu jemu za ratunek, Mark i inni przestępcy uciekli wolni[4].

Stworzona katastrofa pogodowa

Weather Wizard pojawił się w Monument Point, gdzie postanowił stworzyć falę tsunami pędzącą na miasto, a przy tym kilka trąb powietrznych. Kiedy Flash zaczął likwidować tornada, Mardon zauważył, jak Firestorm stara się zlikwidować jego falę. Wygenerował więc wodną pięść, która odrzuciła bohatera do tego stopnia, że rozdzielił on się na Jaxa i profesora Steina. Po chwili Mark zauważył kolejną bohaterkę – Vixen, która podpłynęła w zawrotnym tempie to przestępcy i efektywnie wyskakując z wody, uderzyła go. Ten jednak odzyskał równowagę lotu i uderzył kobietę piorunem, przez co ta wylądowała na dnie oceanu[5].

Podczas świąt, Mark Mardon uwolnił z Iron Heighst Kapitana Mroza i Trickstera. Wspólnie z nimi ukrył się w opuszczonym magazynie firmy Okamura Toys, gdzie meta-człowiek próbował przekonać dwójkę do współpracy, gdyż chciał wspólnie z nimi pozbyć się Flasha raz na zawsze. Wszystko przez to, że Mardon widział jaki bohater jest bezbronny względem Czarnego Sprintera. Leonard zdecydował się nie brać udziału w tym planie i opuścił magazyn. Jakiś czas później, Mark wywołał burzę w mieście, dzięki czemu Flashowi udało się go odnaleźć. Rozpoczęła się gonitwa, w której złodziej używał swoich nowych umiejętności – lotu, jednak po dłuższej chwili heros osłabił przestępcę za pomocą różdżki. Kiedy Szkarłatny Sprinter myślał, że to koniec, Trickster zdradza ważny wątek swojego plan, który polegał na rozdaniu stu dzieciom prezentów, w których znajdowały się ładunki wybuchowe. Mardon informuje, że bomby nie wybuchną, jeśli bohater pozwoli się publicznie upokorzyć i zabić, a w przeciwnym razie zginą niewinne osoby. Flash nie chcąc nikogo skrzywdzić, poddaje się i upuszcza różdżkę, którą zabiera Mardon. Wspólnie z Jessem torturują bohatera przez długi czas, kiedy okazuje się, że ładunki wybuchowe zostały zneutralizowane. Dostając taką informacje, Flash obezwładnia Trickstera i Weather Wizarda, po czym przyjeżdża Patty Spivot, która unieruchamia herosa. Celuje bronią w Mardona, chcąc zemścić się na nim za to, co zrobił ojcu. Ostatecznie dziewczyna upuszcza broń i aresztuje przestępców[6].

Występy[]

Flash[]

 1. Nie w porę
 2. Czas złoczyńców
 3. Niebezpieczne lotnisko
 4. Biec, by się zatrzymać

Vixen[]

 1. Family Reunion

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Mark Mardon znany był jako Weather Wizard, który posiadał umiejętności manipulacyjne pogody. Mężczyzna zabił swojego brata, od którego przejął moce kontrolowania pogody dla własnych celów.

Galeria[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Vixen[]

Przypisy[]

 1. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Pilot” wyemitowany 7 października 2014 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Nie w porę” wyemitowany 17 marca 2015 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Czas złoczyńców” wyemitowany 24 marca 2015 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Niebezpieczne lotnisko” wyemitowany 12 maja 2015 roku.
 5. Druga część animacji „Vixen”, wyemitowana 13 października 2016 roku.
 6. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Biec, by się zatrzymać” wyemitowany 8 grudnia 2015 roku.

Zobacz też[]

Advertisement