Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Mari McCabe – bohaterka, walcząca ze złem w Detroit, używająca mocy zwierząt, które zyskuje dzięki totemowi Anansi. W pewnym momencie jej drogi krzyżują się ze Strzałą i Flashem. Jej głównym celem jest zemsta na tych, którzy zabili jej rodziców, przywdziewając wtedy strój bohatera, którego nazywa się Vixen.

Osobowość[]

Mari z pozoru wydaje się być spokojną kobietą, której zależy na innych. Pomimo tego potrafi się zdenerwować, doprowadzając tym samym do krzywdy bliźnich. Nie lubi gdy ktoś obraża jej projekty, lub dotyka jej rzeczy. Za wszelką cenę nie chce dopuścić do siebie myśli, że Chuck jest tylko jej przybranym ojcem i stara się odnaleźć biologicznych rodziców, którzy zostali prawdopodobnie zamordowani.

Mari woli pracować sama, ale odnajduje się w zespole. Bardzo dobrze radziła sobie w szeregach drużyny Zielonej Strzały i nie zważała na to, że ktoś wydaje jej polecenia. Później była gotowa szczerze porozmawiać z Oliverem i wesprzeć go w trudnej decyzji dotyczącej przyszłości jego syna. Po wygranej walce zaoferowała swoją pomoc w każdej chwili, kiedy drużyna będzie jej potrzebować.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Mari używa totemu Anansi

 • Ekspert w walce wręcz – Mari jest niezwykle biegłą wojowniczką walki wręcz, wystarczająco dobrą, aby pokonać grupkę uzbrojonych przestępców.
 • Kondycja fizyczna – Mari posiada niezwykłą kondycję fizyczną, dzięki czemu jest bardzo zwinna i szybka.
 • Totem Anansi – Mari posiada totem Anansi, dzięki któremu uzyskuje umiejętności zwierząt, a także ich wszelkie wady. Każda z tych cech jest odmienna dla innych zwierząt.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Młoda Mari z totemem

Mari straciła rodziców w tragiczny sposób i nie chce poddać się terrorowi, który ją otacza. Odziedziczyła po bliskich mistyczny totem, a jej wychowaniem zajął się pastor Chuck McCabe i jego żona Patty, którzy nigdy nie zostali przez nią uznani za rodzinę[1].

Pewnego dnia, zapłakana Mari przyszła do przybranej matki i powiedziała, że dziewczyny w szkole nazywają jej biologiczną matkę ćpunką, przez co opuściła córkę. Dziewczynka nie wiedząc, co oznacza słowo „ćpun” zapytała żonę pastora. Kobieta wytłumaczyła, że nie jest to prawdą, co sprowadza do kolejnego pytania dziecka: dlaczego mama ją opuściła. Okazuje się, że będąc niemowlakiem zaadoptowała ją rodzina pastorów. Mari nie miała nawet imienia, jednak znajdował się przy niej totem Anansi – naszyjnik pozostawiony przez jej matkę. Kobieta nie wiedziała, czym on konkretnie jest i czekała z Chuckiem, aby jej go dać, gdy będzie wystarczająco dorosła. Twierdziła, że w odpowiednim momencie dzięki niemu znajdzie odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, po czym jej go dała[1].

Tajemnica totemu[]

Mari leży na więziennym łożu

Mari obudziła się w areszcie, kiedy nagle do krat podszedł strażnik, który poinformował kobietę, że już czas – ktoś wpłacił za nią kaucję. Nie dostała jednak odpowiedzi, kto jest tym darczyńcą. Policjant zabiera ją do magazynu, gdzie inny mężczyzna oddaje jej rzeczy. Kiedy wymienia notatnik, Mari zaczyna się złościć, że do niego zaglądano. Zaraz po tym, McCabe nakłada totem Anansi, za którego strażnik jest gotowy dać dwadzieścia dolarów, gdyż dawno nie dał żadnego prezentu żonie. Po przemyśleniu oferuje pięćdziesiąt dolarów, jednak kobieta się nie zgadza[1].

Po wyjściu z komendy, Mari zauważa Chucka – przybranego ojca. Od razu chce się dowiedzieć, czy to on wpłacił kaucję. Mężczyzna mówi, że nie o takim spotkaniu z córką myślał, doprowadzając tym samy do słów, że Mari jest tylko jego przybraną córką. Po krótkiej rozmowie przed budynkiem, Chuck proponuje córce, aby poszli coś zjeść. Podczas posiłku w pobliskim barze, mężczyzna zastanawiał się, co ją sprowadziło do Detroit. McCabe mówi, że przyjechała tutaj w poszukiwaniu pracy jako projektant mody, jednak jej szef uznał, że jej dzieła nie mają „tożsamości”. Właśnie dlatego wbiła mu w rękę długopis i trafiła za to do więzienia. Po zjedzeniu, dwójka wyszła z baru i kontynuowała swoja rozmowę. Mari oświadcza, że w dalszym ciągu zamierza poszukiwać swoich rodziców, których do tej pory nie mogła znaleźć. Nagle drogę blokuje im grupka przestępców, którzy grożą dwójce bronią i rozkazują dziewczynie oddać naszyjnik. Kiedy przestraszony Chuck zamierzał dać im swój portfel z piętnastoma dolarami, mężczyźni ogłuszyli go. Następnie złapali przerażoną Mari i ostrzegli, że nie będą mówić ponownie[1].

Pierwsza aktywacja totemu

Przestraszona Mari McCabe, zamierzała oddać naszyjnik przestępcom, jednak kiedy go dotknęła, poczuła przypływ siły i agresji. Ogłuszyła pierwszego z napastników, a po tym szybkim ruchem rzuciła się w kierunku mężczyzny z bronią, który strzela do kobiety. W czasie tego ataku ogłuszyła kopnięciem z obrotu kolejnego przestępce i odbiła się od niego w kierunku do drugiego. Po chwili budzi się Chuck, który nie wie, co się stało. Przerażona kobieta dochodzi do siebie i zastanawia się, jak doszło do tego, co przed chwilą zrobiła[1].

W mieszkaniu pastora, Chuck pyta przybraną córkę, czy na pewno chce tylko kawę. Proponuje coś mocniejszego, gdyż niedawno przeżyli atak przestępców, jednak Mari zostaje przy kofeinie. Pastor oznajmia, że jest poturbowany, po czym informuje ją, że może zostać u niego, gdyż jej pokój został nietknięty. Później, kiedy kobieta wchodzi do swojego starego pokoju, zauważa półkę ze zdjęciami. Dzięki nim przypomina jej się moment, w którym otrzymała rodzinną pamiątkę. Mari przychodzi do profesora Macalestera, z którym umówiła się na spotkanie, aby obejrzał pewien artefakt. Kobieta zgadza się, jednak nie jest pewna, czy to na pewno jest artefakt. Mężczyzna jest zafascynowany naszyjnikiem i pyta, skąd ma go Mari. Kobieta oznajmia, że odziedziczyła go po rodzinie, która zaginęła. Macalester zauważa, że materiał z jakiego wykonano totem jest rodzajem miejscowego kamienia z prowincji M'Changa z Zambezi. Mari pyta, czy ma to coś wspólnego z „Anansi”. Mężczyzna stwierdza, że Anansi to żartobliwy bóg, który według legendy stworzył totem dla wojownika nazywanego Tantu. Okazuje się, że McCabe sprawdziła frazę w encyklopedii i spodziewała się czegoś więcej przychodząc do profesora, więc zamierza wyjść. Macalester uznaje, że posiada trzy doktoraty i nie jest w dalszym ciągu sędzią tego, co głupie, więc Mari może zadawać wszelkie pytania. Dziewczyna zdradza, że jako dziecko naszyjnik był dla niej głupim śmieciem, jednak teraz wydaje je się, że może być kluczem do odnalezienia rodziny. Profesor mówi, że totem daje użytkownikowi możliwość dostępu do „Ashe” królestwa zwierząt – życia, siły, esencji zwierząt, które użytkownik przywołuje myślami. Mari dziękuje za pomoc i wychodzi[1].

Ucieczka przed bohaterami[]

Nagłe zatrzymanie się

Mari McCabe rozmawia z Chuckiem na temat totemu Anansi, jednak mężczyzna nie chce uwierzyć w to co mówi córka. Okazuje się, że przed powrotem do Detroit, dziewczyna spędziła trochę czasu w Central City, więc wydaje się to być normalne, tak jak dzisiejszy świat, których ich otacza. Zdenerwowany pastor zamierza zakończyć rozmowę, więc kobieta wstaje i postanawia pokazać prawdę zmieniając się w słonia. Przerażony Chuck nie dowierza, kiedy Mari podnosi stół i stwierdza, że to najlepszy czas, aby zacząć pić. Jakiś czas później kobieta wchodzi na dach mieszkania, a przez okno pastor próbuje ją ściągnąć do domu. Mari zmienia się w pająka i zachwycona wspina się po ścianie. Następnie używa zdolności jastrzębia i rozpędza się, aby zeskoczyć z dachu i odlecieć, jednak przestraszona zatrzymuje się w ostatnim momencie i wraca do domu[1].

Chuck nalewa sobie szklankę mocniejszego trunku i kontynuuje rozmowę z córką. Mari próbuje mu uświadomić, że dzięki temu może odnaleźć coś więcej o sobie i swojej rodzinie. Zamierza w końcu dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest. Konwersacje przerwa dzwonek do drzwi, więc pastor postanawia je otworzyć. Otwiera drzwi i zauważa Strzałę i Flasha, więc woła Mari. Kiedy kobieta zauważa mścicieli, zmienia się w panterę i ucieka. Bohaterowie udają się w pościg za kobietą, pozostawiając zdziwionego i zdezorientowanego pastora samego w mieszkaniu[1].

Mari spada z kilku pięter

Mari McCabe zwinnie wspina się na samą górę wieżowca, dzięki mocy totemu Anansi. Tuż za nią biegnie Strzała z uzbrojonym łukiem, a na samym końcu po ścianie wbiega Flash. Kiedy łucznikowi udaje się odciąć kobiecie drogę ucieczki, ta staje się niewidoczna i przeskakuje nad mężczyzną. Widząc, że podąża za nią meta-człowiek, przewraca mechanizm wentylacyjny budynku, aby bezskutecznie zatarasować mu drogę. Następnie wspina się na zbiornik wody i rozrywa go, przez co bohater musi uniknąć wody. Mari udaje się uciec na drugi budynek, kiedy z przeciwnego bloku zostaje w jej kierunku wystrzelona strzała. Uciekinierka bez problemu ją łapie, ku zdziwieniu Strzały, po czym ją niszczy i kontynuuje ucieczkę używając zdolności tygrysa. Po kilkukrotnych próbach złapania Mari i wbicia w jej ciało strzały, łucznik postanawia wystrzelić w jej kierunku siatkę. Mari próbuje się zatrzymać, jednak przez błędny ruch zaczyna spadać na ulicę z kilku pięter[1].

Flash zbiega z budynku, chcąc ja złapać, jednak Mari używa zdolności ptaka i odlatuje. Widząc to, Strzała każe przestać i oznajmia, że chcą tylko porozmawiać. Po tych słowach dziewczyna decyduje się wylądować i od razu pyta, czym są „meta-ludzie”. Kiedy dowiaduje się prawdy od Barry'ego oznajmia, że nie była w Central City w dzień wybuchu akceleratora cząsteczek w S.T.A.R. Labs. Strzała kontaktuje się z Felicity Smoak, która poinformowała go, że 11 grudnia 2013 roku Mari znajdowała się w Big Belly Burger w Detroit. Po krótkiej konwersacji dotyczących umiejętności McCabe, dziewczyna odlatuje pozostawiając mścicieli samych. Późnym wieczorem, Mari udaje się do profesora Macalestera, który akurat szykował się do opuszczenia swojego biura. Dziewczyna prosi go o pomoc w dowiedzeniu się, skąd pochodzi totem Anansi. Chce się dowiedzieć, kto jej go dał, jednak profesor nie rozumie pośpiechu. W związku z tym, Mari pokazuje mu swoje umiejętności. Zdumiony mężczyzna podchodzi do niej i ją szczerze przeprasza, kiedy nagle do pomieszczenia wchodzi dwóch uzbrojonych mężczyzn, a za nimi pojawia się Kuasa. Nieznana kobieta oznajmia, że chciała to zrobić w inny – bardziej subtelny sposób, jednak jej zaskakujące zdolności nie dały jej wyboru. Ironicznie daje ona wybór Mari, która ma oddać totem, albo jeden z mężczyzn ją zabije[1].

Rodzinne porwanie[]

Postrzelona Mari

Kuasa grozi Mari McCabe, że jeśli ta nie odda jej totemu Anansi, jej ochroniarze będą musieli zadziałać w agresywny sposób. Posiadaczka artefaktu uznaje, że nie obchodzi on jej i posiada go tylko dlatego, że ma on wartość sentymentalną, a jej jednym celem jest odkrycie prawdy. Kiedy próbuje ściągnąć naszyjnik, nie może tego zrobić. Właśnie wtedy profesor Adam Macalester zdał sobie sprawę, że związał on się z użytkownikiem. Kuasa uznała, że w takim wypadku trzeba usunąć artefakt, pozbywając się ciała. Te słowa spowodowały, że Mari użyła mocy totemu, aby się ukryć i uciec. Kiedy w postaci geparda próbowała przeskoczyć na inny dach, została postrzelona w ramię i straciła przytomność[1].

Mari budzi się w małym budynku, w którym zauważa Kuasę. Dziewczyna próbuje dogadać się z kobietą, aby usunęli naszyjnik, nie naruszając jej szyi. Kiedy porwana Mari wspomina o poszukiwaniach rodziny, Kuasa nagle przyznaje się, że jest jej siostrą i wita ją w domu. Okazuje się, że znajdują się w Zambezi w prowincji M'Changa. McCabe oburzyła się, że została umieszczona aż w Afryce, jednak według siostry otrzymała to, co chciała. Kuasa zaczęła opowiadać historię, jak kilkanaście lat temu miejscowi zaczęli prosić boga Anansi, aby chronił wioskę. W zamian za oddanie mu czci, ten ukrył swoją moc w totemie. Kuasa miała stać się strażniczką artefaktu, jednak lokalny władca zaatakował wioskę, co zmusiło matkę dziewczynek do ucieczki wraz z Mari i naszyjnikiem. Mimo tego, że z wioski została tylko śmierć, zadaniem starszej siostry w dalszym ciągu był obowiązek ochrony totemu. Kuasa ujawniła, że gdy dowiedziała się, kto posiada totem, ten uaktywnił się dla bezpieczeństwa użytkownika. Kobieta przeprosiła siostrę, gdyż istnieje tylko jeden sposób rozłączenia więzi Mari i artefaktu. Młoda dziewczyna wiedząc, co jej grozi zaczęła uciekać, a widząca całe zajście jej starsza siostra nakazała ochroniarzom nie interweniować, gdyż ona sama padnie w końcu z sił. Po kilku godzinach zgodnie ze słowami Kuasy, dziewczyna pada z sił na pustkowiu, dzięki czemu kobieta dogania siostrę i odbiera jej totem[1].

Odnalezione powołanie[]

Zwierzęta oferują pomoc Mari

Nieprzytomna Mari McCabe leży wyczerpana na środku pustyni po ucieczce, przed Kuasą. Nagle słyszy głosy, że nie jest to jeszcze czas i musi zatrzymać pretendenta, którego zaraziła ciemność. Okazuje się, że do dziewczyny podszedł lew, który telepatycznie oznajmił jej, że matka opuściła rodzinny kraj, wiedząc, że musi dzielić dystans, zarówno Mari, Kuasę, jak i totem Anansi. Do lwa podchodzi stado innych zwierząt, którzy wspominają o prawdziwym powołaniu dziewczyny. Uznają, że będą stać za nią tak długo, jak ona będzie stała za nimi i wskazują, że nie musi bać się swojej mocy, kiedy nagle Mari decyduje się pomóc[1].

W tym samym czasie, Kuasa odprawia rytuał z kilkoma ludźmi w zniszczonej rodzinnej wiosce. Nagle pojawia się Mari, która stwierdza, że często w rodzinach zdarza się osoba z chorobą psychiczną. Rozbawiona pretendentka uznaje, że te ziemie nie chcą dziewczyny. Rozpoczyna się ostra wymiana zdań, w której Mari oskarża starszą siostrę o kradzież. Kuasa tłumaczy się, że odebrała to, co zawsze miało do niej należeć. Właśnie wtedy kobieta dowiedziała się, że matka chciała utrzymać totem z dala od starszej córki, jednak to nie rozczarowało jej, lecz rozpoczęła walkę. Pozostali ludzie uciekli, widząc stado zwierząt, które pędziło w ich stronę. Mari oznajmia, że wypełnia swoje przeznaczenie i będzie trzymać się mocno reguł swoich przodków. Kuasa wykorzystuje moce zwierząt, a młodsza dziewczyna broni się kijem, którym rani siostrę w ramię. Chwile później niepostrzeżenie wyciąga z glinianego naczynia pająka, którym uderza w ranę kobiety. Mari nie wie, co jest w tej truciźnie, ale zdaje sobie sprawę, że działa to o wiele szybciej, kiedy dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu. Kuasa zaczyna mdleć, jednak wykrzykuje ostatkiem sił, że totem jest jej i to jeszcze nie koniec. McCabe oznajmia, że artefakt był ich, ich rodziny, a to jest już koniec. Kiedy starsza kobieta pada na ziemię, Mari odbiera totem Anansi. Jakiś czas później w Detroit, Mari w specjalnym kostiumie pokonuję grupkę przestępców, którzy w ciemnej uliczce próbowali obrabować dwójkę ludzi. Następnie wraca do domu i tłumaczy Chuckowi, że całe życie myślała, że gdyby poznała prawdę o sobie, dowiedziałaby się dokąd idzie i jaki jest jej cel. Z tej wypowiedzi pastor wnioskuje, że jego przybrana córka chcę porzucić pracę projektanta mody i zamierza stać się bohaterką. Mari potwierdza, że mężczyzna, którego zraniła, miał racę. W jej pracach brakował tożsamości, gdyż jej nie miały – teraz jednak dziewczyna zdaje sobie z tego sprawę. Wskazuje, że totem ma jej pomóc chronić wioskę, a jej wioską jest Detroit – jej dom. Te słowa ucieszyły Chucka, który nigdy wcześniej od niej tego nie słyszał. McCabe zgadza się, że nie powiedziała wcześniej wielu rzeczy, które powinna powiedzieć wcześniej. Nazywa pastora tatą, przytula się do niego i oznajmia, że go kocha. W tym momencie totem zaczyna się świecić, co zmusza dziewczynę do przerwania tej chwili[1].

Rozmowa bohaterów

Po chwili Mari w swoim bohaterskim kostiumie stoi na dachu budynku i rozmawia z Strzałą i Flashem, których obiecała wypatroszyć, kiedy wrócą. Mężczyźni przyszli jednak w dobrej wierze, jednak nie potrafią tego powiedzieć. Kiedy przestają się kłócić między sobą, łucznik mówi, że przestępczość w Detroit rośnie, a ludzie potrzebują „kobiety w brązowym kostiumie”. Po chwili proponuje on szkolenie, jednak Mari nie zgadza się. Chce wpierw dowiedzieć się, jak to działa – zamierza działać na własną rękę. Flash informuję kobietę, że jeśli kiedykolwiek będzie potrzebowała pomocy, oni jej pomogą. McCabe pyta mścicieli, czemu nie dają jej jakiejś fajnej nazwy, kiedy Flash zdradza, że Cisco nazwał ją Vixen. Nagle zauważa, że wygadał imię swojego sojusznika i próbuje naprawić ten błąd, wchodząc w gorsze tarapaty. Strzała żartobliwie pyta, czy on i Felicity zostali rozdzieleni po narodzinach, jednak młodszy bohater oznajmia, że w takiej sytuacji ich pocałunek byłby dziwny. Łucznik denerwuje się tym, co usłyszał, co zmusza meta-człowieka do ucieczki. Przed odejściem Strzała mówi Vixen, że to życie nie jest łatwe, jednak ona myśli, że sobie poradzi, gdyż wie, kim tak naprawdę jest[1]. Przez kolejny rok Mari oczekiwała na powrót profesora Macalestera i rozwijała swoją bohaterską działalność, która nie podobała się Chuckowi. Kiedy pastor zrozumiał, że nie da rady odciągnąć córki od powołania, postanowił pomóc jej w kontroli zdolności. W tym celu wysłał ją do doktor Vargas – biolożki, która pracuje w zoo ze zwierzętami. Sam jednocześnie poprawił swoje relacje z kobietą i ponownie zaczął się z nią spotykać. Mari natomiast nauczyła się ufać zwierzęcemu instynktowi i pokonała pewnego przemytnika[2].

Adam Macalester prowadził wykład na temat totemów z wioski Zambezi, wskazując słuchaczom, że powstały one przez zazdrość. Po prezentacji do profesora podeszła Mari, przyglądająca się wykładowi z końca sali. Macalester był przerażony, że dziewczyna żyje po spotkaniu z Kuasą. Kobieta wspomniała, że miała pojawić się już wcześniej, ale ironicznie on wtedy wyjechał do Afryki. Profesor przyznał, że w zamian za zdradę, Kuasa sfinansuje wyprawę mężczyzny, obiecując mu przy tym, że McCabe nie ucierpi. Rozmowę przerwał jednak telefon Cisco Ramona, który poprosił bohaterkę o udanie się do Monument Point, gdzie inni bohaterowie potrzebują wsparcia w walce z Weather Wizardem. Zgodnie z prośbą, Vixen udała się na miejsce, gdzie Flash i Firestorm walczyli z wrogiem już przez dłuższy czas. Problematyczne stało się to, że do miasta dopływała fala tsunami, a także zbliżało się kilka tornad. Weather Wizard znokautował płonącego herosa, rozdzielając go na Jeffersona i Martina, czym postanowił zająć się sprinter. Vixen natomiast zaczęła walkę z wrogiem, jednak jeden z jego ciosów spowodował, że kobieta wylądowała w oceanie[3].

Mistyczna walka[]

Walka Vixen z Eshu

Kiedy się obudziła, była w szpitalu, a obok niej był Chuck. Mężczyzna zaproponował jej, aby porzuciła życie mścicielki i dała drugą szansę swojemu talentowi – projektowaniu, jednak ta tylko mruknęła pod nosem. Nagle usłyszała, jak reporterka w telewizji mówi o kradzieży wielu artefaktów poprzedniej nocy z muzeum w Detroit, a w tym najnowszego eksponatu – totemu ognia. Chuck wiedział, co dziewczyna będzie chciała teraz zrobić, więc wyciszył telewizor i zaznaczył, że teraz musi odpoczywać. Zaraz po tym ponownie zaczął mówić o powrocie dziewczyny do projektowania ciuchów, bo wtedy nikt jej nie postrzeli i nie zrani piorunami. Mari jedynie obiecała, że nic takiego więcej się nie powtórzy. Późnym wieczorem Vixen zaczęła gonić duszą pantery przestępcę, który za wszelką cenę chciał pozbyć się ogona, lecz wyrzucenie w jej kierunku palet desek nie pomogło, gdyż ta przyjmowała co chwilę inną esencję siłową od konia przez pancernika do kozła. Kiedy wydawało się, że mężczyźnie udało się uciec i zapalił w jednej z uliczek papierosa, mścicielka zakradła się do niego pod postacią węża. Dziewczyna chciała zdobyć informacje o ostatnim napadzie, gdyż wiedziała, że brał w nim udział Drake, ale nie miała podstaw, aby osądzać kogoś, kto mu za to zapłacił. Wiedząc, że mężczyzna nic nie powie i że boi się niedźwiedzi, przybrała esencji życiowej właśnie tego zwierzęcia. Zgodnie z oczekiwaniami, Drake zdradził to, co wiedział. Po odnalezieniu kryjówki niejakiego Benatu Eshu, Vixen zjawiła się w jego biurze i unieszkodliwiła jego ochroniarza, a zaraz po tym usłyszała od przestępcy, że wygląda tak samo, jak jej matka[3]. Słowa te wyprowadzają kobietę z równowagi, lecz wróg odpowiedział jej kulą ognia, która wyrzuciła kobietę z budynku. Po chwili wróg ponownie się pojawił przy mścicielce i wyznał, że przeszukiwał całą Afrykę, chcąc zdobyć totemy, a teraz może zdobyć dwa z nich jednego wieczoru. Krótka walka z dachu przeniosła się na podwórko przed restauracją, gdzie oboje poniszczyli wszystko dookoła. Mari wiedząc, że nie ma aktualnie szans na wygraną, postanowiła uciec, jednakże Eshu trafił ją kulą ognia. Kobieta ukrywała się w basenie, kiedy mężczyzna podszedł wyszukać rannego trupa, jednakże nie widząc jej, zrezygnował z poszukiwań[3].

Następnego dnia Mari udała się do profesora Macalestera, któremu wszystko opowiedziała. Mężczyzna nie mógł pojąć, dlaczego Eshu potrafi kontrolować moc totemu ognia. Jednocześnie nie potrafił odpowiedzieć Mari, jak pokonać potężnego wroga. Uznał, że może pomóc tylko jako historyk, a w tym przypadku przyda się ktoś, kto zna magię. Zanim dokładnie wyjawił swój plan, zaznaczył, że oboje znają tę osobę. Mari i Macalester przybyli do afrykańskiego szpitalu, gdzie odwiedzili Kuasę. Kobieta nie była zachwycona odwiedzinami po tym, jak ostatnio rozstała się siostrą. Po krótkiej rozmowie dotyczącej przodków, Macalester pokazał pacjentce zdjęcie Eshu – obecnego ambasadora Zambezi. Kuasa powiedziała, że zna go z dzieciństwa i wie, że to on zamordował ich ojca i odpowiada za zniszczenie ich wioski. Zdradziła również, że użytkownika totemu ognia można pokonać totemem wody i wie, jak go znaleźć. Aby to jednak zrobiła prosi, aby pozwolili jej się przyłączyć do tej wojny[3]. Vixen i Kuasa udali się do Star City, gdzie według starszej siostry totem wody został wykupiony na aukcji przez jakiegoś milionera i zbiera kurz w jego magazynie. Wytłumaczyła też, że przez cały czas śledziła położenie totemu, aby zabrać go z powrotem do Zambezi, gdzie powinien się znajdować. Mari zabrała siostrę i za pomocą zdolności totemu Anansi przeskoczyły bramę i udały się dalej, kontaktując się z Felicity, która potwierdziła, że dom jest obecnie pusty. Za rogiem spotkały psy strażnicze, które kobieta okiełznała mocą totemu[3].

Kuasa decyduje się pomóc

Kiedy obie weszły do posiadłości i odnalazły magazyn, Mari zaczęła szukać totemu wody. Gdy go spostrzegła, Kuasa odepchnęła siostrę i nałożyła artefakt, przepraszając ją jednocześnie i tłumacząc, że nigdy się nie dowie, jak to jest być tak słabą osobą, jaką jest teraz. Nagle rozpoczęła się nierówna walka, podczas której kobiety uruchomiły alarm, po czym przeniosły się na dach posiadłości. Kiedy na podwórzu pojawiły się radiowozy policyjne, Kuasa zepchnęła Mari z dachu i uciekła. Dzięki zdolnościom kota Vixen przeżyła upadek, po czym nakazała psom strażniczym zająć się policją, a sama udała się w pościg za chciwą siostrą. Biegnąc ulicami Star City Kuasa próbowała pozbyć się Vixen zalewając ją wodą, lecz ta używała zdolności aligatora, dzięki czemu mogła dogonić oszustkę. Nagle kobietę chwycił Atom, który przedstawił się jej i wyśmiewał próby uwolnienia się jej z jego uścisku. Gdy tylko Kuasa się uwolniła, do akcji wkroczył Czarny Kanarek który unieruchomił kobietę. Mimo swojej chciwości Mari dalej chciała pomocy od siostry, tak jak ta wcześniej obiecała. Pozwoliła jej się zemścić na mężczyźnie, który zamordował ich ojca. Felicity przerwała tę rozmowę, informując bohaterów, że Eshu zaczął robić zamieszanie w Detroit. Słysząc to, kobieta zgodziła się pomóc, chcąc oczyścić imię ich wioski[3].

Benatu Eshu stał na płonącym budynku, kiedy to za pomocą telefonu nagrał wiadomość dla mieszkańców Detroit. Po przedstawieniu się jako były przedstawiciel rządu Zambezi, po czym zaczął zastraszać mieszkańców miasta tym, że ich życie pogrąży się w bólu, zniszczeniu i ogniu. Przeprosił za to, co musi uczynić, jednocześnie zaznaczając, że tylko jedna kobieta może powstrzymać tę apokalipsę, kiedy spełni jego życzenie – odda dobrowolnie totem Anansi. Oglądająca to Vixen z siostrą, Atomem i Czarnym Kanarkiem prosto z ulicy byli przerażeni, kiedy nagle zadzwonił Adam. Mężczyzna zdradził, że odnalazł pieśń w starych archiwach, która mówi, że każdy totem ma Auri – swoją własną duszę, która po zniszczeniu sprawia, że totem traci swoją moc. Mari żartobliwie odpowiedziała, że pożyczy od Eshu artefakt na chwilę, jednak Macalester przerwał jej, dając do zrozumienia, że tylko ona może powstrzymać wroga. Nagle Czarny Kanarek zauważa wybuch na budynku, który płomieniami przenosi Eshu na ulicę przed bohaterami[3].

Otrzymanie wiadomości wroga

Po groźbie Eshu rozpoczyna się walka, w której pierwszy atak stara się zadać Vixen, jednak Czarny Kanarek był szybszy i skutecznie rani przeciwnika kilkoma ciosami, po czym do ataku dołącza się również Atom. Mimo nierównej walki wróg dalej atakuje pełnią siły, po czym zaczyna wyśmiewać się z wojowniczki, że nie ma żadnego zwierzęcia na tej Ziemi, które byłoby odporne na ogień. Mari ponownie za pomocą sarkazmu przykuła uwagę Eshu, mówiąc, że zna pewnego Kanarka. Po raz kolejny Atom i Czarny Kanarek spróbowali zaatakować mężczyznę, jednak bezskutecznie. Zaraz po tym do walki dołączyła Kuasa, która za pomocą totemu wody miała wielką przewagę nad przeciwnikiem i w dodatku rozpierał ją gniew za to, co ten uczynił jej wiosce. Siła woli Eshu była jednak tak potężna, że mimo iż był w wodzie, wygenerował dostateczną ilość ognia, aby odeprzeć atak przeciwnika. Mimo ostrzeżeń Mari, Kuasa nie chciała być jak ich matka i nie zamierzała uciec przed walką, ginąc tym samym w płomieniach. Zadowolony z siebie Eshu powiedział, że teraz zamierza zrobić z Mari to, czego nie zdołał zrobić z jej matką[3].

Vixen i Benatu Eshu walczyli na ulicach Detroit, bezwzględnie je niszcząc, kiedy profesor Macalester biegł w kierunku pojedynku dwójki. Nagle zauważył, jak wróg zaczyna uciekać, jednak Mari z pomocą zdolności totemu Anansi dogoniła go dopiero w jednej z alejek. Mężczyzna zaczął wyśmiewać się z przeciwniczki, że jest słaba tak samo, jak jej rodzina, co tylko rozwścieczyło kobietę, która zaczęła atakować agresywniej. Podczas walki w powietrzu, dziewczyna rzuciła w Benatu skałami, a następnie szybko go zaatakowała, przenosząc go w okolice pobliskiego zbiornika wodnego. Tam zauważyła, że taka ilość wody go osłabia i postanowiła przenieść walkę pod powierzchnię. Po udanym zerwaniu z wroga totemu Mari wypłynęła na powierzchnię i oddała artefakt Macalesterowi, kiedy to spod wody wyłonił się Eshu, który ponownie wciągnął wojowniczkę pod powierzchnię. Z pomocą swoich zdolności ogłuszyła przeciwnika, pozwalając mu bezwładnie opaść na dno. Po wyłonieniu się na powierzchnię profesor wspomniał ponownie o piosence Zambezi, która mówi o tym, że totemy mają swoją duszę i zniszczenie artefaktu powoduje oddzielenie duszy od przedmiotu, dzięki czemu ten straci swoją moc. Mari położyła totem na ulicy i próbowała go zniszczyć siłą słonia, lecz bezskutecznie więc zdecydowała użyć się całej swojej mocy i wezwać potęgę wszystkich zwierząt, skutecznie niszcząc tym samym przedmiot. Po tym wszystkim kobieta udała się na przyjęcie w muzeum, gdzie wpatrywała się w gablotę ze zniszczonym artefaktem. W oddali zauważyła Laurel oraz Raya i kiedy zamierzała do nich podejść, dostała wiadomość od Cisco o problemie w Coast City z zapytaniem, czy się pojawi. Zgodnie z prośbą Mari udała się w wyznaczone miejsce, gdzie Zielona Strzała zdradził, że wątpił w to, że kobieta się stawi. Przegrał tym samym dwadzieścia dolarów z Flashem. Zapytana o to, dlaczego postanowiła udać się poza swoje miasto, zdradziła, że jest od tego, by pomagać. Po przyjrzeniu się temu, co dzieje się w mieście, bohaterowie zaczęli działać, zeskakując z dachu wieżowca i pędząc w stronę zagrożenia[3].

Nowi przyjaciele[]

Vixen walczyła z przestępcami w Detroit, kiedy to zobaczyła, jak strzała unieruchamia jednego napastnika. Okazało się, że przybył po nią Zielona Strzała, który potrzebował jej pomocy. Po drodze do Star City wyjaśnił, że jego nieślubny syn William został porwany przez niebezpiecznego człowieka, który panuje nad magią. Wspólnie udali się do kryjówki łucznika, w której Oliver zapoznał Mari z jej przyjaciółmi i z matką porwanego chłopaka. Bohaterka za pomocą figurki Flasha wyczuła Williama w mieście i zaprowadziła w tamto miejsce drużynę. Podczas walki z Damienem okazało się, że zdążył przetransportować chłopaka jakiś czas temu w inne miejsce. Vixen swoimi umiejętnościami zaskoczyła wroga, który ostatecznie uciekł, czując się nie na siłach do walki[4].

Mari niszczy artefakt Darhka

Powróciwszy do kryjówki, Mari przeprosiła Olivera, że ich plan nie wypalił i nie mogą zwalczyć magii magią. Wpadła jednak na pomysł, ze Darhk musi skądś czerpać swoją moc i przy współpracy z detektywem Lancem naszkicowała widziany wcześniej przez policjanta posąg. Po skontaktowaniu się z profesorem Macalesterem, dowiedziała się, że mają do czynienia z bożkiem Khushu i na tej podstawie zamierzali odebrać mu artefakt. Przy okazji Mari doradziła Queenowi, aby oddalił się od syna dla jego bezpieczeństwa. Następnie drużyna zaatakowała Damiena w jego rezydencji, gdzie Mari ukradła mu zwinnie posążek. Następnie, kiedy reszta mierzyła się z wrogiem, ona przeszła do planu „B” i zaczęła niszczyć artefakt, aż w końcu się udało. Dzięki temu mężczyzna został aresztowany, a chłopiec uratowany. Zaraz po tym, Mari spotkała się z Oliverem przy Departamencie Policji, gdzie mężczyzna podziękował bohaterce za pomoc i powiedział, że zawsze może na niego liczyć. Kobieta ponownie wspomniała o bezpieczeństwie Williama, po czym powróciła do Detroit[4].

Latem 2017 roku Vixen pojawiła się w telewizji, gdzie została okrzyknięta największą bohaterką Detroit. Podczas jednej z walk była obserwowana przez własną babcię, czego nie była świadoma[5].

Kiedy totem Amayi Jiwe – babki Mari, został skradziony przez Norę Darhk, czas uległ pewnym zmianom. Mari bowiem nigdy nie otrzymała swojego totemu i stała się bohaterem Detroit bez swoich mocy. Podczas jednej z akcji została ranna w wyniku próby uratowania ludzi z płonącego budynku, trafiając do szpitala. Chuck czuwał nad córką, kiedy to poznał Nate'a i Wally'ego – dwóch mężczyzn przedstawiających się jako redaktorzy „Kronik Detroit”. Chcieli przekazać pastorowi, że McCabe powinna lepiej o siebie dbać i pamiętać, że istnieją służby niosące pomoc. Dopiero gdy niedługo później Amaya odzyskała swój totem, wszystko wróciło na miejsce, a Mari ponownie stała się Vixen[6].

Występy[]

Vixen[]

 1. Trial By Fire
 2. Family Reunion

Arrow[]

 1. Uprowadzony

Legends of Tomorrow[]

 1. Freakshow
 2. Guest Starring John Noble

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Mari McCabe znana była jako Vixen, która posiadała umiejętność używania zdolności zwierząt, dzięki magicznemu totemowi Anansi. Dziewczyna dorastała w małej afrykańskiej wiosce, a zajmował się nią pastor Richard Jiwe, który został zamordowany przez swojego brata. Mężczyzna poszukiwał totemu, który mała dziewczynka odziedziczyła po wielebnym.

Galeria[]

Koncepty[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Vixen[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Przypisy[]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 Pierwsza część animacji „Vixen”, wyemitowana 25 sierpnia 2015 roku.
 2. Film animowany „Vixen: The Movie”, będący wydaniem domowym animacji, wydanym 23 maja 2017 roku.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 Druga część animacji „Vixen”, wyemitowana 13 października 2016 roku.
 4. 4,0 4,1 Czwarty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Uprowadzony” wyemitowany 24 lutego 2016 roku.
 5. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Freakshow” wyemitowany 17 października 2017 roku.
 6. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „I, Ava” wyemitowany 26 marca 2018 roku.

Zobacz też[]

Advertisement