FANDOM


Mannyanioł stróż Johna Constantine’a, a także Zed Martin, będący sojusznikiem ich okultystycznego zespołu. W rzeczywistości sprawuje kontrolę nad La Brujería – niebezpieczną mistyczną organizacją złożoną z czarowników.

Osobowość Edytuj

Manny jest miłym, uprzejmym i szarmanckim bytem, przybierającym ludzką postać. Mimo wielkich chęci nie może ingerować bezpośrednio w los innych ludzi i pomagać okultystą, przez wzgląd na nadanie ludzkości wolnej woli przez Boga. W rzeczywistości Manny nosi maskę i próbuje ukryć swoje złe czyny tymi dobrymi, pokazując się od jak najlepszej strony. Mimo to jest on nadzwyczaj inteligentny, a swoją wiedzę przekazuje głównie za pomocą metafor. Nie jest przyjaźnie nastawiony do Constantine’a, którego postrzega jako ignoranta i lenia, woląc od niego obecność miłej Zed.

Jako anielski byt, Manny nie czuł nigdy emocji. Zmienił to moment, kiedy John Constantine uwięził go w ciele doktora Carrolla, kiedy to mierzyli się ze zmutowaną ofiarą odłamka czarnego diamentu. Wtedy to poznał to, z czym mierzą się ludzie – obrzydzenie, zażenowanie, frustrację, agresję, zauroczenie czy też rozkosz, czego nie mógł do końca zrozumieć.

Moce i zdolności Edytuj

Team Constantine fight with Thomas Galen (9)

Anielskie moce Manny’ego

Moce Edytuj

 • Nadludzka siła – podobnie jak inne anioły, Manny dysponuje siłą znacznie przewyższającą tę ludzką. Z łatwością pokonał upadłą anielicę, Imogen, wyrywając jej serce z klatki piersiowej.
 • Latanie – Manny może wykorzystywać swoje skrzydła do latania.
 • Teleportacja – Manny potrafi przeteleportować się do dowolnego miejsca przy braku upływu czasu.
 • Opętanie – przebywając na Ziemi, Manny może opętać ludzkie ciała i używać przez nie swoich mocy.
 • Leczenie – według Johna, Manny potrafi uleczyć każdą ludzką ranę.
 • Zmienianie rzeczywistości – Manny może wpływać w różnoraki sposób na rzeczywistość, włączając w to zakończenie deszczu.
 • Chronokineza – Manny potrafi zatrzymać czas i wybierać dowolne osoby, na które jego moc nie oddziałuje.
 • Nieśmiertelność – jako anioł, Manny ma nieprzemijającą żywotność i nie może zostać zabity w zwyczajny sposób.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Kilka tysięcy lat temu potężny czarownik zgromadził niebezpiecznie wielką moc i okrzyknął się bogiem. Przez niego pojawiły się plagi, zboża uschły, a dzieci zaczęły ginąć. W końcu lokalna społeczność zwróciła się do Boga o pomoc, który to wysłuchał próśb i zesłał niebiańską istotę – Manny’ego. Czarownik został unicestwiony, a jego moc przemieniła się w czystą masę – czarny diament promieniujący złem. Ognisty miecz anioła roztrzaskał artefakt, aby nikt więcej nie mógł nim władać. Niedługo potem na ziemi pojawił się potop, który porozrzucał fragmenty czarnego diamentu po całym świecie[1].

Walka z Nadchodzącą Ciemnością Edytuj

John Constantine first time meet Manny

Ukazanie się Constantine’owi

Manny ukazał się Johnowi w kraterze powstałym w wyniku ataku demona na niejaką Liv Aberdine. Wyjawił mu, że dostał zadanie z góry, aby go pilnował, lecz egzorcysta gorzko odmówił współpracy, stwierdzając, że najlepiej pracuje mu się samemu. Anioł jednak zdradził, że nadciąga coś gorszego, niż demon, którego ten śledzi – coś, co obudzi panikę wśród ludzi, odlatując po chwili i zostawiając mężczyznę bez odpowiedzi. Nieco później ponownie ukazał się Johnowi pod bramą uniwersytetu Ivy, gdzie starał namówić się go do współpracy, dzięki której uratują wiele istnień. Constantine jednak użalał się nad sobą, pytając, dlaczego ona ma ryzykować życie, skoro jego dusza już została potępiona. Manny gorzko odpowiedział, że powinien wykorzystać swoje ostatnie dni, po czym zniknął. Po tym, jak John pozbył się Furcyfera, a Liv opuściła miasto, Manny spotkał Constantine’a w barze. Dowiedział się tam, że egzorcysta zdecydował się pomóc mu w walce ze złem[2].

Manny pojawił się w szpitalu podczas śmierci Marcusa Mooneya. Zatrzymał czas, nakazał Johnemu być cicho i wysłał duszę zmarłego do Nieba. Jakiś czas później Manny przybrał postać pewnego śmieciarza, który spotkał Constantine’a przywiązanego do płotu przez Papa Midnite’a i wykrwawiającego się. Anioł nie mógł pomóc egzorcyście, lecz próbował go podnieść na duchu, co go denerwowało. Uznał, że ten ma wszystko pod kontrolą, po czym odleciał[3].

John spends the last moments with Gary (4)

Śmierć Gary’ego

Kiedy John spędzał z Zed czas w parku, Manny zatrzymał czas i pojawił się, chcąc porozmawiać z Constantinem na temat rekruta. Chciał wiedzieć, czy dziewczyna zdaje sobie sprawę z zagrożenia, z jakim się mierzy i czy poradzi sobie z tym wszystkim. Zaraz po tym zniknął i pojawił się wieczorem, kiedy to John włamywał się z Garym do muzeum. Pytał, czy mężczyzna na pewno chcę to zrobić, wiedząc, jak na tym wszystkim skończy Lester. Zgodnie z jego obawami, egzorcysta umieścił w jego ciele demona głodu, który powoli go zabijał. Gdy Constantine pilnował wijącego się z bólu przyjaciela w kryjówce, Manny pojawił się, nie zatrzymując czasu i uklęknął przed łóżkiem, wpatrując się w konającego człowieka[4].

Kiedy John badał w Birmingham kolejne nadprzyrodzone przypadki, pojawił się Manny i po raz kolejny wspomniał o tym, że siły ciemności rosną w potęgę i będą jeszcze trudniejsze do pokonania. John próbował na nim wymusić, aby powiedział, co zaszło w domu, lecz ten nie mógł tego uczynić, tłumacząc się, że po dani wolnej woli ludziom, aniołom zabroniono ingerować w wydarzenia. Egzorcysta dalej badał sprawę, odkrywając, że dziewczynka, która przeżyła atak, była kontrolowana przez istotę zamieszkującą jej ciało. Niedługo po tym Constantine został aresztowany, a jego towarzysz z celi zamienił się w Manny’ego. Anioł po raz kolejny próbował wyjaśnić egzorcyście, że nie może w niczym pomóc, przez co pomiędzy dwójką doszło do kłótni. Gdy tylko John się odwrócił, Manny odszedł[5].

Konsekwencje własnych czynów Edytuj

Imogen death (5)

Przechytrzenie Imogen

Kiedy John badał sprawę w Briarwood dotyczącą kaznodziei uzdrawiającego dotykiem, w pewnym momencie postanowił wezwać Manny’ego, a wszystko przez to, iż słyszał, jak mężczyzna mówił po enochiańsku. Wiedząc o niebezpieczeństwie, dał małą podpowiedź Johnowi, naginając zasady Najwyższego, po czym zniknął. Tym samym egzorcysta z pomocą zdezorientowanej Zed za pomocą echolokacji namierzył Imogen – anielice, której Zachary wyrwał pióro, przez co ta upadła na Ziemię. Zabrali ją w bezpieczne miejsce, gdzie po chwili pojawił się Manny. Okazało się, że jeśli anielica nie odzyska swojego pióra, jej dusza wygaśnie i ona sama przestanie istnieć. Postanowili więc odzyskać je, wcześniej zakładając wokół szopy zaklęcie ochronne. Pod nieobecność śmiertelników, Manny wypytywał anielice, jak to jest czuć ból. Tym samym w rozmowie z nią dostrzegł, że obraża ona Boga. Wiedząc, że anielicy pozostało mało czasu, John z Zed wymyślili plan, który polegał na próbie wsparcia współczucia w kaznodziei, dzięki czemu w czasie zbiorowego chrztu w jeziorze, kobiecie udało się odebrać pióro. Gdy je odzyskali, Constantine wysłał Martin, aby oddała pióro właścicielce, a zaraz po niej przybiegł i on. Na miejscu jednak okazało się, że Imogen w rzeczywistości jest upadłą anielicą i starała się uciec, lecz wcześniej utworzone zaklęcie ochronne nie pozwoliło jej opuścić szopy. Jak się okazało, sama włożyła w dłoń kaznodziei pióro, aby znaleźć się w wymiarze ludzi, a później móc w nim żyć. Wiedząc, że nie ma wyjścia, chwyciła Zed i była gotowa ją zabić, jeśli John nie ściągnąłby zaklęcia. Egzorcysta wiedział, że nie może mierzyć się z jej mocą i prosił Manny’ego o pomoc, który to nie mógł ingerować w wydarzenia. Anioł jednak nie mógł pozwolić na taki obrót sprawy i przejął ciało Martin, wyrywając Imogen serce, zabijając ją tym samym. Niedługo po tym w młynie, Manny przyznał Johnowi, że czekają go konsekwencje jego czynów, ale wie, że dobrze postąpił[6].

Kiedy rannego Johna zaatakował Invunche, ten przyzwał do swojego ciała Pazuzu, który go opętał. W zamian został wyleczony, a bestia się oddaliła. Po chwili przy egzorcyście pojawił się Manny, który był wściekły, iż ten nie poprosił o pomoc, tylko pozwolił demonowi przejąć jego ciało. Przyznał, że to nie jest tak, że nie może mu pomóc – on po prostu teraz tego nie zrobi, po czym odszedł. Pazuzu zaczynał coraz bardziej władać ciałem Johna, co sprowadziło go do więzienia w Meksyku. Kiedy ten rozmawiał z więziennym handlarzem, Manny przejął jego ciało, aby raz jeszcze porozmawiać z Constantinem. Mężczyzna szczerze mu przyznał, że boi się umrzeć i nie jest jeszcze na to gotowy, a w dodatku ma cel na Ziemi. Zaraz po tych słowach anioł się odwrócił i odszedł[7].

John odpoczywał w młynie, rozmawiając z odbiciem Gary’ego Lestera w magicznym lustrze, kiedy to nagle pojawił się Manny, próbując zmusić egzorcystę do pracy. Udało mu się dopiero wtedy, kiedy wspomniał o starym przyjacielu – Ritchiem Simpsonie, który może mieć kłopoty. Niedługo później, kiedy mężczyźni zamierzali przenieść się do świata Jacoba Shawa, aby uratować Lily, Manny przyglądał się poczynaniom bohaterów[8].

Ludzkie uczucia Edytuj

Zed Martin first time see real Manny (2)

Ukazanie się Zed Martin

Kiedy Constantine przebywał z przyjaciółmi w młynie, Manny przejął ciało Chasa i wyraził swoją złość w stosunku do sojusznika, że siedzi bezczynnie. Uważał, że mapa jest niesprawna i ją spalił, po czym opowiedział o pacjentce wiezionej do szpitala, u której podejrzano przedawkowanie. Zgodnie z radami anioła, zespół pojechał do miejscowego szpitala. Tam Zed dowiedziała się, że w płacie skroniowym ma guza, który może powodować jej wizje. Zdenerwowany Constantine nie zamierzał stać bezczynnie i kiedy tylko Manny przejął ciało doktora Carrolla, nakazał aniołowi pomóc kobiecie, lecz ten próbował się wymigać, tłumacząc, że nie może ingerować w jej losy. W związku z tym egzorcysta ogłuszył anioła za pomocą powietrza z Hadesu, po czym rzucił na niego zaklęcie „zamykające” go w ludzkim ciele. W związku z tym Manny stracił dostęp do swojej anielskości i był zmuszony pomagać Johnowi, który podążając za migającym światłem, odnalazł kolejną ofiarę w szpitalu – Duncana Halla. Mężczyzna miał rozerwane ciało, a jego serce świeciło na fioletowy kolor. Właśnie wtedy John i Manny zaczęli łączyć fakty w całość, wnioskując tym samym, że jest w to wszystko zamieszany potężny artefakt nazywany czarnym diamentem. W związku z tym Constantine postanowił wrócić do młyna, a Manny miał wykorzystać ludzkie ciało i zająć się przeszukaniem akt pacjentów, aby odkryć, co łączyło obie ofiary. Egzorcysta znalazł w kryjówce Jaspera kawałek artefaktu, którego działanie sprawdził na Chasie, natomiast Manny’ego uwiodła pielęgniarka, pomagając mu jednocześnie w osiągnięciu celu. Niedługo po tym obaj mężczyźni spotkali się przed szpitalem, gdzie anioł zaczął opisywać doświadczone uczucia. Tym samym ponownie wpadli na trop, że zabójca może pozbywać się tylko tych, którzy nie wykorzystali drugiej szansy. Podejrzewali więc Morrisa, który miał barwną przeszłość. John postanowił to sprawdzić samotnie, a Manny’ego wysłał do Zed[1].

Mężczyzna przerwał rozmowę pacjentki z doktorem Galenem, który próbował namówić kobietę na zabieg, opowiadając przy okazji o swojej przeszłości i drugiej szansie, jaką dostał. Kiedy wyszedł, Zed zwróciła się do doktora Carrolla, pytając, kim jest. Wiedziała bowiem, że coś ukrywa dzięki swoim zdolnością. Manny przedstawił się i próbował dodać otuchy kobiecie, wymijając się z pytaniami dotyczącymi tego, skąd pochodzi jej dar. Kiedy John się obudził po spotkaniu z zabójcą, wezwał Manny’ego, z którym wpadli na trop doktora Galena, który to miałby być domniemanym zabójcą. Biegiem udali się do Zed, obawiając się o jej życie, gdzie rzucili na lekarza wiele oskarżeń. Ten się wyparł, lecz zaraz po tym zaczął uciekać. Drużyna udała się za nim, gdzie to Zed zrozumiała swoje wizje. Aby te się spełniły, John postanowił uwolnić Manny’ego z ciała doktora, po czym próbował walczyć z monstrum. Niestety bezskutecznie, więc po raz pierwszy całą nadzieję pokładał w Mannym, oczekując na jego przybycie. Zgodnie z wizjami Zed pojawiło się niebiańskie światło, do którego Galen zaczął podążać, zabierając go ze sobą, a sam odłamek, który był w jego ciele, połączył się w całość z odłamkiem diamentu Jaspera. Po tych wydarzeniach Martin udała się do kościoła, gdzie odnalazł ją John. Niedługo po tym pojawił się również Manny, którego kobieta po raz pierwszy ujrzała na własne oczy. Była szczęśliwa, że mogła porozmawiać z aniołem, więc Constantine postanowił zostawić ich samych[1].

Manny uwalnia Papa Midnite'a (6)

Uwolnienie Papa Midnite’a

Kiedy zespół przyglądał się sprawie porwania dziewczynek w Nowym Orleanie, Manny wyczuł emocje Zed i przejął ciało matki jednej z ofiar, z którą chciał porozmawiać. Okazało się, że kobieta nie jest pewna, czy powinna powiedzieć Jimowi Corriganowi o swojej wizji, która przedstawia go martwego. Anioł widział wewnętrzny dylemat kobiety, więc ten przyznał, że ma ona o tyle łatwiej od anielskich istot, iż posiada możliwość wyboru i nie obowiązują ją żadne zasady. Jakiś czas później, po pozbyciu się przestępcy, Manny ukazał się Johnowi, który mu powiedział, że dzień za dniem mierzy się ze złem, ale dzisiejszy dzień był dla niego prawdziwym piekłem. Nie walczył z demonem, potworem z czeluści, tylko z człowiekiem – niezwykle niebezpiecznym. Jednocześnie zapewnił anioła, że mimo wszystko nie ucieknie z pola walki, ponieważ gra tylko wtedy, kiedy jest pewny, że wygra. Po tych słowach anioł udał się do Papa Midnite’a, który był przewożony na komisariat. Manny zatrzymał czas i kiedy tylko mężczyzna wyszedł z radiowozu, rozkuł go telepatycznie. Kapłan voodoo nie mógł zrozumieć, z kim ma doczynienia, więc anioł przedstawił się jako istota, dla którego Brujería służy. Jednocześnie unieważnił on kontrakt związany z Johnem Constantinem, w związku z czym stał się on nietykalny. Zaraz po tym Manny rozprostował skrzydła i odleciał, zostawiając przerażonego kapłana na ulicy[9].

Występy Edytuj

ConstantineEdytuj

 1. Non Est Asylum
 2. The Devil's Vinyl
 3. A Feast of Friends
 4. The Rage of Caliban
 5. Blessed Are the Damned
 6. The Saint of Last Resorts: część 2
 7. A Whole World Out There
 8. Angels and Ministers of Grace
 9. Waiting for the Man

Ciekawostki Edytuj

 • Manny nie posiada swojego odpowiednika w komiksach DC Comics, lecz jego postać jest wzorowana na Gabrielu, który również był podstępnym sojusznikiem Constantine’a.

Galeria Edytuj

Grafiki promocyjne Edytuj

Sceny z serialu „ConstantineEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Angels and Ministers of Grace” wyemitowany 6 lutego 2015 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Non Est Asylum” wyemitowany 24 października 2014 roku.
 3. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „The Devil's Vinyl” wyemitowany 7 listopada 2014 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „A Feast of Friends” wyemitowany 14 listopada 2014 roku.
 5. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „The Rage of Caliban” wyemitowany 21 listopada 2014 roku.
 6. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Blessed Are the Damned” wyemitowany 5 grudnia 2014 roku.
 7. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „The Saint of Last Resorts: część 1” wyemitowany 12 grudnia 2014 roku.
 8. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „A Whole World Out There” wyemitowany 30 stycznia 2015 roku.
 9. Pierwszy sezon serialu „Constantine”, odcinek „Waiting for the Man” wyemitowany 13 lutego 2015 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.