FANDOM


Buddyści uważają, że najpierw trzeba wyszkolić umysł. Ja zaczynałem trening zdruzgotany śmiercią żony - wściekły i zraniony. Ból był nie do zniesienia, jak ten... [...] Musisz zrozumieć, że ból jest nieunikniony, ale cierpienie - opcjonalne.
Malcolm Merlyn, „Corto Maltese

Malcolm Merlyn (ur. w 1966 roku jako Arthur King) – były dyrektor naczelny Merlyn Global, członek Tempest i wielki biznesmen. Ojciec Saracona, Tommy'ego i Thei Queen, mąż Rebekki Merlyn oraz były kochanek Moiry Queen. Po śmierci partnerki dołączył do ligi zabójców, przyjmując imię Al Sa-Her (ساحر – Magik), znany także jako Czarny Łucznik.

Napędzany śmiercią żony, Malcolm wraz z innymi biznesmenami zaplanował „przedsięwzięcie”, które polegało na zniszczeniu „zatrutej” dzielnicy Starling CityGlades. Mężczyzna został uznany za zmarłego po walce ze Strzałą, który próbował zatrzymać trzęsienia ziemi. Gdy Moira Queen została zwolniona z więzienia, Merlyn ujawnił się i nakazał jej poinformować Theę, że to on jest jej biologicznym ojcem. Kobieta poinformowała ligę o tym, że Malcolm żyje, przez co zaczął być ścigany. Następnie nieswojo stał się sojusznikiem drużyny Strzały w obawie przed Ra's al Ghulem i jego długiem krwi. Kiedy wspólnymi siłami udało się pokonać przywódcę ligi, Merlyn otrzymał od Olivera pierścień Ra'sa, przez co stał się następnym Ra's al Ghulem.

Rządy Malcolma jako Głowa Demona zakończyły się, kiedy Nyssa al Ghul wraz ze sporą częścią członków ligi zabójców zdradziła mistrza. Z pomocą drużyny Zielonej Strzały Merlyn utracił Pierścień Głowy Demona, który został przekazany Córce Demona. Tuż po tym liga została rozwiązana, a każdy z jej członków poszedł w swoją własną stronę. Cała walka o władzę kosztowała mężczyznę lewą rękę, który w ramach zemsty na mścicielach za zdradzenie go, połączył siły z Damienem Darhkiem i dołączył do R.O.J.-u. Plan „Genesis” jednak legł w gruzach wraz ze zniszczeniem jedynego bezpiecznego miejsca na ziemi – Tevat Noah, a sam Merlyn zakończył współpracę z Darkhiem, widząc, jak popada on w szaleństwo po utracie żony.

Malcolm spotkał się z podróżującym w czasie Eobardem, który zachęcił mężczyznę do pomocy. Dołączył tym samym do Legionu Zagłady - zespołu, którego członkowie chcieli odmienić swoje życie poprzez zmianę rzeczywistości za pomocą potężnego artefaktu - Włóczni Przeznaczenia. Kiedy w końcu udało im się osiągnąć swój cel i żyli w wymarzonym świecie, Malcolm ponownie posiadał rodzinę, którą stracił. Na drodze stanęły im legendy, które cofając się w czasie i zdobywając artefakt, przywrócili rzeczywistości dawny wygląd, nadpisując ją. Tym samym Damien został odstawiony ponownie do 2016 roku i wymazano mu pamięć.

Osobowość Edytuj

Przed śmiercią żony, Malcolm był troskliwym człowiekiem, który kochał swoją żonę i syna bardzo mocno, a jednocześnie próbował ratować Starling City. Śmierć ukochanej złamała mu serce i zmieniła całkowicie jego życie. Jego miłość była taka wielka, że postanowił odebrać wszystko jej mordercy, tak jak zabójca zrobił biznesmenowi. W trakcie żałoby, wdał się w romans z Moirą Queen, czego fatalne skutki odczuł później. Nie mogąc dalej tak żyć, Malcolm udał się do Nanda Parbat, gdzie zmienił się nie do poznania. Jego perspektywa patrzenia na świat uległa wielkiej metamorfozie, więc postanowił po kilku latach wrócić do domu. Odmieniony, bezwzględny człowiek zaczął opracowywać plan, który zniszczyłby Glades, wierząc, że to jedyny sposób, aby pomóc miastu. Uważał, że jego czyny są słuszne, a dla jeszcze większego dobra, był gotów zrobić wszystko, niezależnie od liczby zrujnowanych żyć. Jego wiara w słuszność jego decyzji ukazała się w jednym z przemówień, w którym nazwał siebie „dobroczyńcą roku”. Wiele lat po śmierci Rebecci, Malcolm wciąż nosi ślubną obrączkę, tym samym udowadnia, jak ona dla niego wiele znaczyła.

Malcolm jest też niezwykle charyzmatyczną osobą, potrafiącą promować swoje własne poglądy w przekonujący sposób. Często przejawia się u niego wielka inteligencja i spokój, które wraz z taktycznym podejściem są jego wielkim atutem. Mogłoby się wydawać, że ma nadszarpnięte ego, gdyż sam Robert Queen wspomniał, że Merlyn ma coś w rodzaju „kompleksu boga”. Mężczyzna obwinia wszystkich ludzi zamieszkujących biedniejszą dzielnicę miasta za śmierć żony, gdyż wielu obok niej przechodziło, kiedy ta wołała o pomoc. Potrafi skutecznie wpłynąć na innych we własnym celu, używając do tego koniecznych środków. Podobnie uczynił z Theą, na której za pomocą Vitury wymusił zabicie Sary Lance, co miało wzbudzić zainteresowanie ligi zabójców. Malcolm wiedząc, że Oliver będzie próbował ochronić swoją siostrę, doprowadził do pojedynku między nim a Ra's al Ghulem, oczyszczając tym samym swoje imię.

Malcolm jest głęboko zainteresowany różnymi kulturami wojowników, co można zauważyć w jego pierwszej i drugiej kryjówce. Znajdowało się tam dużo zdobionych rzeźb azjatyckich, a także wiele japońskich mieczy z różnych krajów zachodnich.

Moce i zdolności Edytuj

Zdolności Edytuj

MalcolmMerlyn alias BlackArcher

Malcolm strzelający z łuku

 • Ekspert w walce wręcz – Malcolm jest niezwykle biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby pokonać wielu członków ligi zabójców jednocześnie.
 • Ekspert w walce bronią – Merlyn pokazał w starciu z Danielem Brickwellem, że potrafi obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej.
 • Kondycja fizyczna – Malcolm przez kilka lat spędzonych w Nanda Parbat nabrał kondycji. Regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycje fizyczną.
 • Zdolności łucznicze – największą zdolnością Malcolma, jest niezwykła umiejętność posługiwania się łukiem. Potrafi oddać strzał z niesamowitą dokładnością i szybkością, nawet gdy jest w ruchu.
 • Znakomity taktyk – dzięki swojemu doświadczeniu, które zdobył podczas wykonywania mordów, Merlyn stał się genialnym taktykiem. Dzięki swojemu taktycznemu podejściu, oczyścił swoje imię u Ra's al Ghula i został sojusznikiem drużyny Strzały.
 • Zdolności medyczne – będąc w lidze zabójców, Malcolm nauczył się wielu rzeczy, które nie jeden raz uratowały mu życie. Był w stanie oszukać wszystkich, że zmarł w walce ze Strzałą.
 • Medytacja – Malcolm jest specjalistą w medytacji, której nauczył się będąc w lidze zabójców.
 • Ekspert podstępu – zdolności podstępu, kłamstwa i oszustwa przydają się Malcolmowi w trudnych sprawach, takich jak oszukanie najbliższych dla ich bezpieczeństwa. Umiejętności te przydają się też w celu ukrycia podwójnego życia.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

MalcolmMerlynAndNyssaAlGhulAlSa-Sher

Malcolm imponuje Córce Demona

W młodości Malcolm poznał Rebeccę, z którą miał dziecko – Tommy'ego[1]. W pewnym momencie swojego życia zaprzyjaźnił się z Robertem Queenem i Moirą Queen[2]. Pewnej nocy Rebecca próbowała zadzwonić do Malcolma i poprosić go o pomoc. Nieświadomy charakteru rozmowy Merlyn, był zajęty i się rozłączył. Gdy wrócił do domu, odwiedziła go policja, która poinformowała o morderstwie jego żony. Na pogrzebie tajemniczy przyjaciel przekazał kilka dowodów mężczyźnie, które policja odrzuciła. Gdy tylko Merlyn odnalazł rzekomego zabójcę, chcąc poznać motyw morderstwa, udał przegraną. W momencie, w którym przestępca się odwrócił, wściekły mężczyzna oddał śmiertelny strzał[3].

Mężczyzna przestraszył się siebie i uznał, że nie może tak żyć. Usłyszał o miejscu, w którym może się zmienić i nauczyć się walczyć – Nanda Parbat. Pomimo zastrzeżeń przyjaciela, Malcolm obiecał Tommy'emu, że wróci i wyjechał. Na miejscu zaimponowała mu walka małej dziewczynki Nyssy al Ghul, która zapytała, dlaczego miałaby nie zabić mężczyzny. Aby się obronić przed przedwczesną klęską, Merlyn pokazał dziewczynce sztuczkę z monetą, przez którą mężczyzna zyskał imię Al Sa-Her. Szkolony przez Al-Owala pod czujnym okiem Ra's al Ghula, Malcolm szybko stał się jednym z lepszych wojowników ligi zabójców. Nauczył się patrzeć inaczej na świat, stał się silniejszy i odporniejszy na ból, a także znalazł życiowy cel. Po dwóch latach Merlyn został zwolniony z przysięgi ligi i stał się pierwszą osobą, której pozwolono opuścić Nanda Parbat[3].

Po powrocie do Starling City, Malcolm zwołał zebranie swoich przyjaciół w tym Roberta i Franka. Rozpoczął plan odbudowy Glades, dzięki któremu zlikwidowanoby przestępczość i oddano ich bogactwa biedniejszym. Każdy człowiek, który miał zostać zlikwidowany znajdował się na liście. Przez swoją gigantyczną chęć osiągnięcia własnych celów, Malcolm przestał opiekować się Tommy'm, przez co dom Queenów stał się dla niego miejscem, w którym spędził większość czasów w swoim życiu. Pod koniec 2007 roku, Merlyn ponownie spotkał się z różnymi współpracownikami, z którymi ustalił dalsze plany. Poinformował o stworzeniu przez doktora Markova urządzenia dla Unidac Industries, które potrafi generować wstrząsy. Większość z członków spotkania są nieufni wobec Merlyna, co spowodowało późniejsze kwestionowanie planu z Robertem. Następnie biznesmen nakazał podłożyć bombę na jachcie Queena, aby nie zepsuł on ich planów. Po zatonięciu Queen's Gambit, Merlyn kontynuował swój plan i zatrudniał kolejne osoby w celu jego realizacji. Nakazywał działać Moirze, która wykonywała każde polecenie mężczyzny, bojąc się o Theę[4]. W 2010 roku, Tommy wykorzystał pieniądze Malcolma bez jego zgody. Udał się do Hong Kongu, gdzie poszukiwał Olivera Queena, myśląc, że przyjaciel żyje. Podczas rozmowy telefonicznej z ojcem, Merlyn darł się na syna, który o niczym mu nie powiedział i wykorzystał jego pieniądze[5].

Stub Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy Edytuj

ArrowEdytuj

 1. Czcij ojca swego
 2. Niewinny człowiek
 3. Urazy
 4. Muza ognia
 5. Koniec roku
 6. Spalony
 7. Ufaj, ale sprawdzaj
 8. Zdrada
 9. Na celowniku
 10. Zbawienie
 11. Niedokończone sprawy
 12. Przedsięwzięcie
 13. Mrok na skraju miasta
 14. Poświęcenie
 15. Proces Moiry Queen
 16. Naukowiec
 17. Deathstroke
 18. Ulice w ogniu
 19. Niemożliwy wybór
 20. Sara
 21. Corto Maltese
 22. Magik
 23. Tajemnicza przeszłość Felicity Smoak
 24. Wspinaczka
 25. Osamotniona
 26. Nocne miasto
 27. Bunt
 28. Kanarki
 29. Powrót
 30. Nanda Parbat
 31. Oferta
 32. Wróg publiczny
 33. Złamana Strzała
 34. Upadek
 35. Al Sah-him
 36. Oto twój miecz
 37. Nazywam się Oliver Queen
 38. Odrodzenie
 39. Braterstwo
 40. Legendy dnia wczorajszego
 41. Ponura zatoka
 42. Zrzucone okowy
 43. Grzechy ojca
 44. Zmowa milczenia
 45. Uprowadzony
 46. Światło nadziei
 47. 11:59
 48. Genesis
 49. Monument Point
 50. Lost in the Flood
 51. Rozłam
 52. Invasion!
 53. Kapiushon
 54. Missing
 55. Lian Yu
 56. The Thanatos Guild

FlashEdytuj

 1. Legends of Today

Legends of TomorrowEdytuj

 1. Tak to się robi w Chicago
 2. Magiczne artefakty
 3. Legion śmierci
 4. Drużyna Włóczni
 5. Dziwny świat
 6. Aruba

Komiksy Edytuj

Arrow: KomiksEdytuj

 1. Prey
 2. Fathoms
 3. Hunters

Arrow: Sezon 2.5Edytuj

 1. Following
 2. Transitions

Arrow: Czarny ŁucznikEdytuj

 1. Sacrifice
 2. Carnage

Ciekawostki Edytuj

 • W komiksach DC Comics, Malcolm Merlyn znany był jako Merlyn, który posiadał niezwykłe umiejętności waleczne i łucznicze. Oliver Queen wiele o nim nie wiedział, dopóki nie stał się mścicielem. Łucznik wyzwał bohatera na pojedynek, który wygrał.
 • Oliver Queen miał wiele pseudonimów: Anioł stróż, Kaptur, Szmaragdowy Łucznik, mężczyzna w zielonym kapturze i Strzała. Pomimo tego, że odnosi się on do bohatera z komiksów DC Comics – Green Arrow, Queenowi nie spodobała się nazwa Zielona Strzała zaproponowana przez Malcolma.
 • Strzały Malcolma odnoszą się do strzał z serialu Tajemnice Smallville, których używał Justin Hartley wcielający się w Zieloną Strzałę.

Galeria Edytuj

Koncepty Edytuj

Grafiki promocyjne Edytuj

Sceny z serialu „ArrowEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Miasto bohaterów” wyemitowany 9 października 2013 roku.
 2. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Naukowiec” wyemitowany 4 grudnia 2013 roku.
 3. 3,0 3,1 Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Bunt” wyemitowany 4 lutego 2015 roku.
 4. Pierwszy sezon serialu „Arrow”, odcinek „Przedsięwzięcie” wyemitowany 1 maja 2013 roku.
 5. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Sara” wyemitowany 15 października 2014 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.