Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Nienawidzę ognia!

Leonard „Leo” Snart – rebeliant z Ziemi-X, a także członek Freedom Fighters znany jako Citizen Cold. Kiedy w wyniku kryzysu na jego świecie Martin Stein oddał życie, a Jefferson Jackson był zmuszony opuścić zespół, Leo postanowił zostać z legendami na pewien czas, aby pomóc Mickowi Rory'emu pogodzić się ze stratą bliskich. Kiedy uznał misję za zakończoną, wrócił do swojego świata.

Osobowość[]

Leo gardzi nazistowskim rządami na Ziemi-X, lecz mimo wychowywania się w wojennym kraju, jest optymistą i żartownisiem, niestroniącym od wygłupów. Często bywa sarkastyczny, a także jest zalotny, flirtując zarówno z Sarą Lance i Oliverem Queenem. Niemniej jednak, w razie potrzeby bywa poważny, zwłaszcza wtedy, kiedy coś dręczy jego osobę, bądź ukochanego. Leo wyśmiał „cztery zasady” swojego odpowiednika z Ziemi-1, uważając je za głupie i woląc ostrożne, wręcz obsesyjnie dokładne planowanie strategii, a także trzymanie się planu bez względu na przeszkody. Dba o bezpieczeństwo innych, nawet wrogów, będąc wściekłym na Heat Wave’a, kiedy ten palił nazistów, bowiem według niego, nawet im należy się proces.

Snart jest również poszukiwaczem przygód, któremu spodobała się Ziemia-1 i za zgodą chłopaka, postanowił zostać na niej przez jakiś czas, odkrywając jej uroki.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Zdolności strzeleckie Citizen Colda

 • Ekspert w walce wręcz – Leo jest biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby przetrwać walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie.
 • Ekspert w walce bronią – rebeliant potrafi obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej. Jego główną umiejętnością jest perfekcyjne opanowanie działa mrożącego, które w połączeniu z inteligencją Leo, a także jego przebiegłością, jest niezwykle niebezpieczną bronią.
 • Kondycja fizyczna – Leo jako rebeliant, regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycję fizyczną.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Leo dołączył do organizacji ruchu oporu nazywanej Freedom Fighters, którą dowodził generał Schott. Wspólnie sprzeciwiali się nazistowskiej władzy na Ziemi-X i walczyli o wolność oraz Amerykę. W pewnym momencie Snart zbliżył się do Raya Terrilla, z którym zaczął chodzić[1].

Zmiana światów[]

Poznanie Micka Rory’ego

Leo wiedząc, że zniszczył obrożę Terrilla, który swoją mocą dokończył robotę, po czym wszyscy uciekli do bazy Freedom Fighters, gdzie na wejściu spotkali generała Schotta. Zarówno Ray, jak i Leo uspokoili dowódcę, zapewniając, że ich goście nie są źli. Ci jednak pragnęli wrócić do swojego świata urządzeniem nazistów, które Winn zamierzał zniszczyć. Po długich namowach Snarta i Terrilla Schott zgodził się dać drużynie godzinę na dostanie się do hangaru. Tam plan jednak nie do końca poszedł po myśli rebeliantów, których obecność zauważył Sturmbannführer, rozpoczynając bitwę. Jakby tego było mało, generał Schott zerwał umowę i szybciej aktywował tajną broń, której zadaniem było zniszczenie transportera międzywymiarowego. W dodatku profesor Stein został ranny w wyniku postrzelenia przez nazistów[1].

Ostatecznie Flash i The Ray zniszczyli Red Tornado, torując sobie bezpieczną drogę przez wyłom na Ziemię-1, gdzie przenieśli się do S.T.A.R. Labs. Leo był zachwycony wyglądem innego świata, dołączając do innych bohaterów, z których pomocą skutecznie zniszczył Metallo. Zaraz potem wszyscy herosi udali się na Waveridera, gdzie Snart poznał Micka Rory’ego, któremu próbował pomóc, widząc jego załamanie. Po niedługim czasie planowania okazało się, że profesor Stein zmarł, co dało bohaterom większej siły do walki. W tym czasie Dark Arrow skontaktował się z bohaterami, proponując rozejm w zamian za serce Supergirl. Ci się nie zgodzili, rozpoczynając tym samym walkę na ulicach Central City, którą wygrali, pozbywając się raz na zawsze Black Arrowa i Overgirl. Niedługo po tym Vibe przyszykował wyłom powrotny na Ziemię-X, lecz Snart odmówił wejścia do niego. Pożegnał się z Terrillem i wyznał, że chciałby spróbować trochę życia po drugiej stronie, na co ten przystał, całując mężczyznę. Kilka godzin później Leo uczestniczył w pogrzebie Steina, a zaraz po nim wszedł z legendami na pokład Waveridera[2].

Integracja z drużyną

Po stracie profesora Steina, każdy z drużyny zmagał się z żałobą na swój sposób. Leo Snart postanowił pomóc ekipie w wyrażaniu emocji i za pomocą kukiełki chciał, aby ci powiedzieli Martinowi ostatnią rzecz, jaką chcieliby powiedzieć. Pomysł jednak był dość mocy po tak krótkim czasie i nie wypalił na dłuższą metę, a jakby tego było mało, pojawił się potężny anachronizm w Południowej Ameryce w 1000 roku. Legendy natychmiast się tam udały odkrywając, że wikingowie czczą nowego boga – Beebo – maskotkę z teraźniejszości, a także porwali młodego Steina. Bohaterowie odbili młodszą wersję przyjaciela i powrócili na Waveridera, gdzie dowiedzieli się wszystkiego. Tymczasem Leo starał się „wyleczyć” Micka z alkoholizmu, podejmując 48 godziną próbę bez wysokoprocentowych trunków. Dostrzegał bowiem w mężczyźnie to, co najlepsze i wiedział, że może on być taki sam jak Rory z jego świata. Chcąc wyruszyć i odzyskać zabawkę z osady wikingów, Sara poprosiła o pomoc Ave Sharpe, która pomogła legendom z infiltrować plemię wojowników. Na ich nieszczęście Mick został przyłapany na kradzieży maskotki i rozpoczęła się bitwa, którą przerwał Damien Darhk udający boga Asgardu — Odyna. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, legendy wycofywały się, aby ułożyć plan. Biuro Czasu odmówiło wysłania kilku agentów z powodu poważnych stratach w swoich szeregach spowodowanych aresztowaniem Ripa Huntera. Mimo to bohaterowie postanowili działać, skutecznie ogłuszając córkę wroga i zmuszając go do ucieczki, którą przerwała Sara. Darhk użył jednak artefaktu pozwalającego mu przenosić się w czasie, skutecznie uciekając, natomiast Lance została przeniesiona do tajemniczego miejsca, gdzie miała okazję porozmawiać z Mallusem. Po chwili wyciągnęła ją stamtąd Ava, zakańczając misję. Późnym wieczorem na statku Jax planował potajemnie odejść z drużyny, nie mogąc być bohaterem i myśląc o tym, jak wskrzesić Steina. Przyjaciele więc przygotowali świąteczną kolację, którą pożegnali Jeffersona, czcząc przy tym pamięć poległych. Sam Leo uznał, że nie ma co zmieniać Micka, gdyż mimo swoich wad, jest dobrym człowiekiem[3].

Kiedy na pokładzie Waveridera pojawił się demonologi i egzorcysta, John Constantine, Leo widząc zainteresowanie mężczyzny jego osobą, zdradził mu, że ma chłopaka. Cel nowego sprzymierzeńca był inny, bowiem pewna opętana dziewczynka wyjawiła mu imię Sary Lance. Jak się okazało, demonem który zawładnął nad pacjentką zakładu psychiatrycznego, był sam Mallus – tajemniczy byt, z którym bohaterowie mierzą się od dłuższego czasu. W związku z tym bohaterowie udali się do psychiatryka, a pacjentką okazała się być Nora Darhk – córka Damiena Darhka. Mimo to bohaterowie zdecydowali się pomóc Johnowi podczas kolejnego egzorcyzmu na dziewczynce, lecz właśnie wtedy demon przejął nad Norą kontrolę, rysując runę, która to przeniosła egzorcystę, Lance oraz Snarta do przeszłości. Po zrozumieniu, co ich spotkało, trójka miała pomysł, jak zwrócić na siebie uwagę pozostałych członków zespołu. Leo zajął się wszystkim, lecz doktor Moore złapała szpiega i zamierzała mu wykonać lobotomię. W ostatnim momencie na sali pojawiła się Sara i John, którzy uratowali sojusznika. Nie mając innego wyboru na powrót, Sara zdecydowała się wykorzystać swoje połączenie z demonem i używając jego mocy, narysowała runę, przez którą trafili do przeszłości, co pozwoliło im na powrót do 2017 roku. Ostatecznie Nora nie mogła zostać uratowania, gdyż uwierzyła manipulacji ojca, który wyznał jej, że Mallus pomoże jej z czasem go wskrzesić. Moment ten był również idealny na zakończenie przygody Leo z legendami, który uważał, że zrobił wszystko, co miał zrobić. Pożegnał się z Mickiem, po czym został odesłany na swoją Ziemię[4].

Pozostałości po wojnie[]

Leo namawia Barry'ego do rozmowy o tłumionych emocjach

Niedługo po powrocie na Ziemię-X, Leo zaręczył się z Rayem i planowali ślub. Tego samego dnia Snart walczył jednak z Syreną-X, która przechytrzyła rebelianta i była gotowa go wykończyć, kiedy Flash zabrał go kawałek dalej. Sprinter wyjaśnił z Vibem, że potrzebują jego pomocy, na co ten się zgodził, nie zdając sobie sprawy, że przez wyłom przejdzie również jego przeciwniczka. Po przybyciu do S.T.A.R. Labs zespół wyjaśnił wszystko Leo, który zdecydował się uczestniczyć w ich planie, mając tylko 24 godziny do ślubu. Następnie bohaterowie udali się po cel - Neila Bormana, którego zapakowali do przyczepy ciężarówki. Tam był pod czujnym okiem Caitlin oraz Leo, którzy czekali, aż podróż do placówki A.R.G.U.S. dobiegnie końca. Po drodze zaatakował ich jednak Thinker, który zamierzał przejąć ładunek. Niespodziewanie pojawiła się Syrena-X, która ogłuszyła bohaterów i porwała Bormana, Snow i detektywa Westa. Kiedy zespół poszukiwał przyjaciół na satelitach, Snart próbował wyciągnąć z Barry'ego uczucia, jakie ten tłumił w sobie od śmierci przyjaciela. W końcu Borman został namierzony na komisariacie, gdzie Citizen Cold udał się z Flashem. Syrena-X była jednak w stanie odeprzeć ataki herosów, aż do momentu, kiedy Leo zmotywował Allena wystarczająco, by ten ogłuszył przeciwniczkę. Wtedy też on sam z Caitlin ruszyli po działa mrożące i zaczęli ochładzać ciało Bormana, po czym dostrzegli, że sprinter zniknął. Joe domyślał się, że poszedł on do swojego starego laboratorium, gdzie w końcu ku zadowoleniu obserwującego za futryny Snarta, Allen otworzył się. Niedługo po przeniesieniu Fallouta do placówki A.R.G.U.S., Leo zaczął żegnać się z drużyną, otrzymując w prezencie od Cisco eksplorator międzywymiarowy, jako prezent ślubny, który mężczyzna wykorzystał, do powrotu do swojego świata[5]

Występy[]

Flash[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 3
 2. Fury Rogue

Legends of Tomorrow[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 4
 2. Beebo the God of War
 3. Daddy Darhkest

Ciekawostki[]

Galeria[]

Koncepty[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 3” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.
 2. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Kryzys na Ziemi-X: część 4” wyemitowany 28 listopada 2017 roku.
 3. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Beebo the God of War” wyemitowany 5 grudnia 2017 roku.
 4. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Daddy Darhkest” wyemitowany 12 lutego 2018 roku.
 5. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Fury Rogue” wyemitowany 24 kwietnia 2018 roku.

Zobacz też[]

Advertisement