Kuasa (ur. w 1988 roku) – była strażniczka totemu Anansi, która pragnęła zdobyć go do swoich własnych celów. Zmusiła profesora Macalestera do informowania jej o wszelkich posunięciach Mari McCabe – siostry Kuasy, jednak później poświęciła się podczas walki u jej boku, chcąc pokonać Benatu Eshu.

Kilka lat po śmierci Kuasa została wskrzeszona przez tajemniczą osobę, która poinformowała ją o zamiarach Mallusa, lecz przez brak lojalności i próbę ochrony babki, ponownie straciła życie.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Kuasa jest tajemniczą kobietą, która za wszelką cenę chciała zdobyć totem Anansi. Posiadała odpowiednie środki, a także ludzi, którzy dla niej pracowali. Nie zważała na ilość niewinnych rannych i zawsze docierała do celu. Uważała własną siostrę za zagrożenie, chcąc ją wyeliminować w odpowiednim momencie. Pragnęła władzy i potęgi, co doprowadziło do jej klęski, za którą obwiniała Mari. Kiedy dowiedziała się, że Benatu Eshu – zabójca jej rodziców żyje i ma złe zamiary, nie zważała na złe relacje z siostrą i postanowiła dołączyć się do jej walki. Sprawę jednak pogorszyła informacja, która mówiła o tym, że matka chciała utrzymać Kuasę z dala od totemu. Mimo wszystko kobieta była agresywna i zacięta w walce, poświęcając życie dla sprawy.

Moce i zdolności[edytuj | edytuj kod]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

 • Ekspert w walce wręcz – Kuasa jest niezwykle biegłą wojowniczką walki wręcz, wystarczająco dobrą, aby sprawić wiele problemów szkolonej przez ligę zabójców Sarę Lance.
 • Kondycja fizyczna – Kuasa regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycję fizyczną. Dzięki niej potrafi w kilka sekund złamać kark swojemu przeciwnikowi, nie odczuwając przy tym zmęczenia i nie przykładając do tego gigantycznej siły.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Kuasa urodziła się w 1988 roku w Zambezi. Kiedy miała zaledwie cztery lata, Kuasa została wybrana na strażniczkę totemu Anansi. Uważała swoją babkę jak wzór do naśladowania, lecz pewnego dnia lokalny władca zaatakował wioskę, a w wyniku walki Amaya zginęła. Mordowanie mieszkańców zmusiło matkę dziewczynki do ucieczki wraz z młodszą córką i totemem, pozostawiając Kuasę w upadającej wiosce. Mimo tego, że z wioski została tylko śmierć, zadaniem starszej siostry w dalszym ciągu był obowiązek ochrony totemu, nie wiedząc, że matka chciała zatrzymać artefakt z dala od starszej córki[1][2].

Tajemnicza dłoń[edytuj | edytuj kod]

Kuasa rozmawia z Macalesterem

W pewnym momencie, profesor Adam Macalester zadzwonił do Kuasy, która jechała pojazdem. Mężczyzna poinformował ją, że Mari McCabe – kobieta, która pokonała nasłany gang przestępców zjawiła się w jego biurze i zaczęła pytać o zdolności oraz historię totemu Anansi. Doktor dał znak, że jeśli zajdzie taka potrzeba może sprowadzić McCabe z powrotem. Kuasa uznała jedna, że dziewczyna póki co jest potrzebna żywa i radzi, aby profesor przestał się martwić[1].

Jakiś czas później, Kuasa pojawiła się w biurze profesora wraz z dwoma ochroniarzami, wiedząc, że jest tam Mari. Kobieta oznajmiła dziewczynie, że chciała to zrobić w inny – bardziej subtelny sposób, jednak jej zaskakujące zdolności nie dały jej wyboru. Ironicznie daje ona wybór Mari, która ma oddać totem, albo jeden z mężczyzn ją zabije. Posiadaczka artefaktu uznaje, że nie obchodzi on jej i ma go tylko dlatego, że ma on wartość sentymentalną, a jej jednym celem jest odkrycie prawdy. Kiedy próbuje ściągnąć naszyjnik, nie może tego zrobić. Właśnie wtedy profesor Macalester zdał sobie sprawę, że związał on się z użytkownikiem. Kuasa uznała, że w takim wypadku trzeba usunąć artefakt, pozbywając się ciała. Te słowa spowodowały, że Mari użyła mocy totemu, aby uciec i się ukryć. Kiedy w postaci geparda próbowała przeskoczyć na inny dach, została postrzelona w ramię i straciła przytomność[1].

Spotkanie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Kuasa odbiera totem siostrze

Mari obudziła się w małym budynku, w którym zauważyła Kuasę. Dziewczyna próbowała dogadać się z kobietą, aby usunęli naszyjnik, nie naruszając jej szyi. Kiedy porwana Mari wspomniała o poszukiwaniach rodziny, Kuasa nagle przyznała się, że jest jej siostrą i wita ją w domu. Okazuje się, że znajdują się w Zambezi w prowincji M'Changa. McCabe oburzyła się, że została umieszczona aż w Afryce, jednak według siostry otrzymała to, co chciała. Kuasa zaczęła opowiadać historię, jak kilkanaście lat temu miejscowi zaczęli prosić boga Anansi, aby chronił wioskę. W zamian za oddanie mu czci, ten ukrył swoją moc w totemie. Kuasa miała stać się strażniczką artefaktu, jednak lokalny władca zaatakował wioskę, co zmusiło matkę dziewczynek do ucieczki wraz z Mari i naszyjnikiem. Mimo tego, że z wioski została tylko śmierć, zadaniem starszej siostry w dalszym ciągu był obowiązek ochrony totemu. Kuasa ujawniła, że gdy dowiedziała się, kto posiada totem, ten uaktywnił się dla bezpieczeństwa użytkownika. Kobieta przeprosiła siostrę, gdyż istnieje tylko jeden sposób rozłączenia więzi Mari i artefaktu. Młoda dziewczyna wiedząc, co jej grozi zaczęła uciekać, a widząca całe zajście jej starsza siostra nakazała ochroniarzom nie interweniować, gdyż ona sama padnie w końcu z sił. Po kilku godzinach zgodnie ze słowami Kuasy, dziewczyna padła z sił na pustkowiu, dzięki czemu dogoniła siostrę i odebrała jej totem[1].

Jakiś czas później, Kuasa odprawiała rytuał z kilkoma ludźmi w zniszczonej rodzinnej wiosce. Nagle pojawiła się Mari, która stwierdziła, że często w rodzinach zdarza się osoba z chorobą psychiczną. Rozbawiona pretendentka uznaje, że te ziemie nie chcą dziewczyny. Rozpoczyna się ostra wymiana zdań, w której Mari oskarża starszą siostrę o kradzież. Kuasa tłumaczy się, że odebrała to, co zawsze miało do niej należeć. Właśnie wtedy kobieta dowiedziała się, że matka chciała utrzymać totem z dala od starszej córki, jednak to nie rozczarowało jej, lecz rozpoczęła walkę. Pozostali ludzie uciekli, widząc stado zwierząt, które pędziło w ich stronę. Mari oznajmiła, że wypełnia swoje przeznaczenie i będzie trzymać się mocno reguł swoich przodków. Kuasa wykorzystuje moce zwierząt, a młodsza dziewczyna broni się kijem, którym rani siostrę w ramię. Chwile później niepostrzeżenie wyciąga z glinianego naczynia pająka, którym uderza w ranę kobiety. Mari nie wie, co jest w tej truciźnie, ale zdaje sobie sprawę, że działa to o wiele szybciej, kiedy dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu. Kuasa zaczyna mdleć, jednak wykrzykuje ostatkiem sił, że totem jest jej i to jeszcze nie koniec. McCabe oznajmia, że artefakt był ich, ich rodziny, a to jest już koniec. Kiedy starsza kobieta padła na ziemię, Mari odebrała totem Anansi[1].

Wspólny wróg[edytuj | edytuj kod]

Śmierć Kuasy w płomieniach

Mari i Macalester przybyli do afrykańskiego szpitalu, gdzie odwiedzili Kuasę. Kobieta nie była zachwycona odwiedzinami po tym, jak ostatnio rozstała się siostrą. Po krótkiej rozmowie dotyczącej przodków, Macalester pokazał pacjentce zdjęcie Benatu Eshu – obecnego ambasadora Zambezi. Kuasa powiedziała, że zna go z dzieciństwa i wie, że to on zamordował ich ojca i odpowiada za zniszczenie ich wioski. Zdradziła również, że użytkownika totemu ognia można pokonać totemem wody i wie, jak go znaleźć. Aby to jednak zrobiła prosi, aby pozwolili jej się przyłączyć do tej wojny. Vixen i Kuasa udali się do Star City, gdzie według starszej siostry totem wody został wykupiony na aukcji przez jakiegoś milionera i zbiera kurz w jego magazynie. Wytłumaczyła też, że przez cały czas śledziła położenie totemu, aby zabrać go z powrotem do Zambezi, gdzie powinien się znajdować. Mari zabrała siostrę i za pomocą zdolności totemu Anansi przeskoczyły bramę i udały się dalej, kontaktując się z Felicity, która potwierdziła, że dom jest obecnie pusty. Za rogiem spotkały psy strażnicze, które kobieta okiełznała mocą totemu[3].

Kiedy obie weszły do posiadłości i odnalazły magazyn, Mari zaczęła szukać totemu wody. Gdy go spostrzegła, Kuasa odepchnęła siostrę i nałożyła artefakt, przepraszając ją jednocześnie i tłumacząc, że nigdy się nie dowie, jak to jest być tak słabą osobą, jaką jest teraz. Nagle rozpoczęła się nierówna walka, podczas której kobiety uruchomiły alarm, po czym przeniosły się na dach posiadłości. Kiedy na podwórzu pojawiły się radiowozy policyjne, Kuasa zepchnęła Mari z dachu i uciekła. Dzięki zdolnościom kota Vixen przeżyła upadek, po czym nakazała psom strażniczym zająć się policją, a sama udała się w pościg za chciwą siostrą. Biegnąc ulicami Star City Kuasa próbowała pozbyć się Vixen zalewając ją wodą, lecz ta używała zdolności aligatora, dzięki czemu mogła dogonić oszustkę. Nagle kobietę chwycił Atom, który przedstawił się jej i wyśmiewał próby uwolnienia się jej z jego uścisku. Gdy tylko Kuasa się uwolniła, do akcji wkroczył Czarny Kanarek który unieruchomił kobietę. Mimo swojej chciwości Mari dalej chciała pomocy od siostry, tak jak ta wcześniej obiecała. Pozwoliła jej się zemścić na mężczyźnie, który zamordował ich ojca. Felicity przerwała tę rozmowę, informując bohaterów, że Eshu zaczął robić zamieszanie w Detroit. Słysząc to, kobieta zgodziła się pomóc, chcąc oczyścić imię ich wioski[3].

Benatu Eshu stał na płonącym budynku, kiedy to za pomocą telefonu nagrał wiadomość dla mieszkańców Detroit. Po przedstawieniu się jako były przedstawiciel rządu Zambezi, po czym zaczął zastraszać mieszkańców miasta tym, że ich życie pogrąży się w bólu, zniszczeniu i ogniu. Przeprosił za to, co musi uczynić, jednocześnie zaznaczając, że tylko jedna kobieta może powstrzymać tę apokalipsę, kiedy spełni jego życzenie – odda dobrowolnie totem Anansi. Oglądająca to Vixen z siostrą, Atomem i Czarnym Kanarkiem prosto z ulicy byli przerażeni, kiedy nagle zadzwonił profesor Macalester. Mężczyzna zdradził, że odnalazł pieśń w starych archiwach, która mówi, że każdy totem ma Auri – swoją własną duszę, która po zniszczeniu sprawia, że totem traci swoją moc. Mari żartobliwie odpowiedziała, że pożyczy od Eshu artefakt na chwilę, jednak Macalester przerwał jej, dając do zrozumienia, że tylko ona może powstrzymać wroga. Nagle Czarny Kanarek zauważa wybuch na budynku, który płomieniami przenosi Eshu na ulicę przed bohaterami.Po groźbie Eshu rozpoczyna się walka, w której pierwszy atak stara się zadać Vixen, jednak Czarny Kanarek był szybszy i skutecznie rani przeciwnika kilkoma ciosami, po czym do ataku dołącza się również Atom. Mimo nierównej walki wróg dalej atakuje pełnią siły, po czym zaczyna wyśmiewać się z wojowniczki, że nie ma żadnego zwierzęcia na tej Ziemi, które byłoby odporne na ogień. Mari ponownie za pomocą sarkazmu przykuła uwagę Eshu, mówiąc, że zna pewnego Kanarka. Po raz kolejny Atom i Czarny Kanarek spróbowali zaatakować mężczyznę, jednak bezskutecznie. Zaraz po tym do walki dołączyła Kuasa, która za pomocą totemu wody miała wielką przewagę nad przeciwnikiem i w dodatku rozpierał ją gniew za to, co ten uczynił jej wiosce. Siła woli Eshu była jednak tak potężna, że mimo iż był w wodzie, wygenerował dostateczną ilość ognia, aby odeprzeć atak przeciwnika. Mimo ostrzeżeń Mari, Kuasa nie chciała być jak ich matka i nie zamierzała uciec przed walką, ginąc tym samym w płomieniach[3].

Rodzina przede wszystkim[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie własnej babki

Kilka lat po śmierci Kuasy, tajemniczy sługa Mallusa wskrzesił z wody kobietę, której zdolności potrzebne były jego panu[4]. Zaraz po tym została wysłana do Seattle w 2042 roku, mając złapać Zari Tomaz i dowiedzieć się o miejscu pobytu totemu powietrza. W tym celu zamordowała dwóch agentów A.R.G.U.S. przewożących jej cel, pozwalając jej jednocześnie niespostrzeżenie uciec. W związku z tym udała sie do kryjówki kobiety, w której zobaczyła legendy, co skłoniło ją do wycofania się. Niedługo później pojawiła się w barze, gdzie miała możliwość zmierzyć się z Sarą Lance, lecz i tutaj bohaterowie wraz z Zari zdołali uciec, dzięki dywersji Rory'ego. Ostatecznie Kuasa odnalazła swój obiekt u boku Atoma przy ruinach jakiś budynku, gdzie rozpoczęła walkę, chcąc odzyskać totem. Dziewczyna się nie zgodziła i zaczęła walczyć, ratując życie Palmerowi. Po niedługiej chwili na polu bitwy pokazały się pozostałe legendy, wraz z Amayą, która pokonała „wodną wiedźmę”. Zdając sobie sprawę z pokrewieństwa, Kuasa zdecydowała się wycofać, używając tajemniczego mistycznego przedmiotu[5].

Damien wraz z córką i Kuasą udał się do Hollywood w 1937 roku, gdzie śledzili poczynania anachronizmu – Heleny Trojańskiej. Darhk szybko został agentem kobiety, która chcąc oderwać się od swojego życia, postanowiła stać się aktorką. Na przyjęciu K&B Pictures spotkał legendy, z którymi o dziwo nie zamierzał walczyć i dał im wybór, na danie mu wolnej ręki i pozostawienie go w spokoju. Sara jednak się nie zgodziła, zabrała Helenę na Waveridera i uciekła z przyjaciółmi. Kiedy wydawało się, że wszystko szło po ich myśli, Martin Stein w ciele Jaxa stanął w obronie Hedy Lamarr i został zaatakowany przez sojuszników Darhka. Legendy natychmiast udały się na miejsce, a dla Kuasy była to szansa na konfrontację z babcią na Waveriderze, gdzie przedstawiła jej swoje pokrewieństwo podczas walki. Z zaskoczenia dźgnęła ją w plecy Helena, co zmusiła Kuasę do ucieczki[6].

Amaya decyduje się pomóc Kuasie

Kuasa udała się do Star City w 2017 roku do zakładu psychiatrycznego Sumner, gdzie miała przypilnować młodą pacjentkę do osiągnięcia przeznaczenia – opętania przez Mallusa. Tam jednak napotkała Amayę, z którą zaczęła walczyć. Pojedynek przerwał Nate, który to za pomocą działka mrożącego zamroził wojowniczkę. Ta została odmrożona dopiero na pokładzie Waveridera w celi, gdzie Amaya wykazała zainteresowanie jej osobą, obiecując jej pomóc. Kuasie spodobał się ten pomysł, kiedy nagle Heywood zaatakował kobietę. Przeciwniczka okazała się sprytniejsza i za pomocą swoich zdolności zaczęła podtapiać mężczyznę. Aby uniknąć rozlewu krwi, Jiwe odłożyła broń i jeszcze raz przyznała, że może jej pomóc, ale Nate będzie tego częścią, dlatego musi go zostawić w spokoju. Słysząc to, Kuasa postanowiła zaufać babce i odeszła ze statku[2].

Kiedy Darhkowie porwali Raya Palmera i zabrali go do kryjówki, Kuasa wraz z sojusznikami próbowała zrozumieć, po co jest im potrzebny mężczyzna. Ostatecznie chodziło o naprawienie zniszczonego totemu ognia, który przerażał kobietę. Jednocześnie ta była zła, że to Eleanor włada totemem Anansi, lecz mimo wszystko pozwoliła przestępcą działać i spróbować naprawić artefakt, kiedy sama udała się zająć pozostałą częścią misji[7].

Wyrwanie serca Kuasie

Kuasa pilnowała siostry w szpitalu, kiedy to kradzież totemu babki spowodowała, że ta nigdy nie została bohaterką. Na jej trop wpadł Nate i Wally, którzy zaatakowali kobietę. Dopiero później odkryli, co ta tak naprawdę robi i udali się z nią do kryjówki Mari, gdzie doszli do porozumienia. Mogli przywrócić poprawną kolej rzeczy, wykorzystując podstęp. Tak też Heywood został zakładnikiem, a Kuasa wezwała Darhków. Udowodniając swoją lojalność, poprosiła o zwrócenie totemu Anasi, co się udało. Następnie odeszła, pozostawiając bohatera samego z przestępcami. W rzeczywistości wkradła się na pokład Waveridera, aby oddać totem babce, zdradzając przy tym, że zyskała go dzięki poświęceniu Heywooda. Jiwe nie mogła zrozumieć, do czego wnuczka się posunęła i natychmiast ruszyli przyjacielowi na ratunek. Tam jednak musieli zmierzyć się z Eleanor, którą po części zawładnął Mallus. Demon był do niepokonania w obecnej postaci, lecz skupił się na zdradzie Kuasy, której wyrwał z serca totem wody, uśmiercając ją na oczach babki. Jiwe była gotowa walczyć i pomścić zabójstwo wnuczki, lecz West i Heywood zdążyli ją odciągnąć i uciec na statek[8].

Legendy chcąc uwolnić i pokonać raz na zawsze Mallusa, zmuszeni byli wywołać anachronizm. Skupili się na bezpieczeństwie Zambezi podczas pamiętnego ataku na wioskę w 1992 roku. Tym samym Esi nie zginęła, a Mari z Kuasą nie zostały rozdzielone. Wychowywały się w wiosce i wspólnie władały totemem Anansi, broniąc swojego domu. W 2018 roku Kuasa została zabrana przez Ave Sharpe do Salvation w 1874 roku, gdzie miała ona swoimi zdolnościami wesprzeć legendy. Wraz z Heleną Trojańską i Jonahem Hexem stanęła do walki z armiami Juliusza Cezara, Freydís Eriksdottir i Czarnobrodego, obserwując przy tym epicką walkę między demonem Mallusem a manifestacją mocy totemów Zambezi, które przybrały formę maskotki Beebo. Po tym wszystkim bohaterowie zwrócili Kuasie totem śmierci, wody, ognia oraz ziemi, sugerując jej, aby znalazła godnych następców tego dziedzictwa[9].

Występy[edytuj | edytuj kod]

Vixen[edytuj | edytuj kod]

 1. Trial By Fire
 2. Family Reunion

Legends of Tomorrow[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Sceny z serialu „Vixen[edytuj | edytuj kod]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Pierwsza część animacji „Vixen”, wyemitowana 25 sierpnia 2015 roku.
 2. 2,0 2,1 Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Daddy Darhkest” wyemitowany 12 lutego 2018 roku.
 3. 3,0 3,1 3,2 Druga część animacji „Vixen”, wyemitowana 13 października 2016 roku.
 4. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Freakshow” wyemitowany 17 października 2017 roku.
 5. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Zari” wyemitowany 24 października 2017 roku.
 6. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Helen Hunt” wyemitowany 14 listopada 2017 roku.
 7. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „No Country for Old Dads” wyemitowany 5 marca 2018 roku.
 8. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „I, Ava” wyemitowany 26 marca 2018 roku.
 9. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „The Good, The Bad and The Cuddly” wyemitowany 9 kwietnia 2018 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.