FANDOM


Kryptonianie – humanoidalny gatunek zamieszkujący planetę Krypton, po której wybuchu przetrwała tylko garstka z nich.

Historia Edytuj

Gatunek Kryptonian przez lata ewoluował do tego stopnia, że już dawno zaczęli wyprzedzać inne światy pod względem technologii. Mieszkańcy Kryptona byli znani ze sporego wkładu w odkrycia, filozofię i naukę – każdy z przedstawicieli danych dziedzin przejawiał się miłą osobowością, dojrzałością i honorem. Zdarzali się jednak nieliczni znani ze swojej arogancji i odmiennej interpretacji sprawiedliwości oraz złudnej hipokryzji. Posiadali oni tendencje do szybkiego obwiniania innych za swoje czyny i nie mieli wyrzutów sumienia, nawet wtedy, gdy przez ich działania ucierpieli niewinni. Aby pozbyć się wrogów i zdrajców, Kryptonianie stworzyli więzienie międzygwiezdne Fort Rozz, które umieścili w odkrytej strefie widmo. Tym samym pokazali, że ich technologia ewoluuje z dnia na dzień, co pozwoliło im tworzyć przydatne hologramy ze specjalnych kryształów, czy też wysoko zaawansowane bronie oparte na energii gwiezdnej.

Oprócz technologii Kryptonianie byli wierzącym gatunkiem w boga pokoju – Rao. Aby oddać mu cześć, przeprowadzali specjalne rytuały, uczestniczyli w medytacjach, a na pogrzebach zmarłych wysyłali ich ciała w przestrzeń kosmiczną, składając je bogu w opiece. Nie wszyscy jednak zgadzali się z religią, mając zupełnie odmienne poglądy. Wierzyli oni w istotę nazywaną „Niszczycielem Światów”, który miał się zrodzić z upadłych bogów Kryptona. Jakby tego było mało, przez lata Kryptonianie walczyli z Daxamianami pochodzącymi z siostrzanej planety Daxamu. Oba gatunki byli wrogo nastawione do polityki i ideałów sąsiedniej planety, przez co narodził się konflikt zbrojny, który pociągnął za sobą ofiary w tysiącach. Do dziś nie jest jasne, jak ten się rozpoczął i kto za tym stał.

Krypton jednak przez cały ten czas żył na krawędzi destrukcji, której niektórzy Kryptonianie zamierzali uniknąć. Rada nie potrafiła ich jednak wysłuchać, aż w końcu w 1979 roku planeta wybuchła, niszcząc odłamkami pobliski Daxam. Nieliczni Kryptonianie zdołali uciec do innych światów bądź przebywali wtedy w strefie widmo, dzięki czemu uniknęli śmierci w męczarniach.

Przedstawiciele gatunku Edytuj

Ciekawostki Edytuj

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.