Arrowwersum
Advertisement

Koniec roku” – dziewiąty odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 12 grudnia 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 12 listopada 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Oliver Queen odkrywa, że po tym, jak on i jego ojciec zaginęli, Moira i Thea przestały obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Zdeterminowany, by nadrobić utracony czas i przywrócić poczucie normalności w domu Queenów, milioner decyduje się zorganizować rodzinne przyjęcie świąteczne. Tymczasem Tommy prosi Laurel, aby spędziła z nim święta, ale ona przypomina mu, że kilka lat temu były także urodziny jej siostry, Sary. Tymczasem, John Diggle mówi Oliverowi, że ktoś morduje ludzi z listy jego ojca za pomocą strzał, co sprawia, że Queen musi stawić czoła najtrudniejszemu przeciwnikowi z jakim przyszło mu walczyć do tej pory.

Scenariusz[]

Zabójstwo Adama Hunta

Adam Hunt starał się odbudować swoją pozycję, po tym, jak został wcześniej pokonany przez Kaptura. Nagle pojawił się zamaskowany osobnik, który wystrzelił w niego trzy strzały, zabijając go i dając mu przed zgonem do zrozumienia, że nie jest tym, za kogo go uważa. Oliver i John trenowali w kryjówce, kiedy to ochroniarz dostrzegł, że po wydarzeniach związanych z Heleną, mściciel nasilił swoje działania. Queen zapomniał nawet, że są Święta, dopóki John nie powiedział mu, że zabiera bratanka na świąteczne zakupy. Wyznał, że będąc na wyspie nie miał głowy do świętowania, przez co Diggle kazał mu trochę odpocząć i przywrócić rodzinną tradycję. Yao Fei otworzył jaskinię i był zaskoczony, że Oliver nadal żył. Przyniósł ze sobą zapasy, które kończyły się w kryjówce, a za sobą przyciągnął Edwarda Fyersa. Queen chciał początkowo zemścić się za to, co przez niego wycierpiał, lecz Yao uświadomił go, że mężczyzna bardziej przyda im się żywy.

Oliver powrócił do posiadłości i odkrył, że Thea opuściła rodzinny obiad. Zapytał ją o świąteczne dekoracje, lecz ta wyznała, że była zbyt zajęta innymi sprawami. Po krótkiej rozmowie mężczyzna dołączył do Moiry i Waltera, którzy zabawiali gości takich jak Malcolm Merlyn i komisarz Brian Nudocerdo. Rozmawiali na temat Kaptura i słuszności jego poczynań, kiedy to Malcolm zauważył, że po pięciu latach w końcu spadł wskaźnik przestępczości. Policjant uznał jednak, że to zasługa jego departamentu. Merlyn spytał Olivera o opinię, a ten zasugerował, że mścicielowi przydałby się inny przydomek niż „Kaptur”, odrzucając jednocześnie pomysł milionera – Zielona Strzała. Ich rozmowę przerwał telefon do Waltera od Felicity, która odkryła, że Kaptur działa według listy z odnalezionego dziennika. Na liście był także doktor Douglas Miller z Queen Consolidated, który według dziewczyny mógł być kolejnym celem. Gości obiegła informacja, że Kaptur ponownie uderzył i zabił Adama Hunta, co poskutkowało natychmiastowym opuszczeniem stołu przez Queena.

Rozmowa z siostrą o świętach

Quentin przybył na miejsce zbrodni, gdzie spotkał się z komisarzem Nudocerdo. Policjant był pewien winy mściciela, ale Lance zauważył, że strzały, którymi zabito Hunta, były czarne, a nie zielone – łucznik również nie miał również powodu, aby pozbawiać go życia, więc uważał, że za zabiciem Adama stał jakiś naśladowca. Następnego dnia Oliver i John próbowali rozwiązać tę zagadkę, kiedy to Queen uświadomił sobie, że mają do czynienia z profesjonalnym łucznikiem. Później zadzwonił do Quentina, aby poprosić go o pomoc w namierzeniu sprawcy i zapewnić o swojej niewinności, przeczuwając, że morderca może uderzyć ponownie. Tymczasem Walter wezwał Douga do swojego gabinetu i powiedział, że ochrona będzie go bardziej pilnowała, bowiem obawiał się, że naukowiec będzie kolejnym celem Kaptura. Mężczyzna nie mógł zrozumieć, dlaczego ktoś chciałby jego śmierci. Oliver i Thea jedli lunch w Big Belly Burger, gdzie mężczyzna zapytał ponownie o kwestię świąt. Niestety spotkanie przerwał im Shane Colvin, który chciał wyciągnąć pannę Queen. Po spławieniu chłopaka Thea wyjaśniła bratu, że po jego zaginięciu, nikt w domu nie chciał obchodzić świąt. W związku z tym, po powrocie do domu, Oliver zebrał wszystkich i ogłosił, że w tym roku będzie inaczej. Moira bardzo się z tego ucieszyła, a gdy zostali sami, Walter w krótkiej rozmowie powiedział Oliverowi, że jest dobrym człowiekiem.

Fei poprowadził Edwarda i Queena przez las, kiedy to Fyers docenił to, że podczas tortur mężczyzna nie wydał Yao. Wyjaśnił także, że Lian Yu służyła jako więzienie, gdzie chińska armia trzymała najgroźniejszych przestępców. Kiedy projekt został zamknięty, przysłali Edwarda i jego ludzi, by dokończyli dzieła. Pozostało tylko dwóch więźniów: Fei i Wintergreen. Oliver przypomniał sobie, że ten drugi go torturował, ale Edward powiedział, że zrobili to tylko po to, by odnaleźć Yao, który zamordował setki ludzi. Moira potajemnie spotkała się z Malcolmem, który powiedział kobiecie, że Walter wie więcej o liście, niż powinien, czego dowiedział się od Douglasa. Przypomniał jej, że zgodnie z wcześniejszym szantażem trzymał się z dala od jej rodziny, jednakże teraz miarka się przebrała. Moira zapewniła go, że zajmie się tą sprawą, lecz to nie dawało Merlynowi spokoju. Tymczasem biznesmen Nelson Ravich wracał do domu, kiedy w jego kierunku wymierzonych zostało kilka strzał z łuku Czarnego Łucznika. Gdy Quentin przybył na miejsce, przypomniał sobie, że zmarły otrzymywał pogróżki od Kaptura. Brianowi to wystarczyło i nakazał oskarżyć mściciela o dwa zabójstwa, lecz Lance odmówił wykonania rozkazu, bowiem nadal miał wątpliwości. Gdy został odsunięty od sprawy, postanowił powiadomić mściciela i przekazać mu jedną ze strzał, dając mu czas do Bożego Narodzenia. Oliver przejął dowód i udał się z nim do Johna, gdzie wspólnie zrozumieli, że właśnie w taki sposób naśladowca chce wyzwać Queena na pojedynek. Oliver zabrał strzałę do Queen Consolidated i poprosił Felicity o namierzenie źródła jej pochodzenia, co ta szybko ustaliła – firma zajmująca się produkcją tych strzał nazywała się Sagittarius i niebawem miała odbyć się dla niej kolejna dostawa. Gdy Laurel wróciła do domu, zauważyła ojca wysłuchującego oświadczenia jego przełożonego. Kobieta była przekonana o niewinności bohatera, kiedy u progu drzwi stanął Tommy, który chciał spędzić z dziewczyną święta. Czuł, że Laurel coś przed nim ukrywa, bowiem ta odmówiła pójścia z nim na przyjęcie do Queenów, więc zostawił jej prezent i wyszedł. Quentin uważał, że jego córka powinna trzymać się z dala zarówno od Tommy'ego, jak i Olivera. Dziewczyna jednak nie słuchała porad ojcowskich i otworzyła prezent, w którym znajdowało się stare zdjęcie jej, ojca i Sary.

Próba pomocy żonie

Kaptur udał się na wskazane miejsce, gdzie znalazł kolejną czarną strzałę, kiedy to nagle zatrzasnęły się drzwi i rozpoczęło się odliczanie. Oliver wydostał się w ostatniej chwili i powrócił do posiadłości, gdzie trwało przyjęcie, na którym opowiedział o pułapce Johnowi. Na miejscu pojawił się także Shane jako gość Thei, która po chwili z nim gdzieś wyszła. Przybyli również Tommy i Laurel, a Merlyn nadal czuł się nieswojo przy dwójce dawnych zakochanych. Kiedy Walter podszedł do Moiry, ta przypomniała mu, że obiecał, iż nie będzie prowadził dalej śledztwa. Ten jednak uświadomił jej, że Robert był jego przyjacielem i nie zamierzał odpuścić, czując jednocześnie, że żona go okłamuje. Ta wyznała, że wydobyła łódź, aby mieć kolejną kartę przetargową w walce z organizacją i zaskoczyła go, gdy dodała, że sama do niej należy. Obiecała mu, że po przyjęciu wyzna mu całą prawdę. Laurel porozmawiała z Oliverem i odkryła, że ten czuje się niezręcznie z racji tego, że jego dawna miłość jest z Tommym. Dodała, że nie mogła się z nikim związać, gdy Queen zaginął, a wszystko zmieniło się dopiero przy Merlynie. Młody milioner zapewnił ją, że cieszy się ich szczęściem i po odejściu kobiety Queen nakrył swoją siostrę w łóżku z Shanem. Wygonił go, po czym zażądał wyjaśnień, czemu ta nie była na przyjęciu. Powiedziała mu, że dla niej wspomnienia z okresu ostatnich pięciu lat są zbyt bolesne i nic już nie będzie takie jak przed jego zniknięciem. Kiedy się rozstali, przyszedł John i poinformował Queena, że naśladowca ponownie uderzył – pojmał pięciu zakładników i przetrzymywał ich w opustoszałym magazynie. Jeden z nich odczytał oświadczenie Czarnego Łucznika, który zarzucał policji brak robienia tego, czego wymagała sprawiedliwość. Zagroził, że co godzinę będzie zabijał po jednej osobie, dopóki nie pojawi się u niego Kaptur. John chciał, aby zajęła się tym policja, jednak Oliver uważał, że to jego zadanie.

Yao nakazał Edwardowi wezwać przez radio jego ludzi, lecz ci od dłuższego czasu podążali ich śladem. Kiedy Fei i Queen zorientowali się, że są w pułapce, z lasu wyłonił się Wintergreen wraz ze swoimi ludźmi. Oliver zdołał się wymknąć, podczas gdy Yao trafił w ręce wroga. Policja otoczyła magazyn, ale nie mogli wejść do środka ze względu na zastawione pułapki. Quentin również przybył na miejsce i był świadkiem, jak Kaptur na linie dostaje się do budynku. Mściciel szybko uwolnił zakładników i zabrał ich na dach. Następnie udał się na pojedynek ze swoim naśladowcą. Szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść przestępcy, kiedy z zaskoczenia wystrzelił dwie strzały w plecy Olivera. Czarny Łucznik wyznał, że wie o liście, a mężczyzna, który ją stworzył, chciał śmierci Kaptura. Gdy chciał poznać jego tożsamość, mściciel zdołał dźgnąć go w nogę jedną ze swoich strzał, po czym go uderzył. Przestępca zniknął, Queen wezwał na pomoc Johna, po czym stracił przytomność. Oliver obudził się w szpitalu, a Diggle siedział przy jego łóżku. Przyjaciel pozbył się dowodów, po czym przyprowadził tutaj Queena. Zjawili się także Walter, Thea i Moira, którym John wytłumaczył, że Oliver miał wypadek na motocyklu. Cieszyli się, że nic poważniejszego mu się nie stało, a Thea przeprosiła za swoje wcześniejsze zachowanie.

Przemyślenia Olivera w święta

Czarny Łucznik powrócił do swojej kryjówki, gdzie zdjął maskę, pod którą skrywał się Malcolm Merlyn. Walter wpadł na chwilę do biura, a po telefonie od żony wsiadł do windy. Jadący nią inny pasażer wstrzyknął mu środek, który pozbawił go przytomności. Później Moira zażądała spotkania z Malcolmem, bowiem wiedziała, że to on uprowadził jej męża. Ten obiecał, że nic mu się nie stanie i nie dowie się o udziale kobiety we wszystkim. Gdy ta zaczęła protestować, przypomniał jej, że organizacji Tempest pozostało jedynie sześć miesięcy do wdrożenia ich planu przebudowy miasta. Moirę przeraził fakt, że Malcolm kompletnie nie przejmował się tym, że zginą tysiące ludzi. Ten obiecał tylko, że Walter wróci, gdy wszystko się zakończy. Tymczasem w szpitalnym pokoju Oliver wyznał Johnowi, że zawiódł miasto. Nie dość, że przegrał pojedynek, to pozwolił uciec Czarnemu Łucznikowi, kiedy to przyjaciel przypomniał mu o uratowanych zakładnikach. Queen miał jednak świadomość, że prawdziwym zagrożeniem jest zleceniodawca przestępcy, którego trzeba było odnaleźć.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

 • Malcolm Merlyn – Co myślisz Oliverze?
 • Oliver Queen – Mściciel potrzebuje lepszego imienia niż Kaptur.
 • Malcolm Merlyn – Zgadzam się. Może... Zielona Strzała?
 • Oliver Queen – Lamerskie.
 • Shane Colvin – Cześć Thea!
 • Thea Queen – Shane! To mój brat Oliver.
 • Shane Colvin – Miło poznać. Założę się, że na wyspie jadałeś lepsze rzeczy.
 • Oliver Queen – Przegrałbyś zakład.
 • Shane Colvin – Idziemy nad zatokę.
 • Thea Queen – Spędzę popołudnie z bratem.
 • Shane Colvin – To innym razem.

Shane odchodzi

 • Oliver Queen – Skąd go znasz?
 • Thea Queen – Okradamy banki i wciągamy kokę.
 • Tommy Merlyn – Wesołych Świąt! Co słychać?
 • Quentin Lance – Poleruję spluwę.
 • Laurel Lance – Tato!

Ciekawostki[]

 • Róg ulicy O'Neilego i ulicy Adamsa odnosi się do Dennisa O'Neilego i Neala Adamsa – legendarnego pisarza i artystę DC Comics. Oboje odnowili komiksy „Zielonej Strzały” i „Zielonej Latarni” w 1970 roku. Sam Adams jest odpowiedzialny za stworzenie nowego wyglądu Strzały i blond włosów oraz brody bohatera.
 • Podczas rozmowy Olivera i Malcolma o Kapturze, Queen wyraźnie zaznacza, że pseudonim Zielona Strzała wymyślona przez Merlyna nie podoba mu się.
  • Dopiero w czwartym sezonie mężczyzna przybiera postać prawdziwego Szmaragdowego Łucznika.

Zobacz też[]

Advertisement