Arrowwersum
Advertisement

Sprawy nie idą według planu. Nie przewidziałeś, że ludzie będą zadawać tyle pytań... Nie wiedziałeś, jaki efekt przyniosą kłamstwa, zwłaszcza gdy okłamujesz bliskich... Gdy planowałeś, jak uratujesz miasto, nie wziąłeś pod uwagę, jak to wpłynie na twoich bliskich... Jak ich to zrani...

John Diggle, „Urazy

John Thomas „Dig” Diggle (ur. w 1977 roku) – były żołnierz Armii Amerykańskiej, a także były ochroniarz Olivera Queena. Dowiedziawszy się o krucjacie milionera, dołączył do jego zespołu i pomagał w trudnych chwilach, stając się jego przyjacielem. Jednocześnie korzystał z możliwości i prowadził własną misję, której celem było odnalezienie zabójcy brataDeadshota. Gdy dowiedział się, że jego śmierć była mistyfikacją, wszczął prywatne śledztwo i korzystając z pomocy A.R.G.U.S., wpadł na jego trop w organizacji zwanej R.O.J.-em, która zaatakowała Star City. John dla ochrony swojej tożsamości przybrał kostium bohatera zwanego Spartanem i zaczął walczyć ramię w ramię z innymi mścicielami.

Diggle był zmuszony zamordować swojego brata, w którym nie było ani ziarna ludzkości i dobra, a także stwarzał zagrożenie dla bliskich. Nie mogąc się pozbierać, zrezygnował z pracy mściciela i wrócił do wojska, gdzie został wrobiony przez skorumpowanego generała J.G. Walker i trafił do więzienia. Dzięki pomocy Olivera, który został burmistrzem podczas nieobecności przyjaciela oraz prokuratora okręgowego, Adriana Chase'a, John został uniewinniony. Mężczyzna okazał się być jednak wykwalifikowanym zabójcą, Prometeuszem, z którym ostateczna konfrontacja odbyła się na Lian Yu, gdzie przestępca popełnił samobójstwo i wysadził wyspę. W wyniku eksplozji odłamki bomby wbiły się w rękę Diggle'a, który zataił to przed wszystkimi i zaczął mieć problem z wykonywaniem zawodu.

Działania Prometeusza dały się we znaki nawet po jego śmierci, gdyż sekretna tożsamość Zielonej Strzały została wystawiona na próbę opinii publicznej, a śledztwo nad sprawą mściciela wszczęło samo FBI. Dla bezpieczeństwa burmistrz postanowił spędzać więcej czasu z synem, biorąc jednocześnie w tym czasie ślub z Felicity Smoak i prosząc przyjaciela, by zajął jego „bohaterskie” miejsce. Tym samym Diggle przez długi czas działał pod pseudonimem Zielonej Strzały, dostrzegając nadzieję, jaką niesie w ten sposób innym ludziom. Aby ręka poprawnie funkcjonowała, zaczął przyjmować specjalny steryd produkcji Dragona. Z pozoru zwykły gangster okazał się dla miasta wielkim wyzwaniem, gdyż opanował całą infrastrukturę miasta – od policji, przez sędziów i kończąc na urzędnikach, a mściciele nie mogli sobie poradzić z powstrzymaniem jego operacji. Jakby tego było mało, John opuścił zespół, uważając Olivera za złego lidera i zaczął współpracować z żoną w A.R.G.U.S. To jednak nie przyniosło rezultatów, więc Oliver oddał się w ręce FBI, w zamian za pomoc w uratowaniu miasta, przy czym pozostali mściciele uzyskali immunitet.

Osobowość[]

Pomimo trudnej do rozgryzienia osobowości, John jest bardzo spostrzegawczy i mądry. Jako pierwszy zauważył wielką zmianę w Oliverze po powrocie z Lian Yu i właśnie to skłoniło Strzałę do wyboru jego na pomocnika. Diggle nienawidzi swojej pracy jako ochroniarz, gdyż uważa, że zamiast pilnowania bogatych, zepsutych dzieciaków powinien pracować w wojsku. Te nastawienie i uwielbienie wykonywania misji spowodowało, że mężczyzna zdecydował się dołączyć do drużyny Strzały.

Pierwszym celem Olivera było skreślanie nazwisk z listy, więc nie zwracał uwagi na inne czyny przestępcze, które niszczyły Starling City. Pomimo kilku kłótni, Johnowi udało się to zmienić, dzięki czemu wielu niebezpiecznych ludzi zostało zlikwidowanych. Diggle w pełni zdaje sobie ze swojego miejsca w drużynie, przez co wykonuje wszystkie polecenia Queena, nawet te, które uważa za nieodpowiednie. Przez tą lojalność, John został pierwszą osobą, która dowiedziała się o większości sekretów milionera.

John jest często uważany jako „duchowy lekarz” lub „głos rozsądku” drużyny, gdyż daje mądre rady, nawet jeśli ktoś się z nimi nie zgadza. Posiada poczucie sprawiedliwości i honoru, które nieraz uważa za swoją największą wadę. Oprócz tego jest niezwykle subtelny i ma niesamowite poczucie humoru. Ze względu na czas spędzony w wojsku i doświadczenie w nim zdobyte, Diggle jest zdyscyplinowaną i zrównoważoną osobą, co często się przejawia podczas trudnych zadań i misji. Pomimo głębokiego urazu do Floyda Lawtona – mordercy jego brata, mężczyzna potrafił z nim współpracować, a nawet uratować życie. Przebywając w jego towarzystwie w drużynie samobójców, zbliżyli się do tego stopnia, że Deadshot poświęcił własne życie, aby John spotkał się jeszcze ze swoją córką.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

John podczas misji

 • Ekspert w walce wręcz – John jest biegłym wojownikiem walki wręcz, wystarczająco dobrym, aby pokonać China White.
 • Ekspert w walce bronią – były żołnierz potrafi obsługiwać większość broni palnej, a także broni białej. Nosi przy sobie pistolet małego kalibru, który pomaga mu znacznie w walce.
 • Kondycja fizyczna – John jako były żołnierz, obecny ochroniarz i prawa ręka Strzały, regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia wraz z Oliverem, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycje fizyczną.
 • Szkolenie wojskowe – szkolenie w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych i w Amerykańskich Siłach Specjalnych wiele nauczyły Johna. Jego taktyczne zdolności wraz z bojowymi umiejętnościami niejeden raz przydały się podczas misji.
 • Znakomity taktyk – dzięki swojemu doświadczeniu, które zdobył podczas wykonywania misji, John stał się genialnym taktykiem. Gdy Olivera nie ma w pobliżu, dowództwo nad drużyną Strzały należy do niego.
 • Zdolności łucznicze – John potrafi sprawnie posługiwać się łukiem, co pokazał nie raz udając Strzałę.
 • Poliglota – John potrafi biegle posługiwać się dwoma językami. Swoim ojczystym, jak i arabskim.
 • Zdolności lotnicze – podczas misji w Afganistanie, John nauczył się pilotować samoloty i helikoptery.

Biografia[]

Wczesne życie[]

John na misji w Afganistanie

Zanim John został zatrudniony jako ochroniarz Olivera Queena, spędził długie lata na wojnie. Będąc w jednostce z misją w Afganistanie, jego grupa znalazła się w pułapce. Niektórzy z jego kompanów zginęli, zanim Diggle dorwał się do broni i zabił napastników. Po tym przeżyciu, mężczyzna często widział ducha zmarłego przyjaciela, jednakże po dłuższy czasie pogodził się z jego śmiercią. Podczas kolejnej misji w Afganistanie, John ożenił się z Lylą Michaels. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, małżeństwo rozpadło się, gdyż oboje nie mogli żyć bez walki. Lyla rozpoczęła pracę w agencji A.R.G.U.S., natomiast John powrócił do armii. Spotkał wtedy Teda Gaynora – kolegę żołnierza, który uratował życie Digowi[1].

Stub.svg Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy[]

Arrow[]

 1. Pilot
 2. Czcij ojca swego
 3. Samotny strzelec
 4. Niewinny człowiek
 5. Urazy
 6. Spuścizna
 7. Muza ognia
 8. Vendetta
 9. Koniec roku
 10. Spalony
 11. Ufaj, ale sprawdzaj
 12. Vertigo
 13. Zdrada
 14. Odyseja
 15. Złodziej zwany Dodgerem
 16. Na celowniku
 17. Powrót Łowczyni
 18. Zbawienie
 19. Niedokończone sprawy
 20. Zbrodniczy zamiar
 21. Przedsięwzięcie
 22. Mrok na skraju miasta
 23. Poświęcenie
 24. Miasto bohaterów
 25. Tożsamość
 26. Zepsute lalki
 27. Tygiel
 28. Liga zabójców
 29. Wrogów trzymaj blisko
 30. Proces Moiry Queen
 31. Naukowiec
 32. Trzy duchy
 33. Promień rażenia
 34. Ślepy punkt
 35. Wstrząsy
 36. Potomstwo demonów
 37. Czas zgonu
 38. Obietnica
 39. Drużyna samobójców
 40. Drapieżne ptaki
 41. Deathstroke
 42. Człowiek w kapturze
 43. Pomroczność
 44. Triumf Blooda
 45. Ulice w ogniu
 46. Niemożliwy wybór
 47. Wyciszenie
 48. Sara
 49. Corto Maltese
 50. Magik
 51. Tajemnicza przeszłość Felicity Smoak
 52. Winny
 53. Napiąć łuk
 54. Dzielni i odważni
 55. Wspinaczka
 56. Osamotniona
 57. Nocne miasto
 58. Bunt
 59. Kanarki
 60. Powrót
 61. Nanda Parbat
 62. Oferta
 63. Tendencje samobójcze
 64. Wróg publiczny
 65. Złamana Strzała
 66. Upadek
 67. Al Sah-him
 68. Oto twój miecz
 69. Nazywam się Oliver Queen
 70. Zielona Strzała
 71. Kandydat
 72. Odrodzenie
 73. Poza granicami odkupienia
 74. Upiory przeszłości
 75. Zagubione dusze
 76. Braterstwo
 77. Legendy dnia wczorajszego
 78. Ponura zatoka
 79. Krwawe porachunki
 80. Nieusprawiedliwiona nieobecność
 81. Zrzucone okowy
 82. Grzechy ojca
 83. Zmowa milczenia
 84. Uprowadzony
 85. Złamane serca
 86. Światło nadziei
 87. 11:59
 88. Płacz kanarka
 89. Genesis
 90. Monument Point
 91. Lost in the Flood
 92. Rozłam
 93. Legacy
 94. The Recruits
 95. A Matter of Trust
 96. Penance
 97. Human Target
 98. So It Begins
 99. Vigilante
 100. Invasion!
 101. What We Leave Behind
 102. Who Are You?
 103. Second Chances
 104. Bratva
 105. Spectre of the Gun
 106. The Sin-Eater
 107. Fighting Fire With Fire
 108. Checkmate
 109. Kapiushon
 110. Disbanded
 111. Dangerous Liaisons
 112. Underneath
 113. Honor Thy Fathers
 114. Missing
 115. Lian Yu
 116. Fallout
 117. Tribute
 118. Next of Kin
 119. Reversal
 120. Deathstroke Returns
 121. Promises Kept
 122. Thanksgiving
 123. Irreconcilable Differences
 124. Divided
 125. We Fall
 126. All for Nothing
 127. The Devil's Greatest Trick
 128. Collision Course
 129. Doppelgänger
 130. The Thanatos Guild
 131. Brothers in Arms
 132. Fundamentals
 133. Shifting Allegiances
 134. Docket No. 11-19-41-73
 135. The Ties That Bind
 136. Life Sentence

Flash[]

 1. Flash kontra Arrow
 2. Legends of Today
 3. King Shark
 4. Inwazja!
 5. Think Fast

Legends of Tomorrow[]

 1. Inwazja!
 2. Kryzys na Ziemi-X: część 4

Komiksy[]

Arrow: Komiks[]

 1. Time's Arrow
 2. Diggle
 3. Moskwa
 4. Caged
 5. 6:15 to Starling City
 6. Two Minute Warning
 7. Detour
 8. Hunters
 9. The Pieces Missing
 10. Aftermath(występ niekanoniczny)

Arrow: Sezon 2.5[]

 1. Return
 2. Descent
 3. Acolyte
 4. Ascension
 5. Following
 6. Outnumbered
 7. Awakenings
 8. Gone
 9. Blood part 11
 10. Blood part 12
 11. Assault

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, John Diggle był byłym żołnierzem armii amerykańskiej, który dowiedział się o sekretnej tożsamości Olivera Queena i zaczął z nim współpracować, stając się tym samym ważnym członkiem jego drużyny.
 • Nazwisko Johna, „Diggle” jest odniesieniem do autora komiksu DC Comics pod tytułem „Green Arrow: Year One” – Andy'ego Diggle. Sam pierwszy sezon serialu „Arrow” w dużym stopniu opierał się na tym komiksie.
 • Po premierze Johna Diggle w telewizji, postać ta została dostosowana do głównego nurtu komiksowego Green Arrow poczynając od Issue 24 do obecnej części[2].

Galeria[]

Koncepty[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Przypisy[]

 1. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Drużyna samobójców” wyemitowany 19 marca 2014 roku.
 2. http://dc.wikia.com/wiki/Green_Arrow_Vol_5_24

Zobacz też[]

Advertisement