FANDOM


Najlepiej się czułem, nie po wygranym meczu, tylko kiedy kumple z drużyny osłaniali mnie na boisku. Wiedziałem, że dopilnują, żeby nic mi się nie stało. Kiedy patrzyłem, jak biegniecie do statku, nawet te dwa przygłupy, czułem to samo. Lubię być częścią drużyny!
Jefferson Jackson, „Pilot: część 1

Jefferson Jackson (ur. 12 września 1993 roku) – były piłkarz i mechanik, który łącząc się z Martinem Steinem, staje się bohaterem zwanym Firestormem. Po pewnym czasie zapoznawania się ze swoimi umiejętnościami, Jax spotkał Ripa Huntera i dołączył do jego drużyny legend, chcąc uratować przyszły świat przed Vandalem Savage'm i zapewnić sobie należyte miejsce bohatera. Po pokonaniu wroga i zniszczeniu Mistrzów Czasu, Jax postanowił kontynuować przygodę podróżnika w czasie.

Po sześciu miesiącach spędzonych na naprawianiu aberracji czasowych stworzonych przez Piratów Czasu legendy napotkały na aberrację wywołaną przez nieznanego sprintera. Próbując ją naprawić, Waverider doznał poważnych uszkodzeń, więc dla bezpieczeństwa Hunter porozsyłał swoich przyjaciół w różne okresy, a sam udał się na spotkanie z Amerykańskim Stowarzyszeniem Sprawiedliwości, z którym podzielił Włócznie Przeznaczenia na kilka fragmentów. Na drodze bohaterów stanął Legion Zagłady, którego celem było zdobycie potężnego artefaktu, aż w końcu udało im się użyć potężnej broni. Mimo to legendom udało się przywrócić dawny ciąg linii czasu, likwidując tym samym ostatnią aberrację stworzoną przez upadły już Legion Zagłady – samego siebie. Po tych wydarzeniach kontynuował swoją misję, napotykając z zespołem nowy problem – zniszczoną historię całego świata.

Zespół postanowił naprawić swoje błędy, stając naprzeciw organizacji strzegącej linii czasu, założonej przez Huntera - Biura Czasu. Jakby tego było mało, pojawił się nowy problem w postaci mistycznego demona Mallusa, który zebrał zespół mający jedno zadanie — tworzyć anachronizmy, które osłabiają jego więzienie, jakim jest sam czas. Jax dostrzegał jednak, że Martin planuje odejść z drużyny, co zmusiłoby go również do zakończenia kariery bohatera. Plany Steina zniszczyło kilkukrotne postrzelenie podczas próby ucieczki z Ziemi-X podczas trwania kryzysu na tym świecie i zdając sobie sprawę z tego, co go czeka, zerwał swoje połączenie z Jeffersonem, umierając spokojnie na jego oczach. Wydarzenia te zmusiły chłopaka do odejścia i zajęcia się rodziną zmarłego przyjaciela. W 2022 roku wraz z narodzinami Martiny, założył własną rodzinę.

Osobowość Edytuj

Jefferson jest młodym, utalentowanym chłopakiem, który zajmował się footballem. Kiedy wybuch akceleratora cząsteczek ze S.T.A.R. Labs zrujnował jego karierę, mężczyzna zaczął pracować jako mechanik. Przez cały ten czas był niezadowolony ze swojego losu i obwiniał naukowców za to, co zrobił z nim wybuch. Kiedy dowiedział się o szansie na uzdrowienie, za wszelką cenę chciał to sprawdzić. Gdy jednak okazało się, że wszystko jest dla uratowania umierającego Martina Steina, Jefferson odmówił współpracy. Swój błąd zrozumiał dopiero po rozmowie z Caitlin Snow, która opowiedziała mu historię o swoim mężu. Po pokonaniu Tokamaka, Jackson w dalszym ciągu nie uważał się za stuprocentowego bohatera, jednak wiedział, że dzięki nowym kompetencjom może coś zmienić i postanowił udać się z profesorem Steinem na szkolenie.

Mimo swoich pozytywnych cech, Jax bywa arogancki i egoistyczny, a także niedojrzały. Cechy te zaczęły się przejawiać na misjach drużyny Huntera, kiedy to wspólnie próbowali powstrzymać Vandala Savage'a. Po pewnym czasie profesor Stein zdecydował się powiedzieć chłopakowi, że musi dorosnąć i przestać zachowywać się jak dziecko. Słowa te jednak dotarły do chłopaka dopiero po odbiciu Martina z rąk wroga. W walce Jefferson bywa stanowczy i wykorzystuje w pełni swoje możliwości. Był gotowy nawet zabić Chronosa w Nanda Parbat, dopóki nie dowiedział się, że za maską kryje się Mick Rory.

Moce i zdolności Edytuj

Moce Edytuj

Jefferson Jackson and Flash fight Tokamak (1)

Kompetencje Jeffersona

 • Nadludzka siła – jako Firestorm, Jefferson posiada zwiększoną siłę, dzięki czemu jest niezwykle silnym przeciwnikiem.
 • Nadludzka wytrzymałość – jako Firestorm, Jefferson posiada zwiększoną wytrzymałość, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymałym przeciwnikiem.
 • Pirokineza – Jefferson jest w stanie produkować energię jądrową w postaci ognia z ciała. Wszystko dzięki charakterystycznej jądrowej transmutacji obu organizmów Firestorma. Struktura komórkowa matrycy Firestorm może zostać zdestabilizowana przez promieniowanie jonizujące, które tymczasowo wyłącza uprawnienia Firestorma. W takim przypadku Martin i Jefferson nie rozdzielą się, ale ich kompetencje zostaną anulowane.
 • Lot – dzięki umiejętności generowania energii jądrowej w postaci ognia, Firestorm jest w stanie latać z niezwykle szybką prędkością.
 • Psychiczne połączenie – Jefferson potrafi psychicznie kontaktować się z Martinem Steinem i słyszy jego „bezcielesny głos”. Nawet wtedy, kiedy mężczyźni są rozdzieleni, ich powiązanie pozwala im na organiczną komunikację wrażeń i emocji.

Zdolności Edytuj

 • Kondycja fizyczna – Jefferson przez kilka lat spędzonych na boisku piłkarskim nabrał kondycji. Regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki czemu posiada niezwykłą kondycję fizyczną.
 • Lekkoatletyka – Jefferson jest obdarzony wielkim talentem lekkoatletycznym. Podczas uczęszczania do szkoły, był zdobywającym popularność krajową rozgrywającym, który zdobył stypendium do każdej wybranej uczelni i uniwersytetu.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Jefferson Jackson help run friend

Jefferson pomaga przyjacielowi

Jefferson będąc w szkole średniej był rozgrywającym drużyny footballowej. W grudniu 2013 roku, Jax doprowadził szkołę do zwycięstwa, a jego trener po meczu uznał, że chłopak jest niezwykle utalentowany. Kilka minut później, akcelerator cząsteczek wybuchł i wygenerował falę zbliżającą się w stronę stadionu. Jackson nakazał wszystkim ewakuować się do budynku i pomógł koledze inwalidzie się uratować. Sam jednak nie zdążył zamknąć drzwi, a fala uderzeniowa odrzuciła nim kawałek dalej i uderzył o ścianę, co doprowadziło do nieprzytomności gracza[1].

Jax obudził się w szpitalu i szybko zrozumiał, że jego życie nie będzie takie, jak dawniej i nie będzie mógł już grać w football. Piłka była jego jedynym sposobem, aby dostał się do college'u, przez co został zmuszony do pozostania mechanikiem[1].

Bohaterstwo we krwi Edytuj

Jefferson Jackson apologized by Caitlin Snow (4)

Caitlin przeprasza Jaxa

Barry Allen i Martin Stein odwiedzili Jaxa w jego warsztacie. Wytłumaczyli, że jego struktura molekularna uczyniła go jednym z dwóch doskonałych połówek dla niestabilnego profesora. Zdenerwowany chłopak nie zgodził się pomóc, jednak dostał wizytówkę. Po jakimś czasie pojawił się w S.T.A.R. Labs i chciał dowiedzieć się więcej na temat wcześniejszych odwiedzin. Kiedy dowiedział się, że ma połączyć się z Martinem i stać się superbohaterem, odmówił współpracy. Caitlin Snow skrytykowała zachowanie młodzieńca, przez co ten opuścił budynek. Dziewczyna po kilku godzinach zrozumiała, że źle się zachowała i odwiedziła Jeffersona w warsztacie. Wytłumaczyła, że jej mąż był wcześniej Firestormem i poświęcił się, ratując Central City. Historia ta zainspirowała mechanika, który po chwili zauważył dziwne spadki napięcia w budynku. Dwójkę zaatakował Henry Hewitt, zmuszając ich do ucieczki do S.T.A.R. Labs[1].

Jefferson widząc stan profesora zgadza się z nim połączyć, aby uratować go i stworzyć nowego Firestorma. Kiedy Tokamak siał spustoszenie na starym boisku piłkarskim Jaxa, Firestorm udał się wraz z Flashem na walkę z przestępcą. Używając swoich meta-ludzkich kompetencji, drużyna Flasha pokonała wroga, a Jackson zaczął przyzwyczajać się do swoich nowych zdolności. Jakiś czas później, podczas pożegnania Firestorma przed odlotem do Pittsburgha, Caitlin dała Jaxowi kompas dawniej należący do Ronniego, który zawsze wskazywał mu drogę do domu. Chłopak podziękował, połączył się z Martinem i odleciał na długi trening[1].

Nic nieznaczące życie Edytuj

Martin Stein poisoned Jax Jackson (2)

Jax otruty przez Martina

Jax wraz z Martinem Steinem jako Firestorm gonili przestępcę w Pittsburghu, którego ostatecznie udało im się znokautować. Zaraz po tym zaczęli się kłócić, że młodzieniec nie używa intelektu profesora. Sprzeczkę przerwał im tajemniczy mężczyzna, który ogłuszył ich promieniem dziwnego urządzenia. Gdy Jefferson się obudził, znalazł się na dachu budynku wraz z Rayem Palmerem, Sarą Lance, Carter Hallem, Kendrą Saunders, Leonardem Snartem i Mickiem Rory'm. Mężczyzna, który porwał ich wszystkich, przedstawił się jako Rip HunterMistrz Czasu z 2166 roku, który zebrał ósemkę, aby pomogli mu uratować świat przed Vandalem Savage'm. Podróżnik zaznaczył, że w przyszłości oni nie są znani jako bohaterowie, tylko jako legendy. Pokazał im co się stanie ze światem, jeśli mu nie pomogą, a następnie dał im trzydzieści sześć godzin na zastanowienie się, po czym mieli się spotkać w wyznaczonym miejscu. Jakiś czas później, Jax spotkał się z profesorem w jego biurze, żeby powiedzieć, że nie zgadza się na podróżowanie w czasie. Stein uznał, że spróbuje namówić Huntera, aby wziął tylko jego. Następnie chciał wznieść toast z przyjacielem, który po napiciu się łyka opadł na ziemię. Obudził się kilka godzin później w Waveriderze , kiedy to ósemka ruszyła w pierwszą podróż w czasie, chcąc odwiedzić profesora Aldusa Boardmana żyjącego w 1975 roku. Podczas startu Hunter powiedział, że ludzkie ciało przyzwyczajone jest do czasu linearnego. Po znalezieniu się w wyznaczonej porze w St. Roch, Rip wylądował, zapominając wcześniej wspomnieć towarzyszom, że podróże w czasie mogą wywołać mdłości, bezwładność ciała i utratę wzroku. Są to tymczasowe efekty, jednak im większa różnica w czasie, tym gorsze skutki uboczne. Zabrał ze sobą profesora Steina, doktora Palmera, Cartera i Kendrę, pośpieszając ich, gdyż profesor Boardman miał za kilka godzin umrzeć[2].

Po krótkim czasie Sara zdecydowała, że chce się zabawić. Wraz z Leonardem i Mickiem udali się do jednego z barów, pozostawiając Jeffersona samego na statku. Kilka godzin później, statek zaczął być atakowany przez Chronosa, a Gideon nie słuchała się poleceń młodzieńca. Gdy tylko reszcie drużyny udało się wrócić, Rip nakazał Gideon zablokować statek w strefie międzyczasowej na czas naprawy uszkodzeń pojazdu. Kednra zaczęła kłótnię, gdyż przez niego jej syn był ranny. Mężczyzna zdradził, że tak naprawdę kiedyś był Mistrzem Czasu, a Chronos pracuje właśnie dla rady Mistrzów Czasu. Pod wpływem agresji ekipy zdradził, że wybrał właśnie ich, bo ich życie za sto lat będzie miało znikomy wpływ na linię czasu, więc potrzebował ich pomocy bez wpływania na historię w 2166 roku. Przez Raya, Hunter opowiedział, że w całej misji ma swój cel – zamierza zemścić się na Vandalu za morderstwo jego rodziny. Zdecydował się tak działać, gdyż Rada Mistrzów Czasu ignorowała zagrożenie ze strony Savage'a. Po chwili pozwolił im wrócić do domu, kiedy tylko statek zostanie naprawiony, a stan profesora Boardmana się poprawi. Po kilku godzinach okazało się, że mężczyzna nie żyje. Mimo wszystko ekipa postanowiła pomóc, pod warunkiem, że sami będą decydować o swoim losie. Rip słysząc to, zgodnie z dziennikiem Aldusa postanowił odnaleźć wroga w pewnym miejscu, do którego się udali[2].

Stub Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy Edytuj

FlashEdytuj

 1. Moc Firestroma
 2. Inwazja!
 3. Kryzys na Ziemi-X: część 3

Legends of TomorrowEdytuj

 1. Pilot: część 1
 2. Pilot: część 2
 3. Więzy krwi
 4. Biali rycerze
 5. Misja ratunkowa
 6. Star City 2046
 7. Na pastwę losu
 8. Noc jastrzębia
 9. Pozostawieni
 10. Potomstwo
 11. Ośmiu wspaniałych
 12. Ostateczny azyl
 13. Lewiatan
 14. Rzeka czasu
 15. Przeznaczenie
 16. Legendarni
 17. Czas się kończy
 18. Amerykańskie Stowarzyszenie Sprawiedliwości
 19. Szogun
 20. Potwory
 21. Dawny znajomy
 22. Kraj bandytów
 23. Inwazja!
 24. Tak to się robi w Chicago
 25. Magiczne artefakty
 26. Legion śmierci
 27. Zdrajca
 28. Camelot/3000
 29. Ziemia zaginionych
 30. Człowiek rakieta
 31. Drużyna Włóczni
 32. Dziwny świat
 33. Aruba
 34. Aruba-Con
 35. Freakshow
 36. Zari
 37. Phone Home
 38. Return of the Mack
 39. Helen Hunt
 40. Welcome to the Jungle
 41. Kryzys na Ziemi-X: część 4
 42. Beebo the God of War

VixenEdytuj

 1. Family Reunion

SupergirlEdytuj

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 1

ArrowEdytuj

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 2

Ciekawostki Edytuj

Galeria Edytuj

Koncepty Edytuj

Grafiki promocyjne Edytuj

Sceny z serialu „FlashEdytuj

Sceny z serialu „Legends of TomorrowEdytuj

Sceny z serialu „VixenEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Moc Firestroma” wyemitowany 27 października 2015 roku.
 2. 2,0 2,1 Pierwszy sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Pilot: część 1” wyemitowany 21 stycznia 2016 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.