Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Na końcu każdego wyścigu jest linia mety. Nadszedł czas, bym ją przekroczył... Ty musisz biec dalej i powstrzymać Savitara.

Jay Garrick, „Powrót do Mocy Prędkości

Jay Garrick – bohater z Ziemi-3 znany jako Flash. W pewnym momencie swojego życia mężczyzna został odnaleziony przez sprintera z Ziemi-2Zooma. Został on pokonany przez wroga, a następnie uwięziony w jego świecie i zmuszony do noszenia żelaznej maski, która to dezaktywowała jego umiejętności. Po tym stał się ważnym sojusznikiem drużyny Flasha, a także cenionym mentorem Barry’ego.

Osobowość[]

Jay jako więzień Zooma wydawał się być odważnym i silnym człowiekiem, który miał siłę przeżyć długi okres w kryjówce sprintera w niewoli. Kiedy został uratowany przez drużynę Flasha okazał szacunek Barry’emu i uznał go za równego sobie, prawdziwego bohatera. Nie mogąc inaczej wyrazić swojej złości i frustracji za to, co przeszedł, postanowił zniszczyć żelazną maskę. Mimo to Jay docenił znaczenie hełmu jako symbolu nadziei i sprawiedliwości na Ziemi-2 i dołączył go do swojego kostiumu. Po części uczynił to ze złości za kradzież jego tożsamości, ale po chwili postanowił zapamiętać ją jako pamiątkę z tej całej przygody.

Po tym wszystkim Jay postanowił wspierać Barry’ego, zwłaszcza po tym, jak dowiedział się, że wygląda tak samo, jak jego ojciec. Znając jego los, miał oko na młodzieńca, obawiając się, że z powodu smutku może popełnić jakiś błąd. Tak też się stało i kiedy ponownie próbował manipulować linią czasu, Garrick go zatrzymał i przedstawił mu kwestie konsekwencji podróży w czasie, ujawniając, że popełnił sam kiedyś ten błąd. Od tamtej rozmowy mężczyźni zaczęli się bardziej rozumieć, a sam Jay zaczął postrzegać Allena jako syna, dbając o jego dobre samopoczucie i stając się jego mentorem. Bohater starał się pogłębiać jego wiedzę o Mocy Prędkości, ucząc go nowych sztuczek. W podobny sposób przejawia się odwaga Garricka, przez którą zgodził się on zastąpić Wally’ego w wymiarze szybkości do czasu, aż Savitar nie zostanie pokonany.

Moce i zdolności[]

Moce[]

Superszybkość Flasha

 • Superszybkość – Jay posiada superszybkość, która jest jego atutem w byciu Flashem.
 • Szybka regeneracja cząsteczek – dzięki swojej superszybkości, jego cząsteczki regenerują się w niezwykłej prędkości.
 • Nadludzka wytrzymałość – ciało Jaya jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego człowieka bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia.
 • Nadludzka siła – dzięki swojej superszybkości, Jay może zadawać niezwykle potężne ciosy, a także wykonywać niezwykle efektywne uniki.
 • Zwiększony refleks – dzięki swojej superszybkości, Jay posiada zwiększony refleks, który pozwala mu między innymi na przyspieszoną percepcje.
 • Podróżowanie w czasie – przy osiągnięciu niezwykle szybkiej prędkości i działaniu wielu innych nieznanych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, Jay może złamać barierę czasoprzestrzenną i podróżować w czasie. Oprócz tego, że ta umiejętność jest niezwykle potężna, jest też niezwykle niebezpieczna i niekontrolowana.
 • Elektrokineza – Jay może generować potężne błyskawice energetyczne i przekierowywać je w wybranym kierunku, przy uzyskaniu odpowiedniej prędkości. Zazwyczaj robi to nieświadomie podczas biegu, ale przy odpowiednim użyciu może strzelać nimi, a także przywracać akcję serca.
 • Nietykalność – dzięki swojej superszybkości, wszystkie komórki ciała Jaya mogą wibrować z taką samo częstotliwością jak powietrze, dzięki czemu może przechodzić płynnie przez dowolne przedmioty stałe bez jakichkolwiek obrażeń.

Biografia[]

Wczesne życie[]

W pewnym momencie swojego życia, Jay Garrick zyskał nadzludzko szybkość i zaczął pomagać społeczeństwu jako bohater zwany Flashem. Po pewnym czasie odnalazł go Zoom, który go pokonał i porwał na Ziemie-2. Początkowo zamierzał odebrać mu prędkość, jednakże nie był zdolny, aby to uczynić. Postanowił więc zamknąć go w celi jako trofeum, po czym ukradł tożsamość bohatera i udawał go w Central City, aby dać mieszkańcom nadzieję, którą później mógłby odebrać[1].

Żywe trofeum[]

Złożona obietnica bohatera

Kiedy Barry Allen został uwięziony, mężczyzna próbował się z nim skontaktować. Po nieustannych seriach pukania w szybę młody bohater zdał sobie sprawę z sensu wystukiwania rytmu. Po wielu próbach rozszyfrowania kodu okazało się, że mężczyzna wystukuje szyfr „pięć na pięć”, powszechnie używany przez jeńców wojennych. Allen z Jesse Wells wspólnie zaczęli pracować nad rozszyfrowaniem przesłania wiadomości i odkryli, że pierwsza część tworzy „J.A.Y.”. Barry porównał to do Jay’a Garricka i powiedział, że ten żyje i jest na Ziemi-1. To wprowadziło mężczyznę w złość, jednakże kryminolog starał się go uspokoić. Nagle pojawił się Zoom, który zabronił im rozmawiać i zaczął torturować Flasha[2].

Ostatecznie zarówno Barry’emu i Jesse udało się uciec z pomocą przyjaciół, jednakże zatrzymał ich zły sprinter. Killer Frost zaczęła okładać go lodem, aby dać szansę reszcie na ucieczkę. Mimo prób Allenowi nie udało się uwolnić mężczyzny, ale obiecał mu, że wróci po niego, gdy to wszystko się zakończy. Mężczyzna obserwował wydarzenie, kiedy to Zoom przyniósł do kryjówki ciało Jaya Garricka i rzucił je na ziemię. Był przerażony, kiedy to sprinter ściągnął swoją maskę i okazało się, że ma taką samą twarz, jak człowiek, którego przed chwilą zabił[3].

Próba nawiązania kontaktu

Jakiś czas później, mężczyzna obserwował, jak Zoom przyprowadził nowego więźnia. Kiedy ten zapytał go, gdzie jest, zamaskowany więzień zaczął stukać niezrozumiale w szybę. Zoom jednak szybko zabrał młodego chłopaka, ponownie pozostawiając więźnia samego[4]. Następnie przyglądał się, postępowaniom Caitlin Snow i jej wspólnym planie z Killer Frost. Próbował ją ostrzec, jednak bezskutecznie. Kiedy kobieta chciała zabić bioinżynier, mężczyzna wstał i zaczął uderzać pięściami w szybę[5].

Kiedy drużyna Flasha próbowała powstrzymać Zooma bez pomocy Flasha, Joe West został uwięziony obok Jaya. Osłabiony mężczyzna przyglądał się całej rozmowie, w której Hunter wyjawił, kim jest mężczyzna w żelaznej masce. Kiedy sprinter został pokonany, Jay ostał zabrany do S.T.A.R. Labs na Ziemi-1, gdzie Harry i Cisco ściągnęli mu hełm. Jay przedstawił się drużynie, po czym umył się i ogolił, aby następnie ponownie przyodziać swój kostium bohatera. Dołączył do niego hełm ojca Zooma, aby kontynuować symbolikę niesienia sprawiedliwości i nadziei. Następnie Jay zdradził, że pochodzi z Ziemi-3 i musi znaleźć sposób na powrót do swojego świata. Harry postanowił pomóc, jednak dopiero bezpośrednio z Ziemi-2. Zgodnie z planem, Cisco otworzył portal, a Flash zabrał naukowca i jego córkę do ich świata.[1]

Oddana wolność[]

Rozmowa o konsekwencjach

Podczas pobytu na innej Ziemi, Harry zdradził Jayowi, że jest sobowtórem zmarłego ojca Allena i opowiedział historię o trudnym dzieciństwie chłopaka. Domyślił się też, że chłopak może chcieć zmienić linię czasu, aby stworzyć sobie lepsze życie, więc Garrick postanowił mieć oko na bohatera. Mimo tego, że udało mu się to uczynić i powracając utworzył kolejną oś czasu, po pewnym czasie ponownie chciał dokonać zmian. Właśnie wtedy zainterweniował Jay, który w odpowiednim momencie przeciągnął chłopaka do 1998 roku i tam ku jego zdziwieniu, dał mu normalne ubrania i kazał się przebrać. Następnie udali się do baru Motorcar, gdzie przy stoliku zaczęli rozmawiać o ostatnich dokonaniach Allena. Jay za wszelką cenę chciał pokazać, jak przerażające mogą być zmiany rzeczywistości i że musi nauczyć się żyć z konsekwencjami swoich wyborów, a nie zmieniać je po pierwszym błędzie, idąc tym samym naprzód[6].

Jay próbował pokonać Trickstera na Ziemi-3, który właśnie obrabował bank i miał na sobie bombę, kiedy to pojawił się Barry, który wykończył przestępcę, prosząc sprintera o pomoc. Chłopak wyznał, że ma problem z niejakim Savitarem, o którym Garrick sporo słyszał w mitach i legendach o Mocy Prędkości. Bohater postanowił zostać i pomóc przyjacielowi zmierzyć się z wrogiem przy kolejnym ataku, jednak gdy młodzieniec później próbował z ksiąg dowiedzieć się czegoś o pierwszym sprinterze, Jay poradził, aby ten świąteczny okres spędził z rodziną. Tego samego wieczoru zespół odnalazł sygnaturę energetyczną kamienia filozoficznego, co doprowadziło ich do Doktora Alchemy’ego oraz Savitara. Jay nakazał Allenowi zająć się artefaktem, a on sam zamierzał zmierzyć się z „bogiem prędkości”, jednak już na początku wiedział, że nie ma szans i w dodatku sam wróg zaczął szydzić z bohatera, mówiąc, że to nie jest jego walka, po czym zniknął, szykując się wykończyć sprintera. Po powrocie do S.T.A.R. Labs, Garrick został opatrzony z obrażeń, jakie otrzymał i kiedy doszedł do siebie, postanowili pozbyć się szkatułki z mistycznym artefaktem. W tym celu Barry wybił się na prędkości Jaya i otworzył tunel do Mocy Prędkości, do którego wrzucił element, na chwilę znikając. Jay wyciągnął chłopaka z przyszłości, w której go znalazł, jednak ten widział już za dużo – śmierć Iris z rąk Savitara. To niezwykle wstrząsnęło chłopakiem, który nie rozumiał, jak to może mieć miejsce. Garrick wiedząc, jakie to jest bolesne, próbował uspokoić przyjaciela, tłumacząc, że żaden sprinter nie powinien znać swojej przyszłości i zaraz po tym mężczyzna wrócił na swoją Ziemię[7].

Jay zostaje w Mocy Prędkości

Kiedy Barry starał się wyciągnąć Wally’ego z Mocy Prędkości i coś poszło nie po jego myśli, Cisco poprosił Jaya o pomoc. Wysłał go do wymiaru szybkości, gdzie Garrick pomógł Allenowi zatrzymać pozornego Leonarda Snarta. Następnie wspólnie odciągnęli młodego Westa od więzienia, jakim była pętla wielokrotnego przeżywania śmierci matki. Jay jednak wiedział, że nie można tak po prostu wyciągnąć młodzieńca – ktoś musi zająć jego miejsce i postanowił, że będzie to on. Chciał tym samym odwdzięczyć się drużynie za uratowanie go z rąk Zooma, jednak wiedział, że przyjaciele po niego wrócą i po pokonaniu Savitara uwolnią go z jego własnej pętli[8].

Jakiś czas później Jay został uwolniony z wymiaru szybkości, po tym, jak Cisco zmodyfikował Speed Force Bazookę. Mężczyzna pomógł Flashowi, Kid Flashowi, Vibe’owi i Gypsy walczyć z Savitarem i Killer Frost, którego skutecznie pokonali. Po tych wydarzeniach Garrick udał się z zespołem na pogrzeb H.R., który poświęcił się dla Iris. Gdy wszystko wydawało się być skończone, nad miastem pojawiła się burza Mocy Prędkości. Nie widząc innego rozwiązania i znając przyczynę jej wystąpienia, Allen postanowił powstrzymać ją, udając się do wymiaru szybkości. Pożegnał się z przyjaciółmi, a gdy wszedł w portal, burza ustąpiła, zmuszając zespół do przemyśleń[9].

Zasłużona emerytura[]

Garrick przestaje biec

Jay przybył na Ziemię-1, kiedy Jesse Quick poinformowała go o tym, z czym mierzy się Flash. Bohater był zaskoczony tym, że Barry jest w stanie wchodzić w interakcje z innymi ludźmi niebędącymi sprinterami. Jak się okazało, w mieście została aktywowana bomba nuklearna, której wybuch zmiecie Central City z powierzchni Ziemi, a jakby tego było mało, nie ma prostego sposobu na dezaktywacje. Allen wpadł na pomysł, aby wysłać ją do Mocy Prędkości, lecz Garrick nie był przekonany co to tej idei. Zdawał sobie bowiem sprawę, że to może zniszczyć wymiar prędkości, tak że każdy sprinter w czasie i przestrzeni natychmiast straciłby prędkość. Zaznaczył, że Moc Prędkości jest istotną częścią multiwersum, a jej destrukcja może mieć poważne konsekwencje. Bohaterowie zaczęli szukać innego rozwiązania — od przeniesienia bomby do innego świata, po jej schłodzenie, lecz nic nie przynosiło rezultatów. W związku z tym sprinterzy zdecydowali się rzucić trzy błyskawice jednocześnie, wytwarzając w ten sposób syntezę jądrową. Jay nie był jednak w stanie tego zrobić i zaczął opadać z sił, będąc tym samym zmuszonym zrezygnować z Flashtime'u i przestać biec. Ostatecznie Barry sam zdołał zatrzymać bombę, słabnąc z sił. Kiedy był opatrywany z ran w S.T.A.R. Labs, Garrick zdradził, że jego czas bycia bohaterem powoli się kończy i zasługuje na odpoczynek. Po swoich ostatnich doświadczeniach zaczął rozważać rozpoczęcie szkolenia nowego Flasha, na swojej ziemi, na którą zaraz po tym powrócił[10].

Występy[]

Flash[]

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Jay Garrick był pierwszym bohaterem o pseudonimie Flash, który to zyskał nadludzkie zdolności poprzez wypadek w laboratorium.
 • Jest to druga postać o pseudonimie Flash, w którą wcielił się John Wesley Shipp. Pierwszy raz uczynił to w serialu „The Flash” z 1990 roku, gdzie odegrał główną rolę Barry’ego Allena.

Galeria[]

Koncepty[]

Sceny z serialu „Flash[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Najważniejszy wyścig” wyemitowany 24 maja 2016 roku.
 2. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Witamy na Ziemi-2” wyemitowany 9 lutego 2016 roku.
 3. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Ucieczka z Ziemi-2” wyemitowany 16 lutego 2016 roku.
 4. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „King Shark” wyemitowany 23 lutego 2016 roku.
 5. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Przeciwko Zoomowi” wyemitowany 19 kwietnia 2016 roku.
 6. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Paradoks” wyemitowany 11 października 2016 roku.
 7. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Prezent” wyemitowany 6 grudnia 2016 roku.
 8. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Powrót do Mocy Prędkości” wyemitowany 14 marca 2017 roku.
 9. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Meta” wyemitowany 23 maja 2017 roku.
 10. Czwarty sezon serialu „Flash”, odcinek „Enter Flashtime” wyemitowany 6 marca 2018 roku.

Zobacz też[]

Advertisement