Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Hartley Rathaway – były fizyk w S.T.A.R. Labs, który miał odziedziczyć tą firmę po swoich rodzicach, gdyż to właśnie jego dziadek był jej założycielem. Geniusz, który później wykorzystywał swoją inteligencję, by stać się samozwańczym złoczyńcą o pseudonimie Szczurołap.

Przez nadpisanie linii czasu, zemsta Hartleya została przerwana przez pojawienie się Widma Czasu. Zaczął więc współpracować z drużyną Flasha i pomógł bohaterom go pokonać. Poznał sekretną tożsamość Flasha i pogodził się z rodzicami.

Osobowość[]

Oziębły geniusz, który traktował fair tylko tych, którzy na to według niego zasługiwali. Był nieco porywczy i zawsze „chciał być tym, który powie ostatnie słowo”. Jeszcze za czasów pracy w S.T.A.R. Labs, nie traktował dobrze współpracowników, przez co ci go ignorowali. Po utracie pracy i rodzinnej firmy, jego głównym celem stała się zemsta na tym, który mu to wszystko odebrał.

Przez nadpisanie linii czasu, Hartley stał się miłym człowiekiem, który często pomagał w trudnych sytuacjach drużynie Flasha. Pogodził się z rodzicami, którzy zaakceptowali syna i jego orientację.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Hartley atakujący dźwiękiem

 • Znakomity taktyk – Hartley był znakomitym taktykiem, co wynikało z m.in. jego długoletniego zainteresowania grą w szachy.
 • Znakomity inżynier – Hartley tak bardzo zna się na inżynierii, że potrafił stworzyć dwie dźwiękowe rękawice od podstaw.
 • Geniusz – jego inteligencja pochodziła z doświadczenia, więc była mu bardzo przydatna, jako sojusznik drużyny Flasha.

Moce[]

 • Super-słuch – jako meta-człowiek, Hartley był obdarzony super-słuchem, który pozwalał mu na usłyszenie wszystkiego, nawet wszystkich częstotliwości radiowych. Jego super-słuch przynosił mu także minusy, mógł mu przeszkadzać nawet najzwyklejszy dźwięk, więc był zmuszony do noszenia w uchu specjalnego urządzenia, które pozwalało mu na normalne słyszenie.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Hartley spędza czas z Eobardem

Hartley był pierworodnym synem Rachel i Osgooda Rathaway i od najmłodszych lat był kochany przez swoich rodziców i miał odziedziczyć rodzinną firmę. Jednakże, gdy powiedział rodzicom, że jest innej orientacji seksualnej, ci go wydziedziczyli[1].

Mimo to, Hartley zdobył pracę w S.T.A.R. Labs, zostając tamtejszym fizykiem i ulubionym pracownikiem oraz protegowanym swojego szefa, Harrisona Wellsa. W pracy często zachowywał się arogancko, więc nie miał w niej wielu przyjaciół. Także zraził do siebie Cisco Ramona w jego pierwszym dniu pracy, zachowując się w stosunku do niego ozięble, z powodu jego koszulki z tematyką Gwiezdnych Wojen i tego, że Wells wychwalał jego umiejętności. Hartley zaczął podejrzewać, że akcelerator cząsteczek może eksplodować i chciał o tym powiadomić Eobarda, lecz ten zwolnił go i zagroził mu, że jeżeli zacznie rozpowszechniać te informacje, to nie znajdzie lepszej pracy, niż nauczyciel w gimnazjum. Tak więc Hartley utracił wszystko na czym mu zależało. Kiedy doszło do eksplozji akceleratora, Hartley stał się meta-człowiekiem i zdobył super-słuch. Zmusiło go to, do stworzenia specjalnego urządzenia, które złagadzało jego umiejętność[1].

Powrót syna marnotrawnego[]

Hartley pustoszy ulice

Hartley zaczął szukać okazji do zemsty na Wellsie, więc stworzył sobie dźwiękowe rękawice i zaczął ostrzegać Eobarda. Wpierw rozbił szklany dach jego posiadłości, a później przyciągnął uwagę Flasha, by zostać zatrzymanym w S.T.A.R. Labs. Uciekając ze swojej celi, Hartley zabrał z placówki dane na temat Barry'ego, które dały mu możliwość zabicia bohatera. Jego plan miał się dokonać, gdy doszło do pojedynku na tamie w Central City. Jednakże, Harrison wysłał przez satelitę dźwięk o częstotliwości takiej, by rękawice Hartleya wybuchły, przestając wysyłać dźwięk o częstotliwości, która powoli zabijała Barry'ego. Hartley ponownie znalazł się w celi w S.T.A.R. Labs, lecz niezbyt go to zdenerwowało. Uznał, że Cisco dobrowolnie go wypuści, gdyż to on ma informacje na temat tego, co się stało Ronnie'mu Raymondowi i jak mu pomóc[1].

Poczucie winy Cisco dotyczące tego, co się stało z Ronnie'm podczas wypadku z akceleratorem cząsteczek, doprowadził do uwolnienia Hartleya z celi, tak jak wcześniej przewidział ten czyn przestępca. Za pomocą specjalnych kajdanek, Ramon mógł zbadać, gdzie zginął profesor Martin Stein. Rathaway próbował wykorzystać zamieszanie młodego geniusza i uciec, jednakże Cisco był na to gotowy, dlatego też przerobił wcześniej jego aparat słuchowy. Ten ruch zaskoczył Szczurołapa, który był pod wrażeniem bezwzględności chłopaka. Kolejnym przystankiem było laboratorium Barry'ego, gdzie Hartley pokazał Cisco śmierć profesora, którą nagrały kamery. Ramon zrozumiał, że smuga ognia, która uderzyła w starego naukowca, spowodowała, że oba ciała połączyły się w jedno. Rathaway wykorzystał chwilę nieuwagi Cisco i wyciągnął sobie z ucha aparat słuchowy, a następnie ogłuszył chłopaka i uciekł[2].

Nadpisanie linii czasu[]

Hartley ratuje Barry'ego

Kiedy Barry Allen cofnął się w czasie do momentu spotkania Hartleya, złapał go i uwięził w podobny sposób. Ostrzegł jednak drużynę, że w aparacie słuchowym ma bombę, która może pozwolić mu uciec. Kiedy jednak zaatakowało ich Widmo Czasu, Hartley namówił Cisco i Caitlin do oddania rękawic, w których zmieniając częstotliwość, pokonał wroga. Czyny te sprawiły zmianę w linii czasu, które doprowadziły do stworzenia z Rathawaya sojusznika drużyny Flasha. Gdy Allen wrócił do swoich czasów, hartley odpędził ponownie Widmo Czasu za pomocą rękawic. Po krótkiej rozmowie Hartley pożegnał się z przyjaciółmi, gdyż wybierał się na kolację, która miała go pogodzić ze swoimi rodzicami[3].

Występy[]

Flash[]

 1. Dźwięk i wściekłość
 2. Szaleję za tobą
 3. Skok w przeszłość

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Hartley Rathaway znany był jako Pied Piper, który posiadał technologię dźwiękową. Chłopak urodził się głuchy, a po wielu operacjach zaczął interesować się dźwiękiem i muzyką. Skonstruował sobie specjalne urządzenia, dzięki którym stał się niebezpiecznym przestępcą.
 • Hartley Rathaway jest pierwszą osobą, która uciekła z więzienia pod S.T.A.R. Labs.

Galeria[]

Sceny z serialu „Flash[]

Przypisy[]

 1. 1,0 1,1 1,2 Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Dźwięk i wściekłość” wyemitowany 27 stycznia 2015 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Szaleję za tobą” wyemitowany 3 lutego 2015 roku.
 3. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Skok w przeszłość” wyemitowany 29 marca 2016 roku.

Zobacz także[]

Advertisement