Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Zabij lub zgiń, to prawo goryli!

Grodd – goryl, na którym były przeprowadzane eksperymenty w S.T.A.R. Labs przez Wade'a Eilinga i Harrisona Wellsa, przez co podczas wybuchu akceleratora cząsteczek zyskał meta-geny.

Przez to, co przeżył, Grodd wytworzył nienawiść do ludzkiego gatunku. W związku z tym stanął do walki z drużyną Flasha, lecz szybko został pokonany i wysłany na Ziemię-2, gdzie mógłby żyć z innymi podobnymi sobie w Gorilla City. To jednak nie wystarczyło Groddowi, który wykorzystał podstęp do obalenia przywódcy Solovara i zaatakował z armią goryli Central City. Goryl ponownie zawiódł i trafił do celi A.R.G.U.S., aż stał się anachronizmem czasowym, lądując w Wietnamie w 1967 roku. Tam skonfrontował się z legendami, którzy go pokonali. Grodd ponownie przeniósł się w czasie i został zrekrutowany przez Damiena Darhka do walki po stronie demona Mallusa.

Osobowość[]

W wyniku wielu eksperymentów przeprowadzonych przez Wade'a Eilinga i Harrisona Wellsa, u Grodda zrodziła się nienawiść do ludzi, zwłaszcza do jego oprawcy – generała. Jedynymi ludźmi, których nie uważał za zagrożenie, był Eobard, który to w ostatnim momencie wycofał się z testów, a także Caitlin Snow, która zajmowała się nim w S.T.A.R. Labs. Grodd wykazał wielką chęć powielenie swojego gatunku jako myślących goryli, co oznacza, że czuje się samotny. Kiedy jednak trafił do Gorilla City nie mógł przecierpieć faktu, że musiał służyć podobnemu sobie, więc ułożył plan, dzięki któremu zyskałby przywództwo nad gorylami.

Moce i zdolności[]

Moce[]

Niezwykła siła Grodda

 • Geniusz – Grodd jest niezwykle inteligentny, dzięki czemu jest niezwykle trudnym do uchwycenia przeciwnikiem.
 • Nadludzka wytrzymałość – ciało Grodda jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego goryla bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia.
 • Nadludzka siła – dzięki swojej wytrzymałości, Grodd może zarówno zadawać niezwykle potężne ciosy.
 • Telepatia – w wyniku eksperymentów przeprowadzonych przez Wade'a Eilinga i Harrisona Wellsa, Grodd zyskał umiejętność przekazywania wiadomości prosto do mózgu jej odbiorcy.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Eiling we wspomnieniach Grodda

Cztery lata przed wybuchem akceleratora cząsteczek, Grodd był małpą doświadczalną w S.T.A.R. Labs. Celem eksperymentów było zbadanie możliwości kontroli umysłu. Generał Eiling dążył do tego poprzez torturowanie goryla, tak samo jak później torturował Martina Steina. Jednakże, gdy Harrison Wells odkrył prawdziwy cel mężczyzny, zakończył z nim współpracę, lecz sam nie zrezygnował z eksperymentów na Groddzie. W pewnym momencie, Grodd poznał Caitlin, która opiekowała się zwierzęciem[1][2].

Podczas wybuchu akceleratora cząsteczek, czarna materia wyzwoliła u Grodda umiejętności telepatyczne. Trzęsienie doprowadziło do wzbudzenia agresji, przez którą goryl rozwalił swoja klatkę i uciekł do kanałów znajdujących się pod Central City[2].

Życie na wolności[]

Grodd wsysany na Ziemię-2

Grodd zaszył się w kanałach pod Central City i stworzył tam sobie leże, na które natknęli się jacyś pracownicy, których goryl zaatakował. Następnie Reverse-Flash przyniósł Groddowi Wade'a Eilinga, by ten mógł dokonać swej zemsty, ale nie poprzez morderstwo. Trzy miesiące później Reverse-Flash dał polecenie Groddowi do odwrócenia uwagi drużynie Flasha. W tym celu, goryl użył swych telepatycznych mocy, by kontrolując Eilinga, zmusić go do zaatakowania rezerwy złota. Gdy Barry Allen skonfrontował Wade'a, przeciwnik zaatakował go halucynacjami przedstawiającymi eksperymenty Eilinga na gorylu, umożliwiając ucieczkę kontrolowanym napastnikiem. Grodd kontynuował używanie Wade'a, zmuszając go do zaatakowania eskorty policyjnej. Podczas tego ataku, Flash złapał Eilinga i zamknął go w więzieniu pod S.T.A.R. Labs. Grodd nawet wtedy kontynuował swoje kontrolowanie generała, komunikując się poprzez niego. Gdy Barry, Cisco i Joe West udali się do kanałów, by odnaleźć goryla, zwierzę zaatakował grupę, a potem porwało policjanta i zabrało do swojego leża, gdzie począł torturować go za pomocą telepatii. Jakiś czas później, Flash udał się na akcję ratunkową, by odnaleźć Joe'a. Wywiązała się wtedy walka pomiędzy gorylem a bohaterem, podczas której Barry utracił swoją opaskę antytelepatyczną i stał się wrażliwy na ataki telepatyczne Grodda. Flashowi udało się sprawić, by przeciwnika uderzył pociąg, przez co mógł uratować Joe'a. Jednakże, Grodd zdołał przeżyć i rozwścieczony uciekł z kanałów[2].

Grood zawładnął nad umysłem Jeffrey'a Shore'a, któremu nakazał ukraść „Cortexin” – serum, którym leczy się encefalopatię, czyli chorobę mózgu z Vaughan Pharamaceuticals. Kiedy mężczyzna wyszedł z budynku z butlą lekarstwa, goryl zabił biochemika i uciekł. Jakiś czas później, Grodd przejął kontrolę nad umysłem Caitlin Snow i zaprowadził ją do wieży zegarowej, do której się przeniósł z kanałów. Goryl z trudnością wytłumaczył jej, że potrzebuje jej pomocy, gdyż chce „powtórzyć Grodda”. Dziewczyna nie do końca rozumiała, czego on od niej chce i wytłumaczyła, że nie potrafi zrobić tego eksperymentu ponownie. Kiedy jednak wymyśliła, co zrobić, aby obejść się bez wybuchu akceleratora cząsteczek, do pomieszczenia wdarł się Reverse-Flash. Mężczyzna wytłumaczył, że nie umarł i nalegał, aby goryl wypuścił dziewczynę. Grodd wyczuł jednak podstęp tłumacząc, że ojciec nie prosi tylko bierze, po czym zaatakował Wellsa. W walce mężczyzna podał mu środki uspokajające, dzięki czemu udało mu się uciec. Drużyna nie chcąc pozostawiać goryla w mieście, stworzyła plan, dzięki któremu zaciągnęła go w pobliże jednej z wyrw do Ziemi-2. Po krótkich zmaganiach, udało się im wepchnąć tam meta-człowieka, który przeniósł się do ostoi goryli. Widząc okolice nowego miejsca, Grodd ucieszył się i zaczął ryczeć[3].

Małpia zemsta[]

Grodd przygotowuje atak

Szybko okazało się, że Gorilla City nie jest wymarzonym miejsce dla Grodda, któremu nie podobało się usługiwanie Solovarowi. W związku z tym przygotował on plan, który polegał na porwaniu Harry'ego, zabijając wcześniej dziesięciu innych ludzi. Goryl uważał, że zniknięcie Wellsa przyciągnie uwagę drużyny Flasha, która mogłaby mu pomóc w obaleniu Solovara. Kiedy bohaterowie pojawili się na Ziemi-2, Grodd ukradkiem ogłuszył ich i zamknął w klatkach. Początkowo kontaktował się z nimi przez Harry'ego, przez którego opisał sytuację mającą miejsce w Gorilla City, tłumacząc, że Solovar planuje podbić Ziemię-1. Zgodnie z prośbą goryla, Flash postanowił zmierzyć się z przeciwnikiem, jednak po pokonaniu go nie zamierzał go zabić. To wściekło Grodda, który mimo przejęcia kontroli nad rasą sobie podobnych zdradził, że zamierza użyć zdolności Vibe'a aby zaatakować Central City. Bohaterowie jednak podstępem zdołali uciec ku złości goryla, który mimo wszystko nie planował anulować swojego celu. W nieznany sposób krótki czas po tym Grodd schwytał Gypsy i przejmując nad nią kontrolę, postanowił udać się z armią myślących goryli zaatakować Central City[4].

Grodd użył zdolności Gypsy aby przeprowadzić armię ponad stu goryli na Ziemię-1. Jego głównym planem był zniszczenie Central City i w tym celu porwał generała McNally'ego, którego wykorzystał do dostania się do bazy wojskowej i odpalenia głowic nuklearnych. Plan jednak się nie powiódł i goryl zmuszony był przedwcześnie ruszyć z planem ataku, wprowadzają armię na ulice. Tam jednak po chwili walki ze sprinterami pojawił się Solovar przyprowadzony przez Gypsy i Vibe'a, który zaczął walczyć ze swoim następcą. Dość szybko Grodd został pokonany, a jego poprzednik darował mu życie na prośbę Flasha, który następnie umieścił goryla w więzieniu A.R.G.U.S.[5].

Manipulacja czasem[]

Grodd dołącza do Mallusa

Grodd niedługo po tym został anachronizmem i przeniósł się przypadkowo w czasie do 1967 roku do Wietnamu. Zaczął atakować zarówno wietnamskich, jak i amerykańskich żołnierzy, przejmując nad nimi kontrolę i budując tym samym królestwo dla swojej „boskości”. Planował zorganizować zamach na prezydenta Johnsona i wywołać III Wojnę Światową, aby zemścić się na ludzkości. Jego działania przyciągnęły jednak uwagę legend, o których istnieniu goryl nie wiedział. Po jakimś czasie do jego loży włamała się Amaya, której ten pokazał swoje cierpienie. Kobieta dawała mu szansę, aby żył w pokoju w czasach, kiedy ludzi jeszcze nie było – kiedy nienawiść i ból nie istniał. Grodd nie ufał jej do momentu, jak ta użyła ashe goryla. Wydawało się, że meta-człowiek zastanawia się nad propozycją, kiedy to usłyszał strzały. Poczuł się zdradzony i postanowił samodzielnie wykorzystać wehikuł czasu podróżników, aby cofnąć się w czasie i zmienić bieg ewolucji, uniemożliwiając istnienie gatunkowi ludzkiemu. Kiedy odnalazł statek, ten wzbił się w powietrze, starając zrzucić goryla, co ostatecznie się udało. Grodd leciał z ogromnej wysokości na płonące lasy, kiedy to przeniósł się w czasie, lądując na ulicach metropolii w 2017 roku. Przed sobą dostrzegł niejakiego Damiena Darhka, który zaproponował mu układ, wyrażając przy tym swoje zadowolenie z możliwości poznania goryla. Goryl zgodził się służyć Mallusowi, który w zamian za to pozwoliłby mu podróżować w czasie tylko i wyłącznie o tym myśląc[6].

Kilka miesięcy później, w marcu 2018 roku Grodd ruszył do biura Biura Czasu, gdzie zaczął mordować agentów, ostatecznie zabijając samego dyrektora Bennetta na oczach legend, z którymi ter rozmawiał poprzez wideokonferencję[7].

Grodd zostaje zamknięty w słoiku

Jako że Mallus potrzebował ostatniego anachronizmu, aby wydostać się z więzienia, jakim był dla niego czas, Grodd został wysłany, aby zgładzić młodego Baracka Obamę. W planie przeszkodzili mu jednak legendy, którzy szybko pokonali wroga i zmniejszyli go do rozmiaru szklanki, osłabiając jego zdolności. Przetrzymywali go w słoiku, aż do momentu, kiedy Damien Darhk nie wypuścił go w 1942 w Zambezi. Goryl zaczął szaleć, pokonując Esi Jiwe i będąc ostatecznie ogłuszonym przez moc totemu ziemi, którą władał Heywood[8].

Występy[]

Flash[]

 1. Plastik
 2. Szaleję za tobą
 3. Opad promieniotwórczy
 4. Grodd
 5. Goryle atakują
 6. Atak na Gorilla City
 7. Atak na Central City

Legends of Tomorrow[]

 1. Welcome to the Jungle
 2. No Country for Old Dads
 3. Guest Starring John Noble

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Grodd był superinteligentnym i niezwykle silnym gorylem, pochodzącym z Gorilla City. Swoje moce zyskał poprzez bycie wystawionym na działanie meteorytu.
 • Fakt nienawiści Grodda do bananów jest nawiązaniem do serialów animowanych pt. „Liga sprawiedliwych” i „Liga sprawiedliwych bez granic”.
 • Żółty hełm, który był zmuszony nosić Wade Eiling podczas bycia kontrolowanym przez Grodda jest nawiązaniem do hełmu kontrolującego umysł z seriali animowanych DC Comics, który należał do superinteligentnego goryla.

Galeria[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Legends of Tomorrow[]

Przypisy[]

 1. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Opad promieniotwórczy” wyemitowany 17 lutego 2015 roku.
 2. 2,0 2,1 2,2 Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Grodd” wyemitowany 5 maja 2015 roku.
 3. Drugi sezon serialu „Flash”, odcinek „Goryle atakują” wyemitowany 17 listopada 2015 roku.
 4. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Atak na Gorilla City” wyemitowany 21 lutego 2017 roku.
 5. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Atak na Central City” wyemitowany 28 lutego 2017 roku.
 6. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Welcome to the Jungle” wyemitowany 21 listopada 2017 roku.
 7. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „No Country for Old Dads” wyemitowany 5 marca 2018 roku.
 8. Trzeci sezon serialu „Legends of Tomorrow”, odcinek „Guest Starring John Noble” wyemitowany 2 kwietnia 2018 roku.

Zobacz też[]

Advertisement