Arrowwersum
Advertisement

Gdy jeszcze nie wiedziałam, że Oliver to Arrow, prosił mnie o dziwne rzeczy jak odzyskanie danych, zastrzelonego komputera czy zhakowanie zabezpieczeń firmy. Gdy pytałam po co, wymyślał jakieś bzdurne wymówki - zawsze wiedziałam, że kłamie, lecz i tak mu pomagałam. A wiesz dlaczego? Bo czułam, że ma dobre serce. Cisco i Caitlin są tacy sami...

Felicity Smoak, „Wszyscy razem!

Felicity Megan Smoak (ur. w 1989 roku) – córka światowego hakera zwanego Kalkulatorem, a także Donny Smoak. Od dzieciństwa szła w ślady ojca, interesując się informatyką i tym samym trafiła do MIT.

Po ukończeniu szkoły zaczęła pracować jako informatyk w Queen Consolidated, gdzie poznała Olivera Queena. Dziewczyna odkryła jego sekret i dołączyła do jego zespołu, wspierając go w trudnych momentach. Z czasem między nimi zaczęła tworzyć się silna relacja, którą oboje postanowili rozwinąć po pokonaniu Ra's al Ghula. Opuścili Star City, lecz po kilku miesiącach normalnego życia zmuszeni byli wrócić do miasta i pomóc przyjaciołom stanąć do walki z R.O.J.-em. Podczas jednej z konfrontacji z Damienem Darhkiem kręgosłup Felicity został uszkodzony i przez kolejne miesiące poruszała się na wózku, zyskując kryptonim Overwatch. Z czasem przyjaciel stworzył specjalnie dla niej wszczepialny biostymulant, który pozwolił jej ponownie stanąć na nogi. Początkowo planowała odejść z drużyny, lecz pomoc Curtisa i śmierć Laurel Lance utwierdziły ją w przekonaniu, że jest o co walczyć.

Felicity pomagała Oliverowi w działaniu jako burmistrz miasta, a także wspierała go podczas budowania i szkolenia nowych bohaterów. W mieście pojawił się jednak niebezpieczny Prometeusz – zabójca przez długi czas grał na psychice Queena, starając się mu pokazać, że wszyscy wokół niego cierpią. Ostateczna konfrontacja odbyła się na Lian Yu, gdzie przestępca popełnił samobójstwo i wysadził wyspę, raniąc przyjaciół Olivera i zabijając matkę Williama na oczach młodzieńca. Działania Prometeusza dały się we znaki nawet po jego śmierci, gdyż sekretna tożsamość Zielonej Strzały została wystawiona na próbę opinii publicznej, a śledztwo nad sprawą mściciela wszczęło samo FBI. Dla bezpieczeństwa mężczyzna postanowił spędzać więcej czasu z synem, biorąc jednocześnie ślub z Felicity. W tym czasie pomysłowy gangster Dragon opanował całą infrastrukturę miasta – od policji, przez sędziów i kończąc na urzędnikach, a mściciele nie mogli sobie poradzić z powstrzymaniem jego operacji. W związku z tym Oliver oddał się w ręce FBI, w zamian za pomoc w uratowaniu miasta. Tym samym przyznał się przed reporterami, że jest mścicielem i zawsze nim był, trafiając do Slabside Maximum Security Prison.

Osobowość[]

Felicity jest inteligentną, ambitną i pracowitą kobietą, która jest bardzo pewna niezawodności swoich umiejętności komputerowych. Choć pozornie wydaje się, że nie szuka problemów, jest wręcz przeciwnie. Ostrzeżenie od Waltera o śmierci poprzedniej osoby badającej listę Moiry nie zniechęciło jej. Felicity jest osobą cierpliwą i wyrozumiałą, czym nie jeden raz się wykazała. Ma niesamowite poczucie humoru, zwłaszcza odnosząc się do Olivera. Mówiąc o rzeczach oczywistych, dziewczyna uświadamia sobie o innych znaczeniach danych słów, co powoduje nagłą, często niezręczną poprawę.

Niezależnie od jej naturalnych talentów i rozwiniętych umiejętności, największymi atrybutami Felicity są współczucie, życzliwość i ogromne zaufanie. Są to cechy, które przekonały Olivera do przyjęcia jej do drużyny Strzały. Kobieta udowodniła swoją wartość, wykonując wszystkie polecenia, o które prosi ją Strzała, a następnie robi ponad to, czego można by się spodziewać. Jej niezwykła wiedza techniczna doprowadziła do wielkich zmian w kryjówce mścicieli, gdzie zaktualizowała całe oprogramowanie, dostarczyła nowy sprzęt, który lepiej sprawdzałby się na misjach. Felicity udało się włamać do komputerów laboratorium Departamentu Policji, gdzie nakazała zniszczenie próbko krwi Olivera, która została zebrana przez policję w miejscu postrzelenia przez matkę. Tym czynem zafascynowała przyjaciołom.

Początkowo Felicity nie podobały się surowe metody Olivera, zwłaszcza potrzeba zabijania kryminalistów, ale ostatecznie podczas ataków Zbawiciela zrozumiała, dlaczego mężczyzna to robi. Gdy Strzała przestał zabijać, a Felicity znalazła się w zagrożonej sytuacji przez Hrabię Vertigo, dla dobra przyjaciółki, mężczyzna musiał zabić wroga na jej oczach. Dziewczyna przez kilka dni obwiniała się za to, że przez nią przestał honorować Tommy'ego. Pomimo, że Oliver i John nigdy nie chcieli narażać Felicity, dziewczyna pokazała, że potrafi działać w niebezpiecznych sytuacjach takich jak przeniknięcie do Merlyn Global, czy też bycie przynętą dla Lalkarza. Jedną z jej najsilniejszych cech jest jej umiejętność zaskoczenia ludzi, którzy jej nie doceniają jak Clinton Hogue, czy też szydzą jak Slade Wilson, który uważał, że Oliver ma słabość do „silniejszych kobiet”.

Moce i zdolności[]

Zdolności[]

Felicity w swoim żywiole

 • Geniusz – Felicity jest niezwykle inteligentna, co nie jeden raz przejawia się w misjach drużyny strzały. Była w stanie rozpracować tajemniczą tożsamość Queena, a także odnaleźć poszlaki dotyczące listy. Według jej samej, naukowe zdolności przejawiły się u niej w wieku siedmiu lat, przez co była uważana za jedno z „cudownych” dzieci. Kiedy w odcinku Przedsięwzięcie Felicity udała się na szpiegowanie do kasyna, była w stanie obliczyć prawdopodobieństwo tasowanych kart, że od razu został zabrana do właściciela budynku. Oprócz tego, kobieta ma doskonałą pamięć, jest ekspertem inżynierii, a także posiada zdolności polityczne, historyczne, ekonomiczne, geograficzne, biologiczne oraz chemiczne.
 • Dedukcja – Felicity nie ogranicza się do rozumowania dedukcyjnego, co nie raz pomogło jej w trudnych do rozwiązania zagadek.
 • Zdolności techniczne – jako absolwent MIT i były pracownik Queen Consolidated w dziale IT, Felicity okazała się być wysoko wykwalifikowanym informatykiem. Była w stanie odzyskać dane ze zniszczonego komputera, namierzyć gdzie i dla kogo wyprodukowano czarną strzałę, czy ustalić skład Vertigo. Po odkryciu prawdziwej tożsamości Strzały, dziewczyna skonstruowała bardzo skuteczny system w kryjówce Strzały, który wykorzystywała do odnajdywania ludzi, miejsc i rzeczy.
 • Ekspert w hakowaniu – dzięki niezwykłym zdolnością informatycznym, Felicity jest też niesamowitym hakerem, zdolnym do włamania do dowolnego komputera, systemu, czy serwera na świecie. Była w stanie włamać się do laboratorium Departamentu Policji, z którego wysłała żądanie usunięcia próbki krwi Mściciela, czy też włamała się do agencji A.R.G.U.S., aby śledzić Deadshota.
 • Zdolności medyczne – dzięki szkoleniu Johna, Felicity potrafi udzielić pierwszej pomocy.
 • Zdolność jazdy – Felicity nie jeden raz prowadziła pojazd, którym w trakcie walki potrącała wrogów.

Biografia[]

Wczesne życie[]

Felicity z chłopakiem w college'u

Powodem, dla którego Felicity rzadko wspomina o swojej rodzinie jest fakt, że jej ojciec porzucił ją i matkę za młodu[1]. W młodym wieku zaczęła się interesować komputerami, a swoje pierwsze urządzenie zbudowała mając siedem lat. Aby uciec od codzienności, wraz z matką ciężko pracowały. Zajęła drugie miejsce w narodowej olimpiadzie informatycznej w wieku 19 lat. Następnie przeprowadziła się z matką do Las Vegas, po czym udała się do college'u. Ukończyła Massachusetts Institute of Technology z tytułem magistra w dziedzinie informatyki i cyber-zabezpieczeń. Wtedy też, wraz z chłopakiem, stworzyli niebezpieczny wirus przeznaczony pierwotnie do szlachetnych czynów. Po ukończeniu studiów została przyjęta do pracy w dziale IT Queen Consolidated. Felicity kilka razy wspomniała, że jest żydówką[2].

Podczas crossoveru Oliver oświadczył się Felicty, ta jednak odmówiła, ze względu na wcześniejsze oświadczny, gdzie została postrzelona. Jednakże po rozwiązaniu Crisis on Earth-X, ci się ożenili nagle, podczas ślubu Barrego Allen'a i Iris West. W ten sposób wsezonie 6x09 serialu Arrow można było zobaczyc świętowanie ich ślubu.

Stub.svg Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy[]

Arrow[]

 1. Samotny strzelec
 2. Niewinny człowiek
 3. Spuścizna
 4. Vendetta
 5. Koniec roku
 6. Ufaj, ale sprawdzaj
 7. Vertigo
 8. Odyseja
 9. Złodziej zwany Dodgerem
 10. Na celowniku
 11. Powrót Łowczyni
 12. Zbawienie
 13. Niedokończone sprawy
 14. Zbrodniczy zamiar
 15. Przedsięwzięcie
 16. Mrok na skraju miasta
 17. Poświęcenie
 18. Miasto bohaterów
 19. Tożsamość
 20. Zepsute lalki
 21. Tygiel
 22. Liga zabójców
 23. Wrogów trzymaj blisko
 24. Proces Moiry Queen
 25. Naukowiec
 26. Trzy duchy
 27. Promień rażenia
 28. Ślepy punkt
 29. Wstrząsy
 30. Potomstwo demonów
 31. Czas zgonu
 32. Obietnica
 33. Drużyna samobójców
 34. Drapieżne ptaki
 35. Deathstroke
 36. Człowiek w kapturze
 37. Pomroczność
 38. Triumf Blooda
 39. Ulice w ogniu
 40. Niemożliwy wybór
 41. Wyciszenie
 42. Sara
 43. Corto Maltese
 44. Magik
 45. Tajemnicza przeszłość Felicity Smoak
 46. Winny
 47. Napiąć łuk
 48. Dzielni i odważni
 49. Wspinaczka
 50. Osamotniona
 51. Nocne miasto
 52. Bunt
 53. Kanarki
 54. Powrót
 55. Nanda Parbat
 56. Oferta
 57. Tendencje samobójcze
 58. Wróg publiczny
 59. Złamana Strzała
 60. Upadek
 61. Al Sah-him
 62. Oto twój miecz
 63. Nazywam się Oliver Queen
 64. Zielona Strzała
 65. Kandydat
 66. Odrodzenie
 67. Poza granicami odkupienia
 68. Upiory przeszłości
 69. Zagubione dusze
 70. Braterstwo
 71. Legendy dnia wczorajszego
 72. Ponura zatoka
 73. Krwawe porachunki
 74. Nieusprawiedliwiona nieobecność
 75. Zrzucone okowy
 76. Grzechy ojca
 77. Zmowa milczenia
 78. Uprowadzony
 79. Złamane serca
 80. Światło nadziei
 81. 11:59
 82. Płacz kanarka
 83. Genesis
 84. Monument Point
 85. Lost in the Flood
 86. Rozłam
 87. Legacy
 88. The Recruits
 89. A Matter of Trust
 90. Penance
 91. Human Target
 92. So It Begins
 93. Vigilante
 94. Invasion!
 95. What We Leave Behind
 96. Who Are You?
 97. Second Chances
 98. Bratva
 99. Spectre of the Gun
 100. The Sin-Eater
 101. Fighting Fire With Fire
 102. Checkmate
 103. Kapiushon
 104. Disbanded
 105. Dangerous Liaisons
 106. Underneath
 107. Honor Thy Fathers
 108. Missing
 109. Lian Yu
 110. Fallout
 111. Tribute
 112. Next of Kin
 113. Reversal
 114. Deathstroke Returns
 115. Promises Kept
 116. Thanksgiving
 117. Kryzys na Ziemi-X: część 2
 118. Irreconcilable Differences
 119. Divided
 120. We Fall
 121. All for Nothing
 122. The Devil's Greatest Trick
 123. Collision Course
 124. Doppelgänger
 125. The Thanatos Guild
 126. Brothers in Arms
 127. Fundamentals
 128. The Dragon
 129. Shifting Allegiances
 130. Docket No. 11-19-41-73
 131. The Ties That Bind
 132. Life Sentence

Flash[]

 1. Po złej stronie
 2. Flash kontra Arrow
 3. Wszyscy razem!
 4. Legends of Today
 5. Paradoks
 6. Inwazja!
 7. Girls Night Out
 8. Kryzys na Ziemi-X: część 3

Vixen[]

 1. Trial By Fire
 2. Family Reunion

Legends of Tomorrow[]

 1. Rzeka czasu
 2. Inwazja!
 3. Dziwny świat
 4. Kryzys na Ziemi-X: część 4

Supergirl[]

 1. Kryzys na Ziemi-X: część 1

Miniseriale[]

Blood Rush[]

 1. Mr. Queen is Unavailable
 2. Roy to the Rescue
 3. Down the Rabbit Hole
 4. The Sample
 5. Closing In
 6. Heroic Deeds

Komiksy[]

Arrow: Komiks[]

 1. Make it Rain
 2. Diamond in the Rough
 3. Aftermath(występ niekanoniczny)

Arrow: Sezon 2.5[]

 1. Return
 2. Descent
 3. Acolyte
 4. Ascension
 5. Following
 6. Awakenings
 7. Transitions
 8. Gone
 9. Assault
 10. Assurances
 11. Choice
 12. Flames

The Flash: Sezon zero[]

 1. Smoak Signals: część 1
 2. Smoak Signals: część 2
 3. A Little Help From Some Friends

Ciekawostki[]

 • W komiksach DC Comics, Felicity Smoak znana była jako Felicity Raymond. Była ona żoną Ed'a Raymonda, a zarazem przyszywaną matką Ronnie'go Raymonda – połówki Firestorma.
 • W odcinku „Zbrodniczy zamiar”, Felicity wspomina, że jest farbowaną blondynką. Jest to odniesienie do Felicity Smoak z komiksów DC Comics, która w rzeczywistości nie była blondynką.
 • Felicity jest podobna do Chloe Sullivan z serialu „Tajemnice Smallville”, która była informatyczką i pomogła Oliverowi Queenowi oraz jego drużynie „Strażnicy”.
 • Po premierze Felicity Smoak w telewizji, postać ta została dostosowana do głównego nurtu komiksowego „Green Arrow” poczynając od trzydziestej piątej do obecnej części[3].
 • Pseudonim Felicity – Overwatch jest odniesieniem do książki napisanej przez Marca Guggenheima pod tytułem „Overwatch”.

Galeria[]

Koncepty[]

Grafiki promocyjne[]

Sceny z serialu „Arrow[]

Sceny z serialu „Flash[]

Sceny z serialu „Vixen[]

Przypisy[]

 1. Drugi sezon serialu „Arrow”, odcinek „Potomstwo demonów” wyemitowany 5 lutego 2014 roku.
 2. Trzeci sezon serialu „Arrow”, odcinek „Tajemnicza przeszłość Felicity Smoak” wyemitowany 5 listopada 2014 roku.
 3. http://dc.wikia.com/wiki/Felicity_Smoak_(Prime_Earth)

Zobacz też[]

Advertisement