Evelyn Crawford Sharp (ur. w 1999 roku) – uczennica będąca jednym z obiektów testowych R.O.J.-u, której udało się uciec. Chcąc się zemścić na tej organizacji, po śmierci Laurel Lance ukradła jej Płacz Kanarka i przybrała pseudonim Czarny Kanarek. Po zrozumieniu swoich błędów dołączyła do rekrutów Zielonej Strzały i nieco później dołączyła do drużyny mścicieli, gdzie przybrała pseudonim Artemis.

Kiedy dowiedziała się, że jej mentor w przeszłości prowadził krucjatę i zabijał ludzi z listy, przestała mu ufać i postanowiła dołączyć do drużyny Prometeusza, z którym zamierzała wykończyć Queena. Podczas wykonywania dopracowanego planu złamania Olivera wraz z resztą zespołu, ładunki C4 porozmieszczane po całej wyspie zostały aktywowane przed tym, jak wszyscy zdążyli ją opuścić, prawdopodobnie zabijając Evelyn.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Evelyn była niezwykle dobrze zapowiadającą się uczennicą i sportowcem. Jednak kiedy jej rodzice zginęli przez R.Ó.J., dziewczyna się załamała. Po śmierci Laurel Lance ukradła Płacz Kanarka i przyodziała podobny strój, chcąc się zemścić na przestępczej organizacji. Podczas dążenia do wybranego celu nie miała żadnych problemów z bólem i uczuciami, przez co nie przejmowała się tym, że zabija niewinnych. Kiedy jednak Zielona Strzała próbował ją powstrzymać przed zabiciem Ruvé Adams, Evelyn zrozumiała, że hańbi dobre imię Czarnego Kanarka i czyni źle. Postanowiła się wycofać, a po dłuższym zastanowieniu udała się na pogrzeb Laurel. Kilka miesięcy później dołączyła do drużyny mścicieli, chcąc pomóc miastu jako bohaterka.

Razem z mścicielami uratowała wielu ludzi i nie dopuściła do kilkudziesięciu przestępstw, lecz w końcu dowiedziała się, że Kaptur który niekiedy zabijał ludzi z „listy” i Zielona Strzała to ta sama, jedna osoba, postanowiła odwrócić się od Queena. Dołączyła do Prometeusza, któremu zdradziła cenne informacje na temat bohaterów. Przez pewien czas niespostrzeżenie infiltrowała zespół, kiedy to w końcu zdradziła swoje położenie, stając się wtedy hipokratyczną i złudną osobą uważającą, iż łucznik jest złoczyńcą i fałszywym bohaterem, a także mówiąc, iż miasto musi zostać przed nim uratowane. W rzeczywistości jednak Evelyn była manipulowana przez Adriana, który wmówił jej wiele rzeczy, przekonując ją do swoich racji. To wszystko sprawiło, że dziewczyna stała się tak okrutna, że nie bała się przyłożyć bezbronnemu człowiekowi pistoletu do skroni, czy też wystrzelić w kierunku niewinnego.

Moce i zdolności[edytuj | edytuj kod]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Zdolności łucznicze Artemis

 • Geniusz – Evelyn jest niezwykle inteligentna, przez co była dobrze zapowiadającą się uczennicą.
 • Ekspert w walce wręcz – Evelyn nauczyła się samoobrony i boksu, dzięki czemu skutecznie zadaje ciosy.
 • Ekspert w walce bronią – Evelyn potrafi posługiwać się bronią palną i bronią białą. Wykazuje się w tym niezwykłym doświadczeniem i celnością.
 • Kondycja fizyczna – jako niezwykły sportowiec, Evelyn posiada bardzo dobrą kondycję fizyczną. Dziewczyna regularnie angażuje się w intensywne ćwiczenia, dzięki którym jej bitwy są skuteczniejsze.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Evelyn dorastała w Star City, gdzie uczęszczała do Star City High School. Była niezwykle zapowiadającym się uczniem i gimnastyczką. W pewnym momencie dziewczyna wraz z rodzicami została porwana przez R.Ó.J., który zamordował jej ojca i matkę. Drużyna Zielonej Strzały nie była jednak w stanie ich ocalić, co sprawiło, że nastolatka zaczęła obwiniać za wszystko Damiena Darhka oraz mścicieli. Postanowiła się zemścić za ból, jaki jej sprawiono[1].

Haniebna zemsta[edytuj | edytuj kod]

Próba zabicia Ruvé Adams

Po tym, jak Laurel Lance zmarła, Evelyn zakradła się do jej szpitalnego pokoju i ukradła Płacz Kanarka. Następnie ubrała podobny strój do stroju Czarnego Kanarka i zaatakowała przemytników broni, których to ogłuszyła i ukradła cały zapas broni. Następnie zaatakowała w jednym z barów Alexa Davisa, którego oskarżyła o współpracę z R.O.J.-em. Nie udało się jej zabić mężczyzny, gdyż przestraszyła się Theii, która rozmawiała wcześniej z doradcą politycznym. Podczas walki, wojowniczka ściągnęła Evelyn maskę, a zdezorientowanie panny Queen pozwoliło jej uciec. W jednej z uliczek zatrzymał ja jednak Zielona Strzała, który żądał wyjaśnień. Dziewczyna zaczęła obwiniać go i jego zespół za śmierć jej rodziców, a następnie zaatakowała łucznika falami dźwiękowymi, które go unieruchomiły, a jej pozwoliły uciec. Evelyn później była gotowa zabić Ruvé Adams na gali, na której zabiła kilku ochroniarzy. Następnie przed drzwiami do sali zatrzymał ją Zielona Strzała, który chciał z nią porozmawiać. Dziewczyna nie chciała jednak słuchać, więc go postrzeliła i wbiegła do pomieszczenia. Rozproszyła tłum za pomocą Płaczu Kanarka, kiedy zauważyła Ruvé, w którą wymierzyła z broni, wywołując panikę. Gdy Czarny Kanarek był gotowy oddać strzał, Zielona Strzała przypomniał jej, jaki był prawdziwy Czarny Kanarek – uświadomił ja tym samym, że poprzedniczka była bohaterką. Po tych słowach Evelyn upuściła pistolet i natychmiastowo uciekła przed przybyciem policji. Następnego dnia, Evelyn pojawił się na pogrzebie Laurel Lance i obserwowała, jak Oliver ujawnił, że prawniczka była Czarnym Kanarkiem[1].

Evelyn została zrekrutowana przez Zieloną Strzałę do przyszłych członków drużyny łucznika, udając się na trening z mścicielem do opuszczonej bazy R.O.J.-u. Tam poznała dwóch innych rekrutów – Curtisa Holta i Rene Ramireza. Gdy tylko pojawił się Zielona Strzała, rozpoczął się intensywny trening polegający na ominięciu łucznika i zadzwonieniu w dzwon znajdujący się za nim. Evelyn podobnie jak pozostali nie podołała wyzwaniu, nie znając celu zadania. Jakiś czas później, trójka rekrutów udała się na otwarcie charytatywnego szpitala fundowanego przez AmerTek Industries, w obawie, że CEO firmy – Janet Carroll zostanie zaatakowana, podobnie jak zginął Evan Warner. Mimo starań Ragman zaatakował, lecz łucznik nie zezwolił wtrącać się w pojedynek, jednak Ramirez nie posłuchał i starał się zatrzymać wroga. Po całym wydarzeniu rekruci ponownie udali się do miejsca, w którym trenowali. Tam spotkali się z mścicielem, który wyraził swoje rozczarowanie wybrańcami. Dopiero następnego dnia, trójka zdecydowała się ostatni raz spotkać z łucznikiem, który postanowił zdradzić im swoją tożsamość i w dodatku przeprosił za swoje zachowanie, oficjalnie mianując trójkę członkami drużyny Zielonej Strzały[2].

Pozbycie się Dereka Sampsona

Evelyn wraz z resztą drużyny oglądali z Felicity, jak Zielona Strzała zmusza przestępcę do wydania człowieka, od którego ma narkotyk nazywany Stardustem. Ramirez wiedząc, gdzie diler się chowa, zabrał ze sobą Evelyn udał się do kryjówki przestępcy, gdzie po krótkiej walce, Derek Sampson wpadł do mieszaniny Stardusta i jakiejś substancji. Kiedy łucznik dowiedział się, że Rene i Evelyn bez pozwolenia ruszyli załatwić Dereka Sampsona, wściekł się na całą drużynę, nie zezwalając im później działać i pomóc podczas poszukiwań przestępcy, który po wpadnięciu w mieszaninę przestał czuć ból, przez co w rzeczywistości nie zmarł. Dopiero później Oliver zrozumiał, że to on ponosi odpowiedzialność za swoją drużynę i nie powinien obwiniać Rene za całe zamieszanie. Wiedząc też, że sam nie podoła Derekowi i jego ludziom, postanowił po raz pierwszy wyruszyć z nową drużyną w teren. Na miejscu skutecznie pokonali przestępców i zniszczyli zapasy narkotyku, razem z mieszaniną, w którą wcześniej wpadł Derek. Po tym wszystkim Oliver postanowił wpuścić nową drużynę do bunkra, co wywołało niemałe zaskoczenie. Kiedy Rene był oprowadzany przez Curtisa, Evelyn zapytała Felicity, czy mściciele mają zakaz umawiania się ze sobą. Informatyczka wyraźnie doradziła, aby tego nie robić, jednak dziewczyna i tak zdecydowała się podejść do Ramireza[3].

Evelyn wraz z drużyną pod dowództwem Zielonej Strzały próbowała uchwycić Sergio Espinose, jednakże Wild Dog nie posłuchał rozkazu łucznika i mściciel musiał interweniować, ogłuszając wroga. Oliver postanowił dać zespołowi wolne z nieznanego powodu na kilka dni. Jak się później okazało, mężczyzna chciał odbić przyjaciela z wojskowego więzienia, więc za sprawą Felicity zatrzymali go na drodze. Mieli nadzieję, że gdy ten zobaczy ich zgranych, zrezygnuje z niemożliwego planu, jednakże tak się nie stało. Queen pobił swoją drużynę, a następnie odjechał. Ta przez długi czas nie mogła się po sobie pozbierać i bała się działać bez swojego lidera, lecz gdy Tobias Church postanowił odbić Sergio, zespół ponownie połączył siły i próbował powstrzymać przestępcę. Niestety podczas walki Curtis ucierpiał, a Wild Dog chcąc pomóc przyjacielowi uciec, postanowił zatrzymać przez pewien czas wroga. Kiedy po powrocie do kryjówki zespół zastanawiał się, jak odnaleźć Rene, pojawił się Oliver, który zapewnił drużynie, że go wspólnie odbiją[4].

Zmiana na gorsze[edytuj | edytuj kod]

Poznanie Spartana

Artemis współpracowała z Ragmanem i Zieloną Strzałą na ulicach, chcąc dowiedzieć się od przestępców, gdzie ukrywa się Tobias Church, aby móc tym samym odnaleźć Rene. Kiedy dowiedzieli się od jednego z opryszków, gdzie może się ukrywać mężczyzna, wrócili do bazy, aby się przegrupować. Tam poznali Johna Diggle'a – mściciela znanego jako Spartan, którego w ostatnich dniach Oliver odbił z więzienia. Po przywitaniu Rory i Evelyn udali się do wspomnianego przez przestępcę miejsca i tam znaleźli jedynie kałuże krwi. Poprosili więc Felicity, aby zbadała trasę ostatnich ciężarówek wyjeżdżających z tego miejsca, lecz kobieta nie mogła podać lokalizacji zatrzymania się pojazdu na prośbę Olivera. Po sprowadzeniu Ramiereza, zespół dowiedział się o planach Charona, a także o tym, że gangster wie, kim tak naprawdę jest łucznik. Postanowili stworzyć plan z Human Targetem, ażeby pozwolić ruszyć Tobiasowi do przodu i go w końcu uchwycić. Kiedy ten uwierzył w historię ze śmiercią Queena, nie obawiał się też Zielonej Strzały i umówił spotkanie z innymi gangsterami. Okazję tą wykorzystał zespół, który złapał wielu przestępców i głowy najgroźniejszych organizacji przestępczych ze Star City[5].

Evelyn wraz z rekrutami zostali wezwani przez Overwatch, aby pomóc Zielonej Strzale i Spartanowi w pozbyciu się ludzi z targu, którzy wywołali panikę, strzelając na oślep w niebo. Po powrocie do kryjówki dowiedzieli się, że pozostali byli z nimi nieszczerzy i nie mówili o zagrożeniu, jakie sieje Prometeusz. Jak się okazało, mężczyzna zabijał ludzi z listy, o której mściciel postanowił powiedzieć rekrutom. To wywołało oburzenie, gdyż nie zdawali sobie oni sprawy, że Kapturem i Strzałą również był Queen. Rekruci spotkali się później w warsztacie Regana, gdzie rozmawiali między sobą o kłamstwach drużyny i wyraźnie byli niezadowoleni z tego, że ich mentor był seryjnym mordercą. Mimo wszystko postanowili przybyć na wezwanie i pomóc pilnować celów, które mogły być potencjalnymi ofiarami Prometeusza. Cel Artemis był również celem Prometeusza, jednak dziewczyna nie mogła wezwać pomocy, gdyż wściekła na Queena wyłączyła komunikator. Zielona Strzała zdążył jednak przybyć, zmuszając wroga do ucieczki i ratując dziewczynę. Ta będąc opatrywana w bunkrze przez Olivera, przeprosiła go za swoje zachowanie i on również tak uczynił. Jakiś czas później rekruci stawili się na oficjalnym koncercie charytatywnym, na który zostali zaproszeni przez samego burmistrza[6].

Spotkanie z Prometeuszem

Evelyn podobnie jak reszta drużyny trenował w kryjówce, kiedy to Felicity dostała zgłoszenie o dostarczeniu ciał dwóch przestępców – Nathana Sierra i Pablo Esteveza – pod komisariat, zaznaczając tym samym, że w mieście pojawił się nowy mściciel, który zabija przestępców. Jakiś czas później drużyna została wezwana do banku, który stał się celem Spooky Crew. Kiedy tam dotarli, spotkali tylko wykrwawiającego się na podłodze Jenkinsa, który zmarł w rękach Spartana. Po naradzie w kryjówce zespół postanowił przesłuchać jednego z ulicznych przestępców, dzięki czemu mogli przewidzieć kolejne miejsce ataku Spooky Crew. W złapaniu ich przeszkodził im nowy mściciel – Vigilante, który zamierzał zabić przestępców. Widząc w wojowniku zagrożenie, bohaterowie postanowili udawać przestępców i przyciągnąć uwagę mężczyzny, jednak ten zrozumiał ich plan i ogłuszył Artemis siedzącą w samochodzie przed budynkiem, po czym pobił Curtisa i zabrał go ze sobą. W banku zażądał spotkania z Zieloną Strzałą, grożąc Holtowi zabiciem go. Gdy Vigilante zamierzał oddać śmiertelny strzał, łucznik go powstrzymał i schwytał, lecz ten dzięki kontrolowanemu wybuchowi uciekł. Po tym wszystkim Artemis spotkała się na pewnym dachu z Prometeuszem, zapewniając go, że nikt jej nie śledził[7].

Zgodnie z prośbą Prometeusza, Evelyn przyniosła do jego kryjówki zdjęcia rekrutów z drużyny Zielonej Strzały wraz z ich adresami. Jakiś czas później zabójca zaatakował Curtisa, wysyłając go do szpitala. Evelyn wraz z zespołem udali się tropem narkotyku wstrzykniętemu Holtowi i postanowili zaatakować wroga w Claybourne Pharmaceuticals. Tam jednak Artemis ukazała zespołowi, że tak naprawdę od pewnego momentu nie gra z nim czysto i współpracuje z Prometeuszem. Przyznała, że miasto musi zostać oczyszczone z zarazy, jaką jest Queen. Za pomocą gazo-pylnej strzały wystrzelonej w ziemię sprawiła, że udało się jej i Prometeuszowi uciec z budynku[8].

Dostrzeganie prawdy[edytuj | edytuj kod]

Sprytna sztuczka Evelyn i Chase'a

Kiedy Prometeusz porwał 15 marca 2017 roku Olivera, nie mogąc zmusić go do wyjawienia jego największego sekretu, jakim był fakt, że mężczyzna zabijał ludzi z listy, bo lubił to robić, postanowił wykorzystać Evelyn. Wpuścił ją do celi burmistrza i nakazał jej odegrać rolę poszkodowanej, która została zraniona i przetrzymywana tak, jak on. Dał im jeden nóż i jedna osoba miała zginąć, lecz nikt tego nie zrobił. Simon postanowił więc udawać, że złamał dziewczynie kark, osiągając tym samym swój cel. Po przyznaniu się Olivera Evelyn wstała i wykazała, że jest jeszcze bardziej zażenowaną postawą mężczyzny i jego działaniami[9].

Kiedy Adrian siedział w więzieniu A.R.G.U.S., Evelyn wraz z Czarną Syreną porwała Quentina Lance'a i Theę, a następnie zabrali ich na Lian Yu. Po powrocie Adriana, przestępcy przykuli łańcuchami złapaną dwójkę do Johna, Felicity i Curtisa, nakazując im czekać na dalszy rozwój wydarzeń[10].

Uchwycenie Queena na wyspie

Evelyn z Talią pilnowały więźniów na wyspie z ukrycia i kiedy Oliver się ukazał, zaatakowały go. Przekupiły na swoją stronę Diggera Harknessa, po czym starali się uczynić to samo ze Sladem Wilsonem. Mężczyzna się zgodził i kazał dziewczynie przyłożyć broń do skroni Queena, co pozwoliło mu i łucznikowi na osłabienie dwóch przeciwników. Przestraszona Talia uciekła wraz z Diggerem, pozostawiając Sharp samą. Dziewczyna została zamknięta w celi, kiedy to bohaterowie poszukiwali Chase'a. Niedługo po tym, ładunki C4 porozmieszczane po całej wyspie zostają aktywowane i niszczą lokację, pozornie zabijając w wybuchu Evelyn[11].

Występy[edytuj | edytuj kod]

Arrow[edytuj | edytuj kod]

 1. Płacz kanarka
 2. The Recruits
 3. A Matter of Trust
 4. Penance
 5. Human Target
 6. So It Begins
 7. Vigilante
 8. What We Leave Behind
 9. Kapiushon
 10. Missing
 11. Lian Yu

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Koncepty[edytuj | edytuj kod]


Sceny z serialu „Arrow[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 1,0 1,1 Czwarty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Płacz kanarka” wyemitowany 27 kwietnia 2016 roku.
 2. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „The Recruits” wyemitowany 12 października 2016 roku.
 3. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „A Matter of Trust” wyemitowany 19 października 2016 roku.
 4. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Penance” wyemitowany 26 października 2016 roku.
 5. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Human Target” wyemitowany 2 listopada 2016 roku.
 6. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „So It Begins” wyemitowany 9 listopada 2016 roku.
 7. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Vigilante” wyemitowany 16 listopada 2016 roku.
 8. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „What We Leave Behind” wyemitowany 7 grudnia 2016 roku.
 9. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Kapiushon” wyemitowany 22 marca 2017 roku.
 10. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Missing” wyemitowany 17 maja 2017 roku.
 11. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Lian Yu” wyemitowany 24 maja 2017 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.