FANDOM


Jestem Edward Clariss. Rywale powinni znać swoje imiona...
Edward Clariss, „Flashpoint

Edward Clariss (zm. w październiku 2016 roku) – meta-człowiek bądący sprinterem nazywanym Rywalem.

Osobowość Edytuj

Edward w linii czasu zwanej „Flashpointem” jest obłąkanym człowiekiem, poszukującym sobie przeciwników, aby w końcu zmierzyć się z tym jedynym – odpowiednim rywalem. Cechuje go niezwykła inteligencja, która mimo wszystko jest tłumiona przez jego szaleńczą nienawiść do rywali. Kiedy dowiedział się, że zmierzy się aż z dwoma Flashami, ściągnął maskę i wyjawił swoją tożsamość, uznając, że rywale powinni znać siebie nawzajem. Jego bezwarunkowa chęć osiągnięcia wyznaczonego celu doprowadziła również do jego śmierci, co tylko potwierdzało, jak bardzo mu zależy na pozbyciu się swoich rywali.

Moce i zdolności Edytuj

Moce Edytuj

The Rival, The Flash and Kid Flash fight (17)

Super-szybkość Rywala

 • Superszybkość – Edward posiada superszybkość, która jest jego atutem w byciu Rywalem.
 • Szybka regeneracja cząsteczek – dzięki swojej superszybkości, jego cząsteczki regenerują się w niezwykłej prędkości.
 • Nadludzka wytrzymałość – ciało Edwarda jest na tyle wytrzymałe, że może otrzymać więcej obrażeń od normalnego człowieka bez uszkodzeń, zmęczenia czy osłabienia.
 • Nadludzka siła – dzięki swojej superszybkości, Edward może zadawać niezwykle potężne ciosy, a także wykonywać niezwykle efektywne uniki.
 • Zwiększony refleks – dzięki swojej superszybkości, Edward posiada zwiększony refleks, który pozwala mu między innymi na przyspieszoną percepcję.
 • Podróżowanie w czasie – przy osiągnięciu niezwykle szybkiej prędkości i działaniu wielu innych nieznanych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, Edward może złamać barierę czasoprzestrzenną i podróżować w czasie. Oprócz tego, że ta umiejętność jest niezwykle potężna, jest też niezwykle niebezpieczna i niekontrolowana.
 • Elektrokineza – Edward może generować potężne błyskawice energetyczne i przekierowywać je w wybranym kierunku, przy uzyskaniu odpowiedniej prędkości. Zazwyczaj robi to nieświadomie podczas biegu, ale przy odpowiednim użyciu może strzelać nimi, a także przywracać akcję serca.
 • Nietykalność – dzięki swojej superszybkości, wszystkie komórki ciała Edwarda mogą wibrować z taką samo częstotliwością jak powietrze, dzięki czemu może przechodzić płynnie przez dowolne przedmioty stałe bez jakichkolwiek obrażeń.

Biografia Edytuj

Zmiany linii czasu Edytuj

The Rival, The Flash and Kid Flash fight (10)

Rywal zdradza swoją tożsamość

Po tym, jak Barry Allen postanowił uratować swoją matkę i zatrzymał Reverse-Flasha przed zabójstwem, utworzył nową linię czasu, w której nigdy nie został bohaterem. Właśnie wtedy Edward Clariss w nieznanych okolicznościach został sprinterem i przyodział kombinezon przestępcy, nazywając siebie Rywalem. Tak zaczął terroryzować Central City, chcąc udowodnić, że jest najlepszym rywalem, a Flash nie może z nim konkurować. Pewnego dnia podczas zaciętej walki, przestępca zrzucił bohatera z wysokiego biurowca, myśląc, że tym samym zakończył sprawę. Jakiś czas później, w pobliżu swojej kryjówki, Rywal spotkał zarówno Flasha, jak i innego sprintera, przez co napawał się dumą, że będzie mógł pokonać bohatera dwa razy. Przed walką ściągnął swoją maskę, uznając, że rywale powinni znać swoje tożsamości. Następnie rozpoczął walczyć z Kid Flashem, którego dość szybko pokonał, przebijając mu rurą lewy bok brzucha[1].

Czyn ten zezłościł drugiego Flasha, który z całych sił zaczął atakować wroga, lecz kiedy miał go na wyciągnięcie ręki, coś zaczęło się z nim dziać. Tę sytuację postanowił wykorzystać Rywal, który stworzył dwa tornada biegnące w kierunku sprintera, lecz ku jego zdziwieniu, osłabiony bohater zdołał zniwelować ich pęd. Leżąc ranny na ziemi, Edward przyznał, że Flash rzeczywiście jest najszybszym człowiekiem na Ziemi, lecz kiedy heros odwrócił się do przestępcy plecami, ten chciał go zaatakować. Czyn ten został jednak udaremniony przez detektywa Westa, który zabił Clarissa wystrzałem z glocka. Wszystkie te wydarzenia zmusiły Barry’ego do odwrócenia efektu „Flashpointu”, uwalniając Eobarda Thawne’a i pozwalając mu ponownie na zabicie jego matki, tworząc tym samym nową linię czasu, do złudzenia podobną do tej oryginalnej. Tej samej nocy Edward został obudzony przez dziwny głos go wołający. Kiedy przerażony wstał z łóżka, zauważył jak na lustrze w jego pokoju, dziwnym sposobem pojawia się napis „Alchemy”[1].

Edward Clariss in Iron Heights (3)

Szybka śmierć Clarissa

Następnej nocy, Edward podróżował autobusem, kiedy zaczął miewać wizje z poprzedniego życia, które zakończyły się jego śmiercią i napisem „Alchemy” na szybie. Wysiadł z pojazdu i kuśtykając aleją, wszedł do pewnego budynku, w którym znalazł nieznaną sektę. Lider owego ugrupowania odwrócił się i przedstawił jako Alchemy, po czym zaproponował, że wspomnienia z innej linii czasu mogą się ziścić. Zgodnie z życzeniem, mężczyzna zrzucił skórę i został sprinterem. Następnie jako Rywal spotkał się ze zdezorientowanym Flashem, z którym zaczął walczyć. Pojedynek jednak zakończył się nokautem Clarissa, po którym przestępca zniknął. Po pewnym czasie Flash ponownie odnalazł Rywala, którym tym razem przybył z Alchemy. Zakapturzona postać znokautowała bohatera, a Edward zaczął go dobijać. W momencie, w którym chciał się go pozbyć, został uderzony falami uderzeniowymi Vibe’a. Po krótkiej wymianie mocy, Rywal został ogłuszony, a następnie aresztowany i przeniesiony do Iron Heights. W nocy w celi ponownie obudził go dziwny głos, który zaznaczył, że Clariss go zawiódł. Następnie pojawił się w celi i chwycił przestępcę za szyję, skutecznie go zabijając[2][3].

Występy Edytuj

FlashEdytuj

 1. Flashpoint
 2. Paradoks
 3. Magenta

Ciekawostki Edytuj

 • W komiksach DC Comics, Edward Clariss był profesorem, który zazdrościł zdolności Jayowi Garrickowi i poddał się takiemu samemu eksperymentowi, stając się jego arcywrogiem – lustrzanym odbiciem.

Galeria Edytuj

Koncepty Edytuj


Sceny z serialu „FlashEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Flashpoint” wyemitowany 4 października 2016 roku.
 2. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Paradoks” wyemitowany 11 października 2016 roku.
 3. Trzeci sezon serialu „Flash”, odcinek „Magenta” wyemitowany 18 października 2016 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.