Arrowwersum
Advertisement
Arrowwersum

Drużyna Zielonej Strzały – zespół mścicieli, który skupia się na walce z korupcją i ratowaniu miasta Star City. Walczą też z przestępczości w imię sprawiedliwości, a także pomagają zagubionym mścicielom.

Historia[]

Narodziny mściciela[]

Trening Olivera i Johna

Po tym, jak Oliver Queen po pięciu latach spędzonych na odciętej od świata wyspie Lian Yu powrócił do Starling City. Rozpoczął jednoosobową wojnę przeciwko skorumpowanym ludziom z „listy”, którą zabrał od swojego ojca podczas śmierci. Jego misją stało się naprawienie błędów popełnionych przez Roberta, mszcząc się na biznesmenach znajdujących się w dzienniku. Przez długi czas samotnie po kolei wykreślał nazwiska, kiedy to jego prywatny ochroniarz – John Diggle został postrzelony przez Deadshota kulą z trucizną kurarom. Queen wiedząc, że w szpitalu sobie z tym nie poradzą, postanowił zabrać mężczyznę do kryjówki i podać mu tam wywar z ziół, który miał za zadanie zniwelować truciznę. Wtedy też wyjawił przestraszonemu mężczyźnie, że jest mścicielem. Po wielu przemyśleniach i mimo początkowej niechęci, Diggle zgodził się dołączyć do krucjaty Queena, który potrzebował kogoś, kto by mu przypominał, o co tak naprawdę walczy.

Kiedy Strzała prowadził śledztwo na temat rodziny mafijnej Bertinelli, zakochał się w córce przywódcy rodziny – Helenie Bertinelli i nie chcąc nic przed nią ukrywać, opowiedział swoją historię, a następnie zaczął ją trenować. Jak się później okazało, dziewczyna była bardziej zainteresowana zemstą, więc odeszła od milionera i od drużyny, przechodząc całkowicie na kryminalną ścieżkę. W międzyczasie Oliver poznał Felicity Smoak, która nie wiedziała o jego sekretnej tożsamości, ale ten przychodził do niej z dziwnymi problemami technologicznymi. Początkowo karmił ją absurdalnie skandalicznymi historiami, a ta nie chcąc znać szczegółów, decydowała się mu pomagać. Pewnego razu, kiedy dziewczyna wracała z pracy, na tylnym siedzeniu swojego samochodu spotkała krwawiącego mściciela, który wyjawił swoją tożsamość i poprosił o zabranie go do swojej kryjówki, gdzie zajął się nim John. Gdy Queen doszedł do siebie, Felicity włamała się do laboratorium policyjnego i wysłała próbkę krwi Queena zdobytą przez policję do zniszczenia. Felicity zgodziła się dołączyć do zespołu, jednak głównie zależało jej na odnalezieniu Waltera Steele'a.

Po pokonaniu licznych przestęp w trzyosobowym gronie drużyna musiała zmierzyć się z nowym zagrożeniem – przedsięwzięciem. Napastnik, którym okazał się być przebiegły Malcolm Merlyn, umieścił pod biedną dzielnicą miasta - Glades, dwa generatory wstrząsów, które miały zniszczyć lokację na rzecz organizacji Tempest. Quentin Lance z pomocą Felicity Smoak wyłączył jedno z nich, jednak drugie zostało aktywowane. W wyniku czego większa część Glades została zniszczona, a śmierć poniosło 503 mieszkańców w tym Tommy Merlyn. Po utracie tak bliskiej osoby Queen postanowił zawiesić działania drużyny i udał się na Lian Yu.

Zemsta Deathstroke'a[]

Walka z armią Slade'a

Po pewnym czasie zarówno Felicity Smoak jak i John Diggle postanowili ponownie zebrać drużynę w komplecie i w tym celu udali się na Lian Yu po Olivera Queena. Mężczyzna został przekonany do powrotu do Starling City, a także do powrotu do obowiązków mściciela. Zmienił jednak cel, widząc, jak obecnie wygląda miasto. Postanowił zaprzestać skreślania nazwisk z „listy” na rzecz próby oczyszczenie chaosu w mieście spowodowanego przez przedsięwzięcie. Dodatkowo chcąc uczcić najlepszego przyjaciela – Tommy'ego Merlyna zrezygnował z zabijania przestępców. Wykorzystał Roya Harpera jako informatora, który posiada uliczne kontakty, uzyskując tym samym informacje z pierwszej ręki o wszelakich wydarzeniach. Chłopaka jednak był nieświadomy tożsamości łucznika oraz jego przyjaciół. Gdy podczas walki z Cyrusem Goldem Queen został poważnie zraniony i odurzony nieznanymi substancjami, Felicity zdecydowała się wtajemniczyć w ich misję kryminologa z Central CityBarry'ego Allena. Mimo początkowego niezadowolenia milionera chłopakowi udało się uratować Strzałę. Po przebudzeniu się podziękował on Allenowi i poprosił o dochowanie tajemnicy, a przed samym powrotem młodzieniec wręczył mścicielowi maskę.

Kiedy Roy zaczął mieszać się w nieswoje sprawy, został porwany przez Brata Krwi, który wstrzyknął mu mirakuru. Agresja chłopaka doprowadziła do wielu zniszczeń i okaleczeń innych ludzi. Podczas walki z Brązowym Tygrysem, Strzała pokazał Harperowi swoją prawdziwą twarz, aby ten pomyślał o Theii i zaprzestał ranić Bena, a zarazem pomógł mu zniszczyć bombę. Roy pod wpływem Mirakurum dołączył do drużyny, jednakże początkowo zespół dla bezpieczeństwa nie pozwalał mu walczyć w terenie. Po pewnym czasie w mieście pojawiła się tajemnicza wojowniczka, która stawała najczęściej w obronie kobiet. Gdy łucznik znalazł się w tarapatach, dziewczyna uwolniła mściciela, który właśnie wtedy zrozumiał, że za maską kryje się Sara Lance. Po przemyśleniach kobieta dołączyła do drużyny, ale nie pokazywała światu swojej prawdziwej tożsamości tylko dlatego, aby zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo.

Kiedy okazało się, że za inicjatywą powstania Kościoła Krwi i rozprowadzania mirakurum stoi dawny przyjaciel i mentor Olivera, który był uważany za zmarłego – Slade Wilson, miasto ponownie miało poważny problem. Mężczyzna bowiem za pomocą transfuzji oddawał innym ludziom swoją zarażoną niebezpieczną japońską substancją krew, obdarowując ich wytrzymałością i siłą w zamian za posłuszeństwo. Tym samym stworzył armię, którą zainteresował się sam A.R.G.U.S. Początkowo wielką szansę na wygraną miał wróg, więc amerykańska rządowa organizacja postanowiła wysłać drony mające dla bezpieczeństwa zniszczyć całe miasto. Strzale jednak udało się z pomocą przyjaciół odebrać moce mężczyzny, dzięki czemu z łatwością go pokonał, a drony niszczycielskie z pomocą Lyli Michaels zostały wycofane.

Walka z ligą zabójców[]

Zabicie Głowy Demona

Po ostatnich wydarzeniach, Strzała zaczął być postrzegany jako prawdziwy bohater Starling City. Krótko po tym okazuje się, że Sara Lance została zamordowana przez nieznanego sprawcę, więc mściciele stawiają sobie nowy cel, chcąc odnaleźć tajemniczego osobnika. Nieugięty Ra's al Ghul – przywódca ligi zabójców chcąc również dla córki pomścić śmierć jej ukochanej, ale zespołowi ultimatum. Albo odnajdą sprawcę w ciągu 48 godzin, albo liga będzie zabijała 50 osób dziennie, dopóki odpowiedzialny za całe zajście sprawca się nie ukaże. W końcu okazuje się, że za całym zamieszaniem stał Malcolm Merlyn, który przeżył pojedynek z łucznikiem podczas przedsięwzięcia. Mężczyzna przyzwyczaił do siebie córkę – Theę Queen i nakazał zabić jej Kanarka, kiedy była pod wpływem narkotyku nazywanego Viturą. Queen znając prawdę, bał się wyznać ją Głowie Demona, wiedząc, że ten ukaże mimo wszystko jego siostrę, a nie Magika. Mściciel decyduje się podjąć wyzwanie Ra's al Ghula i staje z nim do pojedynku, który mimo dobrej walki – przegrywa i pozornie umiera. W rzeczywistości Oliver przeżywa i zgodnie z przepowiednią ligi – „ten, kto przeżyje ostrze Ra'sa zostanie jego następcą” – przywódca ligi próbuje namówić go do dołączenia do organizacji. Queen odmawia, ale Ra's nie przyjmuje do siebie odmowy. Zaczyna podszywać się pod łucznika i zabijać ludzi w Starling City, ściągając na mściciela uwagę wielu ludzi, między innymi miliardera - Raya Palmera i chcąc tym samym przekonać go do porzucenia celu.

Miliarder i prezes Palmer Technologies stworzył egzoszkielet A.T.O.M., aby dzięki niemu uratować miasto od łucznika. Zrozumiał jednak, że kryjący się za maską Strzały Oliver Queen nie jest niczemu winien. W dodatku Roy Harper wziął na siebie winę mściciela, dał się aresztować i upozorował swoją własną śmierć, aby przyjaciel zyskał wolność. W tym czasie Ra's zaatakował Theę i śmiertelne ją zranił, aby zmusić Queena do przyjęcia propozycji zostania jego następcą. Następnie wysłał Maseo Yamashiro, aby dostarczył byłemu przyjacielowi wiadomość z odpowiedzią, jak może uratować życie swojej siostry. Nie mając innego wyboru, mężczyzna decyduje się zostać kolejną Głową Demona w zamian za kąpiel Theii w Jamie Łazarza, która to przywróciłaby dziewczynę do życia. Zgodnie z danym słowem, łucznik opuścił zespół na rzecz ligi, a miejsce Harpera zajęła Thea.

Planem Ra'sa było wyszkolenie Queena i zmuszenie go do zniszczenia Starling City bronią biologiczną Alfa-Omega. Mściciel potajemnie opracował szczepionkę na podstawie swojej krwi i z pomocą swojego zespołu, Flasha, Czarnego Kanarka, Katany, Nyssy al Ghul i Atoma zniweczył plan Głowy Demona. Następnie stanął ponownie do pojedynku z mężczyzną, w którym ostatecznie go zabił. Po tym sukcesie Queen postanowił zakończyć swoją bohaterską działalność i spędzić resztę życia z Felicity.

Przebiegły R.Ó.J.[]

Porażka Damiena Darhka

Oliver i Felicity zostali zmuszeni do powrotu do Star City, kiedy miasto zaczęła atakować armia żołnierzy nazywanych „duchami”. Mimo tego, że podczas nieobecności lidera, zespół sobie radził, potrzebowali doświadczenia i umiejętności mężczyzny, który przyjął nowe alter ego – Zielona Strzała. Kiedy Podwojona Stawka zniszczył kryjówkę pod Palmer Technologies, Cisco Ramon odnowił starą kryjówkę Sebastiana Blooda, tworząc tym samym bunkier mścicieli. W obliczu zagrożenia, jakim stał się przywódca „duchów” – Damien Darhk, Queen postanowił zintensyfikować swoje wysiłki do tego stopnia, aby działać jednocześnie jako mściciel i walczyć z przestępczością podczas kandydatury na stanowisko burmistrza miasta. Zespół zaczął działać sprawniej, a w jego skład wchodzili Spartan, Overwatch, Czarny Kanarek i Pędziwiatr.

Drużynie udało się również odnaleźć i uratować Raya Palmera, który mimo początkowych przypuszczeń nie zginął, lecz został uwięziony przez Darhka. Następnie z pomocą Malcolma wskrzesili Sarę i przywrócili jej ludzki rozum zdolnościami okulistycznymi Johna Constantine'a. W międzyczasie łącząc siły z drużyną Flasha oraz Carterem Hallem i Kendrą Saunders pokonali psychotycznego i nieśmiertelnego Vandala Savage'a. Sukcesy nie trwały długo, gdyż życie osobiste bohaterów ucierpiało, kiedy Felicity została sparaliżowana od pasa w dół przez atak Darhka. Gdy zespół uświadomił sobie, że mężczyzna jest większym zagrożeniem, niż myśleli na początku, pojawiły się kolejne problemy. Skutki uboczne wskrzeszenia Theii w Jamie Łazarza spowodowały, że Oliver, chcąc zdobyć lekarstwo dla siostry, musiał zmierzyć się z obecnym Ra'sem – Malcolmem. Wygrał pojedynek, odcinając rękę mężczyźnie, a następnie oddał pierścień Nyssie, która to rozwiązała raz na zawsze ligę zabójców. W efekcie złości, Merlyn zdradził Damienowi informacje o synu Queena, którego mistyk porwał. Z pomocą Vixen i Curtisa Holta, drużynie udało się odbić chłopaka z rąk przestępcy i go na pewien czas osłabić oraz wsadzić za kratki. Sielanka jednak nie trwała długo, gdyż Darhk zorganizował ucieczkę, podczas której zabił Laurel Lance.

Kiedy R.Ó.J. Zamierzał ziścić swoje dzieło i zniszczyć Star City na rzecz operacji Genezis, mściciele dołożyli ostatnich starań, aby pokonać wroga raz na zawsze. Udało im się zatrzymać wszystkie uruchomione bomby atomowe, jednak jedna zniszczyła miasto i jego mieszkańców. Sam Darhk podczas pojedynku z Zieloną Strzałą stracił moce i został zabity przez łucznika. Konflikt z tak potężnym wrogiem pozostawił jednak poważne piętno na drużynie, która zaczęła się rozpadać. Zarówno Diggle, Thea, jak i Quentin postanowili odejść, pozostawiając Felicity i Olivera samych.

Duchy przeszłości[]

Konfrontacja na wyspie

Oliver i Felicity działali samodzielnie przez kilka miesięcy, chroniąc Star City przed niebezpieczeństwami. Z czasem na ulicach pojawił się niebezpieczny gangster, Tobias Church, który zaczął rosnąć w siłę. Wtedy też Queen zdał sobie sprawę, że nie może walczyć sam i odnalazł kilku ludzi z niezwykłymi zdolnościami, Evelyn Sharp, Rene Ramirez i później Rory Regan, którzy wraz z Curtis Holt stali się rekrutami zespołu. Jakby tego było mało, na ulicach pojawił się niebezpieczny mściciel i tajemniczy zabójca. Ten drugi zaczął pokazywać, że jego celem jest włącznie Oliver, którego nie zamierza zabić.

W międzyczasie łącząc siły z drużyną Flasha, legendami i Supergirl powstrzymali inwazję Dominatorów na planetę. Po tych wydarzeniach zespół zaczynał odnajdywać cel Prometeusza, a także powiązali go z Justinem Claybournem, który był jego ojcem zamordowanym przez Kaptura jako człowiek z „listy”. Dodatkowo od drużyny odwróciła się Evelyn, która poznając prawdę o Oliverze, zaczęła współpracować z wrogiem. Kiedy bohaterowie rekrutowali Dinah Drake, przestępca nie próżnował i zebrał zespół, w którego skład wchodziła Laurel Lance z Ziemi-2 oraz Talia al Ghul będąca zarówno byłą mentorką burmistrza, jak i Prometeusza. Na domiar problemów, zespół zajął się Johnem, który niesłusznie został wsadzony do więzienia, uwalniając go i oczyszczając z zarzutów dzięki Adrianowi Chaseowi. Ten sam człowiek jednak okazał się kryć za maską Prometeusza i być odpowiedzialnym za wiele zabójstw, a wszystko dlatego, że chciał udowodnić Oliverowi, iż udaje kogoś, kim nie jest i jednocześnie odegrać się na zamordowaniu ojca.

Przez sprawy związane z Prometeuszem, mafia sołncewska oraz Anatoly Knyazev odwrócili się od Queena, a Felicity zaczęła współpracować z niebezpieczną hakerską grupą Helix, psując relacje bohaterów z A.R.G.U.S. Wtedy też Adrian zamierzał powoli zakończyć „zabawę” i porwał syna Olivera, a następnie dał się złapać Zielonej Strzale. Zmusił jednak Queena do pomocy w ucieczce, grożąc zamordowaniem Williama, jak i przyjaciół burmistrza, których również porwał. Przed ucieczką zostawił jednak mężczyźnie ślad, aby udał się na Lian Yu, w związku z czym łucznik połączył siły z Merlynem, Nyssą, Wilsonem oraz Harknessem. Tam Adrian przegrał pierwszą walkę z Queenem, ale udało mu się uciec, po tym, jak burmistrz nie chciał się nakłonić do zamordowania zabójcy. Po kilku minutach łucznik odnalazł wroga na statku, który odpływał z wyspy, lecz udało mu się na niego dostać. W brutalnej walce przestępca wciąż nie chciał zdradzić bohaterowi, gdzie znajduje się William, lecz korzystając z chwili nieuwagi, wyciągnął młodzieńca z pomieszczenia na statku i przystawił mu do skroni pistolet. Tym samym kazał wybierać Oliverowi między synem a ludźmi na wyspie. Queen miał lepszy plan i postrzelił Adriana w nogę, doprowadzając do przejęcia Williama. Wykończony i ranny Chase uznał, że to koniec i nie uda mu się namówić mężczyzny do zabicia siebie. Mimo to uznał swoją porażkę za wygraną i po przyznaniu, że już zawsze będzie on samotny, wyciągnął pistolet i strzelił sobie w głowę. Tym samym doprowadził do aktywacji poukrywanych ładunków C4 na Lian Yu, przyczyniając się do jej zniszczenia.

Rozłam zespołu[]

Podział bohaterów

Drużynie udało się przeżyć wybuch na wyspie, a jedyną zmarłą została Samantha Clayton, co zmusiło Olivera do przejęcia opieki nad Williamem. Jakby tego było mało, mężczyzna musiał zająć się też siostrą, która od tamtego dnia leżała w szpitalu w śpiączce. Queen zrozumiał, że chcąc opiekować się synem i prowadząc życie prywatne, musi zrezygnować z bycia mścicielem. Jego przekonanie utwierdził fakt, że zawzięta agentka FBI, Samandra Watson rozpoczęła śledztwo nad sprawą burmistrza Star City, oskarżając go o bycie łucznikiem. To zmusiło go do oddania kostiumu Zielonej Strzały Johnowi, który zdecydował się kontynuować misję przyjaciela. Prowadzi zespół według nowych zasad, mierząc się z zorganizowaną grupą przestępców, która wiedziała wszystko o bohaterach. Mimo problemów drużyna radziła sobie z wrogiem, głównie za sprawą Olivera, który powrócił do bycia mścicielem, kiedy śledztwo przycichło.

W międzyczasie bohaterowie wybrali się na wesele Barry'ego oraz Iris, podczas którego zostali zaatakowani przez Nową Rzeszę z innego świata. Z pomocą drużyny Flasha, legend i drużyny Supergirl udało im się pokonać wrogów, kosztem życia Martina Steina. Ostatecznie Allenowi i West udało się wziąć ślub, przy czym Oliver i Felicity również skorzystali z okazji, pobierając się. Po tym wszystkim bohaterowie powrócili do problemów w swoim mieście, lecz pomiędzy oryginalnym składem drużyny a „świeżakami” wywiązał się konflikt, który powstał przez brak ufności jednych do drugich. Zespół rozpadł się, do czego dążyła organizacja Caydena Jamesa i tym samym Curtis, Rene i Dinah stworzyli swoją drużynę, nazywając siebie Outsiderami. Ich wspólnym sojusznikiem okazał się Vigilante, pod którego maską skrywał się Vincent Sobel – były chłopak Drake, uznany za zmarłego. Działał pod przykrywką z przestępcami, aby zniszczyć ich organizacje od środka. Niestety, nierozważność Queena doprowadziła do śmierci mężczyzny z rąk Czarnej Syreny. Dinah nie obwiniała mimo wszystko Olivera, ale była żądna zemsty na meta-człowieku.

Ostatecznie niedopatrzenie Caydena doprowadziły do jego porażki i został on aresztowany, lecz przed przesłuchaniem zamordował go jego sojusznik Ricardo Diaz, który od początku manipulował hakerem, aby stworzyć fundamenty pod rozwój swojego planu dotyczącego przejęcia Star City. To nie był koniec problemu mścicieli, gdyż stanęli oni w obronie Laurel Lance, kiedy to Outsiderzy zamierzali się jej pozbyć. W wyniku tej walki Ramirez poważnie ucierpiał i spędził kolejne tygodnie w szpitalu, a Czarna Syrena zdecydowała się przyjąć tożsamość swojego sobowtóra z Ziemi-1, opowiadając historię o tym, jak jej śmierć została sfingowana przez Damiena Darhka. W tym czasie Thea opuściła zespół i wraz z Royem oraz Nyssą ruszyła w podróż zniszczenia pozostałych Jam Łazarza. Tuż po tym Diggle przestał kryć swoje uczucia i szczerze powiedział Oliverowi, że jest marnym przywódcą i przez to, że nie zamierza zmienić podejścia, odszedł i zaczął pracować w A.R.G.U.S. W tym czasie Diaz rósł w siłę, a Olivera czekała rozprawa sądowa. Obie drużyny wiedziały, że aresztowanie Queena wiąże się z wyjawieniem również ich sekretnych tożsamości, więc wspólnymi siłami sprowadzili Human Targeta, który udając Tommy'ego Merlyna, przyznał się do bycia łucznikiem, oczyszczając Olivera z zarzutów. Dragon był jednak na tyle potężny, że mimo wszystko zawładnął infrastrukturą miasta, pozbywając się burmistrza i stawiając na jego miejsce zastępcę, Quentina. To wszystko sprawiło, że Oliver poprosił agentkę Watson o pomoc w wypędzeniu gangstera z miasta, czego ceną było przyznanie się do bycia mścicielem. Połączone drużyny wraz z siłami FBI na nic się zdały przy przebiegłości Diaza, któremu udało się zbiec z miasta. Walka ta kosztowała ich życie Quentina oraz aresztowanie Queena, który publicznie zakuty w kajdanki wyjawił, że jest i był Zieloną Strzałą.


Członkowie[]

Felicity Smoak

John Diggle

Rene Ramirez

Curtis Holt

Dinach Drake

THEA Queen

Roy Harper

Sojusznicy[]


Byli członkowie[]

Ciekawostki[]

  • W odcinku „Wstrząsy”, Roy Harper proponuję nazwę „drużyna Strzały” dla zespołu mścicieli, na co Felicity odpowiada, że od dawna ich tak nazywa, ku niezadowoleniu Olivera.
Advertisement