FANDOM


Wikipedia Ta strona zawiera treści z Wikipedii na licencji CC-BY-SA 3.0. Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

DC Comics, Inc. – (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.

Historia Edytuj

Skrót DC pochodzi od popularnej serii – Detective Comics, która następnie stała się częścią oficjalnej nazwy firmy. To sprawia, że słowo Comics w nazwie firmy jest zbędne. DC posiada prawa do postaci (głównie superbohaterów) takich jak: Zielona Strzała, Flash, Green Lantern, Hawkman, Hawkgirl, czy drużyn zrzeszających te postacie np. Justice League lub Teen Titans, a także popularnych antagonistów m.in. Deathstroke'a, Ra's al Ghul, bądź też Deadshot. Największa firma produkująca zabawki na świecie, Mattel posiada prawa do produkcji i dystrybucji zabawek z uniwersum DC Comics.

DC Comics jest też właścicielem praw autorskich do seriali „Arrow”, „Constantine”, „Flash”, „Supergirl”, „Vixen” i „Legends of Tomorrow” produkowanych przez The CW, NBC i CW Seed.

Producent wykonawczy Andrew Kreisberg i pisarz Ben Sokolowski po sukcesie, jak odniósł serial „Arrow” zostali zatrudnieni przez DC Comics, aby poprowadzić serię o Zielonej Strzale, którą można oglądać od rozdziału 35. Oprócz tego, że uniwersum posiada elementy z amerykańskiego wydawnictwa komiksowego, DC Comics używa wiele postaci, wydarzeń z uniwersum w swoich produkcjach. Takimi znakami są między innymi John Diggle, Tommy Merlyn, czy też Felicity Smoak.

Ciekawostki Edytuj

  • Według telewizji CNN, DC Comics oraz jego główny i większy konkurent, Marvel Comics od 2008 roku kontrolują około 80% udziałów na amerykańskim rynku branży komiksowej[1].

Przypisy Edytuj

  1. http://archive.fortune.com/2008/10/10/news/companies/siklos_marvel.fortune/

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.