Arrowwersum
Advertisement

Czcij ojca swego” – drugi odcinek serialu „Arrow”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 17 października 2012 roku na kanale The CW, natomiast polska premiera odbyła się 15 października 2013 roku na kanale Universal Channel.

Opis[]

Oliver Queen udaje się do sądu, aby przedstawić swój dowód życia. Po rozprawie spotyka Laurel Lance, która pozwała Martina Somersa o zabicie Victora Nocenti'ego i współpracę z Triadą. Syn Roberta zauważa to nazwisko na liście, przez co jako Strzała stara się go pozbyć. Martin nakazuje groźnej członkini Triady pozbyć się Laurel, odciążając tym samym siebie z wyroku. Tymczasem Moira i Walter zamierzają przekazać Queen Consolidated Oliverowi.

Scenariusz[]

Kaptur walczy z Redmanem

Zakapturzony łucznik dopadł swoją kolejną ofiarę z listy. Zmusił Marcusa Redmana, aby naprawił swoje ostatnie działania i oddał pieniądze emerytom, których ograbił wspólnie z partnerem. Następnego dnia media skupiły się ponownie na wyczynie mściciela ze Starling City, jednak Moira Queen nie uważała, że obecność kogoś takiego na ulicach wpłynie dobrze na mieszkańców. Thea natomiast sądziła, że jej matka się boi, bowiem Queenowie również należeli do bogatej elity miasta. W tym czasie Walter przygotował wszystko, aby przeprowadzić procedurę anulowania aktu zgonu Olivera. Nagle pojawił się Tommy, który wypomniał przyjacielowi, że jak do tej pory w sądzie pojawiał się jedynie za swoje wybryki. Media śledziły każdy ruch młodego Queena, gdyż mężczyzna musiał przed sędzią opowiedzieć o przebiegu wypadku, który miał miejsce na morzu. Następnym punktem dnia miała być wizyta w biurze Queen Consolidated, ale Oliver był jednak za bardzo poruszony. W budynku sądu przyjaciele wpadli na Laurel, która broniła Emily Nocenti. Po krótkiej rozmowie, były chłopak prawniczki opuścił budynek i zauważył, jak oskarżony Martin Somers ogłasza mediom, że jest niewinny w sprawie śmierci Victora Nocenti'ego. Zainteresowany całą sprawą milioner przedostał się szybko do swojego auta i odjechał, zanim ochroniarz Diggle zdążył do niego wsiąść.

Tymczasem w sądzie rozpoczęła się rozprawa, w której Laurel próbowała wykazać winę Somersa. Według zeznań świadków, to właśnie on zamordował Victora Nocenti'ego dlatego, że ten dowiedział się o przyjmowaniu łapówek od Triady. Niestety z powodu kontaktów w prokuraturze, Emily nie doczekała się sprawiedliwego wyroku. Dowiedziawszy się o wyniku rozprawy, wydarzeniem zainteresował się także Kaptur, który nocą zjawił się w dokach, gdzie osobiście dorwał Somersa, zostawiając mu na pamiątkę bliznę na policzku. W tym czasie w rezydencji Queenów Moirze nie podobała się sytuacja, że ochroniarz nie wypełnia swoich obowiązków. Chciała wiedzieć, gdzie wymyka się przez cały czas jej syn. Kiedy młody mężczyzna usłyszał słowa matki, wszedł do pokoju i odparł, że po pięciu latach samotności, trudno mu się od tego odzwyczaić. Kobieta swoje działania usprawiedliwiała troską i niechęcią do ponownej straty dziecka, po czym odeszła. Diggle zwrócił się do Olivera, do którego nie czuł urazy, lecz mimo tego zagroził, że odejdzie, kiedy podobna sytuacja się powtórzy. Po tych słowach Queen zauważył, jak Thea wychodzi na imprezę, co mu się nie spodobało. Milioner zaczął zauważać, jak bardzo zmieniła się jego siostra, która powiedziała bratu, że nie ma prawa jej oceniać.

Pomocna rada ochroniarza

Policja zjawiła się u Somersa, bowiem dowiedziała się, że zeszłej nocy w okolicy grasował zamaskowany mściciel. Biznesmen jednak cały czas twierdził, że nic się nie wydarzyło i nie zmienił swojego zdania nawet wtedy, kiedy detektyw Lance odnalazł na biurku mężczyzny dziurę idealnie pasującą do strzały. Quentin bowiem chciał za wszelką cenę dorwać rzekomego obrońcę Starling City, lecz wtedy Somers zagroził mu, że jeśli się nie odczepi, to ucierpi nie tylko on, ale i jego córka, która prowadzi sprawę przeciw mężczyźnie. Następnego dnia, Oliver w końcu odwiedził firmę, gdzie przypomniały mu się wspomnienia z dzieciństwa. Walter wytłumaczył mu, że Queen Consolidated specjalizuje się obecnie w biotechnologii i pozyskiwaniu czystej energii, a nowy budynek należący do spółki będzie nosił imię Roberta Queena. Moira w roli prezesa chciała ujrzeć swojego syna, ale ten odmówił, zamieniając krótką wymianę zdań w kłótnie. Tymczasem media nie dawały Oliverowi spokoju, gdyż nawet bezpieczny w samochodzie był otaczany przez reporterów. Diggle, który był świadkiem ostatniej kłótni rodzinnej, przyznał, że rozumie, przez co obecnie przechodzi młody miliarder. Oliver musiał się zająć ciałem ojca na wyspie. Mimo zgniłego zapachu i otaczających go zwierzętach rozbitek pragnął pracowicie pochować ciało ojca.

Laurel i Joanna robiły wszystko, aby ochronić Emily. Ta jednak nie obawiała się zamachu, kiedy to nagle w biurze pomocy prawnej zjawił się detektyw Lance, przydzielając trójce kobiet ochronę policyjną. Bał się bowiem, że córce może się stać, wiedząc o tym, co wydarzyło się u Somersa. Tymczasem Martin znalazł sobie własną ochronę, kontaktując się z Triadą, która przysłała mu niebezpieczna Chinę White. Zabójczyni zaplanowała, że wpierw trzeba pozbyć się problem, jak stanowili Emily, a co za tym idzie, trzeba zająć się prawniczka Lance. W tym czasie w rezydencji milionerów Thea weszła do brata do pokoju, który się przebierał. Zaintrygowana ilością blizn, które ten posiada, chciał poznać prawdę. Oliver jednak nie zamierzał rozmawiać o tym, co się stało na wyspie, prosząc siostrę, aby dała mu jeszcze trochę czasu. Słysząc to, dziewczyna zabrała brata do ogrodu, gdzie pokazała mu nagrobki jego i Roberta. Przyznała, że to właśnie tutaj spędzała większość czasu i to właśnie tutaj przychodziła, kiedy czuła się przybita i opuszczona, prosząc tym samym Queena, aby jej nie odtrącał.

Szczera rozmowa po powrocie z wyspy

Po trudnej rozmowie z siostrą, Oliver odwiedził Laurel, przepraszając ją za ostatnie swoje zachowanie. Postanowił spędzić z kobietą miły wieczór, robiąc to, o czym myślał przez cały czas na wyspie – jedząc wspólnie lody. Opowiedział o ostatnich wydarzeniach, które miały miejsce od jego powrotu, głównie o tych, które go przytłoczyły. Rozmowa skupiła się także na Quentinie i Sarze, kiedy to nagle mężczyzna usłyszał podejrzany hałas. Zabrał nóż ze stołu i postanowił to sprawdzić, kiedy do mieszkania wtargnęli uzbrojeni zabójcy pod dowództwem Chiny White. Za nimi pojawił się Diggle, który zaczął walczyć z napastnikami. Kobieta okazała się być lepsza od ochroniarza, ale walka się wyrównała, kiedy Queen wytrącił jej broń z ręki, rzucając kuchennym nożem i zmuszając napastników do ucieczki. Po przybyciu policji Quentin osobiście podziękował Johnowi za uratowanie życia córce. Nie podobało mu się jednak to, że Oliver ponownie pojawił się w życiu Laurel. Po powrocie do posiadłości ochroniarz uświadomił Queenowi, że widział to, co ten zrobił z niewyważonym nożem, przez co chłopak chciał zwalić wszystko na zwykłe szczęście. Zakapturzony łucznik postanowił zemścić się na Somersie, po tym, jak ten zlecił zabójstwo Lance. Tymczasem przestępca w swoich dokach szykował się do ucieczki, bojąc się także tego, że Triada będzie chciała się go pozbyć.

Quentin starał się zrobić wszystko, aby córka zrezygnowała ze swojej sprawy, lecz ta była nieugięta. Doszło między nimi do kłótni, podczas której mężczyzna wyznał, że nie chce ponownie stracić córki. Laurel była jednak zbyt podobna do ojca, co prawniczka mu wyperswadowała, kiedy to nagle detektyw dostał wezwanie o zamieszaniu w dokach. Zakapturzony łucznik rozprawił się z ludźmi Somersa, po czym dorwał samego przestępcę. Zmusił go do wyznania prawdy o śmierci Nocentiego i o tym, że to on wydał polecenie Triadzie. Nagle zjawiła się China White i doszło do pojedynku między łucznikiem a zabójczynią, lecz po chwili oboje musieli uciekać, gdyż na miejsce przybyła policja. Samozwańczy stróż prawa został zatrzymany przez detektywa Lance'a, ale skutecznie wytrącił mu broń. Na strzale, która została skierowana w jego stronę, znajdowało się nagranie z przyznaniem się do winy Somersa. Następnego dnia Oliver postanowił pojawić się na konferencji dotyczącej nowego budynku firmy ojca. W odpowiednim dla siebie stylu młody milioner uświadomił wszystkim, że nie jest drugim Robertem Queenem i nigdy nie będzie. Niedługo po tym sprawa Emily nabrała nowego biegu, po tym, jak Somers przyznał się do zlecenia morderstwa i przyjmowania łapówek. Również Quentin przybył, aby osobiście pogratulować córce, której opowiedział o swoim spotkaniu z łucznikiem, którego mimo wszystko uważał za anarchistę.

Spotkanie z tajemniczym mężczyzną

W tym czasie Oliver wykreślił kolejne nazwisko ze swojej listy. Podczas chowania Roberta na wyspie, rozbitek znalazł w jego kieszeni notatnik, który wydawał się być pusty, co zdziwiło Queena. Późnym wieczorem Moira spotkała się z pewnym mężczyzną, którego zapewniła, że jej syn nic nie wie o ich działaniach. Podczas rozmowy zaznaczyła, że katastrofa jachtu nie była przypadkiem – doszło do sabotażu. Oliver zabrał robotników do ogrodu, aby wykopali jego nagrobek. Przy grobie ojca po raz pierwszy się otworzył i wyznał, że powrót był o wiele trudniejszy, niż myślał, lecz mimo wszystko obiecał wypełnić swoją misję. Tamtego dnia na wyspie wydarzyło się coś jeszcze – po zbudowaniu grobu z kamieni, Oliver został postrzelony w ramię strzałą. Na wyspie był ktoś jeszcze – ubrany w zielony kaptur łucznik.

Obsada[]

Role drugoplanowe

Cytaty[]

Oliver widząc wiadomości związane ze Strzałą

 • Oliver Queen – Facet jest bardziej sławny niż Kardashianki.
 • Thea Queen – Pięć lat na wyspie, a ty je kojarzysz?
 • Oliver Queen – Nadrabiam. Miło, że kultura się rozwija.
 • Walter Steele – Masz pytania? Przedstawisz dowód życia. Sędzia cofnie decyzję uznającą cię za zmarłego.
 • Oliver Queen – Byłem już w sądzie.
 • Tommy Merlyn – Czterokrotnie! Jazda po pijaku, pobicie paparazzi, kradzież taksówki i obsikanie policjanta.
 • Moira Queen – Nie wspominaj.
 • John Diggle – Proszę się cofnąć.
 • Reporterzy – Jak było na wyspie?
 • John Diggle – Cofnąć się!

John Diggle odsuwa jednego z reporterów od samochodu

 • John Diggle – Wepchnę ci tego Nikona do gardła!
 • Oliver Queen – Przepraszam za kłopot.
 • John Diggle – Kłopoty to miałem w Afganistanie... Zgub mnie jeszcze raz, to sam się zwolnię.
 • Walter Steele – Lubiłeś przychodzić tu z ojcem.
 • Oliver Queen – Tata dawał mi kolę.
 • Moira Queen – Aaa, teraz rozumiem.
 • Walter Steele – Rozumiem, że jest ci ciężko.
 • Oliver Queen – Dziękuję. Mam udawać, że na wyspie skończyłem studia i spać w jednym domu z podwładnym ojca?
 • Moira Queen – Twoja nieodpowiedzialność była urocza... Teraz już nie jest...
 • John Diggle – Kierowca już idzie.
 • Oliver Queen – Ok.
 • John Diggle – W Afganistanie spędziłem pięć lat. Wiesz czego się nauczyłem?
 • Oliver Queen – Że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej?
 • John Diggle – Przeciwnie. Dom to pole bitwy, niełatwo wrócić... Otworzyć się, być kimś, kim się już nie jest. Mogę się mylić... Może masz równo pod sufitem.

Ciekawostki[]

 • W odcinku pojawiły się dwa znane utwory: Candy Machine Gun autorstwa Haley Bonar oraz Ophelia On My Mind autorstwa Alberta Crossa.

Zobacz też[]

Advertisement